Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS!!!!ΔΑΓΚΩΝΕΙ ΔΥΝΑΤΑ ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΕΙ!!!!


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!!Θα ηθελα λιγη βοηθεια σε ενα θεμα που εχει προκυψει το τελευταιο 2μηνο!θηλαζουμε εδω και ενα χρονο και τον τελευταιο καιρο δεν ξερω το γιατι απο βαρεμαρα απο εκνευρισμο απο υπερενταση δεν μπορω να προσδιορισω το γιατι μου τραβαει δυνατες δαγκωματιες που ουρλιαζω απο τον πονο!!!τι προσπαθησα με το να του λεω "μη μπεμπουλη ποναει η μαμα αμα την δαγκωνεις"τι με τον να τον κολαω περισσοτερο στο στηθος οταν δαγκωνει(οπως ειχαδιαβασει καπου)!!πραγματικα ειμαι πολυ προβληματισμενη και θετω και θεμα συνεχισης θηλασμου η οχι...(εχουμε προβλημα αλλεργιας στο αγελαδινο γαλα και στο αυγο)παρακαλω βοηθηστε με να βρω μια λυση!...ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το κάνει εσκεμμένα σέρνει τα δόντια Πάνο στο στήθος?

η όταν θηλάζει γίνετε αυτό

 

 

 

αν το κάνει εσκεμμένα

Καλή μου απομακρυνόταν και διξτου να καταλάβε

ι πως αν το ξανά κάνει δεν θα του δώσεις γάλα

θα καταλάβει και δεν θα το ξανά κάνει

 

 

 

καλή συνέχεια :D:D:D:D

.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν σερνει τα δοντια αλλα ξαφνικα για παιχνιδι απο νευρα ανοιγει το στομα και σφιγγει την θηλη με τα δοντια!! Και 2 φορες που ουρλιαξα ΞΕΚΑΡΔΙΣΤΗΚΕ!!!εχουν αρχισει να πονουν οι θηλες μου οπως τοτε στις αρχες του θηλασμου...κοριτσια HELP!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν διάβασες τι σου είπα ποιο πάνω

 

να καταλάβει ότι άμα ξανά δαγκώσει δεν θα ξανά φαί :-D:-D:-D

 

προφανώς δεν το κατάλαβε

 

… κάντο σταθερά και θα δεις έχει αποτέλεσμα

στο χέρι σου είναι να μην πληγωθούν η θηλές σου κιαλο :wink::wink::wink::wink::wink:

 

 

καλη σηνεχεια

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν σερνει τα δοντια αλλα ξαφνικα για παιχνιδι απο νευρα ανοιγει το στομα και σφιγγει την θηλη με τα δοντια!! Και 2 φορες που ουρλιαξα ΞΕΚΑΡΔΙΣΤΗΚΕ!!!εχουν αρχισει να πονουν οι θηλες μου οπως τοτε στις αρχες του θηλασμου...κοριτσια HELP!!!

 

ωραια μην ξαναφωναξεις γιατι θα το βρει παιχνιδι...οταν το ξανακανει βαλε το δαχτυλακι σου να βγαλεις τη θηλη πες το με καπως αυστηρο υφος ''ποναει η μανουλα μη το κανεις αυτο''η κατι τετοιο τελος παντων!χωρις φωνες αφησε τον κατω η στο καρεκλακι του οπου θες τελος παντον και απομακρηνσου απο το δωματιο να καταλαβει οτι αν το ξακανει παπα και το γαλα:-D μη του δωσεισ ξανα για καποια ωρα και αν στο ξανακανει επανελαβε...

καλη επιτυχια:-):-)

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου το έκανε αυτό κάποιες φορές πιο παλιά και τότε τον απομάκρυνα από το στήθος. Του εξηγούσα ό,τι η μανούλα πονάει και τελικά το έκοψε. Προφανώς κατάλαβε ό,τι με τέτοια συμπεριφορά τζιτζι γιοκ :) και συμμορφώθηκε!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας!ελπιζω να τα καταφερω γιατι οταν τον αφησα η τον πηρε ο πατερας του αρχισε να ουρλιαζει και να μενει απο το κλαμα λες και ειχε χτυπησει και ποναγε!!...ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εκτως απο τη θηλη μου δαγκωνει και το μαγουλο!!!....

:D:D:D

πηγενε σε αυτο το τοπικ λιγο πιο κατω στις πληγωμενες θηλες σελ 3 79απαντηση η δες και εδω περισσοτερα....μηπως βγαζετε δοντακια μωρε?http://www.kellymom.com/bf/older-baby/biting.html#prevent

http://www.kellymom.com/bf/older-baby/biting.html#whattodo

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα εκτως απο τη θηλη μου δαγκωνει και το μαγουλο!!!....

 

τι κανετε κοριτσι πως παει η εκπαιδευση?παντως να ξερεις οτι κι εμεισ σε αυτη τη φαση βρησκομαστε προσπαθουμε να το κοψουμε ...καλητερα παμε αλλα .θελει χρονο εμας...τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις ¨δυνατη" αντιδραση οταν σε δαγκωνει θα το ξανακανει για το ξαναδει

εννοω οτι δεν πρεπει να φωναξεις η κανει ουτσ κλπ γιατι το βρισκουν αστειο

επισης θα πρεπει πλεον να εχεις το νου κ μολις καταλαβαινεις οτι σταματαει να καταπινει να τον βγαζεις απο το στηθος γιατι τοτε μπορουν να δαγκωσουν.

οταν θηλαζουν κι εχουν μεσα στο στομα τους ολο το στηθος, δεν μπορουν να δαγκωσουν γιατι θα δαγκωσουν κ την γλωσσα τους μαζι!

Link to comment
Share on other sites

μου το εκανε και εμενα η μικρη μου καποιες φορες με αποκορυφωμα στους 11 μηνες

μια βδομαδα σχεδον τη μαλωνα την εβγαζα απο το στηθος της εδειχνα οτι πονουσα

ωσπου τελικα μια μερα λεω οχι δεν θα μιλησω

αυτο που επιασε ηταν καθε φορα που με δαγκωνε να της βαζω το μικρο μου δακτυλακι στο στομα να την διακοπτω απο το φαγητο-παιχνιδι

 

συτο τελικα την ενοχλησε πολυ και μεχρι τωρα οποτε παει να με δαγκωσει την ωρα του μαμ της το κανω δυο τρεις φορες και το ξεχναει το ονειρο του δαγκωματος

επισης οταν εχω την υποψια οτι θα δαγκωσει εχω το δακτυλακι σε επιφυλακη διπλα στο στομα της και μολις το καταλαβαινει οτι αν ριξει δαγκωμα την εχω βγαλει αυτοματα απο το στηθος η συνεχιζει το φαγητο η το βγαζει

πλεον εχω βρει το κολπο της και το ξεχναει γρηγορα

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ ΕΠΕΊΓΩΝ

Ο μικρός μου είναι τώρα 5,5 μηνών, έχει βγάλει τα 2 κάτω δόντια από 4,5 μηνών και τις τελευταίες μέρες με δαγκώνει πολύ δυνατά στο στήθος με αποτέλεσμα σήμερα να μου σκίσει την θηλή και να τρέχει αίμα. Έχω δοκιμάσει να των απομακρύνω με αυστηρό ύφος άλλα αυτός ξεκαρδίζεται.

Αχ τι να κάνω με τον ΚΑΝΙΒΑΛΟ μου, φοβάμαι να τον ταΐσω στο επόμενο γεύμα και σκέφτομαι να βγάλω με το θήλαστρο.

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

καμιά γνώμη κορίτσια;

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να κανεις και τιποτα σπουδαιο,ειναι πολυ μικρουλης για να καταλαβει.προσπαθησε οταν θηλαζει να εισαστε σε ηρεμο περιβαλλον,να μην του αποσπουν την προσοχη διαφορα,ουτως ωστε να ειναι ηρεμος.εαν σε δαγκωσει,με το δαχτυλο σου βγαλε την θηλη απο το στομα του,παρ'τον αγκαλια και ηρεμησε τον.μετα προσπαθησε παλι να θηλασετε...παντως ειναι φαση αυτο με το δαγκωμα,σε μας κρατησε μια εβδομαδα το πολυ.

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

μην παιρνεις το αυστηρο σου υφος

για την ακριβεια δεν παιρνεις κανενα υφος

απλα βαζεις το μικρο σου δακτυλακι στο στομα του και τον απομακρυνεις

εχε το δακτυλακι σου διπλα στο στομα του σε επιφυλακη ωστε αν επιχειρησει να δαγκωσει να το βγαλεις σε δευτερολεπτα και θα το πιασει το νοημα ο μικρουλης

συνηθως οταν η μικρη εκανε την πρωτη δαγκωνια ειχε και συνεχεια το θεμα μεχρι που εφαρμοσα την παραπανω συμβουλη

εκανα και εγω το λαθος να παιρνω το αυστηρο μου υφος και να της λεω σοβαρα με εντονο τονο η μαμα ποναει και το μονο που εισπρατα ειναι δυνατοτερες δαγκωνιες

 

 

καλη επιτυχια!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Eγω να σου πω τον απομακρυνα αμεσως κι ελεγα με καπως θυμωμενο-παραπονιαρικο υφος "ποναω"και σε καμια 10 μερες το εκοψε. Απο αλλες κοπελες ξερω και πιο γρηγορα οτι το καψανε. Του δικου μου παντως δεν του αρεσε που σταματουσε να θηλαζει και γιαυτο μαλλον το εκοψε. Πιστευω κι η δικια σου θα το σταματησει.

Link to comment
Share on other sites

αννικο γεννησες ευκολα?Αν εκανες καισαρικη η ταλαιπωρηθηκε το μωρακι σου μπορει να βοηθησει μια επισκεψη σε οστεοπαθητικο. Εμενα με βοηθησε παρα πολυ . Πηγαμε 3 φορες και του εκανε κατι σαν μασαζακι στο κεφαλι την ωρα που τον θηλαζα. Ειχε εντασεις απο τη γεννα στην κατω γναθο δεξια.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

αννικο γεννησες ευκολα?Αν εκανες καισαρικη η ταλαιπωρηθηκε το μωρακι σου μπορει να βοηθησει μια επισκεψη σε οστεοπαθητικο. Εμενα με βοηθησε παρα πολυ . Πηγαμε 3 φορες και του εκανε κατι σαν μασαζακι στο κεφαλι την ωρα που τον θηλαζα. Ειχε εντασεις απο τη γεννα στην κατω γναθο δεξια.

εχει να κανει αυτο που λες με το δαγκωμα?γιατι εμενα με δαγκωνε εκει κοντα στους 6μηνες εκανα αυτα που λεν παραπανω σταματησε και τωρα παλι μου το ξαναρχησε...βεβαια τωρα με δαγκωνει..μαλακα δεν ποναω σαν να με προηδοποιει..σε τι αλλο βοηθαει ηοστεοπεθητικη?και μεχρι ποια ηλικια οφελει ενα μωρο /παιδι εμενα ασπουμε κοντεβει 11μηνων ειναι αργα?ειχαμε και εμεισ καισαρικη με πολυ ταλαιπωρια για το μωρο και εμενα...με αποτελεσμα να ταλαιπωρηθουμε καισ το θηλασμο πολυ στην αρχη..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...