Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γάλα σκόνη ή εβαπορέ (μετά τον πρώτο χρόνο)?


Recommended Posts

Η παιδίατρος μας είπε ότι από το πρώτο έτος η μικρούλα μου θα πίνει γάλα σε σκόνη (δε θυμάμαι πως λέγονται οι εναλλακτικές που μας έδωσε) ή εβαπορέ νουνού ή neslac.

Εσείς τι δίνετε?

Τι είναι καλύτερο?

Τι είναι βολικότερο? Μήπως η σκόνη για να μεταφέρεται εύκολα το καλοκαίρι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς πάνω στο χρόνο το γυρίσαμε στο φρέσκο :D Κανονικότατο σαν αυτό που πίνουμε κι εμείς.

Αν καμιά φορά χρειαστεί πίνουμε εβαπορέ -κι αυτό κανονικό, όχι βρεφικό γιατί είναι πού γλυκά.

 

Αν πάλι το φοβάστε το φρέσκο νομίζω ότι μπορείς να δίνεις εναλλακτικά το ένα ή το άλλο και όχι υποχρεωτικά μόνο το ένα.

Οπότε πειραματίζεσαι ποιο σε βολεύει εσένα :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας συμβούλεψε η παιδίατρος ότι αν το παιδί το δέχεται μέχρι και δύο χρονών να πίνει την σκόνη γιατί είναι κλάσεις ανώτερη σε σχέση με τα θρεπτικά στοιχεία που παρέχει στο παιδί. To αλλάξει λέει, το φτιάχνει το παιδί... Επειτα έρχεται το φρέσκο (καλά το εβαπορέ το είχε εντελώς στο φτύσιμο αν και εγώ της είπα ότι με αυτό μεγαλώσαμε τι πάθαμε;) μου απάντησε: Θέλεις το καλύτερο για το μωρό; Προσπάθησε να του δίνεις σκόνη. αν δεν θέλεις να ασχοληθείς και πολύ με την διατροφή πάρε εβαπορέ. Το βούλωσα κι εγώ και συνεχίζω σκόνη (s-26 gold 3)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γάλα σε σκόνη μας είπε η παιδίατρος μέχρι 2 ετών.Συγκεκριμένα s26 3.Θεωρώ ότι είναι πολύ καλό σε σχέση με άλλα γάλατα σε σκόνη,αυτό δεν την πειράζει στο στομάχι και διατροφικά είναι πολύ εμπλουτισμένο.Εγώ μπορεί να της ο συνεχίσω και μέχρι τα 3.Τα δικά μας γάλατα δεν έχουν καμία διατροφική αξία ούτε για μας πόσο μάλλον για τα μωρά,με τίποτα δε θα της έδινα φρέσκο απο τόσο νωρίς!

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γάλα σε σκόνη μας είπε η παιδίατρος μέχρι 2 ετών.Συγκεκριμένα s26 3.Θεωρώ ότι είναι πολύ καλό σε σχέση με άλλα γάλατα σε σκόνη,αυτό δεν την πειράζει στο στομάχι και διατροφικά είναι πολύ εμπλουτισμένο.Εγώ μπορεί να της ο συνεχίσω και μέχρι τα 3.Τα δικά μας γάλατα δεν έχουν καμία διατροφική αξία ούτε για μας πόσο μάλλον για τα μωρά,με τίποτα δε θα της έδινα φρέσκο απο τόσο νωρίς!

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή άρχισε περίπου 10 μηνών να μην το θέλει το γάλα σκόνη... Τη δώσαμε κατόπιν συμβουλής του παιδιατρου Neslac εβαπορέ... Το ήπιε πολύ πιο ευχάριστα από τη σκόνη και το έπινε για κανά εξάμηνο... Μετά άρχισε πάλι τα κόλπα και της δοκιμάσαμε το ΑΒΓ Φαγε το φρεσκο και αυτο πίνει μεχρι σήμερα που είναι σχεδόν 23 μηνών και της αρέσει...

 

Πάντως μετά το χρόνο προτένουν φρέσκο γάλα αρκετοι παιδιάτροι...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα όλες οι φίλες μου μετά τον πρώτο χρόνο δώσανε φρέσκο γάλα μετά από συμβουλή των γιατρών τους βέβαια :wink: Από την στιγμή λένε που τρώνε τα πάντα, πίνουνε και φρέσκο γάλα. Πέρνουνε από τις τροφές όλες τις βιταμίνες που χρειάζονται!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια βοηθήστε με λίγο εσεις που δίνεται το s26-3. Όσες φορές δοκίμασα να της το δώσω είναι πολύ παχύρευστο, δεν διαλυόταν καλά η σκόνη στο μπιμπερό με αποτέλεσμα να μπουκώνει η θηλή του μπιμπερό και η μικρή να αντιδρά και να κλαίει από τσατίλα! Να φανταστείτε αναγκαζόμουν να το περάσω από το σουρωτήρι και είχα αγανακτήσει... εσείς τι κάνατε, ανοίξατε μεγαλύτερες τρύπες στις θηλές;;;

 

Πάντως εμένα η παιδίατρος με κατσάδιασε κανονικά όταν από μόνη μου πήρα την πρωτοβουλία και της έδωσα στο 13 μήνα φρέσκο γάλα (advanced). Παρότι το μωρό τρέφεται πολύ σωστά και ικανοποιητικά έχει ανάγκη μου είπε τα εμπλουτισμένα γάλατα και κυρίως για τον σίδηρο μέχρι να κλείσει τον δεύτερο χρόνο. Έτσι συμβιβάστηκα και της δίνω το almiron υγρό ή το nestle 1+ ξεκινάω.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,olg@, το s26 3 δεν διαλύεται καλά αν ρίξεις τη σκόνη σε πολύ ζεστό νερό ,δεν είναι σαν το 1 και 2!.Το νερό να είναι χλιαρό όσο γίνεται,ακόμα και σε κρύο διαλύεται ευκολότερα!! Επίσης να ρίχνεις τη σκόνη σιγά σιγά και να ανακατευεις ταυτόχρονα ώστε να προλαβαίνει να διαλυθεί καλά ,αν ρίχνεις και τις 5 μεζούρες μαζί δεν θα διαλυθεί όπως πρέπει.Είναι όντως πιο παχύρευστο απο τα άλλα γάλατα σε σκόνη αλλά πιστεύω ότι είναι πιο καλό απο τα άλλα που κυκλοφορούν στο εμπόριο.Αυτό το βρίσκεις μόνο στα φαρμακεία,κάτι λέει αυτό! Κι εμένα κάποιες φορές μένει λίγο αδιαλυτο όταν δε το κουνάω καλά,αλλά δε πειράζει αρκεί το περισσότερο να έχει διαλυθεί!!Μην το αλλάξεις πάντως! Γνώμη μου! :)

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όλες οι φίλες μου μετά τον πρώτο χρόνο δώσανε φρέσκο γάλα μετά από συμβουλή των γιατρών τους βέβαια :wink: Από την στιγμή λένε που τρώνε τα πάντα, πίνουνε και φρέσκο γάλα. Πέρνουνε από τις τροφές όλες τις βιταμίνες που χρειάζονται!

Συμφωνω απολυτα. :wink:

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπερβιταμίνωση πάντως δεν θα πάθουν απο τη σκόνη..καλό θα τους κάνει.Ξέρω γνωστές μου που δίνουν απο 6 μηνών τα noulac και nestle για λόγους οικονομίας...μα είναι δυνατόν! Ας κάνουν απο αλλού οικονομία...όχι απο το γάλα του παιδιου!!!!

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται και με τις εταιρείες με τα γάλατα σε σκόνη έχουν κλείσει συμβάσεις οι γιατροί :lol:

Βέβαια η καθεμία μάνα ας πράξει όπως νομίζει, αλλά δεν είναι δυνατόν σε όλο τον κόσμο σχεδόν να δίνουν οι περισσότεροι μετά τον χρόνο φρέσκο γάλα (πάντα μετά από συζήτηση με τον γιατρό) και στην Ελλάδα να γίνεται το αντίθετο :lol::lol:

Παρόλα αυτά βρίσκω όλες τις μανούλες σωστές εδώ μέσα...γιατι η καθεμία αποφασίζει τι θέλει να δώσει στο παιδάκι της :wink::wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται και με τις εταιρείες με τα γάλατα σε σκόνη έχουν κλείσει συμβάσεις οι γιατροί :lol:

Βέβαια η καθεμία μάνα ας πράξει όπως νομίζει, αλλά δεν είναι δυνατόν σε όλο τον κόσμο σχεδόν να δίνουν οι περισσότεροι μετά τον χρόνο φρέσκο γάλα (πάντα μετά από συζήτηση με τον γιατρό) και στην Ελλάδα να γίνεται το αντίθετο :lol::lol:

 

Συμφωνώ και επαυξανω,και εμένα ο γιατρος αλλά και πολλες φιλες μου μου ειπαν απο τον χρονο φρεσκο όλα τα αλλα ειναι γλυκά γαλατα,το παιδι δεν πρεπει να συνηθιζει σε τετοιες γευσεις.Μετά είναι παρα πολυ δυσκολο να συνηθισει το παιδι στο φρεσκο γαλα γι'αυτο και τα περισσοτερα το κοβουν μετα τα 3.Υπαρχουν όμως και πολυ καλα φρεσκα γαλατα βιολογικά με όλα τα απαραιτητα θρεπτικά συστατικά.Θεωρώ οτι ειναι λαθος να κοιταμαι την πρακτικοτητα τη δικη μας.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και υπάρχουν πολύ καλά φρέσκα γάλατα...εγώ προσωπικά σίγουρα δεν θα έδινα στο παιδί μου μεβγάλ ή δέλτα π.χ...είναι γάλατα που δεν τα βάζω ούτε κι εγώ στο στόμα μου!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται και με τις εταιρείες με τα γάλατα σε σκόνη έχουν κλείσει συμβάσεις οι γιατροί :lol:

Βέβαια η καθεμία μάνα ας πράξει όπως νομίζει, αλλά δεν είναι δυνατόν σε όλο τον κόσμο σχεδόν να δίνουν οι περισσότεροι μετά τον χρόνο φρέσκο γάλα (πάντα μετά από συζήτηση με τον γιατρό) και στην Ελλάδα να γίνεται το αντίθετο :lol::lol:

 

Συμφωνώ και επαυξανω,και εμένα ο γιατρος αλλά και πολλες φιλες μου μου ειπαν απο τον χρονο φρεσκο όλα τα αλλα ειναι γλυκά γαλατα,το παιδι δεν πρεπει να συνηθιζει σε τετοιες γευσεις.Μετά είναι παρα πολυ δυσκολο να συνηθισει το παιδι στο φρεσκο γαλα γι'αυτο και τα περισσοτερα το κοβουν μετα τα 3.Υπαρχουν όμως και πολυ καλα φρεσκα γαλατα βιολογικά με όλα τα απαραιτητα θρεπτικά συστατικά.Θεωρώ οτι ειναι λαθος να κοιταμαι την πρακτικοτητα τη δικη μας.

 

Δε θεωρώ πάντως ότι είναι πρακτικό η σκόνη,ίσα ίσα που θέλει μεγαλύτερη διαδικασία γιΑ να το φτιάξεις.Το φρέσκο απλώς το ζεσταίνεις

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σας πω κατι πολυ σημαντικό, εμένα ο μικρος μου 2,5 ετων σημερα εχει να φαει τα παντα ( κρεας,λαχανικα,φρουτα κ.τ.λ ) από τον Σεπτεμβριο.Από τοτε ειμαστε σχεδον ΜΟΝΟ ΜΕ ΓΑΛΑ, εγω προσωπικά δινω το "ολυμπος βιολογικό" και πιστεψτε με η αναπτυξη του ειναι φυσιολογικοτατη και σε εξετασεις που καναμε λογω αφαγιας δεν ειχε απολυτως καμία ελλειψη ο οργανισμος του. :wink:

 

σ.σ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΦΑΡΜΕΣ

 

σ.σ.οσο αναφορα τα γαλατα σε σκονη ναι το s-26 ειναι οντως το καλυτερο το εχω διασταυρωσει το αφεντικο μου ο οποιος ειναι φαρμακοποιος με πολλες γνωσεις σε παρομεια θεματα και γνωσεις για τις εταιρεις γενικότερα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σας πω κατι πολυ σημαντικό, εμένα ο μικρος μου 2,5 ετων σημερα εχει να φαει τα παντα ( κρεας,λαχανικα,φρουτα κ.τ.λ ) από τον Σεπτεμβριο.Από τοτε ειμαστε σχεδον ΜΟΝΟ ΜΕ ΓΑΛΑ, εγω προσωπικά δινω το "ολυμπος βιολογικό" και πιστεψτε με η αναπτυξη του ειναι φυσιολογικοτατη και σε εξετασεις που καναμε λογω αφαγιας δεν ειχε απολυτως καμία ελλειψη ο οργανισμος του. :wink:

 

σ.σ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΦΑΡΜΕΣ

 

σ.σ.οσο αναφορα τα γαλατα σε σκονη ναι το s-26 ειναι οντως το καλυτερο το εχω διασταυρωσει το αφεντικο μου ο οποιος ειναι φαρμακοποιος με πολλες γνωσεις σε παρομεια θεματα και γνωσεις για τις εταιρεις γενικότερα.

 

Συμφωνώ απόλυτα για το φρέσκο γάλα...κι εγώ προτιμώ τις μικρές Φάρμες όπως Όλυμπος...Κουκάκη (αυτό πίνω εγώ)

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως κορίτσια μετά την σύμφωνη γνώμη του παιδιάτρου μόλις συμπλήρωσε τον πρώτο χρόνο ο Θανάσης άρχισε να ρουφά με απόλαυση το φρέσκο γάλα ΟΛΥΜΠΟΣ και όλα τα παράγωγά του (γιαούρτια - τυρί κλπ.) και μια χαρά μεγάλωσε και μεγαλώνει !!!

 

Με το εβαπορέ γάλα πάλι απορώ, πώς γίνεται και πουλιέται στην Ελλάδα τόσο πολύ ένα γάλα που δίνανε στους γονείς μας μετά τον Β' παγκόσμιο πόλεμο ??? και επιμένουν κάποιοι να δίνουν στα παιδιά τους κονσερβοποιημένο γάλα όταν στην αγορά υπάρχει πλεόνασμα φρέσκου γάλακτος ; Τέλος πάντων περί ορέξεως κολοκυθοκορφάδες!!!

cRGo.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως κορίτσια μετά την σύμφωνη γνώμη του παιδιάτρου μόλις συμπλήρωσε τον πρώτο χρόνο ο Θανάσης άρχισε να ρουφά με απόλαυση το φρέσκο γάλα ΟΛΥΜΠΟΣ και όλα τα παράγωγά του (γιαούρτια - τυρί κλπ.) και μια χαρά μεγάλωσε και μεγαλώνει !!!

 

Με το εβαπορέ γάλα πάλι απορώ, πώς γίνεται και πουλιέται στην Ελλάδα τόσο πολύ ένα γάλα που δίνανε στους γονείς μας μετά τον Β' παγκόσμιο πόλεμο ??? και επιμένουν κάποιοι να δίνουν στα παιδιά τους κονσερβοποιημένο γάλα όταν στην αγορά υπάρχει πλεόνασμα φρέσκου γάλακτος ; Τέλος πάντων περί ορέξεως κολοκυθοκορφάδες!!!

 

απορώ κι εγώ....μπλιάαααααααααααααααααααααχ (εβαπορέ)!

Στην Αμερική λένε πως δίνουν πολύ γάλα εβαπορέ και μάλιστα ζαχαρούχο...άλλη αηδία κι αυτή. Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το φρέσκο γάλα :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πινουμε ακομα Almiron 3 ή και Almiron growing up.

Επειδη ειχα την απορια πια η διαφορα τους πηρα τηλεφωνο πριν κανα δυμηνο τη Nutricia και μου ειπαν οτι ειναι σχεδον το ιδιο τα δυο αυτα γαλατα...και οτι απλα ειναι πιο πρακτικο το growing up (δε χρειαζεται να βραζεις νερο κτλ απλα ζεσταινεις και ετοιμο)αλλα επισης εχει λιγοτερους υδατανθρακες και χορταινει λιγοτερο το παιδι...

Η μικρη μου τα πινει και τα δυο αν και προτιμα το 3...θα συνεχισω ετσι μεχρι το καλοκαιρι και μετα μαλλον θα της δωσω φρεσκο...

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...