Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα είμαι πάντα στο πλευρό σου!


Recommended Posts

Πάνε 4 μέρες τώρα.... Είσαι πολύ χαρούμενη που μιλάς - λες τα πάντα πια, περπατάς και επικοινωνείς με όλους!!!! Τραγουδάς συνέχεια! Όποτε βλέπεις άλλο παιδάκι, τρέχεις κοντά του!....Και εγώ είμαι τόσο περήφανη για σένα!

Πάνε 4 μέρες τώρα....απο την τελευταία φορά που θήλασες!....Δεν ξέρω πως να αισθανθώ! Φυσικά και είμαι χαρούμενη που μεγαλώνεις...μα μέσα μου είχα την ελπίδα αυτές οι στιγμές, οι μόνο δικές μας, ότι θα διαρκούσαν πιο πολύ....το ήθελα πολύ...εσύ έχεις άλλη γνώμη όμως...και επειδή εσύ έχεις τον πρώτο λόγο - πάντα από εδω και πέρα - ας είναι και έτσι....

Θα μου λείψει το χεράκι σου που τσίμπαγε τη μέση μου και τα ματάκια σου που με κοίταγαν γλαρωμένα, ενώ θήλαζες....Τώρα θα κάνουμε απλά αγκαλίτσα, αφού δε θες να θηλάσεις άλλο!...

 

Καμάρι μου, θα είμαι πάντα στο πλευρό σου και θα σέβομαι την κάθε επιλογή σου!....Είναι ένα μεγάλο βήμα αυτό που κάνεις....Καλό δρόμο πουλάκι μου!...Η μαμά θα είναι πάντα από πίσω σου να σε υποστηρίζει!...

 

Κορίτσια, ήρθε η ώρα να αλλάξω το ticker μου, μου φαίνεται... :(:D Θα το αφήσω άλλες 2-3 μέρες, μπας και....αλλά μου φαίνεται ότι η επιλογή της είναι πλέον τελεσίδικη....Αλλωστε μετα από 4 μέρες χωρίς θηλασμό, θα έχει επηρρεαστεί και η παραγωγή μου , οπότε φαντάζομαι και να ξαναδοκιμάσει, δεν θα την ικανοποιήσει έ? :roll:

 

Ανάμεικτα τα συναισθήματά μου....από τη μία φυσικά και χαίρομαι που μεγάλωσε το κοριτσάκι μου :D ... από την άλλη όμως, νιώθω και μια μικρή απώλεια, και μία απόρρηψη... :( Αν και προσπάθησα να προετοιμάσω τον εαυτό μου ψυχολογικά....Θα μου πάρει λίγο να το χωνέψω! Ήθελα να κρατήσει πιο πολύ!....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μπραβο που τα καταφερατε μεχρι τωρα! ειναι τυχερα τα παιδακια που εχουν την επιλογη να θηλαζουν ή οχι!

με συγκινησες αφανταστα! καταλαβαινω το αισθημα της ελλειψης...ο θηλασμος ειναι ο πιο γλυκος εθισμος στο κοσμο! :D

μεγαλωνει... ξεκινατε να κατακτησετε αλλους κοσμους! ειστε ενα φωτεινο παραδειγμα για μας! :lol:

πολλα φιλακια !

 

υγ. η εμπειρια σου ειναι πολυτιμη... μη μας ξεχασεις! :D

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ερικα, εγω στο εχω ξαναπει σε θαυμαζω που τα καταφερατε κ θηλασατε τοσο καιρο.Και το νινι,θα ειναι παντα νινι,κ απορριψη δεν ειναι σε καμια περιπτωση απλα το νινακι σου μπορει κ εχει κ αλλες επιλογες.Παντως μπραβο σου που κρατησε τοσο κ που ηθελες να κρατησει κι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Καμάρι μου, θα είμαι πάντα στο πλευρό σου και θα σέβομαι την κάθε επιλογή σου!....Είναι ένα μεγάλο βήμα αυτό που κάνεις....Καλό δρόμο πουλάκι μου!...Η μαμά θα είναι πάντα από πίσω σου να σε υποστηρίζει!...

 

Ερικα με συγκίνησες πάρα πολύ !...............

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καμάρι μου, θα είμαι πάντα στο πλευρό σου και θα σέβομαι την κάθε επιλογή σου!....Είναι ένα μεγάλο βήμα αυτό που κάνεις....Καλό δρόμο πουλάκι μου!...Η μαμά θα είναι πάντα από πίσω σου να σε υποστηρίζει!...

 

Ερικα με συγκίνησες πάρα πολύ !...............

 

Και μένα βρε Ερικα... :oops:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι συγκινημένη και εγώ πολύ!!!!...και είμαι και στο γραφείο και έχω υγρά μάτια και φοβάμαι μην με πάρει είδηση κανένας και αρχίσει και ρωτάει! ... :lol:

 

Φυσικά και δεν θα σταματήσω να μπαίνω στην ενότητά μας! Αυτό είναι το μέρος που ανήκουμε στο φόρουμ! Αν και σταματάμε το θηλασμό, μεγαλώσαμε με αυτόν και ευχόμαι να μεγαλώσω και τα επόμενα παιδιά μου με αυτόν και τα παιδιά μου τα παιδιά τους!!!!

 

 

Ευχομαι σε όλους σας καλή συνέχεια σε αυτή την υπέροχη σχέση που χτίζετε και δένετε μέρα με τη μέρα με τα μωράκια σας!....Εγω ήδη βλέπω το πόσο καλό έχει κάνει στην κόρη μου!....Τι χαρακτήρα διαμορφώνει...

 

 

Θα είμαι πάντα εδώ, να δινω και εγώ όπου μπορώ ένα λιθαράκι από την δική μας εμπειρία!.....

 

Πολλά πολλά φιλιά σε όλες σας! :wink:

Link to comment
Share on other sites

erica, πολυ συγκινητικό το μηνυμά σου...

θα μπορουσες να μας περιγράψεις και το πώς κατάλαβες ότι η μικρή σου είναι πια μεγάλη και θέλει να σταματήσει το θηλασμο;

Τι σου έδειχνε;

Φανταζομαι εσύ της προσφερες το γαλα σου αλλά εκεινη τί έκανε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ERICA,

πολυ συγκινηθηκα.... :oops:

το ξερω ειναι υπεροχο συναισθημα....

μπραβο σας που κρατησατε τοσο!!!!

δεν πειραζει,αντε με το καλο και στα επομενα παιδακια σας!!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινε κάτι συγκεκριμένο...

 

Απλά από 12 μηνών αραίωσε αργά και πολύ σταδιακά τους θηλασμούς....σε αυτή τη διαδικασία υπήρξαν και "πισογυρίσματα" δηλ. εκεί που θήλαζε πρωί βράδυ, ξαφνικά για μία εβδομάδα θήλαζε 3-4 φορές μέσα στη μέρα (χαρά εγώ! :lol: )...Μετά το έκοβε πάλι....Την έπαιρνα στην αγκαλιά μου εγώ και με χάδια της το πρόσφερα, έκανε 1-2 πιπιλιές, και κατέβαινε από την αγκαλιά μου από μόνη της! :? ... Υπήρξαν και φορές που προσπάθησα αρκετά για να θηλάσει (πήγα στο δωμάτιο, με ημίφως, χαλαρή αγκαλίτσα για να την βάλω στο mood)....τα ίδια....αν δεν ήθελε δεν ήθελε!....Και έτσι ένιωσα και εγώ πως δεν κάνω σωστά να είμαι πιεστική και πρέπει να την αφήσω να επιλέξει....''Εκπαίδευσα" τον εαυτό μου και δεν την πίεσα άλλο...Μόνο όταν την έβλεπα κουρασμένη ή γκρινιάρα της προσέφερα και αυτή δεν δεχόταν πάντα....

Ετσι φτάσαμε εδώ....4 μέρες τώρα δεν έχει ζητήσει....μία φορά που της το έδωσα (με πρωτοβουλία δική μου) έκανε μία πιπιλιά, το δάγκωσε και ζήτησε πιπίλα :? ... οπότε δε μετράει....

 

Το μόνο που "παρηγορεί" λίγο τα συναισθήματά μου είναι πως ακόμα όταν τα βλέπει είναι πολύ τρυφερή...Φωνάζει "μαμ" χτυπάει παλαμάκια, γελάει, τα παίρνει αγκαλιά και τα χαιδεύει :shock::lol: ...τους λέει "καλό, καλό"!...

Link to comment
Share on other sites

πως ακόμα όταν τα βλέπει είναι πολύ τρυφερή...Φωνάζει "μαμ" χτυπάει παλαμάκια, γελάει, τα παίρνει αγκαλιά και τα χαιδεύει :shock::lol: ...τους λέει "καλό, καλό"!...

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μη μελαγχολεις κουκλα. Θα βρει τροπους η μικρουλα να σε κανει "λιωμα" και χωρις τον θηλασμο, με λογακια και αγκαλιτσες μοναδικες :):):)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Μη μελαγχολεις κουκλα. Θα βρει τροπους η μικρουλα να σε κανει "λιωμα" και χωρις τον θηλασμο, με λογακια και αγκαλιτσες μοναδικες :):):)

 

:wink: Σ' ευχαριστώ για την εμψύχωση!

Η αλήθεια είναι ότι την χρειαζόμουν λιγάκι από ανθρώπους που με καταλαβαίνουν, γι' αυτό και έγραψα εδώ....Μόνο εσείς που βιώνετε τα ίδια μπορείτε να με καταλάβετε.

Ήδη νιώθω καλύτερα!!!! Σας ευχαριστώ ολες σας! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ερικα σκέψου ότι αυτό είναι το πρώτο... έχει ακόμα να σου κάνει για να σε κάνει λιώμα... σκέψου π.χ. όταν θα την πηγαίνεις στο νήπιο και θα σου λέει η δασκάλα "συγχαρητήρια για το παιδί που έχετε!" ... εκεί να δεις λιώμα και κλάματα (χαράς)....

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου με κανει "λιωμα" οταν εκει που θηλαζει σταματαει, με κοιταει στα ματια, χαμογελαει, λεει κατι δικα της ακαταλαβιστικα και συνεχιζει.

 

Σκεφτομουν οταν ερθει η ωρα να σταματησει ο θηλασμος να την παιρνω παλι ετσι αγκαλιτσα και να της τραγουδαω για να εχω την ιδια αισθηση, αν βεβαια καθεται και η μπουμπου :)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Ερικα σκέψου ότι αυτό είναι το πρώτο... έχει ακόμα να σου κάνει για να σε κάνει λιώμα... σκέψου π.χ. όταν θα την πηγαίνεις στο νήπιο και θα σου λέει η δασκάλα "συγχαρητήρια για το παιδί που έχετε!" ... εκεί να δεις λιώμα και κλάματα (χαράς)....

 

Καλά, και μόνο που το σκέφτηκα δάκρυσα.... (μα τι μου συμβαίνει? Λέτε να είμαι έγκυος ...?....?....?... Θα μπορούσε και να εξηγήσει και την άρνηση στο θηλασμό....Αλλά δεν παίζει γιατί τελείωσα από περίοδο πριν τη μεγάλη εβδομάδα.... :? Και είναι και πολύ απίθανο γενικά γιατί δεν προγραμματίζουμε εγκυμοσύνη ακόμα....)

 

 

...Με πόσα πράγματα μπορεί να με κάνει λιώμα η Μάγια....μόνο και μόνο αυτό το νυχτερινο που ακούω από την ενδοεπικοινωνία "Μαμά????.....Μαμάκα?????" από ένα σκατουλάκι κοντά 18 μηνών....και τρέχω να την πάρω αγκαλίτσα να την φερω στο κρεβάτι μου....

Αλλά ο θηλασμός είναι το κάτι άλλο...και έχει ημερομηνία λήξης....δυστυχώς και ευτυχώς!....Εντάξει θα μου πάρει λίγο παραπάνω να το χωνέψω, αλλά θα τα καταφέρω! Απλά θα μου λείψει... :oops::)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όλα να εχουν ημερομηνία λήξης, αλλά με το που τελειώνει κάτι αρχίζει κάτι άλλο... και γι'αυτό τα παιδιά ειναι ζωή! Έίναι η κινητήριος δύναμη!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ γλυκά αυτά που γράφεις. Ευτυχώς η ζωή αυτό που με τόση αγάπη τελειώνει, επιτρέπει αργότερα να αρχίσει κάτι άλλο το ίδιο έντονο.

Καλή συνέχεια....

:):)

 

ε

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη μερα στον παιδικο,η πρωτη μερα στο δημοτικο,το πρωτο του ποιημα που θα πει,το πρωτο χτυπημα,παρελαση για πρωτη φορα......σειρα απο ατελειωτα κλαματα.....και ποσα αλλα ακομη.....τι κλαμα με περιμενει ακομη τη δολια μανα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μπράβο για μέχρι εδώ :) αλλά έχει τόσα,τόσα να προσφέρει μια ΄μαμά...αλίμονο αν σταματούσαμε στο θηλασμό :wink: άντε και σ'όλα τα άλλα υπέροχα λοιπόν!!! φιλιά πολλά! 8)

Link to comment
Share on other sites

Ααααχ βρε Έρικα, πολύ με συγκίνησες!!Σίγουρα είναι δύσκολο να συνηθίσεις τη νέα πραγματικότητα αλλά είνα επιλογή της και θα τη σεβαστείς και σκέψου πόσες ακόμα επιλογές της θα πρέπει να σεβαστείς στο μέλλον και να κάνεις την κινέζα και παρηγορήσου!!!Να χαίρεσαι το ανθρωπάκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Mε συγκινησες πολύ με αυτά που έγραψες.

Συχνά σκέφτομαι και εγώ πώς θα γίνει ο αποθηλασμός του γιου μου και θα προτιμούσα να γίνει με φυσικό τρόπο και με πρωτοβουλία του παιδιού όπως εγινέ στην περίπτωση της Μαγιας. Νομίζω οτί ειναι πολύ πιο δύσκολα όταν το παιδί θέλει να θηλάσει, ενω η μητέρα θέλει πλέον να σταματήσει.

 

Η κόρη σου είναι πολύ τυχερή που σε έχει μητέρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...