Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ ΠΑΘΟΛΌΓΙΚΗ- ΔΙΑΤΡΟΦΗ


Recommended Posts

οταν πρωτο εκανα τη διαιτα εχασα σε μια εβδομαδα 4 κιλα!!!ειμαι 6 κιλα επιπλεον συνολο και το μωρακι μια χαρα 2400!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

επισης εμενα μου ειπε μερα παρα μερα ναμετριεμαι για να χαλαρωνουν τα δαχτυλακια μου γιατι πραγματικα καποιες μερες δεν ειχα καθολου αιμα!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

επισης, μπορειτε να τρωτε αφοβα το παγωτο της εβγα το οικογενειακο 0&0, εφαγα 2 λιτρα σε 2μερες και το ζαχαρο μια χαρα!!!!καλ ατο παραχεσα κι εγω ,αλλα αν εχεις να φας γλυκο 1 μηνα....δοκιμαστε το

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας, δεν χρειάζεται να σας πιάνει πανικος με το σακχαρο κύησης, αλλα ουτε να εφησυχάζεστε. Με σωστή διατροφή κ ήπια ασκηση μπορείτε να το ρυθμισετε και να αποφύγετε την ινσουλίνη.

Οι μετρήσεις μετα απο γευμα απ'όσο γνωρίζω πρέπει να ειναι κατω απο 120 (αριστο) ή κατω απο 140 (ανεκτο). Σίγουρα το σακχαρο επηρεάζεται απο την λήψη κορτιζόνης (η κορτιζόνη το ανεβάζει)

Όσον αφορά το διατροφικο κομμάτι χρειαζεται :

1. Να αποφύγετε την ζαχαρη, το μέλι, την φρουκτόζη κ τα προιοντα που τα περιεχουν

2. Να αποφύγετε την υπερβολική κατανάλωση υδατανθράκων (ψωμιου, μακαρονιων, ρυζιου κτλ). Μεχρι 2 μερίδες ανα γεύμα είναι οκ.Προσοχη στους συνδυασμους (πχ. οχι ψωμι με πατατα, ή με όσπρια, ή με μακαρόνια)

3. Να προτιμάτε προιοντα ολικής αλεσεως

4. Να αποφύγετε χυμούς ακομα κ φρεσκοστυμενους , οπως επισης κ τα πολυ γινωμενα φρούτα

5. Να τρωτε κάτι μικρο καθε 3 ωρες κ να μην μενετε για περισσοτερο απο 4 ωρες νηστικές (π.χ 1 κράκερ, 1 γιαούρτι ή 1 φρούτο)

6. Να περπατατε μετα το κυρίως γευμα τουλάχιστον μιση ωρα

7. Να αποφύγετε τα προιοντα για διαβητικούς

8. Να αποφύγετε την πολυ αυστηρη διαιτα

9. Να αποφύγετε το πολυ αλατι

 

Συμβουλευθειτε τον γιατρο ή ειδικο διαιτολογο -διατροφολογο για τις θερμιδες που πρέπει να ακολουθείσετε. Σε μια εγκυμοσυνη συνηθιζεται η διαιτα των 1800 - 2000 θερμιδων. Αυτο διαφοροποιείται απο το βαρος της εγκύου, απο το συνολικά αποκτηθεν βαρος κατα την κυηση κ απο τοείδος κύησης (πχ αν ειναι δίδυμη κύηση) όπως κ την φαρμακευτική αγωγη που μπορεί καποιος να ακολουθεί. Πάντως οι βιταμίνες, μεταλλα κ ιχνοστοιχεία (πχ σιδηρος, μαγνησιο, ασβεστιο κτλ) δεν επηρεάζουν το σακχαρο.

 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως κορίτσια.:D

Ldp5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Kisha μου και ενα πορτοκαλι που εφαγα σημερα το πρωι με το γνωστο τοστακι παντα, παλι 152 μετρηση εδειξα (χθες με τα 2,5 πορτοκαλια ημουν στο 150!!!)Θα δοκιμασω να κανω την μετρηση χωρις την κορτιζονη αυριο το πρωι, μηπως και σωθω.

Στα προγραμματα που σας δινουν δεν βλεπω αυγο και ξηρους καρπους. Γιατι???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kisha μου και ενα πορτοκαλι που εφαγα σημερα το πρωι με το γνωστο τοστακι παντα, παλι 152 μετρηση εδειξα (χθες με τα 2,5 πορτοκαλια ημουν στο 150!!!)Θα δοκιμασω να κανω την μετρηση χωρις την κορτιζονη αυριο το πρωι, μηπως και σωθω.

Στα προγραμματα που σας δινουν δεν βλεπω αυγο και ξηρους καρπους. Γιατι???

Μάλλον +2 φέτες ψωμί του τοστ σου έκαναν την ζημιά. Δεν γνωρίζω κάτι για την λήψη φαρμάκων μιας που δεν έπαιρνα κάτι αντίστοιχο.

Χαρακτηριστικά θυμάμαι αν έτρωγα ένα μπιφτέκι με 1 φέτα ψωμί μέσα στον κιμά δεν έτρωγα καθόλου το +1 φέτα ψωμί στο γεύμα.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο για το ψωμι. Το ιδιο πρωινο με την κορτιζονη και την αντιπηκτικη μετα την μετρηση εδειξε 142 σημερα το πρωι.

Καταληγω λοιπον οτι το ψωμι ειναι που μου κανει τη δουλεια το πρωι. Αυτο το συνδυαζω και με αλλες μετρησεις- σαλατα + 2 μπιφτεκια= 92, σαλατα + τοστακι= 112!!

Ειναι προφανες οτι το συσκευασμενο ψωμι ειναι η χαρα του ζαχαρου!!! Εχετε βρει καμια καλη λυση σε αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο για το ψωμι. Το ιδιο πρωινο με την κορτιζονη και την αντιπηκτικη μετα την μετρηση εδειξε 142 σημερα το πρωι.

Καταληγω λοιπον οτι το ψωμι ειναι που μου κανει τη δουλεια το πρωι. Αυτο το συνδυαζω και με αλλες μετρησεις- σαλατα + 2 μπιφτεκια= 92, σαλατα + τοστακι= 112!!

Ειναι προφανες οτι το συσκευασμενο ψωμι ειναι η χαρα του ζαχαρου!!! Εχετε βρει καμια καλη λυση σε αυτο??

 

Δεν είναι μόνο το συσκευασμένο ψωμί αλλά γενικά το ψωμί. Μια φέτα ψωμί φούρνου (ε! και λίγο παραπάνω βρε αδερφάκι μου) 280.:shock::shock::shock:

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ψωμι στους φουρνους για διαβητικους - χωρις ζαχαρη και αλατι. Με αυτο σιγουρα κανεις δουλεια. Δεν ξερω αν βγαινει τετοιο ψωμι και στα super market

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω θα προτιμουσα να μου αφαιρουσε εντελως το ψωμι απο το διατολογιο μου. Να το αντικαθιστουσε με κατι αλλο πχ πατατα. Εγω ετσι και αλλιως ψωμι περα απο αυτο το τοστακι δεν τρωω. Οσον αφορα τα υπολοιπα γευματα δεν μου αρεσει το ψωμι.

Link to comment
Share on other sites

Το ψωμι που σου λεω χωρις αλατι και ζαχαρη ειναι λευκο. Θα ρωτησω αυριο που θα δω τον γιατρο. Μου κανει εντυπωση ομως αυτη η αηδια του super market να εχει λιγοτερες θερμιδες και λιγοτερα γλυκαντικα απο το ψωμι που σου λεω.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ θα προτιμούσα να μου αφαιρέσει λίγο ψωμί

 

τι να το κανω αφου τα φαγητά είναι στεγνά

(μου είπε ψητά στη σχάρα ή βραστά χωρίς το ζουμί)

 

μόνο 2 κουταλάκια του γλυκού λάδι επιτρέπει στη σαλάτα

 

και μου έχει βάλει 5 φέτες ολικής

 

που να πέσει το ζάχαρο έτσι....

 

μια σε κάθε γεύμα εκτός από το απογευματινό

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Εγω αν και δεν εχω παει ακομη σε ενδοκρινολογο (αυριο ειναι το ραντεβου μου), με αυτες τις μετρησεισ που κανω βραδυ- πρωι κατεληξα οτι ολη την δουλεια την κανουν οι υδατανθρακες. Οι πρωτεινες ειναι μια χαρα- δεν δημιουργουν θεμα. Συνεπως εφοσον η πρωινη μετρηση ειναι η πιο δυσκολη θελει να αφαιρεσεις απο εκει υδατανθρακες και να τους βαλεις μετα.

Oι κύριες ομάδες τροφών στη διατροφή του ανθρώπου που περιέχουν υδατάνθρακες είναι:

  • Δημητριακά
  • Γλυκαντικά με θερμίδες (ζάχαρη, γλυκόζη κ.ά.)
  • Pιζώδη χορταρικά (π.χ., πατάτες)
  • Όσπρια
  • Xορταρικά
  • Φρούτα
  • Γαλακτοκομικά προϊόντα

Εγω τρωω 2 φετες ψωμι (Υδατανθρακας) + τυρι (υδατανθρακας) + πορτοκαλι (πηγη υδατανθρακα).

Ειναι προφανες οτι σπαω την banka μετα!!!!

Αυτο που θα κανω ειναι να φερω πρωτεινη (αυγο) στο πρωινο με εναν υδατανθρακα (ψωμι). Αυτο θα κανα και στη θεση σου chimai γιατι μονο στο πρωινο εχεις θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα γιατί με ενδιαφέρει αφού εμφάνισα ζάχαρο στην πρώτη εγκυμοσύνη και έχω άγχος τώρα για την δεύτερη. Η γνώμη μου είναι ότι από το να αγχώνομαι και οι μισές μετρήσεις να είναι εκτός ορίων με συνέπειες στην υγεία του μωρού μου, γιατί να μη πάρω λίγο ινσουλίνη να έχω το κεφάλι μου ήσυχο? Φυσικά εξακολουθείς να τρως συγκεκριμένες τροφές σε συγκεκριμένες ώρες, αλλά τουλάχιστον το ζάχαρο δεν τινάζεται στα ύψη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα δεν με φοβίζει η ινσουλίνη (είναι στο τσακ να με αρχισει ο γιατρος) αλλά όταν όπως λες κι εσυ οι μισές μετρήσεις είναι πάνω από το όρια

(σε μένα οι μισές που είναι εκτός ορίων είναι 10-15 μονάδες πάνω απο τα όρια αλλά είναι και 2-3 που ξεφεύγουν τελείως)

 

τι θα γίνει όταν παίρνω ινσουλίνη και οι μετρήσεις είναι εντός ορίων

 

θα έχω το άγχος μήπως πάθω υπογλυκαιμικό σόκ???

 

σήμερα πχ σε μια ώρα και ενα τεταρτο μετά το πρωινό (με περπάτημα 30')

έδειξε 95

 

χτές με μια φρυγανία ολικής παραπάνω στο πρωινό και περπάτημα 15'

έδειξε 139 στη μία ώρα...

 

ενώ χτες το μεσημέρι χωρίς περπατημα στη μια ώρα 116

το βράδυ στα 45' μετά το βραδυνό 140

βγαίνω στο καπάκι για περπάτημα περίπου 25' και μετριέμαι μόλις γυρίζω μισή ώρα μετά τη προηγούμενη μέτρηση και έπεσε στο 98

 

 

αν με βάλει στην ινσουλίνη που θα φτάνει?

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν με φοβίζει η ινσουλίνη (είναι στο τσακ να με αρχισει ο γιατρος) αλλά όταν όπως λες κι εσυ οι μισές μετρήσεις είναι πάνω από το όρια

(σε μένα οι μισές που είναι εκτός ορίων είναι 10-15 μονάδες πάνω απο τα όρια αλλά είναι και 2-3 που ξεφεύγουν τελείως)

 

τι θα γίνει όταν παίρνω ινσουλίνη και οι μετρήσεις είναι εντός ορίων

 

θα έχω το άγχος μήπως πάθω υπογλυκαιμικό σόκ???

 

σήμερα πχ σε μια ώρα και ενα τεταρτο μετά το πρωινό (με περπάτημα 30')

έδειξε 95

 

χτές με μια φρυγανία ολικής παραπάνω στο πρωινό και περπάτημα 15'

έδειξε 139 στη μία ώρα...

 

ενώ χτες το μεσημέρι χωρίς περπατημα στη μια ώρα 116

το βράδυ στα 45' μετά το βραδυνό 140

βγαίνω στο καπάκι για περπάτημα περίπου 25' και μετριέμαι μόλις γυρίζω μισή ώρα μετά τη προηγούμενη μέτρηση και έπεσε στο 98

 

 

αν με βάλει στην ινσουλίνη που θα φτάνει?

 

Αν κατάλαβα καλά ανησυχές για τα 90. Τα θεωρείς λίγο. Εγώ μερικές φορές είχα πέσει και στο 52 και 54 βέβαια με ζαλάδες, αδυναμία κτλ.

Πάντως το 70 θεωρείται καλό για μέτρηση νηστείας ή έπειτα από άσκηση.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Chrimai σου ειχα υποσχεθει να σου πω τα νεα μετα την επισκεψη στον ενδοκρινολογο μιας και ειχαμε περιπου τις ιδιες μετρησεις στην καμπυλη.

Εγω μεχρι να παω με τις αλχημειες που εκανα κατορθωσα να ρυθμισω το ζαχαρο κατω απο 130- 140 που θελει.

 

Η επισκεψη στον ενδοκρινολογο του ΙΑΣΩ ηταν κομματι κοροϊδια. Κρατησε 5 λεπτα, στα οποια μου εδωσε μια φωτοτυπια που δινει σε ολα τα ραντεβου ανεξαρτητου ιστορικου, ειδους κυησης, βδομαδας κυησης, κλπ, κλπ. Ετσι κανω και εγω τον γιατρο!!! Τα πλεον κοροιδιστικα 70 ευρω που εχω δωσει ποτε μου!!!! Ειτε εσυ πηγες, ειτε εγω, το ιδιο προγραμμα θα παρουμε!!!

 

Τεσπα. Αυτο που βγαινει απο την βλακεια που εδωσε ειναι οτι για να ριξει το πρωινο ζαχαρο σου λεει πιες μιση κουπα γαλα και μετρησου!!! Κοινως μην φας. εγω σημερα με τους περιορισμους που εκανα και τρωω πρωινο και κατω απο το οριο ειμαι. Μαλλον εδω δεν θα τον ακολουθησω

 

Μετα στις 10.00 σου λεει φαε κατι πιο σοβαρο -1 φετα ψωμι με 45 γρ. κασερι ή αυγο και πιες και 1/2 φλ. χυμο. Ποσο ειναι 45 γρ κασερι?

 

Και μετα μεσσημερι εχει βαλει ενα σκασμο πραγματα. Απο αυτα αφαιρω το φρουτο που εγω δεν το τρωω με το μεσημεριανο μου - μαλλον θα το αφησω για κανενα διωρο μετα που θα περιμενω το απογευματινο.

 

Στις 16.00 εχει βαλει γαλα και φρουτο που ετσι και αλλιως αυτο εκανα.

Το βραδυ περιπου το μισο απο το μεσημεριανο.

Και εχει βαλει και ενα γαλα με ψωμι στις 10.00 που το βρισκω λιγο υπερβολη εκτος αν εχεις φαει βραδυνο στις 7,00. Μαλλον αυτο δεν θα το ακολουθησω.

 

Το συμπερασμα δες μονη σου τι πρεπει να τρως και τι να περιορισεις. Το ζαχαρο δεν εχει καμια σχεση με θερμιδες. Εχει μονο με υδατανθρακες. Αν το ψωμι σε βγαζει εκτος μετρησεων κανονισε να το μειωσεις.

Η ινσουλινη ειναι ενα επιπλεον φαρμακο σε μια ηδη επιβαρυμενη κατασταση και δεν νομιζω οτι την παιρνεις και ηρεμει το κεφαλι σου. Παιζουν υπογλυκαιμιες που πρεπει να ελεγχεις και δεν συμαζευεται. Εισαι κοντα στα ορια. Προσπαθησε και αλλο μδε συνεχη μετρηση παντα.

Link to comment
Share on other sites

τότε εντάξει έχω περιθώριο μέχρι το 70

 

70 είχα πριν κάνω τη διαίτα των 2000 θερμίδων

και στα πρωινά και στα μεταγευματικά

 

με αυτή που μου έδωσε που έχει πολλούς υδατάνθρακες

δε πέφτει ποτέ κάτω από 90

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

χιονατούλα γιατί δεν κάνεις τον κόπο να πας στο ΑΤΤΙΚΟΝ (Κάθε Πέμπτη έχει ραντεβού για Δ.Κ.) που έχεις τον διαβητολόγο - ενδοκρινολόγο και τον διατροφολόγο σου; Έχεις τα τηλεφώνα τους αφού οι ίδιοι σου λένε παρέ με για το οτιδήποτε, δεν πληρώνεις ή έστω και να πληρώνεις είναι 3 ευρώ, εγώ πάλι δεν ξέρω γιατί δεν πλήρωνα, μάλλον επειδή κανόνιζα το ραντεβού απευθείας με τον γιατρό - διατροφολόγο. Και κάθε εβδομάδα σου αλλάζουν το διατροφολόγιο ανάλογα τις τιμές σου.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

χιονατούλα τώρα είδα το μύνημα σου και σ'ευχαριστώ

 

κι εγώ εκεί έχω καταλήξει...ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός

μια φίλη μου τις ανέβαζε πολύ το ζάχαρο το ρύζι

εμένα όχι

 

μόνες μας πρέπει να βρούμε τι μας πειράζει και να το περιορίσουμε

 

 

στο σύνολο παίρνω περίπου 1800 θερμίδες την ημέρα

 

αλλα τις κατανέμω λίγο διαφορετικά από ότι μου είπε

 

και εμένα μου έχει φρούτο στο μεσημεριανό και στο βραδυνό

 

αλλά πλέον τα μετέφερα στο δεκατιανό και στο απογευματινό

 

επίσης το βράδυ και σε μένα έχει γάλα 250γρ με μια φέτα ψωμί

το οποίο πρέπει να φάω 3 ώρες μετά το βραδυνό

 

από το γεύμα προ ύπνου πίνω μόνο το γάλα

γιατί αν φάω και το ψωμί φουσκώνω

άσε που μέχρι τότε μερικές φορές με παίρνει ο ύπνος

και δεν το πίνω ούτε αυτό...

με τόσο περπάτημα έχω εξαντληθεί

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Ballou μου εχεις δικιο.

Σιγουρα στο Αττικο θα ειναι καλυτερα απο αυτην την αστεια εξεταση που εζησα σημερα στο ΙΑΣΩ.

Πηγα ΙΑΣΩ γιατι α) ο γυναικολογος μου με συμβουλεψε οτι ειναι πολυ καλος ενδοκρινολογος (φοβηθηκε μη φυγουν τα λεφτα απο το μαγαζι???? γιατι εγω δεν ειδα κανεναν επαγγελματισμο εκει μεσα) και β) γιατι ειμαι σε μια φαση που αποφευγω τις μετακινησεις και το ΙΑΣΩ ειναι 2 βηματα απο το σπιτι μου.

Θα κοιταξω να ρυθμιστω με βαση αυτα που εγω παρατηρω σε μενα, αυτα που διααβαζω και με βαση την ξεφτυλισμενη φωτοτυπια του ΙΑΣΩ. Αν δεν τα καταφερω θα παω ειτε στο Αττικο, ειτε στον Παπαδογια που επισης μου εχουν συστησει ως πολυ καλο.

 

Απο αυτα που ειδα τις τελευταιες μερες ομως νομιζω οτι θα τα καταφερω μονη μου να ρυθμιστω. Εχω μια ανασφαλεια μονο για τα ενδιαμεσα γευματα γιατι αυτα δεν τα μετραω- νομιζω ειναι αδυνατο να τα μετρησω γιατι πχ το απογευματινο - 1 μηλο και 1 γαλα- θελω περιπου 2 ωρες για να τα φαω. Τα τρωω αργα και βασανιστικα για να μασουλαω κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια και κάτι άλλο που ίσως είναι σημαντικό, δεν ξέρω όμως γιατί το γράφω ............... αλλά εγώ με την κ^**δίαιτα όλο πεινούσα. Τότε μου είχαν πει πως νηστική θεωρείται μια έγκυος στο 3ώρο. Επομένως τραβούσα αργά και βασανιστικά τα λεπτά για το επόμενο γεύμα, γιατί πεινούσα ρε γμτ.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

εγω ψωμακι τρωω ψιχα φετες καραμολεγκος συσκευασμενο του τοστ σικαλης....

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Η πεινα ειναι ενα θεμα... Εγω μετα το μεσημεριανο ειμαι κυριλε-κανενα θεμα. Μεχρι το μεσημερι ειναι που ειμαι ημιλυποθυμη. Σας εχει πει κατι ο γιατρος αν μπορειτε να μασουλατε κατι εκεινες τις δυσκολες στιγμες - πχ κανενα ξηρο καρπο, κανενα κρακερακι, κατι βρε παιδι μου για την επιβιωση και μονο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...