Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γάλα αμυγδάλου


Recommended Posts

Η μικρή μου είναι 25 μηνών και είναι αλλεργική στο γάλα. Πίνει Almiron Pepti 2 απο 10 περίπου μηνών. Σκέφτομαι να της δώσω γάλα αμυγδάλου αντί για αυτό που πίνει τώρα. Ξέρει καμμιά εάν είναι κατάλληλο για την ηλικία της και εάν μπορεί να αντικαταστήσει πλήρως το υποαλλεργικό; Το έπινε για ένα διάστημα σε ηλικία περίπου 9 μηνών γιατί τότε δεν δεχόταν τίποτε άλλο. Η γιατρός μας δεν συμφωνούσε τότε αλλά δεν γινόταν αλλιώς. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πληροφορία.

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην ηλικία της δεν χρειάζεται πια κανονικό γάλα. Ο γιος μου αποθήλασε στους 28 μήνες (αλλά μετά τα δύο πολύ λίγο θήλαζε) και από τότε του ετοιμάζω καθημερινά ένα smoothie στο οποίο του βάζω είτε γάλα αμυγδάλου ή γάλα βρώμης. Το γάλα αμυγδάλου όμως το θεωρώ πιο θρεπτικό, έχει μεγαλύτερη ποσότητα πρωτεϊνων και πολύ λιγότερα σάκχαρα.

 

Προσπάθησε να βρεις το απλό αν μπορείς, γιατί το άλλο περιέχει αγάβη και ένα γλυκαντικό από καλαμπόκι. Καλύτερα το σκέτο και να της προσθέτεις εσύ λίγο άθερμο μέλι, ή, καλύτερα, να το γλυκαίνεις με φρούτα όπως η μπανάνα και η φράουλα (τώρα το καλοκαίρι υπάρχει μεγάλη ποικιλία από φρούτα).

 

Ο γιος μου πάντως κανονικό γάλα δεν ήπιε ποτέ, αποφεύγω να του δίνω γαλακτοκομικά (πρόσεξα ότι έχει μυξούλες αν τρώει συχνά και μαύρους κύκλους κάτω από τα ματάκια του) και μέσα-μέσα κανένα πρόβειο ή κατσικίσιο γιαουρτάκι.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχω ήδη πάρει το έτοιμο μακράς διαρκείας το οποίο περιέχει αγάβη. Αυτό που έπινε παλιότερα ήταν η σκόνη, είναι καλύτερο; Εγώ σκεφτόμουν το πρώτο πιο πολύ για την ευκολία γιατί δύο χρόνια με τις σκόνες βαρέθηκα πια. Είναι τόσο κακό να έχει αγάβη; Γενικά πάντως δεν της αρέσουν οι γλυκιές τροφές.

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η υγρή μορφή είναι καλύτερη από τη σκόνη.

 

Αλλά μπορείς να το φτιάξεις και μόνη σου αν έχεις λίγο χρόνο, είναι πολύ εύκολο, πολύ πιο θρεπτικό και πολύ πιο οικονομικό!

 

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο google θα βρεις πολλές συνταγές, ορίστε μια εδώ: http://www.sintagespareas.gr/sintages/gala-amigdalou.html

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Κοριτσια εγω παντως πρωτη φορα το ακουσα απο εσας/ Μπραβο!!!!

 

Να ρωτησω κατι?? Αυτο απο τι ηλικια προτιμαται να δινεται??

 

Και ειναι οκ να αντικαταστησει τα αλλα γαλατα τα στοιχειακα??

 

Πετε....πειτε...μορφωστε με!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει πολύ ασβέστιο αυτό το γάλα και είναι πολύ θρεπτικό. Μόλις μίλησα και με μια παιδίατρο του Ικα (καλή όμως) που μου γράφει τα υποαλλεργικά και ρώτησα εάν είναι απαραίτητο σε αυτή την ηλικία το γάλα και μου είπε ότι πλέον το πίνουν μόνο για το ασβέστιο. Εάν καλύπτεται αυτό από άλλες τροφές μπορεί να μην πίνει γάλα. Απλά να ξέρετε ότι το γάλα αμυγδάλου είναι ελαφρύ σε θερμίδες (όχι light) εάν έχει κάποιο παιδάκι πρόβλημα μειωμένου βάρους και επίσης ότι θα πεινάσει ξανά πολύ πιο σύντομα από το να έπινε κανονικό γάλα. Εγώ μάλλον καταλήγω στο να το δοκιμάσω, ελπίζοντας να το πιεί.

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

Και το γάλα καρύδας είναι πολύ θρεπτικό και έχει μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε λίπος, οπότε μας κρατάει για περισσότερη ώρα.

 

Το χρησιμοποιώ για να ετοιμάσω ζεστά δημητριακά όπως κουάκερ και καστανό ρύζι, αλλά και σε smoothies.

 

Μόνο προσοχή να πάρετε καλής ποιότητος γιατί πολλά έχουνε διάφορα συντηρητικά και πρόσθετα. Εγώ παίρνω το βιολογικό Biona.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Rosie μήπως ξέρεις κάποι site να το βρω, γιατί εδώ στο νησί δεν υπάρχει περίπτωση. Στο μικρό πως του το δίνεις;

 

Και κάτι άσχετο smoothies πως φτιάχνεις, αν μπορείς και έχεις χρόνο μας γράφεις ή αν υπάρχει site με συνταγές please βάλτο.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Rosie μήπως ξέρεις κάποι site να το βρω, γιατί εδώ στο νησί δεν υπάρχει περίπτωση. Στο μικρό πως του το δίνεις;

 

Και κάτι άσχετο smoothies πως φτιάχνεις, αν μπορείς και έχεις χρόνο μας γράφεις ή αν υπάρχει site με συνταγές please βάλτο.

 

Όχι, από κατάστημα με βιολογικά τα παίρνω εγώ. Όπως είπα και πιο πάνω μπορείς να το φτιάχνεις και μόνη σου, ακόμη και καλύτερα και πιο φθηνό!

 

Αν θες όμως μπορείς να πάρεις γάλα (ή χυμό καρύδας) από εδώ:

 

http://www.biosophy.gr/ViewShopCategory.aspx?CategoryId=46817

 

Και τα δύο αρέσουνε πολύ στο γιο μου.

 

Στο smoothie μπορείς να βάλεις οτιδήποτε αρέσει στον μικρό, πχ γάλα αμυγδάλου, μπανάνα, φράουλες, φυστικοβούτυρο, κακάο, σπόρους (ηλιόσπορους, κολοκυθόσπορους, κάνναβη), ταχίνι, μέλι κτλ.

 

Είναι ένας εύκολος και εύγεστος τρόπος να δίνεις στα μικρά ωφέλιμες τροφές που δεν θα έτρωγαν διαφορετικά (πχ σπόρους στην περίπτωσή μας) ;)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι, από κατάστημα με βιολογικά τα παίρνω εγώ. Όπως είπα και πιο πάνω μπορείς να το φτιάχνεις και μόνη σου, ακόμη και καλύτερα και πιο φθηνό!

 

Αν θες όμως μπορείς να πάρεις γάλα (ή χυμό καρύδας) από εδώ:

 

http://www.biosophy.gr/ViewShopCategory.aspx?CategoryId=46817

 

Και τα δύο αρέσουνε πολύ στο γιο μου.

 

Στο smoothie μπορείς να βάλεις οτιδήποτε αρέσει στον μικρό, πχ γάλα αμυγδάλου, μπανάνα, φράουλες, φυστικοβούτυρο, κακάο, σπόρους (ηλιόσπορους, κολοκυθόσπορους, κάνναβη), ταχίνι, μέλι κτλ.

 

Είναι ένας εύκολος και εύγεστος τρόπος να δίνεις στα μικρά ωφέλιμες τροφές που δεν θα έτρωγαν διαφορετικά (πχ σπόρους στην περίπτωσή μας) ;)

 

 

Η μικρη μου αποθηλασε πριν λιγο καιρο και εκτοτε εχει πιει μονο βιολογικο κατσικισιο γαλα, επειδη εδω και καιρο εχω πειστει η=για το ωφελιμο του γαλακτος της καρυδας θα ηθελα νασε ρωτησω τον τροπο που το χρησιμοποιουμε, δηλ. π.χ . το ζεσταινουμε πρωτα?? συγγνωμη αν ειναι χαζη η ερωτηση αλλα απο γαλατα ειμαι ασχετη...

Link to comment
Share on other sites

επισης Ροσυ μου, επειδη εχεις πολυ ομορφες ιδεες για σνακς-εγω πολλες φορες στερευω- δεν το σκεφτεσαι να ανοιξεις, να βοηθησουμε και εμεις βεβαια, ενα τοπικ με υγιεινες τροφες για τα μικρακια μας?????, οχι αλλα σκουπιδια πια!!

Link to comment
Share on other sites

Η μικρη μου αποθηλασε πριν λιγο καιρο και εκτοτε εχει πιει μονο βιολογικο κατσικισιο γαλα, επειδη εδω και καιρο εχω πειστει η=για το ωφελιμο του γαλακτος της καρυδας θα ηθελα νασε ρωτησω τον τροπο που το χρησιμοποιουμε, δηλ. π.χ . το ζεσταινουμε πρωτα?? συγγνωμη αν ειναι χαζη η ερωτηση αλλα απο γαλατα ειμαι ασχετη...

 

To γάλα καρύδας μπορείς να το ζεστάνεις, να το χρησιμοποιήσεις στη μαγειρική αλλά και να το πιείς και κρυο σε smoothie.

 

Όσο έκανε κρύο για παράδειγμα κάθε πρωί ετοίμαζα για μένα και για τον μικρό χυλό βρώμης με βιολογικές νιφάδες βρώμης, γάλα καρύδας και λάδι καρύδας. Αφού το αφαιρούσα από τη φωτιά πρόσθετα λίγο άθερμο μέλι, ξηρούς καρπούς και ξηρά φρούτα και κανέλα. Ήτανε πάρα πολύ νόστιμο και ο μικρός το έτρωγε με όρεξη!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

επισης Ροσυ μου, επειδη εχεις πολυ ομορφες ιδεες για σνακς-εγω πολλες φορες στερευω- δεν το σκεφτεσαι να ανοιξεις, να βοηθησουμε και εμεις βεβαια, ενα τοπικ με υγιεινες τροφες για τα μικρακια μας?????, οχι αλλα σκουπιδια πια!!

 

Αχ μακάρι να είχα χρόνο (ο γιος μου για παράδειγμα ακόμη είναι ξύπνιος και τρέχει πάνω-κάτω :roll:)!

 

Ό,τι θέλετε όμως ρωτήστε με, μόνο που στο κάθε παιδί αρέσουνε διαφορετικά πράγματα, θέλει λίγο προσπάθεια μέχρι να βρούμε τι υγιεινό τους αρέσει. Και πάλι πρόσεξα ότι σ' αυτές τις ηλικίες αλλάζουνε γούστα πολύ συχνά, για παράδειγμα ο γιος μου ένα καιρό έτρωγε μετα μανίας καρύδια, μετά pecans (αφού βαρέθηκε τα καρύδια) και αφού σιχάθηκε και αυτά το γύρισε στα cashews. Αυτό τον καιρό δεν τρώει κανένα απ' αυτά, τον τρέχω με τα φυστίκια βραζιλίας στο χέρι (μ' αρέσουνε πολύ εμένα αυτά!) αλλά δεν μου δίνει καν σημασία...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερούδια, Rosie τελικά μόνο με γάζα αποστειρωμένη από το φαρμακείο, έριξα μια ματιά εδώ που πουλάνε είδη κουζίνας αλλά τίποτα. Βάζω ένα μεγάλο σουρωτήρι και από πάνω απλώνω τη γάζα και ρίχνω το χυλό και στραγγίζει. Μετά πιάνω τις άκρες από την γάζα και το στίβω περισσότερο.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ μακάρι να είχα χρόνο (ο γιος μου για παράδειγμα ακόμη είναι ξύπνιος και τρέχει πάνω-κάτω :roll:)!

 

Ό,τι θέλετε όμως ρωτήστε με, μόνο που στο κάθε παιδί αρέσουνε διαφορετικά πράγματα, θέλει λίγο προσπάθεια μέχρι να βρούμε τι υγιεινό τους αρέσει. Και πάλι πρόσεξα ότι σ' αυτές τις ηλικίες αλλάζουνε γούστα πολύ συχνά, για παράδειγμα ο γιος μου ένα καιρό έτρωγε μετα μανίας καρύδια, μετά pecans (αφού βαρέθηκε τα καρύδια) και αφού σιχάθηκε και αυτά το γύρισε στα cashews. Αυτό τον καιρό δεν τρώει κανένα απ' αυτά, τον τρέχω με τα φυστίκια βραζιλίας στο χέρι (μ' αρέσουνε πολύ εμένα αυτά!) αλλά δεν μου δίνει καν σημασία...

 

αχ να σε ρωτησω κατι για τους ξηρους καρπους διοτι ειμαστε οικογενειακως φανατικοι ξηροκαρποφαγοι, αλλα στη μικρη αποφευγω διοτι φοβαμαι πολυ...εσυ τα μπλενταρεις πρωτα???ειχα διαβασει μια πολυ χρησιμη καταχωρηση απο tην Vann , που μιλουσε οχι για πνιγμο αλλα για κατι χειροτερο...δηλ. να εισχωρησει στα πνευμονια μας μικρο κομματακι απο τον καρπο και να δημιουργηθει λοιμωξη...δεν ξερω..για δωσε τα φωτα σου σε παρακαλω... σε ευχαριστω και για το γαλα καρυδας!!!βρωμη με γαλα και ξηροκαρπια,ε???μιαμ μιαμ, το τρωμε συχνα και εμεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια, Rosie τελικά μόνο με γάζα αποστειρωμένη από το φαρμακείο, έριξα μια ματιά εδώ που πουλάνε είδη κουζίνας αλλά τίποτα. Βάζω ένα μεγάλο σουρωτήρι και από πάνω απλώνω τη γάζα και ρίχνω το χυλό και στραγγίζει. Μετά πιάνω τις άκρες από την γάζα και το στίβω περισσότερο.

 

να πω κατι που μου ηρθε τωρα, αν χρησιμοποιησεις τουλουπανι??

Link to comment
Share on other sites

αχ να σε ρωτησω κατι για τους ξηρους καρπους διοτι ειμαστε οικογενειακως φανατικοι ξηροκαρποφαγοι, αλλα στη μικρη αποφευγω διοτι φοβαμαι πολυ...εσυ τα μπλενταρεις πρωτα???ειχα διαβασει μια πολυ χρησιμη καταχωρηση απο tην Vann , που μιλουσε οχι για πνιγμο αλλα για κατι χειροτερο...δηλ. να εισχωρησει στα πνευμονια μας μικρο κομματακι απο τον καρπο και να δημιουργηθει λοιμωξη...δεν ξερω..για δωσε τα φωτα σου σε παρακαλω... σε ευχαριστω και για το γαλα καρυδας!!!βρωμη με γαλα και ξηροκαρπια,ε???μιαμ μιαμ, το τρωμε συχνα και εμεις...

 

Πόσο είναι η κόρη σου;

 

Εγώ δεν κάνω καμία προεργασία στους ξηρούς καρπούς, απλά φροντίζω να είναι βιολογικοί και ωμοί. Οι ψημένοι-αλατισμένοι είναι γενικά πιο σκληροί για τα παιδάκια και σίγουρα όχι τόσο θρεπτικοί.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

einai 22 μηνων..και εγω δεν παιρνω ποτε αλατισμενους η ψημενους...μονο ο αντρας μου τους προτιμα καμια φορα..μεχρι τωρα τις εδινα αφοβα σταφιδες, καρυδια πατημενα πρωτα λιγο στο δαχτυλο μου(απο τις καρυδιες του πατερα μου στο χωριο) και αμυγδαλα φρεσκα-οχι εντελως γινωμενα, αρα πολυ μαλακα-απο τις αμυγδαλιες του πατερα μου...το τελευταιο οσο διαστημα ειμαστε και θα ειμαστε στην Κερκυρα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πιστεύω βρήκα λύση στην εύκολη παρασκευή αμυγδαλογάλακτος!

 

Μόλις πήρα την πιο κάτω συσκευή:

 

http://www.veganhellas.gr/shop/product.php?id_product=29

 

Φτιάχνει ωμό αμυγδαλόγαλο και όχι μόνο...

 

Επειδή πίνουμε 2-3 ποτήρια τη μέρα στο σπίτι μας υπολογίσαμε ότι μας συμφέρει πολύ μια και το γάλα που αγοράζουμε από το κατάστηματα βιολογικών είναι πανάκριβο, αλλά δεν είναι και ωμό αλλά υψηλής παστερίωσης, πράγμα που σημαίνει ότι πολλά από τα θρεπτικά του συστατικά έχουνε καταστραφεί!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες!!ο μπεμπούλης μου είναι 9 μηνών, και μέχρι τώρα πίνουμε frisomel. Μάλλον το βαρέθηκε όμως, το συζήτησα με το γιατρό και μου είπε να δοκιμάσω noulac. Δεν ξέρω γιατί, αλλά είμαι λίγο επιφυλακτική στο συγκεκριμένο. είναι καλό; έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;

σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εγω που εφτιαχνα για μενα αμυγδαλογαλα σα να μου επεφτε βαρυ.μετα την 4η φορα που εφτιαξα,με επιανε ενασ πονοσ στο στομαχι απιστευτος και το σταματησα .και ειχα ενθουσιαστει γιατι εχει πολυ ωραια γευση και ειχα σκοπο να το φτιαχνω και για την κορη μου.φοβηθηκα ομως και δεν τησ εφτιαξα ποτε.το γαλα δεν το κρατουσα πανω απο 2 μερες και ηταν απο αναλατα αμυγδαλα.σας εχει τυχει εσας?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...