Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

(Εξ)ασφάλιση μωρού


babystar

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν στο παρελθόν έχει ανοιχτεί παρόμοιο θέμα, δε βρήκα κάπου. Και για να πω την αλήθεια, δεν ήξερα πού να ανοίξω αυτό το θέμα....

 

Από όταν γεννήθηκε η μικρή με απασχολεί το θέμα της ασφάλειας της. Τότε (ως νεογέννητη) το είχα ψάξει και είχα ρωτήσει σε μια τράπεζα, που ενώ το όλο πρόγραμμα φαινόταν πολύ δελεαστικό, όταν το μελέτησα, ήταν μια μούφα! Όταν λέω ασφάλεια, εννοώ κάτι σαν οικονομική διασφάλιση για το μέλλον, αν πάθουμε κάτι εμείς.Έχετε κάτι υπόψη σας?Έχετε στα παιδιά σας?

 

Θέλω να το κάνω, νιώθω ότι το μωρό αν μας συμβεί κάτι (άνθρωποι είμαστε) θα μείνει ξεκρέμαστη...Και δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τις ασφαλιστικές εταιρείες...Έχουν κάτι τέτοιο?

 

Ευχαριστώ!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατί δεν κάνεις μια έρευνα αγοράς; Παρόμοια προγράμματα έχουν οι τράπεζες και οι διάφορες εταιρίες. Χρειάζεται όμως προσοχή.

 

Αυτό ακριβώς!Θέλει προσοχή!Είχα πάει σε τράπεζα, η υπάλληλος ευγενέστατη, μου τα ανέλυσε όλα, κόντευε να με πείσει να πάρω εκείνη την ώρα το πρόγραμμα, συγκρατήθηκα και όταν πήγα σπίτι και το μελέτησα...Η απογοήτευση!

 

Για αυτό ρωτάω μήπως κάποια άλλη οικογένεια έχει κάνει κάτι παρόμοιο και με διαφωτίσει...Γιατί φοβάμαι μην πέσω σε καμιά παγίδα...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρωτήσεις ασφαλιστή, όλες οι ασφαλιστικές εταιρείες έχουν προγράμματα αποταμίευσης - ασφάλειας. Έχω κάνει στα παιδιά μου πρόγραμμα, όπου πληρώνω σε ετήσια βάση και θα πάρουν ένα ποσό στα 25 τους, με δικαίωμα εξαγοράς από εμένα νωρίτερα αν μετανοιώσω ή έχω ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ!Θα ρωτήσω σίγουρα. Με ενδιαφέρει κυρίως σε περίπτωση που πάθουμε κάτι εμείς (μπαμπάς-μαμά) και το παιδί μείνει μόνο του. Να έχει μια οικονομική κάλυψη..Φαντάζομαι υπάρχει κάτι τέτοιο...Ευχαριστώ και πάλι.

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν τις εμπιστεύομαι τις ασφαλιστικές εταιρείες ούτε διάφορα αποταμιευτικά για παιδιά που έχω ψάξει σε διάφορες τράπεζες. Αν το ψάξεις σε βάθος θα δεις ότι απλά στην τελική εκμεταλλεύονται τα χρήματά σου, τα οποία είναι κλειστά μέχρι να ενηλικιωθεί το παιδί σου.

Καλύτερη εξασφάλιση από ένα ακίνητο στο όνομα των γονιών ή και του ίδιου του παιδιού, αν αυτό είναι εφικτό, δεν υπάρχει.;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Marandnik, μαζί σου κι εγώ στο θέμα της εμπιστοσύνης...Τι συμβαίνει όμως αν πεθάνουν οι γονείς?Το παιδί τότε ίσως χρειαστεί να μείνει με κάποιον άλλο. Και αυτός ο άλλος, δε θα ήταν καλό να έχει ένα ποσό το οποίο θα είναι του παιδιού, αλλά θα το διχαειρίζεται αυτός?Δεν ξέρω, αυτό με το ακίνητο που λες, με βρίσκει σύμφωνη, αλλά αν το σπίτι είναι με δάνειο, πώς εξασφαλίζεις το παιδί σου?

 

Δεν ξέρω, νομίζω αυτές τις σκέψεις αν μου τις έλεγε κάποιος πριν γεννήσω, θα γελούσα, τώρα είναι οι πιο σημαντικές για μένα...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν τις εμπιστεύομαι τις ασφαλιστικές εταιρείες ούτε διάφορα αποταμιευτικά για παιδιά που έχω ψάξει σε διάφορες τράπεζες. Αν το ψάξεις σε βάθος θα δεις ότι απλά στην τελική εκμεταλλεύονται τα χρήματά σου, τα οποία είναι κλειστά μέχρι να ενηλικιωθεί το παιδί σου.

Καλύτερη εξασφάλιση από ένα ακίνητο στο όνομα των γονιών ή και του ίδιου του παιδιού, αν αυτό είναι εφικτό, δεν υπάρχει.;)

Όντως ουσιαστικά είναι σαν να έχεις κλειστό λογαριασμό στο όνομα του παιδιού. Εγώ το είδα θετικά από την άποψη ότι υποχρεώνεσαι να καταθέσεις κάθε χρόνο ένα ποσό (που αν δεν ήμουν υποχρεωμένη δεν θα το έκανα αυτή την εποχή, με τίποτα), έχεις καλό επιτόκιο 3% εγγυημένο και από κει και πέρα την απόδοση του αμοιβαίου, με το ρίσκο του και το πρόγραμμα τρέχει αν πάθω κάτι, με την προϋπόθεση ότι έχουν περάσει κάποια χρόνια (νομίζω 7). Δεν είναι πλήρης αποκατάσταση, απλώς είναι ένα μικρό κεφάλαιο για να μπορούν να κινηθούν, μια "μαγιά".

Για το ακίνητο, έχεις απόλυτο δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Μαύρες σκέψεις που κάνεις κι εσύ...

Πάντως αν έχετε κάποιο ακίνητο στο όνομά σας, αυτό θα μείνει στο παιδί. Αν υπάρχει δάνειο, μπορείτε να κάνετε μια μικρή ασφάλεια αποπληρωμής δανείου σε περίπτωση που κάτι συμβεί (εγώ προσωπικά που έχουμε δάνειο, δεν την έχω κάνει αυτή την ασφάλεια, καθώς δεν μου αρέσει να σκέφτομαι με αυτόν τον τρόπο.)

Οπότε το παιδί θα έχει τη δική του περιουσία για να εξασφαλιστεί με κάποιον τρόπο. Πάντως, αν κάτι συμβεί σε μένα θα ήθελα να ελπίζω ότι θα βρεθεί κάποιος συγγενής να κοιτάξει τα παιδιά μου από αγάπη και στοργή και όχι λόγω οικονομικού οφέλους (δηλαδή, καλύτερα να μην υπάρχει οικονομικό όφελος στη μέση, ώστε να αναλάβει τα παιδιά ο ΣΩΣΤΟΣ άνθρωπος).

Άντε, με παρέσυρες και μένα στις μαύρες σκέψεις.:?

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη δεν το ήθελα αυτό!

 

Αλλά

Πάντως, αν κάτι συμβεί σε μένα θα ήθελα να ελπίζω ότι θα βρεθεί κάποιος συγγενής να κοιτάξει τα παιδιά μου από αγάπη και στοργή και όχι λόγω οικονομικού οφέλους (δηλαδή, καλύτερα να μην υπάρχει οικονομικό όφελος στη μέση, ώστε να αναλάβει τα παιδιά ο ΣΩΣΤΟΣ άνθρωπος)

είπες ΜΕΓΑΛΗ, ΤΕΡΑΣΤΙΑ κουβέντα...Και δεν το είχα σκεφτεί έτσι!Πολύ μου άρεσε ο τρόπος σκέψης σου όμως, και τον υιοθετώ!

 

Μωρέ, δεν σκέφτομαι όλο ότι κάτι θα μας συμβεί, απλά, να, ξέρω κι εγώ, άνθρωποι είμαστε και αναρωτιέμαι τι θα απογίνει το παιδί μου (ένα προς το παρόν!) αν συμβεί κάτι..Και όχι μόνο τότε...Γενικά, για οικονομική εξασφάλιση...Για το ακίνητο όμως έχει πολύ δίκιο.

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους μας περνάνε από το μυαλό τέτοιες σκέψεις, μη νομίζεις.

Απλά κουνάμε με δύναμη το κεφάλι δεξιά αριστερά για να εξαφανιστούν σε τέτοιες περιπτώσεις.:D

Να χαίρεσαι το αγγελούδι σου!

Α, και μιας και σου άρεσε η ιδέα για το ακίνητο, να σου πω ότι υπάρχει και ένας ακόμα τρόπος εξασφάλισης (όχι οικονομικής αυτή τη φορά αλλά συναισθηματικής):

Να χαρίσεις στο παιδάκι σου πολλά αδερφάκια! Έτσι δεν θα πορευτεί μόνο στη ζωή του, ο,τιδήποτε και αν συμβεί.

Πολλά φιλιά!

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει ταμιευτήριο για παιδιά σε τράπεζα, με ελκυστικό επιτόκιο και με πολύ μικρό ποσό το "παντρευεις" με ασφαλιστικό. Αν χαθεί από τη ζωή κάποιος από τους γονείς το παιδί παίρνει εφάπαξ ποσό. Νομίζω είναι 15.000 ή 20.000 Ε το ποσό που θα πάρει για τον κάθε γονιό (δηλ. αν χάσει και τους 2 15.000 επί 2 = 30.000Ε). Μακριά από εμάς, αλλά στο λέω γιατί όταν μου το είχαν προτείνει το ποσό που θα έπρεπε να πληρώνω το χρόνο ήταν πολύ μικρό και αξίζει τον κόπο. Εγώ δεν το έκανα γιατί ασχολούμαι με επενδύσεις και επενδύω κατευθείαν τα χρήματα που θέλω εγώ.

Τα χρήματα στο ταμιευτήριο είναι ελευθερα.

Link to comment
Share on other sites

γραφω για να παρακολουθήσω το θέμα.. κ εγώ θα ήθελα κπ πρόγραμμα εξασφάλισης αλλά τπτ δεν μου φάνηκε αξιόπιστο αρκετά.. η ιδέα του ακινήτου είναι μεν δελεαστική αλλά θέλει μεγάλο αρχικό κεφάλαιο οπότε απορρίπτεται προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites

Να χαρίσεις στο παιδάκι σου πολλά αδερφάκια! Έτσι δεν θα πορευτεί μόνο στη ζωή του, ο,τιδήποτε και αν συμβεί.

 

Βαλτή είσαι?!Το τελευταίο διάστημα, όλο αυτό σκέφτομαι και ότι θέλω και άλλο παιδάκι σύντομα και πολλά αδερφάκια για τη μικρή μου!

 

Να χαίρεσαι κι εσύ το στερνοπούλι σας και όλα τα παιδάκια σας!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Έχετε κάνει ασφάλειες ζωής ή υγείας? Έχετε να μού προτείνετε κάτι, όπως για εξασφάλιση στεγαστικού δανείου σε περίπτωση που πάθουμε κάτι ή για ασθένειες πέραν της κάλυψης από τα ταμεία σας. Καθημερινά, από τότε που έγινα μαμά, σκέφτομαι αν πάθω κάτι πως θα είναι εξασφαλισμένα τα παιδιά μου. Επίσης, αν δεν έχει κάποιος την ασφάλεια του δημοσίου και είναι ελεύθερος επαγγελματίας, τι ασφάλεις μπορεί να κάνει? Φαντάζομαι ότι το κόστος για αυτά που λέω είναι μεγάλο, αλλά γενικά το ψάχνω το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...