Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικό Δωμάτιο - τι θα χρειαστεί το δωμάτιο του μωρού?


Recommended Posts

Κορίτσια τί θα λέγατε να κάναμε μια λίστα με τα απαραίτητα για το δωμάτιο του μωρού ? Μήπως κάποια έχει ξεχάσει κάτι κάποια παλιότερη να δώσει τις γνώσεις της και κάποιες από τις άπειρες (Καλή ώρα εγώ) να διευκολυνθούμε λίγο!

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καθόλου κακή ιδέα, αλλά το "απαραίτητα" το καταλαβαίνει κανείς διαφορετικά!!

 

θεωρώ απαραίτητα,

 

το κρεβατάκι,

ένα έπιπλο για τα ρούχα, σεντόνια κλπ - συνήθως είναι μια συρταριέρα,

μια αλαξιέρα (κάποιοι αλλάζουν τα μωρά πάνω στο μεγάλο κρεβάτι...)

έναν κάδο απλύτων (του μωρού πλένονται χώρια),

ένα φωτάκι νυκτός,

ενδοεπικοινωνία,

και μια πολυθρόνα για τον μεταμεσονύκτιο θηλασμό.

 

νομίζω αυτά!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ένα relax είναι πολύ βολικό...

 

Εμείς αν και το είχαμε δεν το χρησιμοποιησαμε αμέσως γιατί είχαμε σπίτι το καθισματάκι του αυτοκινήτου...

 

Γενικά το relax βολεύει στο να έχεις το μωρό σε άλλους χώρους εκτός από το δωματιό του και να το βλέπεις ενώ κάνεις δουλειές, ή να κάθεται ξαπλωμένο και δεμένο όταν είναι ξύπνιο και να του μιλάς.

 

Εμείς επίσης δεν είχαμε αλλαξιέρα έπιπλο, παρά μόνο το στρωματάκι αλλάγματος (πλαστικό) το οποίο είχαμε σε ένα τραπεζάκι μαζί με όλα τα σχετικά "Εργαλεία"

 

να ξέρετε ότι το κρεβάτι δεν βολεύει πολύ, γιατί εάν είναι χαμηλό σκύβεις αρκετά, και επίσης είναι πολύ εύκολο να λερωθεί από ατυχήματα.

 

Τα μωράκια, όταν είναι πολύ μικρά λερώνονται συνέχεια (και τσίσα και κακά). Δεν είναι λίγες οι φορές που ενώ άλλαζα το παιδί στην αλλαξιέρα χρειάστηκε να βγάλω το πάπλωμα στο κρεβάτι μας που ήτνα απέναντι για να το πλύνω...(και λόγω των 2 περιπ΄τσεων)

 

Ειδικά εαν θα κάνετε αγοράκι, προετοιμαστήτε για μεγάλα "συντριβάνια"!!!

 

Για τους ίδιους λόγους, και για έλλειψη χώρου, δεν θα πρότεινα και αλλαξιέρα που εφαρμόζει π΄να ωσητν κούνια. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά σύμφωνα με αυτά που έχω περάσει δεν μου φαίνεται και καλή ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Α και θερμόμετρο δωματίου /μπάνιου

 

Ειδικά τον πρώτο καιρό η θερμοκρασία δωματίου και μπάνιου πρέπει να είναι συγκεκριμένη...

 

Το χειμώνα είχαμε καλοριφέρ. Το καλοκαίρι δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά υποθέτω ότι θα χρειαστεί air-condition. Εγώ θα συμβουλευτώ και την παιδίατρο μας για το τι θα κάνω. Πάντως να το έχετε υπόψη αυτό όσες γενάτε καλοκαίρι!!

 

Επίσης προτείνω για καλοκαίρι (εάν έχετε air-condition ή γενικοτερα βγάλετε έξω το παιδί) έχω δει στα mothercare βαμβακερές τρυπητές κουβερτούλες σε πολύ ωραία χρώματα http://www.mothercare.gr/bedding.htm (η κάτω αριστερά φωτογραφία)

 

Επίσης τέτοιες κουβερτουλες είδα αργότερα και στα jumbo αρκετά πιο φτηνές (δεν ξέρω να σας πω για ποιότητα διότι είχα ήδη αγοράσει από mothercare και δεν χρειαζόμουν αλλη)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχετε ενδοεπικοινωνία με κάμερα ή χωρίς ? Με κάμερα δεν είναι πανάκριβες ?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nικη μου εμένα η ενδοεπικοινωνία μου έσπαγε τα νεύρα και την έβγαλα μετά από 2 βράδυα. Ειλικρινά ευτυχώς που δεν την πληρώσαμε!!!(τη πήρα από κουνιάδα). Ούτως η άλλως αυτό που λένε ισχύει ...πλευρό αλλάζει και το καταλαβαίνεις!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά εαν θα κάνετε αγοράκι, προετοιμαστήτε για μεγάλα "συντριβάνια"!!!

 

Αχ...Μεγαλη κουβεντα!Κι εμενα μου το ελεγαν αλλα τετοιο πραγμα δεν το περιμενα!Ριχνουμε πολυ γελιο ειναι η αληθεια!Την ωρα που τον αλλαζουμε ειναι σιγουρο οτι θα κανει τσισα του τα οποια πεταγονται οπουδηποτε μεσα στο δωματιο!Συμφωνω οτι το κρεβατι δεν θα βολευε με τιποτα για αλλαγμα.

 

Οσο για ενδοεπικοινωνια εγω τη χρησιμοποιω πολυ.Η αληθεια ειναι οτι μου σπαει τα νευρα αλλα τουλαχιστον μπορω να κανω καμια δουλεια χωρις να εχω το νου μου συνεχεια στο παιδι.

 

Επισης χρησιμο εμας μας φανηκε πολυ το πορτ-μπεμπε.Τον κοιμιζαμε εκει τις πρωτες εβδομαδες και τωρα βολευει γιατι μπορουμε να τον μεταφερουμε παντου ακομα και ενω κοιμαται.

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ... Θήλαστρο έχει χρησιμοποιήσει κάποια ? Πείτε μου απόψεις...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Xρησιμοποίησα λίγο στην αρχή που μου είχε ματώσει λίγο τις θηλές για 4-5 μέρες. Μόλις έφτιαξαν λίγο την έβαλα πάλι στο στήθος.Αν δεν υπάρχει λόγος θα σου έλεγα να μην το χρησιμοποιήσεις.Εκτός και αν έχεις πολύ γάλα και πρέπει να το βγάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα ενα φθηνο-χειροκινητο ισα ισα για να υπαρχει για ωρα αναγκης αλλα τελικα το χρησιμοποιω συχνα.Εχω πολυ γαλα και πολλες φορες χρειαζεται να βγαζω αναμεσα στα γευματα ή μετα απο καποιο γευμα αν δε φαει καλα ο μπεμπης.

Παντως μια δυο φορες εβγαλα και ολοκληρο γευμα και του το εδωσε ο μπαμπας του με μπιμπερο γιατι χρειαστηκε να λειψω απο το σπιτι την ωρα του φαγητου,οποτε ενα θηλαστρο βολευει και για κατι τετοιο.

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΟΡΤ-ΜΠΕΜΠΕ

ΛΙΚΝΑ

ΠΑΡΚΟΚΡΕΒΑΤΟ

ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ...

 

 

Τί διαλέξατε ?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Όλα σχεδόν για διαφορετικούς λόγους:

Μικρό πορτ μπεμπέ που την είχα δίπλα στο κρεββάτι μου (γιατί δεν χώραγε η κούνια) μέχρι 2,5 μηνών. Μετά στο κρεββάτι της στο δωμάτιο της. Είναι κούνια μεγάλη που φέυγουν τελείως και τα δύο κάγκελα και γίνεται και κρεββάτι που το έχει εώς 3 ετών. Παρκοκρέββατο πήραμε και το έχουμε στο σαλόνι και την αφήνω όσο κάνω δουλειές και παίζει με τα παιχνίδια της, αλλά και για τις μεταφορές αν πάμε στη γιαγιά της πχ.

Το μόνο που δεν πήρα είναι λίκνο γιατί είχα πορτ μπεμπέ.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως τα ιδια με τη BIZELI εχουμε κι εμεις και ετσι τα χρησιμοποιουμε.Το παρκοκρεβατο μονο δε χρησιμοποιουμε ακομη γιατι ειναι μικρουλης ο μπεμπης

Λικνο δεν πηρα γιατι το θεωρησα ψιλοαχρηστο

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το πορτ μπεμπέ το χρειάζεσαι πολύ λίγο (και για να πάρεις το μωρό από το μαιευτήριο) γιατί μετά από μερικές μέρες δεν χωράει μέσα.

Εμείς την βάλαμε από την αρχή στο κρεβατάκι της.

Επίσης όντως χρήσιμο είναι και το ριλάξ.

Το παρκάκι μας το κάναν δώρο αλλά με τίποτα δεν έμπαινε μέσα οπότε μας ήταν ψιλοάχρηστο.

Ελπίζω τώρα στο επόμενο να το χρησιμοποιήσουμε περισσότερο.

Τέλος η ενδοσυννενόηση εμένα μου φάνηκε άχρηστη γιατί την άκουγα ακόμη κι όταν έπαιρνε αναπνοή ακόμη κι όταν την άλλαξα δωμάτιο.

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε καλά, Bizeli, όταν η μικρή ήταν 7 μηνών κι εμείς είχαμε ήδη καταργήσει το ριλάξ. Την είχαμε κάτω στο πάτωμα, μπουσουλούσε και πιανόταν από τα παιχνίδια της και έκανε γύρες στο σαλόνι. Νομίζω ότι είναι αδύνατον να βάλεις ένα παιδί 7 μηνών στο ριλάξ. Αν είναι σχετικά ήρεμο και έχει μάθει, το πολύ πολύ να το βάλεις στο παρκάκι (αλλά αυτό ήταν αδύνατον για μας τουλάχιστον).

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Oύτε 3 μηνών δεν καθότανε πάνω από 5 λεπτά εκεί..έκλαιγε με μαύρο δάκρυ. Ξέρεις τί με είχε σώσει στην αρχή? το καθισματάκι του αυτοκινήτου. Καθόταν μόνο εκεί και το είχαμε βάλε βγάλε στο αυτοκίνητο.Ισως επειδή έμοιαζε περισσότερο με αγκαλίτσα στο σχήμα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια, κι εμείς στην αρχή στο καθισματάκι αυτοκινήτου την βάζαμε (επειδή δεν είχαμε αγοράσει ακόμη ριλάξ). Μέχρι που κοιμόταν κι εκει μέσα (όσο κοιμόταν βέβαια, γιατί το δικό μας παιδί περισσότερο έκλαιγε παρά κοιμόταν).

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι όπως και όπόυ μάθουνε εμεις ειχαμε πάρει το καρότστι της chicco 3 σε ένα και τον είχαμε στο port bebe του καροτσίού από την μέρα που βγήκαμε απο το μαιευτήριο. Αυτό μάλιστα ανασηκώνονταν κιόλας και μας είχε βολέψει πολύ. Οταν πήγαμε 3-4 μηνών να τον βάλουμε στο relax ήταν αργά!! και δεν καλοχώραγε γιατί ήταν μεγάλο μωρό και δεν του άρεσε!! Στο πάρκο έμπαινε για λίγο. Και μέχρι 4,5μηνών περίπου τον είχα στο λικνο (μου το ειχε πάρει δώρο η αδελφή μου) και με βόλεψε γιατί χωραγε ωραία στην κρεββατοκάμαρα μου (από τότε έχουν κοιμηθεί άλλα δύο μωρά στο λίκνο αυτό, μιας φίλης και το ανηψάκι μου). Απο 5μηνών κοιμάται στην μεγάλη κούνια που την έχουμε κάνει πλέον κρεββατάκι (ηταν αυτές που βγαινει το κάγκελο και προσαρμόζονται σε κρεββάτι)

Εμεις χρησιμοποιήσαμε πολύ καρεκλάκι φαγητού και στράτα.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στράτα δεν χρησιμοποιήσαμε καθόλου (μας είχε πει η γιατρός να την αποφύγουμε). Και στο καρεκλάκι καθόταν μόνο για να φάει. Το δικό μας πρόβλημα ήταν ότι η μικρή δεν ήθελε να κάθεται πουθενά !! Ειδικά όταν άρχισε να μπουσουλάει/σηκώνεται, ήταν αδύνατον να κάτσει κάπου περισσότερο από 1 λεπτό... Απίστευτο !!

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στράτα δεν χρησιμοποιήσαμε καθόλου (μας είχε πει η γιατρός να την αποφύγουμε). Και στο καρεκλάκι καθόταν μόνο για να φάει. Το δικό μας πρόβλημα ήταν ότι η μικρή δεν ήθελε να κάθεται πουθενά !! Ειδικά όταν άρχισε να μπουσουλάει/σηκώνεται, ήταν αδύνατον να κάτσει κάπου περισσότερο από 1 λεπτό... Απίστευτο !!

 

Σοφία

 

Σοφία μοιάζουν πολύ οι κόρες μας :D:D

Link to comment
Share on other sites

Εμας η στράτα μας έσωσε γιατί ήταν ζουζούνος και αυτός και με την στράτα εκτονωνόταν. Στο καρεκλάκι καθόταν μόνο για φαγητό (αλλά δεν έτρωγε πουθενά αλλού) και για να ζωγραφίσει (παίξει με μπογιές).

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Α, και εμάς δεν καθόταν με τίποτα κάτω. Στράτα του πήραμε (η παιδίατρος μας είπε ότι μπορο[υεμ να του πάρουμε από την στιγμή που μπορούσε να σταθεί όρθιος μόνος του) αλλά την χρησιμοποιήσαμε ελάχιστα (αν και του άρεσε) επειδή έπερνε φόρα και έτρεχε μέσα στο σπίτι (που δεν ήταν και πολύ μεγάλο) και φοβόμουν μην φάει τούμπα.

 

Πάρκο δεν είχαμε καθόλου, μόνο ένα παρκοκρέβατο είχαν οι γονείς μου για να τον κοιμήζουν σπίτι του, όμως δεν καθόταν και πολύ ώρα μέσα.

 

Κάποιες φορές τον αφήναμε λίγο στην κούνια, (ίσα ίσα για τουαλέτα και για ψιλοδουλειές), αλλά το έκοψα όταν έπεσε με το κεφάλι από την κούνια (9,5 μηνών ήταν) και τα κατάφερε. Ευτυχώς στην βάπτιση του του πήραν δώρο ένα τρίκυκλο ποδηλατάκι που είναι για 8 η 10 μηνών και άνω, και τον δεναμε πάνω, και τον μετακινούσαμε όπου πηγαίναμε μέσα στο σπίτι.

 

Επίσης καθόταν αρκετή ώρα στο καρεκλάκι του φαγητού (αρκεί να είχα κάτι να ασχολείται πάνω στο τραπέζι)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...