Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το καλοκαιρι τι ωρα πανε τα παιδια για υπνο


Recommended Posts

κλεισανε τα σχολεια και με πριζουν για να κοιμηθουν χτε ς πηγα 11:30 αυτα κατα τις 12 το μεγαλο ειναι 13 το μεσαιο 10 ....δεν ακουνε ....:confused::confused::confused: καιτοπρωι δεν ξυπνανε με τιποτα ........οταν μενουν σπιτι οκ οταν ομως πρεπει να πανε στην γιαγια διοτι εγω δουλευω υπαρχη προβλημα ...................ολο το καλοκαιρι θα τσακονωμαστε μας βλεπω ..............αχ

ποτε ανοιγη το σχολειο ειπαμε:?::?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Από τη μία λέμε ουφ τελείωσε το σχολείο ,από την άλλη αρχίζουνε άλλα προβλήματα...Ο μεγάλος μου είναι 13 και κοιμάται πάντα μετά από εμένα ,κάθεται και μέχρι της 1.00 και βάλε..Και εμείς τσακωνόμαστε συχνά ,όταν του λέω ότι είναι ώρα να πάει για ύπνο και αρχίζει να δω και αυτό να δω και εκείνο ,να δω τι θα γίνει στο τέλος..(σε κάποια ταινία).Ευτυχώς κάθεται μόνος του στο σπίτι ,οπότε δεν έχω πρόβλημα με πρωινό ξύπνημα..Ο μικρούλης είναι 6 και στις 10 το αργότερο 10.30 τον βάζω για ύπνο και μάλιστα του λέω ότι ξενύχτισε πάλι απόψε...Ευτυχώς μένουνε οι γονείς μου από κάτω και ανεβαίνουνε το πρωί και τον παίρνουνε..Λιγότερο άγχος για εμένα που έπρεπε κάθε πρωί να τα ξυπνήσω ,να ετοιμαστώ για δουλειά ,να ετοιμάσω τον μικρό , να τον πάω νηπιαγωγείο ,να πάω και τον μεγάλο στο γυμνάσιο γιατί είναι απόσταση από το σπίτι και μετά να πάω στη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

βλεπω και εσυ τα ιδια ........δεν ειμαι μονη ...τοαλλο που το βαζεις που δεν μααφηνουν ναδωοτι θελω ...τον χειμωνα μετα τις 10 ειχα τηνησυχια μου ,ηταν ο χρονος ο δικος μου τώρα τον έχασα και αυτον .κλαψ ...κλαψ.................

Link to comment
Share on other sites

βλεπω και εσυ τα ιδια ........δεν ειμαι μονη ...τοαλλο που το βαζεις που δεν μααφηνουν ναδωοτι θελω ...τον χειμωνα μετα τις 10 ειχα τηνησυχια μου ,ηταν ο χρονος ο δικος μου τώρα τον έχασα και αυτον .κλαψ ...κλαψ.................

 

:lol:Μία από τα ίδια καλή μου ,όπως τα λες..Τηλεόραση ποτέ δεν βλέπω ότι θέλω ,ακόμα και dvd που παίρνουνε με τέρατα ,δράκους και αίματα είναι...Εγώ δεν τα μπορώ αυτά...Όλοι μιλάγανε για την σειρά Το νησί ,δεν είδα ούτε ένα επεισόδιο ,έτσι από περιέργεια..Το έχω συνηθίσει όμως και δεν με πειράζει πια..απλά το αναφέρω...

Τουλάχιστον έχω το λάπτοπ μου ,που μετά από μάχη με τον γιό μου θα κάτσω λιγάκι να χαζέψω, κατά τις 11 το βράδυ ,γλαρωμένη , και θα συρθώ αργά αργά προς το κρεβάτι..

Ώρες ώρες νομίζω ότι παλαιότερα που ήτανε πιο μικρά ,είχα περισσότερο ελεύθερο χρόνο/όρεξη/κουράγιο .... δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμένα πάντως ο ένας μου γιος που είναι 15 το καλοκαίρι τον αφήνω και κοιμάται ότι ώρα θέλει. Κλείνεται στο δωμάτιό του, δεν ενοχλεί κανέναν και δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Την επόμενη μέρα βέβαια σηκώνεται κατά το μεσημεράκι. Ας χαλαρώσει τώρα, γιατί από το Σεπτέμβριο θα έχει πολύ διάβασμα και δε νομίζω να έχει δυνάμεις να κοιμάται πολύ αργά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα είναι μικρός ακόμα (5), αλλά το καλοκαίρι, όταν είναι διακοπές με τη γιαγιά κοιμάται ό,τι ώρα θέλει. Απλά φροντίζω να κουράζεται τόσο μέσα στη μέρα, που κατά τις 10.00 πέφτει ξερός;);). Στα 15 δεν ξέρω τί θα κάνω, πιθανόν να τον αφήνω να κάνει το πρόγραμμά του, εφόσον δεν διαταράσσει το πρόγραμμα της οικογένειας.

Καλοκαίρι είναι, ας χαλαρώσουν λίγο από το πρόγραμμα. Τα περιμένει βαρύς χειμώνας....

Link to comment
Share on other sites

Kατα τις 11 πηγαινουν για υπνο. Το ενα ειναι 8 και το αλλο 12. Δεν με απασχολει τι ωρα θα ξυπνησουν το πρωι. Το καλοκαιρι ειναι για χαλαρωση. Τον χειμωνα εχουν αλλα ωραρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι μικρούλης ακομα 2 χρονων κοντά.Το χειμώνα ειχαμε προγραμμα να κοιμαται γυρω στις 8:45 με 9:15 το αργότερο.Κοιμόταν και το μεσημερακι 2-4 μ.μ.Τωρα ομως το καλοκαιράκι που σκάει ο τζίτζικας εξω απο την ζέστη και τον ήλιο πως να κοιμηθει απο τις 9?Αφου μεχρι και τις 8:30 εχουμε ακόμα ήλιο.Πλεον τον αφήνω μεχρι τις 10:30 και αν τυχει και βγούμε (σπάνια) βραδάκι καμια βόλτα μπορει να μας παρει και 11:00.Το μεσημερι κοιμαται κατα τις 3 παρά με 5:30.Απο τον Οκτωβριο θα επιστρεψουμε σιγά σιγά στο χειμερινό μας ωράριο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα ο γιος μου επειδή ξύπνησε κατά το απογευματάκι, τον ρωτάω: "Τι ώρα κοιμήθηκες εχθές? Πες μου ειλικρινά!" Και μου λέει απόλυτα φυσιολογικά "Στις 6!"

Καλά, δε με πολυνοιάζει βέβαια, δε μπορώ να του πω και τίποτα αλλά αυτός πλέον έχει κάνει τη νύχτα μέρα και τη μέρα νύχτα!! Χαχα!! Αλλά θα μου πεις διακοπούλες έχει ότι ώρα θέλει ας κοιμηθεί. Και κατά τη σχολική περίοδο δηλαδή κοιμάται ασφαλώς ότι ώρα θέλει γιατί μεγάλο παιδί είναι, αλλά δε νομίζω να κοιμάται μετά τις 2.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μεγαλος που ειναι 17 κοιμαται το πρωι.Δηλαδη γυρναει απ εξω κατα τις 4:00 μετα καθεται στον υπολογιστη κ κατα τις 7:00 κοιμαται.Ο μικρος που ειναι σχεδον 11 κοιμαται γυρω στις 1:00.Γενικα πρωτα κοιμαμαι εγω κ ο αντρας μου κ μετα τα παιδια (εκτος αν ειναι εξω ο μεγαλος οποτε περναω το βραδυ στον καναπε μισοκοιμισμενη).

Link to comment
Share on other sites

ας πω και εγω αν και ειμαστε μικρουληδες ακομα,το χειμωνα που γεννηθηκε τον εκανα μπανιο στις 8,30 και 9,00 κοιμοταν,ξυπνουσε ομως ξανα κατα τις 3 για γαλα,ετσι τωρα το καλοκαρι 9 η ωρα περιπουα γυρναμε απο θαλασσα,τον κανω μπανιο παμε τις βολτες μας και γυρναμε κατα τις 11,11.30 τρωει κοιμαται 12 και ξυπναει το πρωι 6-7 η ωρα!!Με βολευει πολυ αυτο το προγραμμα του γιατι και εμεις κοιμομαστε αργα 1-2 η ωρα,το χειμωνα δεν ξερω τι θα τον κανω θα δειξει!!!

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον χειμώνα κι ο δικός μου κοιμόταν κατά τις 9.00 το βράδυ, αφού το πρωί στις 7.00 είχαμε εγερτήριο για το σχολείο. Τώρα κοιμάται στις 11.00 και το πρωί ξυπνάει 9.00.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ εμεις με πιο μεγαλα παιδια οταν το καλοκαιρι παει 12 να κοιμηθουν διοτι βεβαια αυτα ξυπνανε οτι ωρα θελουν ...εμεις με τον συζηγο δεν κανουμε τιποτα ......αλλο...... διοτι περιμενουμε να κοιμηθουν...αυτα πρωτα πικρα ρε παιδια .........θελουν να ανοιξουν τα σχολεια να κοιμουντε νωριιιιιιις δεν μπορω να περιμενω 12 - 1 για να ........αντε πια

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ εμεις με πιο μεγαλα παιδια οταν το καλοκαιρι παει 12 να κοιμηθουν διοτι βεβαια αυτα ξυπνανε οτι ωρα θελουν ...εμεις με τον συζηγο δεν κανουμε τιποτα ......αλλο...... διοτι περιμενουμε να κοιμηθουν...αυτα πρωτα πικρα ρε παιδια .........θελουν να ανοιξουν τα σχολεια να κοιμουντε νωριιιιιιις δεν μπορω να περιμενω 12 - 1 για να ........αντε πια

 

:lol::lol::lol:...Όταν είναι μικρά δεν μπορείς λόγο κούρασης ,όταν μεγαλώσουν πάλι δεν μπορείς γιατί μπορεί να ακούσουνε/ξυπνήσουνε/δεν πάνε για ύπνο αν δεν ξημερώσει...:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ εμεις με πιο μεγαλα παιδια οταν το καλοκαιρι παει 12 να κοιμηθουν διοτι βεβαια αυτα ξυπνανε οτι ωρα θελουν ...εμεις με τον συζηγο δεν κανουμε τιποτα ......αλλο...... διοτι περιμενουμε να κοιμηθουν...αυτα πρωτα πικρα ρε παιδια .........θελουν να ανοιξουν τα σχολεια να κοιμουντε νωριιιιιιις δεν μπορω να περιμενω 12 - 1 για να ........αντε πια

 

Ξέρεις είναι η καλύτερη μέθοδος αντισύλληψης. Φροντίζουν αυτά να μην μοιραστεί η κληρονομιά.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι 10χρ η μεγαλη και 8χρ τα διδυμα

Το χειμωνα εχουμε προγραμμα και τηρειτε...δλδ τ αργοτερο στις 9 ειναι στα κρεββατια τους (ωστε να κοιμηθουν τα μικρα και η μεγαλη τ αργοτερο να εχει κοιμηθει μεχρι τις 9,30..αλλα μας παει και 10...) Ξυπνανε καθε μερα στις 7 και δεν εχουν χρονο να ξεκουραστουν ενδιαμεσα..οποτε θεωρω οτι επιβαλλεται..

Το καλοκαιρι ομως...ειναι για να χαλαρωσουν και να ξεφυγουν απ την πιεση και τα ρολογια ..οποτε κοιμουνται οτι ωρα νιωσουν οτι νυσταζουν...ειτε αυτο ειναι στις 10 (σπανια εως ποτε) ειτε στις 2 (συνηθως κοιμουνται κατα τις 12)

Βεβαια εγω δεν δουλευω ..κοιμομαστε κι εμεις αργα (μπορει και 2-3).. και το πρωι καθε μερα στις 8 σηκωνομαστε γιατι παμε για μπανιο στην θαλ/σα

Link to comment
Share on other sites

εμενα η μεγαλη μου κορη (3,5 χρονων) ξυπναει 8 το πρωι κ κοιμαται στις 12 το βραδυ χωρις ενδαμεσο υπνο... αλλα ολη νυχτα μπαμ μπουμ οι πορτες, μια με ξυπναει γιατι θελει γαλα....μια θελει παραμυθι, μια θελει τουαλεττα... δραμα. η μεσαια μ κορη (2,5 χρονων) κοιμαται γυρω στις δεκα και ξυπναει εννια, αλλα πρεπει να εχει πεθανει στην κουραση ολη μερα...αλλιως κοιμαται και 3 και τεσσερισ το πρωι...ο μπεμπουλης (8 μηνων κοιμαται 3-4 φορες και μες τη μερα και τη νυχτα 10-7........αυταααααααααααααα!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις είναι η καλύτερη μέθοδος αντισύλληψης. Φροντίζουν αυτά να μην μοιραστεί η κληρονομιά.:lol:[/quote

 

 

καλο οοοοο αλλα στον συζηγο δεν πιανει...τον βλεπεις καποιες μερες δεν τον νοιαζει οταν ομως θελει γλυκο ;)απο της 10 λεει ..ποτε θα πατε για υπνο αντε ακομα ..... και τον κοιτανε με απορια γιατι μπαμπα εχουμε σχολειο αυριο ........τον κοιταω και του λεω αντε απαντα τωρα να δω τι θα πεις ...........ντουμπεκι κανει παει για υπνο και με νοημα μου λεει...... οταν ερθεις ξυπνα με ...αχ αχ πικρα ...το καθηκον ..μετα τα μεσανυχτα ...θα ζητησω υπερωριες να πληρωνομε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...