Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS γαστρεντερίτιδα;;;


Recommended Posts

Καλημέρα! Ο μπέμπης μου είχε χτες διάρροια και η παιδίατρος μου είπε να του δίνω Almora και να τον θηλάσω λιγότερη ώρα από ό,τι συνήθως. Τον θήλασα στις 5 το πρωί και κατά τις 7 ξαναξύπνησε και μου φαινόταν πεινασμένος. Του έδωσα χαμομήλι και ενώ είχε πιεί γύρω στα 40 μλ έκανε εμετό-ρουκέτα. Τα έβγαλε όλα ο καημένος :cry: . Από τότε πότε κοιμάται και πότε είναι ανήσυχος. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρω την παιδίατρο. Σε λίγο θα ξυπνήσει πεινασμένος, τι να του δώσω;;;; :shock:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω ότι ο θηλασμός είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις σε τέτοια περίπτωση. Το χαμομήλι γιατί του το έδωσες; προσωπικά μου φαίνεται μεγαλούτσικη ποσότητα για ένα τόσο μικρό μωράκι και αφού θηλάζεις είναι περιττό (υγρά παίρνει απο το γάλα σου). Ισως για αυτό το έκανε εμετο...

Οταν τον θήλαζες μετά έκανε εμετό; μηπως τα μικρά και συχνά γεύματα είναι καλύτερα; Αυτό κατάλαβα ότι σου είπε και η γιατρός...όχι να κόψεις γεύματα, αλλά να μικρύνεις τη διάρκειά τους, ώστε να λαμβάνει μικρότερη ποσότητα γάλακτος και να μην φουσκώνει πολύ το στομαχάκι του.

Επίσης νομίζω ότι η αλμορά μάλλον περιττή είναι, αν θηλάζει και λαμβάνει ικανοποιητικά υγρά.

Η Αγλαϊα βεβαια είναι η ειδικός, οπότε εκείνη θα σε συμβουλέψει πληρέστερα. Ωστόσο κάνε μια μικρή αναζήτηση και θα βρείς αρκετές πληροφορίες!

Περαστικά σας! :D

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Polina!!! Μόλις μίλησα με τη γιατρό (ουφ!) και μου είπε ότι το γάλα μου είναι ό,τι καλύτερο για το μωρό, απλώς να το βγάλω με θήλαστρο για να ελέγχο την ποσότητα που θα πίνει. Συχνά γεύματα και λίγο, όπως μου είπες. Και λίγη Αλμόρα στα ενδιάμεσα. Κι εγώ λίγο θορυβήθηκα με την Αλμόρα γιατί διάβασα ότι αντενδεικνυται σε κυοφορία και γαλουχία. Αλλά μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ευχαριστούμε για την άμεση ανταπόκριση και τις ευχές :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστούμε κορίτσια!

Μαρία, αυτό δεν το ήξερα! Είμαι καινούργια στο άθλημα!!!

Πωλίνα, του δίνω και λίγο χαμομήλι μια φορά τη μέρα, μετά από παρότρυνση της γιατρού, γιατί ο μπέμπης μας είναι κιόλας 6 κιλά :shock:. Είναι και ψηλός βέβαια, αλλά και τρομερός φαγάνας. :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το ανάποδο!!!!!

Το χαμομήλι είναι για τη δυσκοιλιότητα... το δίνουμε όταν είναι δυσκοίλιο το παιδί! Όσον αφορά τη διάρροια, ίσως βοηθούσε να τρως λίγο ρυζάκι εσύ, να περνάει στο γάλα σου και να διευκολύνει και το μικρό σου! Περαστικά! :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Polina!!! Μόλις μίλησα με τη γιατρό (ουφ!) και μου είπε ότι το γάλα μου είναι ό,τι καλύτερο για το μωρό, απλώς να το βγάλω με θήλαστρο για να ελέγχο την ποσότητα που θα πίνει. Συχνά γεύματα και λίγο, όπως μου είπες. Και λίγη Αλμόρα στα ενδιάμεσα. Κι εγώ λίγο θορυβήθηκα με την Αλμόρα γιατί διάβασα ότι αντενδεικνυται σε κυοφορία και γαλουχία. Αλλά μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ευχαριστούμε για την άμεση ανταπόκριση και τις ευχές :wink:

 

souzy, να σου ζήσει και περαστικά!

 

Ο γιατρός σου είναι πολύ πολύ μπερδεμένος...

 

Στα μωρά που θηλάζουν δεν δίνουμε αλμόρα γιατί το γάλα κάνει καλύτερη δουλειά. Το χαμομήλι ίσως να βοηθάει στη δυσκοιλιότητα που δεν υπάρχει στα μωρά που θηλάζουν.

 

Δεν δίνουμε χαμομήλι σε ένα μωρό που θηλάζει όσο βάρος και να έχει πάρει! Αν χρειάζονταν χαμομήλι θα είχες ένα στήθος με χαμομήλι, δεν θα έβγαζαν και τα δύο γάλα.

 

Η οδηγία που σου έδωσε να το βγάζεις με το θήλαστρο και να το δίνεις για να ελέγχεις την ποσότητα είναι επίσης απαράδεκτη... Πραγματικά λυπάμαι που σε μπερδεύει έτσι.

 

Ο οδηγίες που σου δίνει δεν βοηθούν την υγεία του μωρού σου και υπάρχει πιθανότητα να υπονομεύσουν σοβαρά το θηλασμό.

 

Ο γιατρός σου θα έπρεπε να ξέρει ότι ένα άρρωστο μωρό έχει ανάγκη από παρηγοριά και ο θηλασμός είναι η καλύτερη παρηγοριά. Το μωρό δεν καταλαβαίνει γιατί το αρνείσαι ούτε του περνάει από το μυαλό ότι κάποιος ανόητος σου δίνει τόσο απαράδεκτες συμβουλές... Δεν του φτάνει που είναι άρρωστο έχει να αντιμετωπίσει και την απόρριψη... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια το ανάποδο!!!!!

Το χαμομήλι είναι για τη δυσκοιλιότητα... το δίνουμε όταν είναι δυσκοίλιο το παιδί! Όσον αφορά τη διάρροια, ίσως βοηθούσε να τρως λίγο ρυζάκι εσύ, να περνάει στο γάλα σου και να διευκολύνει και το μικρό σου! Περαστικά! :D

 

Το ρύζι και ό,τι άλλο που τρώει η μαμά δεν μπορούν να έχουν καμία επίδραση στο μωρό...

 

Τα αντισώματα του θηλασμού βοηθούν στη διάρροια και είναι ο καλύτερος τρόπος για να ενυδατώνεται το μωρό. Τα υπόλοιπα με τα χαμομήλια και το αλμόρα είναι αχαρακτήριστα...

:?

Link to comment
Share on other sites

Καλά... σε καμία περίπτωση δε θα πρότεινα το χαμομήλι ακόμα και για τη δυσκοιλιότητα σε ένα μωρό που θηλάζει... απλά το είπα για να δείξω ότι το χαμομήλι ΔΕΝ είναι για τη διάρροια... :wink:

 

Όσον αφορά το ρύζι, ήταν το μόνο που μπορούσα να σκεφτώ προκειμένου το μωρό να πίνει μόνο το γάλα της μαμάς του! Αν αυτό που είπα ωστόσω ΔΕΝ είναι αποτελεσματικό αναμφίβολα ο θηλασμός είναι ότι καλύτερο! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνουμε χαμομήλι σε ένα μωρό που θηλάζει όσο βάρος και να έχει πάρει! Αν χρειάζονταν χαμομήλι θα είχες ένα στήθος με χαμομήλι, δεν θα έβγαζαν και τα δύο γάλα.

 

Η οδηγία που σου έδωσε να το βγάζεις με το θήλαστρο και να το δίνεις για να ελέγχεις την ποσότητα είναι επίσης απαράδεκτη... Πραγματικά λυπάμαι που σε μπερδεύει έτσι.

Ευχαριστώ πόλύ για την απάντηση!

Έχω μπερδευτεί πάρα πολύ τώρα. Δηλαδή όταν ένα μωράκι τόσο μικρό κάνει εμετό και διάρροια συνεχίζουμε σαν να μη συμβαίνει τίποτα; Να τον θηλάζω κανονικά; Με νύχια και με δόντια τον κρατάω τον καημένο, πεινάει. Το γάλα δεν αντενδείκνυται σε τέτοια συμπτώματα; :?:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

να συνεχισεις το θηλασμο σου κανονικα οπως και πριν....μην κοβεις το γαλα απο το μωρο σου...η ιατρικη πλεον εχει παει μπροστα...πραγματικα δε καταλαβαινω τους γιατρους που υποστηριζουν αποψεις πριν 50 χρονια,ημαρτον πια!! :evil:

Θηλαζε το μωρακι κανονικα μονο καλο του κανεις.... :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Το ρύζι και ό,τι άλλο που τρώει η μαμά δεν μπορούν να έχουν καμία επίδραση στο μωρό...

 

Τα αντισώματα του θηλασμού βοηθούν στη διάρροια και είναι ο καλύτερος τρόπος για να ενυδατώνεται το μωρό. Τα υπόλοιπα με τα χαμομήλια και το αλμόρα είναι αχαρακτήριστα...

:?

 

Tώρα μπερδεύτηκα κι εγώ! δεν έχει επίδραση η διατροφή της μαμάς στο μωρό; τότε γιατί λέμε π.χ. ότι αποφεύγουμε φρούτα και λαχανικά όταν έχει το μωρό διάρροια;

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοιγα καινουριο θεμα αλλα ειδα οτι ηδη υπαρχει...Η μικρουλα μου εχει γαστρεντεριτιδα. Εκοψε εντελως το φαγητο...Η παιδιατρος μου ειπε να της βαλω στο γαλα της ανθος ορυζης για την ωρα και βλεπουμε...Με λιγα λογια δεχεται μονο το γαλα...Κανει διαρροια 2-3 φορες τη μερα κι εχει πολυ υψηλο πυρετο... 39 και 1 και 2 και παει λεγοντας...Ζεματαει το παιδι μου :cry: Της βαζω και κομπρεσουλες αλλα νευριαζει... Τι αλλο μπορω να κανω για να την ανακουφισω λιγο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...