Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρωει το μεσημεριανο του!


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα χρειαζομαι την βοηθεια σας. Νομιζα οτι ειχα εναν μικρο που τρωει ευκολα αλλα μαλλον δεν ειχα καταλαβει οτι τρωει μονο οτι του αρεσει. 10 μηνων ξεκινησα να προσπαθω το αυγο πνιγοταν μιας και επρεπε να ειναι βρασμενο 10 λεπτα συμφωνα με τον γιατρο λεω δεν πειραζει θα το φαει αργοτερα. Ειναι 15 μηνων σημερα ουτε καν το βαζει στο στομα του. Δεν μας αφηνε μεχρι 13 μηνων ο γιατρος να φαμε αλλα φρουτα εκτος απο μηλο μπανανα και αχλαδι ως αποτελεσμα τα βαρεθηκε και τωρα δεν τρωει τιποτα εκτος απο ελαχιστη μπανανα η μια ρογα σταφυλι η μια δυο δαγκωνιες ροδακινο η μηλο.Το γιαουρτι στην αρχη του αρεσε μετα απο λιγο ουτε να το δει. Καμοια φορα που θα του παρω θα φαει 1-2 φορες και τελος μετα για 20 μερες ουτε να το ξαναδει. Μονο τις κρεμες ανθος αραβοσιοτου τρωει σχετικα ανετα και καθε βραδυ ολο το τραχανα του(ασπρο). Το μεσημερι του μαγειρευα χωρια και το ελιωνα καθε μερα και ετρωγε μια χαρα μεχρι πριν 2 εβδομαδες που ηρθε ο παιδιατρος και ειπε να σταματησω να μαγειρευω για τον Βασιλη και να τρωει οτι κι εμεις.Να το λιωνω αλλα παντα να αφηνω κομματακια μεσα γιατι με 10 δοντια 2 εκ των οποιων τραπεζιτες τρωει ανετα τα παντα.Ετσι ξεκινησα την επομενη με φασιολακια κατι που μου φαινοταν τραβηγμενο αλλα ο γιατρος ειπε καντο οποτε και το εκανα αλλα ο Βασιλης μολις το δοκιμασε σφραγισε το στομα του.Την επομενη του μαγειρεψα κανονικα και προσθεσα λιγα οσπρια απο τα δικα μας για να εξομαλυνω λιγο την μεταβαση αλλα παλι μολις το δοκιμασα το σφραγισε. Απο τοτε 2 βδομαδες δεν τρωει μεσημεριανο εχω δωσει επικες μαχες εχω δοκιμασει τα παντα με καλο και με κακο τροπο το μονο που ζηταει ειναι στηθος γαλα και τυρι κιτρινο. Τα μονα που τρωει ανετα και φυσικα τον τραχανα το βραδυ και ψωμια πατατες τηγανιτες η γλυκο(τα δυο τελευταια αν βρεθουν στο σπιτι οχι καθε μερα). Ειμαι πολυ αγχωμενη γιατι δεν τρωει κρεας ψαρι λαχανικα ουτε και φρουτα. Εγω φταιω?Πρεπει να επειμεινω μεχρι τελους? Κλαιει και κοπανιεται οταν τον πιεζω να φαει το φτυνει αν το βαλω με το ζορι. Δεν θελω να επιστρεψω στα λιωμενα τελειως παντα αφηνω το ζυμαρικο η το ρυζι ολοκληρα αλλα πολυ μικρα.Σημερα εχω αρνηθει να τον θηλασω (αλλωστε θελω σταδιακα να κοψω τον θηλασμο) και σκεφτομαι να κοψω τον τραχανα και αν θελει ας φαει το φαγητο του. Δεν ξερω καλα κανω? Σκεφτομαι αν πεινασει να ειναι το μονο που θα βρει.... Εσεις τι λετε???:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειναι προφανες οτι λογω συνηθειας δυσκολευεται στο φαγητο, ειδικα στο δικο σας το μαγειρεμενο, ειναι πολυ συνηθισμενο προβλημα, δικιολογειται εν μερη διοτι μεχρι τωρα ηξερε να τρωει τα βρεφικα φαγητα (κρεμες, γαλα κλπ), και απλα πλεον δυσκολευεται στη μεταβαση.

 

Ενας παραγοντας που δυσκολευει τη μεταβαση (εφοσον εχετε δοντακια ομως) ειναι η αλλαγη αισθησης που εχουν στο στοματακι τους με το κανονικο φαγητο. Παρολαυτα δεν βρισκω τον λογο να μην γυρισεις στα αλεσμενα/λιωμενα αν τρωει ετσι το μωρο, ειναι ακομα μικρουλι και εχει περιθωριο να εκπαιδευτει στο κανονικο φαγητο, σταδιακα και με υπομονη θα το καταφερετε!!!

 

Μπορεις να υιοθετησεις ορισμενα κολπακια προκειμενου να κανεις λιγο παιχνιδιαρικη την κατασταση του μεσημεριανου, δλδ μπορεις με το φαγητο μπορεις να "παιξεις" κανοντας διαφορα σχηματακια κλπ, η ακομα μπορεις το φαγητο να το βαλεις διαφορετικα σκευη απο τα συνηθισμενα και να αλλαξεις ολο το σκηνικο, ισως ετσι του εξαψεις την περιεργεια και την διαθεση!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

το παιδακι σου οντως μπορει να τρωει τα παντα οπως πολυ σωστα σου ειπε και η παιδιατρος.το θεμα ειναι οτι δεν τρωει ολα τα φαγητα και βεβαιως απαιτηση δεν εχουμε να τρωει τα παντα αλλα τουλαχιστον καποια βασικα απο καθε ειδος πρεπει να προσπαθησουμε να τα τρωει....η πρωτη συμβουλη που εχω να σου δωσω ειναι οχι αγχος και νευρα....απλα διεγραψε τα αυτα απο το μυαλο σου.....οκ λοιπον φασολακια δεν τρωει!τι να κανουμε....αρακα εχεις δοκιμασει ελαφρως λιωμενο με το πιρουνακι του μαζι με καροτακι μεσα κτλ?δοκιμασε να του τριψεις και λιγο φετουλα απο πανω η το κιτρινο τυρι που τοσο λατρευει!απο κρεατακι συνηθως μπιφτεκι το τρωνε πολυ ευκολα και μπορεις να το φτιαξεις με οτι ειδους κρεας σου αρεσει(μοσχαρι'ηκοτοπουλο) απο οσπρια στις φακες βαλε και πολυ λιγο κριθαρακι μεσα....στην αρχη μπορει να μη τα φαει...προσπαθησε να τρωτε μαζι το ιδιο φαγητο την ιδια ωρα εσυ στην θεση σου και αυτος στο καρεκλακι του.οταν θα τρως κανε και ενα μμμμμμ πολυ νοστιμο.....γενικως πειραματισου πολυυυυ αλλα μην γυρισεις σε καμια περιπτωση στα αλεσμενα....εμενα η δικια μου μπορει να ετρωγε τα παντα γιατι μαγειρευα ακριβως οπως και για μας....δηλαδη οτι εβαζα και το κανονικο αλατι και τα μπαχαρικα μου οπου χρειαζοτανε και γενικως δεν εκανα αγευστα φαγητα λογω παιδιου...εγω επισης δε θα ενεδινα να του φτιαξω κατι αλλο και οποτε το εβλεπα οτι πειναει θα του αφηνα το πιατακι του σε σημειο(πχ στο τραπεζακι του σαλονιου)0δινοντας του να καταλαβει οτι το φαγακι του ειναι εκει και τον περιμενει!να εισαι σιγουρη οτι οταν θα πεινασει θα φαει και εσυ εννοειτε θα εισαι παντα παρων και θα το ωθεις πολυ ηρεμα στο να φαει εστω και δυο μπουκιτσες για αρχη.....η επομενη γνωμη που θα επαιρνα απο τον παιδιατρο θα ηταν στην περιπτωση που δεν θα αγγιζε καθολου φαγητο ουτε μια μπουκια για πανω απο 3 μερες (για το μεσημεριανο μιλαω).....γενικως πολυς πειραματισμος και καθολου μα καθολου αγχος...ενημερω σε μας:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα σου πω οτι τον πιεζεις πολυ και χωρις λογο.Οι παιδιατροι καλα κανουν και λενε οσα λενε στα περι διατροφης...απο κει και περα εσυ εισαι η μαμα και εσυ ταιζεις το παιδι το οποιο δεν ειναι ρομποτακι...θελει κι αυτο το χρονο του.Πριν2 εβδομαδες λοιπον απο κει που το παιδι ετρωγε λιωμενα και τα ετρωγε μια χαρα εσυ του του τα κοβεις.Σημερα στα ξαφνικα μεσα σε μια μερα του αρνεισαι και το γαλα.Τραχανα που ειναι και θρεπτικοτατος και τον τρωει μια χαρα το παιδι σκεφτεσαι κι αυτον να του τον κοψεις για να τον αναγκασεις να φαει με το ζορι κατι αλλο.Για μενα βιαζεσαι πολυ και τα κανεις αποτομα.15 μηνων παιδι που μεχρι πριν 15 μερες ετρωγε λιωμενα δε μπορει τοσο ευκολα να διαχειριστει στο στομα του κρεας και να το φαει...το πιθανοτερο ειναι να το μασαει και να το φτυνει.

 

Στο λεω γιατι δε θελει και πολυ να παρει το παιδι με στραβο ματι το φαγητο και να αρχισει να σου χανει βαρος και τοτε να δεις γλεντια.

Link to comment
Share on other sites

Τα φαγητά δεν του τα δίνω αλειωτα τώρα τα λιώνω απλά αφήνω παντα καποια κομματάκια πατάτας η ζυμαρικο η ρύζι ατοφειο για να μασάει και να μην αφήνεται μόνο με τα λιωμένα. Καταλαβαίνω ότι το κρέας ειναι σκληρο. Το πρόβλημα μου ειναι ότι αρνείται να δοκιμάσει το οτιδήποτε χωρίς να ξέρει καν αν ειναι λιωμένο η όχι. Είπε ο γιατρός όχι πισωγυρίσματα. Εσείς μου προτείνετε να ξαναρχίσω τα λιωμένα δηλαδή; ειναι πολυ πεισματάρης και φοβάμαι πως αν κανω πίσω κάθε στιγμη που θα ξαναπροσπαθησω πάλι θα αντιμετωπίσω τα ίδια. Να μην προσπαθήσω το βράδυ πάλι με το μεσημεριανό του;;; πάλι τραχανά να του δώσω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα φαγητά δεν του τα δίνω αλειωτα τώρα τα λιώνω απλά αφήνω παντα καποια κομματάκια πατάτας η ζυμαρικο η ρύζι ατοφειο για να μασάει και να μην αφήνεται μόνο με τα λιωμένα. Καταλαβαίνω ότι το κρέας ειναι σκληρο. Το πρόβλημα μου ειναι ότι αρνείται να δοκιμάσει το οτιδήποτε χωρίς να ξέρει καν αν ειναι λιωμένο η όχι. Είπε ο γιατρός όχι πισωγυρίσματα. Εσείς μου προτείνετε να ξαναρχίσω τα λιωμένα δηλαδή; ειναι πολυ πεισματάρης και φοβάμαι πως αν κανω πίσω κάθε στιγμη που θα ξαναπροσπαθησω πάλι θα αντιμετωπίσω τα ίδια. Να μην προσπαθήσω το βράδυ πάλι με το μεσημεριανό του;;; πάλι τραχανά να του δώσω;

 

εγω αυτο θα εκανα...θα προσπαθουσα να του δωσω το μεσημεριανο του εστω και το βραδυ....οι γνωμες διειστανται....πιστευω 15 μηνων ειναι πολυυυυ μεγαλος για λιωμενα.δεν πιεζουμε βεβαια το παιδι ουτε εχουμε την απαιτηση να φαει αμεσως ολο του το φαγητο.θελει τακτ και υπομονη γιαυτο και τα τονισα στο ποστ μου.....οτι νομιζεις κουκλιτσα μου αλλα συμφωνω και εγω με τον παιδιατρο σου που αν δε συμφωνουσα παλι θα το ελεγα;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα.η αλήθεια είναι πως η μετάβαση από τα αλεσμένα στα στερεά είναι δύσκολη και απαιτεί κάποιο χρόνο. και φυσικά η ποσότητα που τρώνε από τις στερεές στην αρχή δεν είναι μεγάλη (μιλάω για 4-5 μπουκιές). εγώ ξεκίνησα από τις τροφές που ήξερα ότι του αρέσουν και πάντα σε μορφή σούπας στην αρχή. π.χ. ζυμαρικό (αστεράκι ή αλλό παρόμοιο) με κρέας. άφηνα μπόλικο ζουμί και πέρναγα από το μούλτι το κρέας ίσα ίσα να γίνει μικρά κομματάκια. εγώ θα σου πρότεινα να μην παρατήσεις την προσπάθεια με το μεσημεριανό αλλά ούτε να του σταματήσεις τον τραχανά το βράδυ.θέλει προσπάθεια αλλά θα τα καταφέρετε στο τέλος. αν του αρέσουν τα ψωμιά μπορείς να του φτιάξεις αυγοφέτες, να τις κόψεις σε κομματάκια και να του το δώσεις. γενικά πειραματίσου λίγο και κάποια στιγμή θα αρχίσει να τρώει!

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι ενα διαστημα ετρωγε μισο τοστ καθε πρωι με τυρι και ζαμπον και αυγοφετα ειχα φτιαξει κι ετρωγε ενα δυο κομματακια για αυτο μου ειπε και ο γιατρος να κοψω τα αλεσμενα οτι αφου τρωει τοστ μπορει να φαει τα παντα. Μαλιστα μια μερα του εφτιαξα μπιφτεκι και πατατες τηγ. και εφαγε 4 μουκιτσες σκετο μπιφτεκι και μετα που του εδωσα πατατες με μπιφτεκι εφαγε αλλες τρεις μπουκιτσες αλλα οταν φτιαχνω σουπιτσες δεν τις δεχεται με τιποτα! Μαλιστα πριν λιγο ο αντρας μου το εδωσε ασπραδι αυγου βρασμενο το πηρε στο χερι και εφαγε σχεδον μισο. Γενικα τρωει οτι μπορει να πιασει με το χερι του. Και αναρωτιεμαι μηπως να κοψω τις σουπες? Να φτιαχνω το κρεατακι βραστο και ζυμαρικα πενες ας πουμε για να τα τρωει μονος του? αλλα με τα λαχανικα τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι ενα διαστημα ετρωγε μισο τοστ καθε πρωι με τυρι και ζαμπον και αυγοφετα ειχα φτιαξει κι ετρωγε ενα δυο κομματακια για αυτο μου ειπε και ο γιατρος να κοψω τα αλεσμενα οτι αφου τρωει τοστ μπορει να φαει τα παντα. Μαλιστα μια μερα του εφτιαξα μπιφτεκι και πατατες τηγ. και εφαγε 4 μουκιτσες σκετο μπιφτεκι και μετα που του εδωσα πατατες με μπιφτεκι εφαγε αλλες τρεις μπουκιτσες αλλα οταν φτιαχνω σουπιτσες δεν τις δεχεται με τιποτα! Μαλιστα πριν λιγο ο αντρας μου το εδωσε ασπραδι αυγου βρασμενο το πηρε στο χερι και εφαγε σχεδον μισο. Γενικα τρωει οτι μπορει να πιασει με το χερι του. Και αναρωτιεμαι μηπως να κοψω τις σουπες? Να φτιαχνω το κρεατακι βραστο και ζυμαρικα πενες ας πουμε για να τα τρωει μονος του? αλλα με τα λαχανικα τι να κανω?

 

οποτε τρωει το παιδακι!και οι 3 μπουκιτσες μια χαρα ειναι για αρχη...το κρεατακι γιατι δεν το μαγειρευεις λεμονατο με ολα τα παρεμφερει μεσα οπως θα το εκανες και για σας?γιατι εμενα το βραστο μου ακουγετε ανοστο....μην μπερδεθεσαι με 6 μηνων μωρο που ουυτε αλατι δε βαζουμε....τα λαχανικα ειναι δυσκολο κομματι γιαυτο και εσυ θα του τα δοκιμασεις ολα και οποιο του αρεσει για αρχη....δεν πειραζει ας πουμε αν δε φαει φασολακια αλλα ας φαει ας πουμε αρακα....ή κολοκυθακι γεμιστο με κιμα ή βραστο με λιγο λεμονι....ωραια λυση για σουπιτσα ειναι η κοτοσουπα....βαλε λιγο ρυζακι παραπανω- μαδησε και το κρεατακι μεσα-καντη και αυγολεμονο και μια χαρα θα τρωει σιγα σιγα!μην βιαζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

αααα και επειδη βλεπω οτι τρελαινετε για πατατα τηγανιτη εννοειται οτι θα φαει απλα καλυτερα ειναι να τις βαζεις στο φουρνο ραντιζοντας απο πανω με λιγο ελαιολαδο και γινονται σαν τηγανιτες!τις κοβεις οπως θα τις εκοβες κανονικα για τηγανιτες πατατες;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον κοριτσια ο μικρος πειναγε εφαγε την πρωτη κουταλια και τελος δεν τρωει αλλο....οποτε για να μην μεινει νηστικος και το ριξει μονο στο γαλα του φτιαχνω τραχανα.....:-(

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι ενα διαστημα ετρωγε μισο τοστ καθε πρωι με τυρι και ζαμπον και αυγοφετα ειχα φτιαξει κι ετρωγε ενα δυο κομματακια για αυτο μου ειπε και ο γιατρος να κοψω τα αλεσμενα οτι αφου τρωει τοστ μπορει να φαει τα παντα. Μαλιστα μια μερα του εφτιαξα μπιφτεκι και πατατες τηγ. και εφαγε 4 μουκιτσες σκετο μπιφτεκι και μετα που του εδωσα πατατες με μπιφτεκι εφαγε αλλες τρεις μπουκιτσες αλλα οταν φτιαχνω σουπιτσες δεν τις δεχεται με τιποτα! Μαλιστα πριν λιγο ο αντρας μου το εδωσε ασπραδι αυγου βρασμενο το πηρε στο χερι και εφαγε σχεδον μισο. Γενικα τρωει οτι μπορει να πιασει με το χερι του. Και αναρωτιεμαι μηπως να κοψω τις σουπες? Να φτιαχνω το κρεατακι βραστο και ζυμαρικα πενες ας πουμε για να τα τρωει μονος του? αλλα με τα λαχανικα τι να κανω?

 

Δεν ειπε κανεις οτι δεν μπορει να φαει κανονικο φαγητο εφοσον τρωει τοστ κλπ, αλλα προκειμενου να μεινει νηστικο μπορεις να δωσεις παλι αλεσμενα/λιωμενα!!!

 

Γιατι να κοψεις τις σουπες??? μπορεις αν θελεις να τις κανεις πιο πηχτες. Επισης μπορεις οτι κανεις με τα ζυμαρικα να κανεις και μετα λαχανικα, "παιξε" λιγο με το φαγητο του για να δεις αντιδρασεις. Κανε πχ κρεατακι με λαχανικα (το γνωστο σε ολους μας βραστο), απλα επειδη το κρεας εχει ινες ισως δυσκολευεται στο μασημα, αλλα σταδιακα θα συνηθισει, ωστοσο μπορεις να βαλεις ζωμο και να το περασεις απο το μπλεντερ για να γινει πιο απαλο για το στοματακι του!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε κανονικα φαγητο..κρεατακι κοκκινιστα η λεμονατο με λαχανικα μεσα και στη σαλτσουλα μεσα βαλε τραχανα να φαει.Μια χαρα θα παρει τις βιταμινουλες κι ετσι απο τη σαλτσουλα κι ας μη φαει το κρεας..Αστα τα βραστα και τα αναλατα...κανονικο φαγητο οπως τρωτε κι εσεις.Αν δεν τρωει το αυγο φροντισε να το τρωει εμμεσως...φτιαξε φαγητα αυγοκομμενα, μεσα στην ανθος αραβοσιτου που τρωει βαλε και αυγο.Βρασε λαχανικα καροτακι, μπροκολο, ντοματουλα σε κομματακια μικρα βαλτα σε ενα πιατακι και αστον να δοκιμασει μονος του...βαλε και ενα πιρουνακι και αστον να παρει μονος του οτι θελει χωρις να τον ταιζεις εσυ.Βαλτα στο πιατο σε ωρα ασχετη που παιζει...οχι για μεσημεριανο και αστον να πειραματιστει μονος του.Την ωρα που τρως εσυ αστον να δοκιμασει απο το φαγητο σου κομματακια.

 

Ως προς τα λιωμενα τωρα...το αν θα του δωσεις παλι η οχι εξαρταται πρωτον απο το ποσο τρωει και αν τρωει το παιδι.Εγω γενικα δεν ειμαι του εξαναγκασμου.Ο γιος μου ειναι 2 και φρουτα δεν τρωει...ε πολλες φορες του κανω φρουτοκρεμα λιωμενη.Εγω προτιμω να τα φαει λιωμενα παρα να μην τα φαει καθολου.ομοιως και τα οσπρια.Βασικα δοκιμαζεις και αναλογως πραττεις.Μην εισαι απολυτη οτι δεν πρεπει να ξαναφαει τπτ λιωμενο και μη προσπαθεις με το ζορι να τον κανεις να φαει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δυο βδομάδες τώρα εχω δοκιμάσει τα παντα. Κατ' αρχήν σε οποίο φαγητό εβαλα ντομάτα όχι μόνο δεν το δοκιμάζει αλλα από την τσαντίλα του μου αδειάζει το κουταλι κατω. Λες και κατι παθαίνει με το κόκκινο...φταινε εκείνα τα φασολάκια? Μπορεί γιατί μέχρι τότε έβαζα φρέσκια ντομάτα στο φαγακι του και το έτρωγε. Αλάτι βάζω και προσπαθω παντα να ειναι νόστιμο. Σουπιτσες μοσχάρι κοτόπουλο με πατάτα καρότο και χυλόπιτα ή ζυμαρικο η ρύζι. Το ψάρι τα ίδια. Οτιδήποτε σουποειδες με κομματάκια μέσα δεν το αγγίζει. Μια μέρα έφαγε τελείως λιωμένο την δεύτερη που προσπάθησα λιωμένο τελείως μέσα σε αυτές τις 2 εβδομάδες. Μια μέρα που έφτιαξα το μπιφτέκι έφαγε. Δεν το ξαναεκανα όμως γιατί ήθελα να φάει κοτόπουλο και ψάρι τις επόμενες. Να του δώσω να φάει μόνος δεν εχω δοκιμάσει θα το κανω αύριο (λαχανικά και κρέας) θα προσπαθήσω ότι μπορώ. Το σίγουρο ειναι ότι όσες φορες τον εχω πιέσει καταλήγουμε με πολλά κλάματα. Δεν το θέλω αλλα θεωρώ και απαράδεκτο τοσο μικρό παιδί τοσο πείσμα... Είναι φυσιολογικό;;; Δεν βρισκω το λόγο να μην τρώει το φαγητό του. Το δικό μας ούτε να το δοκιμάσει....Του έδινα σημερα να δοκιμάσει ρύζι από γεμιστά τιποτα... Ούτε στο χειλακι του! Και αυτό που με τρελαίνει ειναι ότι δεν τα δοκιμάζει καν!!! Απόψε που δοκίμασε δεν έφαγε δεύτερη και με το που βλέπει τον τραχανά γέλασε και κατασπαραξε ένα πιάτο!!! Τι του λες και τι του κανείς!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάντως με τους τραχανάδες και τα ζυμαρικά γεμίζει το στομάχι του και χάνει τις πολύτιμες τροφές που είναι το κρέας και τα λαχανικά. Δέ λέω να μείνει νηστικό σε καμία περίπτωση αλλά να δοκιμάσεις διαφορους συνδιασμούς και θα μάθεις τι του αρέσει. Αν του αρέσουν τα φαγητά που μπορεί να φάει στο χέρι κανε κεφτεδάκια και τα λαχανικά μαγείρεψέ τα σε μεγάλα κομμάτια για να μπορεί να τα πιάσει. Και αυγόφετες όπως είπε μια κοπέλα πιο πάνω. Για τα αλεσμένα δεν ξέρω τι θα έκανα, αν δεν τρώει κρέας με κανέναν άλλο τρόπο αναγκαστικά το αλέθεις. Επίσης καλό θα ήταν να τρώς κι εσύ μαζί του. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δυο βδομάδες τώρα εχω δοκιμάσει τα παντα. Κατ' αρχήν σε οποίο φαγητό εβαλα ντομάτα όχι μόνο δεν το δοκιμάζει αλλα από την τσαντίλα του μου αδειάζει το κουταλι κατω. Λες και κατι παθαίνει με το κόκκινο...φταινε εκείνα τα φασολάκια? Μπορεί γιατί μέχρι τότε έβαζα φρέσκια ντομάτα στο φαγακι του και το έτρωγε. Αλάτι βάζω και προσπαθω παντα να ειναι νόστιμο. Σουπιτσες μοσχάρι κοτόπουλο με πατάτα καρότο και χυλόπιτα ή ζυμαρικο η ρύζι. Το ψάρι τα ίδια. Οτιδήποτε σουποειδες με κομματάκια μέσα δεν το αγγίζει. Μια μέρα έφαγε τελείως λιωμένο την δεύτερη που προσπάθησα λιωμένο τελείως μέσα σε αυτές τις 2 εβδομάδες. Μια μέρα που έφτιαξα το μπιφτέκι έφαγε. Δεν το ξαναεκανα όμως γιατί ήθελα να φάει κοτόπουλο και ψάρι τις επόμενες. Να του δώσω να φάει μόνος δεν εχω δοκιμάσει θα το κανω αύριο (λαχανικά και κρέας) θα προσπαθήσω ότι μπορώ. Το σίγουρο ειναι ότι όσες φορες τον εχω πιέσει καταλήγουμε με πολλά κλάματα. Δεν το θέλω αλλα θεωρώ και απαράδεκτο τοσο μικρό παιδί τοσο πείσμα... Είναι φυσιολογικό;;; Δεν βρισκω το λόγο να μην τρώει το φαγητό του. Το δικό μας ούτε να το δοκιμάσει....Του έδινα σημερα να δοκιμάσει ρύζι από γεμιστά τιποτα... Ούτε στο χειλακι του! Και αυτό που με τρελαίνει ειναι ότι δεν τα δοκιμάζει καν!!! Απόψε που δοκίμασε δεν έφαγε δεύτερη και με το που βλέπει τον τραχανά γέλασε και κατασπαραξε ένα πιάτο!!! Τι του λες και τι του κανείς!!!

 

 

 

γράφαμε μαζι! η γνώμη μου είναι να μην τον πιέζεις τόσο πολύ και να βάζει τα κλάματα... βάλτον λίγο σε πειρασμό να δοκιμάσει, άσε το πιάτο του κάπου που θα το βλέπει και θα έχει πρόσβαση όπως είπε και μια άλλη κοπέλα...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν ανέφερα ότι το μεσημέρι που δεν τρώει μολις κατεβαίνει από το καρεκλι έρχεται απευθείας για θηλασμό γιατί πεινάει και τι να κανω;;;κλαίει και προσπαθεί να μου σηκώσει τη μπλούζα κι εγώ θέλω να μείωσει

τους θηλασμους σταδιακά για να το κόψουμε αλλα η συμπεριφορά του έχει ως αποτέλεσμα να θηλαζουμε συνεχεια γιατί ποσο τον πιάνει το σκέτο το γάλα;;; και αντί να μειώνεται η παραγωγή τελικά αυξάνεται και αντί να απομακρύνεται ο μικρός από το στήθος να το θελει πιο πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν αφήσω το πιάτο κάπου το πιθανότερο ειναι να το αδειάσει κατω απλά θα δοκιμάσω αυτό με τα μεγάλα κομμάτια λαχανικά και κρέας να το τρώει μόνος του. Κι εγώ είμαι πολυ στεναχωρημενη γιατί σκέφτομαι ότι πλησιάζει χειμώνας και με τη διατροφη που έχει αν συνεχίσει ετσι θα ειναι άρρωστος συνεχεια. Πέρσυ μια φορα αρρώστησε αλλα αν δεν τρώει κρέας ψάρι λαχανικά φρούτα πως θα δυναμώσει τις άμυνες του οργανισμού του;;; πρόβλημα βάρους δεν είχαμε ποτέ ειναι ανεπτυγμένο μωρό 84 εκ. ύψος αλλα από βάρος έχουμε πάρει μισό κιλό το τελευταίο 5μηνο. Είναι 12 κιλά. Ο γιατρός λέει ότι ειναι εντάξει και το βλέπω από τις καμπύλες αλλα αγχώνομαι...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο μικρός από ότι φαίνεται δεν θελει σούπες. Σημερα που του έφτιαξα πάλι τιποτα μάλιστα την ελιωσα πάλι τιποτα. Είχα φτιάξει και μπιφτέκι με μακαρόνια από τα δικά μας έφαγε σχεδόν μισό μπιφτέκι και μια χούφτα μακαρόνια. Ήθελε να τρώει μόνος του με το χεράκι η να τον βοηθάω εγώ αν δεν τα κατάφερνε!!! Μαλλον μεγάλωσε ο μικρός μου και θελει ανεξαρτησία! Θα δοκιμάσω αύριο και με βραστά καρότα πατάτα και ότι άλλο βρω...Τουλαχιστον μέχρι να αναζητήσει πάλι τις σούπες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο μικρός από ότι φαίνεται δεν θελει σούπες. Σημερα που του έφτιαξα πάλι τιποτα μάλιστα την ελιωσα πάλι τιποτα. Είχα φτιάξει και μπιφτέκι με μακαρόνια από τα δικά μας έφαγε σχεδόν μισό μπιφτέκι και μια χούφτα μακαρόνια. Ήθελε να τρώει μόνος του με το χεράκι η να τον βοηθάω εγώ αν δεν τα κατάφερνε!!! Μαλλον μεγάλωσε ο μικρός μου και θελει ανεξαρτησία! Θα δοκιμάσω αύριο και με βραστά καρότα πατάτα και ότι άλλο βρω...Τουλαχιστον μέχρι να αναζητήσει πάλι τις σούπες.

 

το παιδακι μπορει να τις εχει βαρεθει τις σουπες:)εχει αποψη το παιδι!θελει γευσεις καινουργιες!θελει τα δικα σας...μην κολλας στις σουπες!καποια στιγμη θα τις ξαναφαει και αυτες!καντου του παιδιου ενα ωραιο παστιτσιο στο οποιο μπορεις να βαλεις και λαχανικα μεσα και θα γινει χαμος!!μια αλλη τελεια ιδεα ειναι οι πιτες:P:pμικρα κομματακια με καθε ειδους γεμιση και ολα κομπλε:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αν αφήσω το πιάτο κάπου το πιθανότερο ειναι να το αδειάσει κατω απλά θα δοκιμάσω αυτό με τα μεγάλα κομμάτια λαχανικά και κρέας να το τρώει μόνος του. Κι εγώ είμαι πολυ στεναχωρημενη γιατί σκέφτομαι ότι πλησιάζει χειμώνας και με τη διατροφη που έχει αν συνεχίσει ετσι θα ειναι άρρωστος συνεχεια. Πέρσυ μια φορα αρρώστησε αλλα αν δεν τρώει κρέας ψάρι λαχανικά φρούτα πως θα δυναμώσει τις άμυνες του οργανισμού του;;; πρόβλημα βάρους δεν είχαμε ποτέ ειναι ανεπτυγμένο μωρό 84 εκ. ύψος αλλα από βάρος έχουμε πάρει μισό κιλό το τελευταίο 5μηνο. Είναι 12 κιλά. Ο γιατρός λέει ότι ειναι εντάξει και το βλέπω από τις καμπύλες αλλα αγχώνομαι...

 

Γιατι βρε κοριτσι μου δεν βαζεις το κρεας, κοτοπουλο, ψαρι στη σουπα??? γιαυτο σε ρωτησα στο προηγουμενο μηνυμα γιατι να κοψεις τις σουπες??? υποθετωντας οτι εννοεις να κοψεις ψαροσουπα, κοτουσουπα, χορτοσουπα, κρεατοσουπα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι η πίεση γενικά δεν οφελεί. Συνήθως, τα παιδάκια μας μας δείχνουν από μόνα τους πότε είναι έτοιμα για τις εκάστοτε αλλαγές. Εμένα έκοψε τα αλεσμένα 20 μηνών. Και μου έλεγε η παιδίατρος από 12 μηνών να της τα κόψω. Προσπάθησα, ξαναπροσπάθησα, τίποτα η μικρή. Δεν ήθελε κομματάκια (στο φαγητό, ε, γιατί τόστ, μπισκότα, μπανάνες, κλπ. τα έτρωγε μια χαρά ολόκληρα). Ε, και; Σιγά μην έσκαγα. Μια μέρα απλά αρνούνταν τα αλεσμένα κι εκεί κατάλαβα.... Θέλει κανονικό φαγητό. Καθάρισε από πάνα στους 28 μήνες. Η παιδίατρος μου έλεγε να αρχίσω από 3 μήνες νωρίτερα. Και προσπάθησα και ξαναπροσπάθησα και έπλενα 500 βρακιά τη μέρα, γιατί το παιδί απλά δεν ήθελε. Μέχρι που ένα πρωί δεν ήθελε πάνα από μόνη της κυριολεκτικά. Τέλος η πάνα. Σκασίλα μου, βέβαια, κι αν είχε την πάνα και μέχρι 3 χρονών.

Πάντως για τα φαγητά να ξέρεις ότι κι εμένα κατά καιρούς δε θέλει τα κοκκινιστά και μετά από λίγο καιρό τα τσακίζει. Δεν ήθελε το αυγό για κανένα λόγο τώρα δεν το χορταίνει, κλπ. Συνήθως σε αυτές τις ηλικίες δεν εχούν ακόμη σαφείς γευστικές προτιμήσεις μια έτσι μια γιουβέτσι. Και συνήθως για να φάνε κανονικά ένα φαγητό χρειάζονται αρκετές φορές δοκιμής για να το συνηθίσουν. Και για τις σούπες....η δικιά μου σχεδόν 1 χρόνο (από τότε που έκοψε τα αλεσμένα) δεν είχε φάει ξανά σούπα. Την προηγούμενη εβδομάδα έφαγε 2 φορές!!!!!!!!!!!!!!!!

Υπομονή κι επιμονή!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν μιλαω για σουπες εννοειτε οτι αναφερομαι σε κοτοπουλο μοσχαρι και ψαρι με λαχανικα και ζυμαρικα. Και σημερα παλι νηστικος εμεινε ουτε τα λαχανικα εφαγε αν και του τα εβαλα κομματακια μολις τα εβαλε στο στομα του τα εβγαλε. Πρωτη επαφη ειναι θα ξαναδοκιμασω αυριο.Σκεφτομαι βεβαια μηπως του τα φτιαξω σε μορφη κεφτε μαζι με κοτοπουλακι. Θα προσπαθησω αυριο και βλεπουμε.....

Link to comment
Share on other sites

οταν μιλαω για σουπες εννοειτε οτι αναφερομαι σε κοτοπουλο μοσχαρι και ψαρι με λαχανικα και ζυμαρικα. Και σημερα παλι νηστικος εμεινε ουτε τα λαχανικα εφαγε αν και του τα εβαλα κομματακια μολις τα εβαλε στο στομα του τα εβγαλε. Πρωτη επαφη ειναι θα ξαναδοκιμασω αυριο.Σκεφτομαι βεβαια μηπως του τα φτιαξω σε μορφη κεφτε μαζι με κοτοπουλακι. Θα προσπαθησω αυριο και βλεπουμε.....

 

Οποτε δεν ειναι οτι βαρεθηκε τις σουπιτσες η οτιδηποτε αλλο, απλα μαλλον συμπεραινω αυτο που σου εγραψα εξ'αρχης, οτι το μωρακι σου δεν ειναι "του φαγητου", επειδη εχει συνηθισει σε αλλες μορφες σητισης. Μη σε στεναχωρει ομως αυτο (αν οντως ισχυειαυτο που εικαζω), θα διορθωθει εστω και ελαχιστα με την παροδο του χρονου. Ωστοσο οχι αγχος, οχι πιεση και ολα θα ερθουν απο μονα τους, απλα εσυ εισαι εκει και καθοδηγεις, δεν επιμενεις ομως, για να μην εχεις τα αντιθετα αποτελεσματα και μαλιστα χρονια!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...