Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφ.Σταθμός ή Γιαγιά  

1.098

  1. 1. Βρεφ.Σταθμός ή Γιαγιά



Recommended Posts

...εάν το παιδί σας ήταν 27 μηνών , αν η μέχρι τώρα πορεία του δείχνει οτι ειναι ενα παιδάκι δραστήριο , κοινωνικό και ξανικά ενώ μέχρι τώρα είχατε την δυνατότητα να τον προσέχει ένας πολυ δικός σας άνθρωπος (επι πληρωμής) ...θα έπρεπε να επιλέξετε να το στείλετε ή σε Βρεφ.Σταθμό (εδω στην Πάτρα τουλάχιστον μέχρι την ηλικία των 2,5χρονών τα πέρνουν μόνο βρεφονηπιακοί) ή να περνάει τα πρωινά του με την γιαγιά ;

Θα διαλέγατε να πάει σε βρεφ.Σταθμό έχοντας την δυνατότοτητα ίσως να μάθει πολύ περισσότερα πράγματα , να ενταχθεί σε ομάδες ...κτλ ή να μείνει με την γιαγιά ένα χρόνο ακόμα ;;;;

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απλά θα πω τι έκανα εγώ χωρίς να θεωρηθεί σωστό ή λάθος παρακαλώ.

 

Μέχρι τα 2,5 τον είχα μαζί μου στο γραφείο. Όταν είδα οτι ο χώρος τον περιόριζε αλλά και οι δικές μου δυνατότητες να τον απασχολήσω δημιουργικά περιορίστηκαν αποφάσισα να τον στείλω παιδικό. Είχαμε μια πολύ άσχημη εμπειρία και τον κράτησα μαζί μου για την υπόλοιπη σχολική χρονιά. Πέρυσι και εφέτος τα πάει άψογα και βλέπω τρομερή εξέλιξη από την μία βδομάδα στην άλλη. Π.χ. κάθε εβδομάδα παίρνουν ένα βιβλίο παραμύθι δηλαδή από την δανειστική βιβλιοθήκη και το τετράδιο τους όπου αφού διαβάσουμε το παραμύθι πρέπει να αντιγράψει τον τίτλο και να ζωγραφίσει οτι του άρεσε. Επίσης συζητάμε το θέμα του βιβλίου, πως αλλιώς θα μπορούσε να έχει εξελιχθεί και πολλά άλλα. Βλέπω λοιπόν οτι το χέρι του τώρα "τρέχει" στο χαρτί. Έχω και γω καθοδήγηση από την δασκάλα πως να επεξεργαζόμαστε τα θέματα. Κάθε μήνα έχουν συγκεκριμένα θέματα που αναπτύσουν. Εποχές λίμνες ποτάμια, πόλεις χωριά, απεργία κ.λ.π.

 

Νομίζω οτι για το παιδί είναι καλύτερα ο παιδικός σταθμός μαθαίνει και εξελίσσετε.Εκτός αυτού έχουν το δικό τους μικρόκοσμο, την δική τους κοινωνία με τους κανόνες της, τις υποχρεώσεις, τις εκδηλώσεις και όλα αυτά τα υπέροχα! Και οι παππούδες δεν του λείπουν κάποια απογεύματα κάνει πράγματα μαζί τους ή κάποια πρωινά Κυριακής.

 

Προσωπική άποψη εκφράζω το τονίζω και πάλι.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Τα αρνητικα της γιαγιας ειναι οτι ποτε δεν θα ακουσει τις οδηγιες που θα της δωσεις και στην πλειοψηφια θα κανει τα χατηρια του εγγονου. Επισης δεν εχεις καποιον να τον κρατησει ΣΚ αν τυχει καποια στιγμη ωστε να ξελαμπικαρεις και εσυ (η γιαγια δεν νομιζω να αντεχει).

 

 

Τα αρνητικα του σταθμου θα ειναι το αγχος που θα εχεις εσυ για το πως περναει, οι ιωσεις (με συνεπεια να πρεπει να μεινει με καποιον σπιτι οταν ειναι αρωστος)

 

Μπορεις να κανεις και εναν συνδυασμο . Πρωι 3-4 ωρες παιδικο να ξεδωσει λιγο το παιδι και 12:00 σπιτι του.

Προσωπικα βεβαια θα τον αφηνα σπιτι.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτούλα και εμείς τον ίδιο προβληματισμό έχουμε....

27 μηνών θα είναι και μας το Σεπτέμβρη και οι επιλογές μας είναι ή παιδικός σταθμός (8 ώρες κανονικά, δεν υπάρχει κάποιος κοντά για βοήθεια να μπορεί να τον παίρνει νωρίτερα απο το σταθμό) ή στη γιαγιά για λίγο καιρό ακομα, με την οποία γιαγιά τα πάνε πολύ καλά, είναι πολύ καλή και ευτυχώς απο την αρχή συμφωνούσαμε σε ότι αφορούσε την ανατροφή του μικρόυ, ασχολείται πολλές ώρες μαζί του και βλέπω πως μαθαίνει πολλά πράγματα απο εκέινη (ζωγραφίζουν μαζί, διαβάζουν, τραγουδάνε, παίζουν μπάλα, κτλ.).

Έχουμε προβληματιστεί και εμείς αρκετά και ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει τι θα κάνουμε... Καταλαβαίνω το διλημμά σας... :roll:

G9FN.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε προβληματιστεί και εμείς αρκετά και ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει τι θα κάνουμε... Καταλαβαίνω το διλημμά σας... :roll:

 

Γιώτα μου ' date=' όπως το λες μεγάλο δίλημμα :roll::!::!::!: , πραγματικά είμαι πάρα πολυ ανχωμένη .... πρέπει να πάρουμε μια απόφαση όσο το δυνατον συντομότερα , γιατι η κυρια που προσέχει τον Χαραλαμπο μετα τον Μαϊο δεν θα μπορεί πιά....

 

και εγω είμαι τις απόψης να μείνει καλύτερα, με την μαμά μου.Σίγουρα θα έχει περισσότερες ανέσεις και φροντίδα.....

 

από την άλλη ο άντρας μου θεωρεί πως ειναι καλυτερα να πάει το παιδί σταθμό γιατι πρέπει να αρχίσει να έχει έναν άλλο τρόπο διαπεδαγώγισης απο αυτό που μέχρι τώρα μπορεί να του προσφέρει η Κα Νίκη ή η γιαγιά (σε καθημερινή βάση μιλάω)..........

 

τον Σεπτέμβρη επίσης τελειώνει το μειωμένο μου ωράριο , που σημαίνει οτι στην καλύτερη περίπτωση το παιδί θα πρέπει να μενει στον παιδικό μέχρι τις 4,3 το μεσημέρι απο τις 8,3 το πρωί.....

 

απλά πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα να πάει οταν θα είναι 3χρονών , θα μπορεί να εκφράζει οτι τον ενοχλεί στον παιδικό , αν κάτι δεν του αρέσει.......

 

δεν ξέρω ...... :(

 

Γιωτούλα , Βικυ & Elenik σας ευχαριστώ :) [/color']

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τις ιδιες απόψεις έχουμε...

Και εγώ θεωρώ καλύτερη ηλικία να ξεκινήσει περίπου 3 χρονών, για το λόγο που είπες. Επίσης αν παει παιδικό θα πρέπει να ξεκινήσει με ωράριο 8 - 4 , λιγότερες ώρες δεν γίνεται ουτε σε μας που θα ήταν το ιδανικό για μένα.

Αν μπορούσα δηλαδή να τον ξεκινούσα με 3 - 4 ώρες τη μέρα θα ήταν οτι καλύτερο, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται με τα ωραρια εργασίας που έχουμε.

Οι δηλώσεις για το παιδικο σταθμό γίνονται νομίζω μέσα στην ανοιξη οποτε πρέπει να παρουμε κάποια απόφαση και εμείς. :roll:

Ουυφ... Ελπίζω σε ότι και αν καταλήξουμε τελικά να είναι η σωστή απόφαση.

G9FN.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη μου και εγώ πιστεύω ότι η καλύτερη ηλικία είναι 3 ετών. Την Κατερίνα την πήγα πρώτη φορά 2,5 χρονών δοκιμαστικά, κάθε μέρα με έπαιρναν τηλ. να πάω να την πάρω γιατι είχε πυρετό, μόλις φεύγαμε από το σχολείο ο πυρετός έπεφτε. Την ξαναπήγα στα 3 της, δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα από την πρώτη μέρα που την άφησα. Δεν έπαθε τίποτα που μέχρι τα 3 της την κράταγε η γιαγιά, ίσα ίσα το αντίθετο θα έλεγα, ήταν κοινωνικό παιδί πολύ πριν παει παιδικό.

Link to comment
Share on other sites

Ax! Aφροδίτη και Γιώτα με καλύψατε πλήρως ως προς τους προβληματισμούς σας! Φέτος τη Ναταλία την κρατάει η μητέρα μου και παρά το αρχικό άγχος μου σε γενικές γραμμές τα πάμε καλά από την άποψη της μεταξύ μας συνεννόησης. Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι δεν θέλω να την αφήνω καθόλου στη γιαγιά τις ώρες και μέρες που δεν δουλεύω με αποτέλεσμα να έχω ψιλοπήξει :? (άλλο θέμα όμως αυτό).

Το Σεπτέμβρη θα είναι η μικρή 25 μηνών και σπάω το κεφάλι μου για το τι θα είναι καλύτερο να κάνω. Για να πω την αλήθεια δε με απασχολεί τόσο το θέμα της κοινωνικοποίησης και της δημιουργικής απασχόλησης της μικρής γιατί όλοι ασχολούμαστε μαζί της συνέχεια αλλά και πολλές επαφές με παιδάκια έχει. Εκεί που μπερδεύομαι είναι το σε ποια ηλικία θα της είναι πιο εύκολο να προσαρμοστεί. Ενώ μέχρι πριν λίγο καιρό ήμουνα αποφασισμένη να τη στείλω το Σεπτέμβρη ξαφνικά μου φαίνεται πολύ μικρούλα για να την "παρατήσω" με αγνώστους.

Νομίζω όμως ότι κάπου είχε γράψει η Μαρία Σ. ότι στα 2 προσαρμόζονται πιο εύκολα απ' ότι στα 3. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Μαρία τα φώτα σου.....

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

angelina μου εμένα να σου πώ την αλήθεια δεν με απασχολεί τόσο η προσαρμαγή του παιδιού (σίγουρα θα πάρω άδεια εκείνες τις μέρες ίσως και ολη την καλοκαιρινή μου άδεια να την κρατήσω για τον Σεπτεμβρη-1 μήνα δηλαδή και να πηγαίνουμε καποιες ώρες μόνο ) περισσότερο με απασχολεί , το πως θα εινια το παδί εκεί ..πως θα περνάει ... αν θα μπορεί να μένει όλες αυτες τις ώρες......δεν θέλω με τιποτα να πέρνω ενα παιδάκι απο το σταθμό κουρασμένο που να θελει ίσως να κοιμηθει απο τις 8 το απόγευμα (για βράδυ) και να μην μπορώ να το χαρώ...... :(:roll:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη, αν το παιδάκι κοιμάται στο σταθμό το μεσημέρι το απόγευμα θα είναι μια χαρά.

 

Αντιμετώπισα το ίδιο δίλλημα με το γιο μου, άσε που η μαμά μου ούτε να ακούσει δεν ήθελε περί παιδικού ταθμού. Τελικά τον πήγα 2,5 χρονών στη μέση της χρονιάς γιατί ήμουν έγκυος και δεν ήθελα να ξεκινήσει για πολλούς λόγους μετά την έλευση των διδύμων.

Μετάνιωσα που δεν τον ξεκίνησα από 2. Το παιδί άνθισε... Περάσαμε βέβαια μια προσαρμογή 25 ημερών αλλά μετά είδαμε έναν άλλο Θάνο. Και με τη μαμά μου έκανε πάρα πολλά πράγματα (κούνιες, βόλτες, τραγούδια, ζωγραφική, παραμύθια κα.) αλλά εκεί με τα παιδάκια πραγματικά το λάτρεψε. Βοηθήθηκε σε πολά πράγματα (στο να βγάλει τις πάνες, στο φαγητό κα), το λεξιλόγιό του -που ήταν ήδη ευρύ- πολλαπλασιάστηκε και πολλά άλλα που θα μου πάρει πολύ ώρα για να τα απαρριθμήσω.

Το καλό είναι βέβαια ότι δεν έχασε ούτε τη γιαγιά αφού από τότε μέχρι σήμερα εκείνη τον παραλαμβάνει στις 14:10 και τον βάζει για ύπνο κατά τις 3.30. Το μόνο αρνητικό ήταν οι ιώσεις αλλά όπως μου είχε πει ο παιδίατρός μου -που επέμενε να τον ξεκινήσω το πολύ 2,5 χρονών- στην πορεία ο Θανούλης έγινε πολύ πιο γερός.

 

Έτσι τώρα με τις κόρες μου -που μέχρι σήμερα είναι με babysitter- δεν έχω αμφιβολία. Θα πάνε από Σεπτέμβρη παιδικό. Η γυναίκα που έχω είναι θαυμάσια αλλά είμαι σίγουρη ότι εκεί και θα περάσουν καλά και θα κερδίσουν περισσότερα.

 

Δεν υπάρχει δυνατότητα να το παιρνει η γιαγια λίγο νωρίτερα;

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχουμε και εμεις το ιδιο προβλημα.Τη μικρη τωρα την κραταω εγω μιας και δουλευω στο δημοσιο και εχω παρει ενα χρονο αδεια. Ομως πρεπει να γυρισω τον Οκτωβρη και δεν εχω που να την αφησω, αφου οι γονεις μου δουλευουν και τα πεθερικα μου ειναι πολυ μεγαλοι και επιπλεον μενουν μακρυα. Ετσι σκεφτομαστε αν ειναι καλυτερα γυναικα σπιτι ή παιδικος. Ενος ετους θεωρω οτι ειναι μικρη για να εκτεθει σε αρρωστιες και να ταλαιπωρειται με το πρωινο ξυπνημα, τα περα δωθε και δε ξερω και ποσο θα ασχολουνται μαζι της. Απο την αλλη να βαλω και μια αγνωστη γυναικα σπιτι μας..Και που ξερω τι θα κανει μονη με ενα μωρο? Τοσα ακουγονται.. Εδω εμας που ειναι και δικο μας ωρες ωρες φτανουμε στα ορια μας, ποσο μαλλον μια ξενη γυναικα.. Απο την αλλη οι μαναδες του ιδιωτικου τομεα απο τους πρωτους μηνες αναγκαζονται να τα στελνουν βρεφονηπιακο και δεν παθαινουν και τιποτα.. Ισα ισα που κοινωνικοποιουνται και σκληραγωγουνται. Ουφ!Δε ξερω.. Δυσκολο πραγμα να εισαι γονιος και να αποφασιζεις για τη τυχη ενος παιδιου..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα. Νομίζω ότι στην ηλικία του ενός έτους τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα... Ο παιδικός είναι λύση ανάγκης. Βλέπω ότι και οι γονείς ταλαιπωρούνται (πρωί πρωί να το ξυπνήσεις, να το ντύσεις, να το πας κλπ.) και τα παιδιά αρρωσταίνουν συνέχεια. Βέβαια από μία μέτρια baby sitter, εννοείται ότι είναι προτιμότερος ο σταθμός. Ίσως πρέπει να γίνει μία προσπάθεια (σοβαρή όμως, όχι ρωτάω γνωστούς και φίλους) να βρεθεί μία καλή babystitter και εάν όχι, σταθμός και πάλι σταθμός. Για τα μεγαλύτερα έχει νομίζω μικρή διαφορά. Αν το παιδί είναι έτοιμο, γιατί όχι και από τα δύο. Εγώ αν δεν είχα βρει καλή babysitter θα τον έστελνα στα δύο. Μία χαρά περνάνε.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι εγω τη δικη μου αποψη και την δικη μας εμπειρια.

Η κορη μου πηγε στον παιδικο οταν ηταν 8 μηνων. Προσαρμοστηκε σχεδον αμεσως στο νεο περιβαλλον, ισως επειδη ηταν τοσο μικρη. Παει τρεις φορες την εβδομαδα και περναει καταπληκτικα. Κοινωνικοποιειται, μαθαινει καινουρια πραγματα και εκτονωνεται. Το μονο αρνητικο ειναι οι ιωσεις που μας τσακισαν τον πρωτο καιρο. Τωρα ομως εχει καιρο να αρρωστησει (ας χτυπησουμε ξυλο!).

Για μας δεν υπηρχε θεμα επιλογης γιατι οι γονεις μας βρισκονται στην Ελλαδα. Εαν ομως επρεπε να διαλεξω μεταξυ των γιαγιαδων ή του παιδικου και παλι τον παιδικο θα διαλεγα. Οι λογοι ειναι πολλοι αλλα οι πιο σημαντικοι για μενα ειναι οτι το παιδι στον παιδικο κοινωνικοποιειται, μαθαινει καινουρια πραγματα, μαθαινει να λειτουργει σε μια ομαδα αλλα και μονο του κλπ. Με τη γιαγια το παιχνιδι ειναι πιο περιορισμενο και δεν υπαρχει επαφη με αλλα παιδια. Επισης, υπαρχει η περιπτωση η γιαγια να παραχαιδευει το παιδι και να μην ακολουθει οδηγιες που εχουν δωσει οι γονεις για το μεγαλωμα του. Κι εκει δυσκολευουν τα πραγματα και αρχιζουν οι προστριβες.

Θα προτιμουσα να αφηνω την κορη μου στη γιαγια της σε ασχετες φασεις, για να περασουν καλα μαζι ή για να βγω εγω με τον αντρα μου και οχι σε καθημερινη βαση.

Επισης, θα ηθελα να πω οτι δεν συμφωνω καθολου με την εκφραση "παρκαρω" το παιδι μου στον παιδικο. Κανεις δεν θελει να παρατησει το παιδι του, ολοι μας κανουμε οτι νομιζουμε οτι ειναι καλυτερο για την οικογενεια μας. Και δεν υπαρχει λογος να νοιωθει τυψεις μια μητερα επειδη αποφασιζει να αφησει το παιδι της στον παιδικο.

Και ενα τελευταιο, η επιλογη ενος καλου παιδικου σταθμου ειναι πολυ σημαντικη και παιζει μεγαλο ρολο στο μεγαλωμα ενος παιδιου. Εαν ειχα να διαλεξω μεταξυ ενος κακου παιδικου (και εχω διαβασει διαφορες ιστοριες στο forum) και τη γιαγια τοτε θα διαλεγα αναγκαστικα τη γιαγια.

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μας περίπτωση ο Ταξιάρχης θα πάει αναγκαστικά παιδικό σε 2-3 μήνες, καθώς τον Αυγουστο περιμένουμε την μικρούλα μας και η γιαγια δεν αναλαμβάνει να φροντίζει 2 παιδιά.

 

Αποφασίσαμε να τον στείλουμε πριν γεννήσω, μήπως και το πάρει χειρότερα αν τον στέλναμε μετά, αλλά και για να έχει περιθώριο να προσαρμοστει σιγα-σιγά αφού θα είμαι σε άδεια τοκετού.

 

Ανυσηχώ αρκετά πάντως, γιατί θα είναι μόνο 18-19 μηνών και σκοπεύαμε να τον στείλουμε τουλάχιστον ένα χρόνο αργότερα. Δεν ξέρω πως θα προσαρμοστεί σ'αυτήν την ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Και ψηφισα σταθμο... Κρατα τη γιαγια για ωρα αναγκης η οπως λενε τα κοριτσια παραπανω για να ξελαμπικαρεις ενα απογευμα... Αν δεν τον βλέπει ολη μερα θα ειναι προθυμη να στον κρατησει το βραδυ να πας μια βολτα η αν γυρισεις φορτωμενη απο τη δουλεια για 2-3 ωριτσες για να χαλαρωσεις.. Αν ομως τον εχει ολη τη μερα θα ειναι παρα πολυ δυσκολο να στο κρατησει.. και να θελει δεν θα μπορει.. θα εχει φρικαρει και θα καραδοκει στη πορτα ποτε θα γυρισεις να τον παρεις..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας.

Τελικά αποφασίσαμε , να μείνει με την γιαγια μέχρι τον Μάιο του χρόνου

(όταν δλδ θα πλησιάζει τα 3 ) και μετά να πάει σταθμό.

Σας ευχαριστώ και πάλι. :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια!

 

Ελπίζω να ανοίγω το θέμα στο σωστό τόπικ...

 

Έχω ένα κοριτσάκι 14 μηνών το οποίο εδώ και 4 μήνες που ξεκινησα δουλειά το κρατάει η μητέρα μου. Το περίεργο στην περίπτωση μας είναι ότι η μητέρα μου αυτές τις 5 μέρες μένει μαζί μας και φεύγει κάθε Παρασκευή καθώς το πατρικό μου είναι καλά 40λέπτο μακριά (και με πολύ κίνηση ο δρόμος τις πρωινές ώρες). Η όλη κατάσταση δεν είναι πάντα εύκολη όπως καταλαβαίνετε...ειδικά όταν υπάρχουν 2 υπνοδωμάτια... δεν θέλαμε να συνηθίσει η μικρή και αποφασίσαμε να κοιμάται η μητέρα μου στο σαλόνι. Πέρα όμως από τη συγκατοίκηση αυτή και με τα όσα συνεπάγεται, νομίζω πως η μικρή έχει απαγκιστρωθεί από πάνω μας...

 

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι τη λύση του παιδικού σταθμού...μήπως με τα παιδάκια κοινωνικοποιηθεί και απαγκιστρωθεί από πάνω μας ... και φυσικά από τη γιαγιά που όπως συνήθως την κακομαθαίνει. Πιστεύετε ότι είναι μικρή για παιδικό σταθμό;και εγώ ήθελα να περιμένω μέχρι τον Σεπτέμβρη που θα είναι περίπου 2 ετών για να την στείλω αλλά μέρες σαν την σημερινή που έχω κοιμηθεί μόνο 4 ώρες το ξανασκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Μαρίτα, θα σου πω μόνο τι έκανα και τι νομίζω. Πρώτον έμενα πάνω από τη μαμά μου δυό χρόνια και μετά τρία χρόνια πάνω από την πεθερά μου. Παρόλο που είχα απρόσκοπτο και εναλασσόμενο babysitting για να μην κουράζονται οι γιαγιάδες, την κόρη μου την έστειλα παιδικό τρεις μήνες πριν τα τρία για να μην κλείνεται σπίτι ιδίως το χειμώνα. Μέχρι να μιλήσει όμως και να συννενούμαστε καθαρά, αν περνάει καλά, αν της φέρονται καλά, δεν την έστειλα. Θεωρώ ότι αυτή είναι η άμυνα του παιδιού ενάντια στην κακομεταχείριση ή την αδιαφορία.

 

Ναι οι γιαγιάδες τα κακομαθαίνουν αλλά αν η παρουσία του γονιού είναι συνεχής και έντονη τον πρώτο λόγο τον έχει ο γονιός. Θα σου έλεγα να περιμένεις μέχρι το Σεπτέμβρη και μπράβο στη μαμά σου που κάνει τέτοια θυσία.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ για τη απάντηση! Όντως η μαμά μου κάνει μεγάλη θυσία και είναι ένα και από τα πράγματα που σκέφτομαι και προβληματίζομαι...δεν θέλω να την κουράζω και από την άλλη να νευριάζω και μαζί της..αν καταλαβαίνεις τι εννοώ...τελικά καταλήγω να νευριάζω με τον ευατό μου που δεν συγκρατούμαι ...

 

Όλα αυτά που λες σκέφτομαι και εγώ και είπα να το πάμε πιο πίσω. Θέλω να μπορεί να μου λέει το παιδί τι γίνεται στο σταθμό και εάν κάτι ή κάποιος την πείραξε. Απλά σήμερα είμαι συναισθηματικά φορτωμένη γιατί η μικρή δεν κοιμήθηκε το βράδυ και ο καθένας έλεγε την άποψή του...αύριο μπορεί να τα βλέπω όλα διαφορετικά...

 

σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

Λόγω έλλειψης χρόνου θα απαντήσω σύντομα βάσει προσωπικής μου εμπειρίας

(να με συγχωρείτε εάν επαναλάβω κάτι που έχει υποθεί απο τα προηγουμενα κορίτσια-δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω)

 

Οι γιαγιάδες είναι καλές για τα πρώτα 2 (-2,5) χρόνια... το πολύ!!

 

Μετά τα 2 κατά την άποψή μου θα πρέπει οπωσδήποτε να πάνε σε παιδικό σταθμό

για να κοινωνικοποιηθούν και να βγούν απο την "γυάλα" του σπιτιού!....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πώ ότι αν μπορείς άσε την μαμά σου να την κρατήσει μέχρι τον Σεπτέμβρη και πήγαινέ την μετά.Πολύ καλές οι γιαγιάδες και μπράβο τους σε όσες το κάνουν αλλά το παιδί στο σταθμό αλλάζει συμπεριφορά,κοινωνικοποιήται και μαθαίνει να είναι ανεξάρτητο.Τουλάχιστον το δικό μου.Ο σταθμός βέβαια έχει ένα κακό.Τις αρρώστιες.Η δικιά μου πέρσυ που πήγε πρώτη φορά ήταν όλο τον χειμώνα με βήχα και μπουκωμένη μύτη.Θα πρέπει να σκεφτείς και αυτό γιατί όταν αρρωσταίνει πάλι η μαμά σου θα πρέπει να σου την κρατάει.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που είναι η μαμά σου και μπορείς να ξεσπάς και λίγο. Αν ήταν η πεθερά σου θα ήταν πολύ μεγαλύτερη η πίεση να συμπεριφέρεσαι σωστά. Στείλε και κανά δυό μέρες το μήνα το παιδί στη μαμά σου να ξεκουραστείτε, πάρε και κανά δυό μέρες άδεια τον άλλο μήνα και θα περάσει ο καιρός.

Link to comment
Share on other sites

14 μηνων ειναι πολυμικρο!!!!Και οπως ειπε και καποια αλλη κοπελα καλυτερα να την στειλεις στον παιδικο οταν θα μπορεσει να σου μιλαει και να σου λεει αν υπαρξει καποιο προβλημα

Προς το παρον εφοσων μπορεις να εχεις την βοηθεια απο τη γιαγια μην την αρνηθεις

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω 2 κόρες που στην αρχή τις κρατούσε τη μια η μαμά μου και την άλλη η πεθερά μου. Την μεγάλη την έστειλα 22 μηνών στον παιδικό και την μικρή 18 μηνών. Τα παιδιά έπλητταν στο σπίτι συν ότι ήμουν εξαρτόμενη από μαμάδες με ότι αυτό συνεπάγεται. Η μεγάλη μου για 3 χρόνια ήταν άρρωστη και η μικρή μου καθόλου. Αυτό που μπορώ εγώ να πω με την πείρα μου, ο παιδικός είναι η καλύτερη λύση. Τον παιδικό τον έψαξα πάρα πολύ στην πρώτη και εκεί συνέχισα και τη μικρή μου, γιατί ήμουν πολύ ευχαριστημένη. Επίσης αν έχεις τη δυνατότητα να στείλεις το παιδάκι σου σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό, η καλύτερη περίοδος για να ξεκινήσει ένα παιδάκι τον παιδικό είναι ο Απρίλιος- Μάιος. 1) γιατί έχουν περάσει οι πολλές ιώσεις και όταν πρωτοξεκινάει θα είναι λίγο καλύτερα και 2) γιατί όλα τα παιδάκια έχουν προσαρμοστεί στον παιδικό και θα είναι πιο εύκολη η προσαρμογή και του δικού σου. Σκέψου και πράξε. :wink:

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...