Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κράμπες στην κοιλιά


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

 

Σας έχει τύχει -κατά τη διάρκεια της νύχτας κυρίως- να έχετε κράμπες στην κοιλιακή χώρα;

Εμένα με έπιαναν 2-3 φορές την εβδομάδα από μία φορά, αλλά χθες τη νύχτα με έπιασε 3 φορές!! Η μία φορά ήταν δυνατή, οι άλλες 2 ήταν μικρότερης έντασης αλλά πάντως με ξύπνησαν...Είναι ακριβώς σαν την κράμπα στο πόδι -τέτοιος πόνος- και μου περνάει μόνο αν σηκωθώ αμέσως από το κρεβάτι και κάνω καμιά 10ριά βήματα! Να σημειώσω ότι δεν είναι σε όλη την κοιλιά (όπως τα πετρώματα) αλλά σε ένα σημείο, κυρίως δεξιά και ψηλά (στη μέση της κοιλιάς).

Πήρα τον γιατρό και μου είπε να αυξήσω τη δόση του μαγνησίου (Trofocard), που παίρνω εδώ και καμιά 20ριά μέρες, από 1πρωί-1βράδυ σε 2πρωί-2βράδυ και ότι μάλλον κάποιο νεύρο πιάνεται, δεν είναι από τη μήτρα!

Έχει τύχει σε καμιά σας ή είμαι η μόνη στον κόσμο που μου συμβαίνουν αυτά τα κουλά;;; :o

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλή μου irencat, κουλά συμβαίνουν σε όλες μας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Κράμπες δεν παθαίνω αλλά και με 8 Trofocard τη μέρα που πάιρνω, ακόμα και η κοιλιά μου να έπεφτε στο πάτωμα δε θα το καταλάβαινα.. :D

 

Γι'αυτό μην ανησυχείς, από τη στιγμή μάλιστα που ο γιατρός σου σου το εξήγησε!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να έχεις δίκιο συνονόματη :wink:

Δε με νοιάζουν ούτε τα πονάκια ούτε τα πετρώματα ή οτιδήποτε παθαίνω ή νοιώθω εγώ, αρκεί το μωράκι να είναι ΟΚ!! Αν αυτό είναι μια χαρά εκεί μέσα, δεν πά' να πονάω εγώ;;; :wink::D

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!

σε μένα πάντως την περασμένη εβδομάδα που με έπιασαν κράμπες όπως τις περιγράφεις, ήταν από κουραση και ζέστη.γι'αυτό να ξεκουράζεσαι όσο περισσότερο μπορείς!! :lol::lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!

σε μένα πάντως την περασμένη εβδομάδα που με έπιασαν κράμπες όπως τις περιγράφεις, ήταν από κουραση και ζέστη.γι'αυτό να ξεκουράζεσαι όσο περισσότερο μπορείς!! :lol::lol:

 

Για τη ζέστη μπορεί να έχεις ένα δίκιο, γιατί αυτό μου έτυχε τις μέρες που είχε έναν ψιλοκαύσωνα, ενώ τώρα που έχει δροσίσει -σχετικά- ο καιρός, δεν το ξαναέπαθα! :wink:

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Μολις εμαθα οτι εγκυος, 4 εβδομαδων, με ανυσυχουν οι κραμπες στην κοιλια μου, νιωθω σαν να εχω μωρο στην κοιλια που κλοτσαει, τοσο εντονες ειναι οι κραμπες, φοβαμαι γιατι η προηγουμενη κυηση ηταν παλιδρομη.

Link to comment
Share on other sites

divralaura...καλύτερα να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου.Μπορεί να είσαι αγχωμένη και να σφίγγεται το στομάχι σου ή να πρέπει να πάρεις προγεστερόνη για λίγες μέρες...Πάντως σίγουρα πάρτον τηλέφωνο.Αν είναι σαν πονάκια περιόδου(αν αυτό εννοείς δλδ.)είναι πολύ συνηθισμένο.άλλοι δίνουν προγεστερόνη,άλλοι δεν δίνουν.Μην σε τρώει η αγωνία.Μια τηλεφωνική κλήση και αναπνές καλύτερα.:)

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...