Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τροφεια σε βρεφικο χωρισ να παρεχει φαγητο!


Recommended Posts

Καλημέρα! εδω και 3 μηνες περίπου ο 16μηνων γιος μου πηγαινει σε βρεφικο σταθμο ο οποιος ειναι κληροδοτημα αλλα εποπτευετε απο τον Δημο.Οι περισσοτερεσ θεσεισ ειναι μεσω εσπα.εγω ειμαι δημ.υπαλληλοσ αρα μου τον πηραν τον μικρο εκτοσ εσπα.

το προβλημα μου ειναι οτι απο τη στιγμη που πηγαμε (αρχες Σεπτεμβρη) μέχρι και τώρα (αρχές Δεκεμβρη) ο Σταθμος δεν εχει ούτε μαγείρησα ούτε καθαρίστρια!κανουν επισχεση εργασίας γιατι θεωρουν οτι τουσ χρωστανε λεφτα!σε όλο το σταθμο καθημερινα εργαζοντε 3 δασκάλες οι οποίες είναι όντως καταπλικτικές!αυτεσ καθαρίζουν, ετοιμάζουν τα φρουτα κτλ.Ο σταθμός παρέχει φρουτο σε σκονη(!!!) αλλα κάθε μερα οποια μητερα θέλει στέλνει φρέσκα φρούτα κ το αλλέθουν οι δασκάλεσ.Επίσης το μεσημεριανο το στέλνει η καθε μητερα απο το πρωι.

θεωρω οτι ενασ τετοιοσ σταθμοσ ειναι παρανομοσ.κανεισ μασ ομωσ δε μιλαει γιατι αν γίνει μια καταγγελία(πχ στο εσπα)φοβομαστε οτι ο σταθμοσ θα κλεισει κ πολλεσ απο εμασ δεν εχουμε καμια επιλογη.

σαν να μη φταναν ολα αυτα χθεσ μασ ειπαν οτι θα πλιρωνουμε κ τροφεία 60? τον μήνα, κ για τουσ 3 προηγουμενουσ. εφτασε ο κομποσ στο χτενι!τροφεία για σταθμο που δεν παρεχει φαγητο???τι να κανω???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! εδω και 3 μηνες περίπου ο 16μηνων γιος μου πηγαινει σε βρεφικο σταθμο ο οποιος ειναι κληροδοτημα αλλα εποπτευετε απο τον Δημο.Οι περισσοτερεσ θεσεισ ειναι μεσω εσπα.εγω ειμαι δημ.υπαλληλοσ αρα μου τον πηραν τον μικρο εκτοσ εσπα.

το προβλημα μου ειναι οτι απο τη στιγμη που πηγαμε (αρχες Σεπτεμβρη) μέχρι και τώρα (αρχές Δεκεμβρη) ο Σταθμος δεν εχει ούτε μαγείρησα ούτε καθαρίστρια!κανουν επισχεση εργασίας γιατι θεωρουν οτι τουσ χρωστανε λεφτα!σε όλο το σταθμο καθημερινα εργαζοντε 3 δασκάλες οι οποίες είναι όντως καταπλικτικές!αυτεσ καθαρίζουν, ετοιμάζουν τα φρουτα κτλ.Ο σταθμός παρέχει φρουτο σε σκονη(!!!) αλλα κάθε μερα οποια μητερα θέλει στέλνει φρέσκα φρούτα κ το αλλέθουν οι δασκάλεσ.Επίσης το μεσημεριανο το στέλνει η καθε μητερα απο το πρωι.

θεωρω οτι ενασ τετοιοσ σταθμοσ ειναι παρανομοσ.κανεισ μασ ομωσ δε μιλαει γιατι αν γίνει μια καταγγελία(πχ στο εσπα)φοβομαστε οτι ο σταθμοσ θα κλεισει κ πολλεσ απο εμασ δεν εχουμε καμια επιλογη.

σαν να μη φταναν ολα αυτα χθεσ μασ ειπαν οτι θα πλιρωνουμε κ τροφεία 60? τον μήνα, κ για τουσ 3 προηγουμενουσ. εφτασε ο κομποσ στο χτενι!τροφεία για σταθμο που δεν παρεχει φαγητο???τι να κανω???

 

Είναι λίγο περίεργο όπως το θέτεις.. δηλ. λες ότι εποπτεύεται από τον Δήμο.. δηλ. είναι δημόσιο??? και στο Δημόσιο πληρώνεις τροφεία αλλά με την λογική ότι παρέχεται φαγητό :) τα 60 αυτά ευρώ τι αφορούν? είναι για όλους τους γονείς το ίδιο? γιατί μπορεί να αφορούν ακόμη και αυτό το φρούτο ή την σκόνη που σας δίνουν.. οπότε θα πρέπει να μιλήσεις με τον Δήμο να δεις τι αφορούν αυτά τα χρήματα σε πρώτη φάση.. από εκεί και πέρα κάθε σταθμός θα πρέπει να λειτουργεί με συγκεκριμένες προδιαγραφές.. λες ότι δεν υπάρχει καθαρίστρια.. δηλ. οι κοπέλες που δουλεύουν εκεί πέραν του ωραρίου τους κάθονται και καθαρίζουν? εάν υπάρχει μαγείρισσα λογικά θα είναι στις προδιαγραφές να παρέχεται φαγητό.. πήγαινε μίλα με τον Δήμο σε πρώτη φάση να δεις τι γίνεται με αυτό τον σταθμό, δες τι αφορούν τα χρήματα και μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

αχ...με τον δημαρχο κοντευουμε να γινουμε κολλητοι!προσπαθουμε να βρουμε λυση στο θεμα καθαριστρια-μαγηρισα.και ναι τα κανουν ολα οι δασκαλεσ.μασ ειπε ο Δημαρχοσ οτι θα μασ δωσει καποιους απο 5μηνα.αλλα βρε κοριτσια δεν ειναι παρανομοσ ο σταθμοσ ετσι οπωσ λειτουργει μεχρι τωρα?και περνει κ λεφτα απο το εσπα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...