Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εν μέσω κρίσης...


epipolaiotita

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν φταίνε οι επιλογές μου ή η κρίση ή και τα δύο,νιώθω ότι κακώς έκανα οικογένεια και ότι δεν είμαι άξια και ότι δεν θα τα καταφέρω.Μου είναι αδιανόητο να σκεφτώ το μέλλον.Σίγουρα είναι άγνωστο για όλους,αλλά με τα νέα δεδομένα στην Ελλάδα,νιώθω ότι η επιβίωση θα είναι μεγάλο ζητούμενο για πολλούς και αυτό με φοβίζει πολύ,κυρίως για τα παιδιά μου. Είμαι υπερβολική?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πιστεύω ότι χρειάζονται πολλά χρήματα για να ζήσει κανείς αξιοπρεπώς και με έναν μισθό ή λίγα χρήματα γενικά δεν γίνεται οικογένεια.Θα μου πείτε η οικογένεια είναι για λίγους? Οι πολλοί όμως δεν έχουν χρήματα.Κάνω λάθος?Αν αρρωστήσουμε ή πάθουμε κάτι κακό,είμαστε χαμένοι από χέρι, χωρίς χρήματα.Δεν ξέρω αν σκέφτομαι λάθος,αλλά βλέπω ότι η καθημερινότητα είναι σκληρή και δύσκολη και τα χρήματα λύνουν πολλά προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανασφάλεις ότι θα χάσω τη δουλειά μου, ότι θα μου πάρουν το σπίτι,ότι θα με χωρίσει ο άνδρας μου, ότι θα μου πάρουν τα παιδιά και τέτοια. Τα νέα δεδομένα στη χώρα με έχουν τρελλάνει.Μόνο εγώ σκέφτομαι έτσι πια?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω αγχωθει . Τα αγχη μου ειναι να διατηρουσμε τις δουλειες μας (εστω και με την περικοπη που μας κανανε αδικα και ας ειμαστε του ιδιωτικου τομεα), να καταφερνουμε να βγαζουμε τις υποχρεωσεις μας, δανειο σπιτιου, αυτοκινητου δεη, οτε κλπ, να εχουμε φαι για τα παιδια μας και ΚΥΡΙΩΣ σκεφτομαι το πολυ μετα μελλον αν θα βρουν τα παιδια μου δουλεια .....:?

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια σκέφτομαι και εγώ, απλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι με όσα ακούμε όλους μας θα μάς πλήξουν τα νέα δεδομένα και προβληματίζομαι πώς θα ανταπεξέλθουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θες να παθω καταθλιψη νυχτιατικα? Μονο στην σκεψη του τι μελει γενεσθε πανικοβαλλομαι.

 

Οτι ειναι να γινει ας γινει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Επιπολαιότητά μου, έχω παρακολουθήσει κι άλλα θέματά σου....χαλάρωσε ματάκια μου γλυκά, χαλάρωσε!!!! Μην ανοίγεις τη τηλεόραση, θα πάθεις κατάθλιψη όπως το πας.... Πιο πολύ είναι η παραπληροφόρηση και η πλύση εγκεφάλου παρά τίποτα άλλο. Ηρέμησε και δες τη θετική πλευρά της ζωής!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν βλεπεις τηλεοραση, τα πραγματα δεν ειναι τοσο μαυρα. Μας κανουν να πιστευουμε οτι η ζωη μας τελειωσε γιατι δεν θα μπορουμε να παιρνουμε τελευταιας τεχνολογιας κινητο καθε χρονο και να κανουμε διακοπες εφοπληστη στην Μυκονο. Υπαρχουν και αλλα πραγματα στην ζωη μας περα απο την καταναλωση, πιο ομορφα, ουσιαστικα και σπουδαια.

 

Αυτα τα ΜΜΕ, πριν λιγο καιρο μας φλομωναν στο life and style, στις χλιδες, τα κοτερα, τα μπουζουκια, τις βιλαρες και τα διακοποδανεια. Τα ιδια ΜΜΕ τωρα μας φλομωνουν στην μιζερια...Οτι πουλαει....

 

Ας γυρισουμε επιτελους και στις πιο σημαντικες αξιες, στην οικογενεια, τους φιλους, την παρεα και ολα καλα θα πανε. Τους Γερμανους τουριστες τους κοροιδευαμε οταν τους βλεπαμε στις ταβερνες να μοιραζονται μια σαλατα και ενα πιατο ενω εμεις παραγγελναμε χωρις τιμο-καταλογο οτι υπαρχει και μενανε τα μισα στο τραπεζι. Ας αλλαξουμε συνηθειες και ισως βγει κατι καλυτερο απο αυτη την ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

Αρνουμαι να μιζεριάσω αλλά αρνούμαι και να κάτσω με τα χέρια σταυρωμένα και να κάνω πως δεν τρέχει τίποτα! Πάντως η ουσία του πράγματος ειναι πως τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία και γι αυτο μπορώ να είμαι σίγουρη! Πολλα λεφτά δεν εχω, αλλα μια χαρά ευτυχισμένη νιώθω. Δεν πειράζει που μένω σε 60τ.μ, δεν πειράζει που βγαίνουμε μια φορά το μήνα οικογενειακώς και τέρμα, δεν πειράζει που δεν αγοράζω ακριβά ρούχα... κλπ κλπ ο κατάλογος συνεχίζεται.

Ο μικρός με ρωτησε μια μέρα..."μαμα εμεις έχουμε πολλά λεφτά;" η απάντησή μου ήταν "έχουμε αρκετά για να έχεις ένα όμορφο δωμάτιο, όμορφα ρούχα, ένα σορό παιχνίδια και νόστημο φαγητό κάθε μέρα. Σου φαίνονται αυτά αρκετα;" Η απάντηση ήταν "ναι!" και ένα μεγάλο χαμόγελο :D

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Ας γυρισουμε επιτελους και στις πιο σημαντικες αξιες, στην οικογενεια, τους φιλους, την παρεα και ολα καλα θα πανε. Τους Γερμανους τουριστες τους κοροιδευαμε οταν τους βλεπαμε στις ταβερνες να μοιραζονται μια σαλατα και ενα πιατο ενω εμεις παραγγελναμε χωρις τιμο-καταλογο οτι υπαρχει και μενανε τα μισα στο τραπεζι. Ας αλλαξουμε συνηθειες και ισως βγει κατι καλυτερο απο αυτη την ιστορια.

 

εχεις παρα πολυ δικιο στο παραπανω..

 

Πολλη φαμφαρα..

 

Το ξερετε οτι η πρωτη χωρα της ευρωπης σε πωλησεις porche cayenne ειναι η Ελλαδα?:oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω με την citron και την EvaBar... πρώτα απ' όλα κλείσε την τηλεόραση... χθες!

 

Δεύτερον δώσε σημασία σε αυτά που πραγματικά έχουν σημασία... σου λείπει το φαγητό άμεσα; Σου λείπουν τα ρούχα και κρυώνεις; Δεν έχεις σπίτι; Είναι άρρωστος κάποιος από την οικογένειά σου; Αν σε όλα αυτά τα τέσσερα είναι αρνητική τότε δεν έχεις κανένα λόγο να ανησυχείς... Όλα αυτά τα χρόνια μάθαμε να υπερκαταναλώνουμε και να ζούμε για το σήμερα... καιρός ήταν να φάμε ένα γερό χαστούκι για να επανέλθουμε σε ό,τι πραγματικά έχει σημασία... Αλλά δεν θα γίνουμε σκλάβοι και υποχείρια των ΜΜΕ!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

εχεις παρα πολυ δικιο στο παραπανω..

 

Πολλη φαμφαρα..

 

Το ξερετε οτι η πρωτη χωρα της ευρωπης σε πωλησεις porche cayenne ειναι η Ελλαδα?:oops::oops:

 

Πλάκα κάνεις έτσι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω με την citron και την EvaBar... πρώτα απ' όλα κλείσε την τηλεόραση... χθες!

 

Δεύτερον δώσε σημασία σε αυτά που πραγματικά έχουν σημασία... σου λείπει το φαγητό άμεσα; Σου λείπουν τα ρούχα και κρυώνεις; Δεν έχεις σπίτι; Είναι άρρωστος κάποιος από την οικογένειά σου; Αν σε όλα αυτά τα τέσσερα είναι αρνητική τότε δεν έχεις κανένα λόγο να ανησυχείς... Όλα αυτά τα χρόνια μάθαμε να υπερκαταναλώνουμε και να ζούμε για το σήμερα... καιρός ήταν να φάμε ένα γερό χαστούκι για να επανέλθουμε σε ό,τι πραγματικά έχει σημασία... Αλλά δεν θα γίνουμε σκλάβοι και υποχείρια των ΜΜΕ!

 

Να αγιασει το στομα σου, η ζωη ειναι πολυ ομορφη και με τις δυσκολιες της μην αφηνετε κανεναν να σας πεισει για το αντιθετο.

 

Καποτε νοσηλευομουνα στο ιδιο δωματιο με μια πιτσιρικα 16 χρονων που η οικογενεια της ειχε δυο κοσμηματοπωλεια και δεν ηξεραν τι ειχαν απο λεφτα. Η μικρη ομως ζουσε μεσα στο νοσοκομειο μηνες με μια σοβαρη παθηση στα αιμοπεταλεια και ενω ηταν ενα μπουμπουκι κανεις δεν μπορουσε να την βοηθησει. Δεν θα ξεχασω ποτε τη θλιψη στα ματια του πατερα της και την αδυναμια που ειχε να την βοηθησει. Θα εδινε ολα του λεφτα να την κανει καλα αλλα σε αυτη την περιπτωση ηταν εντελως αχρηστα τα χρηματα του.

 

Μην πεφτετε στην παγιδα καποιων, αλλου ειναι το νοημα της ζωης. υγεια και ολα τα αλλα γινονται. Μονο μην χανετε καθημερινες στιγμες και μην ξεχνατε να χαμογελατε και να τις απολαμβανετε.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις έτσι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

οχι δεν κανω καμια πλακα!

εχουν τα cayenne και τις BMW σειρα 7 και τους κοβουν μια κληση 15ευρω στο δρομο και κλαινε επειδη δεν μπορουν να την πληρωσουν! υπερχρεωνονται για τη φιγουρα και μονο! δεν εχετε ακουσει τη λεξη "χλιδαφραγκοι"?

 

ΛΙΓΗ ΟΥΣΙΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω βρε κοριτσια δε βιωνω καμια ''κριση'' οκ ισως ειναι λιγο πιο εντονο το προγραμμα πχ γα να παρουμε κατι αποτι πιο πριν που το περναμε αμεσως αλλα ως εκει. αυτη τη στογμη εχουμε ενα μονο μισθο που μπαινει στο σπιτι και μιλαμε για 1400Ε. 2 παιδια εχουμε και ειμαστε μια χαρα. τιποτα δε μας λειπει. τα πιατα μας ειναι γεματα και τα εξτρα κανουμε. το μονο που δε κανουμε ειναι πολλες εξοδους. αλλα οχι λογω κρισης. απλα δε κανουμε ουτε καναμε ποτε. παμε που και που για καφε η ποτακι και οκ. μια φορα στο χρονο που λεει ο λογος θα παμε για να γυρισουμε πρωι. αλλα δεν μας λειπει. μαζευομαστε στα σπιτια και περναμε τελεια. δε ξερω... και να φανταστειτε προσπαθουμε και για 3ο μωρο τωρα. να πω βεβαια οτι κρεατακια και καποια αλλα τροφιμα τα κανει ο πατερας μου στο εξωχικο και η πεθερα μου στο χωριο. βοηθαει και αυτο.. αλλα γενικα ολα μια ιδεα ειναι. θα συμφωνησω επισης με τα κοριτσια! κλειστε τηλεορασεις!!!!!!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο χρόνο ζούμε όλοι σχεδόν με μια μινι κατάθλιψη! Κρίση είναι ... θα περάσει δεν μπορεί! Ας έχουμε την υγειά μας και όλα τα άλλα θα γίνουν! Αυτό φοβάμαι μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο χρόνο ζούμε όλοι σχεδόν με μια μινι κατάθλιψη! Κρίση είναι ... θα περάσει δεν μπορεί! Ας έχουμε την υγειά μας και όλα τα άλλα θα γίνουν! Αυτό φοβάμαι μόνο...

Αυτό θέλω μόνο! Τί να τα κάνω τα λεφτά άμα δεν έχω υγεία;;;

Υγεία κορίτσια, υγεία πάνω απ'όλα!!!! Προτιμώ να 'χω την υγειά μου, εγώ και η οικογένειά μου, παρά πλούτη.....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κόβεις την τηλεόραση μαχαίρι και συνειδητοποιείς πως η ζωή πραγματικά δεν είναι χάλια. Όσο μας έχουν τόσο φοβισμένους μας κάνουν ότι θέλουν.

 

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ.....

Σιγουρα θα δυσκολευτουμε, αλλοι λιγοτερο, αλλοι περισσοτερο, αλλα η ζωη ευτυχως δεν σταματαει ποτε και ουτε τωρα με την κριση. Αρκει να εχουμε την υγεια μας.... υπερτατο αγαθο.

Τι να κανουμε δηλ., να σταυρωσουμε τα χερια και να περιμενουμε να ερθει το τελος?

Ε! δεν πρεπει να τους κανουμε την χαρη, αυτο θελουν, λαος φοβισμενος, ειναι λαος υπνωτισμενος και τα ΜΜΕ κανουν πολυ καλα την δουλεια τους ως προς αυτο.

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ.....

Σιγουρα θα δυσκολευτουμε, αλλοι λιγοτερο, αλλοι περισσοτερο, αλλα η ζωη ευτυχως δεν σταματαει ποτε και ουτε τωρα με την κριση. Αρκει να εχουμε την υγεια μας.... υπερτατο αγαθο.

Τι να κανουμε δηλ., να σταυρωσουμε τα χερια και να περιμενουμε να ερθει το τελος?

Ε! δεν πρεπει να τους κανουμε την χαρη, αυτο θελουν, λαος φοβισμενος, ειναι λαος υπνωτισμενος και τα ΜΜΕ κανουν πολυ καλα την δουλεια τους ως προς αυτο.

 

Συμφωνω απολυτα...Ας εχουμε την υγεια μας κ με τα απαραιτητα θα περασουμε...

Link to comment
Share on other sites

:-Pμε απλήρωτη τη ΔΕΗ σίγουρα θα την κοψουμε την τηλεοραση.

 

Δε διαφωνω οτι η τβ μας ζαλίζει αλλα οταν τα λεφτα δε φτανουν ουτε για τους λογαρισμους ειναι να μη αγχώνεσαι?

Η ανεργια υπαρχει όπως και η απληρωτη εργασια, δεν ειναι φανταστικο σεναριο των media.

Ωραια την εχουμε την υγεια μας αλλα για ποσο? ... η ψυχικη υγεια?

 

να μην μπορεις να βρεις δουλεια πουθενα? μα πουθενα?

Link to comment
Share on other sites

κριση εχουν νιωσει οσοι εχασαν τη δουλεια τους και δεν μπορουν να βρουν, οσοι ασκουν ελευθερο επαγγελμα (βαζω και τους καταστηματαρχες) και δεν σταυρωνουν πελατη, αντε και οσοι εφαγαν μειωση (20-35%) μισθου. οι υπολοιποι ενταξει...

Link to comment
Share on other sites

....και οι ιδ. υπάλληλοι που δεν πληρώνονται

 

 

Και οι συμβασιούχοι του δημοσίου που πληρώνονται όποτε το θυμιθεί το δημόσιο....

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...