Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πήλιο ή μεσσηνία?


eleanax

Recommended Posts

έχω καταμπερδευτεί και λέω να κάνω ένα μίνι δημοψήφισμα μπας και καταλήξω, έχουμε ένα αγοράκι που τον αύγουστο γίνεται 2, λέμε λοιπόν εκτός από το εξοχικό φέτος να πάμε 1 βδομάδα- 10 μέρες και κάπου αλλού, είμαι μεταξύ μεσσηνίας, φοινικούντα, μεθώνη, κορώνη, πύλο, μου αρέσει από φωτός, αλλά φοβάμαι την πολλή ζέστη που μάλλον έχει προς τα κάτω,

η άλλη επιλογή είναι πήλιο, όπου και πάλι σκέφτομαι, ανατολικό ή δυτικό, διάβασα εδώ στο φόρουμ ότι οι παραλίες στον παγασητικό είναι έτσι κι έτσι, παρόλο που πήγαινα κι εγώ μικρή, ενώ στο αιγαίο μπορεί να έχει κύμα και είναι απότομες οι παραλίες, το θετικό είναι ότι αν κάνει πολλή ζέστη μπορούμε να ανέβουμε στα χωριά πάνω, απόσταση είναι πάνω κάτω ίδια από αθήνα, γύρω στις 4 1/2 ώρες αν δεν κάνω λάθος

ξέχασα, λέμε να πάμε τελευταία βδομάδα του ιουλίου, και επίσης έχουμε και μία ακόμη επιλογή, λευκάδα: την ξέρουμε καλά αλλά το σκεφτόμαστε λόγω απόστασης και επίσης ότι οι πιο ωραίες παραλίες της μάλλον είναι ακατάλληλες για μωράκια

περιμένω τις απόψεις σας με ανυπομονησία

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελεάνα....ελάτε Μεσσηνία!!!

 

ζέστη θα έχει αλλά καλοκαίρι είναι, παντού έχει!!!

παραλίες εννοείται τέλειες και η πλειοψηφία τους πεντακάθαρες!!!

και απο Αθήνα 2,5-3 ωρίτσες το πολύ...;)

και προτείνω να έρθεις Καλαμάτα!!!

 

(ρωτα και τη Βελ να σου πει τη γνώμη της!!!;))

 

μήπως φαίνεται που μένω???????

μπαααα.....:-D:grin::-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

Μεσσηνία!!!!

 

  1. Καλαμάτα
  2. Αλμυρό
  3. Στούπα
  4. Μεσσηνιακή Μάνη
  5. Μεσσήνη- Αρχ. Μεσσήνη
  6. Πύλος
  7. Μεθώνη
  8. Κορώνη
  9. Φοινικούντα
  10. Μαραθούπολη
  11. Γιάλοβα/ Costa Navarino (το 2ο μεγαλύτερο παγκόσμιο θέρετρο)
  12. Κυπαρισσία
  13. Φιλιατρά

Ουυυυφ θες κι άλλα να σε πείσω;;;;;;;:P

 

Υ.Γ. Θάλασσες κρύσταλλο!!!!!!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μεσσηνία!!!!

 

  1. Καλαμάτα
  2. Αλμυρό
  3. Στούπα
  4. Μεσσηνιακή Μάνη
  5. Μεσσήνη- Αρχ. Μεσσήνη
  6. Πύλος
  7. Μεθώνη
  8. Κορώνη
  9. Φοινικούντα
  10. Μαραθούπολη
  11. Γιάλοβα/ Costa Navarino (το 2ο μεγαλύτερο παγκόσμιο θέρετρο)
  12. Κυπαρισσία
  13. Φιλιατρά

Ουυυυφ θες κι άλλα να σε πείσω;;;;;;;:P

 

Υ.Γ. Θάλασσες κρύσταλλο!!!!!!

 

ετσι κορίτσια!!! πείτε τα κι εσείς!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Θαυματάκι το costa navarino ωραίο αλλά τσούζει πολύ η τιμούλα του....:shock::shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ετσι κορίτσια!!! πείτε τα κι εσείς!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Θαυματάκι το costa navarino ωραίο αλλά τσούζει πολύ η τιμούλα του....:shock::shock::shock::shock::shock:

Καλά ναι, δεν ενδείκνυται να διαμείνουν οικογενιακώς εκτός βέβαια και εάν το ''φυσάνε'' οι άνθρωποι.... Αλλά μια βολτούλα για καφεδάκι ή για να δουν τις εγκαταστάσεις, αξίζει να τη κάνουν!:-D

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι, δεν ενδείκνυται να διαμείνουν οικογενιακώς εκτός βέβαια και εάν το ''φυσάνε'' οι άνθρωποι.... Αλλά μια βολτούλα για καφεδάκι ή για να δουν τις εγκαταστάσεις, αξίζει να τη κάνουν!:-D

 

α για βολτούλα οπωσδήποτε!!!

κι εγώ λέω να κανονίσω σύντομα να παμε! αξίζει τον κόπο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συγνωμη αλλα Πύλο-Μεθώνη-Κορωνη και περιξ δε θα πήγαινα με τιποτα τωρα το καλοκαιρι, πολύ ζεστη, πολύ υγρασία και ποοοολλά κουνούπια!

Λευκάδα μια χαρα παραλίες έχει για μπεμπακια, θα ευχαριστηθούν αμμουδια και παιχνιδια :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήλιο for ever!!!Και φυσικά μόνο από τη μεριά του Αιγαίου!!!

Με χει φάει ο άντρας μου να πάμε στη Μεσσηνία χρόνια τώρα αλλά δε λέω να το πάρω απόφαση με τίποτα...δε πολυσυμπαθώ την πελοπόννησο εκτός από την αρκαδία...και κάθε φορά τον πείθω για αλλού!!Ευτυχώς!!!

Φέτος θα πάμε 4η φορά στο Πήλιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις δίκιο. Η Μάνη είναι υπέροχη. Πήγαμε και 1η εβδομάδα του Ιουλίου και είχαμε παντού την ησυχία μας. Μέρος που σε συγκινεί, μερικές φανταστικές παραλίες από άποψη θάλασσας και τοπίου και πολύ ευθείς άνθρωποι και φιλόξενοι αν ξεφύγεις τις τουριστικές παγίδες. Επίσης Στούπα, Καρδαμύλη το τοπίο είναι φανταστικό. Ανεβήκαμε και στα ορεινά χωριά πάνω από τη Στούπα και διασχίσαμε τον Ταϋγετο (μην δούμε βουνό). Σε μισή ώρα από το χαμό της Στούπας (είχε τσάρτερ και πολύ κόσμο) ήσουν σε άλλο κόσμο ξεχασμένο σε άλλες δεκαετίες. Δεν το περίμενα ότι θα μου άρεσε τόσο πολύ. Το τοπίο, η αρχιτεκτονική και οι άνθρωποι. Αλλά πρέπει να παίζει μεγάλη σημασία τι εποχή πας τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις δίκιο. Η Μάνη είναι υπέροχη. Πήγαμε και 1η εβδομάδα του Ιουλίου και είχαμε παντού την ησυχία μας. Μέρος που σε συγκινεί, μερικές φανταστικές παραλίες από άποψη θάλασσας και τοπίου και πολύ ευθείς άνθρωποι και φιλόξενοι αν ξεφύγεις τις τουριστικές παγίδες. Επίσης Στούπα, Καρδαμύλη το τοπίο είναι φανταστικό. Ανεβήκαμε και στα ορεινά χωριά πάνω από τη Στούπα και διασχίσαμε τον Ταϋγετο (μην δούμε βουνό). Σε μισή ώρα από το χαμό της Στούπας (είχε τσάρτερ και πολύ κόσμο) ήσουν σε άλλο κόσμο ξεχασμένο σε άλλες δεκαετίες. Δεν το περίμενα ότι θα μου άρεσε τόσο πολύ. Το τοπίο, η αρχιτεκτονική και οι άνθρωποι. Αλλά πρέπει να παίζει μεγάλη σημασία τι εποχή πας τελικά.

 

είχαμε πάει 3μερο άνοιξη σε αυτά τα μέρη, με ορμητήριο Καρδαμύλη είχαμε φτάσει μέχρι Λιμένι, και ήμουνα και στον 5ο ή 6ο μήνα έγγυος, λέγαμε κάποια στιγμή θα ξαναπάμε με τον μικρό

αυτό που λέει μία κοπέλα για τη ζέστη και την υγρασία είναι για μένα ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας γιατί μου το έχουν πει και άλλοι που είναι από την περιοχή

μάλλον όμως θα κρίνουμε και βάσει του ξενοδοχείου, ψάχνουμε κάτι καλό με πολλές δραστηριότητες για μωράκια και κοντά στη θάλασσα, μπήκα στο bee happy hotels και ψάχνω, μεσσσηνία έχει αρκετά προς κυπαρισσία, πήλιο βρήκα ένα, το lida hotel στο χόρτο, και μου αρέσει αρκετά, θα ψάξω και στο άλλο τόπικ, περί πηλίου, μήπως ξέρει καμία κοπέλα περισσότερα

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πήλιο for ever!!!Και φυσικά μόνο από τη μεριά του Αιγαίου!!!

Με χει φάει ο άντρας μου να πάμε στη Μεσσηνία χρόνια τώρα αλλά δε λέω να το πάρω απόφαση με τίποτα...δε πολυσυμπαθώ την πελοπόννησο εκτός από την αρκαδία...και κάθε φορά τον πείθω για αλλού!!Ευτυχώς!!!

Φέτος θα πάμε 4η φορά στο Πήλιο!!!!

 

μαρίτα εσείς που μένετε συνήθως, λές να συμπέσουμε, πότε θα πάτε?

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς μένουμε συνήθως παπανερο είναι δίπλα στον Άι Γιάννη όπου μπορείς να κάνεις και μια βολτούλα το βράδυ χωρίς να παίρνεις το αυτοκίνητο, και δίπλα στη παραλία του παπανερού που για μένα είναι από τις πιο ωραίες παραλίες που έχω πάει . Φέτος επειδή θα πάμε με εργατική εστία θα μείνουμε στον Άγιο Δημήτριο που είναι πολύ κοντά στον Άι Γιάννη..αν θες να σου βάλω λινκ αν και δεν εχω πάει ακόμα να το δω από κοντά...

Οι παραλίες είναι υπέροχες, οι θάλασσες καθαρές αλλά όντως βαθιές και εμείς επειδή γινούμε πάντα Ιούλιο δεν έχουμε πετύχει κύμα εκτός από μία μέρα....

Εμείς το λατρεύουμε γιατί συνδυάζει βουνό και θάλασσα, ζέστη και δροσιά, ψάρι και παϊδάκια και είναι 3-4 ώρες από Αθήνα.

Θα πάμε στις 16 Ιουλίου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...