Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Καλώς την!!

Ναι ,αρκετό ζόρι με τα αγόρια στο σχολείο.Δεν ξέρω πως τα καταφέρνουν άλλες μανούλες και έχουν παιδιά με οργάνωση και υπευθυνότητα.

Αυτό που έχω εξηγήσει στον δικό μου είναι ότι είναι δική του υποχρέωση το σχολείο ,όπως η δική μου έιναι να πάω για δουλειά και να μπορώ να του προσφέρω όλα όσα έχει.

Επίσης τον έχω ρωτήσει ,καλά δεν ντρέπεσαι που πας αδιάβαστος?Δεν ντρέπεσαι που η καθηγήτρια σου γράφει ένα τεράστιο ΑΓΡΑΦΟΣ πάνω στο τετράδιό σου?Δεν ντρέπεσαι την ώρα που σε ρωτάει κάτι και δεν απαντάς γιατί είσαι αδιάβαστος?Σε κοιτάνε οι συμμαθητές σου χμ...αδιάβαστος π.χ ο Γιωργάκης..Ναι , ντέπομαι μου λέει. Και τι κάνεις για αυτό? Δεν βγάζει τσιμουδιά.Τι να πει

¨Ααααααλλο πάλι , από πέρυσι του έχω εξηγήσει ότι δεν πρέπει να έχει κενά , γιατί όταν πάει γυμνάσιο , εκεί αλλάζουνε τα πράγματα.Δεν θα είναι πια ο Γιωργάκης αλλά ο Παπαδόπουλος(το επίθετο είναι τυχαίο).Εκεί δεν θα είναι η δασκάλα η καλή που τον αγαπάει που θα κάνει και λίγο τα στραβά μάτια.Εκεί είναι καθηγητές , δεν διάβασες?Πάρε μία όμορφη μονάδα.Δεν πέρασες το μάθημα?Κάθησε να διαβάζεις όλο το καλοκαίρι.

Βέβαια προς το παρόν , τίποτα από αυτά δεν έχει πιάσει.Αλλά το παλεύω.

Βαριούνται.Δεν βρίσκουν κάτι ενδιαφέρον στα μαθήματα.Πριν λίγες μέρες όμως που τους βάλανε μία εργασία στον υπολογιστή ,έβγαλε ΄τα μάτια του εκεί μέχρι τις 10 το βράδυ.Αφού κοιτιόμασταν με τον άντρα μου ,τέεεεεεετοιο ενδιαφέρον....

Αυτά κοριτσάκι μου από μένα...

VASILIKI40 καλά τα λές πιάνουν πάντως όταν τους τα λες συνέχεια κάτι κρατάνε :wink: στην κόρη τις τα έλεγα σε όλο το δημοτικό ,στο γυμνάσιο λοιπόν το κατάλαβε και δόξα το θεό είναι άριστη έως τώρα βέβαια διότι όταν αρχισουν οι έρωτες την βαψαμε :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αρχικα, δεν σημαινει οτι ενα παιδι που κλεινεται στο δωματιο του με τις ωρες και διαβαζει, οτι ειναι διαβασμενο.

Η 11χρονη κορη μου σε μιση ωρα εχει τελειωσει τα παντα και δεν την πιστευα, μεχρι που πηγα στον δασκαλο της (2 φορες μαλιστα) και τον ρωτησα για την επιδοση της. Μου ειπε οτι μακαρι ολα τα παιδια της ταξης να ηταν σαν αυτη και ευχεται να συνεχισει ετσι.

Εμεινα με το στομα ανοιχτο. Μου ειπε οτι το παιδι προσεχει την ωρα του μαθηματος κατι που ειναι πολυ σημαντικο.

Ξερω οτι η κορη μου ειναι καλη μαθητρια (θα ειναι σημαιοφορος τον Μαρτη, εχει παρει ηδη το lower και το A1 των Γαλλικων) αλλα βλεπω οτι τα εχει φορτωσει στον κοκορα. Προχθες στο proficiency επρεπε να διαβασει λεξιλογιο... διαβασε 15 λεπτα με το ρολοι και γυρισε απο το τεστ με 20!!!!!! Η πλακα ειναι οτι της μενουν στο μυαλο και θυμαται οτι και να την ρωτησουμε, οσα χρονια και να περασουν!!!

Στην ταξη της υπαρχει ενα κοριτσι ακομη που ειναι και αυτη καλη μαθητρια. Συμφωνα με τα λεγομενα της μητερας της διαβαζει ολη μερα.

Στα τεστ λοιπον η κορη μου παιρνει μεγαλυτερους βαθμους και νευριαζει!!!!

Οποτε, δεν παιζει ρολο το ποσες ωρες διαβαζουν αλλα το πως διαβαζουν και το ποσο προσεχουν μεσα στην ταξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αρχικα, δεν σημαινει οτι ενα παιδι που κλεινεται στο δωματιο του με τις ωρες και διαβαζει, οτι ειναι διαβασμενο.

Η 11χρονη κορη μου σε μιση ωρα εχει τελειωσει τα παντα και δεν την πιστευα, μεχρι που πηγα στον δασκαλο της (2 φορες μαλιστα) και τον ρωτησα για την επιδοση της. Μου ειπε οτι μακαρι ολα τα παιδια της ταξης να ηταν σαν αυτη και ευχεται να συνεχισει ετσι.

Εμεινα με το στομα ανοιχτο. Μου ειπε οτι το παιδι προσεχει την ωρα του μαθηματος κατι που ειναι πολυ σημαντικο.

Ξερω οτι η κορη μου ειναι καλη μαθητρια (θα ειναι σημαιοφορος τον Μαρτη, εχει παρει ηδη το lower και το A1 των Γαλλικων) αλλα βλεπω οτι τα εχει φορτωσει στον κοκορα. Προχθες στο proficiency επρεπε να διαβασει λεξιλογιο... διαβασε 15 λεπτα με το ρολοι και γυρισε απο το τεστ με 20!!!!!! Η πλακα ειναι οτι της μενουν στο μυαλο και θυμαται οτι και να την ρωτησουμε, οσα χρονια και να περασουν!!!

Στην ταξη της υπαρχει ενα κοριτσι ακομη που ειναι και αυτη καλη μαθητρια. Συμφωνα με τα λεγομενα της μητερας της διαβαζει ολη μερα.

Στα τεστ λοιπον η κορη μου παιρνει μεγαλυτερους βαθμους και νευριαζει!!!!

Οποτε, δεν παιζει ρολο το ποσες ωρες διαβαζουν αλλα το πως διαβαζουν και το ποσο προσεχουν μεσα στην ταξη.

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εμενα η μικρη πηγαινει πρωτη γυμνασιου και ειναι καλη μπορω να πω ομως της κανω καποια μαθηματα σε ενα προγραμμα που την εχω γραψει και ειμαι πολυ ευχαριστημενη δεν εχω παραπονο,βεβαια ειναι μπροστα στον υπολογιστη αλλα εδω που φτασαμε με την τεχνολογια αφου την βοηθαει αυτο δεν με πειραζει,χαλαλι ετσι κ αλλιως δεν δινω πολλα λεφτα και εχω και το παιδι σπιτι αντι να το τρεχω σε φροντιστηρια και στο κατω κατω δεν με νοιαζει να γινει γιατρος αρκει να μορφωθει το παιδι και να του κοβει.και δεν περιμενω και πολλα απο το σχολειο γι αυτο το βοηθαω οπως μπορω γιατι δουλευω παραλληλα και δεν μπορω να ειμαι συνεχεια πανω απο το κεφαλι του γιατι δεν ειναι κ πολυ καλο αυτο

Link to comment
Share on other sites

εμενα η μικρη πηγαινει πρωτη γυμνασιου και ειναι καλη μπορω να πω ομως της κανω καποια μαθηματα σε ενα προγραμμα που την εχω γραψει και ειμαι πολυ ευχαριστημενη δεν εχω παραπονο,βεβαια ειναι μπροστα στον υπολογιστη αλλα εδω που φτασαμε με την τεχνολογια αφου την βοηθαει αυτο δεν με πειραζει,χαλαλι ετσι κ αλλιως δεν δινω πολλα λεφτα και εχω και το παιδι σπιτι αντι να το τρεχω σε φροντιστηρια και στο κατω κατω δεν με νοιαζει να γινει γιατρος αρκει να μορφωθει το παιδι και να του κοβει.και δεν περιμενω και πολλα απο το σχολειο γι αυτο το βοηθαω οπως μπορω γιατι δουλευω παραλληλα και δεν μπορω να ειμαι συνεχεια πανω απο το κεφαλι του γιατι δεν ειναι κ πολυ καλο αυτο

 

Αν μπορεις πες μου, ποιο προγραμμα ειναι αυτο με τον υπολογιστη??

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπαρμπιτα μου το πληρωνω καθε μηνα αυτο,απλα ειναι σαν να κανω στο παιδι ιδιαιτερα,το ειδε της αρεσε και την εγραψα,μου αρκει που το βοηθαει

 

Ναι, το φαντάστηκα ότι πληρωνεις. Αν επιτρεπετε ποσο και τι ειναι? Αν θες μου το λες με πμ. Με συγχωρεις για την ανακριση, ρωταω για τα ανηψια μου, γιατι τα εχει παιξει η κουνιαδα μου...

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα προγραμμα μεσω ηλεκτρονικου υπολογιστη που εχει ολα τα μαθηματα του σχολειου απο πεμπτη δημοτικου κ πανω.εγω την εγραψα για 3 χρονια να εχει ολα τα μαθηματα και μετα βλεπουμε στο λυκειο.κοιταξε οταν μου το παρουσιασαν μου αρεσε αλλα το θεμα ηταν να αρεσει στο παιδι και ευτυχως ενθουσιαστηκε και γλυτωνω και φροντηστηρια μαθηματικων χημειας κτλ κτλ.χαχαχαχ ενω καρο λεφτα,και εχω το παιδι σπιτι και ασχολειται οχι οτι με πειραζει να βγαινει εξω αλλα παρακολουθω λιγο και τι γινεται με το σχολειο της.ωραιο οπτικοακουστικο προγραμμα και την εξοικιωνει κ με τους υπολογιστες και δινω 80 ευρω το μηνα και το παιδι τα εχει ολα,ελπιζω να σε βοηθησα μπαρμπιτα μου.αν θελεις τηλ να σου δωσω πμ

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα προγραμμα μεσω ηλεκτρονικου υπολογιστη που εχει ολα τα μαθηματα του σχολειου απο πεμπτη δημοτικου κ πανω.εγω την εγραψα για 3 χρονια να εχει ολα τα μαθηματα και μετα βλεπουμε στο λυκειο.κοιταξε οταν μου το παρουσιασαν μου αρεσε αλλα το θεμα ηταν να αρεσει στο παιδι και ευτυχως ενθουσιαστηκε και γλυτωνω και φροντηστηρια μαθηματικων χημειας κτλ κτλ.χαχαχαχ ενω καρο λεφτα,και εχω το παιδι σπιτι και ασχολειται οχι οτι με πειραζει να βγαινει εξω αλλα παρακολουθω λιγο και τι γινεται με το σχολειο της.ωραιο οπτικοακουστικο προγραμμα και την εξοικιωνει κ με τους υπολογιστες και δινω 80 ευρω το μηνα και το παιδι τα εχει ολα,ελπιζω να σε βοηθησα μπαρμπιτα μου.αν θελεις τηλ να σου δωσω πμ

 

Με βοηθησες παρα πολυ (ελπιζω να υπαρχει και οταν θα παει η μικρη μου χιχιχι). Αν δεν ειναι κοπος στειλε μου το τηλ. Σ' ευχαριστω παρα πολυ!!!!!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα προγραμμα μεσω ηλεκτρονικου υπολογιστη που εχει ολα τα μαθηματα του σχολειου απο πεμπτη δημοτικου κ πανω.εγω την εγραψα για 3 χρονια να εχει ολα τα μαθηματα και μετα βλεπουμε στο λυκειο.κοιταξε οταν μου το παρουσιασαν μου αρεσε αλλα το θεμα ηταν να αρεσει στο παιδι και ευτυχως ενθουσιαστηκε και γλυτωνω και φροντηστηρια μαθηματικων χημειας κτλ κτλ.χαχαχαχ ενω καρο λεφτα,και εχω το παιδι σπιτι και ασχολειται οχι οτι με πειραζει να βγαινει εξω αλλα παρακολουθω λιγο και τι γινεται με το σχολειο της.ωραιο οπτικοακουστικο προγραμμα και την εξοικιωνει κ με τους υπολογιστες και δινω 80 ευρω το μηνα και το παιδι τα εχει ολα,ελπιζω να σε βοηθησα μπαρμπιτα μου.αν θελεις τηλ να σου δωσω πμ

 

 

Καλημέρα και από μένα ,σε παρακαλώ θα ήθελα και εγώ πμ για αυτό το πρόγραμμα!!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από μένα ,σε παρακαλώ θα ήθελα και εγώ πμ για αυτό το πρόγραμμα!!

Ευχαριστώ!

 

 

καλημερα..

θα ηθελα και εγω πμ ... σε παρακαλω..

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Με βοηθησες παρα πολυ (ελπιζω να υπαρχει και οταν θα παει η μικρη μου χιχιχι). Αν δεν ειναι κοπος στειλε μου το τηλ. Σ' ευχαριστω παρα πολυ!!!!!

 

Πείτε μου κι εμένα κορίτσια όποια από σας το μάθει πρώτη!

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να βοηθησα εστειλα μην σε ολες σας,ενα νεο ζευγαρι εχει το γραφειο αλλα το βασικο ειναι οτι ολο αυτο βοηθαει κ ελπιζω να βοηθησει και τα δικα σας παιδια και να ενθουσιαστουν οπως και η μικρη μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 2 months later...
ειναι ενα προγραμμα μεσω ηλεκτρονικου υπολογιστη που εχει ολα τα μαθηματα του σχολειου απο πεμπτη δημοτικου κ πανω.εγω την εγραψα για 3 χρονια να εχει ολα τα μαθηματα και μετα βλεπουμε στο λυκειο.κοιταξε οταν μου το παρουσιασαν μου αρεσε αλλα το θεμα ηταν να αρεσει στο παιδι και ευτυχως ενθουσιαστηκε και γλυτωνω και φροντηστηρια μαθηματικων χημειας κτλ κτλ.χαχαχαχ ενω καρο λεφτα,και εχω το παιδι σπιτι και ασχολειται οχι οτι με πειραζει να βγαινει εξω αλλα παρακολουθω λιγο και τι γινεται με το σχολειο της.ωραιο οπτικοακουστικο προγραμμα και την εξοικιωνει κ με τους υπολογιστες και δινω 80 ευρω το μηνα και το παιδι τα εχει ολα,ελπιζω να σε βοηθησα μπαρμπιτα μου.αν θελεις τηλ να σου δωσω πμ

 

Μηπως θα μπορουσες να μου το στειλεις και μενα σε πμ?

Ελευθερια ειναι να εισαι αερας και να μην

σε αναπνεει κανεις...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχουν γίνει και γίνονται συνέχεια μελέτες γύρω από την έννοια παιδί και διάβασμα..το σίγουρο είναι ότι κάθε γονέας το αντιμετωπίζει διαφορετικά γιατί κάθε γονέας και κάθε παιδί είναι και ένας διαφορετικός χαρακτήρας,ποτέ όμως η πίεση δεν θεωρείται λύση..κάθε παιδί είναι μοναδικό και θέλει μοναδική αντιμετώπιση κάτι το οποίο προσφέρει ο γονέας και κατά ένα ποσοστό και ο δάσκαλος ή ο καθηγητής κτλ.Δυστυχώς για την εκπαίδευση στην ελλάδα οι γνώμες διίστανται και δεν υπάρχουν γερά θεμέλια κάτι το οποίο όμως κάποια στιγμή θα αλλάξει,ελπίζουμε τουλάχιστον..Η απόφαση είναι πρώτα των παιδιών και μέτα είναι οι γονείς με όσες δυνάμεις έχουν...και καλό είναι όλοι οι γονείς να ξέρουν οτι δεν χρειάζεται όλα τα παιδιά να γίνουν δικηγόροι και γιατροί...ένας φίλος μου είναι γιατρός και αυτή την στιγμή δεν βρίσκει δουλειά και όταν κάλεσα υδραυλικό τις προάλλες μου έκλεισε ραντεβού για να μου πάρει 60 ευρώ για ένα τέταρτο...Είμαστε καθημερινά με γονείς και παιδιά και νιώθουμε τις δυσκολίες επειδή τις ζούμε απο πρώτο χέρι και προσπαθούμε να δίνουμε την λύση όσο μπορούμε πάνω στο θέμα εκπαίδευση..

Link to comment
Share on other sites

είναι γνωστό αυτό το πρόγραμμα που αναφέρετε,σχετίζεται σε ενα βαθμό με την εξ'αποστάσεως εκπαίδευση.το μειονέκτημά του είναι πως ο μαθητής δεν μπορεί να ρωτήσει κάπου τις απορίες του.Είναι κατα την γνώμη μου, ένα βοήθημα, σαν τα σχολικά βοηθήματα αλλά σε ηλεκτρονική μορφή, το οποίο όμως δεν είναι σε θέση να λύσει τις απορίες των μαθητών.εκεί πιστεύω πως βρίσκεται το μειονέκτημά του.:? τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ, σύμφωνα με όσα έχω ακούσει από μαθητές και συναδέλφους.

φιλικά πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση με τα σχολικά βοηθήματα και πόσο μάλλον όταν μαθητές που το χρησιμοποίουν έχουν ήδη ανεβάσει βαθμούς και όλοι ανεξαιρέτως οι γονείς μένουν ευχαριστημένοι,βέβαια εξαρτάται και από το πρόγραμμα,γιατί κυκλοφορούν διάφορα.Το συγκεκρίμενο έχει βοηθήσει και συνεχίζει να βοηθάει πολλά παιδια συν του ότι στην δική μας περίπτωση μπορεί ο μαθητής να βοηθηθεί από δάσκαλο ή καθηγητή ανα πάσα στιγμή,έχουν γίνει μελέτες ακόμα και στα χρώματα που υπάρχουν για να μην κουράζει τον μαθητή ή να τον εθίζει με τον Η/Υ πόσο μλαλλον σε όλα τα υπολοίπα που στην ούσια δάσκαλοι και καθηγητές έχουν γράψει σύν του ότι πολλοί μαθητές μας με δυσλεξία μπορούν να κάνουν την μελέτη τους ευκολότερη.Μειονεκτήματα ή πλεονεκτημάτα μπορεί να βρεί ο καθένας στο κάθετί,δεν μπορώ να μπώ στην διαδικασία των πλεονεκτημάτων μας επειδή θα θεωρηθεί διαφήμιση άλλα είναι πολλά τα όποια πάντα γνωστοποιούμε στους γονείς και στους μαθητές μας,γιάτι όλοι έχουν το δικαίωμα της επιλογής έτσι και εμείς μετά από ολοκληρωμένη παρουσίαση μπορούμε και ξέρουμε τι απόψεις γονέων και μαθητών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

το Η.ΣΥ.ΣΤΗ.ΜΑ. βρισκεται κορινθια και αθηνα προς εξυπηρετηση και παρουσιαση σε γονεις και μαθητες που θελουν ΟΛΑ τα μαθηματα Δ-Ε-ΣΤ δημοτικου,1η-2α-3η ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ και 1η-2α και 3η ΛΥΚΕΙΟΥ.Μια μεγαλη βοηθεια για μαθητες στο καθημερινο διαβασμα σε πολυ πολυ χαμηλη τιμη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

για το δημοτικό

 

http://www.pi-schools.gr/software/dimotiko/

 

για το γυμνάσιο

 

http://www.pi-schools.gr/software/gymnasio/

 

τα κατεβάζετε, τα αποθηκεύετε στην επιφάνεια εργασίας τα ανοίγετε και τα τρέχετε σύμφωνα με τις οδηγίες που δίνονται στα αρχεία autorun info ή άλλα παρεμφερούς ονομασίας

 

Η καλύτερη ενασχόληση στον ΗΥ για παιδιά......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...