Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι χαρακτηριστικά κοιτάμε σε έναν παιδικο σταθμό όταν τον επισκεπτόμαστε;


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια, είμαι στη φάση που α ξεκινήσω να ψάχνω για παιδικούς σταθμούς για την κόρη μου. Τι θεωρείτε εσείς οτι πρέπει κανείς να κοιτάει όταν επισκέπτεται σταθμούς και τι να λαμβάνει υπόψιν του;σκέφτομαι οτι σημαντικό είναι να υπάρχει κήπος για να παιζουνε καθώς και διάφορα ποδήλατα κλπ επίσης υποθέτω οτι α πρέπει να ρωτήσω για το καθημερινό προγραμμα και τι κάνουνε και να δώ αν οι τάξεις έχουν θετική ατμόσφαιρα κι αν τα παιδιά φαίνονται χαρούμενα. Για πείτε τι άλλο να προσέξουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ζουζουνάκι γειά σου.Καλά κάνεις και ψάχνεις για παιδικό από τώρα.Το καλύτερο είναι να τους πάρεις με τη σειρά,της περιοχής σου,για να έχεις μια πρώτη προσέγγιση η ίδια.Για μας μέτρησε το περιβάλλον-κήπος,εσωτερικοί χώροι,καθαριότητα-καθώς και η πρώτη εκτίμηση στο πρόσωπο του ιδιοκτήτη.

Εμείς για δεύτερη χρονιά στέλνουμε τον μικρό μας στον παιδ.σταθμό

Ανοιξη, που είναι στο Πανόραμα της Θεσσαλονίκης.Είμαστε πολύ ευχαριστι-

μένοι και ήσυχοι.Αν είσαι στην περιοχή σου το συνιστώ,αλλά κάνε και συ την

αναγνώρισή σου.

καλή επιλογή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Κι εγώ ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να ελέγχουμε σε έναν παιδικό σταθμό. Πήγα σε δημοτικό παιδικό χωρίς να ειδοποιήσω πριν και με δέχτηκαν. Μου έδειξαν όλους τους χώρους, το πρόγραμμα τους, την κουζίνα, τις τουαλέτες, τα κρεβατάκια και την αυλή.

Ολα ήταν καθαρά και δεν είδα εκ πρώτης να υπάρχουν κίνδυνοι. Το σαπούνι για τα χέρια ψηλά, οι πλαστελίνες, δακτυλομπογιές κλπ κλειδωμένες στο γραφείο της διευθύντριας.

Μου πρότεινε να δοκιμάσω το φαγητό που είχαν (αρνήθηκα, αφού είδα πως ήταν η κουζίνα σαν καινούρια), τα παιδάκια ήσυχα - ευδιάθετα σε όλες τις τάξεις (15-20/τάξη), οι παιδαγωγοί μικρές όλες, τα παιχνίδια σαπουνίζονται κάθε Παρασκευή, τα σεντονάκια αλλάζονται κάθε εβδομάδα (τα πάμε Δευτέρα - τα παίρνουμε Παρασκευή οι γονείς) και οι πλαστελίνες δεν επαναχρησιμοποιούνται.

Έμεινα να κοιτάω σαν χάνος (όλα τέλεια ; έβαλα και τα κλάμματα (απ' την συγκίνηση)

Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να ρωτήσω; Υπάρχουν λεπτομέρειες που δεν είδα; Δεν έχω εμπειρία κι όποια μαμά ξέρει ας με φωτίσει παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

εγώ ρώτησα για το αν οι κοπέλες είναι πτυχιούχοι σχολών ή απλά απόφοιτοι ΙΕΚ. πότε και πώς γίνεται η ενημέρωση των γονιών (καθημερινή, γραπτή). αν υπάρχει γιατρός, ψυχολόγος, ειδικοί συνεργάτες που συνεργάζονται με το σταθμό, ποιές είναι οι ημέρες και ώρες λειτουργίας και πόσες από αυτές είναι εκπαιδευτικού χαρακτήρα και πόσες φύλαξη. πρόσεξα αν υπάρχει πυροπροστασία, καθαριότητα χώρων, απεντόμωση/απολύμανση, παιχνίδια ή εγαταστάσεις που να αποτελούν κίνδυνο για τα παιδάκια.

ζήτησα να μου περιγράψουν ακριβώς πώς κυλάει η μέρα. αν τα μεγαλύτερα παιδάκια είναι σε επαφή με τα μικρότερα ακόμη και στα διαλείμματα.

εννοείται, ρώτησα αν υπάρχουν εκπαιδευτικοί και όχι μόνο στοχοι σε κάθε τάξη και ποιοί είναι αυτοί.

με ενδιέφερε πολύ να υπάρχει αυλή και κήπος με χώμα.

ρώτησα για το φαγητό και τον ύπνο.

 

νομίζω αυτά τα λίγα, σε γενικές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τις κοπέλες δεν ρώτησα, το θεώρησα αυτονόητο το πτυχίο εφόσον είναι δημόσιος σταθμός. Η παιδίατρος η δική μας καλύπτει τον σταθμό και την έχω ακούσει στο τηλέφωνο 2-3 φορές να λέει σε μαμά: μετά το ιατρείο θα περάσω απ' τον σταθμό και θα τον δώ.

 

Ωρες λειτουργίας, πρόγραμμα μου είπε και μάλιστα έχουν δύο ωράρια. Πυροπροστασία, απεντόμωση δεν παρατήρησα.

Τα παιδιά ανά τάξη προαυλίζονται και έχουν την κάθε δραστηριότητα, βρίσκονται μαζί μόνο κατά την φύλαξη όπου μένουν πολύ λιγα παιδιά.

 

Οι τάξεις δεν χωρίζονται ανά ηλικία μου είπε όμως ήταν ολοφάνερο πως η μία τάξη είχε τα πιο ανεπτυγμένα παιδάκια. Δηλαδή τα πιο μεγαλόσωμα.

 

Η αυλή δεν είχε χώμα, είχε δάπεδο μαλακό, ξέρετε, της παιδικής χαράς. Τσουλήθρες και κάποιους κύβους σαν τεράστια πάζλ. Μα δε με νοιάζει. Απέναντι είναι η παραλία και είμαστε σε εξοχή, έχω σπίτι και την αυλή, δεν με απασχολεί..

 

Ούτε το επίπεδο εκπαίδευσης sofi μου, να πω την αλήθεια δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις - αν και οι αίθουσες είχαν βιβλιοθηκούλες με αρκετά βιβλία.

 

Αρα απ' ότι αντιλαμβάνομαι σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει κάτι που να ξέφυγε πολύ.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Για τις κοπέλες δεν ρώτησα, το θεώρησα αυτονόητο το πτυχίο εφόσον είναι δημόσιος σταθμός. Η παιδίατρος η δική μας καλύπτει τον σταθμό και την έχω ακούσει στο τηλέφωνο 2-3 φορές να λέει σε μαμά: μετά το ιατρείο θα περάσω απ' τον σταθμό και θα τον δώ.

 

Ωρες λειτουργίας, πρόγραμμα μου είπε και μάλιστα έχουν δύο ωράρια. Πυροπροστασία, απεντόμωση δεν παρατήρησα.

Τα παιδιά ανά τάξη προαυλίζονται και έχουν την κάθε δραστηριότητα, βρίσκονται μαζί μόνο κατά την φύλαξη όπου μένουν πολύ λιγα παιδιά.

 

Οι τάξεις δεν χωρίζονται ανά ηλικία μου είπε όμως ήταν ολοφάνερο πως η μία τάξη είχε τα πιο ανεπτυγμένα παιδάκια. Δηλαδή τα πιο μεγαλόσωμα.

 

Η αυλή δεν είχε χώμα, είχε δάπεδο μαλακό, ξέρετε, της παιδικής χαράς. Τσουλήθρες και κάποιους κύβους σαν τεράστια πάζλ. Μα δε με νοιάζει. Απέναντι είναι η παραλία και είμαστε σε εξοχή, έχω σπίτι και την αυλή, δεν με απασχολεί..

 

Ούτε το επίπεδο εκπαίδευσης sofi μου, να πω την αλήθεια δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις - αν και οι αίθουσες είχαν βιβλιοθηκούλες με αρκετά βιβλία.

 

Αρα απ' ότι αντιλαμβάνομαι σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει κάτι που να ξέφυγε πολύ.

Ευχαριστώ πολύ!

xena, μια χαρά μου ακούγεται η περίπτωση του σταθμού που επέλεξες. το μόνο που φοβαμαι στο δημόσιο/δημοτικό είναι οι απεργίες.

πάντως, θα εκπλαγείς με το τί εκπαιδευτικοί στόχοι υπάρχουν ανά ηλικία, αν το ψάξεις. πχ στα 3 (νομίζω) πρέπει να μη βγαίνουν από το περιθώριο σε μια ζωγραφιά, στα 5 να καταλαβαίνουν τα υποσύνολα κλπ. (υπάρχουν στόχοι νοητικής, σωματικής και συναισθηματικής/κοινωνικής φύσης). καλό είναι να ξέρουμε αν λαμβάνονται αυτά στο σταθμό για να ξέρουμε και τί δουλειά θα γίνεται και τί πρόοδο θα έχουν τα παιδιά μας και την προσαρμογή τους σε νηπιαγωγείο/δημοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Το κριτήριο που τελικά βάρυνε πιο πολύ σε μένα ήταν το αν μου επιτρέπουν να πάω όποτε θέλω, αν μπορώ να εμφανιστώ μια οποιαδήποτε στιγμή, έτσι γιατί μου τη βάρεσε.

Υπήρξαν σταθμοί που μου είπαν ότι δεν το δέχονται γιατί θα διαταραχθεί η ηρεμία του σταθμού, και το κατανοώ. Αλλά τελικά πήγα σε εκείνο το σταθμό που μου είπαν όχι απλώς έρχεστε όποτε θέλετε, αλλά είχαν και ένα σύστημα με κάμερα που μπαίνεις με κωδικό και βλέπεις την τάξη. Και εννοείται ότι δεν πήγα ποτέ να τους ελέγξω, καταλαβαίνω πως δε μπορείς να εμφανίζεσαι έτσι, εκτός αν πρέπει να πάρεις το παιδί ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Το κριτήριο που τελικά βάρυνε πιο πολύ σε μένα ήταν το αν μου επιτρέπουν να πάω όποτε θέλω, αν μπορώ να εμφανιστώ μια οποιαδήποτε στιγμή, έτσι γιατί μου τη βάρεσε.

Υπήρξαν σταθμοί που μου είπαν ότι δεν το δέχονται γιατί θα διαταραχθεί η ηρεμία του σταθμού, και το κατανοώ. Αλλά τελικά πήγα σε εκείνο το σταθμό που μου είπαν όχι απλώς έρχεστε όποτε θέλετε, αλλά είχαν και ένα σύστημα με κάμερα που μπαίνεις με κωδικό και βλέπεις την τάξη. Και εννοείται ότι δεν πήγα ποτέ να τους ελέγξω, καταλαβαίνω πως δε μπορείς να εμφανίζεσαι έτσι, εκτός αν πρέπει να πάρεις το παιδί ας πούμε.

αυτό με την κάμερα το είχα ακούσει κι εγώ για ένα σταθμό γιατί μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση, δεν το είχα ξανακούσει. είχα κλείσει και ραντεβού να πάω να τον δω. και ρωτώντας την παιδίατρό μου, τυχαία, μου είπε: μακριά από αυτόν, έχει ακουστεί περιστατικό με παιδόφιλο οδηγό.

εκ των υστέρων κατάλαβα για ποιό λόγο είχαν βάλει τις κάμερες.

στην αρχή το είχα βρει πολύ πρωτοποριακό και φοβερό εργαλείο για τους γονείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένας σταθμός είναι μόνο με κάμερα;

 

Πριν 4 χρονια που εψαχνα για σταθμο στην περιοχη μου δεν ειχα δει αλλο σταθμο με καμερες. Και με συναδελφους κα φιλους που το συζητουσα, επισης δεν το ειχαν ξανακουσει. Επισης ο σταθμος που ειχε καμερες, τις εβαλε μετα το περιστατικο, προφανως για να νιωσουν πιο ησυχοι οι γονεις. Ισως μετα να εγινε μοδα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, στην περιοχή σου, αλλά εκτός της περιοχής σου υπάρχουν κι άλλοι, ο δικός μου ήταν στο Μαρούσι ας πούμε.

Θέλω να πω, οκ, επειδή σε μια περίπτωση μπορεί να υπήρξε ένα περιστατικό ας μην καταδικάζουμε συλλήβδην τους σταθμούς με κάμερες, έχει μια λογική η κάμερα.

 

Αλλά και πέραν από τις κάμερες, καλό είναι νομίζω να είναι ανοικτός ο σταθμός, δε μου άρεσε καθόλου όταν μου είπαν κάποιοι δεν το επιτρέπουμε... Κυρίως γιατί είχα μια φίλη τότε νηπιαγωγό που μου έλεγε δάφορα κουλά για το σταθμό που δούλευε,ότι κόβανε 1/8 μήλου για κάθε παιδάκι και λέγανε στους γονείς ότιτρώνε ένα μήλο,ότι βάζανε την αμίτα σε γυάλινη καράφα για να ισχυρίζονται ότι δίνουν φρεσκοστυμένο χυμό... Οπότε ήθελα να μπορώ να πάω, να δω

Link to comment
Share on other sites

Οκ, στην περιοχή σου, αλλά εκτός της περιοχής σου υπάρχουν κι άλλοι, ο δικός μου ήταν στο Μαρούσι ας πούμε.

Θέλω να πω, οκ, επειδή σε μια περίπτωση μπορεί να υπήρξε ένα περιστατικό ας μην καταδικάζουμε συλλήβδην τους σταθμούς με κάμερες, έχει μια λογική η κάμερα.

 

Αλλά και πέραν από τις κάμερες, καλό είναι νομίζω να είναι ανοικτός ο σταθμός, δε μου άρεσε καθόλου όταν μου είπαν κάποιοι δεν το επιτρέπουμε... Κυρίως γιατί είχα μια φίλη τότε νηπιαγωγό που μου έλεγε δάφορα κουλά για το σταθμό που δούλευε,ότι κόβανε 1/8 μήλου για κάθε παιδάκι και λέγανε στους γονείς ότιτρώνε ένα μήλο,ότι βάζανε την αμίτα σε γυάλινη καράφα για να ισχυρίζονται ότι δίνουν φρεσκοστυμένο χυμό... Οπότε ήθελα να μπορώ να πάω, να δω

 

μα δεν καταδίκασα όλους τους σταθμούς που έχουν κάμερες. για τον συγκεκριμένο μίλησα. βέβαια, εκ των υστέρων σκέφτηκα ότι μάλλον δε θα μου άρεσε να μπαίνει ο κάθε γονιός (ή άλλος) και να βλέπει τί κάνει το παιδί μου με τις ώρες. τόσα ακούμε και το μυαλό μου πάει συνήθως στο κακό.

επίσης σέβομαι ότι δεν μπορεί ο καθένας να μπαίνει σε ένα σχολείο ό,τι ώρα του έρθει και να διακόπτει τη ροή του μαθήματος και να αποσυντονίζει τα παιδιά. και στο δικό μας σταθμό μπορείς να πας ό,τι ώρα θέλεις αλλά σου φέρνουν το παιδί στη ρεσεψιόν. δεν μπαίνεις στην τάξη.

 

για όλα τα υπόλοιπα, πριν αποφασίσω πού θα στείλω τα παιδιά ρώτησα άλλους γονείς, παιδίατρο, επισκέφτηκα σταθμούς και έψαξα στο διαδίκτυο. ε, όλο και κάποιος θα είχε δει κάτι αρνητικό. πχ σε κάποιον είχα δει τασάκια, σε άλλον μου είπαν ότι τα παιδιά κοιμούνται σε κρεββατάκια χαμηλά και δεν πειράζει αν πέσουν κάτω γιατί κάτω έχει ξύλο κπλ. εξάλλου, όσο μεγαλώνει το παιδί σου λέει ακριβώς τί κάνει κάθε μέρα δε χρειάζεται να κάνεις εφόδους :-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...