Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

MAMAΔΕΣ ΜΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ


Recommended Posts

εχω ένα παιδάκι 7μιση μηνών και σκεφτόμαστε με τον σύζυγο για 2ο μωράκι.στην πρώτη εγκυμοσύνη έκανα περίδεση και θα πρέπει να ξαναγίνει για προληπτικούς λόγους.όσες από σας κάνατε περίδεση τραχηλου ή είχατε χαλαρό τράχηλο στην 1η εγκυμοσύνη αλλά και στην 2η πως τα καταφέρατε;

το λέω γιατί είμαι μονη μου και δεν έχω βοήθεια μέχρι τις 7 το απόγευμα.πως θα το αντιμετωπίσω θα πρέπει να είμαι συνέχεια ξάπλα;δεν θα πρέπει να σηκώνω καθόλου βάρος;πιστεύω ότι δεν είναι εφικτό αν έχεις παιδί να είσαι συνεχώς ξάπλα και να μην κουράζεσαι έστω λίγο

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έκανα περίδεση τραχήλου στην πρώτη μου εγκυμοσύνη αμέσως μετά το β΄επιπέδου και έμεινα ξάπλα μέχρι τα μέσα του 9ου, δηλαδή 3,5 μήνες! Αυτός ήταν και ο λόγος που άφησε λιγος καιρός να περάσει μέχρι τη 2η εγκυμοσύνη. Έτσι όταν έμεινα έγκυος στο 2ο ο γιος μου ήταν ήδη 19μηνών και πήγαινε παιδικό σταθμό. Συνεπώς είχα άδεια επαπειλούμενης κύησης μένοντας πολλές ώρες ξαπλωμένη κυρίως τα πρωινά, ώστε να μπορώ να κινούμαι λίγο με το μικρό τα απογεύματα. Απέφυγα την περίδεση αλλά ήμουν μόνιμα προσεχτική, ούτε βόλτες ούτε περπατημα, γύρω γύρω μες στο σπίτι μέχρι και τον 8ο. Μπορώ να πω ότι το μικρό τον σήκωνα γιατι δεν γίνονταν να του στερήσω την αγκαλιά , δεν το άντεχα!

Link to comment
Share on other sites

Fani κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Όλοι μου λένε να περιμένω να ξεπεταχτεί κάπως ο Νικόλας μου αλλά εγώ κι ο άντρας μου προτιμάμε τώρα για να είναι κοντά στην ηλικία και να μεγαλώσουν μαζί.

Απ'ότι ξέρω αν η περίδεση γίνει για προληπτικούς λόγους όπως σε μας δεν είναι μεγάλο πρόβλημα. Σίγουρα όμως θα πρέπει έστω και για λίγο να μείνουμε ξάπλα. Κι εγώ δεν έχω καμία βοήθεια! Ο Θεός βοηθός δηλαδή!

Καμιά άλλη μανούλα με μωράκι και δεύτερη εγκυμοσύνη με περίδεση;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Fani κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Όλοι μου λένε να περιμένω να ξεπεταχτεί κάπως ο Νικόλας μου αλλά εγώ κι ο άντρας μου προτιμάμε τώρα για να είναι κοντά στην ηλικία και να μεγαλώσουν μαζί.

Απ'ότι ξέρω αν η περίδεση γίνει για προληπτικούς λόγους όπως σε μας δεν είναι μεγάλο πρόβλημα. Σίγουρα όμως θα πρέπει έστω και για λίγο να μείνουμε ξάπλα. Κι εγώ δεν έχω καμία βοήθεια! Ο Θεός βοηθός δηλαδή!

Καμιά άλλη μανούλα με μωράκι και δεύτερη εγκυμοσύνη με περίδεση;

 

δεσποινουλα σου απάντησα στα μυνηματα απαντησε μου να κανονιζω ραντεβου με τον γιατρό.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...