Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ο γιατρος λεει αλεσμενα μεχρι τα 2!!!!!οκ αλλα αφου δεν θελει?


Recommended Posts

Την πηγα σημερα στον παιδιατρο γιατι εχει βρονχιτιδα να την ακροαστει κλπ..κι ενω μιλαγαμε μου ειπε οτι απαγορευεται να της δινω κομματια φαγητο τουλαχιστον μεχρι τα 2 που θα μπορει να μασαει κανονικα..Η δικια μου μηνες τωρα δεν θελει με τιποτα τα αλεσμενα...τα σπρωχνει τα φτυνει κλπ...οποτε κι εμεις της δινουμε το φαγητο σε κομματακια..και δεν ειχε ποτε προβλημα τυπου πνιγμου ας πουμε...τρωει βεβαια λιγοτερο αλλα τρωει τα παντα και το ευχαριστιεται...η δικαιολογια του ηταν οτι μονο οσα λιωνονται με το πιρουνι μπορω να της δινω και προς Θεου ποτε κρεας σε ινες γτ μπορει να πανε κομματια στους πνευμονες..κι οτι εχουν βρει σε πνευμονια παιδιων ολοκληρα κομματια κρεας....εχετε ακουσει ξανα τετοιο πραγμα?εγω χαιρομουν που δεν περασα το λουκι που περνανε οι πιο πολλοι για να κοψουν το multi και ειλικρινα εχω ανχωθει γιατι δεν το γουσταρει με τιποτα το νιανια πλεον....αμα την αφησεις να πεινασει θα το φαει μου πε...εχει τα 4 μπροστινα δοντια και 2 κατω τραπεζιτες και τωρα εχουν μισοβγει οι 2 πανω..κι εχω δει οτι οντως το μασαει το φαι...δεν το καταπινει ολοκληρο θελω να πω...

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσωπικά δεν το εχω ξανακούσει ποτέ. Α΄φού το παιδί θελει να τρώει κανονικό φαγητό πρεπει να ακολουθήσεις το ρυθμό του. Και΄το να κανεις ενα βήμα πίσωω δεν νομίζω ότιείναι σωστό. Οκ, αν φτιαξεις μοσχάρι και είναι πολύ σκληρό ισως να χρειαστεί να το κοψεις σε μικρά κομματακια, αλλα να τρωει αλεσμένα ενω δεν θελει μου φαίνεται καπως.

Υπαρχουν μανουλες που ποτέ δεν αλεσαν τίποτα στα παιδιά τους. Επίσης υπάρχουν και παιδια που βασίζονται τοσο στην ευκολία του αλεσμένου φαγητού που μετα δεν μπορούν με τίποτα να φανε κανονικό φαγητό.

 

Εγω θα σου πρότεινα να παρεις και μια δευτερη γνώμην και να αφήσεις το παιδί σου να σε καθοδηγήσει αφού το καθε παιδί εχει τους δικούς οτυ ρυθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως είναι η ωρα να αλλάξεις παιδιάτρος.Ο γιος μου 11 μηνών άρχισε να τα τρωει λιωμενα με πιρουνι.μονο το κρεας αλεθα μεχρι τα 2.

ποσο βάρος εχει το παιδί?

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

emeis apo 9 minon kai xoris polla dontia trogame me kommatakia giati ta alesmena ta eftine kai den etroge katholou posotites! kai ego pisteuo oti to kathe paidi sou deixnei apo mono tou pos ta thelei gia na troei! alla paidia nai mporei na einai kai 2 kai na trone akomi alesmena kai na pnigontai ama fane kommatakia. einai thema paidio

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλεσμενα δεν ηθελε με τιποτα απο το ετος ,επιμειναμε καθοδηγησην της παιδιατρου εναμιση μηνα ακομη,αλλα το παιδι υπεφερε ουτε να τα δει τα αλεσμενα γυριζε το κεφαλι κ ας πεινουσε,ετσι τα κοψαμε 14 μηνων περιπου,τα μασουσε με τα ουλα του αφου ειχε μονο 4 μπροστινα δοντια...δεν ειχα παρατηρησει ποτε να τα καταπινει παρα μονο τωρα 17 μηνων εχοντας 8 μπροστινα και 2 πανω τραπεζιτες ,λογω ιωσης με μπουκωμα στη μυτη.

Link to comment
Share on other sites

Την πηγα σημερα στον παιδιατρο γιατι εχει βρονχιτιδα να την ακροαστει κλπ..κι ενω μιλαγαμε μου ειπε οτι απαγορευεται να της δινω κομματια φαγητο τουλαχιστον μεχρι τα 2 που θα μπορει να μασαει κανονικα..Η δικια μου μηνες τωρα δεν θελει με τιποτα τα αλεσμενα...τα σπρωχνει τα φτυνει κλπ...οποτε κι εμεις της δινουμε το φαγητο σε κομματακια..και δεν ειχε ποτε προβλημα τυπου πνιγμου ας πουμε...τρωει βεβαια λιγοτερο αλλα τρωει τα παντα και το ευχαριστιεται...η δικαιολογια του ηταν οτι μονο οσα λιωνονται με το πιρουνι μπορω να της δινω και προς Θεου ποτε κρεας σε ινες γτ μπορει να πανε κομματια στους πνευμονες..κι οτι εχουν βρει σε πνευμονια παιδιων ολοκληρα κομματια κρεας....εχετε ακουσει ξανα τετοιο πραγμα?εγω χαιρομουν που δεν περασα το λουκι που περνανε οι πιο πολλοι για να κοψουν το multi και ειλικρινα εχω ανχωθει γιατι δεν το γουσταρει με τιποτα το νιανια πλεον....αμα την αφησεις να πεινασει θα το φαει μου πε...εχει τα 4 μπροστινα δοντια και 2 κατω τραπεζιτες και τωρα εχουν μισοβγει οι 2 πανω..κι εχω δει οτι οντως το μασαει το φαι...δεν το καταπινει ολοκληρο θελω να πω...

 

 

Εγω ξερω πως ισα ισα υπάρχει προσέγγιση για το πως μπορεις να εισάγεις το παιδί σου στις τροφές απο την αρχη χωρίς να αλέθεις. Να ξεκινά δηλαδή το παιδί απο 6 μηνων με ολοκληρες τροφές και οχι αλεσμένες. Πρώτη φορά ακούω γιατρό να προτείνει αλεσμα μέχρι τα 2 :shock:. Εγω θα έλεγα να ρωτησεις και μια δευτερη γνωμη. Τα δικά μου παιδια πάντως γυρω στο έτος σταματησαν να τρψνε αλεσμένα.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλεσμενα έφαγε ένα δίμηνο. Από επτά μηνών της δίνω κομματάκια. Είναι δυόμιση και τρώει κανονικά στο τραπέζι μαζί μας χωρίς να λερωνετε καθόλου.

Αν το παιδί θέλει και μπορεί μη φοβάσαι. Υπάρχει αντίστοιχο θέμα ανοιγμενο. Από εκεί εμπνευστηκα.

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα το ακουω αυτο.απο τη στιγμη που το παιδι δεν εχει προβλημα με τα μη αλεσμενα δεν καταλαβαινω τον λογο να μην τρωει κανονικα.ειδα κ επαθα με τον μεσαιο να του κοψω τα αλεσμενα!μεχρι 18 μηνων ξερω κ αυτο αν το παιδι δεν ειναι σε θεση να φαει κοματακια.οπως ο δικος μου που δεν τα ηθελε με τιποτα.ο μεγαλος μου με τα τον χρονο αρχισε να τρωει κανονικα.τι να σου πω.αν εισαι ευχαριστημενη απο τον παιδιατρο στα υπολοιπα συνεχισε μαζι του.μπορει να εχει τραυματικη εμπειρια απο πνιγμο κ να ειναι τοσο επιφυλακτικος με το φαγητο.ανθρωποι ειναι κ αυτοι.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συμφωνω με τις υπόλοιπες,,,μεχρι τα δυο πολυ μου φαινεται,,,,καιειδικα για αυτοςυ τους λογους που σου ειπε,,,επισης εγω δε θυμαμαι ποτε να ρωτησα το παιδιατρο ποτε κοβουμε τα αλεσμενα ή να τα κανω με το πιρουνι ,,,,ή ή ή ...ο παιδιατρος συστηνει το πλανο φαγητου αλλα απο εκει και υστερα εγω κανω αυτο που θελω στα παιδια μου βλεποντας το τι κανουν τα παιδια μου και τι θελουν ...μη το γυρισεις το παιδι ενα βημα πισω ενω εχει μαθει ηδη να τρωει κανονικα,,,ειναι λαθος,,,, μια χαρα τα πατε,,,,και εμενα περιπου μετα το χρονο τρωγανε κανονικα δεν αλεθαμε μονο τα φρουτα και αυτα ομως τα κοψανε πριν τους 14 μηνες τα αλεσμενα,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα συμφωνω με τις υπόλοιπες,,,μεχρι τα δυο πολυ μου φαινεται,,,,καιειδικα για αυτοςυ τους λογους που σου ειπε,,,επισης εγω δε θυμαμαι ποτε να ρωτησα το παιδιατρο ποτε κοβουμε τα αλεσμενα ή να τα κανω με το πιρουνι ,,,,ή ή ή ...ο παιδιατρος συστηνει το πλανο φαγητου αλλα απο εκει και υστερα εγω κανω αυτο που θελω στα παιδια μου βλεποντας το τι κανουν τα παιδια μου και τι θελουν ...μη το γυρισεις το παιδι ενα βημα πισω ενω εχει μαθει ηδη να τρωει κανονικα,,,ειναι λαθος,,,, μια χαρα τα πατε,,,,και εμενα περιπου μετα το χρονο τρωγανε κανονικα δεν αλεθαμε μονο τα φρουτα και αυτα ομως τα κοψανε πριν τους 14 μηνες τα αλεσμενα,,,,

 

Συμφωνώ απόλυτα

Και εμείς κόψαμε τα αλεσμένα γύρω στους 9-10 μήνες (επειδή έβλεπα ότι ήταν έτοιμα τα παιδιά και χωρίς να ρωτήσω κανέναν) και από 12-13 περίπου μηνών έτρωγαν μόνα τους σχεδόν τα πάντα. Το κρέας το μαγείρευα πολύ καλά και το έκοβα πολύ μικρά κομματάκια. Μια χαρά μασούσαν και έμαθαν να ξεχωρίζουν γεύσεις και να δοκιμάζουν τα πάντα. Ακόμα και η μικρή μου που έβγαλε πρώτο δοντάκι 9,5 μηνών, είχε μάθει να μασουλάει με τα ούλα κανονικότατα. Οπότε και εγώ νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος για πισωγυρίσματα, η επίβλεψη κατά την διάρκεια του φαγητού αρκεί.

 

Καλημέρα :-)

Θ 15/01/2008, Κ 10/4/2009

TT2qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου ήθελε να τα κόψουμε από οχτώ μηνών.Εγώ φοβήθηκα αλλά μου τα κοψε μόνη της στους 10 μήνες.Τώρα πια δεν τρώει τίποτα αλεσμένο εκτός από το μοσχάρι(που δεν το τρώει αλλά λέμε).Κιμά τρώει άνετα.Ούτε τα φρούτα τα τρώει αλεσμένα.Μόνο τις πατάτες πατάω λίγο με το πηρούνι.Πρώτη φορά ακούω τέτοια οδηγία.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

κ γω 1η φορα ακουω τετοια οδηγια τοσο που νομιζα οτι δεν καταλαβα το ποστ σου..

κ μεις 9 μηνων τρωγαμε μη αλεσμενα μετα απο την προτροπη κ της παιδιατρου αφου το παιδι ειχε κ ηδη 8 δοντια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...