Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφικος σταθμος


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Οι παράμετροι που πρέπει να εξετάσεις είναι πολλοί! Δουλεύεις? Τι ωράριο? Υπάρχουν άνθρωποι που θα μπορούσαν να κρατήσουν το παιδί?

Η γνώμη μου είναι πως αν δεν έχεις άλλη επιλογή (δηλ. να τον κρατήσεις εσύ ή κάποια γιαγιά - παππούς) να τον πας.

"Οι συνθήκες που επικρατούν σήμερα στην οικογένεια (πολύωρη εργασία γονέων, έλλειψη βοήθειας) καθιστούν τον παιδ. σταθμό αναγκαίο. Αν όμως υπάρχει βοήθεια από τη γιαγιά (συνήθως) και σπανιότερα από μια νταντά, τότε καλό θα είναι για την συναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού να μην πάει σταθμό πριν τα 2,5 έτη, αλλά να μείνει στο οικείο περιβάλλον του σπιτιού.Στα 2,5 έτη το παιδί είναι έτοιμο να ανταποκριθεί στις δομημένες γνωστικές, κοινωνικές, συναισθηματικές απαιτήσεις ενός σταθμού. Εξάλλου, μέχρι την ηλικία των 2,5 ετών το παιδί χρειάζεται την δυαδική σχέση με την μαμά του ή κάποιον άλλο ενήλικα." (Αυτή είναι και η δική μου άποψη. Την συγκεκριμένη απάντηση την βρήκα στο λίνκ http://momndad.gr/toddlerhood/pote-prepei-na-paei-to-paidi-moy-ston-paidiko-stathmo/)

 

Τι ωράριο σκέφτεσαι να ακολουθήσει το παιδί?

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
kalhspera....koritsia kalhtera ta paidia na menoun spiti den uparxei logos toso mikra na ta vazete sth diadikasia tou sxoleiou....

 

το εχεις γραψει και σε άλλο θεμα. τι θελεις? για να τα στελνουμε σημαίνει πως δεν εχουμε άλλη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που θα επέμβω αλλά πραγματικά δεν ξέρω γιατί στην Ελλάδα υπάρχει τόσο έντονος ο φόβος του παιδικού σταθμού. Εμείς ζούμε στο εξωτερικό και εδώ τα παιδιά πηγαίνουν υποχρεωτικά στο σταθμό στην ηλικία του ενός έτους. Εμάς η μικρή μας πήγε στουσ 9 μήνες. Δεν παρατηρήσαμε καμία αλλαγή ή διαφορά στο παδί παρά μόνο προς το καλό. Ανέπτυξε πολλές δεξιότητες, έμαθε να είναι ανεξάρτητη, παίζει και συνενοείται με τα αλλα παιδιά και σε καμία περίπτωση δεν αισθάνθηκα ότι το παιδί έχει κάποιο πρόβλημα έλλειψης αγάπης ή ανασφάλειας. Δεν είναι κακό να εισάγουμε τα παιδιά μας στο κοινωνικό σύνολο, αν είναι δυνατόν. Και γιατί είναι καλύτερο να μένει εγκλωβισμενο με μια γιαγιά στο σπίτι από το να είναι με ανθρώπους που ξέρουν να τους κάνουν παιχνίδια, παίζουν με άλλα παιδιά κοινωνικοποιούνται και μαθαίνουν ότι υπάρχουν όρια σε όλα. Δεν κατακρίνω καμία μητέρα η οποία αποφασίζει να μείνει στο σπίτι να μεγαλώσει το παιδί της, μακάρι να είχαμε όλοι αυτή την πολυτέλεια, αλλά από την άλλη μην δεμονοποιούμε και κατστάσεις που σε πολλές άλλες χώρες είναι ένα γεγονός, όχι από αδιαφορία των γονιών αλλά από ενδιαφέρον του κράτους. Το μόνο που πρέπει να εξασφαλίσεις είναι ότι είναι ένας σταθμός ο οποίος πληρεί γιασένα κάποιες βασικές προδιαγραφές, αλλιώς όλα τα υπολοιπα να είσαι σίουρη ότι θα πάνε στο καλύτερο. Να μην αισθάνεσαι καμία τύψη και κανένα ρίσκο. Χώρες με ισχυρά κοινωνικά κράτη όπως Σουηδία, Νορβηγία, Δανία, Γαλλία εντάσσουν τα παιδιά σε βρεφικούς σταθμούς από τις ηλικές των 1 έτους. Δεν μπορώ να πιστεψω ότι σε όλες αυτές τισ χώρες αυτό γίνεται ερήμην των παιδιών ή της ψυχολογίας τους, μιας και οι γονείς δίνουν ένα ελάχιστο ποσό για να πάνε και το κράτος καλυπτει τα πάντα. Συνεπώς, θα ήταν σαφέστατα πολύ πιο απλό να αναγκαζαν τους γονείς να κρατούν τα παιδιά στο σπίτι προκειμένου να κάνουν οικονομία. Θα δεις ότι θα μιλήσει γρηγορα μιμούμενο τα άλλα παιδια, θα καταφέρει αν τρώει μόνο του, θα μάθει να επικοινωνεί καλύτερα και γενικώς θα γίνει μία καλή και ολοκληρωμένη μονάδα. Καλό είναι να κρατάμε τα παιδιά μας στο σπίτι αν θεωρούμε ότι μόνο εμείς μπορούμε να τους προσφέρουμε αυτό που χρειάζονται, αλλά από την άλλη να μην τρομοκρατούμε τις μητέρες που δεν έχουν άλλη επιλογή τουλάχιστον χωρίς να έχουμε προσωπική άποψη για το θέμα.

ΥΓ¨. Η Λυδία είναι τώρα 16 μηνών, σε πληροφορώ ότι μόλις μπούμε στο χώρο του σταθμού και βλέπει την κυρία της, αφήνει το χέρι μου και τρέχει και την αγκαλίαζει και την φιλάει. Γιαμένα αυτή είναι η μεγαλύτερη χαρά που παίρνω, κυρίως γιατί αντιλαμβάνομαι ότι αισθάνεται ασφάλεια, αγάπη και τρυφερότητα γιαυτό και το κάνει. Καταλαβαίνω όμως ότι και μερικές μανούλες, το έχω ζήσει και με φίλες μου, αισθάνονται ανασφάλεια επειδή φοβούνται ότι θα αγαπήσει αυτές τις κυρίες ισως παραπάνω. Η γιαγιά μου όμως έχει μία φοβερή παροιμία για το θέμα " Λούσε με και χτένισε με, ξέρω ποια είναι η μάνα μου"..Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...