Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαφραγματική μήτρα - Δίδυμη κύηση!


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Ανοίγω αυτό το θέμα μήπως υπάρχει κάποια σχετική εμπειρία από κοπέλα με διαφραγματική μήτρα που κυοφόρησε δίδυμα (ή από κάποιον που να γνωρίζει για τέτοια περίπτωση) για να τη μοιραστεί μαζί μου.

 

Να σας πω και λίγα λόγια για την μέχρι τώρα κατάσταση. Η κοπέλα έμεινε έγκυος πριν λίγους μήνες, οπότε και διαπιστώθηκε για πρώτη φορά η ύπαρξη διαφραγματικής μήτρας. Τελικά, η κύηση παλινδρόμησε (αφού είχε προηγηθεί και μερική αποκόλληση) και προχώρησε σε απόξεση. Εκ των υστέρων διαγνώστηκε και θρομβοφιλία -άρα, ενδεχομένως η παλίνδρομη να οφείλεται κι εκεί. Τεσπα, ενώ είχε προγραμματιστεί υστεροσκόπηση για αρχές Απρίλη, τους "πρόλαβε" νέα εγκυμοσύνη και μάλιστα με δίδυμα!!! Η κοπέλα είναι τώρα στην έβδομη βδομάδα.

 

Γνωρίζετε τίποτε σχετικό;;;:?:confused:

Οποιαδήποτε πληροφορία και σκέψη σας θα βοηθούσε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα,

απο οτι καταλαβα δεν προκειτε για σενα, να σου πω εν ολιγις την ιστορια μου..

εγω ειχα διαφραγματικη μητρα και δυο αποβολες που οφειλονταν σε αυτην.

εκανα υστεροσκοπηση και πηγε μια χαρα.

Εμεινα εγκυος φυσιολογικα και γρηγορα σε διδυμα και παλλλινδρομησε το ενα στην 9η εβδομαδα.

τωρα περιμενω να γεννησω την μπεμπουλα μου και ολα πανε καλα μεχρι στιγμης..

μετα τις αποβολες μου οσους γιατρους επισκεφτηκα (4) ολοι μου ειπαν πτι δυσκολα θα αντεχε η μητρα μου μια τελειομηνη κυηση.

ποσο μαλλον για διδυμα.

βεβαια εγω ειχα ενα μεγαλο και αρκετα παχυ διαφραγμα, ευχομαι η φιλη σου να ανηκει σε αλλη περιπτωση και να τα παει μια χαρουλα!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

maria-elpida, σ' ευχαριστώ για την απάντηση και σου εύχομαι ολόψυχα με το καλό να υποδεχτείς τη μπέμπα σου!

 

Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα, αν δε σε πειράζει; Το ότι το διάφραγμα ήταν παχύ και μεγάλο διαπιστώθηκε στην υστεροσκόπηση; Θέλω να πω, ο γιατρός της δεν θα μπορεί τώρα με τους απλούς υπέρηχους να καταλάβει, ώστε να της πει αν έχει πιθανότητες να τη φέρει εις πέρας ή, όπως για παράδειγμα είπαν σε εσένα, αν φαίνεται ανέφικτο;

 

Και, ακόμα, η παλινδρόμηση του ενός εμβρύου που σου συνέβη διαπιστώθηκε απλά σε προγραμματισμένο υπέρηχο (δεν ακούσατε καρδούλα) ή είχες κάποια σημάδια ότι κάτι δεν πήγαινε καλά και το ελέγξατε επί τούτου; Και σ' αυτή την περίπτωση απλά αφομοιώνεται από τον οργανισμό ή πρέπει να κάνεις κάτι; Έχει κι εκείνη το επόμενό της ραντεβού στην 9η βδομάδα.

 

Και πάλι σ' ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κικη μου, καλησπερα, τωρα ειδα το μην. σου.

εμενα διαπιστωθηκε το μεγεθος του διαφραγματος κατα την διαρκεια της υστεροσκοπησης.

το ειχαμε δει και στην σαλπιγγογραφια αλλα δεν γινοταν να υπολογιστει.

φυσικα ολα αυτα γινονται οταν δεν εισαι εγκυος.

δεν γνωριζω αν ο γιατρος της φιλη σου, μπορει να διαπιστωσει κατι τετοιο.

η παλλινδρομηση διαπιστωθηκε σε κανονικη επισκεψη, δεν ειχα καποιο συμπτωμα, ουτε αιμα ουτε τιποτα αλλο.

ειχαμε ακουσει καρδουλα αλλα μετα...:-(

δεν χρειαστηκε να κανω κατι, απορροφηθηκε απο τον οργανισμο μου, βλεπαμε τον σακο για καποιες εβδομαδες αργοτερα και μετα χαθηκε..

Ευχομαι στην φιλη σου να πανε ολα καλα!!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

maria-elpida, δυστυχώς, υποθέτω κι εγώ πως μόνο με την υστεροσκόπηση μπορεί να φανεί η ακριβής μορφολογία του διαφράγματος.

Στεναχωριέμαι γιατί είναι κοντινός μου άνθρωπος, που δεν θέλω να τον δω να πονάει.

Δεν μπορώ να μην αναρωτιέμαι κάποιες στιγμές μήπως στη δική της περίπτωση θα "βοηθούσε" αν, όπως συμβαίνει σε πάρα πολλές απ' ότι διάβασα κύησεις που ξεκινούν ως δίδυμες, παλινδρομούσε το ένα. Πραγματικά, ακούγεται πολύ σκληρό αλλά δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι κάποια από τα χειρότερα σενάρια που επιφυλάσσει η διαφραγματική!

Ελπίζω κι εγώ να της πάνε όοολα καλά!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κικη μου καλημερα, δυστηχως δεν θελω αλλα θα συμφωνησω με αυτο που εγραψες..

ειναι δυσκολη η κυηση στην διαφραγματικη μητρα ποσο μαλλον με διδυμα..

μακαρι να πανε ολα καλα στην κοπελα...

εγω παντως οταν ειδα οτι ειναι δυο τα δικα μου, χαρηκα αλλα αμεσως μετα σκεφτηκα θα τα καταφερει η μητρα μου και ηταν και κανονικη πλεον..

τελος παντων καθε εμποδιο για καλο, η φυση ξερει καλυτερα για τον καθενα μας..

 

θα χαρω να μαθω οτι ολα πανε καλα στην φιλη σου...

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...