Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ο πρόβλημα: o 12χρονος γιος μου και το "κορίτσι του" τι κάνω???


Recommended Posts

Γειά σας ,

θα ήθελα την βοήθεια σας για το θέμα του 12 χρονου γιού μου που με έχει αναστατώσει τις τελευταίες μέρες.

Τα "έχει φτιάξει" με μια συνομίληκη του -συμμαθήτρια .Έψαξα στο κινητό του και βρήκα μυνήματα-σεξουαλικού περιεχομένου απο το κορίτσι που δεν μπορούσα να πιστέψω!!!!

 

Πείτε μου πως πρέπει να χειριστούμε το θέμα ,χωρίς να πληγώσουμε το παιδί μας? Πιστεύω πως το συγκεκριμένο κοριτσι του ασκεί κακή επιρροή και νομίζω πως και ο ίδιος είναι αγχωμένος και ισως δεν ξέρει πως πρέπει να χειριστεί το θέμα.

Περιμένω τις συμβουλές σας !!! SOS !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όταν λες σεξουαλικού περιεχομένου, τι ακριβώς εννοείς;

Γιατί και ο βαφτισιμιός μου 11 χρονών είχε κορίτσι και η "σχέση" έληξε άδοξα σε μία εβδομάδα. Η κουμπάρα μου διακριτικά επέβλεπε την κατάσταση και το μόνο που είχε γίνει ήταν κάτι ραντεβού του τύπου "θα σε δω τάδε ώρα στο πάρκο για παγωτό"

Link to comment
Share on other sites

προτεινω να συζητησεις μαζι του....μην παιζεται το κρυφτο! ξερω δεν ειναι ευκολο αλλα ειναι επιβεβλημενο! ιδιαιτερα αν τον βλεπεις μπερδεμενο!

 

χωρίς να του πει ότι έψαξε το κινητό του...

 

Θέλει διακριτική προσέγγιση... Καλύτερα με μια κατάλληλη ευκαιρία να μιλήσουν γενικά περί σχέσεων,

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

όταν λέω σεξουαλικού περιεχομένου ,εκτός απο αναφορές σε φιλιά ,αγκαλιές ....υπήρχαν κι άλλα σχόλια που δυστυχώς δεν νομίζω να μπορώ να αναφέρω δημόσια (και σίγουρα δεν αρμόζουν κατα την δική μου κρίση σε 12χρονα παιδιά)

Μακάρι να ήταν κατι τόσο απλό τύπου παγωτό στο πάρκο αλλά δεν νομίζω , μια και τον προσκαλεί στο σπίτι της διαρκώς και με υπονοούμενα.

 

Υπάρχουν κάποια προβλήματα στην οικογένεια του κοριτσιού ,ο πατέρας είναι απών , το κορίτσι είναι ανεξέλεγκτο κατα κάποιο τρόπο....

Δεν μπόρεσαμε να απομακρύνουμε , αν και προσπάθησαμε να εξηγήσουμε στο γιό μας οτι δεν είναι πολύ καλή παρέα το συγκεκριμένο κορίτσι.

Βλέπετε είναι μια παρέα απο 5-6 παιδιά και στάθηκε αδύνατο να τον απομονώσουμε απο ολόκληρη την παρέα....όχι μόνο δεν άκουσε αυτά που του είπαμε , μέχρι που προέκυψε πιο προσωπική σχέση.

 

Έχει ήδη συζητήσει ο πατέρας του μαζί του πολύ διακριτικά , ο μικρός έβαλε τα κλάματα , νιώθει ενοχές ...(διέγραψε όλα τα μυνήματα μετά την κουβέντα)

Ωστόσο η κοπέλα συνεχίζει να το παίρνει τηλέφωνο και αυτός δεν βγαίνει έξω στη γειτονιά εδώ και 2 μέρες όπως έκανε συνήθως.

 

Τι άλλο πρέπει να κάνουμε? Πρέπει να συζητήσουμε ξανά μαζί του για το πως νιώθει? Μήπως φοβάται να την αντιμετωπίσει?

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να τα, αυτά που βλέπω να έρχονται σε λίγα χρόνια…..

 

Δεν έχω εμπειρία με έφηβο στο σπίτι, ό,τι πώ είναι καθαρά θεωρητικό, ό,τι θα έκανα εγώ με τον γιο ή την κόρη μου όταν έρθει αυτή η ώρα… ίσως και αρκετά νωρίτερα τώρα που το σκέφτομαι…

 

Μιλήστε με το παιδί σας όσο πιο πολύ μπορείτε, αλλά όσο πιο απρόσωπα γίνεται. Εννοώ να μην το προσωποποιείτε στο συγκεκριμένο κορίτσι.

 

Πείτε του πώς αισθανόσασταν εσείς στην εφηβεία σας, όλα αυτά τα πρωτόγνωρα συναισθήματα απέναντι στο άλλο φύλο, πως είναι ό,τι πιο φυσιολογικό και όμορφο για την ηλικία που περνάει. Εκμυστηρευτείτε του κάποιο μικρό «ένοχο» μυστικό σας, είναι πιο ανθρώπινο έτσι…

 

Πως σʼ αυτή την αλλαγή του σώματός του και των συναισθημάτων του δεν έχει χώρο οτιδήποτε και οποιοσδήποτε τον κάνει να πιέζεται, να ντρέπεται, να έχει ενοχές και μειώνει την αυτοεκτίμησή του.

 

Πως αυτή η γλυκιά αναστάτωση που προέρχεται από τη συναναστροφή με εκπρόσωπο του άλλου φύλου είναι ακριβώς γλυκιά ως εμπειρία και για τους δύο, όταν συνοδεύεται από σεβασμό απέναντι στον εαυτό μας και στα θέλω του και σεβασμό απέναντι στον άλλον. Αλλιώς κάποιος βγαίνει χαμένος.

 

Πως κάποια πράγματα χάνουν τη γοητεία τους όταν λέγονται εξ αποστάσεως ή γράφονται…όχι για κάποιο λόγο "ηθικής" αλλά κυρίως γιατί λείπει η συμμετοχή των υπολοίπων αισθήσεων (η έκφραση του βλέμματος, το χτυποκάρδι, το χάδι, η μυρωδιά) που τους προσδίδει αυθεντικότητα και αλήθεια. Και η έλλειψη αυτή τα κάνει να φαίνονται τετριμμένα και κοινά.

 

Τέλος, πως τον εμπιστεύεστε σε τέτοιο βαθμό ώστε να πιστεύετε ότι ο ίδιος σέβεται και εκτιμά τον εαυτό του τόσο όσο να ξέρει πότε, που, με ποιον τρόπο και με ποια θα τον διαθέτει.

 

Υ.Γ. Μέχρι να προσγειωθώ και εγώ ανώμαλα τον κόσμο της εφηβείας τους, αφήστε με να αιθεροβατώ, εντάξει;;;

Link to comment
Share on other sites

Να τα, αυτά που βλέπω να έρχονται σε λίγα χρόνια…..

 

Δεν έχω εμπειρία με έφηβο στο σπίτι, ό,τι πώ είναι καθαρά θεωρητικό, ό,τι θα έκανα εγώ με τον γιο ή την κόρη μου όταν έρθει αυτή η ώρα… ίσως και αρκετά νωρίτερα τώρα που το σκέφτομαι…

 

Μιλήστε με το παιδί σας όσο πιο πολύ μπορείτε, αλλά όσο πιο απρόσωπα γίνεται. Εννοώ να μην το προσωποποιείτε στο συγκεκριμένο κορίτσι.

 

Πείτε του πώς αισθανόσασταν εσείς στην εφηβεία σας, όλα αυτά τα πρωτόγνωρα συναισθήματα απέναντι στο άλλο φύλο, πως είναι ό,τι πιο φυσιολογικό και όμορφο για την ηλικία που περνάει. Εκμυστηρευτείτε του κάποιο μικρό «ένοχο» μυστικό σας, είναι πιο ανθρώπινο έτσι…

 

Πως σʼ αυτή την αλλαγή του σώματός του και των συναισθημάτων του δεν έχει χώρο οτιδήποτε και οποιοσδήποτε τον κάνει να πιέζεται, να ντρέπεται, να έχει ενοχές και μειώνει την αυτοεκτίμησή του.

 

Πως αυτή η γλυκιά αναστάτωση που προέρχεται από τη συναναστροφή με εκπρόσωπο του άλλου φύλου είναι ακριβώς γλυκιά ως εμπειρία και για τους δύο, όταν συνοδεύεται από σεβασμό απέναντι στον εαυτό μας και στα θέλω του και σεβασμό απέναντι στον άλλον. Αλλιώς κάποιος βγαίνει χαμένος.

 

Πως κάποια πράγματα χάνουν τη γοητεία τους όταν λέγονται εξ αποστάσεως ή γράφονται…όχι για κάποιο λόγο "ηθικής" αλλά κυρίως γιατί λείπει η συμμετοχή των υπολοίπων αισθήσεων (η έκφραση του βλέμματος, το χτυποκάρδι, το χάδι, η μυρωδιά) που τους προσδίδει αυθεντικότητα και αλήθεια. Και η έλλειψη αυτή τα κάνει να φαίνονται τετριμμένα και κοινά.

 

Τέλος, πως τον εμπιστεύεστε σε τέτοιο βαθμό ώστε να πιστεύετε ότι ο ίδιος σέβεται και εκτιμά τον εαυτό του τόσο όσο να ξέρει πότε, που, με ποιον τρόπο και με ποια θα τον διαθέτει.

 

Υ.Γ. Μέχρι να προσγειωθώ και εγώ ανώμαλα τον κόσμο της εφηβείας τους, αφήστε με να αιθεροβατώ, εντάξει;;;

 

Προσπαθώ να μπω στη θέση του παιδιού και μου φαίνονται πολύ λογικά τα παραπάνω, χωρίς βέβαια να είμαι ειδικός να δώσω συμβουλές.

Απλά να σου πω ότι επίσης μου φαίνεται λογικό που παρόλο που του είπατε να αποφύγει την κοπέλα αυτός κόλλησε, έτσι είναι η εφηβεία μας αρέσει το απαγορευμένο. Εγώ το είχα πολύ έντονα αυτό στην εφηβεία. Από την άλλη ίσως να νιώθει ενοχές που οι γονείς του ανακάλυψαν το μυστικό του και να ντρέπεται πιο πολύ γι'αυτό. Δεν ξέρω τι θα κάνω όταν έρθω στη θέση σου αλλά λόγω επαγγέλματος είμαι προετοιμασμένη ότι δε θα είναι τόσο αθώα τα πράγματα όπως τα θυμάμαι εγώ, ασχέτως τι θεωρώ εγώ λογικό και τι όχι.

Τώρα όσο για το γιο σου μήπως θα ήταν καλό να του τραβήξετε λίγο την προσοχή από το θέμα, π.χ αν του αρέσει το ποδόσφαιρο γιατί δεν πάει με τον μπαμπά γήπεδο ή κάτι άλλο. Γιατί σκέψου ότι σε αυτή την ηλικία τα κάνουμε όλα τεράστια και νομίζουμε ότι δε θα φτιάξουν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω νομιζω οτι δεν επρεπε να του πειτε οτι δεν ειναι καλη παρεα αυτο το κοριτσι, η εφηβεια ειναι κατα κανονα η περιοδος που κανεις το αντιθετο απο αυτο που σου λενε οι ''μεγαλοι'', που σπας τους κανονες.

Απο οσα μας λες εχετε καλη σχεση με το παιδι,σας σεβεται και πιθανοτατα ντραπηκε για αυτα που διαβασατε και μαθατε και τωρα δεν ξερει πως να το διαχειριστει. Γιατι τωρα πρεπει να δωσει εξηγησεις σε εσας αλλα και να αντιμετωπισει την κοπελα. Πιθανοτατα να του αρεσαν και ολα αυτα τα υπονοουμενα της κοπελας, λογικα εχει αρχισει να εχει σεξουαλικες ορμες. Ισως να ηθελε να προχωρησει, ισως οχι, μπορει να φοβαται και πως θα τον χαρακτηρισουν τα υπολοιπα αγορια της παρεας, ειδικα αν ειναι ιδιου επιπεδου με το κοριτσι (πιο προχωρημενα εννοω).

Πιστευω πρεπει να του μιλησετε (αν νιωθει ανετα με τον πατερα του τοτε καλυτερα να του μιλησει εκεινος) για το σεξ και τις σχεσεις, μην τον κανετε να νιωσει ασχημα, τονιστε του οτι ειναι φυσιολογικο ολο αυτο που νιωθει και οτι μπορει να σας μιλαει για οτι τον προβληματιζει . Κατα τα αλλα οπως τα ειπε η amaryllis!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με ολα τα παραπανω...προσπαθηστε επισης να του εξηγησετε οτι υπαρχουν μερικα παιδια που δεν εχουν αυτοεκτιμηση...ισως γιατι τους λειπει η αγαπη και η προσοχη απο την οικογενεια....Προτρεψτε τον να της δειξει οτι εκεινος δεν θα εκμεταλλευτει αυτην την κατασταση...ισως ετσι νιωσει λιγο 'αντρικα' και χωρις το στοιχειο του σεξ.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

 

περίπου τα ίδια του είπαμε και εμείς,δεν τον επικρίναμε ,του δείχνουμε ποσο δίπλα του είμαστε και πόσο τον αγαπάμε ......(ωστόσο ήδη ξέρει την αντίθεση μας απέναντι στο συγκεκριμένο κορίτσι)

 

Ναι , έχουμε καλή σχέση με το παιδί μας , είναι πολύ ευαίσθητο παιδί(χωρίς φυσικά να λείπουν οι εντάσεις , οι εκρήξεις και οι καυγάδες !!)

 

Σίγουρα πιστεύω ότι του άρεσαν και του ίδιου όλα αυτά τα σχόλια , προφανώς νιώθει κολακευμένος που τον διάλεξε το συγκεκριμένο κορίτσι απο όλη την παρέα.Ωστόσο νομίζω πως ο χαρακτήρας του δεν του επιτρέπει να προχωρήσει περισσότερο (αλλά φοβάται την απόρριψη απο την κοπέλα και τους φίλους του αλλά και δεν θέλει να στεναχωρήσει τους γονείς του)

 

Απλά ανησυχώ για το πως νιώθει και τι θα κάνει στη συνέχεια.

 

Ίσως πραγματικά να κάναμε λάθος που του επισημάναμε τα προβλήματα της κοπέλας , αλλά όταν προσπαθείς να μεγαλώσεις το παιδί σου με κάποιες αρχές και αξίες ,να του βάλεις κανόνες .... και έρχεται ένας φίλος-φίλη που δεν έχει κανένα ενδιαφέρον για το σχολείο και το διάβασμα , δεν έχει κανόνες και όρια απο κανέναν , φοβάσαι μην παρασυρθεί το παιδί σου!

Ειδικά όταν το κορίτσι τον προκαλεί λεγοντάς του πως ακούει την μαμά του

και πως η μαμά του είναι κατά των κοριτσιών.Πείτε μου πως να αντιδράσω?

 

Τέλος πάντων, ο συζυγός μου πιστεύει πως πρέπει να περιμένουμε και να μην κάνουμε άλλη αναφορά στο θέμα.Να τον εμπιστευτούμε.

 

 

Μα πόσο δύσκολη πια αυτή η εφηβεία!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω με το συζυγο σου.....ο χαρακτηρας χτιζεται μερα με τη μερα, απο μωρο παιδι..Τωρα ο,τι και να πειτε ισως δεν ειναι αρκετο η ειναι περιττο. το οτι δεν εχει προχωρησει, δειχνει οτι εχει αμυνες.

Γιατι δεν προσκαλεις το κοριτσι μια μερα σπιτι...? να του δειξεις οτι απλα το κοριτσι κανει λαθη...και ισως αυτο το τρομαζουν τα λαθη του, και οχι οτι τρομαζεις εσυ απο αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Οποτε τωρα ειναι σαν να πρεπει να διαλεξει αναμεσα σε εσας και την κοπελα? Βγαλτε τον απο τη δυσκολη θεση και οπως προτεινει και η Λαιδα καλεστε την κοπελα σπιτι να δουν καμια ταινια ή να διαβασουν μαζι μετα το σχολειο. Αλλα ταυτοχρονα νομιζω πρεπει να του κανετε μια χαλαρη κουβεντα για τις σχεσεις, οτι δεν ειστε κατα αλλα δεν πρεπει να αφηνουμε να αλοιωνεται η προσωπικοτητα μας για να γινομαστε αρεστοι (και ειμαι πολυ περηφανη για σενα γιατι εχεις πολυ δυναμικη προσωπικοτητα και δεν επηρεαζεσαι και δεν εκμεταλευεσαι το κοριτσι :) να περασουμε και τα δικα μας μηνυματα εμεσως).

Σιγουρα ομως πρεπει να του δειξετε και εμπιστοσυνη, απο οτι φαινεται εχει αρχες το παιδι, αφηστε τον να δοκιμαστει και λιγο, αλλα μην κοντραρετε τη σχεση του, αφηστε την κοπελα να κοντραρει εσας, αυτη θα χασει!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με το συζυγο σου.....ο χαρακτηρας χτιζεται μερα με τη μερα, απο μωρο παιδι..Τωρα ο,τι και να πειτε ισως δεν ειναι αρκετο η ειναι περιττο. το οτι δεν εχει προχωρησει, δειχνει οτι εχει αμυνες.

Γιατι δεν προσκαλεις το κοριτσι μια μερα σπιτι...? να του δειξεις οτι απλα το κοριτσι κανει λαθη...και ισως αυτο το τρομαζουν τα λαθη του, και οχι οτι τρομαζεις εσυ απο αυτο....

 

καλή ιδέα.

Γενικώς αφού το κορίτσι του βάζει λόγια ότι ακούει τη μαμά του η οποία είναι κατά των κοριτσιών, δείξτου με τις πράξεις σου ότι είσαι υπερ των κοριτσιών... αλλά είσαι και υπερ του να είναι κάποιος ο εαυτός του και να μην αφήνει να τον παρασύρουν και να τον χειραγωγούν.

Εγώ θα μίλαγα γενικά ότι φερόμαστε όπως θέλουμε, όταν θέλουμε, μετά από ώριμη σκέψη δική μας, γνωρίζοντας τις πιθανές συνεπειες των πράξεών μας και όχι απλώς για να γίνουμε αρεστοί στους άλλους.

Να μην κατηγορείς το συγκεκριμένο κορίτσι. Να κατηγορείς έμμεσα την αυτοκαταστροφική συμπεριφορά του οποιοδήποτε, οπότε θα αναγνωρίσει τέτοια σημάδια πάνω της.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυσκολο θεμα η εφηβεια .. πραγματικα οπως λενε και τα κοριτσιαα μην πας κοντρα στη σχεση του θα γινει το αντιθετο απο αυτο που θες.Θεωρω καλη ιδεα ναα την κααλεσεις σπιτι.Τον εχθρο πρεπει να το εχεις απο κοντα οπως λενε.

Παντως πιστευω.. οτι ο γιος σου εφοσον ειναι μεγαλωμενιος σωστα και με αρχες.. θα διαπιστωσει μονος του το αν ειναι λαθος αυτη η κοπελα.Μπορει ηδη να το βλεπει αλλα επειδη κολαακευεται .. ισως θελει λιγο να το ζησει.Η σωστη δουλεια που εχεις κανει θα στο ανταπωδωσει.

Αστον να το ζησει.. και εχε την απο κοντα και να εισαι διακριτικη. Οταν θα το ληξει μονος του γτ σιγουρα θα ληξει..μην του επισημανεις οτι εγω στα ελεγα..αλλα να τον επιβραβευσεις για την σωστη του κριση!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλά αν την καλέσω τώρα στο σπίτι ,θα είναι για την ξεμαλλιάσω:)-(αστειεύομαι!!) αλλά πραγματικά δεν μπορώ να είμαι τόσο large!

 

Η αλήθεια είναι πως έχει έρθει κάποιες φορές στο σπίτι το κορίτσι μαζί με άλλους φίλους ,αλλά τα παιδιά κλείνονται στο δωμάτιο , ακούνε μουσική παίζουν κανένα επιτραπέζιο.....δεν ξέρω τι θα έπρεπε να κάνω για να την έχω απο κοντά( άλλωστε ούτε που φανταζόμουν αυτή την σχέση και την εξέλιξη , νόμιζα απλώς πως ήταν φίλοι στα πλαίσια της παρέας)

 

Χθες έκανα μια χαλαρή κουβέντα μαζί του (ανέφερα όλα αυτά που προτείνατε και εσείς) επειδή αρνιόταν να βγει εξω στη γειτονιά ή να πάει σε κάποιο φίλο του τις 3 τελευταίες μέρες.

Τον βλέπω πολύ πιο ήρεμο, σίγουρο και δεκτικό.Τον έπεισα και βγήκε χθες το απόγευμα, γενικά μου φαίνεται οτι ειναι πιο χαρούμενος.

 

Τώρα βλέπω και καταλαβαίνω οτι σε συτή την κατάσταση οφειλόταν τα πολλά νεύρα του και η κόντρα που υπήρχε μαζί μου τον τελευταίο καιρό.

 

Θα περιμένω και θα τον εμπιστευτώ και ελπίζω όλα να πάνε καλά!

 

Σας ευχαριστώ και θα ενημερώσω για την εξέλιξη των πραγμάτων....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλά αν την καλέσω τώρα στο σπίτι ,θα είναι για την ξεμαλλιάσω:)-(αστειεύομαι!!) αλλά πραγματικά δεν μπορώ να είμαι τόσο large!

 

 

Καλέ σιγά που θα το κάνεις για να είσαι λαρτζ. Προτιμάς να τους έχεις υπό τον έλεγχό σου, παρά υπό κανέναν έλεγχο στο παγκάκι.

 

Ωωωωχ δύσκολη πίστα... Υποθέτω ότι ο ιπποτισμός είναι που θα κάνει το θαύμα του καθώς και το να επιδιώξεις να γίνεις εσύ πρότυπο για την κοπέλα, κέρδισέ την...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ,

... νομίζω πως και ο ίδιος είναι αγχωμένος και ισως δεν ξέρει πως πρέπει να χειριστεί το θέμα.

Αν δεν ξέρει και ο ίδιος τι να κάνει, ή να φοβάται μήπως τον κοροϊδέψουν οι φίλοι του αν αρνηθεί, μια απαγόρευση από τους γονείς να πηγαίνει μόνος του στο σπίτι της μπορεί να είναι και "λυτρωτική", τον απαλλάσσει από το βάρος μιας απόφασης που ίσως δεν είναι έτοιμος να πάρει. Αν παρά την απαγόρευση δεν τη διεκδικήσει, σημαίνει ότι δεν τη θέλει καν.

Στο σπίτι δεν θα καλούσα την κοπέλα ακόμα κι αν ήθελα να κάνουν παρέα, για πολλούς λόγους... Είναι δική του προσωπική ζωή, βάζεις το πλαίσιο, αλλά δεν πολυανακατεύεσαι. Άμα θέλει να την καλέσει αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Ax βρε κορίτσια αυτή η εφηβεία !!! Πολύ άγχος, τι καλα όταν ηταν μωρά.

Το ίδιο θέμα έχω και εγω αγαπητη efykyr μονο που εχω κόρη. Μηνυματα σεξουαλικου περιεχομενου δεν βρηκα δεν ξερω αν θα το αντεχα χαχα αλλα πολύ ερωτας (14 αυτη 15 αυτός) και δυστυχως δεν ειναι το καλυτερο παιδι χαλια μαθητης εχει μεινει 2 φορες , μπλεκετε σε τσαμπουκάδες, καπνιζει, και το χειροτερο που διαβασα εχθες σε εν μηνυμα της σε φιλη της ειναι ότι κανει χρηση χασις :shock: ( το αγορι )

 

Τι κανω; εχω φρικαρει λιγο, αν και ειμαστε αρκετα κοντα με την μικρη τα συζηταμε ( υποτιθετε) ολα. Ποσο θα ηθελα να της κλειδωσω την πορτα και να μην ξαναβγει, καθε φορα τρεμει η ψυχη μου ....Ξερω αν της παω κοντρα ή αν πω κατι ασχημο για αυτον θα γινουν χειροτερα τα πραγματα ειναι και αντιδραστικη , την εχω με το καλο. Της ειπα να τον φερει και σπιτι να τον γνωρισω ( χωρις φυσικα να της εχω πει οτι ξερω τι μπουμπουκι ειναι ). Μετα και την χθεσινη ανακαλυψη δε την χρηση ουσιων με εχει πιασει ενα σφιξιμο στο στομαχι και οσο ξερω οτι θα τον δει παλι σημερα. Καμια συμβουλη;

 

Για τα ναρκωτικα σεξ κτλ εχουμε μιλησει εκατο φορες ειναι κάθετη οτι ποτε δεν προκειτε να δοκιμασει ουτε καν τσιγαρο ...αλλα...εχω περασει εφηβεια και ξερω ποσο ευκολο ειναι να παρασυρθεις.Εξαλλου δεν ειναι μονο αυτο εχει πεσει η αποδωση της στο σχολειο κατακόρυφα αρχιζουν εξετασεις και με χιλιους δυο τσακωμους να διαβασει μιση ωρα το μονο που εχει στο μυαλο της ειναι ποτε θα βγει απο το σπιτι

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να τα πιστέψω όλα αυτά mousmoulitsa, εχω φρικάρει και εγώ!

 

Αυτό που πιστεύω ,είναι οτι η κόρη σου θα καταλάβει και θα δει όλα αυτά τα άσχημα που αναφέρεις για το αγόρι(δεν ξέρω βέβαια πόσο καιρό έχουν σχέση και μέχρι που έχουν προχωρήσει )- αφού όπως λες συζητάτε , είστε κοντά της και ενδιαφέρεστε για αυτήν.

 

Εσύ προσπάθησε να της μιλάς όσο μπορεις και να είσαι δίπλα της ,να της τονίζεις όλα όσα έχουν ειπωθεί και στα παραπάνω σχόλια ....

 

αυτό φοβάμαι και εγώ , πόσο εύκολο είναι να παρασυρθούν τα παιδιά ,να πληγωθούν.....ελπίζω οτι αυτοί οι έρωτες ξεφτίζουν γρήγορα και δεν είναι τόσο σοβαροί.

Πιστεύω οτι τα παιδιά χρειάζονται όρια, αυτό τους παρέχει ασφάλεια και σιγουριά.

 

Χθες ο γιος μου παραδέχτηκε για πρώτη φορά , χωρίς καμμία νύξη απο εμάς, οτι το συγκεκριμένο κορίτσι έχει κακό χαρακτήρα , εκμεταλλεύεται τα αγόρια και τις φίλες της.

Είμαι σίγουρη οτι νιώθει καλύτερα μετά απο όλα όσα έχουμε πει.Τώρα καταλαβαίνω οτι αγχώθηκα και αντέδρασα και εγώ υπερβολικά , αφού ήδη μου εκμυστηρεύτηκε οτι του αρέσει άλλο κορίτσι!

 

Σίγουρα όμως θέλουν μεγάλη προσοχή οι παρέες και οι σχέσεις τους , εύχομαι οτι η κόρη σου θα καταλάβει και θα βρει το αγόρι που της αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αποδεχτεί ήδη από τώρα ότι δεν θα μπορώ να εγκρίνω όλες τις παρέες των παιδιών, ειδικά στην εφηβεία. Μην ξεχνάτε ότι τα πιο 'ελεύθερα' παιδάκια είναι και τα πιο .... γοητευτικά στην εφηβεία. Στα παιδιά μου τονίζω ήδη από μωρά ότι πρέπει πάντα να κάνουν αυτό που θέλουν αυτά πραγματικά και όχι αυτά που θέλουν οι άλλοι. Κι εγώ έκανα παρέα με παιδιά που κάπνιζαν, αλλά δεν κάπνισα, ούτε έπινα. Και γελούσα με τους γονείς μου, που ήθελαν να είμαι νωρίς στο σπίτι, γιατί μπορούσα να κάνω τα πάντα το απόγευμα. Το να 'ερωτευτεί' το κοριτσάκι στα 14 τον γόη του σχολείου, το βρίσκω φυσικό, πολύ πιο φυσικό από το να τον ερωτευτεί στα 30 και να χάσει τη ζωή της, τρέχοντας πίσω του. Άσε που, αν γίνει θέμα, μπορεί να κρατήσει περισσότερο από όσο θέλουμε. Απλά θέλει διακριτική παρακολούθηση και παροχή ... εναλλακτικών λύσεων.

Όσες από εμάς έχουμε σπουδάσει μακριά από το σπίτι μας, που σημαίνει ότι στα 17 έχουμε μείνει μόνες, καταλαβαίνουμε ότι η εφηβεία είναι μία περίοδος πολύ χρήσιμη, για να μάθουμε ότι μπορούμε να είμαστε ο εαυτός μας σε όλα τα περιβάλλοντα και δεν είναι ανάγκη να κάνουμε ότι κάνουν οι άλλοι για να είμαστε αποδεκτοί.

Επίσης έχω καταλάβει ότι το πιο ακίνδυνο πλέον που μπορούν να κάνουν τα παιδιά στην ηλικία αυτή είναι το ... σεξ. Αρκεί πάλι να τηρείται ο κανόνας, κάνουμε αυτό που εμείς θέλουμε.

Ευτυχώς έχουμε μερικά χρόνια ακόμα.....

Επίσης, νομίζω, αλλά δεν έχω την εμπειρία οπότε μπορεί και να κάνω λάθος, ότι όλες αυτές οι ... μεθοδεύσεις (καλώ το άλλο παιδί σπίτι, προσπαθώ να δείξω στο παιδί μου ότι δεν είναι καλό ή ότι είναι) νομίζω ότι δεν βοηθάνε. Ήδη από τα 7 ο γιος μου ξέρει τι θα μας αρέσει και τι όχι (σήμερα έκανα κάτι που δεν θα αρέσει στο μπαμπά, μου λέει). Αν τα 'φτιάξε' με ένα κορίτσι που καπνίζει χασίς, θα ξέρει ότι δεν το εγκρίνουμε. Με το να εμπλακούμε περισσότερο, νομίζω ότι δημιουργούμε καταστάσεις, εκεί που δεν υπάρχουν. Αν το παιδί ζητήσει να μας γνωρίσει τη φίλη του, φυσικά και να έρθει, και φυσικά, κανόνας απαράβατος στο σπίτι μας ήδη από τώρα και 'για όλους', οι πόρτες πάντα ανοιχτές.

Link to comment
Share on other sites

 

Χθες ο γιος μου παραδέχτηκε για πρώτη φορά , χωρίς καμμία νύξη απο εμάς, οτι το συγκεκριμένο κορίτσι έχει κακό χαρακτήρα , εκμεταλλεύεται τα αγόρια και τις φίλες της.

Είμαι σίγουρη οτι νιώθει καλύτερα μετά απο όλα όσα έχουμε πει.Τώρα καταλαβαίνω οτι αγχώθηκα και αντέδρασα και εγώ υπερβολικά , αφού ήδη μου εκμυστηρεύτηκε οτι του αρέσει άλλο κορίτσι!

 

ωραια!!!!Ολες υπερβολικες θα γινομασταν σε τετοια ωρα αλλα χαιρομαι γιατι επιβεβαιωνεται η θεωρια μου πως αν το παιδι εχει μεγαλωσει σωστα, θα μπορει να ξεχωρισει...ελπιζω...:lol:

 

Εγώ έχω αποδεχτεί ήδη από τώρα ότι δεν θα μπορώ να εγκρίνω όλες τις παρέες των παιδιών, ειδικά στην εφηβεία. Μην ξεχνάτε ότι τα πιο 'ελεύθερα' παιδάκια είναι και τα πιο .... γοητευτικά στην εφηβεία. Στα παιδιά μου τονίζω ήδη από μωρά ότι πρέπει πάντα να κάνουν αυτό που θέλουν αυτά πραγματικά και όχι αυτά που θέλουν οι άλλοι. Κι εγώ έκανα παρέα με παιδιά που κάπνιζαν, αλλά δεν κάπνισα, ούτε έπινα. Και γελούσα με τους γονείς μου, που ήθελαν να είμαι νωρίς στο σπίτι, γιατί μπορούσα να κάνω τα πάντα το απόγευμα. Το να 'ερωτευτεί' το κοριτσάκι στα 14 τον γόη του σχολείου, το βρίσκω φυσικό, πολύ πιο φυσικό από το να τον ερωτευτεί στα 30 και να χάσει τη ζωή της, τρέχοντας πίσω του. Άσε που, αν γίνει θέμα, μπορεί να κρατήσει περισσότερο από όσο θέλουμε. Απλά θέλει διακριτική παρακολούθηση και παροχή ... εναλλακτικών λύσεων.

Όσες από εμάς έχουμε σπουδάσει μακριά από το σπίτι μας, που σημαίνει ότι στα 17 έχουμε μείνει μόνες, καταλαβαίνουμε ότι η εφηβεία είναι μία περίοδος πολύ χρήσιμη, για να μάθουμε ότι μπορούμε να είμαστε ο εαυτός μας σε όλα τα περιβάλλοντα και δεν είναι ανάγκη να κάνουμε ότι κάνουν οι άλλοι για να είμαστε αποδεκτοί.

Επίσης έχω καταλάβει ότι το πιο ακίνδυνο πλέον που μπορούν να κάνουν τα παιδιά στην ηλικία αυτή είναι το ... σεξ. Αρκεί πάλι να τηρείται ο κανόνας, κάνουμε αυτό που εμείς θέλουμε.

συμφωνω με ολα αυτα τα 'πρωτοποριακα'....Ολα χρειαζονται, με μετρο.....

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να τα πιστέψω όλα αυτά mousmoulitsa, εχω φρικάρει και εγώ!

 

Αυτό που πιστεύω ,είναι οτι η κόρη σου θα καταλάβει και θα δει όλα αυτά τα άσχημα που αναφέρεις για το αγόρι(δεν ξέρω βέβαια πόσο καιρό έχουν σχέση και μέχρι που έχουν προχωρήσει )- αφού όπως λες συζητάτε , είστε κοντά της και ενδιαφέρεστε για αυτήν.

 

Εσύ προσπάθησε να της μιλάς όσο μπορεις και να είσαι δίπλα της ,να της τονίζεις όλα όσα έχουν ειπωθεί και στα παραπάνω σχόλια ....

 

αυτό φοβάμαι και εγώ , πόσο εύκολο είναι να παρασυρθούν τα παιδιά ,να πληγωθούν.....ελπίζω οτι αυτοί οι έρωτες ξεφτίζουν γρήγορα και δεν είναι τόσο σοβαροί.

Πιστεύω οτι τα παιδιά χρειάζονται όρια, αυτό τους παρέχει ασφάλεια και σιγουριά.

 

Χθες ο γιος μου παραδέχτηκε για πρώτη φορά , χωρίς καμμία νύξη απο εμάς, οτι το συγκεκριμένο κορίτσι έχει κακό χαρακτήρα , εκμεταλλεύεται τα αγόρια και τις φίλες της.

Είμαι σίγουρη οτι νιώθει καλύτερα μετά απο όλα όσα έχουμε πει.Τώρα καταλαβαίνω οτι αγχώθηκα και αντέδρασα και εγώ υπερβολικά , αφού ήδη μου εκμυστηρεύτηκε οτι του αρέσει άλλο κορίτσι!

 

Σίγουρα όμως θέλουν μεγάλη προσοχή οι παρέες και οι σχέσεις τους , εύχομαι οτι η κόρη σου θα καταλάβει και θα βρει το αγόρι που της αξίζει.

 

 

Mπράβο σας , το περασατε ανωδυνα. Εγω δεν ξερω ..εχω αρχισει να ανησυχω πολυ, δεν μπορω να περιμενω να το καταλαβει μονη της ή να ξεθυμανει αυτο που νιωθει πραγγματικα νιωθω οτι την αφηνω να σχοινοβατει και απλα κοιταω ποτε θα πεσει πιστευοντας ότι εχει καλη ισορροποια ή τυχη . Σημερα εμαθα και κατι ακομα για μενα χειροτερο απο την χρηση χασις , ειναι βιαιος , χτυπαει οποιον την κοιταξει , οποιον νομιζει οτι την πειραζει ,όποιον νομιζει οτι την γουσταρει , σημερα χτυπησε εναν συμμαθητη της και φιλο της. Αυτο ηταν για μενα το κερασακι την τουρτα ο κωδων κινδυνου οτι πρεπει να παρω θεση ακομα και αν χρειαστει να την κλειδωσω σπιτι . Αν χτυπαει σημερα αυτους που ζηλευει αυριο θα χτυπησει και εκεινη μαθηματικα αποδεδειγμενο! Της ειπα το πρωι θελω να παμε μια βολτα οι δυο μας για εναν καφε να μιλησουμε, εχει ταραχτει και δεν δεχτηκε εννοειτε αλλα θα παμε με το ζορι , δεν εχω σκεφτει ακομα τι να της πω και πως αλλα θα το κανω.

Link to comment
Share on other sites

Και πολυ καλα θα κανεις!! Ωχ ωχ ωχ... ειναι οντως μια δυσκολη στιγμη , ευχομαι να τα παει καλα η συζητηση σας!

Εγω μαλλον θα της τονιζα ποσο φανταστικη ειναι και οτι θα πρεπει να ανεβασει τον πυχη, ενας νταης που βαραει και κανει και χασις δεν ειναι και κανενα κελεπουρι, της αξιζει κατι καλυτερο, και μιλα της για αυτα που φοβασαι, να την παρασυρει ή να την χτυπησει, να εισαι ειλικρινης και ηρεμη, οχι η μαμα που απαγορευει αλλα η μαμα που προστατευει. Στην αρχη τουλαχιστον...αλλιως κλειδωμα!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω πως πρέπει να πάρεις δραστικά μέτρα , είναι σοβαρά τα πράγματα.

Δεν μπορείς να περιμένεις ....άλλωστε και το παιδί είναι αρκετά μεγάλο για να καταλάβει.....

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και περιμένουμε να μας ενημερώσεις για την εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...