Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρύθμιστος θυρεοειδής κατά τη διάρκεια της κύησης


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και όλες.

Είμαι πάρα πολύ αναστατωμένη εδώ και ένα μήνα περίπου. Ας τα πάρω όμως με σειρά. Πρίν μείνω έγκυος είχα κάνει τυχαία εξετάσεις για Τ4 και ΤSH και ήταν μέσα στα όρια οι τιμές. Για την ακρίβεια Τ4: 9,10 (φ.τ. 4,2-11) και TSH: 2,30 (φ.τ. 0,3-4,5).

Η εγκυμοσύνη ήρθε ξαφνικά χωρίς να την περιμένω και αφού το έμαθα ήμουν ήδη 5 εβδομάδων. Η γυναικολόγος μου (καθότι γνώριζε πως δεν ειχα ασφάλεια) μου είπε πως δεν χρειάζεται να ξανακάνω εξέταση αφού είχα κάνει πριν 2 μήνες την πρώτη και ήταν οκ.

Περνώντας ο καιρός έιχα φτάσει περίπου 6,5 μηνών και στην μεγάλη καμπυλη φάνηκε διαβήτης κύησης. Πήγα λοιπόν σε ενδοκρινολόγο για τη ρύθμιση και επι την ευκαιρία μου έκανε και εναν υπέρηχο στο θυρεοειδή. Εκεί αρχίζει και το πρόβλημα. Φάνηκαν 2 όζοι 1ός και 2 εκατοστών ενώ με έστειλε για εξετάσεις αίματος. Οι τιμές που φάνηκαν τότε ήταν FT4: 1,60 (φ.τ. 0,7-2) και FSH: 1,50 (φ.τ. 0,3-4,5). Αφού ήταν καλές μου είπε δεν μου έδωσε φάρμακα αλλά μετά τον τοκετό και το θηλασμό θα έπρεπε να κάνω σπινθηρογράφημα για διερεύνηση. Ομολογώ πως ένιωσα σαν έπεσε κεραμίδα στο κεφάλι μου αλλά προσπάθησα να μην το παρασκέφτομαι για το καλό του μωρού μου. Πέρασε ο καιρός λοιπόν, με πρόωρες συσπάσεις απο τον 7ο, με νοσηλεία, με ακινησία και τοξικότητα στο συκώτι λόγω των φαρμάκων και πολλά άλλα... γέννησα τελικά 39η εβδομάδα ένα υπέροχο κοριτσάκι.

Αφού ξεμπερδεψα λοιπόν με το θηλασμό, μου σύστησαν μια γιατρό-καθηγήτρια στο Πανεπιστημιακό του Ρίου διαβητολόγο/ενδοκρινολόγο. Πήγα, έκανα επανέλεγχο για το διαβήτη (καλός βγήκε, φάνηκε απλά μια μικρή προδιάθεση) και βέβαια έλεγχο για το θυρεοειδή.

Η γιατρός αυτή είδε τις προηγούμενες τιμές και μου είπε πως κανονικά έπρεπε να μου ειχαν δώσει θυροξίνη με αυτέ τις εξετάσεις που ναι μεν ήταν μέσα στα όρια αλλά όχι για εγκυμοσύνη. Με ρώτησε επίσης αν το μωρό γεννήθηκε καλά ή φάνηκε κάποιο πρόβλημα.

Οι νέες εξετάσεις έδειξαν χασιμότο.

TSH: 2,39 (φ.τ. 0,270-4,20)

Τ3: 5,35 (φ.τ. 3,10-6,80)

Τ4: 1,17 (φ.τ. 0,80-2,00)

ΑΝΤΙ-ΤΡΟ: 52,9 (<34)

ΑΝΤΙ-ΤG: 306,4 (<115)

 

Επίσης ο υπέρηχος έδειξε συμπαγείς όζους με αγγειοβρυθήσεις. Ευτυχώς απο τις παρακεντήσεις δεν φάνηκε κακοήθεια.

Αν και η γιατρός προτείνει χειρουργική αφαίρεση των όζων, είπαμε να δοκιμάσω για 6 μήνες θυροξίνη μήπως και μικρύνουν με ποσοστό 20%.

 

ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ας πουμε πως το ελέγχω το θέμα...

Η μεγαλύτερή μου ανησυχία είναι το μωρό μου.

Φοβάμαι μήπως έχει κάποιο πρόβλημα υγείας που δεν φαίνεται λόγω του θυρεοειδούς κατά την διαρκεια της κύησης. Εχω διαβάσει διάφορα στο ιντερνετ και έχω πανικοβληθεί.

Μήπως πρέπει προληπτικά να της κάνω κάποιες εξετάσεις ώστε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να το αντιμετωπίσω νωρίς;

Πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας. Με αυτές τις τιμές συνήθως δημιουργείται πρόβλημα; :cry:

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειχα οζωδη βροχοκηλη κ επρεπε να παιρνω αγωγη την οποια απο δικια μου αμελεια(ως προς τον ευατο μου κ μονο)κ απο ηλιθιοτητα ειχα διακοψει. φαντασου οτι εχω κληρονομικοτητα απο γιαγια κ μαμα (η οποια δεν θελω να σε αγχωσω κ αλλο, αλλα κ εκεινης η παρακεντηση ειχε δειξει ολα καλα, αλλα οταν τελικα τους εβγαλε δυστυχως δεν ηταν ετσι.τελος παντων. το αντιμετωπισε πριν χρονια ευτυχως ,επιτυχως.)οταν εμεινα εγκυος το θυμηθηκα...! κ το ανεφερα στον γιατρο ο οποιος εκτος οτι μου την ειπε με βαλε να ξανακανω εξετασεις οι οποιες ομως ηταν παραδοξως καλες!!!ΑΥΤΟΙΑΣΗ.

στο αττικο που γεννησα σε ξεψαχνιζουν με το ιατρικο ιστορικο(ειναι πανεπιστημιακο) κ λογω αυτου, κανανε κ στο μωρο εξετασεις(μεχρι κ για καρκινικους δεικτες.. ΣΟΚ εγω!) κ η παιδιατρος επαθε πλακα με τοσο ξεψαχνισμα που του κανανε . κ ολα καλα.

ρωα την παιδιατρο να της κανεις καποιες εξετασεις κ αν εχει προδιαθεση λογω κληρονομικοτητας μην τρελλαινεσαι δεν ειναι κ φοβερο. ελπιζω να ειναι ολα καλα ομως.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

My Billy, δεν με αγχώνεις περισσότερο απ' οτι ήδη είμαι. Ξέρω οτι υπάρχει και αυτή η περίπτωση που λές. Ο χρόνος και οι εξετάσεις θα δείξουν. Πιστεύω πως θα βρώ τη δύναμη να το αντιμετωπίσω ότι και αν είναι.

Εκείνο όμως που με τρομάζει περισσότερο απ' όλα είναι η περίπτωση να έχει κάτι σοβαρό το μωράκι μου...

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χασιμότο είχα πριν την εγκυμοσύνη, έκανα συχνά εξετάσεις και μου αυξάναν την δόση όταν έβγαινε εκτός ορίων. Όμως οι δικές σου εξετάσεις είναι εντός ορίων και δεν καταλαμβαίνω γιατί σου είπε αυτό η γιατρός.

Στην αρχή της εγκυμοσύνης μου - δίδυμη- είχαν αλλάξει πολύ οι τιμές και ένας ενδοκρινολόγος με τρομοκράτησε. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι υπερβάλει, ότι είναι συχνό να απορυθμίζετε ο θυροειδής στην εγκυμοσύνη και να μην ανησυχώ αφού παίρνω φάρμακα και ρυθμίζω την δόση. Μάλιστα πολλές γυναίκες με προδιάθεση για χασιμότο τον εκδηλώνουν πρώτη φορά στην εγκυμοσύνη.

Από τι ξέρω για να έχει επιπτώσεις στην ανάπτυξη του παιδιού σου θα έπρεπε να ήταν οι ορμόνες σου εκτός και για αρκετό χρονικό διάστημα. Πιστεύω ότι δεν έχεις λόγο να ανησυχείς για την ανάπτυξη του μωρού σε σχέση με την κύηση - συζήτησε το όμως και με άλλους ενδοκρινολόγους ή και παίδοενδοκρινολόγους.

Κάτι άλλο είναι όμως στο χασιμότο τα αντισώματα μπορεί να δημιουργήσουν υποθυρωιδισμό στο παιδί. Εγώ επειδή ανησυχούσα ζήτησα να γίνουν οι εξετάσεις στο παιδί μου ξανά (γίνονται σε όλα τα παιδιά μόλις γεννηθούν). Τελικά έδειξε υποθυροειδισμό ο οποίος ήταν παροδικός, πήρε φάρμακα για 3 χρόνια και μετά δεν τα χρειάστηκε. Οι γιατροί τον απόδωσαν στην προωρότητα αλλά υπάρχει και η θεωρία από ορισμένους γιατρους ότι μπορεί να προκλήθηκε από τα αντισώματα της μητέρας (για τα οποία όμως δεν έχεις κανένα έλεγχο είτε πάρεις ορμόνη είτε όχι). Για αυτόν τον λόγο και μόνο θα έκανα ορμονικό έλεγχο στο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...