Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τεστ γλυκόζης & και καμπύλη γλυκόζης;;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας μανούλες και μέλλουσες μανούλες :-):-).

Είμαι στη 26 εβδομάδα και την Δευτέρα έκανα το τεστ γλυκόζης των 50γρ. και τα αποστελέσματα δείξαν 76-107 το φυσιολογικό και έγώ είχα 160!!!

οπότε μου είπανε να κάνω την άλλη εβδομάδα την καμπύλη γλυκόζης των 100γρ γλυκόζης. Η αλήθεια είναι ότι τρόμαξα λίγο γιατί και η μητέρα μου έχει ζάχαρο και η θεία μου, και ο γιατρός μου είπε ότι έχω προδιάθεση :(. σκέφτομαι να ελλατώσω τα γλύκα, να τρώω φρούτα κτλ.

εσείς η εμπειρία σας τι σας λέει;;;;;;

dev151pr___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατ' αρχήν ο δικός μου γιατρός μου είχε δώσει όριο μετά τη γλυκόζη το 137 και αν υπερέβαινε το ποσό αυτό θα έκανα τη μεγάλη καμπύλη. Αν ψάξεις στο internet θα δεις ότι παθολογική καμπύλη των 50γρ θεωρείται άνω των 140 οπότε η τιμή που έδωσες (107 νομίζω μετά τη γλυκόζη) δεν ισχύει.

Εμένα έφθασε το 145 αλλά όταν έκανα και τη μεγάλη καμπύλη (των 100γρ) την πρώτη ώρα ήταν επίσης 145!

Μην αγχώνεσαι αλλά κόψε τα γλυκά γιατί έτσι θα διατηρήσεις και τη φόρμα σου :-)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πρέπει να σου πω ότι δε φτάνει να μειώσεις τα γλυκά αλλά και το ψωμί τα μακαρόνια τις πατάτες... άσε, κι εγώ είχα τσιμπημένη καμπύλη ζαχάρου και άρχισα αμέσως διατροφή. Την τρίτη θα δω και από κοντά το γιατρό μου για να δούμε τι θα ακολουθήσει...Πίκρα, αλλά σκέψου ότι θα έχεις ένα πολύ καλό λόγο για να μην πάρεις πολλά κιλά...

Link to comment
Share on other sites

να μην αγχώνεσαι καθόλου!

κ εμένα στην μικρή καμπύλη βγήκε 170 περίπου, οπότε μετά έκανα τη μεγάλη. Τα αποτελέσματα στην 1η ώρα ήταν πάλι 170 (με όριο 180), ενώ μετά έπεσε αρκετά. Ο γιατρός μου μου είπε οτι είναι μια χαρά. Οπότε δεν άλλαξα τίποτα στη διατροφή μου

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εσένα οι τιμές σου είναι αρκετά χαμηλές. Εγώ στα 75 γρ. γλυκόζης έφτασα στα 270. Η αλήθεια είναι είναι το ζάχαρο δεν το ανεβάζουν μόνο τα γλυκά αλλά ορισμένες ομάδες τροφών όπως μακαρόνια, ρύζι, πατάτες, ψωμί και γενικά ότι περιέχει μεγάλη ποσότητα υδατανθράκων. Το θέμα είναι ότι γεννόντας το ζαχαρό σου θα επανέλθει στα φυσιολογικά επίπεδα, αλλά γενικά οι ειδικοί πιστεύουν ότι γυναίκες που έχουν παρουσιάσει διαβήτη κύησης έχουν ποσόστό 40% να εμφανίσουν και πάλι διαβήτη κάποια στιγμή της ζωής τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχει τυχει σε καμια βρε κοριτσια να κανει και δευτερη μεγαλη καμπυλη, παρολο που η πρωτη ηταν super??????????????? στις 24 εβδομαδες εκανα 100 ml και ειχα

30 min-170

60 min-148

90 min-117

120 min-94

180 min-48

πρεπει ομως να την ξανακανω στις 34 εβδομαδες???????

ειναι λιγο υπερβολικη η γιατρος ή μου φαινεται εμενα???

JQcsp3.png?7EEjBkUh

 

wmRjp3.png?r32XiA7l

Link to comment
Share on other sites

εχει τυχει σε καμια βρε κοριτσια να κανει και δευτερη μεγαλη καμπυλη, παρολο που η πρωτη ηταν super??????????????? στις 24 εβδομαδες εκανα 100 ml και ειχα

30 min-170

60 min-148

90 min-117

120 min-94

180 min-48

πρεπει ομως να την ξανακανω στις 34 εβδομαδες???????

ειναι λιγο υπερβολικη η γιατρος ή μου φαινεται εμενα???

 

Ελένη μου δεν ξέρω κατά πόσο είναι απαραίτητη η εξέταση πάντως δεν έχω ακούσει να την κάνεις 2 φορές. Κ εγώ την ίδια βδομάδα με σένα την έκανα (και εσύ είχες καλύτερα αποτελέσματα), μου είπε οτι είναι οκ και δεν ξανακάναμε. Από τότε παρακολουθούμε μόνο το σάκχαρο νηστείας, που είναι πάντα κάτω από 75. Κακό δεν είναι να το ξανακάνεις, απλά είναι πολύ μεγάλη ταλαιπωρία

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω bourbou για την αμεση απαντηση.

Το προβλημα μου δεν ειναι το νεροζουμι ή οι 3 ωρες στο μικροβιολογικο, αλλα με τσακιζουν καθε φορα για να μου παρουν αιμα, ποσο μαλλον 6 ληψεις μαζι.... Την προηγουμενη φορα τα χερια μου ηταν μπλε για 10 μερες...

Οταν ρωτησα γιατι παλι, μου ειπε οτι στις 32-33 εβδομαδες υπαρχει περιπτωση να αποσυγχρονιστει το παγκρεας. Δεν ξερω τι να πω, θα την κανω βεβαια, αλλα θελω να γκρινιαξωωωωωωωω

JQcsp3.png?7EEjBkUh

 

wmRjp3.png?r32XiA7l

Link to comment
Share on other sites

τότε ζήτα να σου πάρουν 4 φορές αίμα. Μια στην αρχή και μια κάθε ώρα. Αυτές ανά μισάωρο δεν είναι απαραίτητες. Αν σου πάρουν 2 φορές από το ένα χέρι και 2 από το άλλο, πιστεύω οτι θα είσαι οκ. Καλά αποτελέσματα

 

 

Link to comment
Share on other sites

ζητα να σου βαλουν πεταλουδα για να μην σε χιλιοτρυπανε....εγω ετσι εκανα...μαλλον δεν το ζητησα εγω γιατι δεν ηξερα αλλα η κοπελα μου το προτεινε διοτι εχω λεπτες φλεβες και θα δυσκολευομασταν πολύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...