Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΙΩΣΑΤΕ ΤΗ ΣΥΛΛΗΨΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΑΣ?


chris80

Recommended Posts

Αληθεια υπαρχει καποια κοπελα που να ενοιωσε τη συλληψη του μωρου της? Αν ναι ποσο συντομα ειχε τα πρωτα συμπτωματα? Το ενοιωσε σε πρωτη εγκυμοσυνη ή σε καποια επομενη?Υπηρχε διαφορα στα συμπτωματα απο εγκυμοσυνη σε εγκυμοσυνη και ποσο συντομα απο την στιγμη της συλληψης τα ενοιωσε?

Πολλες ερωτησεις ε? Ρωταω γιατι εχω κατι περιεργα συμπτωματα απο την τελευταια φορα...αλλα δυσκολεομαι να πιστεψω σε πιθανη εγκυμοσυνη,αν και δεν θα ειναι ανεπιθυμητη:D μαλλον εχω κρυωσει αλλα παλι...?

 

Εμπειρες ή και νεες μανουλες δωστε τα φωτα σας...:D:D:rolleyes::rolleyes:

 

Στην πρωτη (πετυχημενη) εγκυμοσυνη μου δεν ξερω τι συνεβει αλλα απο την επομενη της συλληψης δεν ηθελα να πιω αλκοολ (ενω μεχρι τοτε μου αρεσε πολυ) και ειχα μια παραλογη σιγουρια οτι ειμαι εγκυος!!! Εκανα τεστ την 7η μερα και βγηκε αχνο εως αρνητικο. 3 μερες μετα εκανα χοριακη και μου ειπαν αρνητικο (6,45). Δυο μερες μετα αρχισα να εχω ζαλαδες, λιγουρα, πεινα, συχνοουρια. 12 μερες μετα δηλαδη. Τελικα το τεστ εδειξε θετικο 15 μερες μετα και χοριακη 250.:D Στην επομενη εγκυμοσυνη μου ειχα παλι 12 μερες μετα συχνοουρια και δυο μερες μετα δυσπνοια και φουσκωμα. Δεν το πιστευα οτι ημουν εγκυος. Το ηθελα πολυ αλλα ειχα ηδη φαει τα μουτρα μου και 16 μερες μετα εκανα τεστ θετικο(επιτελους).

Σου ευχομαι ο,τι καλυτερο και να χαιρεσαι το παιδακι σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη 2-3 μερες μετα την επαφη ενιωθα σα να ειχα αρρωστησει....δεκατα, δεν ηθελα καθολου το τσιγαρο και τετοια....Στην δευτερη, τιποτα περα απο τα συνηθισμενα πονακια!

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη 2-3 μερες μετα την επαφη ενιωθα σα να ειχα αρρωστησει....δεκατα, δεν ηθελα καθολου το τσιγαρο και τετοια....Στην δευτερη, τιποτα περα απο τα συνηθισμενα πονακια!

 

παρομοια ενοιωσα αμεσως την επομενη μετα την επαφη. περιεργο ανακατεμα στο στομαχι , μια μικροαηδια...τωρα 4 μερες μετα πριξιμο στην κοιλια,πονο δεξια μεχρι μια μικρη δισκοιλιοτητα που που ποτε περα αποτην εγκυμοσυνη δεν ειχα.

βρε λες...:confused::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

τη συλληψη οχι δε τη καταλαβα χαμπαρι δε πηρα και επειδη δεν εχω σταθερη περιοδο ουτε ποτε εχω ωορρηξια ξερω.:?

απλα επειδη μονο μια φορα εγινε ελευθερα με τον αντρα μου μετα απο λιγες μερες σηκωθηκα ενα πρωι και λεω βρε λες να ειμαι εγκυος (μονη μου) και πηγα και πηρα τεστ και βεβαιωθηκα.:P

ετσι λοιπον εσκασε μυτη στη ζωη μας ο μονακριβος:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Stella σε ποια μερα του κυκλου εισαι; Καλυτερα τεστ οχι πριν την 28η σε κυκλο 28 ημερων και με ωορρηξια την 14η. Αλλιως γυρω στη 12η-13η εξεταση χοριακης σε μικροβιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

Stella σε ποια μερα του κυκλου εισαι; Καλυτερα τεστ οχι πριν την 28η σε κυκλο 28 ημερων και με ωορρηξια την 14η. Αλλιως γυρω στη 12η-13η εξεταση χοριακης σε μικροβιολογικο.

 

 

λοιπον εχω καθε μηνα 2 μερες πριν 2 μερες μετα και η τελευταια ηταν 3/2 συμφωνα με τεστακι που εκανα στις 14 ειχα σκασμενο αυγουλακι . δε λεει να κανω τεστακι?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακομα τεστακι μολις 4 μερες μετα την ωορρηξια! Δεν εχει προλαβει να γινει η εμφυτευση εφοσον προηγηθηκε γονιμοποιηση. 26/2 ειναι πιστευω το νωριτερο που μπορεις να κανεις τεστακι και παλι πρεπει να ειναι απο τα ευαισθητα τεστ και με πρωινα ουρα.

Υπομονη, θα περασουν οι μερες. Ειναι δυσκολο, ομως αλλιως δεν θα εχεις εγκυρα αποτελεσματα. Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

εγω πάλι όχι....αρχισα να το καταλαβαίνω οταν εκλεισα μηνα που την κοιλια μου την ενιωθα περιεργα.... οταν πηγα να παρω το τεστ ημουν σιγουρη πως ημουν εγκυος κ επεσα μεσα..

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Δε γίνονται ρε παιδιά αυτά τα πράγματα. Μπορεί να αισθανθείς τα ... γκουχ γκουχ ..@@#Υ^&*^* που τρέχουνε αλλά τη σύλληψη είναι αδύνατο να την αισθανθείς... Γνώμη μου.. Όπως είχα ακούσει και το άλλο... Έμεινε έγκυος και ήταν ΠΑΡΘΕΝΑ:shock::shock::shock: Κι όμως.. ρώτησα τη γιατρό μου κ μου είπε ότι είναι σπάνια περίπτωση αλλά γίνεται... χωρίς να γίνει διείσδυση μπορείς να μείνεις έγκυος..

Να παλεύεις σαν τρελή κι άλλες να μένουν έγκυος χωρίς διείσδυση... No comment...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλα εντάξει σε πειράζω... Ήθελα να κάνω αστειάκι.. Και δεν έχω ένα αλλά 2 παιδάκια...

Ελπίζω και σου εύχομαι να σου έρθει πιο γρήγορα απ' όσο φαντάζεσαι και να ολοκληρώσει την ευτυχία σας!!! Απλά, τη σύλληψη δε μπορείς να την αισθανθείς. Αυτό που σίγουρα αισθάνεσαι είναι τα σπερματοζωάρια κι όχι σύλληψη. Ούτως ή άλλως η σύλληψη γίνεται μετά από 24ώρες περίπου.

Εγώ ούτε αυτά νιώθω... Αλλά υποθέτω καθώς είμαι πρωτάρα θα είμαι και λίγο βόδι... :-Ρ

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε σύλληψη τι εννοούμε; την ένωση ωαρίου με το σπερματοζωάριο ή την επικόλληση του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα; Μεταξύ των δύο χρονικών στιγμών μπορεί να μεσολαβήσουν μέχρι και 5 μέρες. Μέχρι τότε το γονιμοποιημένο ωάριο δεν έχει καμία επαφή με τη μητέρα, οπότε δεν έχει επιτευχθεί ακόμη η εγκυμοσύνη.

 

Εγώ όταν υπολογίζω ότι έγινε η επικόλληση είχα για πρώτη φορά δυο μέρες συνεχόμενες πονοκέφαλο, που εκ των υστέρων το αποδίδω στην εγκυμοσύνη, μιας και το πρώτο τρίμηνο και στις δυο εγκυμοσύνες είχα συχνούς και διαρκείς πονοκεφάλους. Τότε βέβαια δεν πήγε το μυαλό μου ότι ο πονοκέφαλος οφειλόταν σε εγκυμοσύνη. Το τεστ το έκανα με δυο εβομάδες καθυστέρηση, αφενός μεν γιατί ήμουν διακοπές, αφετέρου δε γιατί δεν περίμενα ότι ήμουν έγκυος καθώς προσπαθούσα για περισσότερο από χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ένιωσα κάτι σωματικό, κάποιο πόνο ή τράβηγμα, ή φτερούγισμα!Πάντως την εποχή που έμεινα έγκυος δεν το προσπαθούσαμε, δεν το επιδιώκαμε, δεν είχαμε καν παντρευτεί και παρότι χρησιμοποιούσαμε προφύλαξη, όλο το διάστημα μέχρι να επιβεβαιώσω οτι είμαι έγκυος και πολύ πριν την καθυστέρηση, είχα μια μόνιμη αίσθηση οτι είμαι έγκυος..Δεν μπορώ να το ξεκαθαρίσω ακριβώς, αλλά το ένιωθα παρόλο που δεν το ήθελα το μωρό, και για να μην παρεξηγηθώ εννοώ οτι θα προτιμούσα να έρχοταν λίγο αργότερα

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ ένιωσα κάτι όταν έγινε η σύλληψη αλλά ήταν σε φάση που είχα αποφασίσει να μην σκάω κ να μην αγχώνομαι αν και πότε θα έρθει το μωρό..Τελικά τώρα που το θυμάμαι λίγες μέρες πριν κάνω χοριακή είχαμε μετακόμιση στη δουλειά και κάτι μου έλεγε να μην ζοριστώ και να μην σηκώσω επ' ουδενί βάρη, αν και δεν είχα κανένα απολύτως σύμπτωμα, ούτε καν καθυστέρηση!

Η φύση έκανε τη δουλειά της κ μου έστελνε μηνύματα για να προστατέψω το μωράκι που μόλις είχε δημιουργηθεί!

Μετά από 10 μερούλες είχα στα χέρια μου μια θετικότατη και μεγάλη χοριακή και τον Ιούλιο πρώτα ο Θεός θα υποδεχτούμε το παιδάκι μας:)

Link to comment
Share on other sites

εγω το μηνα που εμεινα εγκυος ηρθα σε απιστευτο οργασμο σε μια επαφη κι ειπα στον αντρα μου ετσι και μπορουσα να μεινω φυσιολογικα θα μ'ειχες αφησει εγκυο σημερα...(δεδομενου οτι ειχαμε προβληματα και μας το ειχαν αποκλεισει οι γιατροι)....

εκεινο το μηνα κοντρα στη λογικη (αφου ξεραμε οτι δεν μπορουμε) ελεγα απο μεσα μου ''δεν ξερω αν στο πα,αλλα ειμαι εγκυος'' και χαμογελουσα....!!!!!

φυσικα σωματικα δεν ενιωθα τιποτα....αλλα νομιζω οταν λενε οτι το ενιωσαν εννοουν κατι σαν διαισθηση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γειά σας!!!!!!!! Εύχομαι, σε όλες τα αποτελέσματα που επιθυμείτε!!!!!!! Έχω μια ερώτηση: Λοιπόν, έχω κύκλο 29 ημερών, αδιαθετώ κάθε μήνα 15 με 16, τώρα τον Φεβρουάριο λόγω άγχους στις 18, στις 23 είχα επαφή, απο την επόμενη μέρα ένιωθα ένα αδιασμα κάτω χαμηλά στην κοιλιά μου,σαν να περιμένω πάλι περίοδο , σαν να έχω ωορρηξια , καπως ετσι,εδώ και δύο μερες εχω τσιμπήματα γύρω απο τον αφαλό, η ωορρηξία μου κανονικά είναι σήμερα, αύριο, βέβαια δν έχω κανένα συμπτωμά της αφου ούτως η αλλως εχω αυτα τα ¨πονακια¨, λέτε να υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης, ή να τα έχω όλα αυτα λόγω κάποιας ΄ανωμαλίας΄ ??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
Κοριτσια μου χαιρετε...εχω απορια στις γονιμες μερες...ο κυκλος μου ειναι 30 ημερων...περιοδος 25-31 μαιου...ποτε ηταν οι γονιμες μου και ποτε η ωορηξια μου

 

H ωορηξία μας είναι περίπου 14-16 μέρες πριν την ολοκλήρωση του κύκλου μας. Επομένως αν ο κύκλος σου είναι σταθερός λογικά θα πρέπει να ολοκληρώθηκε κάπου 24-25 ιουνίου. Άρα τυπικά η ωροηξία πρέπει να ήταν κάπου 8-11 ιουνίου...Είναι δύσκολο να ξέρεις ακριβώς εκτός αν το παρακολουθείς κάπως..

1UEbp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βρε κοριτσια εγω προχτες ειχα επαφη και χτες ωορηξια αλλα αυτη τη φορα ηταν εντελως διαφορετικα. αλλες φορες με ποναει σαν κανονικη περιοδο και αλλες δε τη νιωθω καν. Χτες λοιπον αντι γι αυτα ενιωθα ενα βαρος χαμηλα ολη μερα το οποιο δε μου εχει ξανατυχει. Τωρα περιμενω τις επομενες μερες μηπως δω καμια κυλιδα, αλλιως αναγκαστικα θα το ξεχασω για να μην απογοητευτω οταν αδιαθετησω.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια εγω προχτες ειχα επαφη και χτες ωορηξια αλλα αυτη τη φορα ηταν εντελως διαφορετικα. αλλες φορες με ποναει σαν κανονικη περιοδο και αλλες δε τη νιωθω καν. Χτες λοιπον αντι γι αυτα ενιωθα ενα βαρος χαμηλα ολη μερα το οποιο δε μου εχει ξανατυχει. Τωρα περιμενω τις επομενες μερες μηπως δω καμια κυλιδα, αλλιως αναγκαστικα θα το ξεχασω για να μην απογοητευτω οταν αδιαθετησω.

Kαλημερα goldmo...:Dαν ειχες επαφη 1 μερα πριν την ωορηξια σου πιθανον και να συνεβει το θαυματακι σου;)προσωπικα εγω δεν ενιωσα τιποτα μεχρι κ την 1 μερα καθυστερησης..το μονο που ειχα νιωσει ηταν μια τρομερη ναυτια οταν ενα πρωινο ηπια φυσικο χυμο ροδι κ αυτο 1 εβδομαδα πριν την αναμενομενη περιοδο!αυτο για εμενα ηταν ενα πολυ μικρο σημαδι...διοτι ποτε μεχρι τωρα ενω πινω καιημερινα τετιο χυμο δεν μου ειχε ξαναφερει τοση ναυτια με αποτελεσμα ν κανω εμετο.εγω θα ελεγα να μην το σκεφτεσαι καθολου ακομα κ να μην αγχωνεσαι... κ οταν ειναι να αδιαθετησεις αν εχεις καμια μερουλα καθυστερηση κανε ενα τεστακι:D

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα goldmo...:Dαν ειχες επαφη 1 μερα πριν την ωορηξια σου πιθανον και να συνεβει το θαυματακι σου;)προσωπικα εγω δεν ενιωσα τιποτα μεχρι κ την 1 μερα καθυστερησης..το μονο που ειχα νιωσει ηταν μια τρομερη ναυτια οταν ενα πρωινο ηπια φυσικο χυμο ροδι κ αυτο 1 εβδομαδα πριν την αναμενομενη περιοδο!αυτο για εμενα ηταν ενα πολυ μικρο σημαδι...διοτι ποτε μεχρι τωρα ενω πινω καιημερινα τετιο χυμο δεν μου ειχε ξαναφερει τοση ναυτια με αποτελεσμα ν κανω εμετο.εγω θα ελεγα να μην το σκεφτεσαι καθολου ακομα κ να μην αγχωνεσαι... κ οταν ειναι να αδιαθετησεις αν εχεις καμια μερουλα καθυστερηση κανε ενα τεστακι:D

 

Απο την ημερα της ωορηξιας μεχρι τωρα εχω λευκα αοσμα υγρα. Μονο που σημερα διεκρινα και λιιιιγο ελαφρως ερυθρο. (Ελπιζω μονο να μην ηταν στο μυαλο μου απο τη λαχταρα)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα ειμαι καινουρια εδω και χαιρομαι που δεν ειμαι η μονη με τρελλες ανησυχίες. Προσπαθουμε με τον αντρα μου εδώ και 8 μηνες και δεν ειμαστε ενεργοι μονο τις γονιμες μερες αλλα τπτ τον τελευταιο καιρο μετα απο τις γονιμες μερες εχω μερικα συμπτωματα οπως τσιμπιματα χαμηλα πρηζεται το στηθος μου καμια ζαλαδα που και που εως και καθυστερηση 3 μερες που ειμαι ρολοι τα τελευταια χρονια εκανα τεστ αλλα... αρνητικο και τσουπ η ακατανομαστη. Τωρα τελευταια φορα ηρθε 30/12/16 λογικα ειμαι στις γονιμες προχτες μετα απο επαφη 3ωρες περιπου με επισε ενας πολυ εντονος σφαχτης δεξια χαμηλα λυγισα... Τι να ηταν αραγε?:|

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ειμαι καινουρια εδω και χαιρομαι που δεν ειμαι η μονη με τρελλες ανησυχίες. Προσπαθουμε με τον αντρα μου εδώ και 8 μηνες και δεν ειμαστε ενεργοι μονο τις γονιμες μερες αλλα τπτ τον τελευταιο καιρο μετα απο τις γονιμες μερες εχω μερικα συμπτωματα οπως τσιμπιματα χαμηλα πρηζεται το στηθος μου καμια ζαλαδα που και που εως και καθυστερηση 3 μερες που ειμαι ρολοι τα τελευταια χρονια εκανα τεστ αλλα... αρνητικο και τσουπ η ακατανομαστη. Τωρα τελευταια φορα ηρθε 30/12/16 λογικα ειμαι στις γονιμες προχτες μετα απο επαφη 3ωρες περιπου με επισε ενας πολυ εντονος σφαχτης δεξια χαμηλα λυγισα... Τι να ηταν αραγε?:|

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα και εγω κανουργια ειμαι..Πιστευα και εγω τον μηνα που μας περασε οτι η επαφη ηταν ''πετυχημενη'' αλλα δυστυχως οχι και ηταν και στις γονιμες μερες..θεωρω!!Δεν εχει πολυ καιρο πουπηραμε αποφαση για μωρακι και οχι τιποτα αλλο μια επαφη για μωρο και πετυχημενη >?!?>πολυ αισιοδοξη ημουν !!:?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και εγω κανουργια ειμαι..Πιστευα και εγω τον μηνα που μας περασε οτι η επαφη ηταν ''πετυχημενη'' αλλα δυστυχως οχι και ηταν και στις γονιμες μερες..θεωρω!!Δεν εχει πολυ καιρο πουπηραμε αποφαση για μωρακι και οχι τιποτα αλλο μια επαφη για μωρο και πετυχημενη >?!?>πολυ αισιοδοξη ημουν !!:?

 

Και γώ έτσι νόμιζα αλλά δεν έρχεται πάντα αμέσως:roll:!!Ο γυναικολόγος μου μου είπε οτί σπάνια πίανεις με την πρώτη και συνήθως όταν δεν θές έρχεται!Μάλιστα μου είπε οτί μέτα από 18 μήνες θέλει ψάξιμο και όχι 12 πού είθειστε να λένε!ΓΙ αυτό επιμόνη και υπομονή και good luckkkk:D:D σε όλες μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...