Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυξημένη CRP [C αντιδρώσα πρωτεΐνη]


Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα. Πήρα σήμερα τις καθιερωμένες εξετάσεις του μήνα και είδα πως έχω αυξημένη CRP (14.5)!

Όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά (λευκά, γεν. ούρων κτλπ εκτός από χαμηλό αιματοκρίτη που το είχα πάντα)

Διάβασα στο internet πως η αυξημένη CRP ευθύνεται για πρόωρους τοκετούς και έχω σαλέψει!!!

Σήμερα έχω και ραντεβού με τον γιατρούλη μου τον οποίο έχω ήδη πάρει τηλ -φυσικα- και μου είπε να μην ανησυχώ γιατί όλα αντιμετωπίζονται, αλλά εγώ την αγωνία και το άγχος μου τα έχω...

Εχει τύχει σε καμία σας?? Τι κάνατε? Πήρατε αντιβίωση??? BΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑ!! :cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Lk9Ip2.png

wSBwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και από εμένα. Πήρα σήμερα τις καθιερωμένες εξετάσεις του μήνα και είδα πως έχω αυξημένη CRP (14.5)!

Όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά (λευκά, γεν. ούρων κτλπ εκτός από χαμηλό αιματοκρίτη που το είχα πάντα)

Διάβασα στο internet πως η αυξημένη CRP ευθύνεται για πρόωρους τοκετούς και έχω σαλέψει!!!

Σήμερα έχω και ραντεβού με τον γιατρούλη μου τον οποίο έχω ήδη πάρει τηλ -φυσικα- και μου είπε να μην ανησυχώ γιατί όλα αντιμετωπίζονται, αλλά εγώ την αγωνία και το άγχος μου τα έχω...

Εχει τύχει σε καμία σας?? Τι κάνατε? Πήρατε αντιβίωση??? BΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑ!! :cry::cry::cry::cry::cry::cry:

 

To όριο για τις εγκύους είναι το 15, γιατί έχεις φρικάρει τόσο? Δεν είναι δα και τόσο ψηλά

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν τοσο πολλα πραγματα που μπορει αν εχουν ως αποτελεσμα εναν προωρο τοκετο και αντιμετωπιζονται, μην ανησυχεις οπως ειπε και η Ναινα το οριο ειναι 15, καλα εκανες και μιλησες με το γιατρο σου και αφου σε καθησυχασε κι εκεινος ολα θα πανε καλα! :wink:

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τώρα γύρισα από τον γιατρό.

Το όριο μου είπε σε άλλα εργαστηρια είναι 11 και σε άλλα 14 (ανάλογα το εργαστηριο). Μου είπε πως από τη στιγμή που δεν είναι αυξημένα τα λευκά και όλα είναι κφ (ούρα κτλπ) δείχνει λοίμωξη που ΘΑ εκδηλωθεί και δεν έχει εκδηλωθεί ακόμα. Μου έδωσε αντιβίωση για 5 μέρες για ν απρολάβουμε και είπε να μην ανησυχώ!

Επίσης μου είπε πως είναι πολύ πιθανό να προέρχεται από τα ούλα που ματώνουν σα.... να μην πω. Η αλήθεια είναι πως ηρέμησα πια!!

Ο λόγος που φρίκαρα τόσο είναι γιατί μπήκα στο :twisted: Inetrnet και διάβασα κάτι πολύ κουφά περί πρόωρων τοκετών και βλάβη στο έμβρυο και άλλα διάφορα αρνητικά. Βλακείες κάνουμε και τα διαβάζουμε αυτά χωρίς να ξέρουμε απόλυτα και τις υπόλοιπες παραμέτρους που μπορεί να είναι πιο σημαντικές από ένα απλό αποτέλεσμα...

Lk9Ip2.png

wSBwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι στα άρια και δεν έχει εκδηλωθεί κάποια λοίμωξη,γιατί βρε κορίτσι μου σου έδωσε αντιβίωση?

Δηλ. τόσο εύκολα παίρνουμε αντιβίωση με μια CRP ελαφρώς ανεβασμένη?

Δεν ξέρω δεν είμαι γιατρός αλλά μου γεννήθηκε αυτή η απορία.

Δηλαδή αν είναι από τα δόντια σου, που όντος συμβαίνει, θα πάρεις αντιβίωση χωρίς λόγο?

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tο ότι είναι οριακά αυξημένη, δε σημαίνει πως δεν είναι τίποτα!! Σημαίνει πως κάτι υπάρχει, άλλωστε είναι πάνω από το όριο ούτως ή άλλως.

Τι να σου πω βρε Ελένη μου (είμαστε και συνονοματες! :wink: ) δεν ξέρω κι εγώ σάμπως γιατρός είμαι??? Εγώ πάντως είμαι πολύ κατά της αντιβίωσης, από πεποίθηση και το ξέρει ο γιατρός μου!! Εδώ ωτίτιδες έχω βγάλει χωρίς αντιβίωση!!!!

Πάντως έχω τυφλή εμπιστοσύνη στον γιατρούλη μου, για να μου την έδωσε σημαίνει πως υπήρχε λόγος, άλλωστε κι αυτός είναι κατά των φαρμάκων κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης!!

Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον ελπίζω όλα να πάνε καλά και ν αμην τύχει σε καμία αυτό το άγχος που με χτύπησε ξαφνικά και κατακέφαλα!!!

:shock::shock::shock:

Lk9Ip2.png

wSBwp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημερα και απο μενα. Ξαναφερνω στην επιφανεια ενα παλιο topic μιας και ετυχε σε μενα. Αναμεσα στις καθιερωμενες εξετασεις αιματος-ουρων που κανω καθε μηνα μου ειπε να κανω και crp η οποια βρεθηκε ανεβασμενη 12.8 με οριο 6. Τον πηρα τηλ.και μου ειπε οτι καπου υπαρχει μια φλεγμονουλα και να παρω αντιβιωση για 4 μερες ή να περιμενω 5 ημερες και να επαναλαβω τη crp. Mου ειπε επισης οτι δεν ειναι ανησυχητικο να περιμενω 5 ημερες για να την επαναλαβω και δεν θα παθει τιποτα η μπεμπα μου. Σε οποια εχει τυχει κατι αναλογο και τελικα ποια ηταν η εκβαση θα το εκτιμουσα αν απαντουσε.

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε με την crp εμένα η γιατρό μου μου το εξήγησε πολλές φορές.... Δυστυχώς ο οργανισμός μας μας κάνει παιχνίδια και αντιλαμβάνεται την εγκυμοσύνη ως φλεγμονή.. έτσι φαίνεται και αυτός ο δείκτης ανεβασμένος..

 

ΑΑΑΑΑΑαα και παρακαλώ να κοπούν οι αναζητήσεις στο γουγλή (google) κάνουν κακό στην ψυχολογία (:lol:) xixixi

 

Μάλλον σε σένα sunny Μου απευθύνομαι γιατί τα άλλα γεννηθήκανε μια χαρά απ'ότι βλέπω :wink:)

 

Αντε κοριτσούδια με το καλό και μ'εναν πόνο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

είναι εδώ και ένα μήνα και κάτι έχω μονίμως αυξημένη τη crp (με όριο 5 έχω 8-9,5). Έχω πάρει αντιβίωση, έχω κάνει καλλιέργεια ούρων και κολπικού υγρού αλλά δε δείχνουν τίποτα. Παρ' όλ' αυτά η άτιμη επιμένει να είναι υψηλή. ξέρει καμία τι μπορεί να είναι?

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κορίτσια για σας! έκανα αναλύσεις αίματος με αυξημένη την crp στο 11 και το όριο είνα 5. ο γιατρός μου επειδή έκανα προγεννητική μου είπε ότι μπορεί να έπαθα κάποια μόλυνση και μου έδωσε αντιβίωση. ένα μήνα μετά κάνω αναλύσεις και ανέβηκε στο 16. μου είπε ότι ανησυχεί μήπως έχουμε πρόορο τοκετό στις 25 εβδομάδες και χάσουμε το μωρό. μου έδωσε ξανά αντιβίωση και μου είπε να ξανακάνω ανάλυση σε 15 μέρες. τι να κάνω;;;;;;; θα τρελαθώ

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Στις εξετάσεις που πήρα εγώ γράφει ότι φυσιολογικές τιμές της C αντιδρώσας πρωτεϊνης για τις έγγυες είναι μικρότερες του 15. Άρα εφόσον έχεις μικρότερες του 15 ίσως δεν πρέπει να ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...