Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρνείται οποιοδήποτε γάλα


Recommended Posts

Το αγοράκι μου είναι 15 μηνών και σιγά σιγά αρνείται να πιει γάλα (απο μπιμπερο). Νερό πίνει όμως. Έχω αλλάξει 3 γάλατα και στεναχωριέμαι πολύ. Δεν θέλω να κόψει το γάλα. Η παιδίατρος μου λέει ότι τώρα είναι στη φάση που μαθαίνει τις νέες τροφές και το έχει βαρεθεί το γάλα. Πόσο γάλα πρέπει να πίνει ένα παιδάκι 15 μηνών?? Είχατε καμιά από σας τέτοιο πρόβλημα????

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου Ευαγγελία!

 

μπορείς να δοκιμάσεις να του δώσεις απο ειδική κούπα,

 

ή να αρχίσεις και τα άλλα φαγητά όπου να ανακατεύεις καί λίγο γάλα μέσα.

 

Στον πουρέ πχ μπορείς να βάλεις γάλα.

Μπορείς να του κάνεις μιλκσέικ με γάλα γιαούρτι και μέλι και ίσως κάποιο φρούτο αν του αρέσει η γεύση..

 

Δηλ αν δεν θέλει γάλα απο το μπιμπερό δώσε του το με άλλο τρόπο.

 

Και ο ανθότυρος απο την άλλη έχει και αυτός ασβέστιο και πρωτείνη, οπότε και αυτό μπορείς να δοκιμάσεις.

 

τι λέτε οι υπόλοιποι/-ες ?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Μαρία για την απάντηση.

 

Το ποτηράκι το έχω ήδη δοκιμάσει αλλά ούτε αυτό το θέλει. Του δίνω και τυράκι, φέτα και κίτρινο αλλά φοβάμαι ότι δεν παίρνει την σωστή ποσότητα ασβεστίου. Μιας φίλης μου το κοριτσάκι πίνει 750 μλ γάλα όλη μέρα, ενώ ο δικός μου πίνει με το ζόρι 150 μλ. Τι λες παίρνει αρκετό ασβέστιο έτσι???

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμάς μας το κάνει αυτό, πολλές φορές δεν θέλει να πιει το γάλα του (26 μηνών)

Το κόλπο που βρήκαμε είναι το πρωί να του δίνει η γιαγιά του το γάλα παπάρα ( δηλ. με ψωμί μέσα) και του αρέσει πάρα πολύ, την τρώει μόνος με το κουτάλι.

Το βράδυ του δίνω το γάλα του σε δώσεις, παίζοντας, πολλές φορές του κάνω φύλλα (χυλοπίτες) και βάζουμε μέσα γιαούρτι, ευτυχώς του αρέσουν πάρα πολύ και έτσι συμπληρώνουμε το ασβέστιο μας.

Μέσα στην ημέρα τον δίνουμε κανένα τοστάκι με κασέρι και πολύ συχνά μπρόκολο το οποίο είναι πάρα πολύ πλούσιο σε ασβέστιο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω 2 μεγάλα ποτήρια γάλα τη μέρα από 1ος έτους και μετά είναι μια χαρά. Δηλαδή κάπου στα 500ml γάλα.

 

Το βασικό είναι αν δε θέλει το γάλα σε αυτή τη φάση να μην τον πιέσεις γιατί μπορεί να το κάνει από αντίδραση και όσο πιέζεις τόσο αντιδρά.

 

Εκτός από το να βρεις άλλους τρόπους να παίρνει ασβέστιο, συνέχισε να του δίνεις κανονικά γάλα με το μπιμπερό όσο θέλει. Κάποια στιγμή θα αρχίσει να πίνει ξανά μεγαλύτερη ποσότητα. Μην σταματάς να του προσφέρεις, αλλά και μην το πιέζεις αν σου πει ότι δε θέλει.

 

Με τη μεγάλη μου κόρη πέρασα πολλές τέτοιες φάσεις (είναι δύσκολη στο φαγητό). Της έδινα το μπουκάλι έπινε όσο ήθελε και δεν το έκανα και μεγάλο θέμα. Μετά από μια δυο βδομάδες περνούσε η φάση και έπινε πάλι όλο το γάλα. Αυτό ισχύει για όλα, ακόμα και φακές που δεν έτρωγε της έδινα όταν τρώγαμε όλοι, της έλεγα οκ μια κουταλιά όσο θες. Τελικά τώρα άρχισε να τρώει. Ακόμα υπάρχουν φαγητά που δεν τα πλησιάζει, αλλά συνεχίζω χωρίς πίεση να της τα προτείνω και ελπίζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ΄αυτήν την ηλικία μπορείς να δοκιμάσεις να του δώσεις και λίγο φρέσκο γάλα ή γάλα υψηλής παστερίωσης. Ειδικά όταν διψούν, λίγο γάλα από ένα εκπαιδευτικό ποτηράκι το πίνουν, (όχι κατευθείαν από το ψυγείο, αλλά σε θερμοκρασία δωματίου). Και αργότερα το καλοκαιράκι θα το πίνει ακόμη πιο ευχάριστα. Εμένα σ΄αυτήν την ηλικία άρχισε να πίνει το φρέσκο γάλα σε πολύ μικρές ποσότητες στην αρχή, από ένα μπολάκι όπου έβαζα και λίγα corn flakes και το έτρωγε με το κουταλάκι. Σιγά σιγά έφτασε να τρώει κανονική, σαν τη δικιά μας, μερίδα...

Αν θέλει ένα διαλειμματάκι από το πολύ γάλα μπορείς να της δίνεις όπως λες κίτρινα τυριά (μπόλικη παρμεζάνα στα ζυμαρικά, που έχει πολύ μεγάλη περιεκτικότητα σε ασβέστιο) , γιαουρτάκια, τοστάκι με τυρί, αμυγδαλοβούτυρο (μια κουταλια πανω σε ψωμί) σουσάμι (κουλούρι), ταχίνι στο φαγητό, μπρόκολο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα σε όλες!!!

 

το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγω. Θα έπρεπε να πίνει 400-600 Ml τη μέρα για την ηλικία της, μαζί με τα φαγητά.Αλλά με το ζόρι πίνει 300 . δεν το θέλει καθόλου το γάλα. Μας ξεκίνησε ο παιδίατρος με το που έκλεισε τον 5ο κρέμα το απόγευμα και φρουτόκρεμα το πρωϊ και τώρα πλέον τρώει και φαί το μεσημέρι. Άρα το ημερήσιο μενου έχει ως εξής:

7.00 γάλα, κάπου 150ml

10.00 φρούτα (1 μπωλ γεμάτο)

1.00 φαί (>>)

4.00 κρέμα (>>)

7.00 γάλα (κάπου 100ml)

και 9.30 τελευταίο γάλα πριν κοιμηθεί που με το ζόρι αν θα πιεί 90 ml

 

Φαντάσου... φαίνεται ότι το έχει βαρεθεί από τώρα το γάλα. Είναι λογικό για 7 μηνών περίπου να πίνει max.150 ml? Έχετα να μου προτείνετε και εμένα κάτι????

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μια χαρά τα πάει. Αν θες να πίνει λίγο περισσότερο και αν το δέχεται βέβαια μπορείς κατά τις 12 να της δίνεις όσο ακόμα θέλει ενώ είναι κοιμισμένη αν πιει άλλα 100 είσαι μια χαρά. Εγώ το έκανα.. .γιατί από τις 9:30 ως τ πρωϊ δεν άντεχε και ξυπνούσε κατά τις 4 για γάλα. Έτσι καθέρωσα να τις δίνω πριν κοιμηθώ εγώ γύρω στις 12 ενώ ήταν κοιμισμένη το έπινε και ξυπνούσε κατευθείαν το πρωϊ. Η δικιά σου βέβαια φαίνεται να χορταίνει, αλλά δοκίμασε αν το πίνει κοιμισμένη να συμπληρώνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Προσωπικά δεν αντιμετώπισα θέμα με το γάλα ο Δημήτρης επίνε και πίνει πολύ.

Ο ανηψιός μου όμως 9 μήνων και κάτι ενώ τρώει τα φαγητα του κτλ δεν πίνει πολύ γάλα ειδικά το βράδυ πολύ λίγο. To θέμα είναι ότι δεν παίρνει και το απαιτούμενο βάρος και τους είπε η παιδίατρος να κανουν εξέταση για ουρολοίμωξη αν και δεν είχε άλλα συμπτώματα (πυρετο, κατάπτωση κλπ) την κάνανε και ευτυχώς βγήκε αρνητική. Εσένα BIZELI που δεν πίνει πολύ γάλα παίρνει το βάρος της κανονικά??

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς (18 μηνών τώρα) πίναμε πολύ λίγο γάλα, μέχρι που αρχίσαμε το φύσικό , αλλά δυστυχώς, όπως εξήγησα ξαναπήγαμε στο σκόνη γάλα.

Πάντως και στο φυσικό και στο σκόνη, η γεύση διαφέρει απο γάλα σε γάλα και υπάρχει διαφορά στο πόσο πίνει ένα μωρό. Υπάρχει και η θεωρία ότι αν πίνει πολύ γάλα δε τρώει στερεές τροφές.

Τώρα πίνουμε 400-600 Ml γάλα ενισχυμένο και ο γιατρός μας το θεωρεί καλό. Στο φυσικό γάλα, πίναμε 900Ml και είχε τρελαθεί ο γιατρός.

Θα έλεγα να προσπαθήσετε με το καλαμάκι, που το βλέπουν ως παιχνίδι και με το ειδικό ρύγχος. Η προσπάθεια έγκειται κυρίως το πνευματικό επίπεδο, να ιντριγκάρετε το παιδί, ότι αν πίνει το γάλα του έτσι και τοοσο πολύ, τότε είναι πια μεγάλο παιδάκι. Ιατρικά, ρωτήστε το γιατρό σας, αν πρέπει να κάνετε εξετάσεις θυρεοειδούς, αυτός μπορεί να καθυστερήσει ανάπτυξη (βάρος, ύψος), όπως και η μια άλλη περίεργη πάθηση η οποία κάνει τα παιδιά να μη μπορούν να αφομοιώσουν τροφές και η οποία πολλές φορές έπεται περιοδων με διάρροιες.

http://community.webshots.com/user/theanom

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Επαναφερω το θεμα γιατι εχουμε προβλημα με το γαλα... παλι.

και λεω παλι γιατι το ειχε κοψει καιτον Ιουλιο και αφου δοκιμασαμε 4 γαλατα και με τα χιλια ζορια αρχισε να ξαναπινει. Τωρα εδω και 10 μερες παλι κανει τα ιδιο. Οταν βλέπει το μιμπερο με το γαλα γυρναει τη μουριτσα του αλλου και προσπαθει να φυγει από την αγκαλια μου. Δοκιμασα αλλα δυο γαλατα αλλα τιποτα. Δοκιμασα με ειδικο ποτηρακι, με καλαμακι τιποτα. Το βαζει στο στομα και το φτυνει. Ο μονος τροπος να πιει εστω 150 γρ ειναι μαζι με κορν φλεικς με το κουταλι τα οποιο όμως περιεχουν πολυ ζαχαρη. Και μαλιστα δεν θελει τα κανονικα αλλα σοκολατουχα ή αυτα που ειναι στρογγυλα με μελι.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασες το κουάκερ?

http://parents.org.gr/food/?sid=129

δες εδώ. είναι τέλειο, - κάνε ότι το τρώς κιόλας! (άσε που θα θέλεις να του το φάς!)

και αντί μαυρη ζάχαρη βάλε μέλι, ή πετιμέζι.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο προβλημα ειχα

Oταν φτιαχνεις τις κρεμες αντι για νερο να του βαζεις γαλα.

Μετα απο λιγο καιρο να ξαναδοκιμασεις να του δωσεις γαλα , εμεις του λεμε οτι ειναι καφες και ετσι ξεκινησε και πινει παλι καθε βραδυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Αχ...Δεν Ξέρω άλλους τρόπους να του δώσω γάλα.. Είναι 21 μηνών και πόνει γύρω στα 100γρ. τη μέρα. Για να το πιει κι αυτό πρέπαι κάτι να κραταει στα χ'ερια του για να απασχολείται. ¨εχουμε δοκιμάσει ότι γάλα κυκλοφορεί αλλα σ΄όλα αντιδρ'α το ίδιο. Γενικά είναι πολύ κακόφαγο παιδί. Τον άφησα νηστικό από τις 12 το πρωι που έφαγε ένα αυγό να δω πότε θα πεινάσει και Ζήτησε φαγητό στις 7 το βράδυ... :twisted::evil: Τι να τον κάνω... :?:

Η Κατερίνα και τα δυο ζουζουνάκια της

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμμμ....μαλλον ειναι η εποχη τους τωρα...εμενα επεινε 600ml+ μεχρι προτεινος...τωρα αν πιει 150 ειμαι ευτυχισμενη!! Και εγω δεν την πιεζω για να μην μουλαρωσει..οσο θελει πινει!!Τρωει τυρι και λαχανικα και ελπιζω οτι καλυπτει το ασβεστιο!!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Μετα απο μια ιωση και ενω εχει ακομη βρογχιτιδα η 14 μηνων μικρουλα μου αρνειται να πιει το γαλα της το πρωι και βραδυ. Με το ζορι λιγα γραμμαρια και κανα 2 νυχτες καταφερα και της εδωσα λιγο ακομα ενω κοιμοταν. Επινε μια χαρα το γαλα της 200 γραμμαρια τη φορα πρωι βραδυ. Σημερα το βραδυ επειδη δεν ηθελα να την αφησω νηστικη της εδωσα ρυζαλευρο βανιλια και το εφαγε μια χαρα.Ηταν λυση αναγκης. Ισωςδεν εκανα καλα...Τι να συμβανει αραγε? Εχει σχεση με την ιωση? Αφου πειναει...Πινει το NOVALAC 3 μηπως δεν της αρεσει πια? Εχετε κανενα αλλο γαλα να προτεινετε που αρεσει στα μωρα? Βοηθεια....Θα παρω και την παιδιατρο.

Link to comment
Share on other sites

περαστηκα στην ζουζουνιτσα σου ο δικος μου ο γιος το εκανε αρκετο καιρο αυτο και του εβαλα μελι μεσα στο γαλα και ετσι αρχισε να το ξαναπινει

 

τωρα το ξαναρχισε το τροπαριο για καναδυο μερες αλλα ο παιδιατρος μου ειπε να μην τον ζορισω γιατι υπαρχει μια ιωσουλα με πονο στην κοιλια που τα κανει να δυσφορουν στο γαλα

 

μετα 3 μερες που δεν επινε αρχισε να πινει και παλι με μελι παντα μην ανησυχεις παντως

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια ιωση και ενω εχει ακομη βρογχιτιδα η 14 μηνων μικρουλα μου αρνειται να πιει το γαλα της το πρωι και βραδυ. Με το ζορι λιγα γραμμαρια και κανα 2 νυχτες καταφερα και της εδωσα λιγο ακομα ενω κοιμοταν. Επινε μια χαρα το γαλα της 200 γραμμαρια τη φορα πρωι βραδυ. Σημερα το βραδυ επειδη δεν ηθελα να την αφησω νηστικη της εδωσα ρυζαλευρο βανιλια και το εφαγε μια χαρα.Ηταν λυση αναγκης. Ισωςδεν εκανα καλα...Τι να συμβανει αραγε? Εχει σχεση με την ιωση? Αφου πειναει...Πινει το NOVALAC 3 μηπως δεν της αρεσει πια? Εχετε κανενα αλλο γαλα να προτεινετε που αρεσει στα μωρα? Βοηθεια....Θα παρω και την παιδιατρο.

__________________

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν σου πω πως τραβαμε κι εμεις τα ιδια θα με πιστεψεις? Απο οταν καναμε εισαγωγη τις στερεες εχουμε ενα θεμα με το γαλα οποτε υποθετω πως ή χορταινει με τα υπολοιπα ή της αρεσουν πιο πολυ οι καινουριες γευσεις και δεν θελει το γαλα πια... Απο εκει που πιναμε 210 ή πολλες φορες και 240 ml σε καθε γευμα, τωρα αν πιει 100 ειναι ζητημα.. (οταν δε, πινει 150 κανουμε παρτυ!!)

Τωρα σε ο,τι αφορα το γαλα (δηλαδη τη μαρκα), δεν ξερω να σου προτεινω καποιο γιατι εμεις ειμαστε πιο μικρες απο εσας.. Εμεις πιναμε το frisolac comfort (γιατι εχουμε και ΓΟΠ) και μετα τον 6ο το γυρισαμε στο frisomel comfort. Μετα τον 12ο μηνα υπαρχει και το frisogrow αλλα δεν ξερω αν θα σας αρεσει (εμεις δεν εχουμε δοκιμασει). Παντως στην ηλικια που ειναι το παιδακι σου νομιζω πως δεν ειναι απαραιτητο να δινεις μονο γαλα σε σκονη, υπαρχουν στο εμποριο ενα σωρο και νομιζω πως αυτα που σου προτεινει η απο πανω μανουλα :) ειναι πολυ ευγευστα!

Οπως και να εχει οπλισου με υπομονη!

Καλη σας επιτυχια!!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

...Εδώ και περίπου 1 μήνα δεν θέλει γάλα,σε σημείο να σπρώχνει το μπιμπερό!!Πίνει σχεδόν το μισό,(100 ml) η και λιγότερο,πολλές φορές καθόλου...του βάζω βέβαια μέσα στις κρέμες του,η θα δώσω γιαουρτάκι,αλλάξαμε και γάλα μήπως το βαρέθηκε,όμως πάλι τίποτα..απλα δεν θέλω να κόψει αυτή τη διατροφική συνήθεια,ξέρετε πώς πρέπει να το χειριστώ?

2 φορές το ήπιε με μάλωμα...αλλα την τρίτη έβαλε τα κλάματα και δεν του το ξανακάναμε...

Απο εκείνη την ημέρα κανα δυό φορές το έχει πιεί όλο,τις υπόλοιπες όχι...

Μου κάνει όμως εντύπωση το γεγονός οτι μέχρι τελευταία είχε αρχίσει και έπινε μέχρι και 240 - 270 ml...

Σημειώστε οτι πρίν 1 μήνα γέννησα και τον είχα αφήσει στη γιαγιά του ωσπου να γυρίσω απο το μαιευτήριο...

λέτε να τον χάλασε κάτι με το γεγονός και να αντιδρά έτσι?

Μήπως ζηλεύει το νέο μωράκι?(αν και δεν δείχνει κάτι τέτοιο,ίσα ίσα που αν κι αυτός ακόμη μωρό,απλώνει το χεράκι και του χαϊδευει τα μαλλάκια...)

Επίσης,ήταν η πρώτη φορά που τον αφησα σε άλλον, ενώ 1 χρόνο είμαστε συνεχώς όλη μέρα μαζί...

Να φταίει τελικά το γάλα,η αντιδρά?

Τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...