Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρήξιμο σε στήθος αγοριού 13 χρονών!


Recommended Posts

Ο αδερφός μου είναι 13 ετών τώρα και παραπονέθηκε για το αριστερό του στήθος ότι πονάει, κατά την ψηλάφιση ανακαλύψαμε με την μητέρα μου ένα μικρό γρομπαλάκι (με μικρή πίεση πονάει). Αυτό μου θύμισε εμένα όταν άρχισε να "δένει" το στήθος μου σε αυτήν την ηλικία...

 

Είναι ακριβώς πίσω απο την ρόγα και μόνο στην αριστερή πλευρά (εκεί που πονέσαμε όλα τα κοριτσάκια όταν άρχισε να δένει το στήθος μας).

 

Ξέρει καμια μανούλα κάτι; Αν ήταν κοριτσάκι δεν θα υπήρχε αυτή η ανησυχία όμως πρόκειται για αγοράκι... Είναι φυσιολογικό, να ανησυχήσουμε;

eNortjKzUjI0MjAztVSyBlwwFXYC1A,,39.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχομαι να μην ειναι τιποτα και περαστικα.

Ομως (γνωμη μου),ειτε αγορακι ειτα κοριτσακι,το βουτας και κατευθειαν στο γιατρο.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή despoina202005

 

Αυτό που περιγράφετε ονομάζετε γυναικομαστία. Πρόκειται για μια παροδική διόγκωση του μαστικού αδένα φυσιολογική σε εφήβους με έναρξη τα 13 και διάρκειας 6 μήνες-2 χρόνια. Η αιτία κρύβεται σε διαταραχή της ισορροπίας ανάμεσα στην έκκριση τεστοστερόνης και οιστρογόνων στην ηλικία αυτή. Συνήθως δεν απαιτείται περαιτέρω έλεγχος από μια απλή κλινική εξέταση.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή despoina202005

 

Αυτό που περιγράφετε ονομάζετε γυναικομαστία. Πρόκειται για μια παροδική διόγκωση του μαστικού αδένα φυσιολογική σε εφήβους με έναρξη τα 13 και διάρκειας 6 μήνες-2 χρόνια. Η αιτία κρύβεται σε διαταραχή της ισορροπίας ανάμεσα στην έκκριση τεστοστερόνης και οιστρογόνων στην ηλικία αυτή. Συνήθως δεν απαιτείται περαιτέρω έλεγχος από μια απλή κλινική εξέταση.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

 

Σας ευχαριστω πσρσ πολυ γισ την σπσντηση... Οπως και να έχει θα τον δει τον μικρο και απο κοντά ο παιδίατρος για σιγουριά... Τουλάχιστον αποκλεισαμε τρελά σενάρια... Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ...

eNortjKzUjI0MjAztVSyBlwwFXYC1A,,39.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγε ο μικρός στον γιατρό και είπε ακριβώς το ίδιο πράγμα... Μόνο που θα το παρακολουθούμε να είμαστε σίγουροι...

 

Άλλη μια φορά ευχαριστώ...

eNortjKzUjI0MjAztVSyBlwwFXYC1A,,39.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

εχω ενα αγορακι σχεδον 5 ετων,και στην αριστερη θηλη αγγιξα ενα γρομπαλακι,περασαν 7 μερες περιπου κ αυτο μεγαλωσε κ αλλο...πηγα σε παιδοχειρουργο στο παιδων πεντελης κ μου πε να μην κανω κατι κ να τον ξαναδει σε 10 μερες.παρεπιπτοντως ειχε πιει 7 μερες αντιβιωση κ τωρα ξεκινησε ξανα αντιβιωση για αλλες δεκα μερες λογω ωτιτιδας.επειδη ανησυχω..μηπως ξερετε κατι γιαυτο?ειναι ο μαστικος αδενας..γιατι εγινε ολο αυτο?κ τι κανω σε αυτη την περιπτωση?

σας ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

 

 

ανοιξα νεο τοπικ στο χσολικη προσχολικη ηλικια!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα λεγα να πάρεις κι άλλη γνώμη από παιδίατρο (να μην περιμένεις να περάσουν 10 μέρες!) ή ακόμα αν έχεις δικό σου μαστολόγο μπορεί ίσως να σου πει μιά γνώμη έστω τηλεφωνικά.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,

θα σας πω την περιπτωση του αδελφου μου.

Ηταν βεβαια περιπου 18-20 χρονων...δεν θυμαμαι ακριβως αλλα οχι πολυ μικρος.

Ηταν καλοκαιρι και οπως βλεπαμε τηλεοραση κι εκεινος ηταν γυμνος απο την μεση και πανω οπως πολλοι αντρες...επεσε το ματι μου στο στηθος του.Ηταν η μια θηλη φουσκωμενη και μεγαλυτερη αποτη αλλη.Του λεω..αδελφε γαι ψηλαφισε λιγο τη θηλη σου γιατι την βλεπω περιεργη.Την πιανει και νιωθει ενα γρομπαλακι.Ομως πονο και ενοχληση δεν ειχε καμια.Φωναξαμε και τον πατερα μου το ψηλαφισε κι αυτος και επειδη μας θορυβησε αποφασισαμε και πηγαμε στον γιατρο.

 

Η διαγνωση ηταν μαστιτιδα που οπως μας ειπαν ειναι συνηθες φαινομενο σε αγορια κατα την εφηβεια κυριως αλλα και λιγο μετα...και η συγκεκριμενη κυστη αφαιρεθηκε χειρουργικα στο νοσοκομειο και μετα πηγε και για βιοψια για να ειμαστε σιγουροι.Ευτυχως τα αποτελεσματα ηταν μια χαρα και πηγαν ολα καλα,

 

Για μενα,με το που δειτε κατι τετοιο να ελεγξετε ολα τα ενδεχομενα σε γιατρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα,

Είμαι αγόρι 15 χρονό εδώ και 3 χρόνια περίπου έχω αυτό εδώ το πρόβλημα και στα 2 μου στήθη .Μια μέρα 11/11/11 χτίπισα και πήγα στο γιατρό και σαν είμουν εκεί είπα να ρωτήσο και για το στήθος αυτός μου είπε ότι δεν είναι κάτι το σοβαρό και ότι θα ήταν εντάξει σε λίγο καιρό πέρασαν 5 μήνες τώρα μα δε βλέπω διαφορά .Εγώ προσωπικά ντρέπομαι να βγάζω τη φανέλα μου μπροστά σε κόσμο ή γενικά αν πάω παραλία κτλ. Ξέρετε τι πρέπει να κάνω έχει καμιά αλοιφή που ίσως σταματάει το πρήξιμο για ένα χρονικό διάστημα ;Επειδή αν τα πιέσω για λίγο χρόνο ξεπρίζοντε για 2-3 λεπτά .:(

Link to comment
Share on other sites

Daniel μήν νιώθεις άσχημα και μήν ντρέπεσαι για φυσιολογικά πράγματα- μαστικό αδένα έχουν όλα τα θηλαστικά, και τα αρσενικά και τα θηλυκά. να φανταστείς οτι εγώ έχω ένα αγοράκι τώρα 3,5 μηνών. όταν γεννήθηκε λόγω της γέννας και των δικών μου ορμονών που περνούσαν σε κείνον όσο καιρό ήταν στην κοιλίτσα, το στήθος του ήταν πρησμένο και όταν το πατούσα έβγαζε κανονικό γάλα, όπως εγώ που τον θήλαζα. αυτό πέρασε σε δύο μήνες.

 

στην δική σου περίπτωση να πας να σε δει ένας παιδίατρος αν ανυσηχείς, ή απλά να περιμένεις. μήν πατάς το στήθος - ο αδένας εκεί εύκολα ενοχλείται και μπορεί να πρηστεί περισσότερο και να κάνει μαστίτιδες, που ναι, μπορούν να τις πάθουν και άντρες και γυναίκες σε οποιαδήποτε ηλικία (η μαστίτιδα δεν είναι τίποτε τρομερό, απλά προκαλεί πρήξιμο, ίσως υγρο από την ρώγα και πόνο, αλλά περνάει γρήγορα με αντιβίωση, οπότε μη φοβάσαι ακόμη και αν σου συμβεί). η παιδίατρος μου πχ μου είχε πει να μήν πατάω καθόλου το σγορμπαλάκι του μπέμπη γιατί θα έκανε μαστίτιδα. ούτε κρέμες κτλ, απλά πήγαινε σε ένα παιδίατρο, το πρόβλημα σου δεν είναι τοσο σπάνιο όσο εσύ νομίζεις, αυτοί το βλέπουν συχνά και θα ξερουν να σου πουν τι ακριβώς συμβαίνει.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

εσενα Daniel να σε δει καποιος γιατρος γιατι αυτο συμβαινει και στα δυο στηθη σου..συνηθως στα αγορια στην εφηβεια το φυσιολογικο ειναι στο ενα απο οσο ξερω απο το γυναικολογο μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Όπως είπα και πριν ο γιατρός με είδε αλλά δεν μου έδωσε και πολύ έμφαση και δεν ξέρω αν είναι σοβαρό επειδή είπε ότι δεν είναι τίποτα ,ώστε είπα και εγώ να μάθω από μόνος μου από εσάς αφου και παλιά διάβασα το φόρουμ αυτό .

Προσπάθισα τα πάντα να χάσω βάρος να κάνω γυμναστική βάρος δεν λέω να χάσω αλλό επειδή έχω ύψος 1,66 και βάρος 54 κιλά .

Κάθε καλοκαίρι είναι ο χάρος μου αυτό το πρόβλημα .

Τώρα θα πω στους γονείς μου να με πάρουν να το διερευνίσουμε και άλλο το θέμα .

Αν είναι το φισιολόγικο που παθένουν τα περισσότερα αγόρια τη κάνουν ;Απλά φέυγη ;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αγόρι μου εμείς τι περιμένεις να σου πούμε; Ούτε γιατροί είμαστε, ούτε μπροστά μας σε έχουμε. Να το πεις στους γονείς σου και να πάτε να σε δει γιατρός, παιδίατρος ή παθολόγος. Να μην κάνεις μόνος σου γιατροσόφια, ούτε να πιέζεις το στήθος σου, ούτε να βάλεις αλοιφές. Να κάνεις μόνο αυτό που θα σου πει ο γιατρός.

 

Το βάρος δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει. Αν είναι μαστίτιδα δεν επηρεάζεται από τα κιλά. Πάντως 54 κιλά για 1.66 ύψος νομίζω ότι είναι κανονικά προς λίγα για αγόρι, σίγουρα δεν πρέπει να χάσεις. Δεν είναι εποχή για δίαιτες η εφηβεία, πρέπει να φροντίσεις η διατροφή σου να είναι επαρκής σε θερμίδες και πλήρης σε θρεπτικά συστατικά. Μην δημιουργήσεις περισσότερα προβλήματα από αυτά που θες να λύσεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα και μου είπε απλός ότι αν περάσω τα 20 και δεν έχουν ξεπριστή καλά θα είναι να κάνω επέμβασει, ομως καλήτερα είναι να περιμένω να ξεπριστούν απο μόνα τους .Απλά ήθελα να πάρω γνώμες συγνόμη αν ήταν λίγο παράλογο που με έτρογε η απορία μα όταν ο γιατρος δε σου λέει και πολλά δεν είναι παράξενω να τα γυρέβεις στο διαδύκτιο .

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο δεν είναι, αλλά να ξέρεις (για μελλοντική χρήση) ότι το διαδίκτυο δεν είναι καλός σύμβουλος σε θέματα υγείας. Οι "διαγνώσεις" γίνονται κατά προσέγγιση και αυτοί που σε συμβουλεύουν συνήθως δεν έχουν καμία ιατρική γνώση και ελάχιστη σχετική εμπειρία. Συνεπώς πάντα όταν σε απασχολεί ένα σημαντικό πρόβλημα να πηγαίνεις στο γιατρό σου. Αν δεν σε καλύπτει ο γιατρός σου, τότε να παίρνεις δεύτερη ιατρική γνώμη (να πηγαίνεις σε άλλο γιατρό). Έτσι θα είσαι πιο σίγουρος και δεν θα μπερδεύεσαι με το μακρύ και το κοντό του καθενός. Σου εύχομαι περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...