Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξέταση NST (Non Stress Test)


Recommended Posts

Καλημέρα!!

Την Πέμπτη που είχα ραντεβού με τη γιατρό μου, ενώ μου είχε πει πως θα βλεπόμαστε κάθε 3 εβδομάδες, μου είπε πως θα τα πούμε σε 2 εβδομάδες δηλ. την 30η εβδομάδα να κάνουμε το NST.

Τη ρώτησα τί είναι αυτό αλλά εκείνη τη στιγμή την ώρα που μου εξηγούσε εγώ σκεφτόμουν πως κάπου στο φόρουμ είχα διαβάσει γι'αυτό.

Δεν το βρήκα όμως και δεν άκουσα και τί είναι ακριβώς.

Μπορείτε να με διαφωτίσετε?

Είναι εξέταση ρουτίνας? ή μου το έθεσε έτσι για να μην αγχωθώ??

 

:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βασω εγω που ειμαι 32 εβδομαδων δεν την εχω κανει αυτη την εξεταση

δεν μου λεει και κατι...... αλλα γιατι δεν τον παιρνεις να τον ρωτησεις δεν ειναι κακο να του πεις οτι δεν καταλαβες!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στο Ιντερνετ βρήκα πως λέγεται στα Ελληνικά καρδιοτοκογράφημα ηρεμίας :

 

Οι εξετάσεις

Εκτός τον αιματολογικό έλεγχο ρουτίνας (γενική αίματος, σακχάρου και ούρων), κατά την 3Οή-32η εβδομάδα κυήσεως θα σας ζητηθεί να κάνετε το υπερηχογράφημα DOPPLER. Μέσω αυτού ελέγχεται η εμβρυϊκή ανάπτυξη και η ροή του αίματος στον ομφάλιο λώρο και τις μητριαίες αρτηρίες. Την 38η εβδομάδα θα κάνετε το βιοφυσικό προφίλ, που περιλαμβάνει ένα υπερηχογράφημα και το καρδιοτοκογράφημα ηρεμίας, κατά το οποίο ελέγχεται η καρδιακή συχνότητα του εμβρύου σε σχέση με τις κινήσεις του και τη δραστηριότητα της μήτρας. Οι συγκεκριμένες εξετάσεις είναι απαραίτητο να γίνουν για την παρακολούθηση μιας ομαλά εξελισσόμενης κυήσεως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν μιλάμε για το doppler... ναι είναι εντελώς παντελώς εξέταση που κάνουν όλες κανένας απολύτως λόγος ανησυχίας!

 

Όχι δεν είναι το doppler θα κάνω και το doppler την 32η εβδομάδα.

Είναι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το Νst δεν ειναι υπερηχος. Ξαπλωνεις, σου βαζει ενα "ακουστικο" ας το πουμε στην κοιλια, το οποιο στερεωνει με λουρακια και απλα ακουγονται οι παλμοι του μωρο. Συναρπαστκή εμπειρια. Και καταγραφει επισης τυχον συσπασεις. Αν εχει μαλιστα και λοξυγγα το παιδι εκεινη τη στιγμη θα πεθανεις στο γελιο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δεν το εχω κάνει και ουτε μου ειπε η γιατρός μου τίποτα ακόμα για τέτοιου είδους εξεταση :?

Βασικά δεν ανέφερε καν το doppler που απο οτι διαβασα γίνεται την 32η-33η εβδομαδα :?

Μου είπε απλώς οτι εκτος απροόπτου (φτου-φτου σκόρδα μακριά απο εμάς) θα τα πούμε σε 3 εβδομάδες δηλ στην 33η -34η εβδομαδα :?

 

Δεν ειναι υποχρεωτική η εξεταση αυτή??? (το doppler εννοώ)

Περίεργα πράγματα :?

:roll::roll::roll:

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Το NST είναι εξέταση ρουτίνας, αν και ξέρω πολλές έγγυες που δεν το έκαναν. Είναι τελείως ανώδυνο, αν εξαιρέσεις ότι είσαι ξαπλωμένη τελείως οριζόντια και ακίνητη για 20 λεπτά συνδεδεμένη με καρδιογράφο, και αυτό είναι λίγο άβολο. Στο τέλος βγαίνει το καρδιογράφημα του παιδιού και από αυτό προκύπτει ότι δεν 'ζορίζεται' μέσα στην μήτρα.

Link to comment
Share on other sites

Aθηνά εμένα μου είπε πως είναι υποχρεωτικές και οι δύο εξετάσεις. Τώρα δεν ξέρω ....

Ανάλογα τον γιατρό?

:?:?

 

Μαλλον, τι να πω :?

Μας εχουνε καταμπερδέψει :?

Παντως την άλλη Δευτέρα θα τη ρωτήσω ετσι να μου φυγει η απορία.

VassoP σου ευχομαι καλή επιτυχια και στο NST και στο doppler. :):):)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Τελικά αν και είναι εξέταση ρουτίνας πολλές γυναίκες δεν τις κάνουν και μου μένει η απορία αν τελικά είναι απαραίτητο ή όχι :?

Πιστεύω πως μια σωστή παρακολούθηση της εγκυμοσύνης προϋποθέτει να κάνουμε όλες τις εξετάσεις ρουτίνας.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν μου είχε πει ο γιατρός να το κάνω...Πρώτη φορά το ακούω. Απλώς σε αυτή την εγκυμοσύνη έκανα καρδιολογικό υπέρηχο στο έμβρυο που γίνεται από την 16 εβδομάδα νομίζω μέχρι και 30 αν δεν κάνω λάθος. Το έκανα το Σάββατο που μας πέρασε και το κάνει μια γιατρός που κατεβαίνει από Αθήνα (στο Μητέρα Ηρακλείου) εξειδικευμένη. Σε αυτόν τον υπέρηχο, που είναι προαιρετικός κοιτάς τυχόν ανωμαλίες της καρδιάς του εμβρύου για να τις ξέρεις είτε αν χρειαστεί καποια αγωγή ή για να προσέχεις κατά τον τοκετό και βέβαια αμέσως μετά. Δεν ξέρω, θα με καλύπτει άραγε αυτό για να μην κάνω αυτό που λέτε?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν και πρωτη φορα αυτο το NST το ακουσα απο την Βασω τελικα θα το κανω και εγω σε 2 εβδομαδες ..

 

Εμενα παλι δεν μου ειπε τιποτα για ντοπλερ και μαλιστα μου ειπε αυτολεξει οτι με το NST ουσιαστικα τελειωνουν οι τυπικοι ελεγχοι ..

 

Προφανως ο καθε γιατρος θεωρει διαφορετικα πραγματα απαραιτητα ...

 

Το σημαντικο ειναι οτι ο μπεμπουλινος μου ειναι μια χαρα ,μπουλουκος οπως ειπε και ο γιατρος :D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το NST το εκανα δυο φορες την ημερα για πεντε βδομαδες (ημουν στο νοσοκομειο) και μετα καθε μερα στο σπιτι για περιπου αλλες τεσσερεις βδομαδες (ερχοταν νοσοκομα στο σπιτι). Ειναι τελειως ανωδυνο και καμια φορα δυσκολευομασταν να βρουμε τους χτυπους της καρδιας του μικρου λογο της θεσης του. Ειχαμε και τα γελια μας οταν ειχε λοξυγκα. Επισης καταγραφονταν και οι συσπασεις. Τι να πω την εχω φαει με το κουταλι αυτη την εξεταση. Για καποια που το κανει μια φορα ομως ειναι ωραια εμπειρια.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Τελικά αν και είναι εξέταση ρουτίνας πολλές γυναίκες δεν τις κάνουν και μου μένει η απορία αν τελικά είναι απαραίτητο ή όχι :?

Πιστεύω πως μια σωστή παρακολούθηση της εγκυμοσύνης προϋποθέτει να κάνουμε όλες τις εξετάσεις ρουτίνας.

 

Αγαπητή VassoP,

γύρισα χτές απο το γιατρό μου και μου είπε οτι πρέπει και εγώ να κάνω το NST στις 4 Απριλίου....

Τελικά πώς ήταν σαν εμπειρία ?

Πήγαν όλα καλά?

Υπήρχε περιτύλιξη απο τον ομφάλιο λώρο ? και στο πρότεινε ???

Ευχαριστώ

Περιμένω απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια πριν τον 9ο το είχα κάνει μια φορά-τώρα πια όμως το κάνω κάθε εβδομάδα...δεν ξέρω αν είναι υπερβολή της γιατρού μου πάντως με καθησυχάζει αυτή η εξέταση και τη θέλω κι εγώ λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας και από μένα...βρίσκομαι στην35 εβδομάδα και 5 μέρες και σήμερα έκανα το 2ο non stress.Αρχικά το μωρό είχε υψηλούς παλμούς 170-180,πηγαίνω το non stress να το δει ο γιατρος και μου λέει ότι πρέπει να το επαναλάβω και ότι δεν πρέπει να είναι τόσο υψηλοί.Τέλοσπάντων στο δεύτερο που κάνω οι παλμοί είναι 140-150 πολύ καλά.Το θέμα είναι ότι το ίδιο μου συνέβη και την προηγούμενη εβδομάδα και έλεγα μήπως καμιά σας έχει ανάλογη εμπειρία?..?..?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα...βρίσκομαι στην35 εβδομάδα και 5 μέρες και σήμερα έκανα το 2ο non stress.Αρχικά το μωρό είχε υψηλούς παλμούς 170-180,πηγαίνω το non stress να το δει ο γιατρος και μου λέει ότι πρέπει να το επαναλάβω και ότι δεν πρέπει να είναι τόσο υψηλοί.Τέλοσπάντων στο δεύτερο που κάνω οι παλμοί είναι 140-150 πολύ καλά.Το θέμα είναι ότι το ίδιο μου συνέβη και την προηγούμενη εβδομάδα και έλεγα μήπως καμιά σας έχει ανάλογη εμπειρία?..?..?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

τι είναι αυτό το non stress;

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Ετσι λέγεται το καρδιογράφημα του μωρού που γίνεται τον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης που συγχρόνως καταγράφει και τις συσπάσεις της μήτρας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...