Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΑΓΗΤΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ


Recommended Posts

Ο παιδικός δεν είναι το σπίτι σου για να έχει επιλογές. Καλά κάνουν και δεν δίνουν τίποτα άλλο ....αλίμονο αν το κάθε παιδάκι ,ήθελε κάτι διαφορετικό επειδή δεν το τρώει το συγκεκριμένο. Μπορείς να φανταστείς τι θα γίνει αν σε ΕΝΑ δώσουν μέλι και όχι μαρμελάδα που είναι στο πρόγραμμα? Θα σηκωθούν σίγουρα κι άλλα παιδάκια που θα θέλουν μέλι. Το ίδιο και το μεσημέρι. Επιπλέον δεν τρώνε κάθε μέρα μαρμελάδα, αν είναι μόνο αυτό που δεν τρώει. Οσο για το ταπεράκι, φαντάζομαι αστειεύεσαι.............

 

 

εμας μας επιτρεπουν να τους παμε αλλο φαγητο αν καποιο δεν το τρωει, εκεινοι δεν θα του δωσουν κατι αλλο εκτος προγραμματος γιατι πολυ πιθανο να μην υπαρχει κατι διαθεσιμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμας μας επιτρεπουν να τους παμε αλλο φαγητο αν καποιο δεν το τρωει, εκεινοι δεν θα του δωσουν κατι αλλο εκτος προγραμματος γιατι πολυ πιθανο να μην υπαρχει κατι διαθεσιμο

 

Ειλικρινά για τους ιδιωτικούς από όσα διαβάζω και μαθαίνω από γνωστές χάνω πάσα ιδέα.Σε ιδιωτικό που είναι κοριτσάκι φίλης , με ΕΣΠΑ τους ζητάνε φρούτα για να τους κάνουν φρουτοσαλάτα.Δεν καταλαβαίνω με ΕΣΠΑ ή χωρίς λαμβάνουν ένα σεβαστό ποσό κάθε μήνα για κάθε παιδί.Είναι τουλάχιστον αξιολύπητο να ζητάνε το παραμικρό !!!!!!

Οσο για το μενού είναι κι αυτό μέσα σε ότι πρέπει να μάθει το παιδί.Οτι θα τρώει αυτό που του προσφέρει ο παιδικός.Δεν διανοούμαι καν , 20 παιδιά στο τμήμα να θέλουν το καθένα κάτι άλλο !!!!! Πέρσι ένα κοριτσάκι που ήταν με τον γιο μου , έτρωγε ΜΟΝΟ ρεβύθια! Η μαμά του είχε αγανακτήσει, γέμιζε την κατάψυξη της ρεβύθια.Στον παιδικό όπως αυτό δεν περνούσε....μια-δύο-τρεις άρχισε να τα τρώει όλα !!!!! Κι ο δικός μου που τα τρώει όλα , πολύ πιο εύκολα θα φάει φασολάκια στο σχολείο -μαζί με όλους- , παρά στο σπίτι που έχει κι άλλες επιλογές.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τους ρωτησα και μου ειπαν οτι δεν προσφερουν τυρι και χυμο και μπορω να πηγαινω εγω. Αν θελω να του δωσουν φρουτοκρεμα του δινουν αρκει να παω εγω τα φρουτα

 

Από τη στιγμή που σου παρέχουν αυτή τη δυνατότητα, να τα πηγαίνεις εσύ, τότε θα τους τα έστελνα για να δίνουν στο παιδί αυτά που πρέπει.

Από την άλλη συμφωνώ με τη προλαλήσασα όσον αφορά στις παροχές ενός ιδιωτικού σταθμού. Είναι πραγματικά θλιβερό να τα πηγαίνουν όλα οι γονείς, φρούτα, φαγητό, πάνες, σεντόνια και παρόλα αυτά να δίνουμε και ένα σημαντικό μηνιαίο ποσό.

 

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά για τους ιδιωτικούς από όσα διαβάζω και μαθαίνω από γνωστές χάνω πάσα ιδέα.Σε ιδιωτικό που είναι κοριτσάκι φίλης , με ΕΣΠΑ τους ζητάνε φρούτα για να τους κάνουν φρουτοσαλάτα.Δεν καταλαβαίνω με ΕΣΠΑ ή χωρίς λαμβάνουν ένα σεβαστό ποσό κάθε μήνα για κάθε παιδί.Είναι τουλάχιστον αξιολύπητο να ζητάνε το παραμικρό !!!!!!

Οσο για το μενού είναι κι αυτό μέσα σε ότι πρέπει να μάθει το παιδί.Οτι θα τρώει αυτό που του προσφέρει ο παιδικός.Δεν διανοούμαι καν , 20 παιδιά στο τμήμα να θέλουν το καθένα κάτι άλλο !!!!! Πέρσι ένα κοριτσάκι που ήταν με τον γιο μου , έτρωγε ΜΟΝΟ ρεβύθια! Η μαμά του είχε αγανακτήσει, γέμιζε την κατάψυξη της ρεβύθια.Στον παιδικό όπως αυτό δεν περνούσε....μια-δύο-τρεις άρχισε να τα τρώει όλα !!!!! Κι ο δικός μου που τα τρώει όλα , πολύ πιο εύκολα θα φάει φασολάκια στο σχολείο -μαζί με όλους- , παρά στο σπίτι που έχει κι άλλες επιλογές.

 

 

εγω επελεξα καποιες μερες που ξερω πως δεν θα φαει να στειλω δικο μου για να μην μειενει νηστικος καθως εχουμε και λιγο δυσκολη προσαρμογη. Αυτη τη βδομαδα δεν εστειλα τιποτα κι εφαγε και 2 φαγητα που δεν ετρωγε. Θεωρω πως εχουν καπως φτωχο διαιτολογιο αλλα τε΄λικα απο το να χαλιεμαι οταν θελω να φαει τυρι το στελνω και φρουτα του δινω εγω απλα στελνω χυμο το πρωι γιατι γαλα εκει δεν πινει, το πινει σπιτι.

Το καλο ειναι οτι εχω μεινει ευχαριστημενη απο τις δασκαλες για την ωρα και βλεπω οτι τα προσεχουν τα παιδακια οποτε αρχιζω να συμβιβαζομαι. Εξαλλου δεν πληρωνω τιποτα, μονο πανες μια στο τοσο δινω

Link to comment
Share on other sites

εγω επελεξα καποιες μερες που ξερω πως δεν θα φαει να στειλω δικο μου για να μην μειενει νηστικος καθως εχουμε και λιγο δυσκολη προσαρμογη. Αυτη τη βδομαδα δεν εστειλα τιποτα κι εφαγε και 2 φαγητα που δεν ετρωγε. Θεωρω πως εχουν καπως φτωχο διαιτολογιο αλλα τε΄λικα απο το να χαλιεμαι οταν θελω να φαει τυρι το στελνω και φρουτα του δινω εγω απλα στελνω χυμο το πρωι γιατι γαλα εκει δεν πινει, το πινει σπιτι.

Το καλο ειναι οτι εχω μεινει ευχαριστημενη απο τις δασκαλες για την ωρα και βλεπω οτι τα προσεχουν τα παιδακια οποτε αρχιζω να συμβιβαζομαι. Εξαλλου δεν πληρωνω τιποτα, μονο πανες μια στο τοσο δινω

 

Οκ, εσύ ξέρεις καλύτερα:P

Απλά ,λέω σαν τακτική των σταθμών δεν μου αρέσει , γιατί υποτίθεται ότι είναι καλυμμένα από το ΕΣΠΑ ή τα μηνιαία χρήματα που δίνουν οι γονείς. Επίσης , δεν θεωρώ ότι είναι σωστό να τρώνε κάτι άλλο από όλα τα παιδιά , να τρώει το δικό σου πχ παστίτσιο και τα άλλα φακές ή το αντίστροφο. Η δασκάλα του γιου μου έλεγε ότι φέτος έχουν πολλά παιδιά θέμα με το φαγητό και όντως στην λίστα ,βλέπω σε κάποια να έχουν φάει ψωμί ή μισό πιάτο. Ευτυχώς ο δικός μου δεν με προβλημάτισε ποτέ με το φαγητό. Και το γάλα που είχε κόψει πέρσι ,άρχισε να το πίνει παρέα με τους φίλους του στον παιδικό. Σήμερα ας πούμε έχουν φασολάδα και φέτα. Είμαι σίγουρη ότι εκεί θα το φάει όλο -έχουν και τα ποιος θα φάει πρώτος-σε πέρασα- κλπ.Κάθε μέρα είναι χορτάτος και το λέει και με καμάρι ''εγώ το έφαγα όλο το φαγητό μου''.Και στο σπίτι πάντα τρώει φρούτα , γιαούρτι, γενικά τρώει .....η δασκάλα λέει ''μα που το βάζει?'' .Είναι 1,03 εκ και 15 κιλά:P

 

Αφού είσαι ευχαριστημένη , όλα καλά;)

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η σίτηση στους σταθμούς καλύπτει μέχρι και το μεσημεριανό. Από εκεί και πέρα αν το παιδί κάθεται πιό αργά, το απόγευματινό το στέλνουν οι γονείς από το σπίτι.

Αυτό ισχύει για όλους τους σταθμούς είτε ιδιωτικούς είτε δημόσιους.

 

Αυτό που λες δεν ισχύει... εμείς που τον πηγαίνουμε στου Δήμου τον παιδικό σταθμό έχουν 4 γεύματα... πρωινό / δεκατιανό / μεσημεριανό και το απογευματινό γύρω στις 15:00 (που είναι ή φρούτο ή κέικ ή τυρόψωμο ή ψωμάκι τυράκι ή μπισκότα)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν ισχύει... εμείς που τον πηγαίνουμε στου Δήμου τον παιδικό σταθμό έχουν 4 γεύματα... πρωινό / δεκατιανό / μεσημεριανό και το απογευματινό γύρω στις 15:00 (που είναι ή φρούτο ή κέικ ή τυρόψωμο ή ψωμάκι τυράκι ή μπισκότα)

 

Είναι η πρώτη περίπτωση σταθμού που ακούω να καλύπτει απογευματινό! Μπράβο τους!

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα και μου ειπαν χυμο και τυρι δεν δινουν. Για πρωινο εχουν τη Δευτέρα κεικ, τρίτη ψωμι με μαρμελάδα, Τετάρτη δημητριακά με γαλα, πεμπτη μπισκοτα με γαλα και Παρασκευή αυγο. Ουτε καθε μερα γαλα εχουν αν και ο δικος μου δεν θα το επινε γιατι πινει μολις σηκωθει. Τι να πω, αλλα λενε αλλα κανουν. Τυρι εμενα τρωει σε ολα τα γεύματα και δεν εχω σκοπο να του το κοψω, γενικα τρωει πολλα γαλακτοκομικα και δεν το θεωρω κακο
Καλυτερα είστε απο μας...Εμεις εχουμε κεικ,ψωμί με μερεντα,κρουασάν,τοστ,τσουρεκι(ολα τα υγειηνα).Καθε φορά δίνουν και φρέσκα φρουτα μονο που δεν τα τρώνε και πολυ αφού ξέρουν οτι θα ακολουθήσει η μερεντα!!Τυχαιο δεν ξερω αλλα ο γιος την ιδιοκτήτριας ειναι Στρουμπούλο παιδάκι...
Link to comment
Share on other sites

ευτυχως αυτες τις μερες εφαγε ρεβυθια που ηταν πρωτη του φορα γιατι εμεις δεν τα μαγειρευουμε, σπανακορυζο, κοτοσουπα και ερχεται χορτασμενος οποτε μου λενε αληθεια στο τι τρωει. Αυτο που δεν ρωτησα ειναι αν τα δινουν για απογευματινο τα φρουτα αλλα επειδη εμεις 1 τον παιρνουμε δεν ξερουμε μετα τι κανουν.

Αλεξια οντως δεν εχω ακουσει για μερεντα και κρουασαν, δεν το υπογραφει καποιος το μενου? εμας εχει υπογραφη παιδιατρου

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως αυτες τις μερες εφαγε ρεβυθια που ηταν πρωτη του φορα γιατι εμεις δεν τα μαγειρευουμε, σπανακορυζο, κοτοσουπα και ερχεται χορτασμενος οποτε μου λενε αληθεια στο τι τρωει. Αυτο που δεν ρωτησα ειναι αν τα δινουν για απογευματινο τα φρουτα αλλα επειδη εμεις 1 τον παιρνουμε δεν ξερουμε μετα τι κανουν.

Αλεξια οντως δεν εχω ακουσει για μερεντα και κρουασαν, δεν το υπογραφει καποιος το μενου? εμας εχει υπογραφη παιδιατρου

Δυστιχως υπαρχει κάποιος Παιδιατρος που το υπογράφει αυτο το πραγμα...τι να πω...Ευτυχώς εχω ελεύθερο ωράριο και θα τον πηγενω μετα το πρωινό..(ξεκινάμε σε λίγες μερες ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και σ'εμάς κάθε Παρασκευή δίνουν ψωμί με μερέντα!

Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι σχεδόν κάθε μέρα θα φάνε γλυκό. Όχι από το σταθμό, αλλά όλο και κάποιο παιδάκι θα έχει γιορτή ή γενέθλια, φέρνουν οι γονείς τα γλυκά, με αποτέλεσμα κάθε μέρα να τρώνε και γλυκό. Όσο απέφευγα τα γλυκά στη καθημερινή της διατροφή, τόσο τα τρώει τώρα σε καθημερινή βάση.

Συμβαίνει και σε εσάς το ίδιο? Μήπως θα έπρεπε να μιλήσω ώστε να μή της δίνουν? Αλλά ούτε αυτό γίνεται... Θα τρώνε τ'άλλα και το δικό μου θα κοιτάει?:rolleyes:

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν ισχύει... εμείς που τον πηγαίνουμε στου Δήμου τον παιδικό σταθμό έχουν 4 γεύματα... πρωινό / δεκατιανό / μεσημεριανό και το απογευματινό γύρω στις 15:00 (που είναι ή φρούτο ή κέικ ή τυρόψωμο ή ψωμάκι τυράκι ή μπισκότα)

 

Κι εμάς δίνουνε απογευματινό(Εθνική στέγη Νεας Σμύρνης).

Link to comment
Share on other sites

Kαι στον παιδικό που πηγαίνει ο γιος μου υπάρχει μερέντα στο μενού του πρωινού αλλά όχι κρουασάν. Τις υπόλοιπες μέρες το πρωινό περιλαμβάνει διάφορα πιτάκια, ψωμί με τυρί, αβγόφετα, μαρμελάδες με βούτυρο και χυμό, όχι γάλα (φαντάζομαι επειδή κάποια παιδάκια έχουν αλλεργία); . Επίσης τα γεύματα που καλύπτουν είναι πρωινό και μεσημεριανό, όχι απογευματινό, ακόμη και για τα παιδάκια που μένουν ως τις 5.

Τυρί και ψωμί συνοδεύουν κάθε μέρα το μεσημερινανό γεύμα, όπως και φρούτα.

Α! Και καλό μήνα να έχουμε, κι εμείς και τα πιτσιρίκια, χωρίς πολλές ιώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστιχως υπαρχει κάποιος Παιδιατρος που το υπογράφει αυτο το πραγμα...τι να πω...Ευτυχώς εχω ελεύθερο ωράριο και θα τον πηγενω μετα το πρωινό..(ξεκινάμε σε λίγες μερες ).

 

Καλη αρχη να εχετε!!

 

Και σ'εμάς κάθε Παρασκευή δίνουν ψωμί με μερέντα!

Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι σχεδόν κάθε μέρα θα φάνε γλυκό. Όχι από το σταθμό, αλλά όλο και κάποιο παιδάκι θα έχει γιορτή ή γενέθλια, φέρνουν οι γονείς τα γλυκά, με αποτέλεσμα κάθε μέρα να τρώνε και γλυκό. Όσο απέφευγα τα γλυκά στη καθημερινή της διατροφή, τόσο τα τρώει τώρα σε καθημερινή βάση.

Συμβαίνει και σε εσάς το ίδιο? Μήπως θα έπρεπε να μιλήσω ώστε να μή της δίνουν? Αλλά ούτε αυτό γίνεται... Θα τρώνε τ'άλλα και το δικό μου θα κοιτάει?:rolleyes:

 

Εμας μια φορα ετυχε να φανε τουρτα απο καποιο παιδακι που ειχε γεννεθλια και ειδα οτι τους ειχαν κοψει ενα πολυ μικρο κομματι, αντιστοιχουσε σε 3 δικες μας κουταλιες. ειναι δυσκολο να μην τρωει και να βλεπει τα αλλα παιδια. Αλλα πως γινεται εκει? ποσα παιδια ειναι που καθε μερα καποιο γιορταζει? Αν για καποιο λογο τους δινουν καθε μερα μαλλον πρεπει να μιλησεις μαζι τους

 

Kαι στον παιδικό που πηγαίνει ο γιος μου υπάρχει μερέντα στο μενού του πρωινού αλλά όχι κρουασάν. Τις υπόλοιπες μέρες το πρωινό περιλαμβάνει διάφορα πιτάκια, ψωμί με τυρί, αβγόφετα, μαρμελάδες με βούτυρο και χυμό, όχι γάλα (φαντάζομαι επειδή κάποια παιδάκια έχουν αλλεργία); . Επίσης τα γεύματα που καλύπτουν είναι πρωινό και μεσημεριανό, όχι απογευματινό, ακόμη και για τα παιδάκια που μένουν ως τις 5.

Τυρί και ψωμί συνοδεύουν κάθε μέρα το μεσημερινανό γεύμα, όπως και φρούτα.

Α! Και καλό μήνα να έχουμε, κι εμείς και τα πιτσιρίκια, χωρίς πολλές ιώσεις :)

 

 

Καλο ακουγεται το προγραμμα εκτος της μερεντας. Ελπιζω να μην μας τη βαλουν κι εμας

Link to comment
Share on other sites

Xα χα! Και πάνω που λέγαμε για τα γλυκά ο μικρός σήμερα έφερε (την βρηκα στην τσάντα του δηλαδή) την πρώτη σοκολάτα από τον παιδικό (kinder γαλατοφέτες), υποθέτω από κάποιο παιδάκι που γιόρταζε...

Κάνω όμως την καρδιά μου πέτρα γιατί σήμερα ήταν μεγάλη μέρα για μας! Στο τετράδιο επικοινωνίας μου έγραψαν ότι έφαγε πρώτη φορά όλο το μεσημερινό του - ταλιατέλες με μοσχάρι, ενώ στο σπίτι δεν αγγίζει το κρέας εδώ και πάνω από ένα χρόνο!!! Αρα για μένα τα θετικά του παιδικού στον διατροφικό τομέα υπερκεράζουν μέχρι στιμής τη λίγη μερέντα ή την kinder που μπορεί να φάει μια στο τόσο και στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Xα χα! Και πάνω που λέγαμε για τα γλυκά ο μικρός σήμερα έφερε (την βρηκα στην τσάντα του δηλαδή) την πρώτη σοκολάτα από τον παιδικό (kinder γαλατοφέτες), υποθέτω από κάποιο παιδάκι που γιόρταζε...

Κάνω όμως την καρδιά μου πέτρα γιατί σήμερα ήταν μεγάλη μέρα για μας! Στο τετράδιο επικοινωνίας μου έγραψαν ότι έφαγε πρώτη φορά όλο το μεσημερινό του - ταλιατέλες με μοσχάρι, ενώ στο σπίτι δεν αγγίζει το κρέας εδώ και πάνω από ένα χρόνο!!! Αρα για μένα τα θετικά του παιδικού στον διατροφικό τομέα υπερκεράζουν μέχρι στιμής τη λίγη μερέντα ή την kinder που μπορεί να φάει μια στο τόσο και στο σπίτι.

 

πως τα τρωνε εκει και οχι στο σπιτι σραγε? παντως καλα θα ειναι να μην τρωνε καθε μερα αλλο μια φορα στο τοσο

Link to comment
Share on other sites

Kαι στον παιδικό που πηγαίνει ο γιος μου υπάρχει μερέντα στο μενού του πρωινού αλλά όχι κρουασάν. Τις υπόλοιπες μέρες το πρωινό περιλαμβάνει διάφορα πιτάκια, ψωμί με τυρί, αβγόφετα, μαρμελάδες με βούτυρο και χυμό, όχι γάλα (φαντάζομαι επειδή κάποια παιδάκια έχουν αλλεργία); . Επίσης τα γεύματα που καλύπτουν είναι πρωινό και μεσημεριανό, όχι απογευματινό, ακόμη και για τα παιδάκια που μένουν ως τις 5.

Τυρί και ψωμί συνοδεύουν κάθε μέρα το μεσημερινανό γεύμα, όπως και φρούτα.

Α! Και καλό μήνα να έχουμε, κι εμείς και τα πιτσιρίκια, χωρίς πολλές ιώσεις :)

 

Ευτυχώς μερέντα δεν υπάρχει στο μενού του παιδικού.Περίεργο που δεν έχουν γάλα...εγώ δεν πιστεύω ότι το απέκλεισαν λόγω αλλεργιών , γιατί το ίδιο μπορεί να ισχύει και για το αυγό ή οτιδήποτε άλλο . Αλλωστε αν υπάρχει τέτοιο θέμα , εννοείται ότι οι γονείς ενημερώνουμε.

Και σε εμάς , τα γλυκάκια, γκοφρετάκια, τούρτες είναι αρκετά συχνά ...ήδη την περασμένη εβδομάδα είχαμε τα πρώτα γενέθλια.

 

Καλό μήνα !!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

πως τα τρωνε εκει και οχι στο σπιτι σραγε? παντως καλα θα ειναι να μην τρωνε καθε μερα αλλο μια φορα στο τοσο

Κι εμένα χτές έφαγε φακές που στο σπιτι δε τρώει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα χτές έφαγε φακές που στο σπιτι δε τρώει με τίποτα.

 

Εμας πάλι οι φακές και τα μακαρόνια είναι τα μοναδικά που μπορεί να τρώει κάθε μέρα! Αντε καλή αρχή λοιπόν, να τελειώνει σιγά σιγά η ταλαιπωρία των βασανισμενων μαμάδων με τα κακόφαγα παιδιά που βλέπουν την ώρα του φαγητού ως ώρα μαρτυρίου. Πάντως ως μαμά παιδιού που έχει περάσει μεγάλο ζόρι τον τελευταίο 1.5 χρόνο στο συγκεκριμένο τομέα, νομίζω ότι πρέπει να χαλαρώσουμε λίγο με το θέμα φαγητό. Δεν εννοώ σε επίπεδο ποιότητας (να επιμένουμε δηλαδή στις υγιεινές επιλογές και όχι στα junk και τη σαβούρα) αλλά δεν έγινε και τίποτα αν δεν αδειάσει όλο του το πιάτο ή αν δεν τρώει απ' όλα αλλά είναι επιλεκτικός/η ή ιδιοτροπος μία περίοδο. Φάση είναι και θα περάσει.... κάποτε.... ελπίζω:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εμας πάλι οι φακές και τα μακαρόνια είναι τα μοναδικά που μπορεί να τρώει κάθε μέρα! Αντε καλή αρχή λοιπόν, να τελειώνει σιγά σιγά η ταλαιπωρία των βασανισμενων μαμάδων με τα κακόφαγα παιδιά που βλέπουν την ώρα του φαγητού ως ώρα μαρτυρίου. Πάντως ως μαμά παιδιού που έχει περάσει μεγάλο ζόρι τον τελευταίο 1.5 χρόνο στο συγκεκριμένο τομέα, νομίζω ότι πρέπει να χαλαρώσουμε λίγο με το θέμα φαγητό. Δεν εννοώ σε επίπεδο ποιότητας (να επιμένουμε δηλαδή στις υγιεινές επιλογές και όχι στα junk και τη σαβούρα) αλλά δεν έγινε και τίποτα αν δεν αδειάσει όλο του το πιάτο ή αν δεν τρώει απ' όλα αλλά είναι επιλεκτικός/η ή ιδιοτροπος μία περίοδο. Φάση είναι και θα περάσει.... κάποτε.... ελπίζω:mrgreen:

 

Πόσο συμφωνώ μαζί σου...

Επειδή και εγώ έχω ταλαιπωρηθεί πολύ στο θέμα του φαγητού με το γιό μου, αποφάσισα ότι θα πρέπει να χαλαρώσω λίγο και να τον αφήνω να τρώει όσο θέλει...

 

Link to comment
Share on other sites

Πόσο συμφωνώ μαζί σου...

Επειδή και εγώ έχω ταλαιπωρηθεί πολύ στο θέμα του φαγητού με το γιό μου, αποφάσισα ότι θα πρέπει να χαλαρώσω λίγο και να τον αφήνω να τρώει όσο θέλει...

 

 

Επειδή το "θα κάνεις παιδί και θα δεις" ισχύει σίγουρα, απλά ζω με τον γιο μου αυτό που περνούσε και η μαμά μου με μενα, μόνο που εκεινη ήταν πιο... σκληροπυρηνική και με τάιζε όλη μέρα μέχρι να το πάρει απόφαση ότι η πίεση δεν είχε αποτέλεσμα. Με την ευκαιρία, σήμερα μου έγραψαν ότι έφαγε ολόκληρο πιάτο ψαρόσουπας στον παιδικό. Αν δεν με δουλεύουν πραγματικά δεν αναγνωρίζω το παιδί μου, κάποιο θαύμα έγινε. Το άλλο σημείωμα που βρήκα βέβαια στην τσάντα του σήμερα, ήταν ότι "δυστυχώς σε πολλά παιδάκια βρήκαν ήδη κόνιδες" αλλά αυτό είναι θέμα για άλλο τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς δίνουν:

 

πρωινό:

α) ψωμί με τυρί -

β) ψωμί με μαρμελάδα -

γ) ψωμί με βούτυρο και μέλι

ένα είδος την ημέρα εννοείται.... κρίση έχουμε... φυσικά ούτε λόγος για γάλα ή χυμό.... ξεροσφύρι!

 

δεκατιανό:

Φρούτο (δίνουν όποτε έχουνε... η δικιά μου πάντως δεν έχει φάει ακόμα και μια χαρά το έγραφαν στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα και όταν τους ρώτησα, αφού μου έλεγε το παιδί ότι δεν τους δίνουν, μου είπαν ότι τους τελείωσαν τα φρούτα 2 μέρες τώρα. Αλλά ουτε καν να το διαγράψουν να ξέρουν και οι γονείς.... Ας μην σχολιάσω βέβαια το 2 μέρες που μου είπαν... λες και δεν ρωτάω καθημερινά το παιδί μου...

 

μεσημεριανό:

Ότι έχουν , πχ φακές, κοτόσουπα, μακαρόνια με κιμά, φασολάκια.... με ψωμί και κάποιες φορές με τυράκι.

 

Αυτά! Ας είναι σωστοί όμως σε όλα τα υπόλοιπα και δεν πειράζει.... φαγητό συμπληρώνω εγώ στο σπίτι!

7P0bp3.png?QSgUFaB8

 

dOCGp3.png?JHmztYbB

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως η δικη μου πολλες φορες δε τρωει ΚΑΘΟΛΟΥ το μεσημεριανο και οταν παω να την παρω τη βλεπω να ερχεται με μια φετουλα ψωμι;)

 

Δε σκαω και πολυ παντως, δε χαθηκε ο κοσμος να υπαρχουν και αδυνατα παιδακια...δε χρειαζεται να ειναι ολα στρουμπουλα!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως η δικη μου πολλες φορες δε τρωει ΚΑΘΟΛΟΥ το μεσημεριανο και οταν παω να την παρω τη βλεπω να ερχεται με μια φετουλα ψωμι;)

 

Δε σκαω και πολυ παντως, δε χαθηκε ο κοσμος να υπαρχουν και αδυνατα παιδακια...δε χρειαζεται να ειναι ολα στρουμπουλα!

 

Το ότι είναι στρουμπουλά , από που ακριβώς προκύπτει ?:confused:

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...