Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΜΑΙ ΠΑΤΕΡΑΣ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΤΕΚΝΟΥ-ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΧΗΡΕΨΑ, ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ;


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΓΩ ΧΟΙΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΤΕΚΝΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟ ΠΡΩΤΕΡΩΝ

 

:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λυπάμαι πολύ για την περιπέτειά σου. Θα είναι τραγικό για σένα και το παιδί, δεν έχω λόγια να σας παρηγορήσω. Κι εγώ έχασα πρόσφατα τη μητέρα μου και παρότι ενήλικη, νιώθω σαν μωρό...

 

Ενδεχομένως να δικαιούσαι κάτι, ρώτησε κάποιον λογιστή ή δικηγόρο... Κάποια κοπελιά από εδώ μήπως ξέρει να σε διαφωτίσει?

 

Εύχομαι δύναμη. Αλήθεια, πόσο είναι το μικρό σου?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι καταρχην για την απωλεια σας..

επειδη δεν γνωριζω για αυτες τις περιπτωσεις,,το μονο που εχω να προτινω ειναι να απευθυνθεις στην Κοινωνικη Υπηρεσια του Δημου σου.

Και οι Κοινωνικοι Λειτουργοι θα σε ενημερωσουν και θα σε παραπεμψουν.

as1cJNt0g410000Nzc3MjVsenwwNjBkfHRvIHBpdHNpcG9wYWtpIG1vdSBlaW5haS4uLg.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπάμαι πολύ γι' αυτό που συνέβη στην οικογένειά σας... Δεν ξέρω να σου απαντήσω για το επίδομα, ήθελα μόνο να σου πω συλλυπητήρια και να κάνεις τον πόνο σου αγάπη για το πεντάχρονο αγγελούδι σου που το έχει ανάγκη όσο ποτέ. Κουράγιο και δύναμη, είναι δύσκολο καταλαβαίνω...

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω πεθαινω καθε μερα βλεποντας ποσο της λειπει η μητρικη αγκαλια. ελπιζω να ειναι τουλαχιστον το τελευταιο παιδι στον κοσμο που νιωθει κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΓΩ ΧΟΙΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΤΕΚΝΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟ ΠΡΩΤΕΡΩΝ

 

:roll:

καλησπερα και λυπαμαι πραγματικα .κουραγιο !για κοιτα εδω .195.251.218.39/cyprus/?q...

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites

10. Σύνταξη χηρείας

Μισθωτοί, αυτοτελώς εργαζόμενοι και προαιρετικά ασφαλισμένοι.

α) Να έπαιρνε σύνταξη ο σύζυγος ή να ήταν κάτω των 63 ετών να έχει πληρώσει εισφορές όχι λιγότερες από τις 156 φορές το εβδομαδιαίο ποσό των βασικών ασφαλιστέων αποδοχών.

β) H χήρα να συζούσε με το σύζυγο ή να συντηρείτο απ' αυτό.

11. Επίδομα ορφανίας.

Μισθωτοί, αυτοτελώς εργαζόμενοι και προαιρετικά ασφαλισμένοι.

α) O ένας από τους γονείς να ήταν ασφαλισμένος.

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites

[Η κάλυψη του θανάτου του προστάτη της ο

<H2 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">2.3. ικογένειας

 

</H2>Ο θάνατος του ασφαλισμένου δημιουργεί σημαντικές επιπτώσεις στα μέλη της οικογένειάς του, που καλύπτονται από το ασφαλιστικό σύστημα μέσω της χορήγησης συνταξιοδοτικών παροχών λόγω θανάτου. Τα πρόσωπα που καλύπτονται περιλαμβάνουν τον χήρο ή τη χήρα και τα τέκνα του ασφαλισμένου.

 

<SPAN style="mso-ansi-language: EL">α) Δικαίωμα σε σύνταξη χηρείας λόγω θανάτου κάποιου ασφαλισμένου που είχε ενταχθεί στο ΙΚΑ πριν τη 1.1.1993 θεμελιώνει ο/η σύζυγος υπό τις ακόλουθες διαζευκτικές προϋποθέσεις:

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΜΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΠΕΘΑΝΕ 32 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΗ. ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΠΑΛΕΥΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΝΤΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζομαστε αλλα πραγματικα δεν εχω λογια για να σου εκφρασω ποσο λυπαμαι.

 

Ο Θεος να σου δινει ολα τα καλα απο εδω και περα για να μεγαλωσεις το κοριτσακι σου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για σύνταξη στο ανήλικο λόγω θανάτου θα σου έγραφα, αλλά απ' ότι γράφεις, μάλλον δεν έχεις τις προϋποθέσεις. Η γυναίκα σου είχε δουλέψει στο παρελθόν; είχε ένσημα; Αν ναι ρώτησε στο ταμείο που είχε.

Για επίδομα στο δικό σου μισθό δεν το γνωρίζω, αρμόδιο να σου απαντήσει είναι το Γενικό Λογιστήριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Abraam78 ίσως θα ηθελες να ξερεις οτι υπαρχει και μια μη κερδοσκοπικη οργανωση που ονομαζεται ΝΕΟΙ ΚΑΙ ΝΕΕΣ ΣΕ ΧΗΡΕΙΑ. Iσως εκει μπορεσουν να σε βοηθησουν.

Το site τους ειναι

http://www.xhreia.gr

και η σελιδα τους στο facebook ειναι http://www.facebook.com/group.php?gid=40175896741

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τρομερό ....

 

Εχασα και εγώ μικρή τον αντρα μου, 21 ήμουν , βεβαια δεν προλαβαμε να κανουμε παιδί αλλά ο πονος ειναι αφορητος ακομη και 20 χρόνια μετά ...ποναει!!! Απο καρκινο στο στομαχι πηγε .

Πηρα την συνταξή του , ειχε προλαβει με τον καρκινο να κανει τα χαρτιά του για αναπηρική συνταξη και ξερω οτι αν ειχαμε παιδι θα την επερνε και εκεινο. Ηταν μολις 28 ετών και δεν ειχε και πολλα ενσημα μιας και δουλευε μπαρμαν σε εποχιακο ξενοδοχειο.

Αν η γυναικα σου εχει εστω και ελαχιστα ενσημα ρωτα στο ταμειο της.

Επίσης δινουν επιδομα στο παιδι για μονογονεική οικογενεια . Ρωτησε.

 

Σου ευχομαι καλή δυναμη και πολυ κουραγιο γιατι εχεις και το παιδι!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...