Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θελω να καταγγειλω τον παιδικό σταθμο που παει η κόρη μου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, είμαι νέα στο φόρουμ και ελπίζω να καταφέρω να τηρήσω σωστά τους κανόνες. Το όνομα μου είναι Ελένη και έχω μια κόρη 4χρ. πηγαίνει σε έναν Παιδικό Σταθμό στην Γλυφάδα. Όταν πήγα με ραντεβού για να δω τον χώρο μου άρεσε πολύ μου είπαν ότι υπάρχει καθαρίστρια και μαγείρισσα. Όλα αυτά στην αρχή. Η κόρη μου έρχεται κάθε μέρα σπίτι πεινασμένη και όταν την ρώτησα αν έφαγε στον παιδικό μου λέει πως είναι πολύ λίγο αυτό που τους δίνουν και μίλησα με μια κοπέλα που δουλεύει εκεί που έτυχε για καλή μου τύχη να είναι γνωστή μου και μου είπε πως ούτε μαγείρισσα υπάρχει το φαγητό το φέρνει η διευθύντρια του σταθμού από το σπίτι της. το φαί είναι ανεπαρκής για τόσα παιδιά της ζήτησα να βγάλει φωτογραφίες τις μερίδες και δεν τους βάζουν ούτε το βασικό φαί όταν το πρόγραμμα λέει ψαροκροκετες βάζουν μια στο κάθε παιδί. Μέσα ο χώρος πήγα μια μέρα χωρίς ραντεβού δεν ήταν ότι ήταν βρόμικος αλλά σκούπιζαν και σφουγγάριζαν οι ίδιες οι παιδαγωγοί και μου είπε η κοπέλα πως τα κάνουν εκείνη την ώρα δεν θέλω το παιδί μου να ζωγραφίζει και η άλλη να είναι διπλά της με την χλωρίνη (στην όποια είναι αλλεργική η κόρη μου και παθαίνει αναπνευστικό οίδημα , δεν ξέρω που να απευθυνθώ στην διευθύντρια που μίλησα δεν μου παραδέχτηκε τίποτα θα την πίστευα γιατί ήταν πολύ πειστική αν δεν έβλεπα τις φωτογραφίες του φαγητού αν η κόρη μου δεν πεινούσε και το χειρότερο είναι ότι έμαθα ότι όποιο παιδί αφήνει το φαί στην μέση το δίνουν σε άλλο έτσι όταν είναι ένα άρρωστο κολλάνε όλα. Έχω απογοητευτεί πολύ. Το υγειονομικό πρέπει να πάρω τηλέφωνο η κάποια υπηρεσία? Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κάποια πράγματα που μου έρχονται πρόχειρα...

 

α). Έχει άδεια λειτουργίας; Την έχεις δει; Η άδεια προβλέπει μαγείρισσα; (σ.σ. Όσα έχουν άδεια νηπιαγωγείου απαγορεύεται απ το υπουργείο να έχουν μαγείρισσα).

β). Σε όσους παιδικούς έχω πάει η μαγείρισσα/τραπεζοκόμος είναι και η καθαρίστρια παράλληλα. Δεν μπορείς να αποδείξεις ότι καθαρίζουν δίπλα στο αλλεργικό παιδί σου παρά μόνο αν τους πιάσεις επ αυτοφόρω και ενώ έχεις ενημερώσει για την αλλεργία του παιδιού. (Σοβαρά τώρα, αν το παιδί είναι αλλεργικό σε κάτι τόσο κοινό θα έπρεπε για την ασφάλειά του να είχες ενημερώσει το σχολείο).

γ). Εάν θες να το τραβήξεις μπορείς να απευθυνθείς στο υπουργείο για τα θέματα αδείας/ λειτουργίας.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κάνε την καταγγελία σου αλλά απομάκρυνε το παιδί από αυτόν τον παιδικό αν νομίζεις πως τα πραγματα είναι τόσο σοβαρά . Επίσης γιατι δεν μιλάς και με τους γονεις αλλους παιδιών ? Να δεις αν και οι ιδιοι εχουν τις ιδιες ανησυχιες και παραπονα ?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην μπραβο στην μικρη που βγαζει φωτογραφιες,μα ποσο χρονων ειναι;

 

Κατα δευτερον,εχεις προπληρώσει ή μπορεις να φύγεις;

 

Πιστευω οτι απο το υπουργειο Παιδειας θα σε κατευθυνουν για το που και πως να κανεις καταγγελία.

 

Εχεις πμ

Link to comment
Share on other sites

Μία διευκρίνιση: οι παιδικοί σταθμοί υπάγονται στο Υπουργείο Υγείας όχι στο Υπ. Παιδείας οπότε εκεί θα πρέπει να απευθυνθείς. Εύχομαι να βγάλεις άκρη.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θεωρώ απαραδεκτο να σφουγγαριζεις με χλωρινη (και πιθανως ζεστο νερό) = αναθυμιασεις

δίπλα στα παιδιά.

 

μπορείς να σφουγγαρίζεις με απλό καθαριστικό και την απολύμανση να την κανεις στο διαλειμα/οταν τα παιδιά ειναι εκτός δωματίου ή στο τέλος της ημερας

 

γιατί η χλωρίνη υποτιθεται ειναι για απολυμανση και οχι για καθαρισμα. δεν ειναι σαπουνι η χλωρίνη, ασχετως και εαν πολλοι είναι τόσο ασχετοι που το πιστευουν αυτό (εχοντας φάει και την διαφήμιση κανονικότατα).

 

η χλωρίνη είναι βλαβερή και πολύ περισσότερο η μυρουδιά της ειδικα αν βαζουν και ζεστο νερό.

απλό καθαριστικό την ίδια δουλειά κάνει, και δεν ειναι τοξικο για τους ανθρωπους και τα ζώα και την φύση.

(αργκ)

 

για τα υπόλοιπα,

το οτι μαγειρευει αλλος δεν το θεωρώ τρελλο, το θέμα ειναι να μαγειρευει.

 

για την μερίδα φυσικά απαράδεκτο,

 

για την ανταλλαγή μερίδας ΑΚΟΜΑ περισσότερο απαραδεκτο,

(αλλά το βρίσκω δύσκολο να μπορείς να το αποδείξεις!)

 

απομακρυνε το παιδί σου

 

και στο μεταξύ στείλε τους μια επιστολή την οποία να τα γράφεις όλα - για να βελτιωθούν.

γιατί εσυ θα φύγεις προφανώς απο εκεί.

καταγγελία δε νομίζω να φτανουν αυτά που γράφεις..(Γιατι δεν αποδεικνύονται εύκολα)

 

κατεγραψε παντως τα συμβαντα και στείλε τα στην αρμοδια υπηρεσια κια αυτοι θα σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Όσα λειτουργούν ως απλά παιδικοί σταθμοί έχουν άδεια από το Υπουργείο Υγείας αλλά όσα λειτουργούν και ως νηπιαγωγεία πλέον πρέπει να έχουν και άδεια από το Υπουργείο παιδείας αφού βάση νόμου η φοίτηση στο νηπιαγωγείο είναι υποχρεωτική (προσωπικά το θεωρώ ανούσιο αυτό, αλλά τέλος πάντων). στο παρελθόν αυτό δεν ίσχυε αφού το νηπιαγωγείο δεν ήταν υποχρεωτικό. Κατά την γνώμη μου εάν δεν είσαι ευχαριστημένη από το σταθμό

α) ενημερώνεις ότι το παιδί έχει θέμα με την χλωρίνη (καλά υπάρχει άνθρωπος που σφουγγαρίζει ακόμα με χλωρίνη, τις ίδιες δεν τις ενοχλεί, τις δασκάλες;;)

και β) δίνεις και εσύ κολατσίο στο παιδί για μαζί του και ενημερώνεις την νηπιαγωγό και την ιδιοκτήτρια ότι επειδή το παιδί παραπονιέται ότι πεινάει, είπες να κάνεις και εσύ κάτι!!

 

Δεν έχω καταλάβει είσαι με ΕΣΠΑ ή πληρώνεις, και εμείς είμαστε με ΕΣΠΑ και εννοείται ότι δεν τους ενδιαφέρει και πάρα πολύ εάν θα φάει ή όχι η κόρη μου (φεύγει ταισμένη αργά το πρωί και μόλις έρθει την ταίζουμε ξανά, κατά τις 2μμ). Οφείλω να πω ότι δεν είναι και το πιο εύκολο παιδί στο θέμα του φαγητού. Μπορείς επίσης να της βάζεις και κάποιο κολατσίο μαζί της μπανάνα, τοστάκι, λίγα δημητριακά, κλπ κλπ. (εγώ το έκανα μερικες φορές). Δεν βασίζομαι στο παιδικό για το φαγητό του παιδιού, λυπάμαι δεν έχω τόσο εμπιστοσύνη.

 

Τώρα εάν μου πεις ότι πληρώνεις και έχεις όλα αυτά τα θέματα, πρέπει να κάνεις μια συζήτηση με την ιδιοκτήτρια...!! όχι απαραίτητα σε απαιτητικό τόνο αλλά ενημέρωσε την ότι σου έχουν πέσει κάποια πράγματα στην αντίληψη σου και περιμένεις βελτίωση, ΑΜΕΣΗ.

 

Γενικά δεν το θεωρώ καλό το παιδί να αλλάζει περιβάλλον (ειδικά στα μέσα της χρονιάς) εκτός εάν είναι θέμα υγείας (χλωρίνη κλπ) ή θέμα κακής δασκάλας ή τέλος πάντων κάτι πολύ πολύ σοβαρό, που δεν βλέπεις να διορθώνεται.

 

Δυστυχώς σε πολλούς παιδικούς έχουν θέματα, θα ήταν λυπηρό να φύγει από ένα σταθμό για να πάει σε άλλον και να ανακαλύψεις ότι εκεί πχ. το φαί είναι χάλια...ή είναι μια παιδαγωγός για 20 παιδάκια...

 

Ελπίζω να βρεις μια άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...