Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος και ύψος


Recommended Posts

Κ. Χριστόπουλε, η κορη μου ειναι 15 χρονων και αδιαθετησε στα 13. Εγω εχω υψος 1.65 κι ο συζυγος 1.75. Η μικρη ομως δεν εχει φτασει το προβλεπομενο υψος και ειναι 1.54. Προσφατα μετρησαμε την οστικη της ηλικια και ειναι 2 χρονια μεγαλυτερη από την κανονικη. Εχει κανονικη τριχοφυια και μικρο στηθος, γενικα δεν ειναι αρκετα ανεπτυγμενη, ούτε και ο κυκλος της σταθερος. Πιστευετε πως θα φτασει το προβλεπομενο υψος ή πως τουλαχιστον θα παρει καποια εκατοστα ακόμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 140
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

παιδιά δεν ξέρω τί λέτε εσείς αλλά και εγώ και η κόρη μου με το που αδιαθετήσαμε σταματήσαμε να ψηλώνουμε με τους ίδους ρυθμού! σήμαδί ότι έρχεται η περίοδος??? απότομο ύψος! μετά την περίοδο??? λίγοι πόντοι, σιγά σιγά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ....ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΠΑΣΕΚΤ ΣΤΗΝ ΜΟΛΙΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΕΦΗΒΕΙΑ (ΑΡΧΗ ΣΤΗΘΟΥΣ )10ΕΤΩΝ ΚΑΙΑΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ ΥΨΟΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

:-P
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εαν έχει ασχοληθέι κάποιος με αυξηντικη ορμόνη, ή εάν διαβάσει αυτό ο ειδικός ευχαριστώ όπως με διαφωτίσει

 

Μάλλον θα πρέπει να πάρουμε την απόφαση για θεραπεία με αυξηντική ορμόνη. αλλά έχουμε πολλούς δισταχμούς. Παλία αυτή η ορμόνη ήταν ζωοτικης προέλευσης και προκάλεσε πολλές ασθένειες και θανάτους. τώρα ακόμη γίνοναι δικαστήρια στην Γαλλία για αυτο. Εδώ και 20 χρόνια χορηγήται συνθετική ορμόνη αλλά ιατρικές μελέτες δεν έχουν βγεί αρκετές ακόμη. Τελικά είναι ασφαλείς η όχι η αυξηντική ορμόνη???????

 

Δίαβασα στο διαδίκτιο μία ευρωπαικη έρευνα με συμπέρασμα ότι το ποσοστό θανάτου σε πλυθισμό που είχε πάρει αυξηντική ορμόνη ήταν μεγαλύτερο από σε αντίστοιχο φύσιολογικό πλυθισμό. Αλλού δίαβασά ότι δεν είναι ακριβός ετσι ναι μεν αλλά.

 

Τελικά τι κάνουμε εμείς με τα παιδία μας?? Ποιοί κύδινοί υπάρχουν με αυτές τις ορμόνες?? τώρα? όταν μεγαλώσουν? όταν γεράσουν (όπως καρδιακές ασθένεις, καρκίνο, κλπ)??

 

Έχω αγχοθεί πολύ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ....ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΠΑΣΕΚΤ ΣΤΗΝ ΜΟΛΙΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΕΦΗΒΕΙΑ (ΑΡΧΗ ΣΤΗΘΟΥΣ )10ΕΤΩΝ ΚΑΙΑΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ ΥΨΟΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

 

Δες σε ένα φόρουμ τι βρήκα και στην πράξη συμφωνώ και εγώ αν και επιστημονικά είμαι

ατεκμηρίωτη...

 

 

 

''Πρέπει να πω, ότι προέρχομαι από οικογένεια γιγάντων. Ο πατέρας μου είναι 1,67 η μητέρα μου 1,55 και ο ψηλότερος απ`όλους τους υπόλοιπους κοντινούς συγγενείς είναι 1,78.

Εγώ είμαι 1,91 (όχι ιδιαίτερα ψηλός, αλλά σε σχέση με τους υπολοίπους της οικογένειας είμαι γίγαντας...).

 

Πιστεύω ακράδαντα ότι στο ύψος μου συνέβαλε τα μέγιστα, η μπασκετική προπόνηση και τα χρόνια στο μπάσκετ γενικότερα...

 

Είναι γεγονός ότι σε μικρές ηλικίες με την σωστή άσκηση, μπορούμε να βοηθήσουμε τον οργανισμό στην ανάπτυξη και είναι αποδεδειγμένο ότι το μπάσκετ ψηλώνει...

 

Ίσως βοηθήσει αυτό, ενασχόληση με τέτοιου είδους άθλημα. Ιδιαίτερα το μπάσκετ, αλλά έχω ακούσει ότι και το βόλει βοηθά...

 

Όμως μη ξεχνάμε ότι η κοπέλα είναι μόλις 17 χρονών και αν ο κύκλος της έχει έρθει φυσιολογικά και όχι πολύ νωρίς, στα επόμενα χρόνια θα πάρει ακόμα μερικούς πόντους...''-----------http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5892-%CE%91%CF%83%CE%BA%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%8D%CE%BE%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%8D%CF%88%CE%BF%CF%85%CF%82--------------------------------------------------------------------------------

 

Η γνώμη μου:

 

Το μονόζυγο, το κρέμασμα από το μονόζυγο συγκεκριμένα, είναι επίσης βοηθητικό για το παιδί για το ύψος, ανεπίσημα και μη επιστημονικά τεκμηριωμένο. Τα άλλα αθλήματα, όπως το μπάσκετ και το βόλλευ, αν και επιστημονικά δε θα βρεις υποστηρικτές ότι βοηθάνε, ωστόσο στην πράξη,πολλοί το υποστηρίζουν.

 

Και εγώ βλέπω παιδιά στο σχολείο μου που έχουν κερδίσει πολλούς πόντους από το μπάσκετ αλλά και τα κορίτσια που επίσης ξεπετάγονται, όμως όλα αυτά μπορεί να είναι αποκλειστικά γονιδιακό. Ή κατά ένα μεγάλο μέρος γονιδιακό και λίγο τα αθλήματα αλλά και πάλι επιστημονικά ατεκμηρίωτο το τελευταίο, γιατί η επιστήμη δεν υποστηρίζει ότι τα αθλήματα βοηθούν, όσο το έχω ερευνήσει.

 

Προσωπικά εμείς που έχουμε μεγάλο πρόβλημα ύψους,χωρίς να έχουμε πρόβλημα με την αυξητική ορμόνη όμως, το ένα το παιδί το στέλνω στο volley και το άλλο στο μπάσκετ, για να βοηθηθούν. Μπορεί τελικά να μη συμβεί τίποτε που να τα βοηθήσει στο ύψος, όμως ο αθλητισμός κάνει καλό και κοινωνικοποιεί, οπότε κέρδος μόνο θα δω.Και αν τις βοηθήσει, ακόμα περισσότερο κέρδος. Εξαντλώ κάθε πιθανότητα από αυτήν την πλευρά τουλάχιστον! ;)

 

Στην αναπτυξιολόγο που πάμε, μας εξετάζουν το στήθος για να δούνε αν είναι εφηβικό. Παρακολουθούν την ανάπτυξή του στήθους και όχι μόνο (και οστική μάζα-δε θυμάμαι αν έχουμε και εξέταση αίματος σε λίγο που θα πάμε πάλι) ώστε να επέμβουν ορμονικά για αναστολή της περιόδου.

 

Δηλαδή το στήθος μπορεί να φαίνεται να μεγαλώνει αλλά την ορμονική αύξηση του, που θα σημάνει και την έναρξη της περιόδου, τη διαγιγνώσκει ο γιατρός, όπως κατάλαβα.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κύριε Χριστόπουλε καλησπέρα. Η κόρη μου 10 ετών και 6 μηνών εμφάνισε σήμερα τα πρώτα σημάδια περιόδου. Καφέ σταγόνες (πολύ λίγες) αλλά χωρίς αμφιβολία πρόκειται για περίοδο. Δεν πονάει καθόλου. Είχε όλα τα χαρακτηριστικά δηλαδή τρίχες στο εφηβαίο, λίγες στη μασχάλη, στήθος κτλ. Απλά μου έκανε εντύπωση ότι είναι η πρώτη από όλες τις συνομήλικες της που ξέρουμε που της ήρθε περίοδος παρά που ο σωματότυπός της είναι πολύ αδύνατος. Είναι 156 εκ. και μόνο 35 κιλά. Επίσης εμένα μου είχε έρθει σε ηλικία 13 ετών. Αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό το ότι έχει μόνο λίγες καφέ σταγόνες και πότε θα αποκτήσει φυσιολογική ροή. Από προηγούμενες απαντήσεις σας είδα ότι η έναρξη της περιόδου είναι φυσιολογική μετά τα 9 απλά μας ήρθε λίγο ουρανοκατέβατο γιατί είναι μικρή, εμένα μου ήρθε πιο μεγάλη και είναι φοβερά αδύνατη. Τώρα για το ύψος ελπίζω να μην επηρεαστεί. Εγώ είμαι 173 και ο πατέρας της 187. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Και πάλι ευχαριστώ

Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε οτι δεν είναι κανονική περίοδος αλλά τα προεόρτια (και τις τρεις αυτές μέρες παρέμεινε στις καφέ βλέννες και σταγονίτσες και καθόλου αίμα. τώρα έχουν τελειώσει και αυτά).Μου είπε οτι είναι ένδειξη πως μέσα στο επόμενο εξάμηνο θα αδιαθετήσει πλέον κανονικά. Στο διάστημα αυτό μάλιστα, θα δω -είπε- μια έκρηξη ανάπτυξης με όλα τα δευτερογενή (τριχοφυια, στήθος κλπ)

Δεν είναι οτι ανησυχώ -αλλοίμονο- αλλά σκεφτόμουν μήπως ανασταλεί η ανάπτυξή της. Χίλια ευχαριστώ σε όλες σας

 

Ξέρω ότι περάσαν χρόνια από το μήνυμά σου αλλά επειδή ακριβώς το ίδιο έγινε με την κόρη μου, δηλαδή δύο μέρες μόνο ελάχιστα καφέ υγρά και εμένα ο γυναικολόγος μου είπε ότι είναι προεόρτια ήθελα να σε ρωτήσω πόσο καιρό τελικά μετά της ήρθε κανονική περίοδος και τι έγινε με την ανάπτυξή της μικρής. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...
Αγαπητή φίλη,

 

αυτό που πρέπει να ξέρουμε όλοι είναι ότι, στο μέσο όρο των γυναικών, η αύξηση του ύψους συνεχίζεται μετά την εμφάνιση της περιόδου αλλά με μικρότερο ρυθμό και σταματά μετά από λίγο καιρό. Ο μέσος όρος των γυναικών μετά την εμφάνιση της περιόδου κερδίζουν ακόμα περίπου 5-10 εκατοστά. Φυσικά, υπάρχουν και εξαιρέσεις όπως αναφέρουν και οι άλλες μας φίλες. Το πιθανότερο από γενετικής πλευράς, είναι η κόρη να φτάσει κάπου μεταξύ 170 και 175 εκατ.

 

Η ηλικία των 13 ετών είναι απόλυτα φυσιολογική για να εμφανιστεί η περίοδος και δεν πρέπει να σε ανησυχεί.

 

Φιλικά,

Παναγιώτης Χριστόπουλος MD, MSc, PhD, IFEPAG

Μαιευτήρας Γυναικολόγος

Ειδικός Παιδογυναικολόγος

κυριε Παναγιωτη,

η κορη μου εχει περιοδο της ηρθε πριν ενα μηνα ηταν 1,45 ειναι περιεργο γιατι ειναι κοντη σχετικα με την ηλικια της αλλα εχει τριχες και στηθος ανυσηχω αραγε να ψηλωσει αλλο θελει να φτασει περιπου 1,60 ποτε ομωσ δεν ηταν ψηλη εγς ειμαι 1,65 και ο μπαμπσ της ειναι 1,62 μπορειτε να μου απαντησετε ποσο περιπου 8α ειναι σε υψος συμφωνα με τις παραπανω πληροφοριεσ..??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας ειμενα μου ηρθε περιοδος στα 15

(οταν τελειωσα την τριτη γυμνασιου) και τωρα ειμαι 15 μισο και εχω υψος 1.70 η μαμα μου εχει υψος 1.74 και ο μπαμπας μου 1.84 , θα ψηλωσω αλλο και αν ναι ποσο υψος θα παρω ακομα???

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμενα μου ηρθε περιοδος στα 15

(οταν τελειωσα την τριτη γυμνασιου) και τωρα ειμαι 15 μισο και εχω υψος 1.70 η μαμα μου εχει υψος 1.74 και ο μπαμπας μου 1.84 , θα ψηλωσω αλλο και αν ναι ποσο υψος θα παρω ακομα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας ειμενα μου ηρθε περιοδος στα 15

(οταν τελειωσα την τριτη γυμνασιου) και τωρα ειμαι 15 μισο ειμαι 67 κιλα και εχω υψος 1.70 η μαμα μου εχει υψος 1.74 και ο μπαμπας μου 1.84 , θα ψηλωσω αλλο??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 1.70 είμαι από τα 10 που μου ήρθε........δεν είναι και ψηλοί οι γονείς μου βέβαια, αλλά δεν είχα ξανακούσει οτι μετά την περίοδο μπορείς να πάρεις και 10 πόντους, ούτε ξέρω καμία κοπέλα που να πήρε. Βέβαια παίζουν πολλά ρόλο, οπότε ας μη γενικεύω καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσια γεια σας.

Επαναφερω το θεμα, γιατι θα ηθελα να ρωτησω τις μαμαδες που οι κορουλες σας αδιαθετησαν νωρις ( 10-10,5 χρονων) και ανησυχουσατε για το υψος που θα παρουν, τί εγινε τελικα?

Ψηλωσαν ικανοποιητικα τα κοριτσακια σας η οχι και τοσο.Γενικα η αναπτυξη τους πως ηταν?

Επισης εαν θυμαστε, ειχαν ενοχλησεις πριν την περιοδο, πχ πονακια χαμηλα στην κοιλια, η οχι.

Οπως θα καταλαβατε με ενδιαφερει το θεμα , γιατι η κορη μου 10.3 χρονων , εχει ηδη αυξημενη τριχοφυια στην ηβη και στις μασχαλες, φουσκωμενο στηθακι κλπ, οστικη ηλικια περιπου 1 ετους παραπανω, και υψος 1,49.

Η ενδοκρινολογος που εχουμε επισκεφτει, προβλεπει να αδιαθετησει γυρω στα 11 ( ισως και πιο νωρις) και να φτασει σε υψος 1,60 πιθανοτερο ομως 1,58.

Θα με βοηθουσε να διαβασω τις εμπειριες σας απο τις δικες σας κορουλες.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Στο ύψος κύριο λόγο παίζει όχι μόνο η περίοδος αλλά και η κληρονομικότητα. Η κόρη της ξαδέλφης μου (ψηλή η ίδια και ο σύζυγος) αδιαθέτησε στα 11 και φέτος πρώτη γυμνασίου έφτασε περίπου το 1.67 και συνεχίζει. Εγώ (με πατέρα 1.80 και μητέρα 1.70 έχω το ίδιο ύψος με την ξαδέλφη μου 1.75 και επίσης αδιαθέτησα στα 11 και συνέχισα να ψηλώνω μέχρι τα 16 που πήρα τον τελευταίο πόντο. Σε αντίθεση με μια συμμαθήτριά μου που αδιαθέτησε στα 13 αλλά δεν ξεπέρασε ποτέ το 1.60 περίπου γιατί πολύ απλά αυτό ήταν το μέσο ύψος στην οικογένειά της. Έχει βέβαια λίγο στήθος η ανηψιά μου παραπάνω αλλα οχι κάτι υπερβολικό. Εγώ πάλι φορούσα σουτιέν κανονικότατα απο την πέμπτη δημοτικού. Σε αυτό μάλλον όντως παίζουν ρόλο οι ορμόνες.

TqhDp3.png
Link to comment
Share on other sites

mariposita, σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

Το αναμενομενο υψος της κορης μου συμφωνα με την κληρονομικοτητα ειναι περιπου 1,67 .

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι η ενδοκρινολογος μιλαει για υψος περιπου 1,58, επειδη υπολογιζει οτι η περιοδος θα της ερθει νωρις και μετα δεν θα συνεχισει να ψηλωνει για πολυ.Μου ειπε χαρακτηριστικα "ψηλο παιδι , κοντος ενηλικας"

Γι' αυτο ζηταω τις δικες σας εμπειριες, γιατι σκεφτομαι μηπως να καναμε τις ενεσεις, για να προλαβει να φτασει στο αναμενομενο βαση κληρονομικοτητας υψος, τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μετράει καθόλου η γνώμη μου, επειδή δεν είμαι γιατρός, θα έλεγα ότι αφου τα 10.5 με 11 είναι μία ηλικία αποδεκτή για να έρθει περίοδος και το 1.58 με 1.60 δεν είναι ένα παθολογικά μικρό ύψος, για ποιο λόγο να πάρει ένα παιδί φάρμακα και ορμόνες;

Να μου έλεγες ότι το παιδί ήταν 8-9 χρονών θα το καταλάβαινα, τώρα όμως δεν θα το έκανα. Στο κάτω κάτω τι θα πει "το ύψος της έπρεπε να είναι ....." Ό,τι είναι, είναι. Σε τελική ανάλυση και τι σημασία έχει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εχεις δικιο.

Προφανως εχω αγχωθει περισσοτερο απ' οτι πρεπει, ισως επειδη το θεμα με αποσχολει και το ψαχνουμε απο τα 9 της χρονια ,αφου απο τοτε εχει ξεκινησει η τριχοφυιια και το μπουμπουκιασμα του στηθους, και ο φοβος μηπως αδιαθετησει πολυ νωρις μου εμεινε.

Το θεμα με τις ενεσεις , απλως το αναφερα σαν σκεψη , αλλα δεν θα το εκανα γιατι πραγματι 10,5 με 11 ( ελπιζω 11 και μετα βεβαια) χρονων ειναι φυσιολογικη ηλικια για να αδιαθετισει ενα κοριτσακι.

Αχ , μου φαινετε οτι δεν μπορω να πιστεψω οτι το παιδακι μου μεγαλωνει τοσο γρηγορα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...