Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κατακορυφη πτωση στα μαθηματικα


Recommended Posts

Εχω μια κορη 13 ετων σχεδον αριστη μαθητρια. περσι την πρωτη γυμνασιου την εβγαλε με 19. Δεν τηνε χουμε ζορισει ποτε να διαβασει και δεν εχει χρειαστει ποτε την βοηθεια μας.

Περσι στα μαθηματικα στα τριμηνα ειχε 19 και 20 και στις τελικες εξετασεις εγραψε 19. Πριν λιγες μερες συζητουσαμε μαζι της πως τις φαινονται φετος τα μαθηματα και αν εχει καμια δυσκολια. Μας ειπε οτι ολα πανε καλα. καποια στιγμη την ρωτησα ποσο πηρε στο διαγωνισμα των μαθηματικων και μου ειπε 8!!! Επεσα απο τα συννεφα. Την ρωτησα γιατι και δεν μιλουσε μου ειπε οτι απλα βιαστηκε και εκανε καποια λαθη.... Την ρωτησα αν τα καταλαβαινει μου ειπε οτι τα καταλαβαινει μια χαρα και μαλιστα το αγαπημενο της ειναι η γεωμετρια. Σημερα πηγε ο αντρας μου στον καθηγητη της. Αρχικα ηταν σαν χαμενος και δεν καταλαβε για ποιο παιδι τον ρωτουσε αλλα παρ ολ αυτα ελεγε οτι ειναι καλη μαθητρια. Μετα του εδειξε τα διαγωνισματα της και ειχε παρει και ενα 3!!!!! Παρ ολ αυτα του ειπε οτι ειναι αριστη μαθητρια οτι παντα προσεχει στο μαθημα και παντα ειναι διαβασμενη. Περιμεναν να χτυπησει για διαλειμμα για να μιλησουν και μαζι της. Ο αντρας μου του ειπε οτι περσι στο συγκεκριμενο μαθημα ηταν αριστη και προσπαθει να καταλαβει τι εκανε το παιδι να εχει αυτη την πτωση. Ο καθηγητης του ειπε οτι περσι η πρωτη ηταν μια επαναλειψη του δημοτικου!!!!

Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως κατα τα λεγομενα του ειναι αριστη μαθητρια, απο τις καλυτερες του και στα διαγωνισματα πατωνει.

Σκεφτηκα μηπως εχει προβλημα με το γραψιμο αλλα αυτο δεν παιζει διοτι την προηγουμενη εβδομαδα πηγαμε στις φιλολογους της οι οποιες ειπαν τα καλυτερα (αρχαια εγραψε 18! ) και οτι φαινεται ενα παιδι δουλεμενο που μαλιστα δινει περισσοτερες πληροφοριες απο αυτες που χρειαζονται. Μαλιστα εχει παρει και το proficiency με σχεδον αριστο βαθμο, οποτε καποιο προβλημα δυσλεξιας δεν παιζει...

Τωρα πηγε ο αντρας μου να την παρει απο το σχολειο και θα μιλησει με μια γνωστη μας μαθηματικο για να την αξιολογησει και αυτη και αν χρειαστει θα κανουμε ιδιαιτερα...

δεν μπορω να καταλαβω ορισμενα πραγματα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σημερα πηγε ο αντρας μου στον καθηγητη της. Αρχικα ηταν σαν χαμενος και δεν καταλαβε για ποιο παιδι τον ρωτουσε αλλα παρ ολ αυτα ελεγε οτι ειναι καλη μαθητρια. Μετα του εδειξε τα διαγωνισματα της και ειχε παρει και ενα 3!!!!! Παρ ολ αυτα του ειπε οτι ειναι αριστη μαθητρια οτι παντα προσεχει στο μαθημα και παντα ειναι διαβασμενη.

 

 

Δεν ρώτησε ο άντρας σου συγκεκριμένα τον καθηγητή πως ενώ είναι καλή μαθήτρια παίρνει 8 και 3 στα γραπτά; Δεν βγαίνει νόημα από τη συζήτηση που έγινε. Δεν τον απασχολούσε τον καθηγητή το θέμα των γραπτών;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρώτησε ο άντρας σου συγκεκριμένα τον καθηγητή πως ενώ είναι καλή μαθήτρια παίρνει 8 και 3 στα γραπτά; Δεν βγαίνει νόημα από τη συζήτηση που έγινε. Δεν τον απασχολούσε τον καθηγητή το θέμα των γραπτών;

Οχι και μαλιστα του ειπε για βοηθεια να πρει ενα λυσαρι !!!!

Link to comment
Share on other sites

Kάτι δεν μου πάει καλά με τον καθηγητή :confused: Δεν μπορει ενα παιδι να ειναι αριστο και να γραφει 3 :shock: Στο λεω γιατι και η κορη μου β' γυμνασιου παει φετος αριστη και αυτη στα μαθηματικα περσυ ( παρολο που δεν ηταν επιμελης δεν εκανε εργασιες κτλ ) στα διαγωνισματα εγραφε 19 -20 η καθηγητρια τα ειχε παιξει λιγο γιατι απο την μια εβλεπε μια μαθητρια να μην της πηγαινει ποτε εργασιες και απο την αλλη να γραφει 20 ...Τεσπα και φετος ομως γραφει το ιδιο ειναι οντως πιο δυσκολα συμφωνω αλλα ενα παιδι που γραφει 20 δεν μπορει ξαφνικα να γραφει 3 !! και οκ πες εγινε μια φορα και την δευτερη 8;

 

Στον καθηγητη δλδ δεν κανει εντυπωση ; και το αλλο; δεν κατάλαβε για ποιο παιδί ρωτούσε ; τελος τριμήνου; επρεπε να ξερει τους μαθητές του όλους ! Τα αλλα παιδια πως γραφουν; αν παιρνουν ολα 3 , 5, 8 και 9 κατι δεν παει καλα .

 

Δεν ξερω μου φαινεται πολυ περιεργο

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα κατι δεν μου κολλαει για αυτο εχω προβληματιστει!!! Να μας ελεγε οτι δεν ειναι καλη μαθητρια να ελεγα οτι φυσικο αποτελεσμα ειναι το 3 αλλα να μου λεει οτι ειναι αριστη και να παιρνει 3? Και αντε να ειναι μια φορα, που μπορει να ειχε πονοκεφαλο, να μην ειχε διαθεση, χιλια δυο πραγματα... αλλα και δευτερη φορα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμενα κατι δεν μου κολλαει για αυτο εχω προβληματιστει!!! Να μας ελεγε οτι δεν ειναι καλη μαθητρια να ελεγα οτι φυσικο αποτελεσμα ειναι το 3 αλλα να μου λεει οτι ειναι αριστη και να παιρνει 3? Και αντε να ειναι μια φορα, που μπορει να ειχε πονοκεφαλο, να μην ειχε διαθεση, χιλια δυο πραγματα... αλλα και δευτερη φορα?

 

 

Συμφωνω, δεν κολάει και αφου το παιδι δεν εχει πεσει γενικως σαν μαθητρια για να πεις οτι κατι συμβαινει με το παιδι, κατι στραβα παει με τον καθηγητη ετσι πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν στα μετέφερε καλά ο σύζυγος ή δεν τα εξήγησε καλά ο καθηγητής και έχει γίνει κάποια παρανόηση;

Μήπως για παράδειγμα του είπε ότι είναι επιμελής, προσπαθεί κτλ αλλά δεν τα καταφέρνει; ή ότι ήταν άριστη πέρισυ; Αποκλείεται να του είπε ότι είναι άριστη τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Κα;ι μαλιστα με πηρε στο καπακι τηλεφωνο οταν μιλησε με τον καθηγητη οι δυο τους και οταν μιλησαν και με το παιδι!!!! Η φιλη μας η μαθηματικος (που και η κορη της εχει τον ιδιο, ειναι στο ιδιο τμημα) μας ειπε οτι ο συγκεκριμενος ειναι απαραδεκτος.

Εγω ομως δεν θελω να ριξω ευθυνες . Δεν ενοχληθηκα που πηρε χαμηλο βαθμο... προσπαθω να δω τι συμβαινει .... Αυριο θα ερθει σπιτι η φιλη να την αξιολογησει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μας είπες το πιο σημαντικό....το ίδιο το παιδί, τι εξήγηση έδωσε; Δεν είχε διαβάσει τις μέρες των τεστ; Ε, εντάξει, μπορεί να τύχει δεν είναι ρομπότ..Είχε διαβάσει, αλλά εκείνη τη στιγμή τα ξέχασε; Νόμιζε πως τα είχε καταλάβει αλλά δεν τα είχε καταλάβει; Ή μήπως αυτός τους έβαλε πράγματα εκτός ύλης; Η φίλη σου γιατί είπε ότι είναι απράδεκτος;

Link to comment
Share on other sites

Ένα παιδί που θεωρείται γενικά καλός μαθητής και που ποτέ δεν είχε πρόβλημα, δεν μπορεί να παίρνει 3 στα μαθηματικά εκτός και αν υπάρχει πρόβλημα με τον καθηγητή (πχ. Βάζω δύσκολα θέματα, πιθανότατα εκτός ύλης έτσι ώστε τα παιδιά να μην γράψουν καλά, οι γονείς να αρχίζουν να προβληματίζονται, και να αρχίσουν να κάνουν ιδιαίτερα στα παιδιά τους, έτσι μπορεί και εγώ αν είμαι τυχερός να τσιμπήσω κανένα ιδιαίτερο). Δεν λέω ότι αυτό συμβαίνει, απλά το αναφέρω μόνο ως ένα παράδειγμα από τα πολλά που μπορούν να ισχύουν. Από τη στιγμή που το παιδί δεν έχει γενικότερο πρόβλημα στα μαθήματα, πριν αξιολογήσω το παιδί, θα προσπαθούσα να βρω πληροφορίες για τον καθηγητή μιλώντας με μαμάδες άλλων παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Ζωή καλημέρα,

εγώ σου προτείνω να το ψάξεις καλά το θέμα. Και εγώ ήμουν αστέρι στα μαθήματικα στο γυμνάσιο... αλλά στην 1η λυκείου έπεσα σε καθηγητή πολύ ιδιαίτερο (για να μην πω κάτι άλλο πιο χοντρό) και που έβαζε συνέχεια 9 στο τρίμηνο. Μάλιστα επειδή εγώ τότε ήθελα να πάω Πολυτεχνείο είπε από το 1ο τρίμηνο στους γονείς μου (μπροστά κι εγώ) : "πλάκα κάνετε?? τι πολυτεχνείο?? αφού δε σκαμπάζει στα μαθηματικά...άντε καμια 4η δέσμη μήπως και περάσει σε κανένα ΤΕΙ...αλλά και πάλι δύσκολο το βλέπω...." Οι γονείς μου έπεσαν από τα σύννεφα αλλά δυστυχώς τον εμπιστεύθηκαν.... Πίστεψαν ότι επειδή γυμνάσιο πήγαινα ιδιωτικό και λύκειο δημόσιο ότι στο ιδιωτικό βάζαν βαθμούς για πλάκα και γι'αυτό φαινόμουν καλή ενώ με το που πήγα στο δημόσιο φάνηκε ότι τελικά δεν ήμουν.

Όμως τα πράγματα δεν ήταν έτσι... Πήγα 4η δέσμη αφού όλοι είχαν πιστέψει ότι δεν θα πέρναγα πουθενά- ακόμα κι εγώ η ίδια το πίστεψα σε κάποια φάση.... Αλλά εγώ έγραψα μαθηματικά στις πανελλήνιες 159/160 (από τον ένα βαθμολογητή 80/80 και τον άλλο 79/80) και πέρασα πρώτη απ'όλη την Ελλάδα....

Πήγα όμως και τον βρήκα... και του το έτριψα στα μούτρα και κλαίγοντας του έλεγα τι να την κάνω την πρωτιά στην ΑΣΟΕΕ?? Εγώ ήθελα πάντα πολυτεχνείο και μου το στέρησες εσύ. Να το έχεις κρίμα στο λαιμό σου!

 

Γι'αυτό σου λέω να πιστεύεις στο παιδί σου! Να την ελέγχεις κι εσύ στα μαθήματα.. όσο μπορείς...να είσαι κοντά της και αν χρειαστεί πάρε κάποιον για ιδιαίτερα μόνο και μόνο για να μη μείνει πραγματικά πίσω... κι ας τον αυτόν να της βάζει 3. Το θέμα είναι η πραγματική γνώση που έχει το παιδί.... και πάνω σ'αυτή να επενδύσεις. Μια καλή, επιμελής μαθήτρια δεν αλλάζει από τη μια μέρα στην άλλη!

 

Φιλικα,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζωή καλημέρα,

εγώ σου προτείνω να το ψάξεις καλά το θέμα. Και εγώ ήμουν αστέρι στα μαθήματικα στο γυμνάσιο... αλλά στην 1η λυκείου έπεσα σε καθηγητή πολύ ιδιαίτερο (για να μην πω κάτι άλλο πιο χοντρό) και που έβαζε συνέχεια 9 στο τρίμηνο. Μάλιστα επειδή εγώ τότε ήθελα να πάω Πολυτεχνείο είπε από το 1ο τρίμηνο στους γονείς μου (μπροστά κι εγώ) : "πλάκα κάνετε?? τι πολυτεχνείο?? αφού δε σκαμπάζει στα μαθηματικά...άντε καμια 4η δέσμη μήπως και περάσει σε κανένα ΤΕΙ...αλλά και πάλι δύσκολο το βλέπω...." Οι γονείς μου έπεσαν από τα σύννεφα αλλά δυστυχώς τον εμπιστεύθηκαν.... Πίστεψαν ότι επειδή γυμνάσιο πήγαινα ιδιωτικό και λύκειο δημόσιο ότι στο ιδιωτικό βάζαν βαθμούς για πλάκα και γι'αυτό φαινόμουν καλή ενώ με το που πήγα στο δημόσιο φάνηκε ότι τελικά δεν ήμουν.

Όμως τα πράγματα δεν ήταν έτσι... Πήγα 4η δέσμη αφού όλοι είχαν πιστέψει ότι δεν θα πέρναγα πουθενά- ακόμα κι εγώ η ίδια το πίστεψα σε κάποια φάση.... Αλλά εγώ έγραψα μαθηματικά στις πανελλήνιες 159/160 (από τον ένα βαθμολογητή 80/80 και τον άλλο 79/80) και πέρασα πρώτη απ'όλη την Ελλάδα....

Πήγα όμως και τον βρήκα... και του το έτριψα στα μούτρα και κλαίγοντας του έλεγα τι να την κάνω την πρωτιά στην ΑΣΟΕΕ?? Εγώ ήθελα πάντα πολυτεχνείο και μου το στέρησες εσύ. Να το έχεις κρίμα στο λαιμό σου!

 

Γι'αυτό σου λέω να πιστεύεις στο παιδί σου! Να την ελέγχεις κι εσύ στα μαθήματα.. όσο μπορείς...να είσαι κοντά της και αν χρειαστεί πάρε κάποιον για ιδιαίτερα μόνο και μόνο για να μη μείνει πραγματικά πίσω... κι ας τον αυτόν να της βάζει 3. Το θέμα είναι η πραγματική γνώση που έχει το παιδί.... και πάνω σ'αυτή να επενδύσεις. Μια καλή, επιμελής μαθήτρια δεν αλλάζει από τη μια μέρα στην άλλη!

 

Φιλικα,

Λυπαμαι παρα πολυ που εξελιχθηκαν ετσι τα πραγματα... Και ολα αυτα για καποιον τελικα ανιδεο.....

Εμενα με προβληματιζει η ολη ιστορια με την κορη μου. Σαφως στεναχωρηθηκα αλλα αν ηξερα οτι ειναι ενα παιδι που δεν τα παιρνει, θα ηξερα πως να το αντιμετωπισω και να βοηθησω την πορεια της. Προσωπικα δεν μενω στους βαθμους. Οταν βλεπω ομως τετοια μεγαλη πτωση οφειλω να δω τι συμβαινει. Αν αυτη η πτωση ηταν σε ολα τα μαθηματα σιγουρα κατι θα συνεβαινε στο παιδι μου και μια που ειμαστε στην εφηβεια θα τρομαζα.

Τωρα ειναι σε ενα συγκεκριμενο μαθημα που ηταν αριστη.

Η γνωστη μου ως μαθηματικος μου ειπε οτι ειναι απαραδεκτος απο τον τροπο που κανει το μαθημα και το λεπει μεσω της υλης που τους βαζει.

Εγω θεωρω απαραδεκτο για εναν καθηγητη να εχει φτασει τελος του τριμηνου, να μιλαει για ενα αριστο μαθητη, να μην μενει στα διαγωνισματα και να μου προτεινει ως λυση να παρει ενα βοηθημα για το σπιτι....

η κορη μου μου ειπε οτι εκανε λαθη απο απροσεξια... οντως ειδε ο αντρας μου το γραπτος της και δεν ειχε πουθενα παρενθεσεις... σοβαρο λαθος το οποιο φυσικα και βγαζει λαθος αποτελεσμα. Δεν ξερω τον τροπο που βαθμολογει ο καθηγητης. Η κορη μου ειναι ενα ιδιαιτερο παιδι που αν παρει εναν καθηγητη στραβα, αστα βραστα!!!! Δεν θελω σε καμια περιπτωση να απογοητευτει και να τα παρατησει. Την εχω ρωτησει αν καταλαβαινει τα μαθηματικα και μου εχει πει οτι δεν εχει προβλημα. Σε κανα διωρο περιμενω την κοπελα, να καθησουν μαζι να δει τα κενα της κορης μου και θα αποφασισουμε αν θα της κανει ιδιαιτερα, αν χρειαζεται δηλαδη.

Βαρεμενος ειναι ο καθηγητης οταν επιμενει οτι ειναι αριστη? θα μας τρελανει? Σκοπος ειναι να βρουμε το προβλημα και να βοηθησουμε και οχι να ονειροβατουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαρεμενος ειναι ο καθηγητης οταν επιμενει οτι ειναι αριστη? θα μας τρελανει? Σκοπος ειναι να βρουμε το προβλημα και να βοηθησουμε και οχι να ονειροβατουμε!!!!

Ετσι έλεγε και ένας καθηγητής και για την ανηψιά μου, άριστη μαθήτρια όντως, αλλά αργότερα μάθαμε ότι την είχε προσβάλει πολλές φορές κατά την διάρκεια της εξέτασης, μπροστά σε όλη την τάξη και κέρδισε την αδιαφορία της.Την επομένη χρονιά που άλλαξε καθηγητή βρήκε τον παλιό της καλό εαυτό.Πολλοί καθηγητές είναι κομπλεξικοί με τους καλούς μαθητές.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται κλασική περίπτωση κακού καθηγητή, που δεν εμπνέει κανένα παιδί ιδιαίτερα. Ακούγεται σαν την περίπτωση της dstavr παραπάνω. Θα μπορούσες να μάθεις περισσότερα από άλλους γνωστούς, μεγαλύτερα παιδιά... Τι να κάνεις; Δεν ξέρω... Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση είχα ζητήσει από τους γονείς μου να μου κάνουν ιδιαίτερα. Το οποίο αρνήθηκαν, γιατί ακουγόταν "κουφό" να κάνω ιδιαίτερο τόσο μικρή - σε μένα είχε τύχει στην πρώτη λυκείου. Τελικά ακολούθησα και εγώ άλλη δέσμη, επειδή μαζεύτηκαν κενά στην πορεία του χρόνου. Ο συγκεκριμένος είχε κάψει και άλλο παιδί που ήξερα που είχε μισήσει το μάθημα αυτού του συγκεκριμένου. Δεν ξέρω το ότι άλλαξα δέσμη τελικά αν ήταν για καλό ή για κακό...

 

Το παιδί τι λέει; Θα έλεγα να μαζέψεις περισσότερες πληροφορίες πριν δεις τι θα κάνετε...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, βρε παιδιά, το γραπτό του παιδιού ήταν όντως για 3, αφού λέει η Ζωή ότι δεν είχε παρενθέσεις και τα αποτελέσματα ήταν άλλ' αντ' άλλων, γιατί να φταίει ο καθηγητής; μπορεί να είπε ότι είναι άριστη γιατί συμμετέχει στην τάξη, λύνει σωστά τις ασκήσεις στο σχολείο και στο σπίτι κ.λπ. Τι να πει, ότι είναι κουμπούρας μόνο και μόνο επειδή μπορεί να ατύχησε σε ένα διαγώνισμα; Αν είχε γίνει το αντίθετο, θα λέγαμε " μα πως το κρίνει το παιδί μόνο από ένα διαγώνισμα, ενώ είναι άριστο και του βάζει 9 στον έλεγχο;"

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, βρε παιδιά, το γραπτό του παιδιού ήταν όντως για 3, αφού λέει η Ζωή ότι δεν είχε παρενθέσεις και τα αποτελέσματα ήταν άλλ' αντ' άλλων, γιατί να φταίει ο καθηγητής; μπορεί να είπε ότι είναι άριστη γιατί συμμετέχει στην τάξη, λύνει σωστά τις ασκήσεις στο σχολείο και στο σπίτι κ.λπ. Τι να πει, ότι είναι κουμπούρας μόνο και μόνο επειδή μπορεί να ατύχησε σε ένα διαγώνισμα; Αν είχε γίνει το αντίθετο, θα λέγαμε " μα πως το κρίνει το παιδί μόνο από ένα διαγώνισμα, ενώ είναι άριστο και του βάζει 9 στον έλεγχο;"

Μα δεν είναι μόνο ένα διαγώνισμα από ότι διάβασα.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να βρω πληροφοριες για τον συγκεκριμενο καθηγητη γιατι ειμαι μονο ενα χρονο εδω και δεν εχω κυκλο γνωριμιων.

Εγω δεν θελω ντε και καλα να ριξω ευθυνες στον καθηγητη. Ψαχνομαι να δω πως μπορω να βοηθησω την κορη μου. Δεν μπορει να ειναι αριστη την μια χρονια σε συγκεκριμενο μαθημα και την αλλη να ειναι στον πατο. Εαν ηταν γενικο το φαινομενο, εαν ηταν οικτρα τα διαγωνισμα της σε περισσοτερα μαθηματα τοτε θα εψαχνα την οικογενεια μας, αν εχει αλλαξει κατι, το φιλικο της περιβαλλον, κατι που γενικα θα την εριχνε.

Τωρα ή δεν τα καταλαβαινει ενω μεχρι περσι καταλαβαινε τα παντα ή ... δεν ξερω και εγω τι. Η καθηγητρια ειναι τωρα κατω μαζι της περιπου μιση ωρα και θα δουμε τι εχει να μου πει. Το να κανει ιδιαιτερο δεν ειναι και προς θανατο... Απλα θελω να ξερω τι συμβανει. ουτε η κορη μου ειναι αμοιρη ευθυνων ;).

Link to comment
Share on other sites

Η υπολοιπη ταξη πηγε σε αυτα τα διαγωνισματα? καταλαβαινω οτι μπορει να μην σε νοιαζει τι κανουν οι αλλοι αλλα μηπως το θεμα ηταν τα θεματα και οχι η αποδοση της κορης σου?

Σιγουρα θα δεις τι μποεις να κανεις για να βοηθησεις το παιδι σου αλλα μηπως "τρελενεσαι" αδικα? Και μηπως την "τρελανεις" και αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρελαινομαι. Προφανως αν καποιος νοιαζεται για την πορεια του παιδιου του θα ειχε τις αποριες που εχω και εγω. Δεν με ενδιαφερει να ειναι αριστη μαθητρια αλλα απο την στιγμη που εχει αυτη την τεραστια πτωση οφειλω να δω τι συμβαινει.

Λοιπον ηρθε η φιλη μας η μαθηματικος και μου ειπε οτι το παιδι εχει καποια κενα. Οχι τιποτα το ιδιαιτερο. Μαλιστα καθησε 1 ωρα μαζι της . Τις δυσκολες ασκησεις τις εβγαλε με την μια αλλα δυσκολευτηκε στις ευκολες . (παραδοξο το ξερω). Τι εδειξε δυο πραγματα τα οποια τα επιασε αμεσως!!!!! Δεν νομιζει οτι θα εχει προβλημα απλα οταν δεν καταλαβαινει κατι θα πρεπει να το λεει. Η κορη μου, μου ειπε οτι μεχρι να ρωτησει κατι τον καθηγητη αυτος εχει προχωρησει παρακατω και δεν επιστρεφει... Ετσι δημιουργουνται τα κενα.

Το πιθανοτερο ειναι να λεω στην φιλη μου να της κανει ενα ιδιαιτερο την εβδομαδα... Θα δουμε πως θα το χειριστουμε απο εδω και περα. Τουλαχιστον να εχω καλυψει απο μερους μου οτι μπορω να προσφερω στο παιδι μου. Να ηταν αδιαφορη, να μην ειχε την δυνατοτητα να καταλαβει, να το δεχτω. Ομως δεν αφηνεις ετσι ενα παιδι, οταν εχει δυνατοτητες και οταν θελει να μαθει. Για εμενα δεν ειναι λυση το βοηθημα αν χρησιμοποιειται με λαθος τροπο.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, όλα καλά, λοιπόν.... Θα καλύψει κάποια κενά και προχωράει ακάθεκτη...Το σημαντικό είναι να είναι ψύχραιμο το παιδί και να μην το ρίξει ένα 3 που έτυχε. Αυτά λέω και στην κόρη μου που μουτρώνει με ένα 19 στο φροντ. Αγγλικών ή με ένα 9,5 σε διαγώνισμα στο σχολείο (ΣΤ' τάξη). Της λέω " που να ήμασταν και γονείς που πιέζουμε, βρε παιδάκι μου ". Αλλά αυτή εκεί, στεναχωριέται...από το νηπιαγωγείο έτσι ήταν, μη τυχόν και κάνει κανένα λάθος....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...