Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διακοπη εγκυμοσυνης


username 1

Recommended Posts

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ , ΤΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ:(:( ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΗ ΣΟΥ Η ΑΠΟΦΑΣΗ , ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ΜΕΛΛΟΝ:confused:

 

 

Και ποιος ειναι αυτος που μπορει να το προσφερει?Εγω? Εσυ? ποιος?Εγω ξερω πως ακομη κ δισεκατομυρια να εχεις,ακομ κ αν δεν εχει νοσησει κανεις ουτε απο γριπη 10 γενιες πισω στο σοι σου τιποτα δεν ειναι σιγουρο!Οσοι κανουμε παιδια νομιζεται ειμαστε σε ασφαλες παριβαλλον?Οτι ειμαστε ετοιμοι ψυχολογικα,σωματικα?Απλα ελπιζεις...οπως για καθε ομορφο πραγμα που δημιουργεις..να εχει μελλον καλο!

 

Ποιος ειπε πως οσοι κανουμε παιδια ειμαστε αποκατεστημενοι(υγειας,προσωπικων σχεσεων,οικονομικων κ.λ.π.) κ ζουμε σε εναν υπεροχο κοσμο?Ποιος ειπε οτι ειναι ευκολο να μεγαλωνεις παιδια?Ποιος ειπε οτι μετα το μεγαλωμα τους θα εξακολουθησεις να εισαι υγιης κ καλα οσο πριν?δηλαδη οσοι τα κανουνε κατω απο δυσκολες συνθηκες το κανουμε για να ικανοποιησουμε τη ματαιωδοξια μας?Δε νομιζω...Ολα εχουυνε καποιο κοστος..κ η αμβλωση κ το να κρατησεις ενα παιδι,ειναι ο καθενας τι θελει μεσα του..Αν η ψυχη του δε λεει οχι καλα ειναι να το κρατησει.

 

Ενα παιδι μπορει να γιατρεψει εναν αρρωστο η να αρρωστησει εναν υγειη(δες καταθλιψεις γυναικων χωρις ιστορικο κ.λ.π. να μη πω για τα δικα μου...) Ολα ρισκο ειναι!Απλα πρεπει εμεις να ξερουμε γιατι το κανουμε.Προσωπικα δε θα εκανα εκτρωση για κανενα λογο γιατι το να χανεις παιδι εχει πολυ μεγαλυτερο κοστος απο το να το μεγαλωνεις,εχω εμπειρια δυστυχως κ στα δυο.

 

Ευχομαι να παρεις τη σωστη αποφαση κ αυτη που θα εχει για σενα το λιγοτερο κοστος.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καταρχην ολα τελειωσαν. επρεπε να τελειωσουν. θελω να ευχαριστήσω παρα πολυ καποιες κοπελες η οποιες με βοηθησαν πραγματικα πολυ με τα μηνυματα τους.

οπως επισης ευχαριστω και ολους τους υπολοιπους για την αποψη τους που και αυτη με βοηθησε. θα ηθελα ομως να απαντησω σε καποιους που ηταν λιγο πιο ερειστικοί.

δεν εχω σαν χομπυ την αμβλωση! ηταν η πρωτη φορα που εκανα κατι τετοιο και ευχομαι και η τελευταια! πολλες φορες η συνθήκες δεν ειναι ευοίωνες για να μεγαλωσει ενα παιδι. για μενα θα ηταν αμαρτια να μεγαλωνε αυτο το παιδι στην κατασταση την οποια βρισκομαι! (εχω ανεφερει την κατασταση την δικη μου και της οικογενειας μου).

να ειμαι γερη, να βρω εναν ανθρωπο να με αγαπαει και να μην λακιζει στην καθε στεναχωρια μου και στα προβληματα! να ειναι διπλα μου για μενα και οχι για τα πανηγύρια! και ναι τοτε δε θα σκεφτω καν την αμβλωση ουτε τις φοβιες μου! και ισως να με βοηθησει να τις ξεπερασω!

ευχαριστω και παλι ολες και ολους για τις πολυτιμες συμβουλες τους! καποιες θα προσπαθησω να τις κανω τροπο ζωης!

καλη συνεχεια σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

μως να απαντησω σε καποιους που ηταν λιγο πιο ερειστικοί.

δεν εχω σαν χομπυ την αμβλωση! ηταν η πρωτη φορα που εκανα κατι τετοιο και ευχομαι και η τελευταια!!

 

μην ευχεσαι, δεν ειναι θεμα ευχης, ή τυχης..

 

απο σενα εξαρταται

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα ομως να απαντησω σε καποιους που ηταν λιγο πιο ερειστικοί.

Μην ασχολείσαι κοριτσάκι μου. Μπορείς να είσαι σίγουρη πως ΚΑΝΕΝΑΣ από αυτούς που ήταν ερειστικοί δεν θα ερχόταν να σε βοηθήσει μόλις έβρισκες τα σκούρα, άρα οι γνώμες τους σεβαστές, αλλά ως εκεί. Δικά σου τα γένια, δικά σου και τα χτένια.

 

Σου εύχομαι μια καλύτερη συνέχεια, κι από εδώ και στο εξής μόνο χαρές!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχην ολα τελειωσαν. επρεπε να τελειωσουν. θελω να ευχαριστήσω παρα πολυ καποιες κοπελες η οποιες με βοηθησαν πραγματικα πολυ με τα μηνυματα τους.

οπως επισης ευχαριστω και ολους τους υπολοιπους για την αποψη τους που και αυτη με βοηθησε. θα ηθελα ομως να απαντησω σε καποιους που ηταν λιγο πιο ερειστικοί.

δεν εχω σαν χομπυ την αμβλωση! ηταν η πρωτη φορα που εκανα κατι τετοιο και ευχομαι και η τελευταια! πολλες φορες η συνθήκες δεν ειναι ευοίωνες για να μεγαλωσει ενα παιδι. για μενα θα ηταν αμαρτια να μεγαλωνε αυτο το παιδι στην κατασταση την οποια βρισκομαι! (εχω ανεφερει την κατασταση την δικη μου και της οικογενειας μου).

να ειμαι γερη, να βρω εναν ανθρωπο να με αγαπαει και να μην λακιζει στην καθε στεναχωρια μου και στα προβληματα! να ειναι διπλα μου για μενα και οχι για τα πανηγύρια! και ναι τοτε δε θα σκεφτω καν την αμβλωση ουτε τις φοβιες μου! και ισως να με βοηθησει να τις ξεπερασω!

ευχαριστω και παλι ολες και ολους για τις πολυτιμες συμβουλες τους! καποιες θα προσπαθησω να τις κανω τροπο ζωης!

καλη συνεχεια σε ολους!

 

Σε ευχαριστούμε που ξαναμπήκες και έγραψες. Είναι κάτι που δεν το συνηθίζουν οι περισσότερες που βρέθηκαν στη θέση σου και προσωπικα το εκτιμώ πάρα πολύ.

 

Χαίρομαι που, απ' ό,τι αντιλαμβάνομαι, δεν συνέβη τίποτα απο όσα φοβόμουνα για σένα κι εύχομαι να συνεχίσεις έτσι. Καλή δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

μην ευχεσαι, δεν ειναι θεμα ευχης, ή τυχης..

 

απο σενα εξαρταται

 

 

 

συμφωνω απολυτα.

Τα τρία θεμέλια της ζωής είναι:

να έχεις κάτι να κάνεις, κάτι να αγαπάς, και κάτι να ελπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

μην ευχεσαι, δεν ειναι θεμα ευχης, ή τυχης..

 

απο σενα εξαρταται

 

δε θα απαντουσα αλλα πραγματικα πολλες φορες παρεξηγουνται καποια πραγματα και ποσο μαλιστα σε ενα φορουμ οπου δεν γνωριζομαστε! στη ζωη μου εχω μαθει το ρητο "ποτε μη λες ΠΟΤΕ". μπορει να πεσει μια κοπελα θυμα βιασμου (ετυχε σε μια γνωστη μου). και αλλες περιπτωσεις που να σε στιγματισουν ψυχικα κ να μη θελεις να κρατησεις αυτο το "κομματι" ζωντανο!

δεν εξαρτώνται ολα απο μας! ειναι θελημα Θεού ή οπως αλλιως ονομαζει κανεις αυτη την ανωτερη δυναμη!

σας ευχαριστω για την απαντηση οπως και ολουςπου διαβασατε ξανα το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ολα τελειωσαν. επρεπε να τελειωσουν. θελω να ευχαριστήσω παρα πολυ καποιες κοπελες η οποιες με βοηθησαν πραγματικα πολυ με τα μηνυματα τους.

οπως επισης ευχαριστω και ολους τους υπολοιπους για την αποψη τους που και αυτη με βοηθησε. θα ηθελα ομως να απαντησω σε καποιους που ηταν λιγο πιο ερειστικοί.

δεν εχω σαν χομπυ την αμβλωση! ηταν η πρωτη φορα που εκανα κατι τετοιο και ευχομαι και η τελευταια! πολλες φορες η συνθήκες δεν ειναι ευοίωνες για να μεγαλωσει ενα παιδι. για μενα θα ηταν αμαρτια να μεγαλωνε αυτο το παιδι στην κατασταση την οποια βρισκομαι! (εχω ανεφερει την κατασταση την δικη μου και της οικογενειας μου).

να ειμαι γερη, να βρω εναν ανθρωπο να με αγαπαει και να μην λακιζει στην καθε στεναχωρια μου και στα προβληματα! να ειναι διπλα μου για μενα και οχι για τα πανηγύρια! και ναι τοτε δε θα σκεφτω καν την αμβλωση ουτε τις φοβιες μου! και ισως να με βοηθησει να τις ξεπερασω!

ευχαριστω και παλι ολες και ολους για τις πολυτιμες συμβουλες τους! καποιες θα προσπαθησω να τις κανω τροπο ζωης!

καλη συνεχεια σε ολους!

 

 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο από 'δω και πέρα! Να είσαι δυνατή και αισιόδοξη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοπελα μου,εγω αλλο θελω να πω.με τι βλακα -για να μην τον πω αλλιως - πηγες κι εμπλεξες.πω ρε παιδακι μου.ηταν στραβο το κλιμα που λενε, το φαγε και ο γαιδαρος.κοιτα, μην ψαρωνεις.ευθυνεται και αυτος για τα προβληματα σου.λαμογιο μου φαινεται και με συγχωρεις κ ολας αλλα εχω φουντωσει γιατι εχω 'συναναστραφει' κι εγω με τετοιου ειδους τυπους.σοβαρα θα ηθελε το παιδι αν ησουν καλα;;;;;;τι λεει ρε το τυπακι;σε βοηθαει αυτος να εισαι καλα;η σε εχει γεμισει ανασφαλειες και ανισορροπιες;μακριαααααααααααααα κοπελα μου, φευγα!οχι, μη φευγεις, τρεχααααααα! ρε τι διαβασαν τα ματακια μου βραδιατικα.δε θα ασχοληθω με την αποφαση σου, το γεγονος ειναι τετελεσμενο.αλλα αυτος δεν ειναι!που αυτον θα επρεπε να ειχες διωξει κλωτσιδον πρωτα και μετα να σκεφτοσουν για το μωρο!τραβα βρες εναν Ανθρωπο και οχι αλητη, γιατι τετοιος ειναι και δεν εχει αρ...... γιατι ποτε ενας αληθινος, τιμιος,αξιοπρεπης αντρας δεν ριχνει τετοιο βαρος στην πλατη της γυναικας που -υποτιθεται-αγαπαει.ακου με.ειμαι εξω απο το χορο και καποια πραγματα ειναι ξεκαθαρα για μενα.κανονισε να λειπει κ ολας ο "δεν ξερω δεν απαντω" μη και συμπαρασταθει ή μοιραστεις μαζι του τις εννοιες σου.ρε τι αντρες υπαρχουν εκει εξω και εχουν και σχεσεις!πω πω εχω ανεβασει πιεση.στειλτον στο καλο, βρες τον εαυτο σου , πιστευε στο Θεό και η ζωή σου θα γινει καλυτερη.πολυ καλυτερη!εισαι βασανισμενο κοριτσι και το τελευταιο που χρειαζοσουν ηταν αυτος ο τσιτσιφιογκος να σου παριστανει τον αντρα.κοτα ειναι!λυρατη!μα ειναι δυνατον να επικαλειται τα ψυχολογικα σου προβληματα αντι να βγαλει τα παντελονια και να βαλει μια φουστα και 2 τσοκαρα, γιατι ακομα και γυναικα να ηταν, τσοκαρο θα ηταν..και να σου πω κατι;την επομενη φορα στειλε αυτον στην ψυχολογο σου.ειναι δηθεν ο ανθρωπος ρε παιδακι μου.ουφ,αυτα.συγγνωμη αν βγηκα εκτος θεματος αλλα κοιτα μη βρεθεις παλι στην ιδια θεση και χειροτερη εξαιτιας του.

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με πληγώνει που η πλειοψηφία επικρίνει τις γυναίκες που αποφασίζουν να κάνουν τεχνητή διακοπή κύησης. Με πλήγωνε από πάντα που βάζουμε τις προσωπικές μας ιδέες και τα προσωπικά μας πιστεύω στεφάνι στο κεφάλι του άλλου, και το κρίνουμε με βάση τα δικά μας και όχι τα δικά του θέλω και τα δικά του πιστεύω. Ναι..είμαι κι εγώ γυναίκα που αποφάσισα να διακόψω την κύηση μου. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα υγείας που να εμποδίζει την ολοκλήρωση της. Δεν έχω το κατάλληλο οικογενειακό περιβάλλον ούτε την οικονομική δυνατότητα εφόσον είμαι άνεργη και μόνη. Δεν είναι όμως αυτοί οι λόγοι που αποφάσισα την διακοπή.

 

Είμαι 36 χρονών και λόγω ενός προβλήματος υγείας που έχω από παιδί πίστευα ότι δεν μπορώ να μείνω έγκυος...και δεν είχα μείνει ποτέ μέχρι τώρα..που ήταν και εκτός γόνιμων ημερών (σύμφωνα με τον κύκλο μου και το ημερολόγιο). Κι όμως έμεινα. Παρόλο που εδώ και μερικά χρόνια έχω αποφασίσει ότι δεν θέλω να αποκτήσω παιδιά (θα ήταν πιο δίκαιο να υιοθετήσω θεωρώ) όταν είδα το θετικό τεστ ένιωσα μοναδικά. Ήταν η πιο όμορφη στιγμή της ζωής μου και τώρα..στο τέλος της 5ης βδομάδας μου, νιώθω ότι ζω την πιο όμορφη, την πιο υπέροχη περίοδο της ζωής μου. Αν και όπως είπα είμαι άνεργη ..αν και μόνη, εφόσον το νέο έκανε τον 'φίλο, σύντροφο, δεν ξέρω πώς να τον πω' μου να απομακρυνθεί (γεγονός που δεν συμμερίζομαι, ούτε εγκρίνω, και όπως είμαι σίγουρη καταλαβαίνεται με πληγώνει, το σέβομαι όμως εφόσον έτσι μπορεί ή επιλέγει αυτή τη στιγμή να το αντιμετωπίσει..ή να μην το αντιμετωπίσει). Την ίδια μέρα άρχισα να πίνω τον καφέ μου ντεκαφεϊνέ, και ήδη παίρνω folate και βιταμίνες, δεν πίνω αλκοόλ και ακολουθώ τις οδηγίες που ζήτησα από τον γιατρό προκειμένου να μην βλάψω το υπέροχο πολύτιμο μικρούλι που έχω μέσα μου. Και ξέρω ότι μπορεί να ακούγεται υποκριτικό μια και θα του κάνω μεγαλύτερο κακό...Κι όμως, όσο και να μού στοιχίζει ψυχολογικά, το κακό..ο μονόδρομος είναι ότι είτε ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ είτε ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ την κύηση, εγώ θα είμαι αυτή που αποφασίζω για την ζωή κάποιου άλλου. Δυστυχώς, εγώ θα αποφασίσω είτε το ένα είτε το άλλο. Κι αν κάποιος μού πει για τον Θεό...ας τον προλάβω. Δεν πιστεύω στον Θεό. Δεν είμαστε όλοι λάτρεις του Θεού, ούτε όλοι οι λάτρεις του Θεού έχουν το ίδιο θρήσκευμα. Δεν πιστεύω στον Θεό, πιστεύω στον άνθρωπο. Κι αυτός είναι ακόμη ένας λόγος που η απόφαση για διακοπή είναι δύσκολη, και ξέρω ότι μετά την διακοπή θα είναι ακόμα πιο δύσκολα.

 

Δεν είναι η κύηση αυτή ανεπιθύμητη. Καμία δεν θα ήταν. Αντιτίθεμαι ιδεολογικά όμως στο να αναγκάσω έναν άνθρωπο να ζει σε αυτόν τον κόσμο...και δεν είναι λόγω της οικονομικής κρίσης. Όπως απάντησα στον γυναικολόγο όταν με ρώτησε αν είναι ανεπιθύμητη. ..Δεν είναι προγραμματισμένη, δεν είναι αναμενόμενη, αλλά δεν είναι ανεπιθύμητη. Έχω να αποφασίσω αν θα βλάψω το υπέροχο μικρό μου μην αφήνοντας το να ζήσει, ή αν θα το βλάψω με το να το φέρω σε αυτόν τον κόσμο..ιδίως στην Ελλάδα. Αν ζούσα στην Ελβετία ή στην Σουηδία μπορεί να αποφάσιζα αλλιώς. Ξέρω τι μπορώ να προσφέρω στο παιδί μου, τα πάντα μου, και ξέρω και πώς είμαι σαν άνθρωπος όπως με ξέρουν και όσοι με συναναστρέφονται. Ξέρω πώς θα είμαστε οι δύο μας, ο κόσμος όμως δεν είμαστε εμείς οι δύο. Και δεν μπορώ να εγγυηθώ στο πολύτιμο μικρό μου ότι θα ζει σε έναν κόσμο δίκαιο, ότι οι άνθρωποι θα είναι ειλικρινείς μαζί του, ότι θα είναι ελεύθερο να αγωνίζεται για όσα θέλει για εκείνο και για την κοινωνία όπου θα ζει, ότι θα έχει τις ευκαιρίες που στον καθέναν αξίζουν για να προσπαθήσει να πραγματοποιήσει τα όνειρα του.

 

Μπορεί η πλειοψηφία να επικρίνει τις μητέρες που αποφασίζουν να διακόψουν το θαύμα..ανθρώπινο θαύμα. Όμως όταν βλέπω γυναίκες που κάνουν παιδιά, δεν μπορώ να μην αναρωτιέμαι, γιατί κάνουν παιδιά; Και ξέρω διάφορους λόγους, αγαθούς και μη.

 

Στην ουσία, για όσους ίσως θυμώσουν, τρία μόνο πράγματα ήθελα να πω:

 

Η εγκυμοσύνη, το να αποκτάς παιδί είναι υπέροχο.

 

Όμως ο κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του πιστεύω, την δική του κοσμοθεωρία, και είναι πιο δυνατό και ειλικρινές να στηρίζουμε τους ανθρώπους με βάση τα δικά τους θέλω και όχι τα δικά μας.

 

Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο, ούτε όλες οι γυναίκες που αποφασίζουν να διακόψουν είναι ίδιες, ούτε όλες οι γυναίκες που ολοκληρώνουν την κύηση είναι ίδιες ή γίνονται ίδιοι γονείς. Υπάρχουν γυναίκες ανεύθυνες που πραγματικά βλέπουν την έκτρωση ως αντισύλληψη, άλλες δεν είναι ενημερωμένες, άλλες είναι πανικοβλημένες, άλλες έχουν προβλήματα σωματικά, νευροψυχικά, νοητικά, άλλες είναι κακοποιημένες, άλλες έχουν ισχυρή ιδεολογία για τον απίστευτα εχθρικό κόσμος μας, και η Ελλάδα δεν είναι ακριβώς κράτος πρόνοιας. Από την άλλη, υπάρχουν γυναίκες που διατηρούν την κύηση για να νιώθουν ότι κάνουν κάτι με την ζωή τους, για να επανορθώσουν για κάτι, για να έχουν ακόμη μια ευκαιρία στη ζωή ή για να κρατήσουν τον φίλο ή ακόμα και σύζυγο τους, υπάρχουν όμως κι αυτές που ολοκληρώνονται φέρνοντας στον κόσμο το παιδί τους..ακόμα πιο όμορφο όταν είναι το παιδί του άντρα που αγαπούν για πάντα, και το αγαπούν, το στηρίζουν, το καθοδηγούν και του μαθαίνουν να ζει χαρούμενο κι ελεύθερο κάνοντας και τους άλλους χαρούμενους και φροντίζοντας την ελευθερία τους.

 

Αν μέχρι να φτάσω την πόρτα του χειρουργείου συμβεί κάτι και ξέρω ότι μπορώ να εγγυηθώ στο πολύτιμο μου μια ζωή σε κοινωνία όπως θα την ήθελα για μένα, δεν θα την περάσω. ...Του μιλάω όλη την ημέρα, το καλημερίζω, το καληνυχτίζω, κάνω μαζί του πράγματα που μού αρέσουν, διαβάζουμε, παίζουμε πιάνο, ανεβήκαμε σε carousel, περπατάμε, ακούμε μουσική..Κοιμάμαι αγκαλιά με την αγαπημένη μού λούτρινη κουκουβάγια ώστε να ακουμπάει χαμηλά στην κοιλιά μου. Τού ζητάω αν μπορεί να μού δώσει ένα σημάδι για το τι θέλει ( χαζό;; τρελό;; ). Ξέρω ότι είναι κάτι μοναδικά υπέροχο. Ξέρω ότι είμαι μοναδικά τυχερή. Ξέρω ότι αν γεννηθεί θα ζει σε έναν κόσμο που δεν είναι φιλόξενος, και αυτό που κάνει μέσα μου..που συνέχεια προσπαθεί και κουράζεται (να μεγαλώνει, να εδραιώνει την ύπαρξη του) θα πρέπει να το κάνει συνέχεια, το οποίο είναι όμορφο (η προσπάθεια, η επιτυχία και η αποτυχία, όλα είναι η ζωή), αλλά θα είναι σε ένα σκληρό, ανταγωνιστικό και συχνά επικίνδυνο ή ακόμα και 'ψεύτικο' περιβάλλον.

 

Δεν περιμένω να συμφωνείτε. Αλλά, όλοι μας, υγιείς, ασθενείς, με προβλήματα, χωρίς προβλήματα, με παιδιά, χωρίς παιδιά, που διακόπτουμε ή κρατάμε μια κύηση, μεγάλοι, μικροί, χρειαζόμαστε κατανόηση. Κι αυτό σημαίνει έχω την άποψη μου και τις αρχές μου, αλλά προσπαθώ να καταλάβω τις επιλογές του άλλου με βάση τις δικές του απόψεις και αρχές.

 

Λυπάμαι αν παραείναι μεγάλη η ανάρτηση..τριγυρνάω στο forum από τότε που έμαθα ότι είμαι έγκυος και η χροιά των περισσοτέρων μνμτων για την διακοπή...με οδήγησε σε αυτό.

 

Σας Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι καθόλου υπέρ της έκτρωσης, όμως δεν κατακρίνω κανέναν. που του έτυχε μια φορά η εγκυμοσύνη και την έκανε (γιατί αν μιλάμε για περισσότερες, δεν πιστεύω ότι είναι θέμα τύχης.). Το μόνο που ξέρω και νιώθω είναι ότι δεν θα πρέπει να γίνει, αν δεν θες να γίνει (αλλά σε αναγκάζουν οι γονείς, οι καταστάσεις, η κοινωνία, ο περίγυρος κλπ.) και αν δεν έισαι σίγουρη ότι δεν το θέλεις το παιδί. Μεσυγκίνησε πολύ ο τρόπος που συμπεριφέρεσαι στο μωρό σου! Έτοιμη να βουρκώσω είμαι. Αφού το αγαπάς...! Εσένα και την αγάπη σου (την οποία ήδη δίνεις) χρειάζεται! Άσε το κράτος και τον κόσμο μας στην άκρη. Όλοι ως γονείς, βέβαια, το σκεφτόμαστε "Σε τί κόσμο φέραμετα παιδιά μας;!", αλλά στ'αλήθεια χρειάζονται πρωτίστως εμάς και βλέπουν τον κόσμο και από τα δικά μας μάτια. Σου εύχομαι να κάνεις το καλύτερο δυνατό (εσύ το ξέρεις!).

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nele λες στην αρχή ότι αποφάσισες την διακοπή της κύησης... κατόπιν ότι δεν έχεις αποφασίσει ακόμα....

Κανένας δεν μπορεί να σου προτείνει τίποτα αλλά πραγματικά το κλισε 'σε τι κοινωνία θα φέρουμε τα παιδιά μας' απλά δεν το δέχομαι σαν λόγο διακοπής κύησης. Το να μην νοιώθεις έτοιμη για μητέρα και για όλες τις ευθύνες που συνεπάγεται αυτό είναι απόλυτα σεβαστό... αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι θα διακόψεις επειδή η ελλάδα πάει κατά.....

Όπως είπε και η lucky sylvester τα παιδιά θέλουν ΠΟΛΛΗ ΑΓΑΠΗ..δεν είμαι σίγουρη αν ρωτήσεις όλους τους πλουσίους της γης που ζουν σε προνομιακές κοινωνίες αν είναι πια τόσο περισσότεροι ευτυχισμένοι, από όλους εμάς τους απλούς κοινούς θνητούς που ζούμε απλά ...φυσιολογικά στην ...ελλαδίτσα!

 

Γράφεις 'Αντιτίθεμαι ιδεολογικά όμως στο να αναγκάσω έναν άνθρωπο να ζει σε αυτόν τον κόσμο"....

Αυτός ο κόσμος είναι πανέμορφος...ειναι μοναδικός.... είναι ο κόσμος που ζούμε και μας χαρίζει χαρές και λύπες καθημερινά...αλήθεια εσύ θα προτιμούσες αύριο να μην ζεις πια;;.... σε αυτό τον κόσμο;;; Είναι τόσο άσχημος τελικά;; Αναρωτήσου αυτό και μετά σκέψου γιατί και το αγέννητο παιδί σου να μην έχει τη χαρά να ζήσει όλα αυτά τα μονάδικα πράγματα που μας χαρίζει 'αυτός ο κόσμος'??

Και όπως έχω διαβάσει και σε κάποιο αγγλικό ποίημα που μου αρέσει πολύ “What do you plan to do with your one wild and precious life?” Εμείς καθορίζουμε το μέλλον μας!!

 

Νele σε καμία περίπτωση δεν θα κατέκρινα την απόφαση να διακόψει κάποιος μια εγκυμοσύνη εφόσον δεν θέλει να γίνει γονιός...απλά από αυτά που γράφεις νοιώθω ότι εσύ θέλεις να γίνεις μητέρα!!! Από εκεί και πέρα εννοείται ότι όλοι κάνουμε τις επιλογές μας και ζούμε καθημερινά με αυτές!!

Link to comment
Share on other sites

Νele πολύ αντιφατικό το μήνυμα σου, εγώ σίγουρα δεν κατάλαβα αν το θες αυτό το παιδί, εύχομαι να ψάξεις καλύτερα μέσα σου και να αποφασίσεις το καλύτερο και για τους δυό σας.

Πάντως αν είναι να το κρατήσεις και να έχεις όλα αυτά τα αντιφατικά συναισθήματα και ιδέες και μετά πάλι κρίμα θα είναι.

Το παιδί θέλει αγάπη, ανευ όρων, χωρίς αντιφάσεις. Είναι πολύ απλά όσα χριεάζεται και δίνει, αλλά και πολύ δυσεύερετα και μεγάλα. Και δεν έχουν καμμιά σχέση με τον κόσμο τον υπόλοιπο, μη προσπαθείς να τα ρίξεις εκεί. Είναι σχέση μάνας παιδιού.

Είναι ήδη σχέση μάνας παιδιού, είναι ήδη ένα παιδάκι, μια ψυχούλα εκεί μέσα. Πάρε τις αποφάσεις σου όσο είναι νωρίς, είπες δεν πιστεύεις στο Θεό, όμως δεν τιμωρεί Αυτός αλλά ο ίδιος μας ο εαυτός.

Μη σνομπάρεις και μια κουβέντα με ένα ψυχολόγο, θα σε βοηθήσει να ξεμπλέξεις τις σκέψεις και τα συναισθήματα σου ώστε να μην υποφέρει και το μωρό σου τώρα ή αργότερα.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω διαβασει πολλα ποστ

εγω μια ερωτηση θα κανω εσυ 32 αυτος σιγουρα 32+ τωρα που εμεινες εγκυος θυμηθηκε να σου πει οτι δεν θελει παιδι μαζι σου ???

και αφου δεν ηθελε γιατι δεν επαιρνε αυτος προφυλαξεις?????

ν δεν ηθελε το παιδι ας θυμοταν νωριτερα τις ευθηνες του οχι μονο προς εσενα αλλα και προςε τον εαυτο του

και εσυ αν δεν ηθελες παιδι γιατι δεν επαιρνες προφυλαξεις???εφοσων ησασταν και στα χωρισματα

αν τωρα εχεις 2-3 σοβαρα ψυχολογικα με την εκτρωση θα ερθει και θα δεσει το γλυκο θα γινουν πολυ περισοτερα

οποτε αν το θελεις κρατα το μονη σου και εχει ο θεος για ολους μας εφοσων πιστευεις σε αυτον ειναι διπλα σου ανθρωποι που σιγουρα θα βοηθησουν και ας μην το περιμενεις

 

το παιδι φερνει δυσκολιες αλλα ξκαι μεγαλες χαρες αν το κρατησεις δεν θα μετανιωσεις αν το ριξεις θα το μετανιωνεις μια ζωη

Link to comment
Share on other sites

Nele, έτσι όπως τα γράφεις μάλλον το θες το παιδάκι (το πολύτιμο μικρό σου). Αν παρεξήγησα τότε γράψε λάθος. Πάντως μου δίνεις την εντύπωση ότι ήδη έχεις δεθεί συναισθηματικά και θα πονέσεις πολύ αν αποφασίσεις να μην προχωρήσεις παρέα με το "πολύτιμο μικρό σου". Και αυτή η επιλογή σεβαστή θα είναι. Η κονωνία είναι αυτή που είναι και η κάθε εποχή έχει τα δικά της προβλήματα. Μέσα μου πιστεύω ότι ο κόσμος κάνει παιδιά γιατί έχει ελπίδα για κάτι καλύτερο. Θέλουμε να πιστεύουμε ότι θα τα καταφέρουν αυτά καλύτερα από εμάς.

 

'Ο,τι κι αν αποφασίσεις να είσαι πάντα καλά!

Link to comment
Share on other sites

nele, χωρις να ειμαι φανατικα κατα της εκτρωσης (πιστευω οτι πρεπει τα πραγματα να τα βλεπουμε κατα περιπτωση) μηπως θα ηθελες πρωτα να μιλησεις με καποιες μανουλες που εχουν κανει εκτρωση παλιοτερα; Ισως σου πουνε οτι το εχουν μετανιωσει και οτι τωρα βλεπουν πως το να μεγαλωνεις ενα παιδακι δεν ειναι δα και τοσο τραγικο...

 

Το λεω αυτο μονο και μονο επειδη φαινεται ν'αγαπας ηδη το παιδακι σου. Αν ηθελες στ'αληθεια να το κανεις δε θα ελεγα τιποτα. Απλως, επειδη ειναι μια αποφαση χωρις επιστροφη....

 

Ο,τι και να κανεις να εισαι καλα και να εισαι δυνατη

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα ακουσα ενα παιδι με βαρια ασθενεια (κληρονομικη) να λεει στη μητερα του 'Σε ευχαριστω που με εφερες στον κοσμο'!!!! Εκει συνειδητοποιησα ποσο αχαριστη γινομαι καμια φορα που για μικροπραγματα χανω την αισιοδοξια και την ελπιδα μου.

Η ζωη ενος ανθρωπου δεν κρινεται ουτε απο την κοινωνια που θα μεγαλωσει ουτε απο τις σχετικα ασχημες καταστασεις που μπορει να υπαρχουν σπιτι του (εκτος τις νοσηρες καταστασεις).

Η ζωη ενος ανθρωπου κρινεται απο το πως θα μπορεσει να την αντιληφθει...με τι 'ματια' θα την κοιταζει.

Και εσυ, η ΜΑΝΑ, εισαι αυτη που θα το μαθεις και να αντιλαμβανεται, και να 'κοιταζει΄τη ζωη.....

Αν εχεις διαθεση να μαθεις τι ειναι πραγματικη αγαπη, ασ΄το πλασματακι να γεννηθει. Και αυτο με την σειρα του θα σε ανταμοιψει με το να σου μαθει τι πραγματικα εχει αξια!!!

Καλη συνεχεια.....

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Nele μου, διάβασα το post σου κ πιστεύω ότι περισσότερο απευθύνεσαι στον εαυτό σου και αν το ξαναδιαβάσεις είμαι σίγουρη ότι θα πάρεις απαντήσεις στις σκέψεις σου. Το πρόβλημα στον συλλογισμό σου, όπως τουλάχιστον εγώ το αντιλαμβάνομαι, είναι ότι προσπαθείς να παντρέψεις δυο ανόμοιες έννοιες: τον ρεαλισμό με τον ρομαντισμό. Δεν νομίζω ότι οι συνθήκες θα είναι ποτέ οι τέλεια ευνοϊκές για αυτή την αποστολή της γυναίκας.

Γράφεις: "Και δεν μπορώ να εγγυηθώ στο πολύτιμο μικρό μου ότι θα ζει σε έναν κόσμο δίκαιο, ότι οι άνθρωποι θα είναι ειλικρινείς μαζί του, ότι θα είναι ελεύθερο να αγωνίζεται για όσα θέλει για εκείνο και για την κοινωνία όπου θα ζει, ότι θα έχει τις ευκαιρίες που στον καθέναν αξίζουν για να προσπαθήσει να πραγματοποιήσει τα όνειρα του".

 

Φέρνοντας έναν νέο άνθρωπο στον κόσμο, από το παρόν δημιουργούμε μέλλον κ αυτό από μόνο του έχει ένα στοίχημα με τον εαυτό μας, στο να καταφέρουμε ώστε αυτό το παιδί να αλλάξει έστω κ ένα μικρό μέρος από τα κακώς κείμενα που ορθά αναφέρεις παραπάνω. Κ απο τον τρόπο σκέψης σου, είμαι σίγουρη ότι οι πιθανότητες να κερδίσεις αυτό το στοίχημα είναι υπέρ σου.

vNojp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για όλα όσα μοιράζεστε μαζί μου...με βοηθάει να διαβάζω τις σκέψεις σας. Γνωρίζω ότι διαβάζεται αντιφατικό το κείμενο μου...δεν τα έλεγα σε εμένα..απλά τα εξωτερίκευα. Διαβάζεται έτσι επειδή τα συναισθήματα μου είναι διαφορετικά από αυτά που λέει η λογική μου (ή ίσως η μισή λογική μου).

 

Είναι δύσκολη απόφαση, και γνωρίζω ότι θα είναι πολύ δυσκολότερα μετά..το έχω ήδη πει. Δεν ξέρω πόσο δυσκολότερα ή με ποιον τρόπο δυσκολότερα, αλλά θα είναι. Ξέρω ότι δεν είναι κάτι που μπορείς να ξε-κάνεις...όπως εξάλλου και το να φέρεις έναν άνθρωπο στην ζωή. dimmi, κανένας κοντινός μου άνθρωπος δεν νιώθει ανασφάλεια για τα συναισθήματα μου. Αν είχα αποφασίσει να κρατήσω το παιδί μου στα χέρια μου, δεν θα λάμβανε καμία αβεβαιότητα, κανένα αντιφατικό συναίσθημα ή συμπεριφορά. Είμαι σίγουρη για το πως ήδη αισθάνομαι γι αυτό. Και ομολογώ ότι δεν το είχα φανταστεί ότι εκείνο το θετικό τεστ...ο υπέρηχος που ήδη δείχνει λεκιθικό ασκό θα μού προκαλούσαν όλα αυτά τα θετικά συναισθήματα. Δεν αισθάνομαι τίποτα άσχημο, τίποτα αρνητικό για την εγκυμοσύνη...για το παιδί μου. Μόνο σκέφτομαι...επειδή ξέρω, όπως νομίζω οι περισσότεροι ξέρουμε (και όχι αυτά που είναι μόνο στο σπίτι μας και στον αυλόγυρο μας), ξέρω πως είναι η πραγματικότητα και σκέφτομαι..

 

Σας ευχαριστώ τόσο όλες για τις σκέψεις σας...που μπήκατε στον κόπο και σχολιάσατε...Είμαι σίγουρη ότι με νιώθετε (αν κ ίσως δεν είναι εύκολο να εξηγήσετε τους προβληματισμούς μου, τον τρόπο που σκέφτομαι)..Είμαι επίσης σίγουρη ότι μπορείτε να καταλάβετε γιατί 'διαβάζομαι' συναισθηματικά φορτισμένη ...ή αντιφατική...Διαβάζω ξανά και ξανά τα μνμτα σας. Ίσως ψάχνω να αναθεωρήσω την τάξη της σκέψης μου... οι σκέψεις μου συγκρούονται..τα συναισθήματα μου όχι.

 

Θα ήθελα, με όλο το θάρρος, να απαντήσω σε δύο σχόλια..Cristine30, έχεις δίκιο σχετικά με το αν αποφάσισα...Λάθος χρόνο χρησιμοποίησα, θα έπρεπε να είναι "ο μονόδρομος είναι ότι είτε ΑΠΟΦΑΣΙΖΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ είτε ΑΠΟΦΑΣΙΖΑ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ την κύηση, εγώ θα είμαι αυτή που αποφασίζω για την ζωή κάποιου άλλου. Δυστυχώς, εγώ αποφασίζω είτε το ένα είτε το άλλο". Λυπάμαι που τόσο εύκολα χαρακτήρισες τον προβληματισμό μου ως κλισέ. Είναι αυτό ακριβώς που λέω περί κατανόησης. Τα κλισέ είναι στερεότυπα, συμπεριφορές χωρίς νόημα, και το δικό μου πιστεύω για τον κόσμο δεν είναι καθόλου δίχως νόημα. Θα μπορούσα να υποστηρίξω ότι κλισέ είναι ότι τα παιδιά χρειάζονται μόνο πολλή αγάπη ή το ότι ο κόσμος μας είναι υπέροχος. Η ανθρώπινη ύπαρξη είναι υπέροχη, ο κόσμος και η συνισταμένη των ανθρώπινων πράξεων όχι. Δεν είμαι συμβατικός άνθρωπος και γι αυτό είναι τόσο μεγάλο ..τόσο σημαντικό θέμα η αντίφαση ανάμεσα στο να δημιουργήσω ένα μοναδικό πλάσμα, έναν μοναδικό άνθρωπο, και στο να μην τον αναγκάσω να ζει μέσα σε αυτήν την πραγματικότητα. Λυπάμαι που εγώ αποφασίζω, ειλικρινά. Θα ήθελα να μπορεί να μού επιβληθεί. Όσο για το οικονομικό και τους πλούσιους.. δεν ανέφερα πουθενά ότι η οικονομική κρίση ή η ανεργία μου είναι λόγοι που με οδηγούν στην διακοπή της κύησης. Το αντίθετο διευκρίνησα. Δεν ανέφερα πουθενά ότι θα ήθελα το παιδί μου να είναι πλούσιο ή να ζει στο Μονακό..Δεν πιστεύω στα χρήματα ούτε συμμερίζομαι τον καπιταλισμό. Αλλά δυστυχώς θα ήθελα να μην είναι ελλαδίτσα, αλλά Ελλάδα..ακριβώς όπως τα λες με κοινούς θνητούς που νοιάζεται για όλους και τους φροντίζει το ίδιο και αυτοί της το ανταποδίδουν. Επίσης..και δίχως να έχω διαγνωστεί με κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα, δεν θα με πείραζε αν δεν υπήρχα αύριο. Καθώς μεγάλωνα πίστευα ότι μπορώ να προσφέρω στους γύρω μου, να κάνω τα πράγματα καλύτερα..ή έστω λιγότερα άσχημα..και ακόμη προσπαθώ, απλά δεν πιστεύω ότι θα καταφέρω κάτι. Ακόμα και σε μικρά πράγματα που προσπάθησα στο ευρύτερο περιβάλλον μου ( δεν εννοώ του στενού μου κύκλου και του μικροπεριβάλλοντος του σπιτιού μου) δυστυχώς η αδράνεια που βίωσα ήταν εξουθενωτική. Δεν μπορώ να θεωρώ ότι ο κόσμος είναι υπέροχος όταν ξέρω πόση δυστυχία, πόσος πόνος, πόση κακία, πόση έχθρα υπάρχει, πόσα δάκρυα στοιχίζει ένα γέλιο.. Όχι μόνο έξω από το σπίτι μου...αλλά κι έξω από το δικό σου, και του άλλου και του πιο άλλου. Και αυτό δεν είναι καθόλου κλισέ. Όπως είπα, και καλώς ή κακώς νιώθω έτοιμη για μητρότητα, ξέρω πώς θα είμαι αυτό κι εγώ, οι δύο μας, αλλά ο κόσμος δεν είμαστε οι δύο μας. Ναι, υπάρχουν και πολλά όμορφα πράγματα και η ζωή μόνο στα φέρνει..το να υπάρξεις. Έχεις δίκιο φυσικά! Απλά, δεν είναι μόνο αυτά..και η αλήθεια που βλέπω στον κόσμο που ζω πάνω στην γη αυτή, δεν είναι κυρίως τα όμορφα...

 

Marirenas Daddy...είμαι 36 όχι 32.. Καλή μου, δεν μπορείς να ξέρεις πώς έγινε κι αν πήραμε ή όχι προφυλάξεις, ή αν υπήρχε λόγος για να πάρουμε προφυλάξεις ή τι συνθήκες επικρατούν στην ζωή μου, τη δική του, την όποια κοινή..... επίσης, όπως είπα, σέβομαι την απόφαση του, δεν την δικαιολογώ, με πληγώνει, αλλά γνωρίζοντας τι άνθρωπος είναι, θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει σοβαρός λόγος που δεν μπορεί να μού συμπαρασταθεί ..που δεν επέλεξε να συζητήσουμε ήρεμα, να σκεφτούμε και τις δύο εναλλακτικές με το ίδιο βάρος, και να παίρναμε μια ψύχραιμη απόφαση μαζί, την οποία και θα βιώναμε μαζί (δεν ήμασταν στα χωρίσματα και δεν θα έλεγα ακριβώς ότι είμαστε χωρισμένοι ακόμα και μετά από αυτό).

 

 

Συγγνώμη αν σας κουράζω ή αν σας εκνευρίζω με τα μήπως και όμως και αν και γιατί...και πραγματικά σας ευχαριστώ..

 

Ξέρω ότι θα μού στοιχίσει..πιστεύω ότι θα τού στοιχίσει. Λέτε να μην σκέφτομαι ότι αυτά από τα οποία θέλω να το 'προστατέψω'...αυτά που λέω για τον κόσμο..θα του τα κάνω εγώ;; Ό,τι όσο και αν το αγαπάω, όσο και αν το προσέχω και του μιλάω και το θεωρώ πολύτιμο θαύμα, ουσιαστικά ..στο τέλος θα είμαι μαζί του σκληρή και άδικη;

 

Ρομαντισμός...ρεαλισμός. Πόσο εύστοχη είσαι masta!

Link to comment
Share on other sites

Nele, καλησπέρα και καλώς ήρθες.

 

Βρίσκω τα μηνύματά σου ενδιαφέροντα αλλά και αντιφατικά.

Συμφωνώ μαζί σου ότι η ζωή μας έχει και πολύ πόνο... κι ότι τα πράγματα στην χώρα μας δεν είναι ιδανικά.

 

Αναρωτιέμαι όμως :

- Έχεις σκεφθεί ποτέ το ενδεχόμενο να ζήσεις σε άλλη χώρα (μαζί με το παιδί σου)?

- Εσύ, μετά από 36 χρόνια, "μετάνιωσες" που γεννήθηκες? Δεν άξιζε τον κόπο? Το πρόσημο, με τα συν και τα μείον, δεν είναι θετικό τελικά?

 

Δυο καλοπροαίρετες σκέψεις/ερωτήσεις, με αφορμή όσα έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Nele μου ωραίοι οι προβληματισμοί σου αλλά δεν προχωράς τη σκέψη σου, ανακυκλώνεσαι νομίζω, και το παιδί δεν φταίει σε τίποτε.

Επίσης αφού έχεις πάρει την απόφαση σου (με βάση το τελευταίο σου μήνυμα) δεν καταλαβαίνω γιατί γράφεις όλα αυτά. Δεν οφείλεις να δικαιολογήσεις τον εαυτό σου, και ειδικά σε τέτοιο φόρουμ οι δικαιολογίες που λες ακούγονται πολύ λίγες όταν άλλες κοπέλες κάνουν τα πάντα για ένα παιδί...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...