Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σεξ ..και οταν ερθει η ώρα...τι θα εχετε κανει...σαν γονεις?


Recommended Posts

Βλεπω αυτη τη στιγμη την εκπομπη του Θεοδωρακη και παθαινω διαφορα ως μαμα 2 κοριτσιων...

Η σεξουαλικη αγωγη στην Ελλαδα ειναι σχεδον ανυπαρκτη ,τα παιδια ξεκιναν και απο τα 12 (!) τη σεξουλικη δραστηριοτητα,το μεγαλυτερο ποσοστο των εφηβων δεν χρησιμοποιουν προφυλακτικο και ενα αλλο μεγαλο ποσοστο το χρησιμοποιουν λανθασμενα,οι εκτρωσεις ενω στις ενηλικες γυναικες οσο περναν τα χρονια μειωνονται αλλα οι εκτρωσεις στις εφηβες αυξανονται συνεχως...1 στις δυο εφηβες κανουν εκτρωση χωρις να το γνωριζει οι οικογενεια τους κλπκλπ...πραγματα που τα γνωριζα αλωστε αλλα η εκπομπη με ταρακουνησε λιγο ..

Κανω μια αναδρομη στην εφηβεια μου..οπου ανηκω πια σε μια γενια οπου οι γονεις ΔΕΝ μιλαγαν στα παιδια τους για αυτα...εννοειετε ουτε το σχολειο..-ενας δασκαλος στο γυμνασιο μας ειχε φερει και μας ειχε δειξει τα προφυλακτικα και τον κοιταζαμε καπως...-η μονη ενημερωση που ειχα ηταν απο την παρεα μου οι οποιοι ηταν αγορια και κοριτσια οι οποιοι ειχαν πριν απο μενα σεξουαλικες σχεσεις..αλλοι χρησιμοποιουσαν και αλλοι οχι προφυλακτικο και anyway ως εφηβη εβγαλα τα συμπερασματα μου και κατα πρωτον αργησα σε σχεση με τις φιλες μου στην πρωτη μου φορα και επισης ειχα σαν ορο παντα μα παντα την προφυλαξη...Εγω ομως ημουν τυχερη γιατι εμαθα απο τα λαθη των αλλων αλλα δεν ειναι ο σωστος τροπος αυτος..ουτα η τυχη ουτε τα λαθη των αλλων...

Θελω λοιπον αν υπαρχουν μανουλες με μεγαλυτερα παιδια απο τα δικα μου εφηβα ή προ-εφηβα να μαθω πως εχουν αντιμετωπισει την ενημερωση τους και οι υπολοιπες πως το σχεδιαζουμε?

Απο ποτε ενα παιδι πρεπει να ενημερωθει απο τους γονεις του και πια πρεπει να ειναι η σταση μας και οι αποψεις μας?

Οχι δεν νομιζω οτι θα πω στα παιδια μου να μην κανουν σεξ στην εφηβεια γιατι αν θελουν θα κανουν και δεν θα το ξερω αλλα πως θα τους μεταδωσω οτι ει ναι κατι που δεν πρεπει να κανουν απερισκεπτα σε αυτη την ηλικια και χωρις προφυλαξη?απο ποτε πρεπει να μιλησω στα παιδια μου για το προφυλακτικο,την ενεπιθυμητη εγκυμοσυνη και τα σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα???

ετσι ωστε οταν θα ερθει η ωρα να ειναι ετοιμα...???για ολα...???

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ax πολυ πονεμενο θεμα δεν εχω παιδι στη εφηβεια εχω ομως αδερφη 11 ετων και με ενδιαφερει κ μενα πολυ η προσεγγιση του θεματος!!!

 

Δυστυχως πιστευω πως οση ενημερωση και να δωσει ενας γονιος που σαφως και πρεπει να το κανει το παιδι-εφηβος δε θα δωσει και τοσο βαση ...θα πει ελα μωρε σε μενα θα τυχει?και αφου ειναι πιο ωραιο χωρις γιατι να βαλω??σιγα μην μεινει εγκυος κτλ κτλ!!Αυτα με τρομαζουν η απερισκεψια και η ανωριμοτητα γιατι οσο και να μιλαει ενας γονιος...Παιζει μεγαλο ρολο η κριση του παιδιου οι παρεες κτλ!!

 

Ας ευχομαστε να ειναι μυαλομενα και με σωστη κριση!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάποια πράγματα μπορούν να κάνουν και οι γονείς.Είναι γεγονός ότι τα παιδιά πλέον κινούνται σε πολύ πιο γρήγορους ρυθμούς απ'οτι εμείς στην ηλικία τους γιατί παίρνουν από το περιβάλλον και τα αντιστοιχα ερεθίσματα.Το θέμα είναι όχι να αποτρέψεις ένα παιδί στο να προχωρήσει στην σεξουαλική του ζωή αλλά να είσαι αρκετά κοντά και να έχεις κερδίσει την απολύτη εμπιστοσύνη του ώστε αν συμβεί το οτιδήποτε το παιδί να στραφεί στον μοναδικό σύμμαχό του που είναι ο πατέρας ή η μητέρα.Να μπορέσει να μιλήσει και να εκθέσει τους προβληματισμούς του ξέροντας ότι δεν θεωρείται ταμπού.Είναι δύσκολο αλλά νομίζω ότι πρέπει και εμείς σαν γονείς ή σαν μελλοντικοί γονείς να οδεύουμε με το πνεύμα της εποχής και να μην κάνουμε τα λάθη που ενδεχομένως μπορεί να έκαναν οι γονείς οι δικοί μας.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραιο θεμα....:?:?τα μεγαλα μου ειναι ακριβως στην κρισιμη ηλικια 12.5 ετων και αγορι και κοριτσι...απο περυσι στη ΣΤ δημοτικου υπηρχαν κοριτσακια που ειχαν αρχισει να βρισκονται με αγορακια γυμνασιου και φετοσ 1η γυμνασιου εχουν πλεων περασει σε αγορια λυκειου......

προσπαθω ειμαι κοντα στα παιδια μου και πραγματικα και ουσιαστικα (δλδ στον χωρο που κινουνται και κυκλοφορουν βρισκομαι και εγω κατα διαστηματα (πριν ακομη αρχισουν να πανε σε καφε...και κλαμπ)

φροντιζω να γνωριζω προσωπικα ολους τουσ κολητους-ες και τισ οικογενειες τους. συζηταμε για ολους και για ολα....εχω κερδισει την εμπιστοσυμη τους...τους εχω αφησει να εχουν κινητα και facebook αλλα μου εχουν δωσει τον κωδικο ωστε να μπορω καποια στιγμη να ελενχω....και μιλαμε πολυυυυυυυ

θελω να πιστευω πως εχουμε μια καλη σχεση....

τωρα για το σεξ...η εμπειρια μου εδειξε πως τα παιδια φαινονται οταν..ψαχνονται...τι ενοω...??? επειδη επιδιωκω να ειναι κοντα στα παιδια μου και στους φιλους τους....βλεπω πως κινουνται τα παιδακια...και για το σεξ???οχι ακομα δεν τους εχω μιλησει...γιατι βλεπω πως δεν ειναι ετοιμα τα δικα μου τουλαχιστων.....αυριον ομως να μιλησουμε δεν ξερω ...πιστευω πως θα καταλαβω ποτε θα ερθει η ωρα...!!!

πρωτο στα κοριτσια ειναι η περιοδοσ...μολις τους ερθει οι ορμονες τρελενονται...τα παιδια αλλαζουν...και αλλαζουν ενδιαφεροντα(σταματανε να θελουν να παιζουν παιχνιδια και θελουν να παιρνανε τον ελευθερο χρονο τους συζητοντας ...)

σε χωρο που κινουνται 12-13 βλεπεις καποια παιδια παιζουν πχ βολευ ή επιταπεζιο, καποια καθονται και συζητανε χαμηλοφωνα με αλλα παιδια αγορια και κοριτσια και παρατηριες καποια..ζευγαρακια να ξεχωριζουν σιγα σιγα απο την παρεα.....

ολα ειναι μεσα στο προγραμμα αλλα πρεπει να γινονται ολα σιγα και η μεταβαση απο την εφηβια στην ολοκληρομενη σεξουαλικη ζωη οποσδηποτε μετα τα 16-17......

ουφ.....δυσκολο πραγμα να εχεισ παιδια στην εφηβια......

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάτι που έχει αλλάξει σε σχέση με τις παλιές εποχές είναι ότι αρκετές μαμάδες εργάζονται και τα παιδιά περνούν κάποιες ώρες χωρίς επίβλεψη. Οι δικοί μου γονείς ήξεραν πού είμαι, γιατί πολύ λίγες ώρες μέσα στην εβδομάδα ήμουν πραγματικά ελεύθερη με φίλους και σε αυτές τις ώρες τέλος πάντων, δεν υπήρξαν ευκαρίες ή δεν ενδιαφέρθηκα εγώ. Κάπως έτσι ήταν όλα τα παιδιά τότε.

 

Με αγχώνει από τώρα αν τα παιδιά θα έχουν το μυαλό τους μέσα στο κεφάλι τους τις ώρες αυτές και δεν είναι μόνο το σεξ, αλλά και το να χάνουν την ώρα τους, να παρασύρονται και να μην έχουν στόχους κατάλληλους για την ηλικία τους... Πιστεύω κάποια δουλειά από τους γονείς καλό είναι να γίνει αρκετά χρόνια πριν, έτσι ώστε και τους φίλους τους να διαλέγουν όσο γίνεται.

 

Όσο για τις χαρές τις ζωής, πιστεύω ότι πρέπει να τις ζήσουν και αυτές. Για το σεχ δεν ξέρω πότε, πιστεύω γύρω στα 17, αλλά νομίζω δεν θα με ρωτήσουν κιόλας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κοριτσια πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα που λετε.Συμφωνω στο οτι πρεπει να κερδισουμε την εμπιστοσυνη τους αλλα εκει βρισκω το πιο δυσκολο κομματι!!!Οκ θελω να ειμαι φιλη τους αλλα κλαρα μου οταν κανουν κατι που δεν συμγωνεις πρεπει να το αντιμετωπιζεις με τρελη ψυχραιμια ωστε να καταφρενεις να μην τα κανεις αντιπαλους..ετσι δεν ειναι?

Αν πχ εμενα η κορη μου μου πει ..αν μου πει τι" αλητειες " εκανε με την παρεα της εγω θα φρικαρω ετσι δεν ειναι?Η οτι της "κολησε" ο ταδε που εγω δεν συμφωνω...αντε τωρα να δω πως θα το αντιμετωπισω..και αν μου το πει!!Ασε που το μεγαλυτερο ποσοστο των παιδιων οσο κοντα και να ειναι με τους γονεις αυτα δεν τα συζητανε ευκολα.Εχω μαθητες στην εφηβεια και πιστεψε με ενα στα δεκα κοριτσια λεει στους γονεις τα ερωτικα του και τα αγορια δεν τα ρωτανε καν..το αγορι ακομη και σημερα ειναι σε φαση "τι θα παθει"!!!!Σε αυτες τις περιπτωσεις το μονο που σωνει την κατασταση ειναι να εχουμε κανει μια προεργασια απο αρκετα νωρις και συμφωνω με το να κρινουμε εμεις ποτε ειναι ετοιμα τα παιδια μας ...και με πολυ προσοχη βεβαια...αλλα πιστευω οτι μια προσεγκιση στις σχεσεις (οχι αναφορα στο σεξ)μπορει να γινει και σεμικροτερη ηλικια φανταζομαι...

ουφ!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που οι δικές μου είναι ακόμη πολύυυυυυ μικρές, πιστεύω ότι σχετικά με το σεξ δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία το πότε ακριβώς θα τους μιλήσουμε, αλλά το πότε ακριβώς θα πάψουμε να "κρυβόμαστε" και θα το θεωρήσουμε ως ένα θέμα το οποίο συζητάμε ελεύθερα στο σπίτι, χωρίς εμμονές, αλλά και χωρίς να κρύβουμε πράγματα. Πώς συζητάμε δηλαδή ελεύθερα για τα ψώνια, την επίσκεψη στο γιατρό κλπ, ένα τέτοιο πράγμα. Όπως θα συζήταγες με μία γνωστή σου, δηλαδή. Επειδή μάλλον δεν εκφράζομαι σωστά, δεν εννοώ να συζητάς με το παιδί σου λεπτομέρειες για τη σεξουαλική σου ζωή, αλλά να μπορείς να συζητάς σε ένα "εγκυκλοπαιδικό" επίπεδο χωρίς να κρύβεις λεπτομέρειες.

Για παράδειγμα, έχω γνωστή με κόρη στην δευτέρα δημοτικού, η οποία ακόμη κρύβει τις σερβιέτες της από την μικρή. Μου κάνει παράλογο. Εάν για κάθε μικρό πραγματάκι που σχετίζεται έστω και έμμεσα με τη σεξουλική δραστηριότητα συζητάμε με το παιδί μόλις του γεννηθεί η απορία, νομίζω ότι τελικά δεν θα χρειαστεί στρατηγικό σχέδιο για να συζητήσουμε για την πραξη καθαυτή.

 

Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι τα παιδιά μου θα μου πουν χαρτί και καλαμάρι τις σεξουαλικές τους εμπειρίες. Ούτε εγώ το έκανα με την μητέρα μου. Το έκανα με την φίλη μου. Νομίζω ότι αυτό είναι το λογικό. Μεταξύ των φίλων υπάρχει μία "συνενοχή", με τους γονείς είναι αλλιώς. Και εγώ ήξερα ότι η μητέρα μου γνώριζε περί σεξ και η μητέρα μου ήξερε το ίδιο για μένα, αλλά δεν ήταν θέμα που μου ερχόταν να συζητήσω. Τι να της πω δηλαδή; Βγήκα με τον τάδε και μετά κάναμε αυτό κι αυτό; Μου φαινόταν πολύ περίεργο. Νομίζω ότι θα έφερνα και την ίδια σε δύσκολη θέση.

 

Πάντως, για να απαντήσω και στην κυρίως ερώτηση της θεματοθετριας, επειδή έχω κόρες ένα πράγμα θέλω να τους φυτέψω στο κεφάλι: "Κάνουμε κάτι ΜΟΝΟ όταν το θέλουμε και όχι επειδή το θέλει ο άλλος. Δεν προχωράμε ούτε μισό βήμα αν δεν είμαστε σίγουροι ότι το θέλουμε".

Τι πιθανότητες έχω να το περάσω αυτό σε μία έφηβη;

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω μεγαλα παιδια και εχω αγορια. Εμεις οι γονεις ωφειλουμε να μιλησουμε, να εξηγησουμε κλπ αλλα η τελικη απόφαση ειναι δικη τους και ΑΝ θελουν τη μαθαινουμε!!!

Το πως θα συμπεριφερθουν πιστευω δεν εχει να κανει τοσο με το τι θα τους πουμε η τι θα μαθουν για το σεξ αλλα ποσο εχουν μαθει να αγαπανε , σεβονται και προστατευουν τον εαυτο τους οοοοολα τα χρονια της ζωης τους.

Δεν ξυπνανε ενα πρωι και γινονται αλλοι ανθρωποι....ολες οι αλλαγες που θα ερθουν, θα γινουν σε μια προσωπικοτητα που μεχρι τοτε εχει μαθει να συμπεριφερεται καπως...Για εμενα αυτο ειναι πολυ βασικο. Το να τα μαουμε να αγαπανε τον εαυτο τπους...να τον προσεχουν!

Επισης , τα κοριτσακια συνηθως ειναι πιο ωριμα απο τα αγορακια και σε αυτο το θεμα. Αυτο εχει ενα καλο (οτι ειναι λιγοτερο επιπολαια) και ενα κακο (συνηθως ξεκινανε πιο νωρις απο τα αγορια). Οπως ειπε ομως μια φιλη παραπανω , το κοριτσι που ενδιαφερεται για το σεξ, το δειχνει και στην καθημερινοτητα του. Αρα οι γονεις νομιζω θα καταλαβουν και θα του μιλησουν.

Εγω πιστευω οτι οσο πιο νωρις τους μιλησουμε τοσο το καλυτερο...πριν μπλεξουν οι ορμονες με τη λογικη δηλαδη.

Τι να τους πουμε?? Να προσεχουν τον εαυτο τους...να μην τον πληγωσουν ουτε συναισθηματικα ουτε σωματικα....και μετα να προσεχουν και τον αλλο ανθρωπο που θα ειναι μαζι....

Να ερωτευτουν βαθεια πριν προσχωρησουν σε ερωτικη σχεση...αν δεν γινει αυτο, δεν θα νιωσουν τιποτα ωραιο...

Να το κανουν οχι για να ευχαριστησουν καποιον...το σεξ ειναι μια εγωιστικη υποθεση. Μονο ο,τι μας ευχαριστει εμας.

Και επισης να μη ξεχασουμε να τους πουμε οτι το σεξ δεν προκειται να αντικαταστησει κατι αλλο στη ζωη τους...δηλαδη με το σεξ δεν θα κερδισει περισσοτερο αγαπη, φιλια, προσοχη κλπ...ειναι μια παγιδα που πεφτουν συχνα οι νεοι...

Προσωπικα λοιπον, απο νωρις θα μιλησω.....8 με 9 χρονων θα εχουμε τελειωσει ολη τη θεωρια...:)...νομιζω οτι με αυτον τον τροπο θα 'προλαβω' να βαλω στο μυαλο τους το σεξ στις σωστες διαστασεις. Ουτε να το υποτιμουν , ουτε να το υπερεκτιμουν.

Link to comment
Share on other sites

Λαιδα μου αρεσει πολυ η τοποθετηση σου και θεωρω ολα οσα εγραψες σωστα. Και η ψυχολογια αυτα πρεσβευει οσον αφορα την ανατροφη και τη σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση των παιδιων: σεβασμο στον εαυτο μας και στους αλλους πρωτα απ'ολα, ενημερωση, συζητηση με τα παιδια.

Παντως απο οτι εχω διαβασει και ακουσει απο φιλους με μεγαλα παιδια- τα δικα μου ειναι μπροστα ακομα- η συζητηση ξεκιναει οταν τα παιδια αρχιζουν τις ερωτησεις, και για αλλους ειναι τα 8, για αλλους τα 12 κλπ. τα ξεκιναμε με το να γνωριζουν το σωμα τους και το σωμα του αλλου φυλου απο μικρη ηλικια, να θετουν ορια ως προς τη διαχειρηση του σωματος τους και βεβαια να σεβονται τις επιλογες των αλλων.

Αυτη ειναι η θεωρια, στην πραξη θα τα ανακαλυψω σε μερικα χρονια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ριξτε και μια ματια στα θεματα με τους εφηβους και θα διαπιστωσετε οτι υπαρχουν καποιοι που θελουν να μαθουν μονο απο ιντερνετ και φιλους και σε καμια περιπτωση απο τους γονεις γιατι θεωρουν οτι παραβιαζουν την ιδιωτικη τους ζωη!!!

Link to comment
Share on other sites

Η θεωρια ειναι το 'ευκολο' κομματι :-)....η εξεταστικη μας θα ερθει με τις πραξεις τους! :?

:?:?:?Ποσο δικιο εχεις!!!

ποσο εχουν μαθει να αγαπανε , σεβονται και προστατευουν τον εαυτο τους οοοοολα τα χρονια της ζωης τους.

Να προσθεσω σε αυτο και το ποσο θα μαθουν να αγαπανε και να σεβονται και τους αλλους...:?Πολλα προβληματαξεκιναν και απο ανθρωπους δεν εχουν μαθει να σεβονται και "χρησιμοποιουν" ατομα του αντιθετου φυλου..

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα, έχω γνωστή με κόρη στην δευτέρα δημοτικού, η οποία ακόμη κρύβει τις σερβιέτες της από την μικρή. Μου κάνει παράλογο. Εάν για κάθε μικρό πραγματάκι που σχετίζεται έστω και έμμεσα με τη σεξουλική

 

Ριξτε και μια ματια στα θεματα με τους εφηβους και θα διαπιστωσετε οτι υπαρχουν καποιοι που θελουν να μαθουν μονο απο ιντερνετ και φιλους και σε καμια περιπτωση απο τους γονεις γιατι θεωρουν οτι παραβιαζουν την ιδιωτικη τους ζωη!!!

 

Και ναι ειναι πραγματα πυο συμβαινουν ...Απο τη μια στις μερες μας γονεις να κρυβουν ακομα και το σωμα τους απο τα παιδια τους ,η τα παιδια να νιωθουν πιεσμενα οταν μιλανε στους γονεις τους για τετοια θεματα..

Και το πρωτο το εχω υπο ελεγχο στην κορη μου τη μεγαλη.Προσπαθω απο τωρα να της περασω το ποσο φυσικο ειναι το ανθρωπινι σωμα και οι λειτουργιες του ...χωρις ασφαλως να τη πονηρεψω ...'το δευτερο τωρα..αντε να πετυχεις οσο μπορεις την εμπιστοσυνη του εφηβου παιδιου σου...εστω μεχρι εναν βαθμο!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που οι δικές μου είναι ακόμη πολύυυυυυ μικρές, πιστεύω ότι σχετικά με το σεξ δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία το πότε ακριβώς θα τους μιλήσουμε, αλλά το πότε ακριβώς θα πάψουμε να "κρυβόμαστε" και θα το θεωρήσουμε ως ένα θέμα το οποίο συζητάμε ελεύθερα στο σπίτι, χωρίς εμμονές, αλλά και χωρίς να κρύβουμε πράγματα. Πώς συζητάμε δηλαδή ελεύθερα για τα ψώνια, την επίσκεψη στο γιατρό κλπ, ένα τέτοιο πράγμα. Όπως θα συζήταγες με μία γνωστή σου, δηλαδή. Επειδή μάλλον δεν εκφράζομαι σωστά, δεν εννοώ να συζητάς με το παιδί σου λεπτομέρειες για τη σεξουαλική σου ζωή, αλλά να μπορείς να συζητάς σε ένα "εγκυκλοπαιδικό" επίπεδο χωρίς να κρύβεις λεπτομέρειες.

Για παράδειγμα, έχω γνωστή με κόρη στην δευτέρα δημοτικού, η οποία ακόμη κρύβει τις σερβιέτες της από την μικρή. Μου κάνει παράλογο. Εάν για κάθε μικρό πραγματάκι που σχετίζεται έστω και έμμεσα με τη σεξουλική δραστηριότητα συζητάμε με το παιδί μόλις του γεννηθεί η απορία, νομίζω ότι τελικά δεν θα χρειαστεί στρατηγικό σχέδιο για να συζητήσουμε για την πραξη καθαυτή.

 

Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι τα παιδιά μου θα μου πουν χαρτί και καλαμάρι τις σεξουαλικές τους εμπειρίες. Ούτε εγώ το έκανα με την μητέρα μου. Το έκανα με την φίλη μου. Νομίζω ότι αυτό είναι το λογικό. Μεταξύ των φίλων υπάρχει μία "συνενοχή", με τους γονείς είναι αλλιώς. Και εγώ ήξερα ότι η μητέρα μου γνώριζε περί σεξ και η μητέρα μου ήξερε το ίδιο για μένα, αλλά δεν ήταν θέμα που μου ερχόταν να συζητήσω. Τι να της πω δηλαδή; Βγήκα με τον τάδε και μετά κάναμε αυτό κι αυτό; Μου φαινόταν πολύ περίεργο. Νομίζω ότι θα έφερνα και την ίδια σε δύσκολη θέση.

 

Πάντως, για να απαντήσω και στην κυρίως ερώτηση της θεματοθετριας, επειδή έχω κόρες ένα πράγμα θέλω να τους φυτέψω στο κεφάλι: "Κάνουμε κάτι ΜΟΝΟ όταν το θέλουμε και όχι επειδή το θέλει ο άλλος. Δεν προχωράμε ούτε μισό βήμα αν δεν είμαστε σίγουροι ότι το θέλουμε".

Τι πιθανότητες έχω να το περάσω αυτό σε μία έφηβη;

 

Κι εγώ από την πλευρά μου, ως μαμά δύο εφήβων, ενός κοριτσιού 17 χρονών κι ενός αγοριού 15,5, θα πω ότι ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ με όσα έγραψες γιατί αυτό ακριβώς κάναμε κι εμείς ως οικογένεια και βλέπω τα εκπληκτικά αποτελέσματα και μερικές φορές πραγματικά αναρωτιέμαι "πώς στο καλό τα καταφέραμε κι είμαστε τόσο καλά με τα παιδιά μας και εκείνα είναι τόσο σωστά;". Οπότε έχω καταλήξει ότι είχε απόλυτο δίκιο η μανούλα μου -να ΄ναι καλά η ψυχούλα της- που μου έλεγε "Μη φοβάσαι εφηβείες και χαζομάρες, όταν είσαι κοντά με το παιδί σου, όλα θα πάνε καλά". Κι εγώ νόμιζα ότι μου το έλεγε για να καθησυχάσει τις αγωνίες που είχα κι εγώ σαν μωρομάνα ή μαμά μικρών παιδιών , όπως κι εσείς τώρα. για το μέλλον.

Συμπεραίνω λοιπόν πως αυτό που κάναμε (και συνεχίζουμε να κάνουμε), να ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ, ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ, ΤΟ ΣΕΞ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, έχει τελικά κάνει πραγματικά θαύματα. Όντως το ζήτημα ξεκινάει από τους ίδιους τους γονείς, από μέσα μας, από το πώς εμείς νιώθουμε για το σεξ και κατά πόσο αυτό μπορούμε να το μεταδώσουμε με απλότητα και φυσικό τρόπο στα παιδιά μας. Όλα τα άλλα έρχονται από μόνα τους. Το σημαντικό είναι να ωριμάσουν σιγά σιγά τα παιδιά μέσα στην ιδέα ότι είναι κομμάτι της ζωής μας το ζευγάρωμα και όχι κάτι "περίεργο" για το οποίο μιλάνε οι μεγάλοι μεταξύ τους και τα παιδιά (στα κρυφά) μεταξύ τους επίσης!!! Αλλά εάν ΕΜΕΙΣ δεν νιώθουμε άνετα μ' αυτό, πώς θα νιώσουν τα παιδιά μας; Και για να πω ένα παράδειγμα, εμείς από όταν ήταν 3-4 χρονών, το μεσημέρι κάποιες φορές κλείναμε την πόρτα του υπνοδωματίου μας και λέγαμε ότι η μαμά κι ο μπαμπάς τώρα θα κάνουν αγκαλίτσες. Πολύ φυσικά, χωρίς ούτε γελάκια, ούτε ενοχές, ούτε περίεργο ύφος. Κι αν ήθελαν τα παιδιά να έρθουν μαζί από περιέργεια, τους αφήναμε λίγο στο κρεβάτι και κάναμε όλοι μαζί πραγματικές αγκαλίτσες, και μετά τους λέγαμε τώρα θα κοιμηθείτε εσείς στα κρεβάτια σας κι εμείς στο δικό μας γιατί η μαμά κι ο μπαμπάς κάνουν οι δυο τους άλλες αγκαλίτσες γι αυτό και είναι μαμά και μπαμπάς! Φυσικά υπήρχαν ερωτήσεις και απαντούσαμε πάντα απλά και φυσικά χωρίς εννοείται να εξηγούμε τίποτα πιο συγκεκριμένο. Τα παιδιά έμαθαν σε αυτή τη διαδικασία, την θεωρούσαν πολύ φυσιολογική, και τώρα που είναι μεγάλα και φυσικά ξέρουν τι .... ακριβώς σημαίνουν οι αγκαλίτσες, είναι πολύ διακριτικά και επειδή κοιμούνται πλέον πιο αργά από μας τα σ/κ, φροντίζουν να μην είναι δίπλα στο δωμάτιό μας. Συνεχίζουν να μας κλείνουν την πόρτα και μάλιστα με έναν τρόπο πολύ τρυφερό και γλυκό, αλλά όλοι αισθανόμαστε ότι αυτό γινόταν πάντα, οπότε δεν μας φαίνεται κάπως.

Δεν ξέρω αν το περιέγραψα καλά, απλώς ήθελα να δώσω ένα συγκεκριμένο παράδειγμα. Εύχομαι πραγματικά να καταφέρνουν όλοι οι γονείς να αισθάνονται τα παιδιά φυσική όλη τη διαδικασία του σεξ, γιατί κατά τη γνώμη μου είναι ο πιο σίγουρος και υγιής τρόπος για να έχουν και τα ίδια μια καλή σεξουασλική ζωή αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο μηνυμα Anemoni και μπραβο σας που εισαστε ετσι...και να εισαστε παντα!!!!

Ουτοπικο βεβαια για εμενα γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να πω στα παιδια μου οτι κλεινω την πορτα για αγκαλιτσες :P...δεν ταιριαζει στον χαρακτηρα μου. Οποτε πρεπει να βρω κατι αλλο ....

Μια που εχεις μεγαλυτερα παιδια εχω καποιες ερωτησεις αν θελεις να απαντησεις.

1) Τα παιδια σου εχουν σεξουαλικες σχεσεις? Αν ναι, το καταλαβες η στο ειπαν?

2)ποτε σε ρωτησαν για το σεξ? τι ακριβως ειπες? Ρωταω για τη συγκεκριμενη πραξη και οχι γενικα.

 

Τέλος να πω οτι ενας απο τους μεγαλους φοβους μου ειναι να ΝΟΜΙΖΩ οτι ειμαι κοντα στα παιδια μου...και το λεω αυτο γιατι καποτε καταφερα να κανω τους γονεις μου να νομιζουν οτι ειμαστε κοντα αλλα στην ουσια δεν τους ελεγα τιποτα....:oops:

δυσκολα πραγματα....:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εχετε δικιο αλλα κατα την ταπεινη μου γνωμη πιστευω οτι μεχρι τα 15 δυσκολα ενα κοριτσι κανει σεξ , το αγορι ειναι εκεινο που ενεργο σε αυτες τις ηλικιες ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχετε δικιο αλλα κατα την ταπεινη μου γνωμη πιστευω οτι μεχρι τα 15 δυσκολα ενα κοριτσι κανει σεξ , το αγορι ειναι εκεινο που ενεργο σε αυτες τις ηλικιες ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

 

αχ σωτηρια μου!το τι εχουν ακουσει τα αυτακια μου για παιδια κατω των 15!εχω φριξει!ζουμε νομιζω παλι την απελευθερωση του σεξ!κ δεν ειναι μονο αυτο εχουν κ τα κινητα που τα τραβανε κιολας!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

αχ σωτηρια μου!το τι εχουν ακουσει τα αυτακια μου για παιδια κατω των 15!εχω φριξει!ζουμε νομιζω παλι την απελευθερωση του σεξ!κ δεν ειναι μονο αυτο εχουν κ τα κινητα που τα τραβανε κιολας!

 

τι να πω ... εγω πιστευω οτι φταινε οι γονεις εγω πχ γιατι δεν εκανα σεξ πριν τα 15??? γιατι εμενα με προστατευαν με το σχολειο και οχι με ανουσιες παρεες και εξοδους.

Link to comment
Share on other sites

μεγαλωσα με γιαγια κ παππου (πολυ μοντερνοι τυποι κ οι δυο)συζητηση για το σεξ δεν μου εκαναν.περιορισμους δεν ειχα,παρολαυτα σεξ εκανα 2 μηνες πριν κλεισω τα 18.σχεσεις ειχα αλλα τοτε το αποφασισα.οποτε δεν πιστευω οτι παιζουν τοσο ρολο οι γονεις οσο η ωριμοτητα του καθε παιδιου να κατανοησει τα θελω του κ οχι τι κανει ο διπλανος του

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

μεγαλωσα με γιαγια κ παππου (πολυ μοντερνοι τυποι κ οι δυο)συζητηση για το σεξ δεν μου εκαναν.περιορισμους δεν ειχα,παρολαυτα σεξ εκανα 2 μηνες πριν κλεισω τα 18.σχεσεις ειχα αλλα τοτε το αποφασισα.οποτε δεν πιστευω οτι παιζουν τοσο ρολο οι γονεις οσο η ωριμοτητα του καθε παιδιου να κατανοησει τα θελω του κ οχι τι κανει ο διπλανος του

 

Σε ολη ομως αυτη τη διαμορφωση του χαρακτηρα παιζει μεγαλο ρολο και η οικογενεια πιστευω...αν δεν ηταν και οι παπουδες σου ετσι οπως ηταν σιγουρα κι εσυ θα ησουν αλλιως!επισης συμφωνω με τη Σωτηρια.Το μεγαλυτερο ποσοστο των παιδιων που κανουν σεξ σε μικρη ηλικια εχουν ενα αλλο μπακραουντ οικογενειακο...Πχ.παιδια13,14, 15 χρονα..αγορια και κοριτσια ειναι μαθητες μου.

Οταν μια κοπελα 13 ετων μου τηλεφωνει απο καρτοτηλεφωνο στην κυψελη στις 23:30 ...και σιγουρα δεν ειναι με τους γονεις της...

Οταν βγαζω εξω τους μαθητες μου και εχει παει 2 το πρωι και ενα τηλ δεν εχει χτυπησει και θελουν να γυρισουν και μονοι τους σπιτι...και οταν εγω τα φερνω ενα ενα στην πορτα τους με κοιταν σαν εξωγηινη.....νομιζω πια οτι δεν ειναι θεμα τυχης να μην ξεφυγει το παιδι.

Δεν ξερω αν εμεις ημασταν αλλιως και οι καιροι εχουν αλλαξει αλλα δεν νομιζω να ειμαι τοσο ανετη εγω με τις εξοδους των παιδιων μου σε αυτη την ηλικια.

Ειναι και γονεις νορμαλ και τα παιδια τους εχουν πιο λογικη για μενα συμπεριφορα οπως υπαρχουν και νορμαλ γονεις με παιδια που λανθανουν

το θεμα ειναι ομως ομως οτι οκ εγω σε προστατευω παιδι μου αλλα ελα να σου εξηγησω γιατι...εκει πιστευω οτι καλο θα ηταν να αναφερθουμε σε καποια πραγματα.

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εγω μπορώ να πω σιγουρα οτι ειμαι απο τις τυχερες μαμαδε ς που στην εκτη δημοτικου κανανε σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση και η κορη μου πριν 3 χρονια και ο γιος μου φετος ...ειναι θεμα δασκαλου και σχολειου παρολο που ειχαν διαφορετικες δασκαλες και οι δυο κανονισαν και ηρθε γιατρος και του εξηγησε με σλαιτς και κουβεντα και ερωτησεις, που τα παιδια οτι απορια ειχα απο την προφυλαξη μεχρι και για καθε λεπτομερια του αντρα και της γυναικας και ηταν ενα μαθημα που ολα τα παιδια ακουγαν και δεν ακουγωταν ουτε κιχ στη ταξη...Αυτο οφελησε παρα πολυ την κορη μου τουλαχιστον που τωρα ειναι 15 και οι ορμονες κτυπανε κοκκινο .....μιλαμε ανετα μεσα στο σπιτι για οποια απορια εχουν ..πανω σε καποια κουβεντα ...οχι ετσι στα καλα καθουμενα .....και ο γιος στο θεμα αυτο οτι αλλη λεπτομερια θελει ο μπαμπας τους του την λυνει .Ενοηται εγω στην ηλικα της κορης μου ειχα μαυρα μεσανυχτα και οτι ηξερα και εγω απο της φιλες μου στην οικογενεια μου ηταν ταμπου αυτο το θεμα ...... και ετσι οτα η δασκαλες μας ρωτησαν αν θελουμε να τους κανουνε αυτο το μαθημα ..εννοηται ειπαμε ολοι ναι ......νομιζω οτι θα πρεπει να το ζητησουν οι γονεις απο τους δασκαλους τον παιδιων καινα μην δισταζουν ...διοτι συγουρα θα ειναι προθυμη ...

Link to comment
Share on other sites

και διευκρινηζω οτι ζουμε στην επαρχια και μαλιστα το σχολειο ειναι σε χωριο .....οχι μεσα στην πολη ...και το σχολειο ειναι με παρα πολλα παιδια ...με διπλα τμηματα σε καθε ταξη ....και δημοσιο ....

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω μεγαλα παιδια και εχω αγορια. Εμεις οι γονεις ωφειλουμε να μιλησουμε, να εξηγησουμε κλπ αλλα η τελικη απόφαση ειναι δικη τους και ΑΝ θελουν τη μαθαινουμε!!!

Το πως θα συμπεριφερθουν πιστευω δεν εχει να κανει τοσο με το τι θα τους πουμε η τι θα μαθουν για το σεξ αλλα ποσο εχουν μαθει να αγαπανε , σεβονται και προστατευουν τον εαυτο τους οοοοολα τα χρονια της ζωης τους.

Δεν ξυπνανε ενα πρωι και γινονται αλλοι ανθρωποι....ολες οι αλλαγες που θα ερθουν, θα γινουν σε μια προσωπικοτητα που μεχρι τοτε εχει μαθει να συμπεριφερεται καπως...Για εμενα αυτο ειναι πολυ βασικο. Το να τα μαουμε να αγαπανε τον εαυτο τπους...να τον προσεχουν!

Επισης , τα κοριτσακια συνηθως ειναι πιο ωριμα απο τα αγορακια και σε αυτο το θεμα. Αυτο εχει ενα καλο (οτι ειναι λιγοτερο επιπολαια) και ενα κακο (συνηθως ξεκινανε πιο νωρις απο τα αγορια). Οπως ειπε ομως μια φιλη παραπανω , το κοριτσι που ενδιαφερεται για το σεξ, το δειχνει και στην καθημερινοτητα του. Αρα οι γονεις νομιζω θα καταλαβουν και θα του μιλησουν.

Εγω πιστευω οτι οσο πιο νωρις τους μιλησουμε τοσο το καλυτερο...πριν μπλεξουν οι ορμονες με τη λογικη δηλαδη.

Τι να τους πουμε?? Να προσεχουν τον εαυτο τους...να μην τον πληγωσουν ουτε συναισθηματικα ουτε σωματικα....και μετα να προσεχουν και τον αλλο ανθρωπο που θα ειναι μαζι....

Να ερωτευτουν βαθεια πριν προσχωρησουν σε ερωτικη σχεση...αν δεν γινει αυτο, δεν θα νιωσουν τιποτα ωραιο...

Να το κανουν οχι για να ευχαριστησουν καποιον...το σεξ ειναι μια εγωιστικη υποθεση. Μονο ο,τι μας ευχαριστει εμας.

Και επισης να μη ξεχασουμε να τους πουμε οτι το σεξ δεν προκειται να αντικαταστησει κατι αλλο στη ζωη τους...δηλαδη με το σεξ δεν θα κερδισει περισσοτερο αγαπη, φιλια, προσοχη κλπ...ειναι μια παγιδα που πεφτουν συχνα οι νεοι...

Προσωπικα λοιπον, απο νωρις θα μιλησω.....8 με 9 χρονων θα εχουμε τελειωσει ολη τη θεωρια...:)...νομιζω οτι με αυτον τον τροπο θα 'προλαβω' να βαλω στο μυαλο τους το σεξ στις σωστες διαστασεις. Ουτε να το υποτιμουν , ουτε να το υπερεκτιμουν.

 

thea!!!!

 

to thema den einai texniko-iatriko,,,prota ap ola einai psychosynaisthimatiko

Link to comment
Share on other sites

Λαϊδα, συμφωνώ σε όλα. Θέλω όμως να προσθέσω ότι στο ρυθμό της ενημέρωσης, πρέπει να μας καθοδηγεί το ίδιο το παιδί. Δεν πρέπει να πηγαίνει ο γονιός 'μπροστά', αλλά να περιμένει να δημιουργηθεί η ανάγκη στο παιδί. Νομίζω ότι έτσι αποφεύγουμε να πατρονάρουμε το παιδί σε συμπεριφορές, για τις οποίες δεν είναι έτοιμο. Πχ. τα πονηρά γελάκια από τους γονείς, όταν το αγοράκι τους θέλει να καλέσει οπωσδήποτε ένα κοριτσάκι στο πάρτυ του, που δεν είναι συμμαθήτρια ή φίλη. Τα ζευγαρώματα από τις μαμάδες των παιδιών στο νήπιο, ως αστείο βέβαια, αλλά με τρόπο που το παίρνουν είδηση τα παιδιά. Το κλείσιμο του ματιού, όταν το παιδί μας προτιμά να παίζει με ένα συγκεκριμένο παιδάκι του άλλου φύλλου. Το υπερβολικό στόλισμα και μάλιστα μεγαλίστικα (από αυτό κινδυνεύουν περισσότερο τα κορίτσια). Θεωρώ ότι πρέπει να αφήσουμε τα παιδιά να μάθουν πρώτα να πλησιάζουν τα άτομα του άλλου φύλλου..... φιλικά. Και αυτό πρέπει να τους το επιτρέψουμε, γιατί αν δεν το μάθουν, αν τονίζουμε ΕΜΕΙΣ οι γονείς, τη σεξουαλική διάσταση στις ενέργειές του παιδιού, το μπερδεύουμε.

 

Εγώ, στα 7 νομίζω ότι το αγόρι μου πρέπει να ξέρει τα εξής:

Τα κορίτσια μπορεί να είναι καλά φιλαράκια, ακόμα και αν δεν παίζουν ξύλο το διάλειμμα.

Μέσα στην τάξη τα αγόρια και τα κορίτσια είναι ίσα. Τα κορίτσια είναι το ίδιο ικανά και έξυπνα με τα αγόρια. No mercy:lol::lol::lol:. Βοηθάμε έτσι κι αλλιώς κάθε συμμαθητή και συμμαθήτρια εφόσον μπορούμε, θέλουμε και υπάρχει πραγματική ανάγκη.

Έξω από την τάξη, στα κορίτσια φερόμαστε διαφορετικά από ότι στην τρελοπαρέα. Προσέχουμε τις χειρονομίες μας αλλά και αυτά που λέμε. Συμπεριφερόμαστε στους άλλους με ευγένεια και προσέχουμε να μην γινόμαστε ενοχλητικοί (γενικός κανόνας).

Το ποιον θα παντρευτούμε το αποφασίζουμε .... πολύ αργότερα, μέχρι τότε όμως μπορούμε να κάνουμε πολλούς και καλούς φίλους και φίλες.

 

Εκτός από αυτά, απαντώ και στις ερωτήσεις του με πολύ ρεαλιστικό τρόπο προς την κατεύθυνση αυτών που είπε η Λαϊδα.

Link to comment
Share on other sites

Λαϊδα, συμφωνώ σε όλα. Θέλω όμως να προσθέσω ότι στο ρυθμό της ενημέρωσης, πρέπει να μας καθοδηγεί το ίδιο το παιδί. Δεν πρέπει να πηγαίνει ο γονιός 'μπροστά', αλλά να περιμένει να δημιουργηθεί η ανάγκη στο παιδί. Νομίζω ότι έτσι αποφεύγουμε να πατρονάρουμε το παιδί σε συμπεριφορές, για τις οποίες δεν είναι έτοιμο. Πχ. τα πονηρά γελάκια από τους γονείς, όταν το αγοράκι τους θέλει να καλέσει οπωσδήποτε ένα κοριτσάκι στο πάρτυ του, που δεν είναι συμμαθήτρια ή φίλη. Τα ζευγαρώματα από τις μαμάδες των παιδιών στο νήπιο, ως αστείο βέβαια, αλλά με τρόπο που το παίρνουν είδηση τα παιδιά. Το κλείσιμο του ματιού, όταν το παιδί μας προτιμά να παίζει με ένα συγκεκριμένο παιδάκι του άλλου φύλλου. Το υπερβολικό στόλισμα και μάλιστα μεγαλίστικα (από αυτό κινδυνεύουν περισσότερο τα κορίτσια). Θεωρώ ότι πρέπει να αφήσουμε τα παιδιά να μάθουν πρώτα να πλησιάζουν τα άτομα του άλλου φύλλου..... φιλικά. Και αυτό πρέπει να τους το επιτρέψουμε, γιατί αν δεν το μάθουν, αν τονίζουμε ΕΜΕΙΣ οι γονείς, τη σεξουαλική διάσταση στις ενέργειές του παιδιού, το μπερδεύουμε.

 

Εγώ, στα 7 νομίζω ότι το αγόρι μου πρέπει να ξέρει τα εξής:

Τα κορίτσια μπορεί να είναι καλά φιλαράκια, ακόμα και αν δεν παίζουν ξύλο το διάλειμμα.

Μέσα στην τάξη τα αγόρια και τα κορίτσια είναι ίσα. Τα κορίτσια είναι το ίδιο ικανά και έξυπνα με τα αγόρια. No mercy:lol::lol::lol:. Βοηθάμε έτσι κι αλλιώς κάθε συμμαθητή και συμμαθήτρια εφόσον μπορούμε, θέλουμε και υπάρχει πραγματική ανάγκη.

Έξω από την τάξη, στα κορίτσια φερόμαστε διαφορετικά από ότι στην τρελοπαρέα. Προσέχουμε τις χειρονομίες μας αλλά και αυτά που λέμε. Συμπεριφερόμαστε στους άλλους με ευγένεια και προσέχουμε να μην γινόμαστε ενοχλητικοί (γενικός κανόνας).

Το ποιον θα παντρευτούμε το αποφασίζουμε .... πολύ αργότερα, μέχρι τότε όμως μπορούμε να κάνουμε πολλούς και καλούς φίλους και φίλες.

 

Εκτός από αυτά, απαντώ και στις ερωτήσεις του με πολύ ρεαλιστικό τρόπο προς την κατεύθυνση αυτών που είπε η Λαϊδα.

 

συμφωνω!

τελος πιστευω, φανταζομαι οτι το εχουν επισημανει κι αλλες κοπελες, οτι χρειαζεται παντα μια κομψη αποσταση αναμεσα στον γονιο τα παιδια και αυτα τα θεματα γιατι τα παιδια μπορει να ντραπουν και να κλειστουν ακομαι πιο πολυ,,,για τα αγορια θεωρω πολυ σημαντικη τη σταση του πατερα και αμεσως μετα της μαμας, καλο ειναι η μαμα με τη σεξουαλικοτητα του γιου της να μην δειχνει οτι παραασχολειται και να ριχνει το βαρος στον μπαμπα,,,ειναι εκει για να συμβαλλει στο να σεβεται ο γιος της τις γυναικες κι οχι τοσο σε τεχνικα θεματα η σε πολλες συζητησεις και οικειοτητες που για μενα κανουν κακο στο νεαρο αγορι,,,για τα κοριτσια ειναι αλλιως αλλα κι εκει η μαμα πρεπει να ειναι διακριτικα παρουσα και να δειχνει εμπρακτως οτι εμπιστευεται και εκτιμα την γυναικα-κορη της

 

τελος οταν μιλαμε για σεξουαλικοτα δεν πρεπει να την αποσυνδεουμε ποτε απο τη συναισθηματικη βαρυτητα και επενδυση που πρεπει να υπαρχει, αυτο ειναι το α και το ω που πρεπει να υπογραμμιζεται καθε φορα που μιλαμε για σεξ και προστασια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...