Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εχετε ή ειχατε προβλημα με το ονομα του παιδιου σας!!


Ntimi

Recommended Posts

Να σας πω και γω την δικια μου ιστορια, οταν ημουν εγκυος και μαθαμε οτι περιμενουμε αγορακι ο αντρας μου ηθελε να τιμηση τον πατερα μου και να βγαλει το ονομα του. (Επειδη ο πατερας μου μπαινοβγαινει εδω και 3 χρονια στο νοσοκομειο με προβλημα υγειας). Ετσι λοιπον αποφασιστηκε να τον βγαλουμε Γιωργο.. στα πεθερικα μου δε δεν ειχαμε πει τιποτα. Οταν με το καλο γεννησα και ηρθαν σπιτι να δουν το εγγονι τους (τους επεφτε μακρια βλεπετε το μαιευτηριο μη χεσω!! :lol: ) ηταν μολις 10 ημερων τους ανακοινωσε ο αντρας μου οτι το παιδι θα το βαφτισουμε Γιωργο. Τα πεθερικα μου εκεινη τη στιγμη δεν ειπαν τιποτα. Οταν ο αντρας μου πηγε στο πατρικο του για μια δουλεια μετα απο 2 μερες εγινε ενας χαμος που πραγματικα πεσαμε απο τα συννεφα!! Να σημειωθει οτι ημουν και η αγαπημενη του πεθερου μου, μου ειχε τρελη αδυναμια φανταστειτε δηλ να μην μου ειχε :lol::lol::lol: . Τελος παντων για να μην σας πολυ κουραζω το ζουμι της υποθεσης ειναι οτι απο τοτε ο πεθερος μου δεν μου μιλαει ουτε εβγαινε στο τηλ οταν τον επαιρνα ολο και καλα καπου ηταν (σπιτογατος εντομεταξυ) οπως και με την πεθερα μου το ιδιο. Στην βαφτιση δε ηρθε μονο η πεθερα μου και δεν εκατσε στο τραπεζι. Με τον αντρα μου επισης εχουν ψυχρανθει οι σχεσεις τους, η πλακα η μεγαλη ειναι οτι κατι τετοια τα κοροιδευα και να που ετυχε και στο δικο μου σπιτι. Και ολα αυτα για ενα ονομα!!

Αυτοι χανουν παντως γιατι απο τη μερα που γεννηθηκε το παιδι το εχουν δει μονο 2 φορες, η δευτερη ηταν στη βαπτιση και η πεθερα μου εδειξε και λαθος μωρο στην αδερφη της και πεταγεται ο νονος που ηταν διπλα και λεει "δεν ειναι αυτο, εκεινο εκει ειναι" :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η δευτερη ηταν στη βαπτιση και η πεθερα μου εδειξε και λαθος μωρο στην αδερφη της και πεταγεται ο νονος που ηταν διπλα και λεει "δεν ειναι αυτο, εκεινο εκει ειναι" :lol::lol::lol:

 

 

χαχαχα

πολυ γελιο

πολυ ρεζιλι η γιαγια να μην ξερει ποιο ειναι το εγγονι της

ΜΠΡΑΒΟ στο νονο για την μπηχτη,οτι της ταιργιαζε

να σου ζησει το παιδακι σου και να το δεις οπως επιθυμεις.

71107turcfebzs2.gif

252682in41fsxg03.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις ευχες σας!!!!!

 

κατι ασχετο τωρα βατραχακι απ οτι βλεπω τα ζουζουνια μας εχουν τιν ιδια ηλικια με μονο μια μερα διαφορα!! διδυμακι και σενα ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις ευχες σας!!!!!

 

κατι ασχετο τωρα βατραχακι απ οτι βλεπω τα ζουζουνια μας εχουν τιν ιδια ηλικια με μονο μια μερα διαφορα!! διδυμακι και σενα ε?

ναι βρε ntimi ατιμα αγορια προβλεπονται να γινουν εχουν να παιδεψουν τα κοριτσια!!!!!!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει κοριτσαρα μου και συγχαρητηρια στον αντρα σου.Μη μασας τα πεθερικα ειναι κατι σαν τους serial killers.

Εγω οταν γεννησα την κορη μου, πρωτο παιδι,ο αντρας μου ηθελε να το βγαλω το ονομα της μαμας του γιατι λεει το πρωτο ειναι του αντρα.Εγω ειχα σκασει γιατι 1.εχω τρελλη αδυναμια στη μαμα μου,2.οτι ειχε αρρωστησει απο την επαρατο νοσο και 3.η μανα μου με εχει βοηθησει στο μεγαλωμα των παιδιων μου μιας κι ο αντρας μου συνεχεια λειπει λογω δουλειας.Τα πεθερικα μεγαλωνουν του κουνιαδου μου τα παιδια και δεν εχουν λενε αντοχες.Ανενδοτος ο αντρας μου.Με τα πολλα κι αφου πηραμε την αδεια της πεθερας βγαλαμε και της μαμας μου το ονομα.Εντωμεταξυ ειχα πει στον αντρα μου οτι αφου δεν δεχτηκε να βγαλω μονο τη μαμα μου το δευτερο αν ειναι αγορι δεν θα το βγαλουμε το ονομα του πεθερου μου που ηδη το εχει ακουσει αλλες 2 φορες.

Τελος παντων την πρωτη χρονια δεν με αφησαν καν να γιορτασω το ονομα της μαμας μου τα παιρνω κι εγω και λεω δεν καταλαβα για τους τυπους το βγαλαμε το ονομα?Να μου ριξουν σταχτη στα ματια.Η μητερα μου να εχει σκασει.Τη δευτερη χρονια με το που με παιρνει η πεθερα να μου ευχηθει μου λεει "να χαιρεσε τη μαμα"κι απανταω "και την κορη μου"καγκελο η πεθερούλα.Το επεβαλα αλλιως θα εφτανα στα ακρα.

Με το που γεννησα το γιο μου αρχισε ο αντρας μου τα δικα του παλι εγω ειπα να βγαλουμε το ονομα του μπαμπα μου που και οικονομικα μας βοηθαει πολλες φορες αλλα ο αντρας μου ανενδοτος κοντεψαμε να χωρισουμε αλλα το δικο του περασε..Τωρα μου καμαρωνουν απο μακρια εμ βεβαια ολοκληρη τιμη τους καναμε.Αφηστε το θεμα ποναει αλλα τι να κανεις να χωρισεις?

an1cvfp-Q800010MzAwNjA2M2R8MjUzMTg1MTBkbGF8bXkgbGl0dGxlIGdpcmwgTWFyaWFuaWtpIGlz.gif.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ.ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ.ΤΗΝ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΑΠΟ 5,5ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΑΜΕΣΩΣ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ.ΟΤΑΝ ΜΑΘΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ.ΠΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ.ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΛΕΕΙ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ.ΜΑΜΑ ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ Η ΜΑΜΑ ΤΗΣ ΝΑΝΤΙΑΣ.ΠΡΙΝ ΒΓΑΛΕΙ ΑΧΝΑ ΠΕΤΑΓΟΜΑΙ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΚΑΚΩΣ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΣ.ΚΑΤΑΠΙΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ Η ΠΕΘΕΡΑ.Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΙΣΑ-ΙΣΑ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ-ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΗΤΕΡΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ.ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΕΙ 4ΦΟΡΕΣ.ΣΤΑ ΒΑΦΤΙΣΙΑ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ.ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΔΕΝ ΗΡΘΑΝ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ.ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ .

Link to comment
Share on other sites

mpizoudaki πάντως αυτό που σου έκαναν είναι θλιβερό!!και άδικο!!

Δεν ξέρω στη θέση σου τι θα έκανα με τόση ξεροκεφαλιά και αδιαλαξία γύρω σου!Τα παιδάκια σου να'ναι καλά!!!

 

Και

η πλακα η μεγαλη ειναι οτι κατι τετοια τα κοροιδευα και να που ετυχε και στο δικο μου σπιτι. Και ολα αυτα για ενα ονομα!!

Κι εγώ κορόιδευα διάφορα περί του θέματος και ως οικογένειες πασχίζουμε να τα κάνουμε κι εμείς.

Το πρώτο μου παιδί το είπαμε Κωνσταντίνο από τον πεθερό μου.Όλοι καλά και ευτυχισμένοι.Σάββατο τα βαφτίσια και Δευτέρα η πεθερούλα μου επειδή πολύ απλά δεν με συμπαθει κ α θ ό λ ο υ θώρησε σωστό να βγει στη σκάλα και να μας πει ότι μαγαρήσαμε το όνομα!!

Και τώρα έρχεται ο άντρας μου και λέει το κορίτσι μας να το πόυμε και το όνομα της πεθεράς μου επειδή τον τελευταίο χρόνο το έχει πάρει απόφαση και είναι καλά μαζί μας.

Κάθε μέρα θυμάμαι και μου τη δίνει περισσότερο,εύχομαι να έχω τη δύναμη να αντιμετοπίσω μία τέτοια απαίτηση όσο πιο πολιτισμένα μπορώ.

Τώρα πια δεν κοροιδεύω τίποτα περι του θέματος γιατί φαίνεται να μου χτυπούν την πόρτα.Τόσο κοντα!!

Να την πω την αλήθεια ο άντρας μου έχει κριθεί ως καλός στο διάλογο και δεκτικός γενικότερα.Ελπίζω να αναδυθούν και πάλι αυτά τα προτερήματα!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Και εμείς είχαμε και έχουμε πρόβλημα με το όνομα της κόρης μας. Ή μάλλον δεν το έχουμε εμείς το πρόβλημα αλλά τα πεθερικά μου. Της δώσαμε το όνομα της μητέρας μου και τα πεθερικά μου και πιο πολύ η πεθερά μου λύσαξε να βγει και το δικό της όνομα. Εμένα δεν μου αρέσουν καθόλου τα διπλά ονόματα γιατί πιστεύω ότι ο καθένας θα φώναζε το παιδί με το δικό του όνομα αλλά και ένα παραπάνω που απαιτούσε η πεθερά μου με χείριστο τρόπο να ακουστεί και το δικό της όνομα.

Το αποτέλεσμα όλων αυτών είναι τσακωμοί πριν από τη βάπτιση (όχι με εμένα αλλά με τον άνδρα μου) και μια απαίσια και κατινίστικη συμπεριφορά στη βάπτιση (εγώ ήμουν αόρατη και δε με χαιρέτισαν τα πεθερικά μου, η πεθερά μου να κλαίει και να με στολίζει σε όλους κατά τη διάρκεια του μυστηρίου και βέβαια δεν κάθησε να χαιρετίσει γιατί δεν ήθελε να της λένε να τη χαίρεται την εγγονή!!!!!!!). Σήμερα που έχουν περάσει 20 μέρες από τη βάπτιση δεν μιλιώμαστε και ο άνδρας έχει τσακωθεί μαζί τους και δεν υπάρχει καμία επικοινωνία και βέβαια δε βλέπουν το μωρό. Μου κράταγε η πεθερά μου το παιδί 2 μέρες την εβδομάδα και τώρα μου το κρατάει 4 μέρες η μαμά μου και 1 μέρα εγώ (το ζήτησα από τη δουλειά μου).

Το θεωρώ απαράδεκτο να μας κρατάνε μούτρα επειδή δεν πέρασε το δικό τους και να στερούνται το μοναδικό εγγόνι τους (που λένε ότι το αγαπάνε) και το ίδιο τους το παιδί (καλά εμένα χεσμένη με είχαν πάντα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου και επειδή στην χώρα μας συνηθίζεται το πρώτο παιδί και κυρίως το αγόρι να παίρνει το όνομα του παππού από τον μπαμπά, είναι λογικό ο πεθερός σου να αισθάνεται προσβεβλημένος.Ξερεις τώρα οι συγγενείς θα κρυφογελάνε ή απλά θα γελάνε και όχι κρυφά, οι φίλοι στο καφενείο θα λένε ειρωνικά έκανες εγγονό και δεν σου πήρε το όνομα άλλοι θα του λένε η νύφη σου τον κάνει ότι θέλει τον γιό σου και πιθανόν να θεώρησε την απόρριψη του γιού του έναντι στον πεθερό του. Θέλω ναπώ ότι έιναι λογικό για έναν ηλικιωμένο άνθρωπο να σπαστεί. ΟΜΩΣ αυτή ή περιφρόνηση στο εγγόνι δεν δικαιολογείται ρε παιδιά. Δεν θέλω να θεωρήσεις ότι αυτά στα λέω για να στεναχωρηθείς ή για να αισθανθείς ότι έκανες λάθος απέναντι του απλά προσπαθώ να μπώ στο μυαλό του. ¨ομως τόση υπερβολή και τόση σκληρότητα από μέρους του εμένα με κάνουν να καταλάβω γιατί ο άντρας σου δεν επέλεξε το όνομα του. Μάλλον στον πατέρα σου βρήκε τον πατέρα που του έλειπε.Και στην τελική οι γονείς θα αποφασίσουν τι όνομα θα δωθεί στα παιδιά. Γιατί όμως ένας Γιώργος να είναι λιγότερο εγγόνι από έναν .... (όνομα του πεθερού σου). δηλαδή βάζουν τον εγωισμό τους πάνω από τα δυό φορές παιδιά τους?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μετά από αρκετή κουβέντα, συμφωνήσαμε να βγει τελικά το όνομα της μαμάς μου και το δεύτερο παιδάκι θα πάρει είτε το όνομα της πεθεράς μου είτε του πεθερού μου (ανάλογα το φύλο). Ευτυχώς όλοι το αποδέχτηκαν και δεν είχαμε κανενός είδους γκρίνια από κανέναν. Προσωπικά θα προτιμούσα να βγάζει ο καθένας ό,τι όνομα θέλει και να μην θεωρούν γονείς και πεθερικά ότι έχουν δικαιώματα πάνω στο όνομα του παιδιού! Αν είναι δυνατόν! Ακούω κουλές ιστορίες και φρίττω!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρωί πρωί έχω συγχιστεί άγρια με όλο αυτό. Και με τα πεθερικά και τα αίσχη που κάνουν (δηλαδή δεν ξέρετε τι καντήλια ρίχνω τώρα δα) αλλά κυρίως με τους άντρες που μας το παίζουν και πολλά βαρείς και μάτσο (τους έχετε δει πώς οδηγάνε, πώς μπαίνουν στα μπαρ) κι όταν έρθει η ώρα για το όνομα φοράνε την πάνα τους, παίρνουν το μπιμπεράκι και πάνε στη μανούλα! Δεν έχω δει εδώ μέσα έστω και μία κοπέλα που να έκανε αγόρι πρώτα και να έφερε σοβαρές αντιρρήσεις για να βγάλει τον πεθερό της. Τι ζητάμε; Το δεύτερο όνομα, πάντα πίσω εμείς. Ή το πρώτο αν είναι κορίτσι (γιατί ακόμα θεωρούνται τα αγόρια πιο σημαντικά εγγόνια). Εμένα χθες μου είπε ο πεθερός μου ότι "οι καλές οι μανάδεςς κάνουν αγόρια". Και οι άλλες τι είναι μπάρμπα, ήθελα να του πω, αλλά απλά στράβωσα τη μούρη να μη μου χρεώνουν μετά το 3ο έμφραγμα. Αχ, πως κρατιέμαι και δεν γράφω κοσμητικά!! Δηλαδή, κάνουμε εμείς παιδιά να βγάζουν οι άλλοι πάνω τους τη ματαιοδοξία τους; Κι εμείς καθόμαστε και τους κοιτάμε. Μια φίλη παραπάνω είπε "τι να κάνεις; να χωρίσεις;". Σωστά, δε χωρίζεις για τέτοια πράγματα αλλά γιατί πάντα να μας ρίχνουν; Μας είπαν αδύναμο φύλο και το πιστέψαμε; Που αν δεν μας είχαν θα ήταν τα απόλυτα ρεμάλια; (βλέπετε πώς είναι οι εργένηδες μετά τα 40 και πώς οι εργένισσες). Αχ, ονειρεύομαι μια κοινωνία μητριαρχική, πραγματικά σας το λέω. Και δεν είμαι καθόλου φεμινίστρια και πιστεύω και στην παλιά δομή που ήθελε γυναίκες και άντρες τελείως διαφορετικούς, όχι όπως σήμερα.

 

Σόρυ για το ξέσπασμα, τα είπα και ελάφρυνα.

Φίλιππος 1-9-2006 \\ Ιάσονας 3-3-2009 \\ Σαββίνα και Χρυσήλια 7-1-2010

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το θέμα του χωρισμού που συζητάτε, δεν λέω βέβαια να χωρίζεις με την κάθε διαφωνία, αλλά αν υπήρχε γενικότερα μια νοοτροπία "να σε ρίχνει" συνέχεια ο άντρας σου και "να σε εξουσιάζει" χωρίς να λαμβάνει υπόψη τις επιθυμίες σου και τις ανάγκες σου παρά μόνο τις δικές του, ναι τότε θα σκεφτόμουν σοβαρά το χωρισμό...

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΝΟΙΞΕΣ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ.ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ Κ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΤΣΙ.ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ 6 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΧΕΣΗΣ ΜΑΣ ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ.ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΗΡΩΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ.ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΣΧΕΣΗΣ ΜΑΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΓΑΜΟ ΜΑΣ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΠΩ ΤΟ ΤΙ ΕΙΠΑΝΕ.ΟΤΑΜ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΗΡΘΕ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΤΑΝ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΗΤΑΝ 17 ΗΜΕΡΩΝ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΜΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΑΣ Κ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ.ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ....ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΑΠΟ 17 ΗΜΕΡΩΝ Κ ΕΙΝΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ.ΣΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΗ ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΚΑΝΕΙΣ.ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΟΙ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.ΤΟΥΣ ΕΠΑΙΡΝΕ Η ΠΕΘΕΡΑ Κ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΝΕ Κ ΑΠ ΤΟ ΝΑ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΚΑΝΕΙΣ.ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ...ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ ΕΚΓΥΜΟΣΥΝΗΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ ΑΓΟΡΑΚΙ.ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΚΑΝΑΝΕ Κ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΔΕΜ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ Κ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟ ΕΓΓΟΝΙ.ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΕΔΩ Κ 7 ΜΗΝΕΣ.ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΤΙΜΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΕΘΕΡΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ.ΑΠΟ ΜΕΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΔΩ ΛΟΓΟ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ.[/b]ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ Κ ΤΟ ΕΓΓΟΝΙ ΤΟΥΣ.ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΟ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ.ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΧΑΝΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΑΔΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΤΟΥΣ.ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΜΑ ΤΟΥΣ,ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥΣ ΦΑΙ,ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΟΝΤΑΚΙ,ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΛΕΞΕΙΣ.ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΣ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΙΠΑ Κ ΞΕΛΑΦΡΩΣΑΑΑΑΑΑΑ.ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Martha είναι απίστευτη αυτή η κατάσταση... Ο άντρας σου τί λέει για όλα αυτά; Εγώ θα είχα προσβληθεί απίστευτα αν οι γονείς μου δεν ήθελαν καμιά σχέση με το παιδί μου επειδή δεν πήρε το όνομά τους. Κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε ούτε το δεύτερο να ονομαστεί από εκείνους. Να ξέρεις ότι αν πάρει το όνομά τους πολύ πιθανά θα θέλουν να έχουν επαφές με το συγκεκριμένο εγγόνι ενώ δεν θα δίνουν σημασία στο πρώτο. Γενικότερα είναι απαράδεκτο να πληρώνουν τα παιδάκια τη ματαιοδοξία κάποιων. Όποιον δεν φέρεται καλά στο παιδί μου ή το αγνοεί τελείως, τον κάνω πέρα. Οριστικά όμως.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει, θα πρέπει να προσέξουμε όταν θα έρθει η ώρα μας να γίνουμε πεθερές και γιαγιάδες να μην κάνουμε τέτοιες γελοιότητες στα παιδιά μας...

 

Είναι πολύ λυπηρό αυτό που γίνεται με τα ονόματα, κρίμα είναι η ματαιοδοξία μερικών να μπαίνει μπροστά από την αγάπη για τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους. Κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Κ ΑΥΤΟΣ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΤΑΙ Κ ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ.ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ.Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΤΟ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΜΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ Κ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΣΤΕΡΙΣΩ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΠΑΦΕΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΕΓΩ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ.Κ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΜΕ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΠΩΣ ΠΡΩΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα

 

η αλήθεια είναι ότι δεν αντιμετώπισα πρόβλημα σε σχέση με τα ονόματα των παιδιών μου...

Οταν έμεινα έγκυος στην κόρη μου και πριν μάθουμε τι είναι ο άντρας μου μου ζήτησε να βγάλουμε το όνομα του πατέρα του που πέθανε όταν ήταν 13ετών . Αγόρι ή Κορίτσι δεν είχε σημασία...

όταν μάθαμε ότι έχουμε κορίτσι τον ξαναρώτησα μήπως και αλλάξει γνώμη όχι γιατί δεν μου άρεσε το όνομα άλλά γιατί αν το 2ο ήταν αγόρι (οπως και είναι θα ήταν καλύτερο να ακουστεί το όνομα του πατέρα στο ανδρικό) μου είπε ότι θέλει το πρώτο μας παιδί να πάρει το όνομα του πατέρα του και το σεβάστικα ..για μένα είχε τελειώσει το θέμα...

τώρα που γεννήθηκε ο μπέμπης μας μου είπε διάλεξε εσύ το όνομα του παιδιού... σημειωτέον το αγαπημένο μου ανδρικό όνομα είναι ΔΗΜΉΤΡΗΣ...

όνομα που το έχουν και ο πατέρα μου και ο άνδρας μου...

το όνομα της μαμάς μου είναι Θάλεια... (η οποία φυσικά ξεσκίζεται και για δυο εγγόνια της)

Έτσι του είπα να διαλέξει ανάμεσα σε Θαλής (το οποίο μου αρέσει πολύ) και Δημήτρης μου είναι το αγαπημένο μου ....

και διάλεξε Δημήτρης.... όχι γιατί δεν του αρέσει το Θαλής τόσο όσο γιατί όπως μου είπε θέλει να τιμήσει τον πατέρα μου ( ο οποίος μας στήριξε πάρα πολύ και ψυχικά και οικονομικά σε κάποια φάση που είχαμε μέγάλο πρόβλημα..!!!!)

Τώρα το γεγονός ότι του ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ θα πρέπει κανονικά να εξαφανίζομαι απο προσώπου γης είναι ένα θέμα που θα αντιμέτωπίσω αργότερα....

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Καλά έχω φρίξει με αυτά που διαβάζω εδώ!! Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα ονόματα. Είχαμε συμφωνήσει με τον άντρα μου ότι στο ένα παιδί θα διάλεγε όνομα ο ένας και στο άλλο ο άλλος με δικαίωμα όμως "βέτο" αν κάποιος από τους δύο θεωρούσε το όνομα χάλια. Έτσι στο πρώτο παιδί διάλεξε αυτός όνομα, ένα άσχετο και όχι του πατέρα του. Ο πεθερός μου δεν είχε πρόβλημα και οι δικοί μου γονείς δεν είπανε τίποτα. Το δεύτερο παιδί, αγόρι και αυτό, στην αρχή είπαμε να το βγάλουμε άσχετο όνομα αλλά τελικά ο άντρας μου από μόνος του πρότεινε να του δώσουμε το όνομα του μπαμπά μου αφού οι δικοί μου μας βοηθάνε με τα παιδιά όταν δουλεύουμε και έχουμε καλές σχέσεις. Έτσι αν και στην αρχή έψαχνα άσχετα ονόματα τελικά ο δεύτερος γιος μου πήρε το όνομα του πατέρα μου, ο οποίος σημειωτέον ερωτηθείς σχετικά είπε ότι τα παιδιά είναι δικά μας,ότι εμείς αποφασίζουμε για τα ονόματά τους και ότι ο σεβασμός και η τιμή προς τους γονείς δεν φαίνονται από τα ονόματα. Αυτά. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Άκου λοιπόν Ρέα.Πως θα ήθελα να γίνει: να αγόραζα λέει τις απόψεις του πατέρα σου όσο όσο αφού τις κλωνοποιούσες και με ένα ειδικό πρόγραμμα να τις πέρναγα φυτευτές στον δικό μου πατερούλη!Μόνο τις απόψεις του για το θέμα κατά τα άλλα ο ίδιος θα παρέμενε μωρέ!!!Αχ, αχ!!! :):):)

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ΘΑ είχα πρόβλημα... γιατί ο πατέρας μου και ο πεθερός μου έχουν το ίδιο όνομα, οπότε όλοι το θεώρησαν αυτονόητο πως, μιάς κι έχουμε αγοράκι και μάλιστα είναι ο πρώτος εγγονός κι απ' τις δύο πλευρές, θα πάρει το συγκεκριμένο όνομα (που είναι κι απ' τα αγαπημένα μου ούτως ή άλλως) :cool:

Αν το επόμενο είναι κορίτσι, έχω ήδη καταστήσει σαφές στον άντρα μου πως θα πάρει το όνομα της μητέρας μου... Η πεθερά μου έχει ήδη ακούσει τ' όνομά της, και το θεωρώ ανόητο να επαναλαμβάνονται συνεχώς τα ίδια ονόματα μέσα στην οικογένεια... Προς το παρόν συμφωνούμε αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου - ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον στον πατέρα σου βρήκε τον πατέρα που του έλειπε.Και στην τελική οι γονείς θα αποφασίσουν τι όνομα θα δωθεί στα παιδιά. Γιατί όμως ένας Γιώργος να είναι λιγότερο εγγόνι από έναν .... (όνομα του πεθερού σου). δηλαδή βάζουν τον εγωισμό τους πάνω από τα δυό φορές παιδιά τους?

 

Ποσο δικιο εχεις!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

..... Εμένα χθες μου είπε ο πεθερός μου ότι "οι καλές οι μανάδεςς κάνουν αγόρια". Και οι άλλες τι είναι μπάρμπα, ήθελα να του πω, αλλά απλά στράβωσα τη μούρη να μη μου χρεώνουν μετά το 3ο έμφραγμα..............

 

Δεν είμαι και βιολόγος αλλά πλέον όλοι ξέρουμε ότι το φύλο καθορίζεται από τα σπερματοζωάρια, τα οποία είναι του γιού του να πεις στον πεθερό σου!!!!!! Αμάν πια. Λες και ζουμε στο 50.

 

.....Μια φίλη παραπάνω είπε "τι να κάνεις; να χωρίσεις;". Σωστά, δε χωρίζεις για τέτοια πράγματα αλλά γιατί πάντα να μας ρίχνουν; ....

 

Με τι ευκολία οι Έλληνες άνδρες από εγωισμό πάνε να διαλύσουν το σπίτι τους για το όνομα της μανούλας τους, δεν λέγεται!!!

 

Το κρατάμε 9 μήνες στην κοιλά μας (άλλες απο εμάς πιο εύκολα και άλλες με κίνδυνο της ζωής τους), ακούμε τα μύρια όσα από κάθε άσχετο (πως πάχυνες έτσι- πως κάθεσαι έτσι - πρέπει να περπατάς -δεν πρέπει να περπατάς- πως κάνεις έτσι εγκυος είσαι, όχι άρρωστη- πρέπει να ξαπλώνεις- δεν πρέπει να ξαπλώνεις κλπ) και όταν φτάνουμε στο θέμα του ονόματος, το πρώτο λέει είναι του άντρα και το δεύτερο ίσως της γυναίκας (αν η πεθερά - μεγάλη η χαρη της- συμφωνήσει) και το ανέχεται σύσσωμη η γυναικεία Ελληνική κοινωνία.

Όλοι έχουν άποψη για το όνομα ενός παιδιού: πρώτοι από όλους τα πεθερικά, μετά τα σόγια του άνδρα με τά οι γονείς μας και τα δικά τους σόγια, και στο τέλος αν ο αδελφός του μπατζανάκη του ξαδέλφου του κουμπάρου του περιπτερά μας δεν έχει αντίρρηση να πούμε και εμείς οι δόλιες μάνες τη γνώμη μας. Και αν μας αφήσουν θα λέμε "καλέ τι καλό άντρα έχω" " ή τι καλά πεθερικά έχω"

 

Πότε θά το σταματήσεις ρε Έλληνα πατέρα αυτό; (Γιατί πιστεύω ότι οι άνδρες πρέπει πρώτοι να κόψουν τον ομφάλιο λώρο) Ως πότε θα βλέπουμε σπιτικά στα πρόθυρα διάλυσης για το όνομα του παιδιού; Γιατί δεν δοξάζουμε όλοι, γονεις και γονείς των γονιών, το γεγονός ότι έχουμε γερά παιδιά (διότι άλλοι άνθρωποι προσπαθούν και δεν τα καταφέρνουν);

 

Συγνώμη για το ύφος, αλλά είναι ντροπή το δώρο της ζωής να το περιφρονούμε έτσι. Και η μητέρα του παιδιού κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε (από ευγνωμοσύνη και μόνο από την πλευρά του συζύγου) να έχει τον πρώτο λόγο στο όνομα του παιδιού.

Τελεία

 

40+mama

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι ιστορίες για αγρίους ειναι αυτες ρε παιδιά ... αν ειναι δυνατον ποτέ δηλαδή γονεις να μη μιλουν με τα παιδιά τους και τα εγγονια τους για ένα όνομα .... :shock::shock::shock: ...

 

Με κάλυψε απόλυτα η 40+mama :wink: ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...