Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κριτήρια Επιλογής Γυναικολόγου


Recommended Posts

Αγαπητά μέλη,

θέλοντας να βοηθήσουμε τις μέλλουσες μαμάδες,

 

ας συγκεντρώσουμε μια λίστα κριτηρίων

 

 

συμφωνα με τα οποία μια/ένας γυναικολόγος σύμφωνα με τις εμπειρίες σας,

 

θεωρείται αξιόλογος/αξιος να συστήσετε.

 

μην τοποθετείτε εδώ ονόματα-

 

περιοριστείτε όσο γίνεται σε τεχνικά χαρακτηριστικά, στοιχεία και συγκεκριμένα κριτήρια, γνώσεις.

 

 

Εάν έχετε ένα παράδειγμα ερώτησης για καθένα απο αυτά,

που θα μπορούσε πχ μια μέλλουσα μητερα να κάνει στον.στην γυναικολόγο που θα επισκεφτεί,

για να μπορέσει να δεί εάν εκείνος/εκείνη πληρεί τα κριτήρια που εκείνη τελικώς θα επιλέξει,

αυτό θα ήταν φανταστικό.

 

 

κάποια ερωτηματα σε σχέση με τον θηλασμό

διατροφή

εμβόλια

και πολλά άλλα

 

μας ενδιαφερει το να μαζευτουν όσο γινεται περισσοτερα ερωτηματα απο τα οποία ο καθε αναγνωστης θα μπορεί να επιλεγει αυτα που θεωρεί ότι του ταιριάζουν καλύτερα.

 

(οσο γίνεται μην επαναλαμβάνετε τα ίδια ερωτηματα/παραδείγματα με τα προηγούμενα πόστ).

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οσον αφορα εγκυμοσυνη - γεννα :

Να ειναι εκεινος μεσα και οχι η μαια την ωρα του τοκετου (βασικοτατο)

Η γνωμη του για την καισαρικη (αν ειναι κατα ...+)

Αν η τιμη του διαμορφωνεται αναλογα με το δωματιο - (μειον)

Αν η καισαρικη χρεωνεται επιπλεον (-)

Αν τον βρισκω ανα πασα στιγμη.

Αν μου εξηγει τα παντα και με ηρεμει.

Αν μου συστηνει αξιολογους ανθρωπους για τις εξετασεις και οχι καποιον να τα παρει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν καταλήξω στο γυναικολόγο με τον οποίο τελικά και γέννησα, είχα επισκεφτεί και άλλους. Η επιλογή έγινε πριν μείνω έγκυος, απλά είχα πάει για απλή εξέταση.

 

Θυμάμαι μια ερώτηση που του είχα κάνει και με ενδιέφερε γιατί από εκεί ήθελα να δω πόσο ενημερωμένος είναι, ήταν ποια η γνώμη του για τα κατοικίδια και συγκεκριμένα για τις γάτες. Οι πιο πολλοί απαντούσαν "στην εγκυμοσύνη απαορεύονται!". Από το γυναικολόγο μου όμως πήρα αυτή που μου δείχνει πόσο ενημερωμένος είναι (το ίδιο έκανα και με τον παιδίατρο!)

 

Επίσης, το γεγονός ότι ήταν για χρόνια Αγγλία και είχε κάνει άπειρες γέννες εκεί (στο NHS της Αγγλίας οι γέννες είναι πολύ πιο απρόσωπες και όταν ο εκεί γιατρός έχει βάρδια, μπορεί να ξεγεννήσει πολλές κοπέλες). Και έχει ειδικότητα και μπορεί να κάνει και β επιπέδου, αμνιοπαρακένηση κτλ κτλ...(Και φυσικά τον ανάλογο εξοπλισμό).

 

Και φυσικά όλα όσα λέει η elenik...(Χμ...μάλλον τον πέρασα από κόσκινο!).

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το πρωτο πραγμα που τον ρωτησα ηταν εαν ειχε κατοικιδιο μην σας φανει παραξενο γιατι παλιοτερα καποιος γιατρος μου ειχε πει οτι επειδη εχω πολλες γατες δεν προλειτε να κανω παιδι χωρις καν να με εξετασει

Link to comment
Share on other sites

βασικο για μενα ειναι: να μπορει να σε χαλαρωνει,

να σου απανταει με ευχαριστηση στις ερωτησεις σου οποτε κι αν τον παρεις τηλεφωνο,

να φευγεις απο το ιατρειο του με χαμογελο αισιοδοξιας...

να μην ειναι φανατικος του χρηματος...

.και εκτος απο καλος επιστημων να ειναι πανω απο ολα ανθρωπος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη δική μου περίπτωση, μεταξύ πολλών από αυτά που έχουν αναφερθεί παραπάνω, να έχει τόση εμπιστοσύνη στον εαυτό του/της ώστε να μπορεί να είναι καθησυχαστικός/ή. Συγκεκριμένα, υποβλήθηκα πρόσφατα στη 2η (υστεροσκοπική) και 3η (ρομποτική-λαπαροσκοπική) ινομυωματεκτομή. Άλλοι γιατροί με είχαν φοβίσει ότι ήταν πολύ πιθανό να χάσω τη μήτρα μου. Σε σχετική μου ερώτηση για τις επιπλοκές των συγκεκριμένων χειρουργείων, η απάντησή της ήταν "μη σε απασχολεί, δεν πρόκειται να φτάσουμε εκεί". Αυτό με κάλυψε.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συγχαρητήρια για το συγκεκριμένο θέμα..!

Μέσα από τη δική μου εμπειρία, η οποία δεν ήταν καλή, έχω σκεφτεί και έχω συζητήσει πολλές φορές με ποια κριτήρια θα είναι δυνατόν να επιλέξεις το γυναικολόγο σου, ώστε μία εγκυμοσύνη να είναι ασφαλής τόσο για το παιδί όσο και για τη μητέρα. Εύχομαι μέσα από αυτά που εγώ έχω ζήσει να σας βοηθήσω.

 

1. Αναφορικά με τις συστάσεις. Πολλές φορές έχω διαβάσει και έχω ακούσει ότι ο ταδε γυναικολόγος είναι "καλός". Ωραία, σκεφτείτε και ελέγξτε εάν αυτός που σας δίνει την πληροφορία είχε μία Normal εγκυμοσύνη ή όχι. Σε μία normal εγκυμοσύνη, κάθε γυναικολόγος χαρακτηρίζεται "καλός". Κοινώς προσέξτε τις "συστάσεις".

 

2. Κάθε εγκυμοσύνη είναι "ξεχωριστή" και "ιδιαίτερη", άρα θέλει και ιδιαίτερη προσοχή από την πλευρά του γυναικολόγου. π.χ έχω σιχαθεί να ακούω σε περίπτωση αιμορραγίας το γνωστό: "Κάτσε στο κρεβάτι και μη σηκώνεσαι", έτσι ανεύθυνα - η εύκολη λύση.. Αξιολογήστε λοιπόν κατά πόσο είναι "αναλυτικός" ο γυναικολόγος σας και λεπτομερής! Οι λεπτομέρειες πολλές φορές κάνουν τη διαφορά σε μία εγκυμοσύνη, και εάν ο γυναικολόγος σας δίνει έμφαση στις λεπτομέρειες -ενδεχομένως να αντιληφθεί και να προλάβει τα χειρότερα.

 

3.Προσοχή στο χρόνο που σας αφιερώνει! Όπως θα γνωρίζετε συνήθως στους γυναικολόγους γίνεται χαμός- με αποτέλεσμα ατέλειωτες ώρες αναμονής..οκ ας πούμε- συνήθως συμβαίνει, ΑΛΛΑ όταν μπείτε μέσα πόσο χρόνο σας αφιερώνει;;;;

Κάνει τις απαιτούμενες μετρήσεις- ώστε να παρακολουθεί την ανάπτυξη του εμβρύου;;απαντάει στα ερωτήματά σας επαρκώς;;;ή κάνει έναν υπέρηχο- βλέπει /ακούει καρδουλα και έξω από την πόρτα;;;

 

3.Μη διστάσετε ΠΟΤΕ, εάν τα καμπανάκια της διαίσθησης σας σας υπαγορεύσουν, να πάρετε 2η γνώμη!Να το κάνετε!!!Σε κάθε ειδικότητα ό,τι και να μας συμβαίνει το κάνουμε, στο γυναικολόγο γιατί όχι;;;έχετε αναρωτηθεί; (συναισθηματικό δέσιμο, δυστυχώς εμείς οι γυναίκες με το/ τη γυναικολόγο μας το έχουμε, και έτσι δυσκολευόμαστε να απευθυνθούμε σε άλλον..).

4. Το να είναι "καλός" άνθρωπος, από προσωπική εμπειρία μιλάω, δεν λέει τίποτα εάν παράλληλα δεν είναι και αξιόλογος επιστήμονας..Τί να το κάνω να μου μιλάει όμορφα, όταν του "ξεφύγουν" πράγματα καίριας σημασίας για μένα και το βρέφος;;;

 

5. Διαθεσιμότητα: Αξιολογήστε τη διαθεσιμότητά του, ρωτήστε εκ των προτέρων κατά πόσο είναι διαθέσιμος σε περίπτωση ανάγκης- !

 

6. Αξιολογήστε κάθε φορά εάν αυτά που σας λέει -τα τεκμηριώνει ανάλογα με την περίπτωσή σας...εννοώ ότι "γενικότητες" στην εγκυμοσύνη ΔΕΝ υπάρχουν, κάθε περίπτωση είναι "μοναδική".!

 

Τέλος θα ήθελα να τονίσω ότι, κάθε γιατρός- γυναικολόγος ΔΕΝ είναι ΘΕΟΣ!

οφείλει όμως να είναι "υπεύθυνος".

Ελπίζω να βοήθησα κάπως...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κάτι που δεν περίμενα ποτέ ότι θα σκεφτόμουν είναι το κατά πόσο ακυρώνει ραντεβού γιατί έχει προκύψει τοκετός. Αν πάντα είναι στην θέση του στο ιατρείο η πρόκληση τοκετού μυρίζει από μακριά...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

πολύ σωστά τα λες!μακάρι να είχα διαβάσει το μήνυμά σου νωρίτερα!δυστυχώς εγώ στην πρώτη μου γέννα,πριν ένα χρόνο, δεν είχα και την καλύτερη αντιμετώπιση!όχι απλά δεν αφιέρωνε χρόνο, και συνήθως με κοιτούσαν εκπαιδευόμενοι με απλή παρουσία του αλλά και όταν έφτασε η ώρα και έπρεπε να είναι εκεί να μου εξηγήσει γιατί το μωρό δεν κατέβαινε, εκείνος με παράτησε σε άλλον γυναικολόγο και πήγε για κάποιο μνημόσυνο!άκουσον!φαντάσου την ψυχολογία μου!ευτυχώς μες την ατυχία μου στάθηκα τυχερή γιατί έπεσα σε καλό γιατρό!άλλα άκουγα για τον άνθρωπο και άλλα είδα!και ο καλός ήταν μ.....ς!ουτε και αφου γέννησα δεν ήρθε να με επισκεφτεί σαν ασθενή που με παρακολουθούσε!τελείως ανευθυνος!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η Μαιευτική-Γυναικολογία είναι Χειρουργική Ειδικότητα. Άρα ο/η Ιατρός που θα διαλέξουμε πρέπει πρωτίστως να είναι ικανότατος/η στις χειρουργικές επεμβάσεις, γιατί δεν ξέρει κανείς πότε θα στραβώσει η γέννα και θα υπάρξει μεγάλη αιμορραγία!

 

Φτου φτου φτου....

 

Άρα αποκλείονται οι υπερήλικες δεινόσαυροι Καθηγητές και Επίκουροι Καθηγητές των οποίων τα χέρια τρέμουν!

 

Επίσης αποκλείονται οι Ιατροί που δεν έχουν εκτεταμένη εμπειρία στις Χειρουργικές επεμβάσεις, ή που δηλώνουν οτι είναι κατά των Χειρουργικών επεμβάσεων!

 

edit admin

 

Ιατροί που με φορτώνουν με ακριβά φάρμακα και βιταμίνες μόνο και μόνο για να παίρνουν μίζα από τις Φαρμακευτικές Εταιρίες, δε θα τύχουν ποτέ της εμπιστοσύνης μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

1. Αναφορικά με τις συστάσεις. Πολλές φορές έχω διαβάσει και έχω ακούσει ότι ο ταδε γυναικολόγος είναι "καλός". Ωραία, σκεφτείτε και ελέγξτε εάν αυτός που σας δίνει την πληροφορία είχε μία Normal εγκυμοσύνη ή όχι. Σε μία normal εγκυμοσύνη, κάθε γυναικολόγος χαρακτηρίζεται "καλός". Κοινώς προσέξτε τις "συστάσεις".

 

4. Το να είναι "καλός" άνθρωπος, από προσωπική εμπειρία μιλάω, δεν λέει τίποτα εάν παράλληλα δεν είναι και αξιόλογος επιστήμονας..Τί να το κάνω να μου μιλάει όμορφα, όταν του "ξεφύγουν" πράγματα καίριας σημασίας για μένα και το βρέφος;;;

 

5. Διαθεσιμότητα: Αξιολογήστε τη διαθεσιμότητά του, ρωτήστε εκ των προτέρων κατά πόσο είναι διαθέσιμος σε περίπτωση ανάγκης- !

Συμφωνώ με όλα, αλλά ιδιαιτέρως με τα παραπάνω.

 

Επίσης συμφωνώ και με τα παρακάτω, αν και προσωπικά δεν θεωρώ + το να είναι ο γιατρός κατά της καισαρικής, αλλά το να είναι υπέρ του φ.τ. (υπάρχει τεράστια διαφορά).

 

Να ειναι εκεινος μεσα και οχι η μαια την ωρα του τοκετου (βασικοτατο)

Η γνωμη του για την καισαρικη (αν ειναι κατα ...+)

Αν η τιμη του διαμορφωνεται αναλογα με το δωματιο - (μειον)

Αν η καισαρικη χρεωνεται επιπλεον (-)

Αν τον βρισκω ανα πασα στιγμη.

Αν μου εξηγει τα παντα και με ηρεμει.

Αν μου συστηνει αξιολογους ανθρωπους για τις εξετασεις και οχι καποιον να τα παρει.

Link to comment
Share on other sites

  1. Να βρίσκω τον ίδιο στο τηλέφωνο (οποιαδήποτε ώρα και στιγμή για να ρωτήσω ότι ΕΓΩ θεωρώ πως είναι σημαντικό)
  2. Να είναι επικοινωνιακός, όχι βαρύς, λιγόλογος, απότομος.
  3. Να είναι αναλυτικός και διεξοδικός στα όποια ερωτήματά μου.
  4. Να είναι σαφής ως προς τα κοστολογιά του.
  5. Να είναι ανεκτικός, υπομονετικός,συγκαταβατικός.
  6. Να μου εμπνέει εμπιστοσύνη (να μην αισθανθώ ούτε 1% ότι κάτι πάει στραβά) έχω φύγει.....
  7. Να είναι σοβαρός και όχι υπερφίαλος με πολλές αγκαλιές και φιλιά (ειδικά στις πρώτες γνωριμίες) διότι με προβληματίζουν.
  8. Να είναι άμεσος και αποτελεσματικός στις λύσεις που θα προτείνει.
  9. Να μην αφήνει πρωτοβουλίες σε βοηθούς και μαίες για προτάσεις φαρμάκων ή οτιδήποτε άλλο (συμβαίνει κατα κόρον)
  10. Να μην αισθανθώ ούτε για λίγο ότι μου δημιουργεί τρομολαγνεία για να με οδηγήσει σε σωρούς εξετάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Να είναι ευγενής. Να είναι έξυπνος. Να είναι διαβασμένος και όχι κολλημένος. Να κρατάει αυτός και η γραμματέας του το ιατρικό απόρρητο (μου είπε ένα βούρλο γραμματέας μια φορά "τώρα θα μπείτε εσείς στο γιατρό γιατί η επόμενη κοπέλα έχει καρκίνο και θα αργήσει"). Να έχει ελαφρύ χέρι. Να τον βρίσκω στο τηλέφωνο. Να μιλάω με τον ίδιο και να μην περνάω από ανάκριση από τη γραμματέα. Να βρίσκω εύκολα ραντεβού για κάτι επείγον. Να ταιριάζουν τα χνώτα μας και να τον συμπαθώ σαν άνθρωπο.

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...