Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Να εισαι αισιόδοξη γιατί είμαι σίγουρη ότι το μωρό σου θα είναι μια

χαρά.Όπως λες και συ ήρθε από θαύμα!

Ο γιατρός σου τι σου είπε? Θεωρεί ότι πρέπει να κάνεις αμνιοπαρακέντηση?

Σε παρακαλώ μη στεναχωριέσαι και σκέψου θετικά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοπελα μου σου ευχομαι απο καρδιας να πανε ολα καλα κ ειλικρινα ειμαι σιγουρη οτι το αγορι σου θα ειναι μια χαρα.Η παπ-Α σαν εξεταση ειναι παντελως αναξιοπιστη.Απορω γιατι την κανουμε κιολας.Εγω ειχα ασχημη αυχενικη κ ακομη πιο χαλια αιματολογικη και δεν την γλιτωσα την τροφοβλαστη αλλα στην περιπτωση σου δεν ξερω αν θα εκανα κ εγω.Ο γιατρος σου τι σου ειπε;

SMOlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στα 22 μου ειχα PappA που έδινε 1:43 για Down.

Έκανα αμνιοπαρακέντηση επειδή ήθελα να ξέρω.

Το παιδάκι μου γεννήθηκε υγιέστατο.

Δεν θεωρώ την Papp-A αξιόπιστη. Είναι μια εξέταση της οποίας τα αποτελέσματα είναι πιθανότητες.

Η αγωνία σου θα τερματιστεί μόνο μετά τη γέννα εφόσον δε θέλεις να το ψάξεις.

Επειδή το έζησα, γνώμη μου είναι να το ψάξεις, αν είναι όλα καλά θα ησυχάσεις, αν δεν είναι θα μπορέσεις να προετοιμαστείς.

Είναι κρίμα να περνάς το άγχος σου στο μπεμπάκι και να μην μπορείς να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου.

Εύχομαι το καλύτερο για τον πολυπόθητό σας μπέμπη, ελπίζω να πάνε όλα καλά, για την οικογένειά σας μέσα από την καρδιά μου.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω…νιώθω την αγωνία σου, το μωρό δεν ήρθε εύκολα..εγώ έκανα τροφοβλάστη, ήμουν 41, καλή αυχανική χάλια παπ λόγω ηλικίας και το ήξερα κιόλας ότι φταίει αυτό.και δεν το ρίσκαρα. δενκαταλαβαίνω γιατί τόσο άγχος γι αυτές τις εξετάσεις, πόσο τοις εκατό ειναι τα ποσοστά αποβολής βρε κορίτσια…20% είναι φυσιολογικά στο α τρίμηνο δεν είναι..το άγχος να περάσεις έτσι άλλους έξη μήνες δεν είναι χειρότερο..δεν ξέρω..προσωπικά δεν μπορούσα να ζήσω ούτε μια μέρα με τόσο άγχος..και για μενα και για το έμβρυο.εδώ μια εξέταση ρουτίνας κάνεις και έχεςι άγχος για τα αποτελέσματα..μπορείς να περιμένεις χωρίς να ξέρεις..τι να πω.σου εύχομαι ό,τι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1 εβδομαδα δεν εχει αλλαξει τιποτα,δεν εκανα τιποτα,γιατι δεν θελει ο αντρας μου!Ειπε οτι θελει να κοιμαται ησυχος ολη του την ζωη,χωρις τυψεις!Οποιαδηποτε συζητηση παω να ξεκινησω,την κοβει!Σημερα το πρωι απο τους πολλους αναστεναγμους που δεν βγαζω επιτηδες,αλλα βγαινουν φυσικα και ακουγε στο κρεβατι,εφυγε σε λιγοτερο απο λεπτο,σχεδον εξω ντυνονταν,ειπε δεν αντεχω αλλο και εκλεισε την πορτα!Στον υπνο μου βλεπω μετρησεις (1,65 1τοσο 2 κατι)μονιτορ και μετρησεις!24 ωρες ανησυχη!Εννοειται οτι κατι κρυφα απο τον ανθρωπο που ζω μαζι του 15 χρονια δεν μπορω να κανω.Και οι γονεις μου ειπαν να κανουμε παραπανω εξετασεις,για να ηρεμησω εγω!Εντω μεταξυ ο γυναικολογος που εχω απο την σπερματεγχυση και μετα μου ειπε κατα λεξη οτι δεν πολυανησυχει,αλλα δεν μπορει να προσπερασει την αιματολογικη!Πηρα και τον προηγουμενο γυναικολογο στον Αγιο Λουκα τον κο Αργυριου και εκεινος μου ειπε οτι το χει ξανασυναντησει και οτι δεν ανησυχει!Εγω δεν απολαμβανω τιποτα και απλα επιβιωνω μεχρι τις 4/8/15 ημερα τοκετου.Τρωω μηχανικα γιατι πρεπει,δεν ονειρευομαι ρουχα,παιχνιδια,βαφτισεις,δεν διασκεδαζω,εργαζομαι,συμαζευω το σπιτι,αναπνεω,απλα πορευομαι.Πηρα σε αλλο κεντρο για αυχενικη,εξηγησα τι συνεβη και ειπαν οτι ισως μπερδευτω παραπανω με αποτελεσματα δυο αυχενικες!Εντω μεταξυ εχει μαζι του ολο τον φακελο της αυχενικης και δεν θυμαμαι πολλα.Γραφει αναλυτικα οτι ολα τα οργανα ειναι ορατα,φυσιολογικα,τα ζωτικα οργανα σουπερ,στις αλλες 2 τρισωμιες ειχα 1/20000 μονο στο down 1/177!Μεχρι να μεινω εγκυοςπηρα αρκετες ορμονες (gonal) προγεστερονη επαιρνα και την ημερα της αυχενικης,στον προγεννητικο ολα καλα με τις εξετασεις τις δικες μου.Περασα ερπη στα χειλη λιγο καιρο πριν,τι να πω....Χτες ταχυδρομησα ενα γραμμα στην Αγια Αννα!

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη ειναι μαρτυριο ολο αυτο που ζω,πηρα χτες αυτον που μας εκανε την αυχενικη τον Κο Αρναουτογλου στο κινητο και μιλησαμε 20 λεπτα,μας ειπε οτι με την καλη αυχενικη που υπαρχει να μην κανω αμνιοπαρακεντηση,αλλα αυτο τον μη επεμβατικο ελεγχο στο safeembryo στην τσιμισκη,δινεις το πρωι αιμα,και με την κουριερ φευγει στις 2 για αμερικη.Εκλεισα ραντεβου στο γυναικολογο την δευτερα στις 5:30 να τα συζητησουμε ολα.Μετα απο αυτο συγνωμη γι αυτο που θα γραψω αλλα εχω απεχθεια να μπω σε μαγαζι με παιχνιδια και παιδικα ρουχα,καταθλιψη εινα το αναγνωριζω,δεν θελω να αντικρυζω ανθρωπο,στον υπνο μου ολο στοιχηματιζω οτι το μωρο ειναι υγιες και καποιος αλλος λεει το αντιθετο.Με τον συζυγο δεν μιλαμε αλλο εδω και 3 μερες,εμεις το πιο αγαπημενο ενωμενο ζευγαρι.Ειναι ανενδοτος να το ψαξουμε,ειμαι απεγνωσμενη να συνεχισω.Ιδρυματα σκεφτομαι,αποξενωση,και πολυ κλαμα και στεναχωρια ολη την ζωη μου,εκεινος εχει ηθικους νομους!Σημερα εστειλα ενα γραμμα ακομη στην παναγια της Τηνου,και της λεω οτι γονατιστη θα παω αν ειναι ολα καλα!

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σου ευχηθω με το καλο να εχεις το παιδακι σου αγκαλια. Δευτερον να σου πω οτι αφου η αυχενικη σου ειναι καλη και υπαρχει ρινικο οστο η παπ Α ειναι ενα απλο ποσοστο. Αυτα ειναι αλληλοεξαρτομενα αλλα πρεπει και τα δυο να εχουν ενδειξεις για να πουμε οτι το παιδι μπορει να εχει προβλημα. Σου γραφω για να σου πω την περιπτωση της κουμπαρας μου ειχε αυχενικη 3,2 (κοινος τσιμπημενη) και για συνδρομο down ποσοστο 1/200 περιπου δηλαδη σαν το δικο σου και ηλικια πανω απο 30 επισης επιβαριντικο. Εκανε αμνιοπαρακεντηση και το παιδι ηταν μια χαρα τωρα ειναι ισα με τον γιο μου και ειναι ενα φυσιολογικο παιδακι. Η κουμπαρα μου ειχε 3 δεικτες επιβαριντικους οχι εναν κι αυτο ποσοστο. Εγω αν η αυχενικη ηταν καλη και υπηρχε παρουσια ρινικου οστου δεν θα εκανα αμνιο. Βγαλτο απο το μυαλο σου να χαρεις την καλη σου εγκυμοσυνη και θα δεις και την Β επιπεδου ολα καλα θα ειναι. Επισης κατι αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να πας σε αλλο διαγνωστικο χωρις να τους πεις τιποτα ομως (γιατι προκαταβαλεις τον αλλον οταν του το λες) και να επαναλαβεις τηνν εξαιταση τουλαχιστον θα εχεις δυο αποψεις και συζητατο μετα με τον γυναικολογο σου.

Καλη συνεχεια και μη μου αγχωνεσαι (σε καταλαβαινω ομως)

Link to comment
Share on other sites

Πηγαμε την δευτερα στο γυναικολογο μας και ειδαμε αναλυτικα το μωρακι μας,ειναι ενα φυσιολογικο μωρακι,οι διαστασεις του,οι κινησεις του,οι μετρησεις του, 3μερες πιο αναπτυγμενο μας ειπε,και μας το λεει απ΄την στιγμη που ακουσαμε την καρδια του πριν 2,5 μηνες,μας ειπε οτι του τηλεφωνησε ο εμβρυολογος της αυχενικης και του ειπε οτι ολα τα ειδε καλα,εκτος της papp-a.Ο γυναικολογος ειπε ας μην κανω τιποτα και ας περιμενω την β΄επιπεδου.Να πω την αληθεια ηρεμησαμε αρκετα.Παντως ζωηρο μωρακι,ολο κουνιοταν.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Σοφουλικακι, είσαι σε αντίστοιχη κατάσταση με μια πολύ αγαπημένη μου ξαδέλφη.

Ο καθένας κρίνει πάντα με βάση τις εμπειρίες του.

Δεν θα σου αναφέρω την περίπτωση της προηγούμενης εγκυμοσύνης της ξαδέλφης μου, θα σου πω απλά ότι τη στιγμάτισε τόσο που είναι πάλι έγκυος και ενώ έχει καλή αυχενική και PAP A (για την ηλικία της), επέμενε να κάνει λάχνες για να μη φτάσει στην αμνιοπαρακέντηση.

Προσωπικά θα σου πρότεινα τη μη παρεμβατική εξέταση αίματος, για να ηρεμήσεις & να ευχαριστηθείς την εγκυμοσύνη σου.

Καθώς όμως θα χρειαστούν επίσης σάλιο του συζύγου, θα πρέπει να έχεις τη συγκατάθεσή του.

Εξήγησε του πως έτσι θα ηρεμήσεις & θα είστε πάλι καλά...

 

Να έχεις πίστη & όλα θα πάνε καλά.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kαλημέρα σας....

 

Χθες καναμε την αυχενικη...ολα καλα,δοξα το Θεό,αλλα λόγω της ηλικιας της(40) ,μας εβγαλε 1:87 και τροποποιημενα (1:779)

Η αυχενική εβγαλε 1,9 μεγιστη τιμη και όλα τα υπολοιπα πολυ καλα.Ομως...

 

Το πρόβλημα είναι οτι λόγω άγνοιας/φοβου/προκαταληψης της κοπελας μου,δεν θελει να κανει αμνιοπαρακεντηση.....Δεν ειμαι υπερ του να ριξεις ενα παιδι (αν ω μη γενοιτο) αλλα θεωρω οτι πρεπει να ξερουμε..Δεν ξερω πως να το διαχειριστω αφου η πρωτη μου προσπαθεια κατεληξε σε..καβγα...Δεν μπορει να καταλαβει οτι το ενδεχόμενο αποβολης (1:200) εινα μικρότερο του 1:87 που δινει η αρχικη εκτιμηση....Σημειωτέον,δεν εχουμε βγει ακόμη τα αποτελεσματα PAPP-A ωστε να υπάρχει τελική εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα σας....

 

Χθες καναμε την αυχενικη...ολα καλα,δοξα το Θεό,αλλα λόγω της ηλικιας της(40) ,μας εβγαλε 1:87 και τροποποιημενα (1:779)

Η αυχενική εβγαλε 1,9 μεγιστη τιμη και όλα τα υπολοιπα πολυ καλα.Ομως...

 

Το πρόβλημα είναι οτι λόγω άγνοιας/φοβου/προκαταληψης της κοπελας μου,δεν θελει να κανει αμνιοπαρακεντηση.....Δεν ειμαι υπερ του να ριξεις ενα παιδι (αν ω μη γενοιτο) αλλα θεωρω οτι πρεπει να ξερουμε..Δεν ξερω πως να το διαχειριστω αφου η πρωτη μου προσπαθεια κατεληξε σε..καβγα...Δεν μπορει να καταλαβει οτι το ενδεχόμενο αποβολης (1:200) εινα μικρότερο του 1:87 που δινει η αρχικη εκτιμηση....Σημειωτέον,δεν εχουμε βγει ακόμη τα αποτελεσματα PAPP-A ωστε να υπάρχει τελική εκτίμηση

 

Μάλλον άδικα ...καβγαδίσατε! Το 1/87 είναι η αρχική πιθανότητα λογω ηλικίας. Την απόφασή σας θα την πάρετε μόνο αφου βγεί η τελική (μετά και το ΡΑΡΡΑ!) πιθανότητα. Άρα ξεχάστε και το 1/87 και το 1/779.

Σημειωτέον βέβαια ότι δεν ισχύει ούτε το 1/200 πιθανότητα αποβολής μετά από αμνιοπαρακέντηση που αναφέρεις (και συνεχίζουν να αναφέρουν εσφαλμένα και πολλοί γιατροι). Η τελευταία (Ιανουάριος 2015) μεγάλη διεθνής μελέτη αναθεώρησε την πιθανότητα αυτή στο 1/1000 !!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σας....

 

Χθες καναμε την αυχενικη...ολα καλα,δοξα το Θεό,αλλα λόγω της ηλικιας της(40) ,μας εβγαλε 1:87 και τροποποιημενα (1:779)

Η αυχενική εβγαλε 1,9 μεγιστη τιμη και όλα τα υπολοιπα πολυ καλα.Ομως...

 

Το πρόβλημα είναι οτι λόγω άγνοιας/φοβου/προκαταληψης της κοπελας μου,δεν θελει να κανει αμνιοπαρακεντηση.....Δεν ειμαι υπερ του να ριξεις ενα παιδι (αν ω μη γενοιτο) αλλα θεωρω οτι πρεπει να ξερουμε..Δεν ξερω πως να το διαχειριστω αφου η πρωτη μου προσπαθεια κατεληξε σε..καβγα...Δεν μπορει να καταλαβει οτι το ενδεχόμενο αποβολης (1:200) εινα μικρότερο του 1:87 που δινει η αρχικη εκτιμηση....Σημειωτέον,δεν εχουμε βγει ακόμη τα αποτελεσματα PAPP-A ωστε να υπάρχει τελική εκτίμηση

 

Αν δε σκοπεύετε να "επέμβετε" στην περίπτωση που δεν έχετε καλά αποτελέσματα από την αμνιοπαρακέντηση (επειδή αναφέρεις ότι "δεν είσαι υπέρ του να ρίξεις ένα παιδί"), ποιος ο λόγος "να ξέρετε", εφόσον υπάρχει ρίσκο με την αμνιο;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σας....

 

Χθες καναμε την αυχενικη...ολα καλα,δοξα το Θεό,αλλα λόγω της ηλικιας της(40) ,μας εβγαλε 1:87 και τροποποιημενα (1:779)

Η αυχενική εβγαλε 1,9 μεγιστη τιμη και όλα τα υπολοιπα πολυ καλα.Ομως...

 

Το πρόβλημα είναι οτι λόγω άγνοιας/φοβου/προκαταληψης της κοπελας μου,δεν θελει να κανει αμνιοπαρακεντηση.....Δεν ειμαι υπερ του να ριξεις ενα παιδι (αν ω μη γενοιτο) αλλα θεωρω οτι πρεπει να ξερουμε..Δεν ξερω πως να το διαχειριστω αφου η πρωτη μου προσπαθεια κατεληξε σε..καβγα...Δεν μπορει να καταλαβει οτι το ενδεχόμενο αποβολης (1:200) εινα μικρότερο του 1:87 που δινει η αρχικη εκτιμηση....Σημειωτέον,δεν εχουμε βγει ακόμη τα αποτελεσματα PAPP-A ωστε να υπάρχει τελική εκτίμηση

 

σιγουρα εαν φερετε στο κοσμο ενα παιδι με χρωμοσωματικη ανωμαλια θα ταν συνετο να ενημερωθειτε απο πριν , να γνωριζετε τι εχετε να αντιμετωπισετε και να στε προετοιμασμενοι!

 

το ποσοστο της αποβολης ελαχιστοποιειται οταν γινεται η αμνιο απο εμπειρο γιατρο!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανέρχομαι μετα από 3 μηνες κι εγω!Καναμε τον β επιπεδου την Τεταρτη,ολα τελεια όχι απλα καλα.Ο Κος Αρναουτογλου μας ειπε ότι θα είναι διπλά προσεκτικος στον ελεγχο,εγω δεν επαιρνα ανασα από την αγωνια μου,μας ειπε ότι δεν βλεπει τιποτα ανησυχητικο και κανενα υποπτο σημαδι για καποιο πρόβλημα!Λυτρωθηκα!Καλό Πασχα σε ολους!

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειμαι καινούργια στο forum καθώς πρόσφατα έμαθα πως ειμαι εγκυος!!Ηθελα να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας απο την εμπειρία σας .Ειμαι 22 ετων και σε ενα μήνα θα κανω την αφιενικη διαφάνεια,ο γιατρός μου μου λεει πως αν εκει ειναι ολα ΚΑλαδεν υπάρχει λόγος να κανουμε την αμνιοπαρακέντηση ..συμφωνείται ;;Ειμαι λιγο της άποψης πως οτι υπάρχει απο εξέτασης ειναι καλο να τις κανεις για να εισαι σίγουρη .Εσεις τι λέτε ;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Επιστρέφω στο θέμα μετά από μήνες!είμαι μαμά ενός υγιέστατου αγοριού 3 μηνων. Τελικά ήμασταν απλά στατιστική το 1\177!πανευκολος τοκετος, όλα καλά.σε 20 μέρες βαφτιζομαστε!

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Koalaki τι ειναι αυτο που λες πως κατάλαβες από τους γιατρούς για την papp-a;

Εγώ είχα λόγω ηλικίας 1/601 γις τρισωμία 21 κι έπεσε στις 1/447 με την papp-a.Εκανα άμεσα την αίματος που πάει Αμερική γιατί δεν άντεχα να περιμένω μέχρι αμνιοπαρακέντηςη, για την οποία δεν έχω κι ένδειξη. Πέρσυ έκανα διακοπή στον 5ο μήνα λόγω άσχετου προβλήματος και μου φαίνεται αδιανόητο να μου ξανασυμβεί κάτι τέτοιο.

Έμαθα κ από φίλη για περίπτωση με χαμηλή papp-a που δεν είχε down τελικά αλλά κάτι άλλο που βρέθηκε στη γέννα. Έχω τρελαθεί σπό την αγωνία!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Γεια σας , είμαι ο Χρήστος , πατέρας δυο αγοριών 4-2χρονων. Το πρώτο μου αγόρι ήρθε με εξωσωματική και το δεύτερο φυσιολογικά. Τώρα η γυναίκα μου είναι έγκυος στο τρίτο μας παιδάκι . Στις 18/4 κάναμε την αυχενική και ήταν πολυ καλή αλλά την επόμενη 19/4 που βγήκε η εξέταση αίματος βγήκε 1/256 για κάποιο σύνδρομο. Έχω χάσει την γη κάτω από τα πόδια μου, πραγματικά σφίγγεται η καρδιά μου . Δεν ξέρω αν έχω την δύναμη να περιμένω ένα μήνα για την αμνιοπαρακέντηση . Δεν έχω όρεξη για τίποτα , με το ζόρι βγαίνει η φωνή μου. Σας γράφω γιατί μόνο με αυτά που διάβασα από εσάς , πήρα λίγο κουράγιο . Αν υπάρχει κάτι , κάποια συμβουλή που μπορείτε να μου δώσετε , είναι καλοδεχούμενη . Σας ευχαριστώ ..

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Χρήστος Γ είπε:

Γεια σας , είμαι ο Χρήστος , πατέρας δυο αγοριών 4-2χρονων. Το πρώτο μου αγόρι ήρθε με εξωσωματική και το δεύτερο φυσιολογικά. Τώρα η γυναίκα μου είναι έγκυος στο τρίτο μας παιδάκι . Στις 18/4 κάναμε την αυχενική και ήταν πολυ καλή αλλά την επόμενη 19/4 που βγήκε η εξέταση αίματος βγήκε 1/256 για κάποιο σύνδρομο. Έχω χάσει την γη κάτω από τα πόδια μου, πραγματικά σφίγγεται η καρδιά μου . Δεν ξέρω αν έχω την δύναμη να περιμένω ένα μήνα για την αμνιοπαρακέντηση . Δεν έχω όρεξη για τίποτα , με το ζόρι βγαίνει η φωνή μου. Σας γράφω γιατί μόνο με αυτά που διάβασα από εσάς , πήρα λίγο κουράγιο . Αν υπάρχει κάτι , κάποια συμβουλή που μπορείτε να μου δώσετε , είναι καλοδεχούμενη . Σας ευχαριστώ ..

Αρχικά γιατί να περιμένετε έναν μήνα; Επίσης να σας πω κάτι; Είναι μόνο ποσοστά κ τίποτα άλλο. Αυτό σημαίνει ότι 1 παιδί στα 256 που θα γεννούσατε ίσως να είχε κάποιο σύνδρομο . Να είστε σίγουρος ότι το μωράκι θα ναι γερό. Παρόλα αυτά να κάνετε οπωσδήποτε την εξέταση γιατί συστήνεται σε τέτοια ποσοστά . Εύχομαι καλή επιτυχία 

Link to comment
Share on other sites

@Χρήστος Γ καταλαβαίνω την ανησυχία σας μιας και γω αντιμετώπισα το ίδιο θέμα!!ενώ λοιπόν οι μετρήσεις της αυχενικής ήταν πάρα πολύ καλές όταν βγήκε και η papp-a έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου!!Εμένα βγήκε 1/192 πιθανότητα για σύνδρομο down.. ο γιατρός μου συνέστησε να κάνω τη νιπτ μιας και έχει πολύ ευαισθησία για το συγκεκριμένο σύνδρομο.τα αποτελέσματα βγήκαν πάρα πολύ καλά 1/25000000 ένα τέτοιο αστρονομικό ποσό δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς,αλλά θυμάμαι ότι όσο περίμενα τα αποτελέσματα (σε μια εβδομάδα περίπου ήρθαν)όλο άσχημες σκέψεις έκανα και δεν μπορούσα να ηρεμήσω αν και όλοι γύρω μου μου έλεγαν ότι όλα καλά θα πάνε!!επίσης συνήθως αμα οι μετρήσεις βγαίνουν καλές δεν υπάρχει πρόβλημα. Όλα θα πάνε καλά !!το ξέρω ότι έχετε άγχος και φοβάστε αλλά να έχετε θετικές σκέψεις όσο μπορείτε και να στηρίζετε και τη σύζυγό που κι αυτή θα σκέφτεται διάφορα.ευχομαι καλά αποτελέσματα να έχετε που θα τα έχετε!!

Καλή Ανάσταση 

Link to comment
Share on other sites

Μας είπε η μαία ότι η άλλη εξέταση (τροφοβλαστή νομίζω) δεν είναι αξιόπιστη και ότι βγάλει αυτή , θα πρέπει πάλι να κάνουμε αμνιοπαρακέντηση .   Ευχαριστώ για τις ευχές σας

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2022 at 9:40 ΜΜ, Valentina23 είπε:

@Χρήστος Γ καταλαβαίνω την ανησυχία σας μιας και γω αντιμετώπισα το ίδιο θέμα!!ενώ λοιπόν οι μετρήσεις της αυχενικής ήταν πάρα πολύ καλές όταν βγήκε και η papp-a έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου!!Εμένα βγήκε 1/192 πιθανότητα για σύνδρομο down.. ο γιατρός μου συνέστησε να κάνω τη νιπτ μιας και έχει πολύ ευαισθησία για το συγκεκριμένο σύνδρομο.τα αποτελέσματα βγήκαν πάρα πολύ καλά 1/25000000 ένα τέτοιο αστρονομικό ποσό δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς,αλλά θυμάμαι ότι όσο περίμενα τα αποτελέσματα (σε μια εβδομάδα περίπου ήρθαν)όλο άσχημες σκέψεις έκανα και δεν μπορούσα να ηρεμήσω αν και όλοι γύρω μου μου έλεγαν ότι όλα καλά θα πάνε!!επίσης συνήθως αμα οι μετρήσεις βγαίνουν καλές δεν υπάρχει πρόβλημα. Όλα θα πάνε καλά !!το ξέρω ότι έχετε άγχος και φοβάστε αλλά να έχετε θετικές σκέψεις όσο μπορείτε και να στηρίζετε και τη σύζυγό που κι αυτή θα σκέφτεται διάφορα.ευχομαι καλά αποτελέσματα να έχετε που θα τα έχετε!!

Καλή Ανάσταση 

Σας ευχαριστώ πολυ ! Πραγματικά μου δίνεται δύναμη.Εύχομαι και προσεύχομαι όλα να πάνε καλά ,όχι μόνο για το δικό μου παιδι αλλά και τα παιδιά όλου του κόσμου,Καλή Ανάσταση με υγεία!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας!

Πρώτη φορά που γράφω αν και έχω μπει άπειρες φορές για να διαβάσω παρόμοιες εμπειρίες και πολλές φορές με έχει βοηθήσει...

Είμαι στην 12+4 και 31 χρονών και χθες έκανα την εξέταση αυχενική διαφάνεια... Στον υπέρηχο όλα ήταν φανταστικά καλά όπως μου είπε ο γυναικολόγος μου... συγκεκριμένα αυχενική διαφάνεια 1.50, κεφαλουραιο μήκος 63.8, ρινικό οστό ορατό και ανατομία εμβρύου σε όλα φυσιολογική...χαρά εγώ μετά από το τόσο άγχος μου μέχρι που με πήρε ο γυναικολόγος μου να μου πει τα αποτελέσματα του papp-a. Χρωμοσωμιες 21+18 μια χαρά αλλά για την 13 είχα 1/158... Μου είπε πάμε σε 5 εβδομάδες για αμνιοπαρακέντηση για να είμαστε 1000% σίγουροι... Εγώ θα την κάνω εννοείται...ο λόγος που γράφω είναι για να μου πείτε αν και άλλες κοπέλες είχατε καλό υπέρηχο και άσχημη papp-a... Από χθες είμαι στα όρια της κατάρρευσης κλαίω ασταμάτητα έχω αγχωθεί για το αποτέλεσμα και γενικά έχω χάσει την γη κάτω από τα πόδια μου... Αν κάποια είχε ανάλογη εμπειρία θα εκτιμούσα ιδιαίτερα μια απάντηση... Σας ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρια θα σου πω όμως πως όλες οι γυναίκες σε κάθε εγκυμοσύνη έχουμε πιθανότητα για κάποιο σύνδρομο. Αυτό ευτυχώς είμαι σπάνιο. Έχεις πιθανότητα ένα στα 158 παιδιά να γεννηθεί με σύνδρομο. Σκέψου λίγο. Δν είναι δα κ μικρό. Θα δεις πως όλα θα πάνε καλά. είμαι σίγουρη. Με το καλό εύχομαι 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Tapeino Xamomhlaki είπε:

Καλησπέρα σας!

Πρώτη φορά που γράφω αν και έχω μπει άπειρες φορές για να διαβάσω παρόμοιες εμπειρίες και πολλές φορές με έχει βοηθήσει...

Είμαι στην 12+4 και 31 χρονών και χθες έκανα την εξέταση αυχενική διαφάνεια... Στον υπέρηχο όλα ήταν φανταστικά καλά όπως μου είπε ο γυναικολόγος μου... συγκεκριμένα αυχενική διαφάνεια 1.50, κεφαλουραιο μήκος 63.8, ρινικό οστό ορατό και ανατομία εμβρύου σε όλα φυσιολογική...χαρά εγώ μετά από το τόσο άγχος μου μέχρι που με πήρε ο γυναικολόγος μου να μου πει τα αποτελέσματα του papp-a. Χρωμοσωμιες 21+18 μια χαρά αλλά για την 13 είχα 1/158... Μου είπε πάμε σε 5 εβδομάδες για αμνιοπαρακέντηση για να είμαστε 1000% σίγουροι... Εγώ θα την κάνω εννοείται...ο λόγος που γράφω είναι για να μου πείτε αν και άλλες κοπέλες είχατε καλό υπέρηχο και άσχημη papp-a... Από χθες είμαι στα όρια της κατάρρευσης κλαίω ασταμάτητα έχω αγχωθεί για το αποτέλεσμα και γενικά έχω χάσει την γη κάτω από τα πόδια μου... Αν κάποια είχε ανάλογη εμπειρία θα εκτιμούσα ιδιαίτερα μια απάντηση... Σας ευχαριστώ...

Καλημέρα,εμένα η αυχενική μου ήτανε παρα πολυ καλή αλλα η  papp-a μου ητανε χαλια ετσι ωστε η πιθανότητα για down διαμορφώθηκε σε 1/700 βέβαια ειμαι και 36 ετών.Ο εμβρυολογος μου σύστησε nipt.Σε καταλαβαίνω και εγώ στην αρχή στεναχωρήθηκα πολύ αλλά μιλάμε για πιθανότητες,εφόσον αποφάσισες να κάνεις αμνιοπαρακεντηση θα σου φύγει το άγχος και θα δεις πόσο όλα θα είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...