Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑΞΙΔΙΑ!


Recommended Posts

Και πάλι καλημέρα σε όλους :D

Ποιά/ποιός ξέρει να με ενημερώσει για το αν και μέχρι πότε επιτρέπονται τα ταξίδια.

Είμαι στον 6ο μήνα πιά και δεν είμαι και τόσο σίγουρη αν οι μεγάλες μετακινήσεις είναι ΟΚ.

Κι όταν λέω για ταξίδια δεν εννοώ μόνο αυτά που πραγματοποιούνται με αεροπλάνο, αλλά γενικά και τρένο και αυτοκίνητο...και μεγαλύτερες αποστάσεις...π.χ. 400χλμ. και άνω!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ σαρδελάκι προσωπικά δεν έχω κάνει αλλά από ότι έχω διαβάσει από άλλες υποψήφιες μανούλες στο φόρουμ, με πολλές στάσεις κάθε 2 ώρες και πολλά υγρά θα είσαι οκ. Καλό ταξίδι.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαρδελάκι προσωπικά δεν έχω κάνει αλλά από ότι έχω διαβάσει από άλλες υποψήφιες μανούλες στο φόρουμ, με πολλές στάσεις κάθε 2 ώρες και πολλά υγρά θα είσαι οκ. Καλό ταξίδι.

 

Καλά δεν ξέρω ακόμη αν θα το κάνω το ταξίδι...θα ρωτήσω βέβαια και τον γιατρό μου, που νομίζω πως λόγω τις ημικρανίες που έχω θα μου πεί να το αποφύγω. Θα δείξει...

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ταξιδέψει όταν ήμουν έξι μηνών με αεροπλάνο από την Αθήνα στην Κρήτη.

 

Ο γιατρός μού το επέτρεψε ανεπιφύλακτα και πραγματικά δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα :) .

 

Αντιθέτως όταν την ίδια περίοδο έκανα ένα ταξίδι τεσσάρων ωρών με το ΚΤΕΛ εκεί είχα πρόβλημα γιατί καθόμουν στις πίσω θέσεις και τρανταζόμουν συνέχεια στις λακκούβες... Ήταν και το λεωφορείο παμπάλαιο...

 

Στο γυρισμό όμως φρόντισα να κάθομαι σχετικά μπροστά, το λεωφορείο ήταν πιο καλό και το ταξίδι μου ήταν μια χαρά.

 

Όπως και να 'χει, ρώτα τον γυναικολόγο σου, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πάλι πιστεύω ότι αν τηρήσεις τους βασικούς κανόνες που λένε συχνές στάσεις, ξεμουδιασμα, περπάτημα, τουαλέτα και να πίνεις υγρά στη διαδρομή δε θα έχεις πρόβλημα

 

το ερώτημα όμως δεν τίθεται για όταν τηρείς τους κανόνες

τίθεται ως εξής με το δικό μου μυαλό και σκεπτικό όταν ήμουν έγκυος

 

κι ΑΝ κάτι με πιάσει και είμαι μακρυά? κανα πονάκι? αν δω ελάχιστο καφέ? κάτι βρε αδερφέ απ την κούραση.... όχι κάτι σοβαρό... απλά από αυτά που συμβαίνουν, μας αγχώνουν, μας τρελαίνουν αλλά όλα καλά... αν συμβεί λοιπόν κάτι τέτοιο... θέλω να είμαι μακρυα απ τον γιατρό μου? θέλω να πάω εσπευσμένα σε ένα τυχαίο δημόσιο νοσοκομείο και να με δει ο γιατρός που εφημερεύει?

 

αν είσαι οκ με ένα τέτοιο ενδεχόμενο... καλό ταξίδι :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μαμά του Ωρίων αυτές τις σκέψεις κάνω κι εγώ και τελικά δεν με βλέπω να ταξιδεύω :lol:

Δεν θέλω να σκέφτομαι βέβαια το κακό κι ότι στάνταρ κάτι θα μου τύχει, απλά αν είναι έτσι θέλω τον γιατρό μου κι όχι κάποιον τυχαίο!

Βασικά θα πηγαίναμε Αθήνα που είναι αρκετά χλμ. επειδή χρονίζει η ανιψιά και περισσότερο θα πήγαινα για να μην παρεξηγηθεί κανείς γιατί είδη κάποιοι είναι παρεξηγημένοι.

Βλακεία μου ε; Και δεν κάθομαι εδώ να σκεφτώ μονάχα τον εαυτούλη μου κι εγώ;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ Κ ΕΓΩ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ. ΒΑΣΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΔΩ Κ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΑΘΗΝΑ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ -ΝΑ ΜΕ ΤΑΙΣΕΙ ΛΙΓΟ- ΑΛΛΑ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΑΝ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΚΑΤΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ Κ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.

ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΚΥΝΔΙΝΕΥΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

βρε στείλτους για δώρο ένα μπουκάλι μηλόξυδο και κάτσε σπιτάκι σου άνετα και ξεκούραστα!

αν υπάρχει άνθρωπος που θα παρεξηγηθεί επειδή η 6 μηνών έγκυος θεία δεν ταξίδεψε 400 χλμ για τα γεννέθλια, πάει να πει ότι όντως δεν αξίζει να κάνεις τέτοια θυσία για πάρτη τους!

 

 

Φυσικά και δε θες να σκέφτεσαι το κακό και καλά κάνεις

Αλλα και τίποτα να μην συμβεί (που όντως δε θα συμβεί δλδ, απλά είμαστε πάντα υπερβολικές) γιατί να κουραστείς τόσο πολύ?

Ειδικά για τέτοιο λόγο!!!! Να μου έλεγες θέλει να σε πάει ο άντρας Μαλδίβες να το καταλάβω :lol:

 

Στην χειρότερη πάντως, αν θες σωνει και ντε να μην παρεξηγηθείς....

πες τους ότι στο απαγόρευσε ο γιατρός και τέλος :P

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα Μαμά του Ωρίων πολύ ωραία τα λες. Μαζί με το δώρο του μωρού θα στείλω κι ένα μπουκάλι ξύδι για όσους θυμόσουν.

Νομίζω πως θα απορρίψω το ταξίδι, γιατι δεν γουστάρω να κουραστώ κι ούτε να με στρώνουν στροματσάδα να κοιμάμαι χα χα :lol: ειδικά τώρα που άρχισε η δισκοκύλη μου και πάλι να μου δημιουργεί προβλήματα!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χα χα χα Μαμά του Ωρίων πολύ ωραία τα λες. Μαζί με το δώρο του μωρού θα στείλω κι ένα μπουκάλι ξύδι για όσους θυμόσουν.

Νομίζω πως θα απορρίψω το ταξίδι, γιατι δεν γουστάρω να κουραστώ κι ούτε να με στρώνουν στροματσάδα να κοιμάμαι χα χα :lol: ειδικά τώρα που άρχισε η δισκοκύλη μου και πάλι να μου δημιουργεί προβλήματα!

 

 

αααααα κάτσε κούκλα μου γιατί ένα ένα μας τα δίνεις τα στοιχεία!!!

στρωματσάδα?? ΓΟΥΑΟΥ!!!!!!!!!!!!

Θα απορρίψεις ένα τέτοιο ταξίδι? μια τέτοια περιπέτεια??

 

:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι! Θα πάνε και τα πεθερικά και θα είμαστε συνολικά 6 άτομα με την ανιψιά στο σπίτι...που θα με βάλουνε να κοιμηθώ νομίζεις; Στην κρεβατοκάμαρά τους; :lol:

Ή στροματσάδα ή σε κανέναν καναπέ θα καταλήξω...πάντως για κρεβάτι δεν το βλέπω! :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

κοίτα... εγώ στη θέση σου δε θα πήγαινα με τίποτα

εσύ βέβαια θα κάνεις ότι θες εσύ :)

 

 

 

Αν πάντως αποφασίσεις να μην πας....

ανάλογα τώρα με το πόσο θες να είσαι κυρία ή αν θες να τους τη σπάσεις ή αν θες να το παίξεις κι ολας λίγο....

 

πες ότι θα πας.. ετοίμασε και τα πράγματα.... και πριν φύγετε κανόνισε να σε πιάσουν κάτι πονάκια που πολύ ανησυχείς και μωρέ πολύ θα ήθελες να πας αλλά ΝΑ! μάλλον είναι καλύτερα να κάτσεις σπίτι :P

 

ή πες δεν στο επιτρέπει ο γιατρός...

 

 

ή γίνε απολυτη και πες ότι δε θες να περάσεις τέτοια κούραση γιατί ΑΝ μια στο εκατομύριο σπάσει ο διάολος το πόδι του και κάτι συμβεί, ΕΣΥ θα είσαι αυτή που θα έχει τις όποιες συνέπειες και κανένας άλλος...

 

σου έδωσα 3 λύσεις :lol: διάλεξε αυτή που ταιριάζει στον χαρακτήρα σου και στην περίσταση :D

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ 6 ΜΗΝΩΝ,ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΣΑ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΤΑΞΙΔΕΨΑ ΓΙΑ ΛΟΝΔΙΝΟ, ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΜΟΝΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΣΤΩ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ Κ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ ΣΤΟΛΙΣΜΕΝΟ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ.ΤΟ ΚΑΛΟ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΣΤΑ CHΕCΚ IΝ Κ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΣΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΣΤΑ ΚΑΣΕ ΤΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ...ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕ ΚΟΥΡΑΣΕ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝ Κ ΜΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΠΤΗΣΗ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΘΙΣΜΕΝΗ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 3 ΩΡΕΣ.ΑΝ Κ ΣΗΚΩΝΟΜΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΣΦΟΡΙΑ.ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ( 9/12/05 ), ΜΠΕΜΠΑ ( 20/3/08 )

Link to comment
Share on other sites

Μαμά του Ωρίων σε ευχαριστώ για τις τόσες λύσεις που μου έδωσες :D

χθες ήμουν στον γιατρό μου και το συζητήσαμε και μου σύστησε να μην το κάνω αφού με πονάει η μέση μου. Βέβαια όχι συνέχεια, αλλά με πιάνει. Σήμερα είναι η 3η μέρα που πονάω, αλλά ΟΚ. Απλά μου είπε πως όταν είσαι σπίτι σου μπορείς να κάνεις ότι θέλεις, πράγμα που δεν γίνετε όταν είσαι κάπου επισκέπτης και πάνω απ΄όλα όταν πονάς, πονάς και τέλος!

 

Όποιος θέλει δείχνει κατανόηση...σ΄όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρητικά από 4 έως και 7ο μήνα μπορεί να ταξιδέψεις. Όπως πάντα με τη συναίνεση του γιατρού. Επίσης δες πώς πραγματικά αισθάνεσαι εσύ. Εγώ ταξίδεψα αμέσως μόλις έκλεισα τον τρίτο με αυτοκίνητο και τον έβδομο με αεροπλάνο.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά από 4 έως και 7ο μήνα μπορεί να ταξιδέψεις. Όπως πάντα με τη συναίνεση του γιατρού. Επίσης δες πώς πραγματικά αισθάνεσαι εσύ. Εγώ ταξίδεψα αμέσως μόλις έκλεισα τον τρίτο με αυτοκίνητο και τον έβδομο με αεροπλάνο.

Κι εγώ ταξίδεψα στον τρίτο με αεροπλάνο στην Γερμανία από την στιγμή που μου έδωσε το ΟΚ ο γιατρός. Τότε δεν είχα κάνει ούτε κοιλίτσα, ούτε είχα βάλει κιλά οπότε δεν ένιωθα καν σαν έγκυος. Τώρα λόγω της μέσης μου νομίζω πως δεν θα ταξιδέψω....για να είμαι πιο άνετη. Γιατι θέλω μία να ξαπλώνω, μετά από κανα μισάωρο να σηκωθώ, μετά πάλι να ξαπλώσω...οπότε όταν δεν είσαι σπίτι σου νομίζω πως δεν είναι και τόσο εύκολο να το κάνεις αυτό!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια... απο κουτσομπολίστικο ενδιαφέρον... :lol::lol: ο άντρας σου τι λέει για αυτό το ταξίδι?

θέλει να πάτε? το αφήνει πάνω σου? ή μήπως σε χρησιμοποιεί κι αυτός σαν δικαιολογία να κάτσετε σπιτάκι σας? :lol:

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια... απο κουτσομπολίστικο ενδιαφέρον... :lol::lol: ο άντρας σου τι λέει για αυτό το ταξίδι?

θέλει να πάτε? το αφήνει πάνω σου? ή μήπως σε χρησιμοποιεί κι αυτός σαν δικαιολογία να κάτσετε σπιτάκι σας? :lol:

 

Ο Αντρούλης μου είναι πολύ καλός και γλυκός και αφήνει αυτές τις αποφάσεις πάνω μου...ότι και να κάνουμε, τώρα που είμαι έγκυος, πρώτα με ρωτάει αν θέλω κι αν νιώθω εγώ καλά! :lol::wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...