Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κράμπες, κράμπες, καταραμένες κράμπες!!!


ValiaK

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Πριν 8 μήνες έχασα το πρώτο μωράκι μου στην 9η εβδομάδα λόγω παλλίνδρομης, έτσι απλά σταματησε η καρδούλα του... κι ας την ειχαμε ακουσει να χτυπάει... Μετά απο έξι βασανιστικούς κύκλους υπομονής, ξαναρχισαμε προσπάθειες, και τώρα είμαστε αισιως στον 4ο κύκλο προσπάθειας. Απο την επομένη της ωορηξίας, έχω κραμπες, άλλοτε δυνατότερες, άλλοτε ηπιότερες. Αλλά αυτό συνεχίζεται εδώ και μια εβδομάδα και σε μερικές μέρες περιμένω περιοδο (έχω μικρό κύκλο).

Τι μπορεί να είναι αυτες οι συνεχείς κράμπες? Με εχουν κουρασει που πονάνε συνέχεια και με εχουν εκνευρίσει κιολας! Τα νευρα μουυυυυυυυυυυυ!!!

Συγνώμη για τις φωνές... :?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα

δεν ξερω τι μπορει να ευθυνετε για τις δικες σου κραμπες αλλα καλο θα ηταν να πας να κανεις εξεταση για το μαγνησιο γιατι ετσι ειχα και εγω και τελικα μου ελειπε μαγνησιο απο την στιγμη που ξεκινησα να πινω ολα διορθωθηκαν

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

δεν ξερω τι μπορει να ευθυνετε για τις δικες σου κραμπες αλλα καλο θα ηταν να πας να κανεις εξεταση για το μαγνησιο γιατι ετσι ειχα και εγω και τελικα μου ελειπε μαγνησιο απο την στιγμη που ξεκινησα να πινω ολα διορθωθηκαν

 

Ξέρω ότι η έλλειψη μαγνησίου προκαλει κράμπες, αλλά εμενα όλες είναι εστιασμένες στη μήτρα... Λες πάλι να φταίει το μαγνήσιο?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

πολυ πιθανον γιατι τις ειχα και πριν την εγκυμοσυνη και στην αρχη και προσεξε το ελεγα στην παθολογο μου πριν μεινω εκγυος και μου ελεγε αρες μαρες κουκουναρες:rolleyes:ουτε που εδινε σημασια και με το που το ειπα στον γυναικολογο μου στην πρωτη επισκεψη μου την εγραψε την εξεταση και την εκανα και σε ολη την διαρκεια της εκγυμοσυνης επινα μαγνησιο

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι κραμπες δεν εχουν υποχωρήσει. Μίλησα με το γυναικολογο μου, ο οποίος μου ειπε να παω να κανω οιστραδιολη και προγεστερονη. τι θα δειξουν αυτά? ξερετε?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Κατά την αναπαραγωγική ηλικίας της γυναίκας παρατηρείται κυκλική μεταβολή στις συγκεντρώσεις των ορμονών του φύλου (οιστρογόνων και προγεστερόνης) με αντίστοιχες δομικές μεταβολές του ενδομητρίου (έμμηνος κύκλος). Η συγκέντρωση της οιστραδιόλης αυξάνει σταδιακά το πρώτο μισό του κύκλου (παραγωγική φάση) και εμφανίζει τη μέγιστη συγκέντρωσή της κατά την ωοθυλακιορρηξία. Με τη δράση της οιστραδιόλης το πάχος του ενδομητρίου και το μήκος των αδένων του αυξάνεται προοδευτικά. Με την επίδραση της οιστραδιόλης, κατά την περίοδο της ωοθυλακιορρηξίας η βλέννα του τραχήλου της μήτρας γίνεται άφθονη και διαυγής, επιτρέποντας τη διέλευση των σπερματοζωαρίων. Στο δεύτερο μισό του κύκλου (ωχρινική ή εκκριτική φάση), αν δεν επιτευχθεί εγκυμοσύνη, η στάθμη της οιστραδιόλης προοδευτικά μειώνεται. Τελικά, προς το τέλος του κύκλου, το ενδομήτριο χάνει το τροφικό του ερέθισμα, δηλαδή την οιστραδιόλη, αποπίπτει και εμφανίζεται η εμμηνορρυσία. Ταυτόχρονα αίρεται η ανασταλτική επίδραση των οιστρογόνων στο υποθάλαμο, για να επακολουθήσει η εκ νέου αύξηση των γοναδοτροπινών και ο επόμενος έμμηνος κύκλος.

Κύρια δράση της οιστραδιόλης είναι η ανάπτυξη και ωρίμανση του αναπαραγωγικού συστήματος της γυναίκας. Αυξάνει το πάχος του βλεννογόνου του κόλπου και τις κολπικές εκκρίσεις. Σε έλλειψη οιστραδιόλης το κολπικό επιθήλιο γίνεται ατροφικό. Συμβάλλει στην ανάπτυξη των μαστών, του μυομητρίου και των σαλπίγγων. Συμβάλλει στην ωρίμανση των ωοκυττάρων και συμμετέχει στην πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας ελαττώνοντας το πάχος του ωοθυλακίου.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ Minaki! Πήγα κι εκανα τις εξετασεις και ο υπευθυνος του μικροβιολογικου εργαστηριου μου ειπε ότι ίσως ο γιατρός μου να φοβαται για εξωμητριο... :confused:

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστώ Minaki! Πήγα κι εκανα τις εξετασεις και ο υπευθυνος του μικροβιολογικου εργαστηριου μου ειπε ότι ίσως ο γιατρός μου να φοβαται για εξωμητριο... :confused:

 

 

Ελπιζω να κανει μεγαλο λαθος.δεν θα σου το ελεγε ο γιατος???:confused:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως μετα την πρωτη μου γεννα οποτε εχω ωορηξια για 2 μερες εχω σουβλιες κ κραμπες στη μητρα.:confused:

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να κανει μεγαλο λαθος.δεν θα σου το ελεγε ο γιατος???:confused:

 

όχι, πρωτα θα εβλεπε τις εξετασεις και μετα θα μιλούσε. άλλωστε εγώ με τις γραμματείς του μίλησα... αυριο θα δούμε...

 

εγω παντως μετα την πρωτη μου γεννα οποτε εχω ωορηξια για 2 μερες εχω σουβλιες κ κραμπες στη μητρα.:confused:

ναι, αλλά 11 μερες συνεχομενες? το δικο μου ξεπερασε καθε όριο...

ας δουμε τι θα δειξουν οι εξετασεις. οτι θα παρακαλαγα να μου ερθει περίοδος, δεν το περίμενα... :|

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάλια, η οιστραδιόλη και η προγεστερόνη σχετίζονται άμεσα με την αναπαραγωγή. Στην εξωσωματική, την οιστραδιόλη μου την μετρούσανε κάθε 2 μέρες από την αρχή του κύκλου μου, αλλά δεν ξέρω για ποιο λόγο. Μη βάζεις στο μυαλό σου το χειρότερο. Καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

το σεναριο με το εξωμητριο το γλυτωσαμε. σκέφτομαι μηπως ειναι ενδομητριωση... οι ορμονες βγηκαν εντος φυσιολογικών τιμών. τις φαξουλησα στο γιατρό να δουμε τι θα πει κι αυτός...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...