Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΑ, ΥΠΕΡ & ΚΑΤΑ


anirama

Recommended Posts

ΝΑΙ τα εμβολια είναι ΟΜΑΔΙΚΗ υποθεση..είναι ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ θεμα...ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ως ειδικοτητα την ξερετε?? Γιατι νομιζετε ότι αναπτυχθηκε?? Γιατι οι Αμερικανοι πρωτοι από όλους καταλαβαν ότι η υγεία είναι ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ διακυβευμα...υπάρχει το σκέλος της εξατομίκευσης πχ στον καρκινο αλλα στις λοιμώξεις θα πρεπει να παλέψουμε ΟΛΟΙ μαζι...

 

'Ετσι, αυτό εννοώ όταν λέω για το γενικό επίπεδο ανοσίας του πληθυσμού. Όσο υψηλότερο είναι αυτό τοσο μικρότερο είναι και το κόστος της υγείας και υπάρχει χρήμα για τα σοβαρά περιστατικά και όχι για να συνταγογραφούνται αντιβιωτικά κτλ επειδή κάποιοι είναι πιο εξυπνοι απο τους γιατρούς και δεν κάνουν τα εμβόλια που πρέπει να κάνει ο γενικός πληθυσμός

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 605
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όσοι διαβάζετε αγγλικά, δείτε αυτό το δημοσίευμα περί εμβολίων (αναφέρεται στο MMR αλλά έχει και γενικές πληροφορίες). Είναι πολύ ενδιαφέρον.

 

16 Years Ago, A Doctor Published A Study. It Was Completely Made Up, And It Made Us All Sicker.

Link to comment
Share on other sites

Με βαση την ΤΕΡΑΣΤΙΑ επιθυμια μου να ξεφορτωθω ενα προβλημα υγειας το οποιο δεν μπορω να ξεφορτωθω αλλιως, εκει που ειμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ απογοητευμενη μπορει να ΠΑΩ και σε ομοιοπαθητικο καποια φορα. Και αυτο με τη λογικη του παραλογου, με την ελπιδα μηπως τελικα γινει θαυμα και ξεφορτωθω το προβλημα μου.

Δεν είναι κακό να πιστεύεις (να ελπίζεις) στο υπερφυσικό. Εγώ ας πούμε πιστεύω στο ξεμάτιασμα. Το πρόβλημα είναι όταν το υπερφυσικό προσπαθείς να το εξηγήσεις με τη λογική, εφευρίσκοντας 1001 παλαβές δικαιολογίες για να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα (μνήμη νερού, αραίωση επί αραίωσης, αυξημένη αποτελεσματικότητα με μηδέν παρενέργειες κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Επιπλεο τα εμβόλια είναι ΠΡΟΛΗΨΗ...Δεν είναι θεραπέια όπως τα legofer που λες.... μετα τα 40 ΟΛΕΣ δεν πρεπει να κανουμε μαστογραφία?? Κάθε χρόνο ΟΛΕΣ δεν πρέπει να κανουμε παπ-τεστ?? Μετα τα 50 ΟΛΟΙ οι ανδρες δεν πρεπει να κανουν κολονοσκόπηση???? Μηπως βγει και η yogimi και πει ότι ο αειμνηστος Γεωργιος Παπανικολάου ;ebgale to pap-test για να αρπάζουν οι γυναικολόγοι???.

 

Θα σε παρακαλούσα πολύ να μην κάνεις ανούσιες υποθέσεις για το πως μπορεί να σκέφτομαι.... :roll:

 

 

Λοιπόν άκου μια ιστορία που μας είπε μεγάλος γυναικολόγος των Αθηνών, ιδρυτής του μητέρα και ιδιοκτήτης φαρμακευτικής πέρυσι το καλοκαίρι....έβαλα τον πατέρα μου να τον ρωτήσει για την ένεση βιταμίνης Κ που κάνουν στα μωρά γιατί είχα σοβαρά ερωτήματα, ειπε οτι ειναι οκ αλλά από μόνος του πήγε το θέμα στο εμβόλιο του καρκίνου της μήτρας επειδή ξέρει ότι ο πατέρας μου έχει 3 κορίτσια. Του είπε ότι όταν ήρθαν πριν από χρόνια από την εταιρία για την έρευνα απευθύνθηκαν πρώτα στους γυναικολόγους που φυσικά είναι οι πρώτοι έχοντες τον λόγο στο θέμα αυτό. Οι γυναικολόγοι τότε απάντησαν ότι εμείς δεν έχουμε πρόβλημα με τον καρκίνο του τραχήλου γιατι είναι ανιχνεύσιμος με το παπ τεστ τα περιστατικά αντιμετωπίζονται.....όταν έφαγαν λοιπόν την πόρτα από εκεί μετά παίχτηκε το παιχνίδι στους παιδιάτρους. Επίσης του ειχε πει και για κάτι περιστατικά με παρενέργειες και του είπε να μην το κάνει στις κόρες του. :roll:

Να μου πεις βγήκε ποτέ κανείς να πει κάτι δημόσια; οχι! ποτέ κανείς δεν τα βάζει με αυτά τα συστήματα....

 

Προσωπικά είμαι παθούσα από τον ιό HPV αλλά είχα σωστή εκπαίδευση από την μητέρα μου και με τακτικό έλεγχο στο παπ βρεθηκε και έκτοτε δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. Το ίδιο θα μάθω και στην κόρη μου.

 

 

Αλήθεια σαν φιλοσοφία έχετε σκεφτεί ποτέ ότι τα εμβόλια είναι ακριβώς ίδια με τα ομοιοπαθητικά φάρμακα; Η Χαρα-Μαρια 2 έφριξε όταν είδε ότι το φάρμακο έχει σαν ρίζα το μικρόβιο της φυματίωσης όμως σε κάθε εμβόλιο εισάγεται στο σώμα του ανθρώπου ο ιός εξασθενισμένος.....δηλαδή ποια η διαφορά σαν φιλοσοφία με το εμβόλιο της φυματίωσης;

 

Δηλαδή αν ανακαλύψουν εμβόλιο για το AIDS θα βάζουμε εξασθενημένο τον ιό από μόνοι μας στο σώμα....και εκεί στις παρενέργειες μην λέει μωρε νταξ μία στο δισεκατομμύριο να νοσήσεις κιολας από την ασθένεια να δεις γέλια

 

 

Για το ξεμάτιασμα τι να πω......παραείσαι εναλλακτική για μένα :lol::lol:

 

Να μου πεις μια φορά ράντισα το παιδί μου με αγιασμό που το ειχε πιάσει αμοκ αρα καταλαβαίνω πάνω στην απελπισία σου τι μπορεί να κάνεις :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια σαν φιλοσοφία έχετε σκεφτεί ποτέ ότι τα εμβόλια είναι ακριβώς ίδια με τα ομοιοπαθητικά φάρμακα; Η Χαρα-Μαρια 2 έφριξε όταν είδε ότι το φάρμακο έχει σαν ρίζα το μικρόβιο της φυματίωσης όμως σε κάθε εμβόλιο εισάγεται στο σώμα του ανθρώπου ο ιός εξασθενισμένος.....δηλαδή ποια η διαφορά σαν φιλοσοφία με το εμβόλιο της φυματίωσης;

 

Δηλαδή αν ανακαλύψουν εμβόλιο για το AIDS θα βάζουμε εξασθενημένο τον ιό από μόνοι μας στο σώμα....και εκεί στις παρενέργειες μην λέει μωρε νταξ μία στο δισεκατομμύριο να νοσήσεις κιολας από την ασθένεια να δεις γέλια

 

 

Όπως ευστοχότατα προλαβαίνει να πει ο συγγραφέας που, στο λινκ που παρέθεσα, ξεμπροστιάζει με αδιάσειστα στοιχεία την ομοιοπαθητική:"τώρα, μην πεις ότι το ίδιο γίνεται και με τα εμβόλια, γιατί θα ακουστείς άσχετος και αμόρφωτος".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικά και δεν είναι κακό να πιστεύει κανείς στο υπερφυσικό. Όλοι όσοι πιστεύουν σε κάποια θρησκεία, αυτό κάνουν, γιατί η ύπαρξη ενός ανώτερου πνεύματος είναι κάτι το αναπόδεικτο. Το ξεκαθαρίζει από την αρχή και η ίδια η θρησκεία, ότι δεν μπορείς να την προσεγγίσεις με τη λογική..."όσοι πιστοί, προσέλθετε".

 

Από εκεί και πέρα, το κακό είναι 1) να κάνεις το αντίθετο, δλδ να επιμένεις να αποδείξεις τα πιστεύω σου ορθολογικά 2) να επιμένεις να πείσεις και τους άλλους και 3) να βλάπτεις τους άλλους, στην εμμονή σου να τους πείσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλούσα πολύ να μην κάνεις ανούσιες υποθέσεις για το πως μπορεί να σκέφτομαι.... :roll:

 

 

Λοιπόν άκου μια ιστορία που μας είπε μεγάλος γυναικολόγος των Αθηνών, ιδρυτής του μητέρα και ιδιοκτήτης φαρμακευτικής πέρυσι το καλοκαίρι....έβαλα τον πατέρα μου να τον ρωτήσει για την ένεση βιταμίνης Κ που κάνουν στα μωρά γιατί είχα σοβαρά ερωτήματα, ειπε οτι ειναι οκ αλλά από μόνος του πήγε το θέμα στο εμβόλιο του καρκίνου της μήτρας επειδή ξέρει ότι ο πατέρας μου έχει 3 κορίτσια. Του είπε ότι όταν ήρθαν πριν από χρόνια από την εταιρία για την έρευνα απευθύνθηκαν πρώτα στους γυναικολόγους που φυσικά είναι οι πρώτοι έχοντες τον λόγο στο θέμα αυτό. Οι γυναικολόγοι τότε απάντησαν ότι εμείς δεν έχουμε πρόβλημα με τον καρκίνο του τραχήλου γιατι είναι ανιχνεύσιμος με το παπ τεστ τα περιστατικά αντιμετωπίζονται.....όταν έφαγαν λοιπόν την πόρτα από εκεί μετά παίχτηκε το παιχνίδι στους παιδιάτρους. Επίσης του ειχε πει και για κάτι περιστατικά με παρενέργειες και του είπε να μην το κάνει στις κόρες του. :roll:

Να μου πεις βγήκε ποτέ κανείς να πει κάτι δημόσια; οχι! ποτέ κανείς δεν τα βάζει με αυτά τα συστήματα....

 

Προσωπικά είμαι παθούσα από τον ιό HPV αλλά είχα σωστή εκπαίδευση από την μητέρα μου και με τακτικό έλεγχο στο παπ βρεθηκε και έκτοτε δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. Το ίδιο θα μάθω και στην κόρη μου.

 

 

Αλήθεια σαν φιλοσοφία έχετε σκεφτεί ποτέ ότι τα εμβόλια είναι ακριβώς ίδια με τα ομοιοπαθητικά φάρμακα; Η Χαρα-Μαρια 2 έφριξε όταν είδε ότι το φάρμακο έχει σαν ρίζα το μικρόβιο της φυματίωσης όμως σε κάθε εμβόλιο εισάγεται στο σώμα του ανθρώπου ο ιός εξασθενισμένος.....δηλαδή ποια η διαφορά σαν φιλοσοφία με το εμβόλιο της φυματίωσης;

 

Δηλαδή αν ανακαλύψουν εμβόλιο για το AIDS θα βάζουμε εξασθενημένο τον ιό από μόνοι μας στο σώμα....και εκεί στις παρενέργειες μην λέει μωρε νταξ μία στο δισεκατομμύριο να νοσήσεις κιολας από την ασθένεια να δεις γέλια

 

 

Για το ξεμάτιασμα τι να πω......παραείσαι εναλλακτική για μένα :lol::lol:

 

Να μου πεις μια φορά ράντισα το παιδί μου με αγιασμό που το ειχε πιάσει αμοκ αρα καταλαβαίνω πάνω στην απελπισία σου τι μπορεί να κάνεις :mrgreen:

 

Δηλαδή θέλεις να μας πεις ότι σύσσωμος ο κλάδος της γυναικολογίας απέρριψε την πρόληψη, έναντι της θεραπείας; :roll: Τι θα ακούσω ακόμα...

 

Δεν έχω άποψη για το συγκεκριμένο εμβόλιο, καθώς έχω αγόρια κι ήμουν ήδη μητέρα όταν κυκλοφόρησε, αλλά στο επόμενο τεστ παπ θα ρωτήσω το γυναικολόγο μου, από περιέργεια.

 

Αφού εξομοιώνεις τη δράση των εμβολίων με αυτή της ομοιοπαθητικής, γιατί σε χαλάνε τα μεν κι όχι η δε; Αυτοαναιρείσαι, μου φαίνεται...

 

Και, άνευ παρεξηγήσεως, αν είχες σωστή σεξουαλική εκπαίδευση, δε θα βρισκόσουν αντιμέτωπη με τον HPV in the first place.

Link to comment
Share on other sites

Yogini εγω χαιρομαι με το τελευταιο ποστ σου, γιατι οσοι μπαινουν σε ενα δημοσιο φορουμ μπορει διαβαζοντας τα παραπανω που ειχες αναρτησει να επηρεαζοντουσαν απο οσα λες με τραγικες συνεπειες.

 

Ευτυχως στο τελευταιο σου μηνυμα και αυτοαναιρεισαι και φαινεται ποσο λαθος σου τα εχουν εξηγησει επιστημονικα. Μπερδευεις θεραπεια με προληψη, εμβολια με φαρμακα, νερο με φαρμακα, ουτε τη βασικη αρχη της επιστημης οτι καθε δραση εχει αντιδραση δεν φαινεται να κατεχεις.

 

Οτι δεν γινεται μια ουσια να μην εχει και παρενεργειες-εδω εχει παρενεργειες...η βαλεριανα! Ολες οι ουσιες, εχουν μια αντιδραση. Η φυση δεν ηξερε να βαλει μεσα μονο αυτη που μας βολευει, μαζι με τις ευεργετικες ιδιοτητες μιας ουσιας, κρυβονται και παρενεργειες. Απλα ενας γιατρος κρινει βασει της καταστασης και δινει φαρμακα γνωριζοντας τις παρενεργειες του καθενος και βασει ιστορικου και ευαισθησιας του ασθενη του.

 

Ουτε οταν η ιδια νοσησες δεν προβληματιστηκες? Θεωρεις ειλικρινα οτι καλυτερα να παθεις πρωτα HPV, να το βρεις με τεστ ΠΑΠ και μετα να θεραπευτεις, απο το να μην παθεις κανοντας το εμβολιο, επειδη καποιος ειπε στον πατερα σου μια ιστορια για τη διαδοση του?

 

Εν τελει δικαιωμα σου εν μερει, καλη υγεια σου ευχομαι κι ο θεος να φυλαει για τους γυρω....

Link to comment
Share on other sites

Οτι δεν γινεται μια ουσια να μην εχει και παρενεργειες-εδω εχει παρενεργειες...η βαλεριανα!

Μην πας τόσο μακριά... εδώ το ίδιο το νερό (ουσία ζωτικής σημασίας για τον ανθρώπινο οργανισμό) μπορεί να προκαλέσει υπονατριαιμία με τραγικά αποτελέσματα.

 

Αυτό με τη δράση και την αντίδραση το έχω κι εγώ αναφέρει σε ανάλογες συζητήσεις στο παρελθόν και πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως δικαιολογείται να υπάρχει δράση χωρίς αντίδραση, ενέργεια χωρίς παρενέργεια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που διάβασα για τα ομοιοπαθητικά φάρμακα, συμπεραίνω ότι ΔΕΝ έχουν παρενέργειες, γιατί η περιεκτικότητά τους σε δραστική ουσία είναι πρακτικά μηδενική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Argini, οπότε είναι θέση σου ότι στην πρόληψη δεν χωράει εξατομίκευση, αλλά μόνο στη θεραπεία. Σωστά;

 

(Δεν είχα αντιληφθεί ότι η πρόσληψη σιδήρου στην εγκυμοσύνη αφορούσε τη θεραπεία. Νόμιζα ότι αφορούσε το κομμάτι της πρόληψης... :oops:).

 

Από την άλλη, έλεγχο αντισωμάτων κάνουμε στα πλαίσια του εμβολιασμού για αντιτιτανικό ή ηπατίτιδα.

 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω (κυρίως τη scratee) είναι το εξής:

Η διαφοροποίηση του σχήματος εμβολιασμού, για τον στενό κύκλο των παιδιών που αποδεδειγμένα παρουσιάζουν πολύ σοβαρά προβλήματα υγείας, γίνεται από τον παιδίατρο βάσει αποτελεσμάτων ερευνών που διενεργήθηκαν από τις φαρμακευτικές / άλλους οργανισμούς ή βάσει της δικής του κοσμοθεωρίας "προφύλαξης";

 

Είναι ένα ερώτημα που έχω από τότε που κατάλαβα (πριν 2-3 χρόνια) ότι τα Ελληνόπουλα δεν καταγράφονται σε καμία ηλεκτρονική βάση δεδομένων ούτε για τα εμβόλια ούτε για τα φάρμακα που παίρνουν.

Οι άλλες χώρες διαθέτουν τέτοιες βάσεις;

Και καταλήγω, έχουν τα εμβόλια κάποια εξέλιξη σε σχέση με μια 15ετία νωρίτερα; 'Εχουν επενδύσει οι εταιρείες χρήματα για νέα έρευνα και για παροχή πρόσθετης υπηρεσίας;

 

 

**** Yogini, δεν είναι καθόλου καλό το παράδειγμα που έδωσες με το εμβόλιο του τραχήλου της μήτρας.

Το να κολλήσει κάποιος HPV, σημαίνει συνήθως ότι δεν έχει σωστή διαπαιδαγώγηση περί σεξ και υγείας. Μπορεί η μετέπειτα διαχείριση να ήταν η άριστη (μέσω τεστ ΠΑΠ) αλλά το γεγονός ότι κόλλησε αρκεί να καταδείξει τα κενά στην εκπαίδευση της υγείας.

Βάλε τώρα ότι τα περισσότερα 15χρονα διαθέτουν σεξουαλικές σχέσεις. ΑΥΤΑ τα παιδιά συνήθως δεν το λένε στη μαμά τους ούτε φυσικά της ζητούν να τα πηγαίνει στο γυναικολόγο ΤΗΣ για να τους κάνει τεστ ΠΑΠ. Άρα, μόνη ασπίδα τους είναι ο ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ. Διαφορετικά, άπαξ και κολλήσουν HPV, τελειώσανε, δεν θα μπορέσουν να το διαχειριστούν σωστά.

 

Νομίζω ότι η μόνη περίπτωση που είναι αχρείαστος ο εμβολιασμός είναι το σεξ μόνο με προφυλακτικό.

Εμπιστεύεσαι ένα παιδί 15 ετών ότι πάντα έτσι θα κάνει σεξ;

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που διάβασα για τα ομοιοπαθητικά φάρμακα' date=' συμπεραίνω ότι ΔΕΝ έχουν παρενέργειες, γιατί η περιεκτικότητά τους σε δραστική ουσία είναι πρακτικά μηδενική.[/quote']

Τότε δεν έχουν και ενέργειες. Αυτό είναι το θέμα. Ή έχουν ενέργειες ΚΑΙ παρενέργειες ή δεν έχουν ούτε ενέργειες ΟΥΤΕ παρενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

Ή έχω έχω αδυναμία αντίληψης του περιβάλλοντος ή κάτι είναι παλαβό εδώ πέρα.

Αποφάσισαν δηλαδή σύσσωμοι οι γυναικολόγοι ότι τον καρκίνο του τραχήλου τον έχουν στο τσεπάκι και η διαδικασία να διαγνωστείς με καρκίνο, να κάνεις υστερεκτομή (ίσως και σε γόνιμη ηλικία), χημειοθεραπείες και να κυνηγάς για μεταστάσεις είναι μια απλή διαδικασία και που να τρέχουμε τώρα για εμβόλια?

 

ΠΑΡΑΛΟΓΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????

 

(Μπα, δεν απαντάει)

 

* Ο HPV δυστυχώς κολλάει και με προφυλακτικό από ότι μου έχει πει ο γυναικολόγος μου.

Και τι συμβαίνει όταν μια κοπέλα παντρευτεί έναν άντρα που τον κουβαλάει?

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που διάβασα για τα ομοιοπαθητικά φάρμακα' date=' συμπεραίνω ότι ΔΕΝ έχουν παρενέργειες, γιατί η περιεκτικότητά τους σε δραστική ουσία είναι πρακτικά μηδενική.[/quote']

 

Μα αν η περιεκτικότητα σε δραστική ουσία είναι πρακτικά μηδενική, τι είναι αυτό που θεραπεύει; τα υπόλοιπα που έχουν μέσα; τοτε δεν είναι δραστική ουσία η δραστική ουσία, αλλά τα υπόλοιπα στοιχεία!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα αν η περιεκτικότητα σε δραστική ουσία είναι πρακτικά μηδενική, τι είναι αυτό που θεραπεύει; τα υπόλοιπα που έχουν μέσα; τοτε δεν είναι δραστική ουσία η δραστική ουσία, αλλά τα υπόλοιπα στοιχεία!!!!!

 

(Απ' ότι έχω καταλαβει) θεραπεύει η μνήμη του νερού

:shock:

Link to comment
Share on other sites

@mixanikos

Αυτό είναι το θέμα: δε βλάπτει μεν, δε θεραπεύει, δε...

 

@Aimee

H τεχνολογία των εμβολίων κάθε άλλο παρά στάσιμη παραμένει τα τελευταία χρόνια. Και δεν αναφέρομαι μόνο στην παρασκευή νέων εμβολίων (το νέο εμβόλιο της μηνιγγίτιδας θεωρείται μεγάλο επιστημονικό και τεχνολογικό επίτευγμα), αλλά και στην εξέλιξη των παλαιών. Παραθέτω ένα κείμενο του Παπαβέντση:

"Τα παλιότερης τεχνολογίας εμβόλια – αυτά που είχαμε τις δεκαετίες του ʼ80 και ʼ90 – ήταν ολοκυτταρικά, δηλαδή είχαν ολόκληρο τον ιό ή μικρόβιο απενεργοποιημένο. Αυτό σημαίνει ότι περιείχαν πολλά αντιγόνα, για αυτό άλλωστε και οι πιθανότητες παρενεργειών – πυρετός, αλλεργική αντίδραση – ήταν σημαντικά υψηλότερες. Τα καινούργια εμβόλια που χρησιμοποιούνται κατά την τελευταία δεκαετία είναι νεότερης τεχνολογίας, έτσι που περιέχουν ένα ή λίγα αντιγόνα από τον μικροοργανισμό, ώστε στοχευμένα η άμυνα του οργανισμού να παράγει αντίσωμα. Το αποτέλεσμα είναι ότι, παρόλο που οι ενέσεις εμβολίων έχουν γίνει πολύ περισσότερες τα τελευταία χρόνια, ο συνολικός αριθμός αντιγόνων στα οποία εκτίθεται το παιδί είναι πολύ μικρότερος. Δεν «στρεσσάρεται» υπερβολικά λοιπόν ο οργανισμός του παιδιού «από τα πολλά εμβόλια», οργανισμός άλλωστε που από την πρώτη μέρα της ζωής έχει φτιαχτεί να αντιμετωπίζει ταυτόχρονα, την ίδια στιγμή, εκατοντάδες, χιλιάδες αντιγόνα σε δέρμα και μεμβράνες του σώματος."

 

Για τις ειδικές κατηγορίες ασθενών, υπάρχουν κατευθυντήριες οδηγίες. Για παράδειγμα, αν το παιδί πήρε περισσότερα από τόσα γραμμάρια κορτιζόνης για περισσότερο από τόσο διάστημα, χρειάζεται να περιμένει τόσες εβδομάδες, πριν εμβολιαστεί.

Όπως σωστά επισημαίνεις, υπάρχουν γιατροί που ενεργούν με βάση τις δικές τους κοσμοθεωρίες. Αυτό ήταν αποδεκτό 20-30 χρόνια πριν, που ο μεγαλοκαθηγητής ήταν αυθεντία, έθετε διαγνώσεις και όριζε θεραπεία, με μόνη αιτιολόγηση ένα δογματικό "εγώ πιστεύω ότι..". Στις μέρες μας, κάτι τέτοιο (θα έπρεπε να) είναι απαράδεκτο. Η γνώμη του ενός και του άλλου είναι ενδιαφέρουσα μόνο στις κατ'ιδίαν συζητήσεις. Στην κλινική πράξη, πρέπει να ακολουθούνται οι κατευθυντήριες οδηγίες, που, ούτως ή άλλως, αφήνουν το απαραίτητο περιθώριο εξατομίκευσης (σε στενά πλαίσια, για να μην καταλήξει σε αυθαιρεσία).

Link to comment
Share on other sites

Argini, οπότε είναι θέση σου ότι στην πρόληψη δεν χωράει εξατομίκευση, αλλά μόνο στη θεραπεία. Σωστά;

 

(Δεν είχα αντιληφθεί ότι η πρόσληψη σιδήρου στην εγκυμοσύνη αφορούσε τη θεραπεία. Νόμιζα ότι αφορούσε το κομμάτι της πρόληψης... :oops:).

 

Ο σωστός γυναικολόγος κοιτάζει πρώτα τις αιματολογικές και μετά δίνει σίδηρο. Δεν τον χρειάζονται όλες οι έγκυες. Αυτές που τον χρειάζονται έχουν χαμηλό αιματοκρίτη ή/και στίγμα (όπως εγώ), οπότε ο σίδηρος χορηγείται για θεραπευτικούς σκοπούς.

 

Από την άλλη, έλεγχο αντισωμάτων κάνουμε στα πλαίσια του εμβολιασμού για αντιτιτανικό ή ηπατίτιδα.

 

Δεν το νομίζω. Σε έβαλε ο παιδίατρος να κάνεις τέτοιες εξετάσεις, πριν το infarix, που ξεκινάει η 1η δόση από 2 μηνών; Για αντισώματα ηπατίτιδας ναι, με έβαλε ο παθολόγος να κάνω εξετάσεις πριν, αλλά ήμουν 22 χρονών όταν έκανα το εμβόλιο και, θεωρητικά, υπήρχε περίπτωση να έχω μολυνθεί.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πιστεύετε ότι πρέπει να έχουμε τυφλή εμπιστοσύνη στο σύστημα;; εντάξει το ότι δεν κυκλοφορεί ενα τέτοιο φάρμακο στην Ελλάδα πρέπει να μας καθησυχάζει; δεν ειναι δυνατόν να συμβεί κάτι τέτοιο με εμβόλια ή παιδικά φάρμακα; και τι λέγαμε για το που δοκιμάζονται τα φάρμακα; Πριν το διαδίκτυο δεν υπήρχε προσβαση σε τετοιες ειδήσεις, τώρα; δεν πρέπει να μαθαίνουμε; πρέπει να κοιμόμαστε ήσυχοι ή να επαγρυπνούμε;

εγώ αν και δεν είμαι και πολύ της θρησκείας κάθε φορά που κάνω εμβόλιο στα παιδιά μου κάνω και τον σταυρό μου μαζί.....

http://nea.allnewz.gr/?p=2062

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Φυσικά και δεν είναι κακό να πιστεύει κανείς στο υπερφυσικό. Όλοι όσοι πιστεύουν σε κάποια θρησκεία, αυτό κάνουν, γιατί η ύπαρξη ενός ανώτερου πνεύματος είναι κάτι το αναπόδεικτο. Το ξεκαθαρίζει από την αρχή και η ίδια η θρησκεία, ότι δεν μπορείς να την προσεγγίσεις με τη λογική..."όσοι πιστοί, προσέλθετε".

 

Από εκεί και πέρα, το κακό είναι 1) να κάνεις το αντίθετο, δλδ να επιμένεις να αποδείξεις τα πιστεύω σου ορθολογικά 2) να επιμένεις να πείσεις και τους άλλους και 3) να βλάπτεις τους άλλους, στην εμμονή σου να τους πείσεις.

+1

Μου άρεσε αυτό :D

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

εμεις δεν καναμε κανενα ουυτε θα κανουμε ποτε///τα παιδια μ ειναι 8 και 6 και ναι ζουνε ακομα..και χωρις τα εμβολια;)

 

Ζουν ακομα γιατι οι υπολοιποι γονεις εμβολιαζουν τα δικα τους;)

Link to comment
Share on other sites

ο Θεός να τα προσέχει τα παιδάκια ολωνών…

και όντως, ευτυχώς υπάρχει η πλειοψηφία που κάνει εμβόλια..αλλιώς κάτι ξεχασμένες αρρώστειες τύπου "κοκύτης" θα είχαν δυστυχώς άλλο νόημα..

με δύο παιδιάτρους τα συζητουσα, τι ακούνε κι αυτές οι γυναίκες από "εναλλακτικούς" γονείς..τους πάνε παιδάκια άρρωστα, χωρίς εμβόλια, στα ιατρεία τους που περιμένουν στην αίθ. αναμονής άλλα παιδάκια άρρωστα εμβολιασμένα..και έχουν την απαίτηση να μην κολήσουν οτιδήποτε τα πρώτα από τα δεύτερα.υποθέτω μετά τα βάζουν στη γυάλα..

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα στους γονείς που δεν κανουν εμβόλια να μην το διαφημίζουν και τοσο,ουτε να προσπαθούν να πείσουν τον κόσμο οτι κανουν το σωστό γιατι όσους περισσότερους παρασύρουν να μην κανουν εμβόλια στα παιδια τους τοσο πιο εύκολα μπορει να ξεσπάσει κάτι....και δυστιχως οι πρώτοι που θα την πληρώσουν θα ειναι τα παιδια τους!! Οποτε καλυτερα κρατάτε τα για τον εαυτό σας και μην γράφετε σε δημόσιο φόρουμ για το καλο των παιδιών σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πρόσφατα ότι η νέα γραμμή των έξωθεν καθοδηγητών του αντιεμβολιαστικού κινήματος, είναι "ΜΗΝ εμβολιάζετε, αλλά ΜΗΝ το λέτε στους γείτονές σας" (για να αποφύγετε τις όποιες παρενέργειες των εμβολίων, οσοδήποτε απίθανες ή αμελητέες, αλλά ταυτόχρονα να διατηρείται το τείχος προστασίας από τους υπόλοιπους). Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο, με λίγα λόγια.

 

Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσον αληθεύει. Θα ήταν πάντως μια λογική εξήγηση για το γεγονός ότι δε συναντάς, τουλάχιστον στα ελληνικά σάιτ, πουθενά πλέον δημοσιεύσεις από τους πολέμιους των εμβολίων. Ήταν τόσο έντονο το φαινόμενο παλιότερα, που, ειλικρινα, προσωπικά μου κάνει τρομερή εντύπωση η πλήρης εξάλειψή του. Υποθέτω πως έχουν μεταφέρει τις συζητήσεις τους σε κλειστές ομάδες κοινωνικής δικτύωσης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...