Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μοντεσσοριανή Σχολή - Παιδικός Σταθμός


Recommended Posts

Σκέφτομαι να στείλω τον μικρό μου στον παιδικό σταθμό της μοντεσσοριανής σχολής (Μαρία Γουδέλη) όταν γίνει 2,5. Η σκέψη μου είναι, αν του αρέσει, να συνεχίσει και στο νηπιαγωγείο και το δημοτικό. Έχω διαβάσει στο φόρουμ κάποια μηνύματα για το δημοτικό, αλλά δεν έχω καθόλου πληροφόρηση για τον παιδικό και το νηπιαγωγείο... Έχει εμπειρία καμια μαμά ή κανένας μπαμπάς; Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


Γεια σας, ψάχνω απεγνωσμένα έναν παιδικό σταθμό-νηπιαγωγείο όπου θα βασίζεται στην μοντεσσοριανη μέθοδο ή στην μέθοδο gordons στην περιοχή της δυτικής αττικής. Σας παρακαλώ όποιος έχει την παραμικρή υποψία για κάποιο νηπιαγωγείο, ακόμα και αν δεν το πλασάρουν ως <<μοντεσσοριανο νηπιαγωγείο>>, αλλά δουλεύουν με τις παραπάνω μεθόδους να μου δώσει πληροφορίες, ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...
4 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Υπάρχουν μηπως γονεις που στέλνουν τα παιδια τους σε Μοντεσσοριανο παιδικο σταθμο η που εχουν κάποια εμπειρία?

Για παιδικό σταθμό δεν ξέρω,Αλλά για δημοτικό σχολείο γνωστή μου έστελνε το γιο της σε μοντεσσοριανο δημοτικό στα βόρεια προάστια και δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένη.Αλλαξε το παιδί σχολείο μετά την α δημοτικου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninika84 είπε:

Για παιδικό σταθμό δεν ξέρω,Αλλά για δημοτικό σχολείο γνωστή μου έστελνε το γιο της σε μοντεσσοριανο δημοτικό στα βόρεια προάστια και δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένη.Αλλαξε το παιδί σχολείο μετά την α δημοτικου

Μιλω για παιδικο γιατι στο δημοτικό είναι τελείως διαφορετικό το συστημα

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, μαγιοπουλας said:

Υπάρχουν μηπως γονεις που στέλνουν τα παιδια τους σε Μοντεσσοριανο παιδικο σταθμο η που εχουν κάποια εμπειρία?

Δεν ξέρω αν βοηθάει, αλλά είχα επισκεφτεί δύο παιδικούς σταθμούς Montessori στο Λονδίνο, μήπως κάνω αίτηση για τον μικρό μου. Σε εμένα προσωπικά φάνηκε ότι πουλούσαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες λιγάκι. Όλα όσα μου έλεγαν, τα κάνω και εγώ στο παιδί μου στο πλαίσιο του "αφήνω το παιδί να έχει αυτές τις μικρές πρωτοβουλίες που του επιτρέπει η ηλικία του" (που πάντα έχω στο μυαλό μου). Δεν είδα κάποια φοβερή και τρομερή διαφορά από άλλους παιδικούς (πέρα από την τιμή βεβαίως βεβαίως... :rolleyes:).

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, μαγιοπουλας said:

Υπάρχουν μηπως γονεις που στέλνουν τα παιδια τους σε Μοντεσσοριανο παιδικο σταθμο η που εχουν κάποια εμπειρία?

Έχεις δεύτερες σκέψεις? Εγώ νομίζω ότι έχει να κάνει με το εκάστοτε σχολείο. Ο Μοντεσσοριανός της γειτονιάς μου δεν μου άρεσε καθόλου και είχε κακές κριτικές γενικώς. Αυτός της Κηφισιάς είναι ονειρεμένος και ακούω τα καλύτερα. Ήταν όμως μακριά από εμάς (θα έπρεπε να πηγαίνει μα σχολικό), έβγαιναν πολλά τα χρήματα και δεν βόλευαν και τα ωράρια γιατί δεν έχω κάποιον να τον παίρνει, οπότε θα πρέπει να σχολάει πιο αργά. Αλλιώς σίγουρα θα τον είχα προτιμήσει!

Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχήν κάθε σχολείο ειναι πως θα ταιριάξει στο κάθε παιδί. Αυτό θα φανεί στην πορεία.

Και όχι.δεν έχω δευτερες σκέψεις.απλα να ανταλλάσουμε εμπειρίες με πσιδακι που φόντα τωρα θελω

Φοιτα εννοω:)ο κορρεκτορας.γραφω γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Έχεις δεύτερες σκέψεις? Εγώ νομίζω ότι έχει να κάνει με το εκάστοτε σχολείο. Ο Μοντεσσοριανός της γειτονιάς μου δεν μου άρεσε καθόλου και είχε κακές κριτικές γενικώς. Αυτός της Κηφισιάς είναι ονειρεμένος και ακούω τα καλύτερα. Ήταν όμως μακριά από εμάς (θα έπρεπε να πηγαίνει μα σχολικό), έβγαιναν πολλά τα χρήματα και δεν βόλευαν και τα ωράρια γιατί δεν έχω κάποιον να τον παίρνει, οπότε θα πρέπει να σχολάει πιο αργά. Αλλιώς σίγουρα θα τον είχα προτιμήσει!

Αυτό που επιλέξαμε είναι αυθεντικό μοντεσσορι κ εχουν κ το κέντρο εκπαίδευσης στην Ελλάδα Πιστοποιούν δηλ μοντεσσοριανους παιδαγωγους έως έξι ετών.Οποτε δεν τους παίρνει για παρεκλησεις.Το πως θα ταιριαξει τοβπαιδι θα φανεί στο μέλλον 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό θα έλεγα, ότι οι αληθινοι μοντεσσιοριανοι παιδικοί σταθμοί είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού στην Ελλάδα. Οι υπόλοιποι απλά κάνουν δυσφήμηση της έννοιας μοντεσορι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...