Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταχυπαλμία


Recommended Posts

ΑυτΟ που νιωθεις οτι ακους δευτερη καρδια στην κοιλια σου το νιωθω και εγω συχνα ,δεν ειναι απολυτως τιποτα.Ολα ειναι απο το αγχος..Εκτος του οτι η ταχυκαρδια συνεχιζεται νιωθω πολλες φορες και κατι σαν να φτερουγιζει η καρδια μου σαν να κανει τουμπα.Θελω να παω σε καποιον καρδιολογο να το ελεγξω αν και πιστευω οτι λιγο το αγχος λιγο ο χαμηλος αιματοκριτης ,ειναι λιγο πολυ φυσιολογικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω τα ειχα απο πριν ολα αυτα και μετα απο πολλα κλαμματα οτι εχω την καρδια μου αποφασισα να παω στον καρδιολογο.πηγα αφου εμεινα εγκυος γιατι σκεφτομουν οτι δεν μπορω να το παλεψω και οτι η εγκυμοσυνη θα μου επιβαρυνει την καρδια μου.μου ειπε οτι εχω μια παρα πολυ καλη καρδια και οτι τα παθαινω απο τον φοβο και το αγχος μου.και χαριτολογοντας μου ειπε βγαινοντας κλεισε ενα ραντεβου με την γραμματεα μου για μετα απο 20 χρονια.

μου ειπε οτι αν δεν ημουν εγκυος θα με εστελνε σε καποιον ψυχιατρο να μου γραψει αγχολητικα αν δεν μπορουσα να το καταπολεμισω μονη μου.παρ'ολα αυτα οταν με πιανει ταχυπαλμια φοβαμαι απιστευτα και πολυ περισσοτερο οταν μενω μονη μου.θελω να το παλεψω.θελω να πιστευω τωρα που θα ερθει το μωρακι μου θα γινω πιο δυνατη γιατι θα εχει αναγκη την προστασια μου και δεν θα πρεπει να το απογοητευσω,εκτος και αν τα κανω χειροτερα

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλο ειναι οταν υπαρχουν ταχυπαλμιες αρρυθμιες και πονος στο στερνο να το κοιταμε,σιγουρα δεν ειναι κατι αλλα καλο ειναι να προσεχουμε Erianton και εγω τα ιδια ακριβως ειχα ταχυπαλμιες,αρρυθμιες λογο ανχους πηγα σε ψυχιατρο πηρα αντικαταθλιπτικα πηρα και 10 κιλα μαζι:mrgreen::mrgreen:

αλλα δεν βοηθησαν ιδιαιτερα,τα ξεχασα ολα οταν γεννησα!!!! τωρα και που εχω δεν δινω σημασια,εμενα η καρδιολογος μου μου ειπε οτι υπαρχουν ανθρωποι που απο την φυση τους εχουν ταχυπαλμιες και αρρυθμιες καλοηθεις!!!

DsRyp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν θα ηθελα να καταληξω και με φαρμακα.το θεμα ειναι να μην τα τραγικοποιω παραπανω τα πραγματα.αυτο πρεπει να προσπαθησω να εξαλειψω για να ευτυχισω.

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικο ειναι να μην τρομαζουμε οταν το νιωθουμε γιατι ετσι ειναι χειροτερο.Να κανουμε κατι αλλο να αποσπαται το μυαλο μας και θα περναει μονο του.Και εγω τα ειχα απο πριν μεινω εγκυος οπως και πολλα χειροτερα ομως τωρα με την εγκυμοσυνη φοβαμαι πιο πολυ.Σκεφτομαι να ξαναπαω σε καποιον καρδιολογο ετσι για να μου φυγει η ιδεα μπας και ηρεμησω λιγακι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω εχω αρρυθμιες αρκετες απο την αρχη της εγκυμοσυνης.

εγω εχω ομως ενα φυσηματακι (για το οποιο ειχα κανει υπερηχο και ο γιατρος ειπε οτι ειναι αθωο και δεν κανουμε καμια θεραπεια για αυτο)

και τωρα λιγο η εγκυμοσυνη λογικο ειναι να εχω πιο εντονα συμπτωματα.

παντως σε ορισμενες περιπτωσεις το φυσημα μπορει να δημιουργηθει και

κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης .

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΜΑΣ ΚΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω φυσημα εκ γενετης και απο τον υπερηχο που εκανα ειδαμεοτι ολα ιναι καλα.Πριν απο ενα χρονο ακριβως.Ομως βρε κοριτσια εχω καθημερινα μετα απο κανενα μισαωρο που ξυπναω.Ειται φαω πρωινο ειται οχι.Μολις βασικα πιω τον σιδηρο μου.Λετε να εχει σχεση και αυτο?Ο γιατρος την Παρασκευη μου ειπε να δω εναν καρδιολογο αλλα μαλλον ειναι απο την εγκυμοσυνη.Θα παω απο βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Γεια σας μελλοντικες μαννουλες..Ειμαι εγκυος το δευτερο μωρακκι μου και ειμαι στον 4ο μηνα.Το προβλημα μου ειναι οτι καθε ορωι που ξυπναω,ο,τι και αν φαω θα με πιασειο ταχυκαρδια εντονη και καουρα στο στομαχι μεχρι το μεσημερι περιπου.Δεν το μπορω καθολου..Εδω και 8 μερες καθε πρωι το ιδιο.Το εχει παθει καμια απο εσας?

 

Εγώ!!! Κάθε πρωί ανελειπώς! Με το που θα φάω κάτι αρχίζει και χτυπάει η καρδιά μου σαν τρελή! Παλμοί γύρω στους 100! Δοκίμασα μια φορά να μη φάω και δεν μ' έπιασε. Πιθανολογώ ότι συμβαίνει αφενός επειδή τώρα στην εγκυμοσύνη ούτως ή άλλως χτυπάει πιο γρήγορα, αφετέρου επειδή είμαστε από τη χαλάρωση του ύπνου και ξαφνικά πρέπει η καρδιά να ανταποκριθεί και να στείλει αίμα και για τη χώνεψη. Ξέρω γω...

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

εγω ειχα εξαρχης πιεση και οταν εμεινα εγκυος απεγινε.με φοβησε ο γιατρος οτι αν δε τη ρυθμισουμε το μωρο θα βγει προωρο.παιρνω χαπι εδω και ενα μηνα.τωρα βρισκομαι στην 21η βδομαδα εχω ρυθμισει την πιεση αλλα εχω πολλους παλμους.εχουν φτασει και 120..εχει καμια τα ιδια με μενα?ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εχει εδω και 2 μερες που εχω ταχυπαλμιες καμια ωρα μετα το πρωινο ξυπνημα. Εχω θυροειδη αλλα ειναι ρυθμισμενος πριν απο 1 εβδομαδα που εκανα εξετασεις. Αιματοκριτης 32. Το παθαινα και στον 7 αυτο για λιγες μερες και ο γιατρος μου ειπε δεν ειναι τιποτα. Τωρα μπαινω στον 9ο.Απο οτι διαβασα και παραπανω ειχανε πολλες κοπελες το ιδιο αλλα και παλι ανυσηχω. Εχω και φυσημα λετε να παιζει ρολο?Αυριο το πρωι αν το χω παλι θα παω σε φαρμακειο να μετρησω και την πιεση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα, είμαι καινούρια εδώ και δεν ξέρω καλά ακόμα την διαδικασία για να επικοινωνώ μαζί σας. Δεν βρήκα κάποιο άλλο θέμα να μου ταιριάζει και δεν ξέρω πως να ανοίξω δικό μου.

Έχω υπερκοιλιακή ταχυπαλμία. Δηλαδή έχω ένα σωληνάκι να το πω έτσι παραπάνω στην καρδιά που μου δημιουργία κατά διαστήματα 2,3 η 4 μηνών μία ταχυπαλμία των 180+ παλμούς για κάποια λεπτά.

Δυστυχώς μου έτυχε και μέσα στο διάστημα της εγκυμοσύνης. Τώρα είμαι 32 εβδομάδων και το έπαθα μία φορά στην αρχή και μία πριν λίγες μέρες.

Έχει κάποια άλλη κοπέλα να το συζητήσω μαζί της; Η αν γνωρίζει κάποια να μου πει αν αυτό επηρεάζει το μωράκι μου. Ο γιατρός μου είπε όχι αλλά έχω φοβηθεί πολύ΄111

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμενα μου εχουν κανει διαγνωση για υπερκοιλιακη ταχυπαλμια.

Ολα τα χρονια απο μαθητρια και φοιτητρια συχνα παραπονιομουν για ταχυπαλμιες, αλλα εντος φυσιολογικων οριων, και ολοι οι γιατροι το απεδιδαν στο αγχος . Και εμεις το ειχαμε πιστεψει.

 

Μετα τη γεννα του παιδιου μου καποια περιοδο που ημουννπολυ στρεσαρισμενη επαθα μια κριση και τρομαξα. 200 παλμους + οπως το εκτιμησα.

Ειπα αυτο ηταν , πεθαινω. Ετσι το εψαξα περισσοτερο. Αλλα δεν μου ειχαν πει ακριβως τι εχω γιατι εξεταζομουν μετα την κριση.Προσφατα, εγκυος και εγω , ξενυχτισμενη πολλες ημερες λογω μιας ιωσης καθως πηγαινα σε εναν αλλο γιατρο με πιανει παλι εκει. Στο ιδιο ιατρειο υπηρχε και καρδιολογος και μπηκα να με εξετασει αμεσως. Εχει πολυ μεγαλη σημασια στην διαγνωση να σου κανει καρδιογραφημα ο γιατρος επανω στην κριση . Μεχρι εκεινη την στιγμη ολοι οι γιατροι εκαναν υποθεσεις.

Μου εκανε αναταξη με ειδικο φαρμακο.

 

Το πρωτο που τον ρωτησα ειναι μην επαθε το εμβρυο κατι.

Η απαντηση του ηταν η εξης:

Εφοσον η καρδια το αντεχει και δεν πεφτει χαμηλα η πιεση , δεν εχουμε δηλαδη τασεις λιποθυμιας δεν κινδυνευει το μωρο. Η αποτομη πτωση της πιεσης σε πολυ χαμηλα επιπεδα ειναι αυτο που θετει σε κινδυνο το παιδι. Ετσι το καταλαβα. Εχουν ηδη περασει 2 μηνες απο τοτε. Η εγκυμοσυνη μου παει καλα εως σημερα.

 

Αυτο που καταλαβα ειναι οτι το πολυ αγχος, η πιεση, το ξενυχτι και σε συνδυασμο με μια ιωση μπορει να προκαλεσουν τετοια περιστατικα. Επισης το πολυ φαγητο . Αναγκαζεται να δουλεψει η καρδια πιο εντατικα. Τωρα προσπαθω να μην τρεχω για να κανω τις δουλειες μου με αγχος. Κατι που το συνηθιζα σε ολη τη ζωη μου.

Από ένα σημείο και μετά απεφευγα να αναλαμβάνω δουλειές με ασφυκτικές προθεσμίες.

 

 

Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ενας γυναικολογος μου εδινε σωνει και καλα τα prepar. Μαλιστα μου κρατουσε και μουτρα που δεν τα επαιρνα. Tα σταματουσα γιατι απλα δεν τα αντεχα. Και ο κανονικος γιατρος μου δεν τα ηθελε καθολου. Ξεκουραση και μαγνησιο μου ελεγε. Τιποτα αλλο.Αν τα επαιρνα οπως μου ελεγε ο πρωτος και σε συνδυασμο με τις κορτιζονες που εκανα, παει τωρα θα βρισκομουν στα θυμαρακια.

Ευτυχως τωρα εχουν αποσυρθει απο την αγορα αυτα τα φαρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πολυ που μου απαντησες, εχω στεναχωρεθει με αυτο που μου συνεβει. Και εγω απο φοιτητρια το παθαινα αλλα εμαθα να το αντιμετωπιζω με μια βαθια αναπνοη και σφυγκωμαι, με αυτο τον τροπο πιεζω με τους πνευμονες την καρδια και σταματαει.

Μεχρι τωρα δεν ηξερα τι ακριβως εχω γιατι εδω στην επαρχια καποιοι γιατροι λενε οτι ναναι.

Για καλη μου τυχη βρεθηκε ενας αξιολογος γιατρος που ηρθε, κορυφαιος και μεχει βοηθησει σε ολο αυτο.

Να σε ρωτησω γιατι λενε οτι δεν πρεπει να ανεβασουμε πανω απο 110, 130 παλμους;; το λενε για την πιεση ;; και εμενα ο γιατρος μου ειπε να μην ανυσιχω το σγορακι μου δεν παθαινει κατι απο αυτο εχουμε διαφορετικα συστηματα μονο αν λυγοθημισω ειναι επικινδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να ρωτισω επισης, γεννισες φυσιολογικα;; Σημερα εχω ραντεβου με τον ανιστησιολογο της κλινικης μας, επισης απο τους καλους γιατρους να συζητισουμε την κατασταση μου γιατι ο γυναικολογος μου που εμπιστευομαι,εχει και αυτος το αγχος οτι αν μου συμβει την ωρα του τοκετου τι θα κανει, ετσι λεμε να βαλω επισκληριδιο.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειναι κατι σοβαρο, μην ανησυχεις.

Καισαρικη εκανα με επισκληριδιο οχι ομως για αυτο το λογο -εξαλλου δεν το ξεραμε τοτε, και εχω κανει επεμβαση μεγαλη με ολικη ναρκωση μιας ωρας.

Βαρια σχετικα ναρκωση.

Μαλιστα σκεφτομαι αυτη τη φορα να ζητησω ολικη ναρκωση αντι επισκληριδιο. Μην φοβασαι. Απλα προσπαθησε να εισαι ηρεμη , να μην στρεσαρεσαι και να μην αγχωνεσαι πολυ. Μειωσε καφεδες.

Αν κοιταξεις στο διαδικτυο εχει διαφορες οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μην ανυσηχω λες για το μπεμπακι μου ε;;; Eγω ευτυχως ολα πανε καλα και πανω για κανονικη γεννα απλα ισως βαλω επισκληριδιο.

Καφεδες δεν πινω πια, δεν καπνιζα ποτε ειμαι αδυνατη..αλλα.. αγχωδεις αρκετα θα ελεγα και ευαισθητη παραπολυ!!!

Πραγματικα σευχαριστω με βοηθαει να μου μιλαει και καποια αλλη εγκυουλα που εχει το ιδιο θεμα με εμενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας σε όλα τα κορίτσια και μελλοντικές μανούλες !!! Θέλω να ρωτησω όσο αφορά την έντονη δυσφορία στο στήθος και μάλλον ταχυπαλμίες σαν να νιώθω .. Ειναι πολύ τρομακτικό ... Προχθές έτρεχα τον άντρα μου στο νοσοκομείο και μου απέκλεισαν ότι ειναι κατι απο τη καρδιά ... Αλλά κορίτσια φοβάμαι :( είμαι στο 6το μήνα ήδη δεν τα είχα στην αρχή αυτά την τελευταίες μερικές ημέρες παρουσιάστηκε ..... Κάποια απο σας μήπως ειναι έτσι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σε όλα τα κορίτσια και μελλοντικές μανούλες !!! Θέλω να ρωτησω όσο αφορά την έντονη δυσφορία στο στήθος και μάλλον ταχυπαλμίες σαν να νιώθω .. Ειναι πολύ τρομακτικό ... Προχθές έτρεχα τον άντρα μου στο νοσοκομείο και μου απέκλεισαν ότι ειναι κατι απο τη καρδιά ... Αλλά κορίτσια φοβάμαι :( είμαι στο 6το μήνα ήδη δεν τα είχα στην αρχή αυτά την τελευταίες μερικές ημέρες παρουσιάστηκε ..... Ξερετε κατι για αυτο το έχει περάσει κάποια απο εσάς ;

Ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Ανοιγω ξανα μετα απο καιρο το θεμα αυτο γιατι κ εγω εχω προβλημα με τις ταχυπαλμιες.ειμαι στον 6ο κ φτανω μεχρι κ 140!!!βασανιζομαι πολυ...το εψαξα πηγα κ σε καρδιολόγο,εχω κανει εξετασεις δν εχω προβλημα ουτε με τον αιματοκριτη ουτε με τον θυρωιδη...τωρα θα κανω εξετ για καλιο νατριο μαγνησιο κτλ...μου ειπε ενας γιατρος πως ισως ολο αυτο προερχεται απο το αυτονομο νευρικο συστημα η να ειναι λογω τις αυξησης των ορμονων λογω εγκυμοσυνης...εχει καποια παρομοια εμπειρια;εχω απογοητευτει.

Link to comment
Share on other sites

Mariachania . Καλημέρα ! Κοιτά εγώ δεν είμαι ακριβώς έτσι αλλά έχω δυσφορία πολύ έντονη αφού και στο νοσοκομείο πήγα απο το φόβο μου και δεν έχω τίποτα . Απο ότι έχω διαβάσει όλα αυτά ειναι ορμονικό και απο το μωράκι που μεγαλώνει και πιέζει τα όργανα . Και εγώ πιστεύω σίγουρα και επειδή έχουμε άγχος εεεεε όσο νάνε ειναι και αυτο ... Εγώ είμαι εξιμιση μηνών και πριν λίγο μου παρουσιάστηκαν αυτά το μόνο που μπορούμε να κάνουμε ειναι υπομονή μάλλον :) εγώ όσο πλησιάζει να γεννήσω άσε φοβάμαι πολύ ... Να το πεις στο γυναικολόγο σου βέβαια και να μη φοβάσαι ...

Link to comment
Share on other sites

Mariachania . Καλημέρα ! Κοιτά εγώ δεν είμαι ακριβώς έτσι αλλά έχω δυσφορία πολύ έντονη αφού και στο νοσοκομείο πήγα απο το φόβο μου και δεν έχω τίποτα . Απο ότι έχω διαβάσει όλα αυτά ειναι ορμονικό και απο το μωράκι που μεγαλώνει και πιέζει τα όργανα . Και εγώ πιστεύω σίγουρα και επειδή έχουμε άγχος εεεεε όσο νάνε ειναι και αυτο ... Εγώ είμαι εξιμιση μηνών και πριν λίγο μου παρουσιάστηκαν αυτά το μόνο που μπορούμε να κάνουμε ειναι υπομονή μάλλον :) εγώ όσο πλησιάζει να γεννήσω άσε φοβάμαι πολύ ... Να το πεις στο γυναικολόγο σου βέβαια και να μη φοβάσαι ...

 

Polly μου δηλ εσυ μεχρι ποσους σφυγμους φτανεις;;αυτες τις μερες ειμαι κ λιγο κρυωμενη κ επιδεινώνεται η κατασταση..κ εγω νιωθω πολυ δυσφορια...μου ξεκινησε στον 5ο αλλα το παθαινα μονο το πρωι κανενα δυωρο μετα που θα ξυπνουσα για καμια ωρα κ μετα υποχωρουσε.αλλα απο χθες ειμαι ετσι ολη μερα..το ιδιο κ σήμερα...δν μπορω να κανω τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Maria μου Εγώ δεν έχω τόσους δυνατούς παλμούς όσο εσύ μέχρι 90 έχω φτάσει ίσως όσο προχωράει η εγκυμοσύνη να αυξηθούν δεν ξέρω (μακάρι όχι ) αλλά η δυσφορία ειναι τόσο πολύ που δεν ξέρω τι να κάνω ώρες ώρες ... Αφού έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα ειναι όλα απο την εγκυμοσύνη απο το φόβο μετά που μας πιάνει απο ορμόνες,πιέζεται και το διάφραγμα και επομένως έρχονται όλα αυτά . Η αδερφή μου στο τελευταίο δίμηνο μου είχε πει ότι είχε τόσες δυνατές ταχυκαρδίες που νόμιζε θα τις "φύγει" κ καρδιά . Να ξέρεις ότι και η ζέστη δεν βοηθάει όποτε να αποφεύγεις έξω . Εγώ όταν είμαι έτσι πίνω κρύο νερό και βόλτες μέσα στο σπίτι γύρο γύρο :) δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο . Σήμερα έχω γιατρό θα του πω βέβαια για όλα αυτά να δούμε τι θα μου πει . Εσύ τα έχεις πει αυτά στο γιατρό σου ;;

Link to comment
Share on other sites

Maria μου Εγώ δεν έχω τόσους δυνατούς παλμούς όσο εσύ μέχρι 90 έχω φτάσει ίσως όσο προχωράει η εγκυμοσύνη να αυξηθούν δεν ξέρω (μακάρι όχι ) αλλά η δυσφορία ειναι τόσο πολύ που δεν ξέρω τι να κάνω ώρες ώρες ... Αφού έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα ειναι όλα απο την εγκυμοσύνη απο το φόβο μετά που μας πιάνει απο ορμόνες,πιέζεται και το διάφραγμα και επομένως έρχονται όλα αυτά . Η αδερφή μου στο τελευταίο δίμηνο μου είχε πει ότι είχε τόσες δυνατές ταχυκαρδίες που νόμιζε θα τις "φύγει" κ καρδιά . Να ξέρεις ότι και η ζέστη δεν βοηθάει όποτε να αποφεύγεις έξω . Εγώ όταν είμαι έτσι πίνω κρύο νερό και βόλτες μέσα στο σπίτι γύρο γύρο :) δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο . Σήμερα έχω γιατρό θα του πω βέβαια για όλα αυτά να δούμε τι θα μου πει . Εσύ τα έχεις πει αυτά στο γιατρό σου ;;

Τα εχω πει κ ψαχνομαστε να δουμε...τι να πω χαλαλι των μωρων μας ολα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσωπικα και εγώ ανεβαζω πολλούς παλμούς μέχρι 120 αλλά έχω παρατηρήσει το τελευταίο διάστημα ότι έχω πολλά νεύρα και σίγουρα οφείλονται εκεί..όταν είμαι ήρεμη κυμαίνονται 70-85.

ieCyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...