Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΟ ΔΙΑΡΚΟΥΝ ΤΑ ΥΓΡΑ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ;


gkougkou

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα. Ξέρει καμμιά να μου πει πόσες μέρες διαρκουν τα υγρά ωορρηξίας; Εγώ καταλαβαίνω την ωορρηξία μου από τα υγρά και τα πονάκια. Στην αρχή τα υγρά είναι λίγα και κολλώδης, αργότερα γίνονται άσπρα σαν την λοσιόν και τέλος διαφανής, κολλώδης (αυτή είναι και η μέρα ωορρηξίας), αλλά η απορία μου είναι πόσες μέρες έχουμε αυτά τα υγρά μέχρι να γίνουν διαφανής, ημέρα της ωορρηξίας δηλαδή; Συγγνώμη αν είναι ανοησία αυτό που ρωτώ, αλλά είναι επειδή μπερδεύτηκα με την ωορρηξία μου αυτό τον μήνα. Υπολόγιζα να έχω ωορρηξία 21 ή 22/02 και τελικά κατάλαβα ότι είχα όντως 22/02 από τα διάφανη υγρά και τα πονάκια χαμηλά. Όμως τελικά είχα και την Δευτέρα 23/01 άσπρα πηχτά υγρά ωορρηξία, και την Τρίτη 24/01-Πέμπτη 26/01 διάφανη υγρά ωορρηξίας. Γι’ αυτό λέω, μπας και δεν είχα την Κυριακή ωορρηξία και είχα την Πέμπτη που ήταν η τελευταία μέρα των υγρών;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειναι λιγο μπερδεμα!!Εγω λεω να κανεις προσπαθειες σε ολη την διαρκεια του κυκλου μερα παρα μερα και ετσι θα τις πετυχεις σιγουρα!

Έχεις δίκιο... Πάντως ήρθαμε και την Πέμπτη σε επαφή καλού κακού... Επίσης παράγγειλα και από το ιντερνετ τεστ ωορρηξίας για τον επόμενο μήνα, να ξέρω τουλάχιστον ακριβώς την μέρα ωορρηξίας μου. Τώρα αγχώνομαι, πότε να (μην) περιμένω περίοδο, στις 5/02 όπως είχα υπολογίσει ή τελικά στις 9/02; Θα σκάσω αυτό τον μήνα μαέλα μου, με τρώει η αγωνία ! Σαν να μην με φτάνουν όλα τα άλλα έχω και τις παραισθήσεις μου με τα συμπτώματα, σκέφτομαι ότι δήθεν αυτά τα υγρά μπορεί να είναι σημάδια εγκυμοσύνης και το φουσκωμένο στήθος που έχω (είναι φουσκωμένο από τις 16-17/01) επίσης σύμπτωμα... Μετά λέω ‘‘σταμάτα να σκέφτεσαι έτσι, δεν θα είσαι έγκυος, απλά άργησε η ωορρηξία σου και δεν το κατάλαβες’’. Θα τρελαθώ...

Link to comment
Share on other sites

Για τα υγρα δεν ξερω ακριβος , νομιζω 2-3 ημερες.Ο γιατρος μου λεει οτι η γονιμες ημερες ειναι 13-14 σε κυκλο 28 ημερον .Εγω ετσι εμεινα εκγυος .Ειχαμε επαφες 5 - 6 ημερες , καθε μερα δλδ πριν την 13 ημερα και μετα την 14 .

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο... Πάντως ήρθαμε και την Πέμπτη σε επαφή καλού κακού... Επίσης παράγγειλα και από το ιντερνετ τεστ ωορρηξίας για τον επόμενο μήνα, να ξέρω τουλάχιστον ακριβώς την μέρα ωορρηξίας μου. Τώρα αγχώνομαι, πότε να (μην) περιμένω περίοδο, στις 5/02 όπως είχα υπολογίσει ή τελικά στις 9/02; Θα σκάσω αυτό τον μήνα μαέλα μου, με τρώει η αγωνία ! Σαν να μην με φτάνουν όλα τα άλλα έχω και τις παραισθήσεις μου με τα συμπτώματα, σκέφτομαι ότι δήθεν αυτά τα υγρά μπορεί να είναι σημάδια εγκυμοσύνης και το φουσκωμένο στήθος που έχω (είναι φουσκωμένο από τις 16-17/01) επίσης σύμπτωμα... Μετά λέω ‘‘σταμάτα να σκέφτεσαι έτσι, δεν θα είσαι έγκυος, απλά άργησε η ωορρηξία σου και δεν το κατάλαβες’’. Θα τρελαθώ...

Εγω δεν πηρα ποτε αυτα τα τεστ.. ειχα που ειχα το αγχος μου... με αυτα θα τρελαινομουν τελειως!Επειδη εισαι αγχωμενη .. λογικο βεβαια..θα σου προτεινα να χαλαρωσεις και οτι σε αγχωνει πιο πολυ να το αποβαλεις.Δηλ αυτα τα τεστ αν σου προκαλεσουν εμμονες και ζεις μονο για την μερα της ωορηξιας αστα οκ?

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τα υγρα δεν ξερω ακριβος , νομιζω 2-3 ημερες.Ο γιατρος μου λεει οτι η γονιμες ημερες ειναι 13-14 σε κυκλο 28 ημερον .Εγω ετσι εμεινα εκγυος .Ειχαμε επαφες 5 - 6 ημερες , καθε μερα δλδ πριν την 13 ημερα και μετα την 14 .

Τυχερή που είσαι... Εμένα ο κύκλος μου είναι πολύ άστατος, τα τελευταία 1-2 χρόνια κυμαίνεται 30-33 μέρες, όχι περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν πηρα ποτε αυτα τα τεστ.. ειχα που ειχα το αγχος μου... με αυτα θα τρελαινομουν τελειως!Επειδη εισαι αγχωμενη .. λογικο βεβαια..θα σου προτεινα να χαλαρωσεις και οτι σε αγχωνει πιο πολυ να το αποβαλεις.Δηλ αυτα τα τεστ αν σου προκαλεσουν εμμονες και ζεις μονο για την μερα της ωορηξιας αστα οκ?

Ναι μαέλα μου, κι εγώ όλο έλεγα ότι δεν θα τα αγόραζα λόγω κόστους και για να μην με αγχώσουν βέβαια, άλλα έγινε αυτό με την ωορρηξία μου και τα βρήκα φθηνά από το ίντερνετ και τα αγόρασα! Αν δω και θα με αγχώσουν τότε θα τα αφήσω και θα συνεχίσω να καταλαβαίνω την ωορρηξία από μόνη μου πάλι και όπως είπες μέρα παρα μέρα επαφή στον κύκλο! Σ’ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου :)

Link to comment
Share on other sites

Τυχερή που είσαι... Εμένα ο κύκλος μου είναι πολύ άστατος, τα τελευταία 1-2 χρόνια κυμαίνεται 30-33 μέρες, όχι περισσότερο.

 

 

Τοτε για σενα θα ειναι η 15 ημερα και μετα .Οταν θα εχεις πονους αφου ειπες οτι καταλαβενεις την ωορριξηα σου να προσπαθειτε καθε μερα και δυο αμα μπορειτε και θα ερθει .

Δεν θελει αγχος .

Link to comment
Share on other sites

Τοτε για σενα θα ειναι η 15 ημερα και μετα .Οταν θα εχεις πονους αφου ειπες οτι καταλαβενεις την ωορριξηα σου να προσπαθειτε καθε μερα και δυο αμα μπορειτε και θα ερθει .

Δεν θελει αγχος .

Προσπαθούσαμε κάθε μέρα τις μέρες που περίμενα για ωορρηξία και την Κυριακή πάλι που νόμιζα ότι είχα ωορρηξία επειδή είχα και τα πονάκια όπως προανέφερα, αναπαύθηκα χαρούμενη και είπα από μέσα μου: ‘‘κάναμε ό,τι μπορούσαμε αυτό το μήνα, έυχομαι να τσάκωσα το μπεμπέ’’, νά σου τα υγρά ξανά Δευτέρα-Πέμπτη...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσαμε κάθε μέρα τις μέρες που περίμενα για ωορρηξία και την Κυριακή πάλι που νόμιζα ότι είχα ωορρηξία επειδή είχα και τα πονάκια όπως προανέφερα, αναπαύθηκα χαρούμενη και είπα από μέσα μου: ʽʽκάναμε ό,τι μπορούσαμε αυτό το μήνα, έυχομαι να τσάκωσα το μπεμπέʼʼ, νά σου τα υγρά ξανά Δευτέρα-Πέμπτη...

 

Είχες πονάκια μόνο εκείνη την μέρα?Και εγώ κάπου μπερδεύτηκα με τα υγρά όπως ακριβώς και εσύ.Τα είχα αρκετές μέρες και κάπου έχασα την μπάλα.Όπως και τα πονάκια.Με βλέπω και μένα για τεστάκια ωορρηξίας αυτό τον μήνα αν έρθει η καταραμένη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχες πονάκια μόνο εκείνη την μέρα?Και εγώ κάπου μπερδεύτηκα με τα υγρά όπως ακριβώς και εσύ.Τα είχα αρκετές μέρες και κάπου έχασα την μπάλα.Όπως και τα πονάκια.Με βλέπω και μένα για τεστάκια ωορρηξίας αυτό τον μήνα αν έρθει η καταραμένη!

Μακάρι να μην έρθει σε καμμιά από τις 2 μας η τρισκατάρατη! Την Κυριακή μόνο είχα τα έντονα πονάκια και την Τρίτη ένοιωθα κάποια ενόχληση αλλά όχι τόσο όσο την Κυριακή! Εντομεταξύ από την Κυριακή και μέχρι τώρα νοιώθω καθημερινά μικρά τραβήγματα αλλά αυτά μπορεί να είναι τα ‘‘φανταστικά’’ συμπτώματα του μήνα :)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μην έρθει σε καμμιά από τις 2 μας η τρισκατάρατη! Την Κυριακή μόνο είχα τα έντονα πονάκια και την Τρίτη ένοιωθα κάποια ενόχληση αλλά όχι τόσο όσο την Κυριακή! Εντομεταξύ από την Κυριακή και μέχρι τώρα νοιώθω καθημερινά μικρά τραβήγματα αλλά αυτά μπορεί να είναι τα ʽʽφανταστικάʼʼ συμπτώματα του μήνα :)

 

Κοίτα να δεις τώρα σύμπτωση!Και εγώ το ίδιο!!!Ένιωσα πολύ έντονο πόνο το Σάββατο και την Κυριακή αλλά είχα κάτι ψιλοπονάκια από την Τρίτη Τετάρτη.Και υγρά από την Τρίτη και μετά.Μιλάμε όμως για πολλά υγρά...Μακάρι βρε κοπέλα μου να μην έρθει....Κάτι άλλο νιώθεις εσύ?

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα 6 μέρες υγρά ωορρηξίας κ τελικά ήμουν έγκυος

Αλήθεια molly; Ένω είχες ωορρηξία τα ύγρα συνεχίζονταν δηλαδή; Ήταν αυτά τα διάφανη (σαν την μίξα); σόρρυ κιόλας για την έκφραση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα να δεις τώρα σύμπτωση!Και εγώ το ίδιο!!!Ένιωσα πολύ έντονο πόνο το Σάββατο και την Κυριακή αλλά είχα κάτι ψιλοπονάκια από την Τρίτη Τετάρτη.Και υγρά από την Τρίτη και μετά.Μιλάμε όμως για πολλά υγρά...Μακάρι βρε κοπέλα μου να μην έρθει....Κάτι άλλο νιώθεις εσύ?

Κι εγώ εκτός τα υγρά ωορρηξίας που τα είχα μέχρι την Πέμπτη είχα και κάτι άσπρα αρκέτα θα έλεγα!!! Αυτά τα άσπρα όμως μου συμβαίνουν μερικές φορές οπότε δεν ξέρω αν είναι σύμπτωμα. Κάτι άλλο είναι το στήθος μου που είναι φουσκωμένο από τις 16-17/01 μέχρι και τώρα που μιλάμε! Τίποτε άλλο παραπέρα.... Εσύ τι άλλο νοιώθεις; Πότε (δεν) περιμένεις;

Link to comment
Share on other sites

κανονικα ειχα 2 μερες καθε μηνα.εκεινον τον μηνα ειχα συνολο 6 κ αναρωτιομουνα.λεω τι στο καλο.κ τελικα το θαυμα εγινε.μακαρι κοριτσια να ειναι σημαδι κ για εσας.σας το ευχομαι....

Link to comment
Share on other sites

κανονικα ειχα 2 μερες καθε μηνα.εκεινον τον μηνα ειχα συνολο 6 κ αναρωτιομουνα.λεω τι στο καλο.κ τελικα το θαυμα εγινε.μακαρι κοριτσια να ειναι σημαδι κ για εσας.σας το ευχομαι....

Αχ μόλλυ μου από το στόμα σου και στου Θεού τ’ αφτί! Σου εύχομαι καλή λευτεριά και ό,τι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εκτός τα υγρά ωορρηξίας που τα είχα μέχρι την Πέμπτη είχα και κάτι άσπρα αρκέτα θα έλεγα!!! Αυτά τα άσπρα όμως μου συμβαίνουν μερικές φορές οπότε δεν ξέρω αν είναι σύμπτωμα. Κάτι άλλο είναι το στήθος μου που είναι φουσκωμένο από τις 16-17/01 μέχρι και τώρα που μιλάμε! Τίποτε άλλο παραπέρα.... Εσύ τι άλλο νοιώθεις; Πότε (δεν) περιμένεις;

 

το μόνο που νιώθω τώρα είναι κάτι λίγα πονάκια σποραδικά μέσα στην μέρα και το στήθος μου που πονάει αρκετά από την Τρίτη που μας πέρασε.Αυτό μόνο.Δεν περιμένω το Σάββατο-Κυριακή λογικά.Και λέω λογικά γιατί ο κύκλος μου μου κάνει παιχνιδάκια τους τελευταίους 2 μήνες....Εσύ πότε δεν περιμένεις???

Link to comment
Share on other sites

κανονικα ειχα 2 μερες καθε μηνα.εκεινον τον μηνα ειχα συνολο 6 κ αναρωτιομουνα.λεω τι στο καλο.κ τελικα το θαυμα εγινε.μακαρι κοριτσια να ειναι σημαδι κ για εσας.σας το ευχομαι....

 

Μακάρι molly μου!Με το καλό να αγκαλιάσεις το μωράκι σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που νιώθω τώρα είναι κάτι λίγα πονάκια σποραδικά μέσα στην μέρα και το στήθος μου που πονάει αρκετά από την Τρίτη που μας πέρασε.Αυτό μόνο.Δεν περιμένω το Σάββατο-Κυριακή λογικά.Και λέω λογικά γιατί ο κύκλος μου μου κάνει παιχνιδάκια τους τελευταίους 2 μήνες....Εσύ πότε δεν περιμένεις???

Δεν ξέρω πότε να μην περιμένω. Κανονικά όπως τα υπολόγιζα, και αν η ωορρηξία μου έγινε όντως την Κυριακή δεν περιμένω κι εγώ την Κυριακή. Αλλά αν έγινε την Πέμπτη που τελείωσαν και τα υγρά ωορρηξίας τότε δεν περιμένω στις 9/01... Εντομεταξύ, έχουμε πολλά κοινά έ; Εύχομαι να τα καταφέραμε επιτέλους αυτό το μήνα βρε κορίτσι! Αν δεν μου έρθει μέχρι την Κυριακή, που το εύχομαι θα κάνω κανένα τεστάκι γιατί θα τρελαθώ...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι molly μου!Με το καλό να αγκαλιάσεις το μωράκι σου!!!!

 

Κορίτσια, σας το εύχομαι...εγώ ειμαι στην 12 μέρα του κύκλου...δεν ελπίζω και σε πολλά, ελπίζω μόνο στο να με κολλήσετε εσεις λίγη τύχη..περιμένω νέα σας...;);););)

 

Εγώ γράφτηκα στο forum ελπίζοντας πως θα κάνω παιδάκι

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πότε να μην περιμένω. Κανονικά όπως τα υπολόγιζα, και αν η ωορρηξία μου έγινε όντως την Κυριακή δεν περιμένω κι εγώ την Κυριακή. Αλλά αν έγινε την Πέμπτη που τελείωσαν και τα υγρά ωορρηξίας τότε δεν περιμένω στις 9/01... Εντομεταξύ, έχουμε πολλά κοινά έ; Εύχομαι να τα καταφέραμε επιτέλους αυτό το μήνα βρε κορίτσι! Αν δεν μου έρθει μέχρι την Κυριακή, που το εύχομαι θα κάνω κανένα τεστάκι γιατί θα τρελαθώ...

 

έχουμε όντως πολλά κοινά!και ελπίζω να έχουμε και τα ίδια ευχάριστα νέα την επόμενη εβδομάδα!!!!:wink: και εγώ θέλω να κάνω τεστ αλλά κρατιέμαι!!!!θα περιμένω μέχρι Σάββατο-Κυριακή και εγώ!(αν αντέξω φυσικά!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας το εύχομαι...εγώ ειμαι στην 12 μέρα του κύκλου...δεν ελπίζω και σε πολλά, ελπίζω μόνο στο να με κολλήσετε εσεις λίγη τύχη..περιμένω νέα σας...;);););)

Μακάρι να κολλήσουμε όλες την μπεμπεδοίωση βρε κορίτσια! Το εύχομαι για όλες μας... Μου αρέσει να μιλάω με όλες τις κοπέλες εδώ επειδή ζούμε όλες την ίδια αγωνία. Νοιώθω ότι εσείς με καταλαβαίνετε περισσότερο επειδή το ζείτε κι εσείς αυτό! Και επίσης όταν έχω απορίες εσείς μου απαντάτε... Είναι πολύ σημαντικό για εμένα αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...