Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΣΕ ΝΗΠΙΟ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ


Recommended Posts

Είμαι λιγο μπερδεμένη...

Πριν 2 μήνες περίπου με σταματησε μια γυναικα στο δρόμο κι με ρωτησε αν ειναι αληθεια αυτο που ακουσε οτι δηλαδη η κυρια ..... χτυπησε το παιδι μου..και εγω εμεινα με το στομα ανοιχτο. η συγγεκριμενη δεν εχει παιδια στο σχολειο αλλα το ακουσε απο τη μαμα ενος παιδιου που πηγαινει με το δικο μου στον ιδιο παιδικο σταθμο.

Ζω σε ενα χωριο 2.500 κατοικων σχετικα μικρη κοινωνια που ολες οι μαμαδες γνωριζομαστε πανω κατω. το σχολειο αυτο οσα χρονια το θυμαμαι (20 τουλαχιστον) ειναι το ιδιο προσωπικο μεσα).

πηγα σπιτι μου και ρωτησα το μικρουλη μου αν τον χτυπησε η κυρια του και μου ειπε ναι.. οταν τον ρωτησα ομως πια κυρια μου απαντησε....: εεεεεεεεεεεεε καμια..φανταστητε τον φοβο του. τελος παντων το απογευμα πηρα το αυτοκινητο και γυρισα σε καποια σπιτια που γνωριζα καλητερα και σε ηλικιες παιδιων που μπορουσα να συνενοηθω. οταν μιλησα μετα παιδακια (αφου πρωτα πηρα την αδεια απο τις μαμαδες) δεν τους καθοδηγησα απλα τους ρωτησα : μου ειπε ενα πουλακι οτι μια κυρια χτυπησε ενα παιδακι. και ολα μου απαντησαν το ιδιο : η κυρια ταδε χτυπησε τον τον ταδε ...και ενα παιδακι ειπε και το κορυφαιο :και μαλιστα εμεις γελουσαμε γιατι αυτος εκλαιγε..ανατριχιασα.............

Αφησα να περασουν 2 βδομαδες να φυγει ο μεγαλος θυμος. και πηγα και βρηκα την "κυρια" η οποια εγινε εξαλη και μαλιστα ειπε οτι θα μου κανει μυνηση για συκοφαντια. την επομενη μερα μας καλεσε για συναντηση αλλα ολος τυχαιος ηρθαν μονο οι συστημενες οι δικες της. Η μια μητερα ειπε οτι επιτρεπει να δεινουν απο καμια στο παιδι της γιατι ειναι πολυ ζωηρο.μια αλλη ειπε οτι τα παιδια λεν ψεματα. η ιδια ειπε οτι απο τα μωρα δε βγαζεις ακρη. καταρχην κυρια τα παιδια στον παιδικο δεν ειναι μωρα αλλα νηπια (πανω απο 3 ) και ξερουν πολλα περρισοττερο απο οσο νομιζετε.δε βγαλαμε ακρη, το γυρισε η "κυρια" εκει που το ηθελε κα με εβγαλε και τρελη ...δεν μπορειτε να φανταστητε στα "πηγαδακια" του χωριου τη λεγαν για μενα..βγηκα και θυγμενη ..ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΜΩΣ; κανεις...

Εχω ηδη 2 μεγαλητερα παιδια που διετελεσαν στον συγγεκριμενο παιδικο, μου καναν πολλα παραπονα αλλα ποτε δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια(κακως) νομιζοντας οτι ειναι σκερτσα. απο οτι ξερω τα παιδια σε αυτην την ηλικια δε λεν ψεματα απλα μπορει να μεγαλοποιησουν την αληθεια.

το ερωτημα μου ειναι το εξης : τι κανω? στεκει μια τετοιου ιδους μαρτηρια?

ΥΣ. φημες λενε οτι τα χτυπαει δυνατα με το χαρακα στα χερια, αυτο το θυμουντε και τα 2 μεγαλυτερα παιδια μου μετα απο αρκετα χρονια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω ότι και μόνο που λες ότι και τα μεγαλύτερα παιδάκια σου θυμούνται ανάλογα περιστατικά, είναι μία ένδειξη που σίγουρα δεν μπορείς ν' αγνοήσεις.Δεν μπορείς να προσεγγίσεις κι άλλες μητέρες;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και μόνο που λες ότι και τα μεγαλύτερα παιδάκια σου θυμούνται ανάλογα περιστατικά, είναι μία ένδειξη που σίγουρα δεν μπορείς ν' αγνοήσεις.Δεν μπορείς να προσεγγίσεις κι άλλες μητέρες;

Ολες μου ειπαν κατι..αλλα μολις τις λεω να κανουμε κατι γυρναν την πλατη ακομα και το προσωπικο που δουλευει εκει ξερει πολλα αλλα δεν ανακατευονται. η μια μαλιστα μου ειπε σημερα κιολλας που πηγα να παρω το φακελο τπυ παιδιου: του χρονου που θα παρω συνταξη θα γραψω ολοκληρο βιβλιο για εκεινη. καταλαβαινεις λοιπον οτι μακρυα απο το σπιτι μας..τελος οι φιλανθρωπιες...

Link to comment
Share on other sites

κρατικος ναι. ενας ειναι στην περιοχη. εγω τελειωσα με παιδικους τον εγραψα στο νηπιαγωγιο.το θεμα ειναι ομως οτι θα συνεχισει να το κανει. δεν πρεπει να σταματησει;..και επισης θα δικαιωθω οτι δεν θελω τρελοκομειο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι λιγο μπερδεμένη...

Πριν 2 μήνες περίπου με σταματησε μια γυναικα στο δρόμο κι με ρωτησε αν ειναι αληθεια αυτο που ακουσε οτι δηλαδη η κυρια ..... χτυπησε το παιδι μου..και εγω εμεινα με το στομα ανοιχτο. η συγγεκριμενη δεν εχει παιδια στο σχολειο αλλα το ακουσε απο τη μαμα ενος παιδιου που πηγαινει με το δικο μου στον ιδιο παιδικο σταθμο.

Ζω σε ενα χωριο 2.500 κατοικων σχετικα μικρη κοινωνια που ολες οι μαμαδες γνωριζομαστε πανω κατω. το σχολειο αυτο οσα χρονια το θυμαμαι (20 τουλαχιστον) ειναι το ιδιο προσωπικο μεσα).

πηγα σπιτι μου και ρωτησα το μικρουλη μου αν τον χτυπησε η κυρια του και μου ειπε ναι.. οταν τον ρωτησα ομως πια κυρια μου απαντησε....: εεεεεεεεεεεεε καμια..φανταστητε τον φοβο του. τελος παντων το απογευμα πηρα το αυτοκινητο και γυρισα σε καποια σπιτια που γνωριζα καλητερα και σε ηλικιες παιδιων που μπορουσα να συνενοηθω. οταν μιλησα μετα παιδακια (αφου πρωτα πηρα την αδεια απο τις μαμαδες) δεν τους καθοδηγησα απλα τους ρωτησα : μου ειπε ενα πουλακι οτι μια κυρια χτυπησε ενα παιδακι. και ολα μου απαντησαν το ιδιο : η κυρια ταδε χτυπησε τον τον ταδε ...και ενα παιδακι ειπε και το κορυφαιο :και μαλιστα εμεις γελουσαμε γιατι αυτος εκλαιγε..ανατριχιασα.............

Αφησα να περασουν 2 βδομαδες να φυγει ο μεγαλος θυμος. και πηγα και βρηκα την "κυρια" η οποια εγινε εξαλη και μαλιστα ειπε οτι θα μου κανει μυνηση για συκοφαντια. την επομενη μερα μας καλεσε για συναντηση αλλα ολος τυχαιος ηρθαν μονο οι συστημενες οι δικες της. Η μια μητερα ειπε οτι επιτρεπει να δεινουν απο καμια στο παιδι της γιατι ειναι πολυ ζωηρο.μια αλλη ειπε οτι τα παιδια λεν ψεματα. η ιδια ειπε οτι απο τα μωρα δε βγαζεις ακρη. καταρχην κυρια τα παιδια στον παιδικο δεν ειναι μωρα αλλα νηπια (πανω απο 3 ) και ξερουν πολλα περρισοττερο απο οσο νομιζετε.δε βγαλαμε ακρη, το γυρισε η "κυρια" εκει που το ηθελε κα με εβγαλε και τρελη ...δεν μπορειτε να φανταστητε στα "πηγαδακια" του χωριου τη λεγαν για μενα..βγηκα και θυγμενη ..ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΜΩΣ; κανεις...

Εχω ηδη 2 μεγαλητερα παιδια που διετελεσαν στον συγγεκριμενο παιδικο, μου καναν πολλα παραπονα αλλα ποτε δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια(κακως) νομιζοντας οτι ειναι σκερτσα. απο οτι ξερω τα παιδια σε αυτην την ηλικια δε λεν ψεματα απλα μπορει να μεγαλοποιησουν την αληθεια.

το ερωτημα μου ειναι το εξης : τι κανω? στεκει μια τετοιου ιδους μαρτηρια?

ΥΣ. φημες λενε οτι τα χτυπαει δυνατα με το χαρακα στα χερια, αυτο το θυμουντε και τα 2 μεγαλυτερα παιδια μου μετα απο αρκετα χρονια.

χαρά στο κουράγιο σου!!!! εγώ θα πήγαινα επί τόπου να την πιάσω κι αυτή και τη διευθύντριά της και θα απαιτούσα εξήγηση. θα έκανα και καταγγελία στην αρμόδια υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυ παρορμητικη μπορει και να φερομουν πολυ ασχημα αν πηγαινα επιτοπου και κριμα γιατι εχει και παιδακια εκει.αυτην ειναι η διευθυντρια..ειμαστε κλειστη κοινωνια δυστυχως γιαυτο ολοι και ολες βγαζουν τον ευατο τους απ' εξω.εiμαι μονη σε αυτην την περιπτωση και εχει ξαναγινει μου eixe μιλησεi πριν λιγες μερες μια απο το προσωπικο (off the record ενοητε).

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυ παρορμητικη μπορει και να φερομουν πολυ ασχημα αν πηγαινα επιτοπου και κριμα γιατι εχει και παιδακια εκει.αυτην ειναι η διευθυντρια..ειμαστε κλειστη κοινωνια δυστυχως γιαυτο ολοι και ολες βγαζουν τον ευατο τους απ' εξω.εiμαι μονη σε αυτην την περιπτωση και εχει ξαναγινει μου eixe μιλησεi πριν λιγες μερες μια απο το προσωπικο (off the record ενοητε).

να πας να της κάνεις μια καταγγελία στην αρμόδια υπηρεσία. και μόνο να της κάνουν σύσταση, ελπίζω να αρκεί για να βάλει μυαλό και να μην κάνει τα ίδια. αυτά είναι τα προβλήματα τις κλειστές κοινωνίες...

Link to comment
Share on other sites

να πας να της κάνεις μια καταγγελία στην αρμόδια υπηρεσία. και μόνο να της κάνουν σύσταση, ελπίζω να αρκεί για να βάλει μυαλό και να μην κάνει τα ίδια. αυτά είναι τα προβλήματα τις κλειστές κοινωνίες...

μηπως γνωριζεις πια ειναι η αρμοδια υπηρεσια; η Α' βθμια? ενοητε πως κατι θα κανω. απλα ηθελα να ακουσω γνωμες.

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζεις πια ειναι η αρμοδια υπηρεσια; η Α' βθμια? ενοητε πως κατι θα κανω. απλα ηθελα να ακουσω γνωμες.

νομίζω ότι τα σχολεία είναι αρμοδιότητα του δήμου. πάρε εκεί να ρωτήσεις να σου πουν. μην το αφήσεις έτσι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης να πας και να ζητήσεις να μιλήσεις προσωπικά με τον προϊστάμενο. Το πιο πιθανο είναι να προσπαθήσει να σε πείσει να αποφύγεις την καταγγελία, αλλά να επιμείνεις. Τέτοια περιστατικά πρέπει να καταγράφονται. Να ζητήσεις αντίγραφο της έγγραφης καταγγελίας που θα κάνεις και να σιγουρετείς ότι θα έχει αριθμό πρωτοκόλλου επάνω, αλλιώς μπορεί και να καταλήξει στα σκουπίδια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να πάρει ένα μάθημα για να μην το ξανακάνει. Τον αριθμό πρωτοκόλλου που θα έχει η καταγγελία σου να τον κρατήσεις για την παρακολούθηση της υπόθεσης. Πιστεύω πως ψάχνοντας θα βρεις γονείς που είχαν παρόμοια περιστατικά και θα υποστηρίξουν εσένα (και την αλήθεια) όταν προχωρήσει διαδικαστικά η καταγγελία..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. στο δημο μιλησα αλλα νομιζω οτι τα εχουν βολεμενα μεταξυ τους..μονο στη Α' βθμια μπορω να παω κατευθιαν στον προισταμενο. γνωριζω πιος ειναι αρα μπορω να κλεισω ραντεβου μαζι του τηλεφωνικα. το μονο προβλημα ειναι οτι ειναι ο λογος μικρων παιδιων εναντιον της..αχ ευχομαι να μας πιστεψουν. και να βρω μαμαδες που να θελουν πραγματικα να της γινει ενα μαθημα της κακιας κακιας διευθυντριας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλημέρα, την βοήθεια σας, να επαναφέρω το θέμα, αν και παλιό, δεν μιλάω για χαστούκι αλλά για φωνές, λοιπόν εν συντομία, ο μικρός μου είναι 2,5 χρονών 1 φορά παιδικό, εχουμε ξεκινήσει τον Σεπτέμβριο ,ήταν δύσκολα στην αρχή, κλάματα και τέτοια τα οποία μου φαινόταν λογικά μιλώντας και με άλλε μανούλες που τα είχαν περάσει πιο πριν. αλλά ο καιρός περνούσε και παρατήρησα ότι όταν τον πήγαινα έκλαιγε μόνο όταν ήταν η συγκεκριμένη δασκάλα το πρωί.όταν ήταν η άλλη ήταν πιο συνεργάσιμος. Λοιπόν καθόμουν κάποιες μέρες έξω στο διάδρομο για να δώ σε πόση ώρα θα σταματήσει το παιδί να κλαίει, και κάποιες φορές η δασκάλα του φώναζε, τόσο πολύ που από το φόβο του το παιδί σταματούσε, θύμωσα πάρα πολύ αλλά είπα να κάνω υπομονή, μήπως ήμουν υπερβολική ,σαφώς και δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική, οπότε για την 1 φορά είπα να δώσω τόπο στη οργή, ε σήμερα δεν άντεξα, έκλαιγε το παιδί και από ένστικτο δεν έφυγα κάθισα πάλι στο διάδρομο,στην άρχή απλά του έλεγε να μην κλαίει, ότι η μαμά θα γυρίσει το απόγευμα, για 5 λεπτά όλα αυτά, μετά του βάζει τις φωνές, δεν μπορώ να σας περιγράψω, γιατί άλλο να το ακούς και άλλο να σας το μεταφέρω εδώ .Τρελάθηκα την φώναξα έξω και έγινε χαμός, και ξέρετε τι μου έιπε: ότι έναν δεν του φωνάξει δεν σταματάει, και της λέω υπαρχουν και άλλοι τρόποι να σταματήσει το παιδί, όχι λέει έτσι είναι ο Β.... ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΆΩ ΞΈΡΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΛΎΤΕΡΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΑΠΌ ΕΜΕΝΑ?

Της είπα και άλλα πολλά ,έχασα τον έλεγχο, την απείλησα ότι αν ξαναγίνει θα γίνει χαμός και διάφορα άλλα που από τα νέυρα μου δεν τα θυμάμαι τώρα,

το θέμα είναι ότι δεν θέλω να το αφήσω έτσι, θέλω να την καταγγείλω, που πρέπει να απευθυνθώ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ σε κάποια αντίστοιχη περίπτωση έκανα το εξής : Πήγα στον παιδικό ,απομόνωσα την δασκάλα σε χώρο που δεν υπήρχε κανείς .ωστε να μην υπάρχουν μάρτυρες και με αυστηρό ,έντονο ύφος της είπα :Έτσι και υποπέσει ξανά το παραμικρό στην αντίληψή μου ,το να φύγεις από την δουλειά θα είναι το λιγότερο που θα έχεις να φοβάσαι,θα σου κάνω την ζωή σου κόλαση,το κατάλαβες?

έκτοτε είχε τη μικρή μου στα ώπα ώπα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε κάποια αντίστοιχη περίπτωση έκανα το εξής : Πήγα στον παιδικό ,απομόνωσα την δασκάλα σε χώρο που δεν υπήρχε κανείς .ωστε να μην υπάρχουν μάρτυρες και με αυστηρό ,έντονο ύφος της είπα :Έτσι και υποπέσει ξανά το παραμικρό στην αντίληψή μου ,το να φύγεις από την δουλειά θα είναι το λιγότερο που θα έχεις να φοβάσαι,θα σου κάνω την ζωή σου κόλαση,το κατάλαβες?

έκτοτε είχε τη μικρή μου στα ώπα ώπα..

 

σε ευχαριστώ που απάντησες, μα τα είπαμε ένα χεράκι σήμερα, αλλά έχω την εντύπωση πως δεν ίδρωσε και ιδιαίτερα το αφτί της ,είναι πολλά χρόνια στον παιδικό και από κουβέντες με άλλες μαμάδες που είμαστε στο ίδιο τμήμα μου είπαν ότι ακούγονται διάφορα, αλλά κανείς δεν τολμάει να μιλήσει , εγώ δεν καταλαβαίνω από αυτά αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό θα έχει συνέπειες στο παιδί , γιατί δεν θα μπορώ να ξέρω τι γίνεται όλη μέρα στο σταθμό

Link to comment
Share on other sites

Όταν διαβάζω τέτοια εξοργίζομαι πραγματικά. Στέλνουμε τα μωρά στους παιδικούς σταθμούς από ανάγκη οι περισσότερες, έχουμε στην αρχή το άγχος της προσαρμογής, να έχουμε και το μόνιμο άγχος από πάνω μήπως τα παιδιά δεν περνάνε καλά, αν τους φωνάζουνε κι αν τα δέρνουν κιόλας; Αναρωτιέμαι, δεν είναι καταρτισμένο το προσωπικό στους παιδικούς σταθμούς; Δεν ξέρουν από παιδαγωγικές μεθόδους; Ξεσπάνε τα νεύρα τους πάνω στα παιδιά μας; Ε συγνώμη, αν είναι ακατάλληλες, να πάνε σπίτια τους. "Ειπαν ότι ακούγονται διάφορα, αλλά κανείς δεν τολμάει να μιλήσει"; Πού ζούμε; Πιάστην και πες της ότι την επόμενη φορά που θα την ακούσεις να φωνάζει στο παιδί σου, θα κάνεις καταγγελία, να δούμε αν θα συμμαζευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχω στεναχωρηθεί πολύ.Δεν μπορώ να σκεφτώ πως αισθάνεται ένα παιδάκι 2,5 χρονών όταν του φωνάζουν ή το χτυπούν. Ειναι τραγικό. Εγώ δεν θα υπήρχε περίπτωση να το ανεχτώ γιατί αυτά καταγράφονται στην μνήμη των παιδιών. Φοβούνται, δεν μιλούν, δεχονται την βία χωρίς να αντιδρούν. Καλά με τί κριτήρια τις παίρνουν; δεν έχει κσταλάβει κανείς τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω στεναχωρηθεί πολύ.Δεν μπορώ να σκεφτώ πως αισθάνεται ένα παιδάκι 2,5 χρονών όταν του φωνάζουν ή το χτυπούν. Ειναι τραγικό. Εγώ δεν θα υπήρχε περίπτωση να το ανεχτώ γιατί αυτά καταγράφονται στην μνήμη των παιδιών. Φοβούνται, δεν μιλούν, δεχονται την βία χωρίς να αντιδρούν. Καλά με τί κριτήρια τις παίρνουν; δεν έχει κσταλάβει κανείς τίποτα;

 

Mε το πτυχίο που καταθέτουν φυσικά. Αυτό δεν διασφαλίζει ότι είσαι και σωστός παιδαγωγός. πχ ξέρεις πόσα άτομα παίρνουν πτυχίο μαθηματικού/φυσικού/φιλολόγου και διορίζονται ως καθηγητές, επειδή πέρασαν σε μια σχολή κατά τύχη; Αυτό τους καθιστά αυτομάτως σωστούς εκπ/κούς; Ε το ίδιο είναι και με τις βρεφονηπιοκομους, τις νηπιαγωγούς και τις δασκάλες. Στην πλειοψηφία τους μπορεί να είναι άρτια καταρτισμένες επιστημονικά και παιδαγωγικά, αλλά παντού υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στους παιδικούς σταθμούς εργάζονται νηπιαγωγοί (ΑΕΙ), βρεφονηπιοκόμοι (ΤΕΙ) και και βοηθοί βρεφονηπιαγωγοί (ΙΕΚ/και σε πολλές περιπτώσεις απλά ΤΕΕ). Οι τελευταίες "κανονικά" δεν επιτρέπεται να έχουν μόνες τους τμήμα, αλλά στην πράξη αυτό δεν εφαρμόζεται σχεδόν ποτέ.

 

Κατάρτηση-Σπουδές:

Για την πρώτη κατηγορία, μπορώ να σου λύσω οποιαδήποτε απορία. Η φοίτηση είναι τουλάχιστον τετραετής και η πρακτική γίνεται για 5 εξάμηνα παράλληλα με τις σπουδές σε δημόσια νηπιαγωγεία και δημοτικά (πρόσφατα μπήκαν και μερικοί άλλοι φορείς μέσω ΕΣΠΑ), ενώ εξετάζονται σε μαθήματα που αφορούν το φάσμα της ηλικίας 0 έως 7 ετών. Πρόκειται για σχολές καθαρά νηπιαγωγών (τμήματα εκπαίδευσης και αγωγής στις προσχολικές ηλικίες) ή για παρακλάδια Φιλοσοφικών Σχολών (π.χ. ΦΠΨ = Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας).

 

Για τους δεύτερους τώρα... Πρόκειται για τετραετή φοίτηση πάλι, με ένα εξάμηνο πρακτικής σε δημόσιους παιδικούς σταθμούς (και όχι νηπιαγωγεία). Τονίζω το πού γίνεται η πρακτική τους γιατί πολύ συχνά ο βρεφονηπιαγωγός θεωρείται το ίδιο με το νηπιαγωγό, που σε καμία περίπτωση δε μοιάζουν οι σπουδές τους, το αντικείμενο εξειδίκευσή τους ή η επαγγελματικές τους ευκαιρίες.

 

Μετά από αυτές τις δύο κατηγορίες έχουμε τους βοηθούς των παραπάνω, που βγαίνουν από ΙΕΚ (διετούς φοίτησης και κάνουν την πρακτικής τους εκτός σπουδών σε ιδιωτικά ιδρύματα με ή χωρίς πληρωμή, ανάλογα με τη συμφωνία με τον "εργοδότη") και ... ΤΕΕ.

Τα ΤΕΕ, για όποιους δεν ξέρουν είναι τα Τεχνικά Επαγγελματικά Εκπαιδευτήρια. Μπορείς να γραφτείς σε ένα ΤΕΕ από τη Β'Λυκείου και διαρκεί δύο χρόνια. Μετά, μπορείς να συνεχίσεις στο Β' Κύκλο Σπουδών που διαρκεί άλλο ένα και έτσι να εγγραφούν στην αντίστοιχη ειδικότητα ΙΕΚ για ακόμα ένα χρόνο.

 

Στο εξωτερικό:

Οι πτυχιούχοι ΑΕΙ αναγνωρίζονται στην κλίμακα UK NARIC της Αγγλίας ως Level 8 (Bachelors Honour's Degree), οι απόφοιτοι ΤΕΙ ως Level 5 (Bachelors Ordinary Degree) και οι απόφοιτοι ΙΕΚ ως Level 4. Οι απόφοιτοι ΤΕΕ ως απόφοιτοι Λυκείου.

 

Εργασία:

Οι νηπιαγωγοί, απόφοιτοι ΑΕΙ μπορούν να εργαστούν σε παιδικούς σταθμούς, νηπιαγωγεία και τις τρεις πρώτες τάξεις του δημοτικού (δημόσιο (ΠΕ60)/ιδιωτικό τομέα) και μπορούν να ανοίξουν δικό τους παιδικό σταθμό ή νηπιαγωγείο.

Οι βρεφονηπιοκόμοι, απόφοιτοι ΤΕΙ, μπορούν να εργαστούν σε βρεφονηπιακούς σταθμούς, βρεφοκομεία, παιδικούς σταθμούς (δημόσιο/ιδιωτικό τομέα) και να ανοίξουν δικό τους βρεφονηπιακό ή παιδικό σταθμό.

Για τα ΙΕΚ και τα ΤΕΕ ξέρω λίγα πράγματα (για τα τελευταία δεν ξέρω καν αν έχουν εργασιακά δικαιώματα, με τη λογική ότι είναι απόφοιτοι επαγγελματικού λυκείου). Ο απόφοιτος ΙΕΚ βρεφονηπιαγωγού, πρέπει να κάνει την πρακτική του κάπου για να εργαστεί ως βοηθός των πρώτων κατηγοριών. Αυτό σημαίνει ότι και στην πρακτική του το ίδιο επάγγελμα εξασκεί. Δεν έχει δηλαδή την απαραίτητη πρακτική κατάρτηση παίρνοντας το πτυχίο του. Σε πολλές περιπτώσεις (αν όχι στις περισσότερες) οι απόφοιτη των ΙΕΚ δεν εργάζονται μόνο ως βοηθοί, αλλά τους πετούν "παράνομα" τη σκυτάλη, οι εργοδότες τους και αναλαμβάνουν μόνοι τους τμήματα με μωράκια.

 

Συνοψίζοντας:

Ο απόφοιτος ΤΕΙ και ΑΕΙ, παίρνοντας το πτυχίο του και έχοντας κάνει πρακτική πριν βγει στην αγορά εργασίας, πρέπει να περάσει από ειδικές εξετάσεις (ψυχολογικές, ψυχιατρικές, παθολογικές και να έχει λευκό ποινικό μητρώωο) για να βγάλει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Οι επόμενες δύο ειδικότητες, δε χρειάζονται άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, μιας που ο νόμος τους απαγορεύει να μείνουν μόνοι τους με παιδιά (όχι όμως και οι εργοδότες-ιδιωκτήτες ιδιωτικών ιδρυμάτων για παιδιά).

 

Σχετικά με τα συμβάντα που αναφέρθηκαν

Με την αποσιώπηση τέτοιων γεγονότων κινδυνεύουν τα παιδιά σας, αλλά και τα χιλιάδες παιδιά που θα ακολουθήσουν να δέχονται τέτοιου είδους εκπαίδευση. Μη βαριέστε να πράξετε, όταν αφορά τα παιδιά μας. Το "έλα μωρέ δε βαριέσαι" μπορεί να αποβεί μοιραίο. Βεβαιωθείτε πρώτα ότι όλα αυτά όντως ισχύουν και κινηθείτε ανάλογα. Σίγουρα δεν μπορούμε να κρεμάσουμε έναν άνθρωπο στον τοίχο, με μία μαρτυρία ενός παιδιού, που μπορεί κάτι να άκουσε ή κάτι να είδε στην τηλεόραση, αλλά όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά. Αναζητήστε την αλήθεια και όταν σιγουρευτείτε για τα γεγονότα, θα ήταν σοβαρή παράληψη να μην απευθυνθείτε στην Α'βάθμια!

 

-edit-

Επίσης έχω να σας πω ότι η Α'Βάθμια όντως λειτουργεί σωστά σε αυτά τα περιστατικά και επίσης επειδή διάβασα πολλές φορές το "είμαστε κλειστή κοινωνία", μπορεί να γίνει και ανώνυμα η όλη διαδικασία. Μη φοβάστε να προστατέψετε τα παιδιά σας. Είναι τραγικό να παρατηρείται οποιασδήποτε μορφής βία από το εκπαιδευτικό προσωπικό σήμερον η μέρα.

newbie συμφωνώ σε αυτό που λες, αλλά στα τμήματα προσχολικής εκπαίδευσης υπάρχει παιδαγωγική κατάρτηση, σε αντίθεση με το -ας πούμε- φυσικό. Κάποτε είχε βγει ένας νόμος (ήμουν ακόμα στην πρώτη μου σχολή, κάπου το 2003-2005) που έλεγε ότι οι απόφοιτοι αυτών των σχολών θα έπρεπε να δίνουν εξετάσεις εκπαιδευτικού χαρακτήρα για να μπορούν να διδάξουν. Μετά έγιναν καταλήψεις... Κλειστές σχολές... Ξεχάστηκε κι αυτό. Σαν το νόμο για το κάπνισμα στους κλειστούς χώρους ένα πράγμα...

Θα διαφωνήσω πάρα πολύ στο ότι το ίδιο συμβαίνει με νηπιαγωγούς και δασκάλους, μιας που το 80% των μαθημάτων τους, είναι εκπαιδευτικής κατάρτησης και ψυχολογίας της εκπαίδευσης.

Στην πλειοψηφία τους μπορεί να είναι άρτια καταρτισμένες επιστημονικά και παιδαγωγικά, αλλά παντού υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις.

Ω ναι...

Link to comment
Share on other sites

newbie συμφωνώ σε αυτό που λες, αλλά στα τμήματα προσχολικής εκπαίδευσης υπάρχει παιδαγωγική κατάρτηση, σε αντίθεση με το -ας πούμε- φυσικό. Κάποτε είχε βγει ένας νόμος (ήμουν ακόμα στην πρώτη μου σχολή, κάπου το 2003-2005) που έλεγε ότι οι απόφοιτοι αυτών των σχολών θα έπρεπε να δίνουν εξετάσεις εκπαιδευτικού χαρακτήρα για να μπορούν να διδάξουν.

 

Φυσικά κι έτσι πρέπει να γίνεται. Εγώ πήρα πτυχίο αγγλικής το 1992 και ντρέπομαι που το λέω, αλλά δεν έκανα καθόλου παιδαγωγικά μαθήματα και καθόλου πρακτική. Με το που εργάστηκα ως αναπληρώτρια, έκανα κατευθείαν βουτιά στα βαθειά και μου πήρε χρόνια να μάθω να κρατώ τις ισορροπίες μέσα στην τάξη.

 

Μετά έγιναν καταλήψεις... Κλειστές σχολές... Ξεχάστηκε κι αυτό. Σαν το νόμο για το κάπνισμα στους κλειστούς χώρους ένα πράγμα...

Θα διαφωνήσω πάρα πολύ στο ότι το ίδιο συμβαίνει με νηπιαγωγούς και δασκάλους, μιας που το 80% των μαθημάτων τους, είναι εκπαιδευτικής κατάρτησης και ψυχολογίας της εκπαίδευσης.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι μέσα στην τάξη φέρονται καλά σε όλα τα παιδιά. Άλλο η θεωρία κι άλλο η πράξη. Έχω εργαστεί και στην πρωτοβάθμια κι έχω γίνει μάρτυρας αρκετών περιστατικών να σου σηκώνεται η τρίχα! Κι όμως αυτές οι δασκάλες θεωρούνται "καταρτισμένες". Αυτό δεν τους εμποδίζει να μιλάνε άσχημα στα παιδιά, να τα διαχωρίζουν και να κάνουν ρατσιστικές διακρίσεις και να μεροληπτούν.

 

 

 

Μαμάδες, να σας ενημερώσω ότι πλέον αρκεί μια επώνυμη καταγγελία από γονέα για να τεθεί σε αργία ένας εκπ/κός. Αν έχετε αδιάσειστες μαρτυρίες και όχι απλώς υποψίες για ο,τιδήποτε μεμπτόν, να απευθύνεστε στις αρμόδιες πρωτοβάθμιες ή δευτεροβάθμιες διευθύνσεις της εκπαίδευσης.

Link to comment
Share on other sites

Όταν διαβάζω τέτοια εξοργίζομαι πραγματικά. Στέλνουμε τα μωρά στους παιδικούς σταθμούς από ανάγκη οι περισσότερες, έχουμε στην αρχή το άγχος της προσαρμογής, να έχουμε και το μόνιμο άγχος από πάνω μήπως τα παιδιά δεν περνάνε καλά, αν τους φωνάζουνε κι αν τα δέρνουν κιόλας; Αναρωτιέμαι, δεν είναι καταρτισμένο το προσωπικό στους παιδικούς σταθμούς; Δεν ξέρουν από παιδαγωγικές μεθόδους; Ξεσπάνε τα νεύρα τους πάνω στα παιδιά μας; Ε συγνώμη, αν είναι ακατάλληλες, να πάνε σπίτια τους. "Ειπαν ότι ακούγονται διάφορα, αλλά κανείς δεν τολμάει να μιλήσει"; Πού ζούμε; Πιάστην και πες της ότι την επόμενη φορά που θα την ακούσεις να φωνάζει στο παιδί σου, θα κάνεις καταγγελία, να δούμε αν θα συμμαζευτεί.

 

Λοιπόν επειδή δεν μπορώ να ηρεμήσω σήμερα το έψαξα το θέμα λίγο παραπάνω, υπάρχει κανονισμός λειτουργείας για τους παιδικούς σταθμούς, αρ.φύλλου ΦΕΚ 497/22.04.2002 ,θα το ανεβάσω κάποια στιγμή για να το διαβάσετε και θα το πάω αύριο και στην ίδια γιατί μάλλον τα έχει ξεχάσει να της φρεσκάρω λίγο τη μνήμη, επικοινώνησα τηλ. με την κεντρική υπηρεσία, και με καθοδήγησαν, θα μιλήσω πρώτα με την διευθύντρια του σταθμού, για να δώ τι θα μου πεί και τι θα προτείνει και μετά θα πάω να κάνω επώνυμη καταγγελία για την εν λόγο κυρία την οποία θα την πρωτοκολλήσω ώστε να της γίνει κάποια σύσταση και μετά θα δούμε πως θα προχωρήσω

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα συμβάντα που αναφέρθηκαν

Με την αποσιώπηση τέτοιων γεγονότων κινδυνεύουν τα παιδιά σας, αλλά και τα χιλιάδες παιδιά που θα ακολουθήσουν να δέχονται τέτοιου είδους εκπαίδευση. Μη βαριέστε να πράξετε, όταν αφορά τα παιδιά μας. Το "έλα μωρέ δε βαριέσαι" μπορεί να αποβεί μοιραίο. Βεβαιωθείτε πρώτα ότι όλα αυτά όντως ισχύουν και κινηθείτε ανάλογα. Σίγουρα δεν μπορούμε να κρεμάσουμε έναν άνθρωπο στον τοίχο, με μία μαρτυρία ενός παιδιού, που μπορεί κάτι να άκουσε ή κάτι να είδε στην τηλεόραση, αλλά όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά. Αναζητήστε την αλήθεια και όταν σιγουρευτείτε για τα γεγονότα, θα ήταν σοβαρή παράληψη να μην απευθυνθείτε στην Α'βάθμια!

 

φαντάζομαι αναφέρεσαι και στα δύο περιστατικά, δεν στηρίζομαι στην μαρτυρία του παιδιού, ποτέ δεν μου ανέφερε κάτι ,εκτός από το γεγονός ότι δεν τον αγαπάει η μία δασκάλα (αυτή που φωνάζει)αλλά η άλλη δασκάλα.

έκατσα το πρωί που πήγα το παιδί στον παιδικό στον διάδρομο γιατί έκλαιγε πάρα πολύ και την άκουσα με τα ίδια μου τα αφτιά, και δεν ήταν η πρώτη φορά, και η απάντηση που μου έδωσε ήταν ότι εάν δεν φωνάξει στο παιδί δεν σταματάει να κλαίει...........ημαρτον

Link to comment
Share on other sites

newbie σκέψου ότι το πρώτο μου πτυχίο ήταν Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών και εγώ θα μπορούσα να μπω σε νηπιαγωγείο να διδάξω σε ΜΩΡΑ αυτή τη μία ώρα πληροφορικής που κάνουν πολλά νηπιαγωγεία. Εγώ για να πάρω το πρώτο μου πτυχίο ήμουν έξι χρόνια πίσω από μία οθόνη, γράφοντας κώδικα. Δε νομίζω ότι είχα κάτι να προσφέρω στα παιδιά με αυτήν την εκπαίδευση που είχα λάβει.

 

Η μία από τις πρακτικές που κάναμε στο ΤΕΑΠΗ, ήταν σε ένα δημοτικό που στην Α'Δημοτικού έκαναν Πληροφορική. Η "δασκάλα" είχε τελειώσει Πληροφορική στο ΠΑΠΕΙ και πραγματικά δεν μπορούσε να διαχειριστεί την κατάσταση. Την έβλεπα να ταλαιπωρείται και να ταλαιπωρεί και τα παιδάκια. Να μην μπορεί πραγματικά να καταλάβει γιατί το παιδί δεν μπορεί να γράψει το όνομά του στο πληκτρολόγιο. Είναι κρίμα όλο αυτό. Θα μπορούσε να κάνει μία μετεκπαίδευση και να είναι και αυτή πιο ήρεμη και τα παιδιά.

 

Γενικότερα οι Σχολές Θετικών Επιστημών δεν είναι εύκολο να συνδυαστούν με την εκπαίδευση. Φαντάσου ότι το λες εσύ, που ήσουν σε μία σχολή που αν μη τι άλλο, ως απόφοιτός της, προορίζεσαι για δασκάλα/καθηγήτρια. Με τον Πληροφορικάριο όμως είναι πολύ διαφορετικό αυτό (συν ότι είναι μία νέα ακόμα σχολή και επιστήμη).

Εγώ πάντως, ελπίζω το Φλεβάρη να έχω το δεύτερο πτυχίο μου στα χέρια μου, το οποίο βέβαια, αν θέλω ποτέ να διοριστώ χρησιμοποιώντας το πρώτο μου πτυχίο, δε θα με βοηθήσει σε τίποτα. Μπορεί να θέλω να γίνω καθηγήτρια Πληροφορικής κάποια στιγμή και να έχω ένα πτυχίο Πληροφορικής και ένα Παιδαγωγού, αλλά δεν μπορώ να τα συνδυάσω για παραπάνω μόρια... Χαχαχα!

 

Πάντως, εσύ που είσαι Αγγλικής Φιλολογίας, καταλαβαίνεις το κατεβατό που γράφω. Όπως ο κάτοχος Proficiency βγάζει άδεια διδασκαλίας για τα Αγγλικά, το ίδιο νόμιμα με εσάς, έτσι και ο απόφοιτος ΙΕΚ, γράφει "νηπιαγωγός" σε μία πιθανή αγγελία. Η διαφορά βρίσκεται μόνο στο δημόσιο διορισμό, που τι να τον κάνεις κιόλας.

 

Σίγουρα η θεωρία από την πράξη διαφέρει απίστευτα, αλλά τουλάχιστον έχει τις γνώσεις. Από 'κεί και πέρα εξαρτάται καθαρά και μόνο από τον άνθρωπο. Ένας άνθρωπος όμως, που έχει το μεράκι, αλλά όχι τις γνώσεις, τι κάνει; Το ιδανικό θα ήταν να είχαμε ένα σύστημα που πραγματικά θα επέλεγες να σπουδάσεις και να μάθεις το επάγγελμα που σε ενδιαφέρει να εξασκήσεις. Τι να κάνουμε όμως που ζούμε σε μία χώρα που επιλέγει ο βαθμός σου στις πανελλήνιες, στην ιστορία και τα μαθηματικά, "τι θα γίνεις όταν μεγαλώσεις". Και μην ξεχνάτε, ότι οι μεγαλύτερες νηπιαγωγοί, ήταν αυτές που δεν πέρασαν σε καμία σχολή και πήγαν σε αυτήν της διετούς φοίτησης, πριν όχι και τόσο πολλά χρόνια. Όποιος είναι γεννημένος γύρω στο '65, θα θυμάται τι γινόταν στα δικά του χρόνια. Αυτοί οι εκπαιδευτικοί βέβαια, βρίσκονται ακόμα στα δημόσια ιδρύματα.

 

giotou-30 εννοείται! Οι νόμοι φτιάχτηκαν για να προστατεύουν και τις δύο περιπτώσεις και κυρίως τα παιδιά. Και ευτυχώς φαίνεται ότι η Α'Βάθμια δεν κλείνει τα μάτια της.

Δεν αναφέρομαι σε κάποιο περιστατικό συγκεκριμένα, ήταν γενικό το σχόλιο. Φαντάζομαι ότι έχουμε τη λογική να σκεφτούμε ότι δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε έναν άνθρωπο, χωρίς αποδείξεις, γι αυτό το ανέφερα.

Πάντως, από αυτά που έχω δει, όσο φωνάζει κάποιος σε ένα παιδί που κλαίει, τόσο πιο γοερά κλαίει αυτό και έχει αποδειχτεί επιστημονικά ότι η ένταση προκαλεί ένταση. Απορώ, δεν τους ενδιαφέρει καθόλου μερικούς ανθρώπους να γίνουν καλοί σε αυτό που κάνουν; Δε σκέφτονται πώς θα ένιωθε το δικό τους το παιδί αν συνέβαινε αυτό;

 

Μιας που μιλάμε για συμβάντα πάντως, θα αναφέρω δύο σκηνικά που μου είπε μαθήτριά μου (ιδιωτική εκπαίδευση) για το σχολείο της (πρότυπο πειραματικό δημόσιο δημοτικό).

Το ένα αφορά σε ένα ΑΜΕΑ, συμμαθητή της στη Γ΄Δημοτικού. Κάτι είχε κάνει λάθος και η δασκάλα του φώναξε τόσο έντονα που το παιδί ξέσπασε σε κλάματα.

Το άλλο αφορά σε μία συμμαθήτριά της, η οποία ενώ τα πήγαινε πολύ καλά στα μαθήματα, μετά από ένα διάστημα έπεσε κατά πολύ η απόδοσή της. Η δασκάλα βρήκε "σοφό" να γράψει στο τετράδιό της με τεράστια γράμματα και κόκκινο στυλό "ΜΑ ΚΑΛΑ; ΤΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ; ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΤΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΑΣ;". Πέρα από το ότι έθιξε ένα πολύ ευαίσθητο θέμα που δεν την αφορά ούτε στο ελάχιστο, το παιδί ήξερε να διαβάζει και φανταστείτε πώς θα ένιωσε για αυτά που διάβασε και την οικογένειά της. Τελικά, το κοριτσάκι που του κάνω μάθημα, μου είπε ότι ο μπαμπάς του παιδιού που αντιμετώπισε έτσι η παραπάνω "εκπαιδευτικός" ήταν οικοδόμος και είχε ένα ατύχημα στη δουλειά, το οποίο τον έβαλε στο αναπηρικό καροτσάκι.

Μου κάνουν εντύπωση όλα αυτά. Έχω παρακολουθήσει σεμινάρια, στα οποία μας έχουν πει μέχρι και να μη διορθώνουμε με κόκκινο χρώμα, αλλά με όποιο άλλο χρώμα θέλουμε. Τελειώνω μία σχολή, που θεωρείται "κατώτερη" λόγω βάσης, από την αντίστοιχη για τους δασκάλους του Δημοτικού. Σε αυτή τη σχολή από το πρώτο έτος προσπαθούν να μας διδάξουν ευαισθησία. Δε θα ξεχάσω ποτέ όλους μους τους καθηγητές που φώναζαν "ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ" (αναφέρονταν στα παιδιά, τις οικογένειές τους και το έργο των άλλων συναδέλφων).

Και τα δύο σκηνικά μου φάνηκαν απαράδεκτα. Όταν τα συζήτησα με τη μητέρα της μαθήτριάς μου, η ίδια αποφάσισε να μιλήσει με το διευθυντή του σχολείου. Ακολούθησε αντίστοιχο σκηνικό και τελικά, το θέμα κατέληξε στην Α'Βάθμια και είναι σε εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...