Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποτελέσματα ΑΥΧΕΝΙΚΗ - PAPP A - ΦΥΛΟ ΜΩΡΟΥ (Σ)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες,

Σήμερα πήγαμε με τη σύζηγο και κάναμε την αυχενική διαφάνεια και το Papp-A.

Βρίσκεται στην 13w0d

Tα αποτελέσματα από το Papp-A θα τα πάρουμε την Παρασκευή το απόγευμα,

Παρόλα αυτά οι μετρήσεις που βγήκαν ήταν οι εξής :

 

ΑΜΝΙΑΚΟ ΥΓΡΟ : ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ

ΠΛΑΚΟΥΣ : ΟΠΙΣΘΙΟΣ ΧΑΜΗΛΟΣ

ΚΑΡΔΙΑΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ : 155 ΣΦΥΞΕΙΣ - ΕΜΒ.ΚΙΝΗΣΕΙΣ : ΘΕΤΙΚΕΣ

KEΦΑΛΟΥΡΑΙΟ ΜΗΚΟΣ CRL : 6,4

ΑΜΦΙΒΡΕΓΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ BPD : 2,3

ΜΗΚΟΣ ΜΗΡΙΑΙΟΥ FL : 1,1

ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΣ : 2,0

ΤΟ ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ

 

Εντωμεταξύ ρωτήσαμε το φύλο του παιδιού , αλλά μας είπαν ότι δεν φαίνεται...

Ακούγεται πως όταν δεν στο λενε στην Αυχενική είναι κοριτσάκι...

Σε σας πότε φάνηκε το φύλο ???

 

Φιλικά,

 

Δημήτρης - Ιωάννα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο πρώτο μου παιδάκι μας είπαν μαλλον κορίτσι στην αυχενική και τελικά είναι αγόρι που φάνηκε στο β΄επιπέδου. Τώρα στο δεύτερο έκανα αμνιο οπότε φάνηκε σίγουρα χρωμοσωμικά ότι είναι κοριτσακι.

Με το καλό!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάποιοι γιατροί το δέχονται τον αριθμό των παλμών ως ένδειξη. Ο δικός μου όχι. Πάντως, σύμπτωση ή όχι, σε εμένα το αγοράκι μου είχε λιγότερους από το κοριτσάκι!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα. Εμας στην πρώτη εγκυμοσύνη στην αυχενική περίπου την 12η εβδομάδα μας είπε κορίτσι και τελικά είχε δίκιο. Τώρα 11εβδομ. και 4 ημ. που κάναμε αυχενική μας είπε ο ίδιος γιατρός ότι δεν μπορεί ακόμα να μας πει έιναι νωρίς, 15w και 4d που ξαναπήγαμε το μπεμπέ μας είχε γυρίσει την πλάτη και δεν μπορούσε πάλι να φανεί το φύλλο. Επειδή εγώ όμως είχα λυσσάξει πήγα ξανά την επόμενη μέρα και πάλι το μπεμπέ είχε χωθεί στην λεκάνη χαμηλά και ο γιατρός δεν είχε καλή εικόνα αλλά επειδή μάλλον φοβήθηκε μην ξαναπάω μου είπε πως απ΄ότι μπορεί να δει του θυμίζει κορίτσι αλλά όχι σίγουρα. Τώρα τι να πω μια ιδέα την πήραμε, προς το παρόν σκεφτόμαστε ροζ, καλά να είναι και ροζ ή γαλάζιο δεν παίζει ρόλο μόνο για την ικανοποίηση της περιέργιας. Με το καλό σε όλες τα μπεμπάκια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς στην αυχενική μας είπε ότι είναι πολύ νωρίς να δούμε φύλο. Παλμούς είχαμε γύρω στους 165! Στις 15 εβδομάδες περίπου στον καθιερωμένο υπέρηχο ο γιατρός μας είπε πως μάλλον είναι κορίτσι αλλά με επιφύλαξη γιατί το μωρό είναι ακόμα μικρό και δεν φαίνεται καλά. Την προηγούμενη εβδομάδα που πήγαμε ξανά για υπέρηχο φάνηκε ξεκάθαρα το αγόρι μας!!! Οπότε μάλλον οι παλμοί δεν παίζουν και μεγάλο ρόλο. Μωρέ γερά να είναι όλα τα μωράκια και το φύλο μικρή σημασία έχει!

Link to comment
Share on other sites

στην αυχενικη ο γιατρός παρόλο που δεν μπορούσε να δει πιπι, μας είπε πως ισως κατα 80% είναι κοριτσάκι.επίσης κ στις επόμενες εξετάσεις μας έλεγε οτι πρέπει να είναι κοριτσάκι κ ας μην έβλεπε πιπι...μέχρι που μας το επιβεβαίωσε ενα μηνα πριν την β' επιπέδου οπου άνοιξε τα πόδια κ μας έδειξε τα προσόντα της κ τελικά ...ναι.... ηταν κοριτσάκι!!τώρα πως το καταλάβαινε χωρίς να δει πιπι δεν ξέρω, μου έχουν πει πολλοί οτι το καταλαβαίνουν απο τους χτύπους της καρδιας-δεν ξέρω τι να πιστεψω... πάντως η μικρή μας είχε 163 παλμούς...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γερό να είναι και ότι να είναι , αυτό είναι το πιο σωστό και ας έχω μια προτίμηση να είναι κοριτσάκι γιατί ήδη έχω ένα αγοράκι. Μόλις πήραμε στα χέρια μας και τα αποτελέσματα από το Papp-a. Οι πιθανότητες για σύνδρομο Down είναι 1:593 και το όριο ηλικίας είναι 1:300. Μας είπαν πως δεν χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση. Ουφφφφφ. Πάει και αυτό !!! Πάμε παρακάτω τώρα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όσον αφορά τους παλμούς, ο γυναικολόγος μου είπε ότι παίζουν ρόλο, αλλά όχι από τους πρώτους μήνες.. Είναι λέει ένας "κομπογιαννίτικος" τρόπος που είχαν ανακαλύψει οι μαίες παλαιότερα όταν δεν υπήρχαν σύγχρονα μηχανήματα για υπέρηχο και για πρόβλεψη φύλου από νωρίς. Έτσι κατά τον 8ο μήνα, όταν ακουγαν το μωρό με κάτι σαν ξύλινο χωνί (!?) είχαν παρατηρήσει πως όταν οι χτύποι της καρδιάς ήταν πολλοί έβγαινε κορίτσι και όταν ήταν λίγοι έβγαινε αγόρι! Συνεπώς έχει μία βάση όλο αυτό αλλά εμάς δεν μας βοηθάει καθώς μέχρι τον 8ο θα ξέρουμε σίγουρα το φύλο!!:D

pL6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε εμάς ο γυναικολόγος είπε ότι το πιο πιθανό να είναι αγόρι γιατί οι χτύποι είναι κοφτοί ενώ στα κοριτσάκια ακούγονται πιο συνεχόμενοι.

 

Mπα! Αν άκουγες τον γιο μου θα έλεγες πως είχες κορίτσαρο. Αυτά άκουγα κι εγώ και έπεσα από τα σύννεφα όταν μου είπε η γιατρός στην αυχενική πως είναι αγόρι.

 

 

Τώρα στο δεύτερο η καρδιά του ενημερωτικά και μόνο ακουγόταν πιο αργή και κοφτή. Την Πέμπτη θα πάμε για αυχενική. Αν μας πει φύλο θα σας πω.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα! Μέχρι ποια εβδομάδα μπορούμε να κάνουμε την αυχενική;

 

Καλησπερα! Ειναι καλα να γινει απο την 11η μεχρι τη 13η εβδομαδα η αυχενικη γιατι αργοτερα ειναι μεγαλο το μωρακι! Ποσον εβδομαδων εισαι?

V83Dp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμας στο πρωτο απο την πρωτη φορα που το ακουσαμε μου ειπε συμφωνα με τους παλμους αγορακι, μετα 2,5 μηνων οταν ημουν μου επιβεβαιωσε οτι ηταν αγορι, κι ετσι ηταν!!!!!!!!!!!!

τωρα στο δευτερο σε 5 μερες θα παμε να το ακουσουμε πρωτη φορα...θα δουμε...

6SQDp3.png?EkCOfjP9

fNzrp3.png?z0Yfx1Uk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγήκε 1,8mm η αυχενική,εμφανέστατο ρινικό οστό,μήκος εμβρύου 70,02mm.η pap -A θα είναι έτοιμη τι δευτέρα.η γιατρός είπε ότι είναι πολύ καλή! υπάρχει περίπτωση να βγει κακή η παπ Α?

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα κοριτσια, εκανα κι εγω αυχενικη 12w 3d, μας ειπε η γιατρος ολα καλα!!περιμενω τωρα τ'αποτελεσματα των αιματολογικών..ελπιζω να ειναι καλα..

εχουμε παλι αγορακι, ειμαι πολυ χαρουμενη,παλι γιο ηθελα!!

καλα αποτελεσματα σε ολες!!;)

 

zR43p3.png?AJ2bsaiJ

 

TLOwp3.png?AvuEF6Tk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα, σήμερα πήγα για πρώτη φορά επίσκεψη στη νέα μου γιατρό γιατί ηγιατρός που είχα τόσα χρόνια δεν αναλαμβάνει πια γέννες. Η νέα γιατρός μου φάνηκε πάρα παρα πολύ χαλαρή. Σχετικά με την αυχενική η παλια΄μου γιατρός με την οποια έκανα δυο ραντεβού μου είπε να την κανω και μετά να κάνω κατευθείαν αμνιοπαρακέντηση λογω ηλικίας (35,5). Να μην κάνω δηλαδή ΡΑΡ-Α. Η νέα γιατρός μου είπε να κάνω αυχενική και όταν τη ρώτησα για ΡΑΡ-Α μου απάντησε κα΄τσε να δούμε τι θα δείξει η αυχενική. Απλά απο όσο γνωρίζω η εξέταση ΡΑΡ-Α δεν π΄ρεπει να απέχει σε μέρρες απο την αυχενική έτσι δεν είναι, τουλάχιστον έτσι θυμάμαι απο την πρώτη εγκυμοσύνη. Και εν κατακλείδι έχω μπερδευτεί παρα πολυ΄και δεν ξέρω τι να κάνω!Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα, σήμερα πήγα για πρώτη φορά επίσκεψη στη νέα μου γιατρό γιατί ηγιατρός που είχα τόσα χρόνια δεν αναλαμβάνει πια γέννες. Η νέα γιατρός μου φάνηκε πάρα παρα πολύ χαλαρή. Σχετικά με την αυχενική η παλια΄μου γιατρός με την οποια έκανα δυο ραντεβού μου είπε να την κανω και μετά να κάνω κατευθείαν αμνιοπαρακέντηση λογω ηλικίας (35,5). Να μην κάνω δηλαδή ΡΑΡ-Α. Η νέα γιατρός μου είπε να κάνω αυχενική και όταν τη ρώτησα για ΡΑΡ-Α μου απάντησε κα΄τσε να δούμε τι θα δείξει η αυχενική. Απλά απο όσο γνωρίζω η εξέταση ΡΑΡ-Α δεν π΄ρεπει να απέχει σε μέρρες απο την αυχενική έτσι δεν είναι, τουλάχιστον έτσι θυμάμαι απο την πρώτη εγκυμοσύνη. Και εν κατακλείδι έχω μπερδευτεί παρα πολυ΄και δεν ξέρω τι να κάνω!Καμιά ιδέα?

 

καλημερα!!και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη, και τωρα την ημερα που εκανα αυχενικη μου πηραν κι αιμα.Τωρα για την αμνιοπαρακεντηση δες πρωτα τα αποτελεσματα της αυχενικης και θα σου πει η γιατρος σου μετα..βεβαια λογω ηλικιας ισως χρειαστει να κανεις..οτι σου πει η γιατρος σου..

 

zR43p3.png?AJ2bsaiJ

 

TLOwp3.png?AvuEF6Tk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγήκε 1,8mm η αυχενική,εμφανέστατο ρινικό οστό,μήκος εμβρύου 70,02mm.η pap -A θα είναι έτοιμη τι δευτέρα.η γιατρός είπε ότι είναι πολύ καλή! υπάρχει περίπτωση να βγει κακή η παπ Α?

 

εχώ διαβάσει εδώ μέσα περίπτωση που βγήκε κακή η παπ α αλλά προσωπικά σε μένα και όσες γνωστές μου την έχουν κάνει σε όλες τις περιπτώσεις βελτίωσε τις πιθανότητες... Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε... Το μήκος του εμβρύου σου είναι 7εκατοστά;;; μπράβο μακρύ μου φαίνεται!!! εμενα στη 12η βδομάδα ηταν 5.6 εκατοστά.

Με το καλό σε όλες σας!!!

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...