Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΛΑΓΗ ΚΥΚΛΟΥ


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν το έβαλα στο σωστό σημείο, αλλά δεν ήξερα που να θέσω το θέμα.

Εχω ήδη μία κορούλα 10 μηνών και λέμε να βάλουμε μπροστά και για δεύτερο.

Το θέμα είναι πως το τελευταίο διάστημα ο κύκλος μου έχει αλλάξει, χωρίς προφανή αφορμή και αιτία.

Ενώ είχα κύκλο 28-29 ημερών, τις δύο τελευταίες φορές η περίοδος μου ήλθε στις 23 ημέρες. Δεν είναι πολύ λίγο; Τη δεύτερη, ημέρα, μάλιστα, έχω πολύ αίμα.

Προφανώς έχουν αλλάξει αναλόγως και οι γόνιμες ημέρες μου...

Το ξέρω πως έχω ήδη ένα παιδάκι και δεν δικαιολογούμαι να αγχώνομαι, αλλά το άγχος είναι εκ γενετής "κουσούρι" μου. Μεγαλώνω και πρέπει να "τρέξω". Τα ίδια πέρασα και μέχρι να μείνω έγκυος την πρώτη φορά...

Μάλλον θα στηριχθώ ξανά στα τεστ ωορρηξίας του φαρμακείου, όπως και την πρώτη φορά, που, όπως φαίνεται -αν και μας είχαν δημιουργήσει εκνευρισμό- λειτούργησαν.

Εχει συμβεί σε καμμιά να αλλάξει ο κύκλος και να γίνει τόσο "μικρός";

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα μέχρι η μικρή να πάει 13-14 μηνών ..δηλαδή 13-14 μηνες αφότου γεννησα είχα κύκλο άστα να πανε! 36-38 ημερων!! Αφού φοβήθηκα και πήγα στο γυναικολόγο μου.Με καθυσύχασε και μου είπε ότι μετά τη γέννα και για αρκετούς μήνες το ορμονολογικό μπορεί να κάνει τέτοιες μεταβολές στη περίοδο.Αν θες τη γνωμη μου περιμενε λίγο ακόμα να σταθεροποιηθεί ο κύκλος σου και μετα να προσπαθήσεις για παιδάκι.Αυτή η ασταθεια στο κύκλο δείχνει ότι δεν έχει τακτοποιηθεί το ορμονικό σου μετά τη γέννα.Μη βιαζεσαι λοιπον.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει τυχει δυο φορες να μου ερθει μια στις 26 και μια στις 27 ημερες,ενω κανονικα ηταν κυκλος 28 ημερων.Λεω "ηταν" γιατι μετα τη γεννα μου εχει ερθει μονο δυο φορες (στους 6 μηνες) και με διαφορα 2 μηνων,οποτε δεν ξερω ακομη τι γινεται.Παντως και η μαμα μου μου εχει πει οτι οποτε αγχωνοτανε πολυ,της ερχοτανε νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εχει συμβεί σε καμμιά να αλλάξει ο κύκλος και να γίνει τόσο "μικρός";

 

Σ'εμένα έτυχε μετά την τελευταία εγκυμοσύνη.

Σταθερά 23-24 ημέρες, απο 26-28 που ήταν πριν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα μετά την γέννηση της κόρης μου, πριν από πέντε χρόνια, ο κύκλος από σταθερός 28 ημερών έγινε σταθερός 25 ημερών. Βέβαια στην αρχή με τα τρεχάματα του μωρού δεν το παρατήρησα και έτσι στον χρόνο επάνω κατάλαβα αυτή την σταθερή αλλαγή

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

cleo μου εμένα ο κύκλος μου είναι στις 23 ημέρες.Βέβαια αυτό το μήνα μου έκανε την έκπληξη και μου ήρθε στις 29 ημέρες.Αφού να φανταστείς νόμιζα οτι θα γινόταν το θαυματάκι που περιμένω αλλά μάταια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εμένα ο κύκλος μου ήταν πάντα 28 ημέρες.

Τώρα τελευταία όμως στην 26 ημέρα μου έρχεται λίγο καφέ και μετά στην 28 ημέρα έχω κανονικά αίμα.

Τώρα δηλαδή ο κύκλος μου έχει γίνει 26 ημέρες;

Αυτά τα καφέ να τα λάβω σαν αρχή περιόδου;

Τότε έχει αλλάξει και η ημέρα της ωορρηξίας μου, πάει δυο μέρες πίσω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα! Εγω κατα καποιον τροπο ανηκω και στις δυο ομαδες. Εχω μετα τα 13 μου δηλ 2.5 χρ απ οταν αδιαθετησα,πολυ σταθερο κυκλο 28 με 29 ημερων. Αρκετες φορες λογω αγχους εχω καθυστερηση. Πχ οταν ειχα χασει τον κολλητο μου κι εκανα απεργια πεινας ωσπου εκλεισε το στομαχι μου, ειχα 1,5 μηνα καθυστερηση. Ετσι οταν ειχα μεινει εγκυος,επειδη περνουσα πολυ αγχωδη κατασταση,ουτε που ειχα δωσει σημασια στην καθυστερηση. Το θεμα μου ειναι πως αυτο το μηνα για πρωτη φορα στη ζωη μου αδιαθετησα 6 με 7 ημερες νωριτερα κι εχασα το μπουσουλα στο μετρημα. Σε λιγες μερες θα το συζητησω με γιατρο απο κοντα. Πολλα φιλια σε ολες...

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα στην παρεα!

αδιαθετησα 09/11,η περιοδος μου διαρκει 5-6 μερες.ειχα ελευθερη επαφη την 6η και 7η μερα του κυκλου,σημερα το απογευμα ειδα ροζ στο εσωρουχο μου.τι μπορει να σημαινει αυτο?να προσθεσω οτι αδιαθετησα με μικρη καθυστερηση,5 ημερες.κρατησε 5 μερες με τις κλασσικες ενοχλησεις και κανονικη ροη.εχω μπερδευτει...μηπως εχει σχεση με ωορηξια?

ευχαριστω!

ptDip3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα!

αδιαθετησα 09/11,η περιοδος μου διαρκει 5-6 μερες.ειχα ελευθερη επαφη την 6η και 7η μερα του κυκλου,σημερα το απογευμα ειδα ροζ στο εσωρουχο μου.τι μπορει να σημαινει αυτο?να προσθεσω οτι αδιαθετησα με μικρη καθυστερηση,5 ημερες.κρατησε 5 μερες με τις κλασσικες ενοχλησεις και κανονικη ροη.εχω μπερδευτει...μηπως εχει σχεση με ωορηξια?

ευχαριστω!

Παιζει να ειναι συμπτωμα ωορρηξιας,αν εχεις μικρο κυκλο...:roll:,...μηπως εγινε καποιος μικροτραυματισμος την ωρα της επαφης??

Link to comment
Share on other sites

Eγώ είχα κύκλο 24 ημερών για πολλά χρόνια. πριν 2 χρόνια έγινε 25 ημέρες και εδώ και δύο μήνες 26 ημέρες. το κακό είναι οτι μπερδεύτηκα με την ωορρηξία και αποφάσισα σε αυτόν τον κύκλο να την παρακολουθήσω με τεστ. Συνηδητοποίησα οτι δεν κάνω καθόλου ωορρηξία. Είμαι 37 ετών και δεν έχω κάνει παιδί. Αν έχει παρόμοια εμπειρία κάποια κοπέλα θα με βοηθούσε πολύ. Γιατί δεν έδειξε το τεστ ωορρηξία? Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Eγώ είχα κύκλο 24 ημερών για πολλά χρόνια. πριν 2 χρόνια έγινε 25 ημέρες και εδώ και δύο μήνες 26 ημέρες. το κακό είναι οτι μπερδεύτηκα με την ωορρηξία και αποφάσισα σε αυτόν τον κύκλο να την παρακολουθήσω με τεστ. Συνηδητοποίησα οτι δεν κάνω καθόλου ωορρηξία. Είμαι 37 ετών και δεν έχω κάνει παιδί. Αν έχει παρόμοια εμπειρία κάποια κοπέλα θα με βοηθούσε πολύ. Γιατί δεν έδειξε το τεστ ωορρηξία? Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα?

Απο την στιγμη που εχεις περιοδο τοτε κανεις ωορρηξια,μπορει να μην εκανες αυτο τον μηνα γιατι συμβαινει και αυτο...μπορεις να την παρακολουθησεις και με υπερηχο στον γυναικολογο σου,αλλα και κανοντας μια εξεταση αιματος η οποια γινεται συγκεκριμενη μερα του κυκλου...να ξεκινατε τις προσπαθειες ακριβως με το τελος της περιοδου λογω του μικρου κυκλου,αληθεια σε ποια μερα του κυκλου εκανες το τεστ???...μηπως ειχε ηδη γινει η ωορρηξια???...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μπομπινα! Συμφωνω κι εγω με την αργυρω. Νομιζω πως η εξεταση που λεει ειναι η προγεστερονη στην 21η ημ του κυκλου. Δεν ειμαι σιγουρη ομως. Αν θες ριξε μια ματια στο θεμα..υπαρχει περιπτωση να μην κανω ωορρηξια ενω εχω περιοδο; η καπως ετσι,που ανοιξε το μελος ολγακι να δεις τι απαντησαμε.πολλα φιλακια!

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...
καλησπερα μπομπινα! Συμφωνω κι εγω με την αργυρω. Νομιζω πως η εξεταση που λεει ειναι η προγεστερονη στην 21η ημ του κυκλου. Δεν ειμαι σιγουρη ομως. Αν θες ριξε μια ματια στο θεμα..υπαρχει περιπτωση να μην κανω ωορρηξια ενω εχω περιοδο; η καπως ετσι,που ανοιξε το μελος ολγακι να δεις τι απαντησαμε.πολλα φιλακια!

 

 

καλησπερα κοριτσια..ειμαι μια νεα μαμα,που εχω γεννησει εδω και 3 μηνεσ ενα καταπληκτικο αγορακι...εχω μια απορια σχετικα με την περιοδο.τα λοχεια μου ηρθαν κανονικα και οταν μου τελειωσαν μου ηρθε και η περιοδοσ.το προβλημα ειναι πωσ και τον δεκεμβριο και τωρα τον ιανουαριο η περιοδοσ μου ερχετε δυο φορεσ μεσα σε 1 μηνα.δηλαδη δεκεμβριο 6 εωσ 13 μετα μου σταματησε και μου ηρθε 20 με 27 δεκεμβριου.κανονικη ροη.τον ιανουαριο τωρα μου ηρθε παλι 7 με 14 και τωρα 23 του μηνοσ μου ξαναηρθε...ειναι φυσιολογικο αυτο ? γιατι εχω αγχωθει...τα φωτα σασ,σασ παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια..ειμαι μια νεα μαμα,που εχω γεννησει εδω και 3 μηνεσ ενα καταπληκτικο αγορακι...εχω μια απορια σχετικα με την περιοδο.τα λοχεια μου ηρθαν κανονικα και οταν μου τελειωσαν μου ηρθε και η περιοδοσ.το προβλημα ειναι πωσ και τον δεκεμβριο και τωρα τον ιανουαριο η περιοδοσ μου ερχετε δυο φορεσ μεσα σε 1 μηνα.δηλαδη δεκεμβριο 6 εωσ 13 μετα μου σταματησε και μου ηρθε 20 με 27 δεκεμβριου.κανονικη ροη.τον ιανουαριο τωρα μου ηρθε παλι 7 με 14 και τωρα 23 του μηνοσ μου ξαναηρθε...ειναι φυσιολογικο αυτο ? γιατι εχω αγχωθει...τα φωτα σασ,σασ παρακαλω

Kαλημερα!

Εμενα μου ειχε πει ο γιατρος μου οτι γενικα μπορει να υπαρξει μια ανωμαλια στον κυκλο τουλαχιστον στο 1ο εξαμηνο.Μην αγχωνεσαι.Εμενα μου ηρθε περιοδος στους 2 μηνες ακριβως και μου ερχεται σωστα απλα λιγες μερες πριν εγω πλεον καφετια !Αυτο βεβαια με αγχωνει καθε φορα γτ εγω δεν ειχα τετοια και το ειχα οταν εμεινα εγκυος μονο και ετσι καταλαβα οτι ειμαι .. αλλα βεβαια δεν ειχα και περιοδο!Τεσπα .. ρωτα τον γιατρος σου αλλα η ανωμαλια ειναι πολυ συνηθισμενη!

Να σου ζησει ο μπεμπης σου!!!!!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια εγώ εχω το εξής θέμα . Για πολλά χρόνια έπερνα αντισ. και για λόγους πολυκυστικών και για προφύλαξη.Έδω και δύο μήνες τα σταμάτησα για να προσπαθήσω να κάνω παιδάκι... ο κύκλος μου όμως έγινε ότι να'ναι . Ο πρώτος κύκλος χωρίς χάπια ήταν 39 μέρες και ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια και ο δεύτερος κύκλος 39 να περιμένω να είναι? για να ξέρω πότε ΄να θεωρήσω οτι έχω καθυστέρηση...γιατί τα έχω χάσει λιγάκι

Όταν κάτι το θέλεις πολύ.... το υπόλοιπο το ξέρετε :P

 

Y6hvp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας. Ειμαι καινουρια στο forum..δε ξερω αν γραφω σωστα εδω στα θεματα... εχω ενα προβλημα...δεν εχω αδιαθετησει ακομα και εχω αγχωθει παρα πολυ..αλλα μου φαινεται αδιανοητο να εχω μεινει εγκυος γιατι προσεχουμε με τον συντροφο μου .. και σκεφτομουν μηπως αλλαζει ο κυκλος μου...γιατι παλια πχ αδιαθετουσα αρχες του μηνα 1-2 μετα 5..και τον προηγουμενο αδιαθετησα 10-12.. αν σκεφτεις οτι πχ ηρθαμε σε επαφη αυτον τον μηνα 3-4 φορες αλλα με προσοχη παντα πως να εχει γινει λαθος..? και αν μια στο εκατομμυριο εχει γινει ξερει καμια τι γινεται με τα χαπια διακοπης εγκυμοσυνης?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...