Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δανεια


Recommended Posts

Καλημερα,θελω να μου πειτε τη γνώμη σας,εχω 2 δάνεια και σκέφτομαι να τα κάνω μεταφορά σε ένα,ετσι ωστε να εχω να κάνω με μια τράπεζα και να μην εχω ανοίγματα σε εκατο μεριές,το θέμα ειναι πως το ενα το εχω σε ιδιωτική τράπεζα και το άλλο στο παρακαταθηκών,του δημοσίου,σκέφτομαι να τα μεταφέρω όλα στην ιδιωτική τράπεζα,είναι καλή κίνηση?τι πρέπει να προσέξω?δεν εχω ασχοληθεί ποτέ με αυτά και ειμαι πολύ προβληματισμένη,καμμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το πιο σημαντικό είναι να δεις το επιτόκιο που δίνουν για μεταφορά δανείων και οι δόσεις αποπληρωμής(διάρκεια και ποσό μηνιαίας δόσης).

Πιατεύω ότι πρέπει να επιλέξεις την τράπεζα με τους καλύτερους όρους άσχετα αν είναι κρατική ή ιδιωτική.Στην περίπτωση των δανείων δεν σε διασφαλίζει το κράτος, εκτός αν έχεις κάποια ειδικά προνόμια στο παρακαταθηκών.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα κοιτάξω και στο ταμιευτήριο,δεν τη παλεύω άλλο,δίνω 1800€ το μήνα και στα δύο δάνεια,και αυτό του παρακαταθηκών ειναι παρα πολύ ασύμφορο

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικό είναι να δεις το επιτόκιο που δίνουν για μεταφορά δανείων και οι δόσεις αποπληρωμής(διάρκεια και ποσό μηνιαίας δόσης).

Πιατεύω ότι πρέπει να επιλέξεις την τράπεζα με τους καλύτερους όρους άσχετα αν είναι κρατική ή ιδιωτική.Στην περίπτωση των δανείων δεν σε διασφαλίζει το κράτος, εκτός αν έχεις κάποια ειδικά προνόμια στο παρακαταθηκών.

 

Μηπως μπορειτε να μου εξηγησετε ποια ειναι αυτα τα προνομια,κοριτσια μου,πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο?

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

το μόνο προνόμιο είναι οτι πληρώνεις σταθερό επιτόκιο για πάντα,και οτι δεν σου παίρνει το σπίτι ,γιατι σου παίρνει τα λεφτά απ το μισθό.οπότε θες δε θες πληρώνεις,νομίζω ειναι πολύ ασύμφορο,τουλάχιστον στη παρούσα φάση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μόνο προνόμιο είναι οτι πληρώνεις σταθερό επιτόκιο για πάντα,και οτι δεν σου παίρνει το σπίτι ,γιατι σου παίρνει τα λεφτά απ το μισθό.οπότε θες δε θες πληρώνεις,νομίζω ειναι πολύ ασύμφορο,τουλάχιστον στη παρούσα φάση

 

σκέψου όμως λιγάκι μακροπρόθεσμα :wink: τώρα μπορεί να σου φαίνεται λιγάκι υπερβολική η δόση γιατί είναι σταθερό με λίγο πιο αυξημένο το επιτόκιο αλλά μετά τα 5 χρόνια δεν θα σου φαίνεται σχεδόν καθόλου σε αντίθεση με τις τράπεζες που ανεβάζουν τα επιτόκια μέρα με την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι ,ομως εγω θελω αμεσα να μειωθεί η δόση μου γιατί μεσα στα 3 έπόμενα χρόνια ΄περιμένω ενα σεβαστό ποσο κ θα το μειώσω παρα πολύ,σκεφτείτε οτι δίνω 1800€ για 200 χιλιαρικα,τωρα αν κάνω μεταφορα σε μια θα χρειαστώ 170 χιλιαρικα και η δόση θα παει 1100€,μεσα στη τριετία θα το αποπληρώσω,συμφερτικό δεν ακούγεται?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...