Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ..


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ.ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΑ ΜΑΜΑ ΕΝΟΣ ΑΓΟΡΙΟΥ 16ΜΗΝΩΝ.Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΖΩΗΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΕΠΙΔΙΔΕΤΑΙ ΣΕ...ΑΚΡΟΒΑΤΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΠΑΝΤΟΥ,ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΜΕΧΡΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΤΖΑΚΙ,ΣΤΟΝ ΜΠΟΥΦΕ.ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΞΗΓΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΑΛΛΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΓΕΛΑΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΚΕΙ ΠΑΕΙ.. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ,ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΟΥΛΙΤΣΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΡΩ.. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ..ΑΘΛΗΜΑ?

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα.Την ίδια απορία έχω και εγώ .Η μικρή είναι ΤΑΡΖΑΝ.Φαντάσου οτι της πήρα μια καρεκλίτσα γιατί έκανε σκαμπο το ρολο κουζίνας(το επαγγελματικό)και αντι να κάθεται την χρησιμοποιεί ως σκαλοπάτι για να κάνει βούτες απο ψηλά!!!!!!!!!!!!!!!Θέλει να είναι πάνω στο γραφειό στο τραπέζι.....Νομίζω οτι μόνο υπομόνη μπορούμε να κανουμε και να έχουμε τα μάτια μας 1000004 μέχρι να τα περάσει.Οσο για μώλωπες άστα ...ακόμα το μέτωπο είναι πλέον δίχρωμο!!!!!

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οσο για μώλωπες άστα ...ακόμα το μέτωπο είναι πλέον δίχρωμο!!!!!

 

Τι μώλωπες; Αυτό δεν είναι τίποτα. Εμένα ή μικρή πέρσυ ενώ ήταν ανεβασμένη σε μία παιδική ξύλινη καρέκλα, κάποια στιγμή παραπατάει, κλαίει γοερά και παραπονιέται για πόνο στο πουλάκι της και βλέπω και αίμα. Εμένα πήγε το μυαλό στην ταινία με τη Λάσκαρη και την καρέκλα. Ευτυχώς όμως ήταν ένα απλό γρατζούνισμα δίπλα από το πουλάκι. Ταξίδεψα όμως μέχρι να το καταλάβω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Εγώ θέλω να ελπίζω ότι είναι "φάση" και θα περάσει.Αφού εξερευνήσουν και αυτόν τον τομέα σκαρφαλώσουν πέσουν χωθούν μεσα σε ντουλάπια κτλ κλτ θα ηρεμήσουν.

Φυσικά μετά θα αρχίσει κάτι αλλο αλλα βλέποντας και κανοντας.

 

zwitsa νομίζω ότι η τακτική σου είναι σωστή.Να του εξηγείς και να του μιλάς συνέχεια και να τον προσέχεις.

Τις δουλίτσες αστες για οταν θα υπάρχει κάποιο ατομο να τον προσεχει.

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΜΕΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ, ΒΛΕΠΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ "ΤΑΡΖΑΝΟΜΑΜΑΔΕΣ":D

ΚΑΙ Η ΦΑΣΗ ΑΥΤΗ ΠΟΟΤΕΕΕΕΕΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ????ΕΕΕΕ?????ΜΕ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΡΟΛΑΒΩ ΚΑΙ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κοριτσια...τουλαχιστον εσας ειναι και καπως πιο μεγαλα απο τη δικια μου (δηλαδη περπατανε και τα κανουν ολα αυτα).. Εμενα η μικρη μου δεν εχει μαθει ουτε να μπουσουλαει ακομα και ηδη εχει πεσει μια φορα απο το κρεβατι.. Με το που την ξαπλωνω αρχιζει και κανει "γιουβαρλακια" πανω στο κρεβατι! Επισης ειμαστε ενα βημα πριν μπουσουλησουμε και εχουμε μαθει να στηριζομαστε στα 4 (δεν ξερουμε ομως πως για να κινηθουμε απαιτειται συντονισμος κινησεων χεριων και ποδιων). Που να το ξερω λοιπον εγω η ερμη μανα πως απο αυτο το σταδιο κι επειτα θα πρεπει να βαλω το φρενο στα ροδακια της κουνιας της? Τις προαλλες απο το πολυ κουνα-κουνα μπρος-πισω (στημενη στα 4 παντα) μου εφτασε την κουνια στη μεση του δωματιου.. Δεν στεκεται πουθενα, κι απορω: Αν τα κανει ολα αυτα τωρα που δεν περπαταει...οταν περπατησει τι??? Κουραγιο σε ολες μας!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ένα έχω να σας πω μόνο:

ΥΠΟΜΟΝΗ.

Ο δικός μου είναι τώρα 2 χρονών και δεν υπάρχει μέρος που να μην έχει σκαρφαλώσει και να μην έχει πέσει!!!!!!

Φανταστείτε ότι άρχισε να σκαρφαλώνει πριν ακόμη περπατήσει (και περπάτησε περίπου 10 μηνών).

Στην αρχή όπως αντιλαμβάνεστε, τρόμαζα κι εγώ.

Μετά, τον άφησα (και τον αφήνω ακόμη) να βρει τα όριά του.

Εννοείται ότι έχω κάνει το σπίτι όσο πιο ασφαλές γίνεται αλλά και πάλι βρίσκει ....

Απλά υπάρχουν παιδιά που από τις πτώσεις μαθαίνουν ότι είναι επικίνδυνο και δεν το ξανακάνουν, και υπάρχουν και παιδιά που θεωρούν ότι έχει πλάκα ! και το ξανακάνουν (ο δικός μου ανήκει στη δεύτερη κατηγορία.

Όσο για το πότε περνάει η φάση.... εμείς είμαστε 2 χρονών και ακόμη δεν πέρασε, μπορώ να πω ότι χειροτέρεψε κιόλας. Αλλά το σίγουρο είναι ότι τώρα είναι πιο προσεκτικός και προσέχει μην πέσει (έχει αποκτήσει ευλιγισία και ισσορπία ακροβάτη).

 

Υπομονή λοιπόν και όχι ακραίες αντιδράσεις!!!!!!

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσάκια μου και έμενα ακριβώς τα ίδια!!! σκαρφαλώνει στο τραπεζάκι του σαλονιου και μετά σηκώνετε όρθιος( η ψυχή μου φεύγει) πάω σιγά - σιγά και τον κατεβάζω, λεγόντας του ότι ειναι επικινδυνο και ότι θα πέσει...κάποια στιγμή του είχα πει "μη,μη γιώργο" περιττό να σας πω ότι ορισμένες φορές αφού ανέβει λεει "μη,μη".... άντε τι να κάνω εγώ μετά?????

Link to comment
Share on other sites

και εμείς τα ίδια κορίτσια , ΤΑΡΖΑΝ :Dμε όλη τη σημασία της λέξεως αλλά εμένα εκτός απο τα ακροβατικά που κάνει δεν θέλει με τίποτα όταν τον πάω βόλτα να τον κρατάω από το χέρι. γίνεται μάχη , χτυπιέται μέσα στο δρόμο για να μη μου δώσει το χέρι του. Επροχθές που πηγαίναμε στις κούνιες παιδιά μου έφυγε απο τα χέρια και πέρασε απέναντι το δρόμο και τρελάθηκα μιλάμε κορίτσια γιατί περνάνε τα αυτοκίνητα σοριδόν απο τον δρόμο αυτό. μιλάμε άγιο είχαμε.

τι θα κάνω μου λέτε. Το καρότσο το θέλει για κανένα 10λεπτο και μετά αρχίζει τις φωνές, αγκαλιά δεν μπορώ να τον παίρνω συνέχεια γιατί μου έχουν φύγει τα χέρια από το βάρος και όταν δω γονιό να κρατάει απο το χεράκι το παιδί του και να πηγαίνουνε βόλτα με πιάνει το κατιτίς που δεν μπορώ να το απολαύσω και εγώ.:?

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites

εγω κικο μου επειδη και εμενα μου τα εκανε αυτα στην αρχη, του ελεγα,αφου δε θες χερι παμε σπιτι,δεν το διαπραγματευομαστε αυτο το θεμα,μονη σου λες για τα αυτοκινητα,οκ μες στο σπιτι κανουμε τον ταρζαν,εχουμε κανει και τα πρωτα μας ραμματα σε ηλικια 13 μηνων,αλλα στο δρομο δεν ειναι αστεια,αν θελεις βολτα χερι,αλλιως κλεισμενος μες στο σπιτι,χωρις φωνη χωρις νευρα,μπορει να φαινομαι αυστηρη αλλα στο δρομο δε παιζουμε.

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! και εγώ είμαι μανούλα 2 ζουζουνιών της σοφουλας που είναι στα 4 και του ταλιμπαν -άγγελο που είναι 22 μηνών ,ο ταλιμπαν μου είναι η καταστροφή σε προσωποποιήσει ,σκαρφαλώνει ,πετάει αντικείμενα ,πειράζει την σοφουλα ,δυστυχώς η τιμωρία στην γωνία των άτακτων δεν έχει αποτελέσματα ,ούτε και η φωνές ,τώρα πια των κυνηγάω και κάθε 2 λεπτά τιμωρία στην γωνία των άτακτων !αχ! έχω αρχίσει να ψάχνω το κινητό η το σταθερό του Ηρώδη !!!τι να πω πια !η κόρη μου είναι το Όνειρο κάθε μαμάς ,ήσυχη ,υπάκουη και πολύ ώριμη για την ηλικία της !ο ταλιμπαν γιατί βγήκε έτσι δεν ξέρω !!!!

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! και εγώ είμαι μανούλα 2 ζουζουνιών της σοφουλας που είναι στα 4 και του ταλιμπαν -άγγελο που είναι 22 μηνών ,ο ταλιμπαν μου είναι η καταστροφή σε προσωποποιήσει ,σκαρφαλώνει ,πετάει αντικείμενα ,πειράζει την σοφουλα ,δυστυχώς η τιμωρία στην γωνία των άτακτων δεν έχει αποτελέσματα ,ούτε και η φωνές ,τώρα πια των κυνηγάω και κάθε 2 λεπτά τιμωρία στην γωνία των άτακτων !αχ! έχω αρχίσει να ψάχνω το κινητό η το σταθερό του Ηρώδη !!!τι να πω πια !η κόρη μου είναι το Όνειρο κάθε μαμάς ,ήσυχη ,υπάκουη και πολύ ώριμη για την ηλικία της !ο ταλιμπαν γιατί βγήκε έτσι δεν ξέρω !!!!

 

Μία από τα ίδια κι εμείς....

Άμα το βρεις το τηλέφωνο του Ηρώδη.... δεν το δίνεις και σε μένα??????

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκι δεν έχω ακόμη αλλά λόγω επαγγέλματος θα σας πρότεινα τα εξής:

'Οταν κάνει κάτι επικίνδυνο, με ήρεμη αλλά αποφασιστική φωνή του λέμε γιατί δεν πρέπει να το κάνει και το απομακρύνουμε. Και συνεχίζουμε να κάνουμε το ίδιο όποτε το κάνει αλλά τις επόμενες φορές δεν χρειάζεται να εξηγούμε. Το σημαντικό είναι να μην εκνευριστείτε γιατί το καταλαβαίνουν! Χρειάζεται ηρεμία, υπομονή αλλά και σταθερότητα! Πρέπει δλδ να το απομακρύνετε κάθε φορά που κάνει τις ταρζανιές και όχι κάποιες φορές.

Συμφωνώ με την Kimi. Με τόσο σοβαρά θέματα χρειάζεται αποφασιστικότητα και και λίγη αυστηρότητα . Kiko, για αυτό που θα σου προτείνω είναι αναγκαίο ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. Την επόμενη φορά που θα θελήσετε να βγέιτε βόλτα ρώτησέ τον αν είναι έτοιμος να βγει βόλτα μαζί σου κρατώντας σου το χέρι. Εξήγησέ του γιατί θέλεις να κρατιέστε και πες του πως μόνο έτσι θα πάτε βόλτα, αλλιώς πρότεινέ του κάτι άλλο στο σπίτι. Να έχει ΕΠΙΛΟΓΗ. Αν πει εντάξει για τη βόλτα και το χεράκι πες του ότι αν αφήσει το χέρι σου στη βόλτα θα γυρίσετε σπίτι. Ξεκινήστε και αν σε αφήσει πες του "φαίνεται πως θέλεις να πάμε σπίτι. Έτσι είναι;" Λογικά θα σε πιάσει και θα συνεχίσετε αλλά πες του ότι αν σε ξαναφήσει θα γυρίσετε κατευθείαν. ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕ τον δλδ. Αν το ξανακάνει όμως πες του πολύ ήρεμα και αποφασιστικά ότι γυρίζετε και κάντο. Μην υποκύψεις σε κλάματα και παρακάλια. Να καταλάβει πως είναι κάτι σημαντικό και η μαμά δεν το διαπραγματεύεται. Την επόμενη φορά κάνε το ίδιο. Αν τα κάνεις με ΣΥΝΕΠΕΙΑ σε λίγο καιρό είμαι σίγουρη πως θα βγαίνετε βόλτα και θα το χαίρεσσαι κι εσύ! Τεράστιο το post αλλά η λεπτομερεια σε αυτό το θέμα έχει σημασία!

Καλή συνέχεια σε όλες!

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα ο μοκρούλης αντάρτης είναι 2 χρονών, τις προάλλες χοροπήδαγε και έφυγε από τον καναπέ κάτω με το κεφάλι και επειδή δεν είχα πάγο του έβαλα τον μαϊντανό από την κατάψυξη για να γλυτώσουμε το πρίξημο. τώρα όταν ανεβαίνει πάω κοντά του του λέω με αυστηρή φωνή σταμάτα και μετά του εξηγώ ότι εδώ στον καναπέ καθόμαστε με τον ποπό. του ζητάω να μου δείξει και μετά του λέω μπράβο, έτσι έχω παρατηρήσει ότι σταμάτησε να χοροπηδάει, ανεβαίνει και απλά κάθεται.! δοκιμάστε το ίσως φέρει και σε εσάς αποτέλεσμα.

Παναγιώτης 4,5 χρονών

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο ζουζούνος είναι 18 μηνών και είναι κατα βάση ήσυχος...μπορω και κάνω δουλειές μαζί του φυσικά π.χ. μαγειρευω και αυτος πέρνει τα μπολ σκουπίζουμε παρεα, ποτίζουμε τα λουλούδια και πλένει την αυλή αυτός και κάθετε στο καρότσι....αλλά ρε κορίτσια ο δικός μου είναι ηλεκρολόγος...έχω κλεισει όλες τις μπρίζες με τα ειδικά καπάκια και προσπαθει να τις ανοιξει...τώρα έχω βάλει και έπιπλα μπροστά οπότε δεν τα καταφέρνει.επίσης έχει μια γουρούνα και ανεβαινε όρθιος και χοροπηδάει...μια μέρα του είπα ότι θα τον βάλω τιμωρία αμα το ξανακάνει και μου είπε ''ποτέ ποτέ ποτέ''...μακούει αλλά μέχρι να με ακούσει έχω πάει και έχω ερθει...κάνει διάφορες ζουζουνιές...

αααα το σπίτι όλο το καλοκαιρι το είχα στρωμένο γιατι πέπρατούσε λες και ήταν μεθυσμένο....και τραπέζι με κουβέρτες μιας που έχουμε εγκαινιάσει και τις γωνίες του χωρις βέβαια να χτυπήσει πολύ.και η τραπεζαρία παρκαρισμένη στην 'ακρη.ένα σπίτι αλάνα για να τρέχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΖΩΗΡΟ, ΠΑΝΤΟΥ ΣΚΑΡΦΑΩΝΕΙ, ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΥΡΤΑΡΙΑ. ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ! ΤΟ ΚΑΚΑΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΤΟΝ ΠΙΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ, ΤΟΥΕΞΗΓΩ (ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ), ΤΟΝ ΜΑΛΩΝΩ, ΑΓΡΙΕΥΩ... ΤΙΠΟΤΑ . ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΛΕΟΝ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΟΥ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ!!!

5om2p2.png

 

sCPfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια και εμένα το ίδιο! Τρομερά υπερκινητικός και ζωηρός!Πειράζει τα παντα, δεν με ακούει και έχει μανία με τις πρίζες. (εννοείται ότι τις έχω καλύψει βέβαια) Βάζει το κινητό με το φορτιστή να το φορτίσει ρε παιδιά!

Του εξηγώ ότι δεν πρέπει να κάνει αυτό.. και γελάει:D Πρίν κάνει την ζημιά με κοιτάει μου λέει απα πα πα πα , κακό, το κάνει όμως! Δεν το προλαβαίνω σας λέω! Α τώρα τελευταία γραφει με τα μολύβια πάνω στο κρεββάτι , στην ντουλάπα, στα μαξηλάρια...τα κρύβω αλλά όλο και κάπου βρίσκει κάποιο ξεχασμένο, που τα ξετρυπώνει ήθελα να 'ξερα

Καλά κουράγια φιλενάδες!

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκι δεν έχω ακόμη αλλά λόγω επαγγέλματος θα σας πρότεινα τα εξής:

'Οταν κάνει κάτι επικίνδυνο, με ήρεμη αλλά αποφασιστική φωνή του λέμε γιατί δεν πρέπει να το κάνει και το απομακρύνουμε. Και συνεχίζουμε να κάνουμε το ίδιο όποτε το κάνει αλλά τις επόμενες φορές δεν χρειάζεται να εξηγούμε. Το σημαντικό είναι να μην εκνευριστείτε γιατί το καταλαβαίνουν! Χρειάζεται ηρεμία, υπομονή αλλά και σταθερότητα! Πρέπει δλδ να το απομακρύνετε κάθε φορά που κάνει τις ταρζανιές και όχι κάποιες φορές.

Συμφωνώ με την Kimi. Με τόσο σοβαρά θέματα χρειάζεται αποφασιστικότητα και και λίγη αυστηρότητα . Kiko, για αυτό που θα σου προτείνω είναι αναγκαίο ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. Την επόμενη φορά που θα θελήσετε να βγέιτε βόλτα ρώτησέ τον αν είναι έτοιμος να βγει βόλτα μαζί σου κρατώντας σου το χέρι. Εξήγησέ του γιατί θέλεις να κρατιέστε και πες του πως μόνο έτσι θα πάτε βόλτα, αλλιώς πρότεινέ του κάτι άλλο στο σπίτι. Να έχει ΕΠΙΛΟΓΗ. Αν πει εντάξει για τη βόλτα και το χεράκι πες του ότι αν αφήσει το χέρι σου στη βόλτα θα γυρίσετε σπίτι. Ξεκινήστε και αν σε αφήσει πες του "φαίνεται πως θέλεις να πάμε σπίτι. Έτσι είναι;" Λογικά θα σε πιάσει και θα συνεχίσετε αλλά πες του ότι αν σε ξαναφήσει θα γυρίσετε κατευθείαν. ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕ τον δλδ. Αν το ξανακάνει όμως πες του πολύ ήρεμα και αποφασιστικά ότι γυρίζετε και κάντο. Μην υποκύψεις σε κλάματα και παρακάλια. Να καταλάβει πως είναι κάτι σημαντικό και η μαμά δεν το διαπραγματεύεται. Την επόμενη φορά κάνε το ίδιο. Αν τα κάνεις με ΣΥΝΕΠΕΙΑ σε λίγο καιρό είμαι σίγουρη πως θα βγαίνετε βόλτα και θα το χαίρεσσαι κι εσύ! Τεράστιο το post αλλά η λεπτομερεια σε αυτό το θέμα έχει σημασία!

Καλή συνέχεια σε όλες!

 

 

ευχαριστώ Ιωάννα μου, θα προσπαθήσω να την τηρήσω τη συμβουλή σου αλλά δεν σου κρύβω ότι με ένα μαγικό τρόπο ορισμένες φορές αυτό το μικρό και γλυκό πλασματάκι σε βγάζει εκτός εαυτού.Δεν μπορείς να έχεις γαϊδουρινή υπομονή όταν ο χρόνος σε πιέζει να φτιάξεις φαγητό , να ταϊσεις το παιδί, να πας στη δουλειά , να, να,να. Δεν ξέρω επίσης γιατί είναι σχετικά μικρούλης ακόμα , θα μ'ακούσει ή τσάμπα η προσπάθεια.Θα σας γράψω όταν θα έχω νεώτερα

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Ιωάννα μου, θα προσπαθήσω να την τηρήσω τη συμβουλή σου αλλά δεν σου κρύβω ότι με ένα μαγικό τρόπο ορισμένες φορές αυτό το μικρό και γλυκό πλασματάκι σε βγάζει εκτός εαυτού.Δεν μπορείς να έχεις γαϊδουρινή υπομονή όταν ο χρόνος σε πιέζει να φτιάξεις φαγητό , να ταϊσεις το παιδί, να πας στη δουλειά , να, να,να. Δεν ξέρω επίσης γιατί είναι σχετικά μικρούλης ακόμα , θα μ'ακούσει ή τσάμπα η προσπάθεια.Θα σας γράψω όταν θα έχω νεώτερα

 

Εννοείται ότι δεν μπορείς να έχεις πάντα την υπομονή! Άνθρωπος είσαι! Κάποια στιγμή θα ξεφύγεις, αλλά ξέρεις ποιός είναι ο στόχος σου και συνεχίζεις να προσπαθείς γι' αυτό.

Όσο για το αν είναι μικρός, δεν είναι. Τα παιδιά καταλαβαίνουν πολλά περισσότερα απ' όσα νομίζουμε εμείς. Μπορεί να μην καταλάβει τί ακριβώς μπορεί να του συμβεί αν βγει στο δρόμο αλλά καταλαβαίνει πως εσύ φοβάσαι και τον προειδοποιείς για αυτό οπότε δεν είναι καλό. Και την πρόθεση σου την καταλαβαίνει καλυτερα από τα λόγια σου. Εσύ μπορεί να λες δλδ σε κάτι "όχι", αλλά να γελάς και λίγο γιατί το βρίσκεις αστείο. Το παιδί θα μείνει στην πράξη σου, στο ό,τι γελάς δλδ. Το "όχι" δεν θα του κάνει εντύπωση, ίσως μάλιστα βγάλει το συμπέρασμα -ειδικά αν αυτό συμβεί μερικές φορές- ότι όταν η μαμά λέει "όχι", εγώ μπορώ να συνεχίσω να κάνω αυτό που θέλω. Αν το αποφασίσεις καλή επιτυχία! :wink:

Έχω να σας προτείνω και ένα βιβλίο που εμένα με βοήθησε πολύ -στην τάξη-, πολύ κατανοητό και με παραδέιγματα που σε κάνουν να καταλάβεις πολλά πράγματα για τη συμπεριφορά των παιδιών -και των μεγάλων! Μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτό!- Λέγεται "Σχολείο για γονείς",το 1ο βιβλίο για παιδιά νηπιακής και πρωτοσχολικής ηλικίας, εκδόσεις "θυμάρι".

Σας εύχομαι καλή υπομονή με τα ζουζούνια σας! Να είστε καλά! :D

jp0Lp3.pngA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...